Hoe is dat mogelijk? S CHEEP SiSrftBERlCHTEN Nochf einde WASCANA TOYOTA „AUTO HOME" AMERIKANEN MOGEN CUBA VERLATEN DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD Ons dagelijks vervolgverhaal zonder „Kolonel Harrison?" vroeg ik op scherpe toon. „Jawel. De man in de achterste stoel de dode". „Maar hij droeg geen uniform toen „Dat maakt niets uit", onderbrak ze me. „Hij stond als kolonel Harrison op de passagierslijst vermeld. Als ik alles had geweten, was hij nu niet dood en had juffrouw Fleming haar sleutelbeen niet gebroken." „Het doet er wel iets toe!" In haar opvallend bruine ogen glinsterden tranen. „Als ik niet had geslapen, zou ik geweten hebben wat er ging gebeuren. Ik had dan de passagiers kunnen waarschuwen en kolonel ïarrison zou een veiliger plaatsje iran me gehad hebben". Dus daar maakt ze zich zorgen >m, dacht ik, daarom zijn haar gedrag en houding zo verward. Even later besefte ik dat het toch niet geheel en al klopte. Ze was na melijk al zo geweest voordat ze dst wat er met twee van haar pas- iagiers was gebeurd. Opnieuw voelde lk mijn wantrouwen groeien en nu nog heviger dan eerst de dame moest er maar op rekenen dat lk haar goed in het oog zou houden. „U hebt uzelf niets te verwijten, juffrouw Ross. Vermoedelijk moest Ie gezagvoerder in een sneeuwstorm ilind vliegen en vergeet niet dat we lier vijfentwintighonderd meter zijn. Waarschijnlijk wist hij op iet moment van de landing pas wat ls in een visioen zag ik opnieuw ten ondergang gedoemde vlieg- voor me, dat met de landings ten aan minstens tien minuten en onze hut cirkelde. Ik wist niet juffrouw Ross ook last van een jelijk visioen had. In ieder ge- kon ik het niet aan haar zien. hoogt? dofdzed gafr8bSkeen° bu? engewoon actrice te zyn. „Waarschijnlijk", mompelde ze dof. Ik weet het niet". We aten warm, ardappelen en gro lik, m oor lai aarschi en groente alles uit genoeg voor allemaal, tijd was het naar alle laatste keer ge 'eest dat onze gasten, en wij ook, oldoende te eten zouden krijgen, p het leek me geen gunstig mo- dit bekend te maken. Daar zou ie volgende morgen nog tijd ge- voor zijn, of later op de dag chien, want ik zag dat het al uur in de nacht was. Ik stelde om voor te gaan slapen. De vrou- kregen de bovenste kooien. Niet een soort van fijngevoeligheid, omdat het daar veel w: dan gelijkvloers en het verschil iu nog groter worden als de olie- ichel uitgedraaid was. Toen het be- ind werd dat de kachel niet zou tnblijven, klonken hier en daar wei lende protesten, waar ik me echter et aan stoorde. Als alle mensen een tijd in het poolgebied hebben iwoond, had ik een bijna ziekely- angst voor brand. Margaret Ross, stewardess, weigerde een kooi, laar wenste naast de piloot te sla- en omdat ze bang was dat hij bij ennis zou komen en dan iets nodig iu hebben. Eigenlijk was ik 't zelf ui plan geweest, maar ze wilde van een toegeven weten en hoewel ik het enkbeeld helemaal niet prettig ind, stemde ik tenslotte toch maar ie. Er bleven dus vijf kooien over nor zes mannen, want Jackstraw, en ik konden ons wel met onze Mitkleding behelpen Natuurlijk er een grootmoedig en zeer elïèvend debat over de verdeling van kooien, tot Corazzini het pro- leem oploste en eer. muntstuk te door Alistair Maclean voorschijn haalde. Er zou om ge gooid worden. Corazzini bleek zelf de verliezer te zyn, maar hij aanvaard de dit en tevens het vooruitzicht van een koude, ongemakkelijke nacht met beminnelijke hoffelijkheid. Nadat iedereen een plaatsje had gevonden, nam ik een staaflamp en ons log boek, keek even naar Joss en begaf me naar het luik. Zagero draaide zich om in zijn kooi en vor send dwaalden zijn blikken over mij heen. „Wat gaat er zo laat nog gebeuren, dokter Mason?" informeerde hij. „Weerberichten, mynheer Zagero. Daarvoor zyn we hier en ik ben toch al drie uur op het schema achter". „Moet het zelfs vannacht nog?" „Inderdaad. Continuïteit ls het meest belangrijke bij het bestude ren van het weer". „U liever dan ik". Hij huiverde. „Al is het buiten maar half zo koud als hier Hij keerde me de rug toe en Joss stond op. De marconist had mijn stille wenk begrepen en ik wist dat hij brandde van nieuwsgierigheid. Ik ga met u mee dokter, dan kan ik even naar de honden kijken". We keken niet naar het weer en ook niet naar de honden, maar liepen regelrecht naar de tractor en vonden onder het zeil beschutting al was het niet veel tegen de elementen. Weliswaar scheen de wind iets te zijn gaan liggen, doch het was kouder dan ooit: de lange winter nacht begon bezit van de ijskap te nemen. „Het stinkt!" zei Joss onomwon den. „De hele zaak stinkt'J Door en door", gaf ik toe „Het is alleen maar de vraag, waar komt die stank vandaan?' „Wat bedoelde u eigenlijk", wilde Joss weten, „met dat sprookje over magnetische stormen, kompassen en radio's?". „Ik had ze gezegd dat ik iets wist it zij niet wisten en inderdaad was ,t ook zo. Toen echter puntje bij .altje kwam, leek het me beter mijn mond er maar over te houden. Je weet zelf hoe deze vervloekte kou 1 je trager doet denken ik had het I eerder moeten beseffen". „Wat beseffen?" „Dat ik mijn mond erove^ moest houden". „Waarover in vredesnaam?" „Sorry, Joss, dat ik zo geheimzin nig doe, maar eh dat ze na de noodlanding pas wisten wat er ge beurd was, kwam door het feit dat ze allemaal verdoofd waren. Als ik het goed heb, bevond iedereen, of bijna iedereen, zich onder de invloed van een of ander slaaptablet of ver dovingsmiddel". In het duister voel- A DVERTENTIE Het blad. Dit nieuwe dekblad-een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt vol ledig automatische vervaardi ging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk met melange dekblad extra licht, extra geurig kenbaar verdoving. Vermoedelijk werd er een snelwerkend slaapmid del gebruikt". Wordt vervolgd. ADVERTENTIE OFF. DEALER De Cubaanse regering heeft bij verrassing goedgevonden, dat 205 Amerikanen via Mexico uit Cuba naar hun land terugkeren, zo is van weüngelcihte zijde in Washington vernomen. Er zyn in totaal 3.600 Amerikanen in Cuba. Van de mees ten is niet bekend of zij repatriëring willen. Wel verwacht men in Ame rika, dat Cuba er nog meer zal la ten gaan in de toekomst. Het eerste vliegtuig met Amerikanen zou al op weg naar de Verenigde Staten zijn. Het afgelopen jaar heeft Amerika via de Zwitserse ambassadeur in Ha vanna tevergeefs getracht toestem ming voor Amerikanen te krijgen Cuba te verlaten. Toen heeft Washington het geprobeerd via Mexi co, het enige land in het interameri- kaanse stelsel, dat diplomatieke be trekkingen met Cuba onderhoudt. Die poging slaagde. Met de lyntoestel- len van de dienst die Mexico op Cu ba onderhoudt, mogen de 205 Amerikanen het eiland verlaten. In Washington zegt men, dat Ame rika geen tegensprestatie behoeft te leveren. Veel van de Amerikanen in Cuba zijn met Cubaanse staatsbur gers getrouwd of hebben er het grootste deel van hun leven gewoond. PANDA EN DE MEESTER ETER om zich heen of hij ook een vergissen als het jongske zich niet lat bevindt!" prevelde hij tenslotte „Het kleutertje is zich Hij vermoeit zijn verzi Wajk'moet hem^gauiotenfgvinden^"'mompelde'! zijn moeder een wroegel van me en dat lijkt me h( leuk!" Zorgvuldig het spoor volgend, naderde hij een Nu trof het toeval dat aan de andere kant zelfde deed. t een vergrootglas de w< „Als dat tenminste in onze stand had gepast! Zelfs de kleinigheden ontgaan ons niet! Op deze manier!" Doe moment kwam hij met Panda RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER 11.19. Rechter Tie is gaan zitten en valt met smaak aan op het rijkelijke maal. „Misschien hebben de rovers Tai Min vermoord juist omdat hij geen geld bij zich had. Uit woede', zegt Rechter Tie. „Misschien wisten ze dat hij kassier was, en hebben ze hem over vallen in de verwachting dat hij een grote som bij zich zou heb ben. Je was dus erg bevriend met hem?" Ja, maar begrijpt u me niet verkeerd", zegt Violet. .Jlij nam me alleen mee uit vissen omdat ik goed met een boot kan omgaan. Verder vond hij me veel te jong. Hij was verliefd op mijn tante". Rechter Tie verbergt zijn verbazing niet. „Was die niet wat te oud voor hem?" vraagt hij. „Ja, ze ?vas tien jaar ouder dan Tai Min", zegt Violet, „maar ze had een slecht leven bij mijn oom. Een paar weken geleden is ze van hem weggelopen. Waar ze nu is, weet ik niet, maar ze heeft het er stellig beter dan bij mijn oom Wei". Rechter Tie denkt aan de kaart, ivaarop Tai Min de route naar Tienmijlsdorp rood had aangegeven. Hoopte hij daar mevrouw Wei terug te vinden?" ,fient u hier voor een patiënt'! gen. „Nee, voor vakantie plan wat forellen te vissen". ,fliaa roept het meisje spontaan uit. „Ik vraagt Violet als de Rechter blijft zwij- zegt Rechter Tie. „Ik was eigenlijk van DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 709. Het gebeurde zo ongeveer eens per jaar, dat scheepskat Karo en papegaai Tutu het ergens roerend over eens waren. Dit nu was zo'n gelegenheid. Op fluistertoon bespraken zij met elkaar de toestand. „Nooit gedacht, dat Bram zo bangelijk zou zijn", zei Karo onte vreden. „Als je aan zo'n ivedstrijd meedoet moet je wat durven wagen. En als de Kokanje mijn schip ivas, dan voer ik hem liever aan flarden dan m netjes te houden en aan die kapitein Plenta te moeten geven". „We verrrrliezen", meende ook Tutu. Natuurlijk verliezen we die wedstrijd. Met stilliggen is nog nooit een race gewonnen"zuchtte Karo. „Weet jeik vind het zo erg voor Bram en ik gun die kapitein Costa Plenta de overwinning niet". Bovendeks stond Bram in zwiepende storm en striemende regen aan hetzelfde te denken. Als zeeman was het hem duidelijk ge weest, dat hij niet verder had mogen varen. Maar als Brammetje ging het hem toch aan zijn hart, dat hij op deze manier zijn trouwe schip zou moeten afstaan. Zegevierend zou Costa Plenta als eerste aankomen Eensklaps hief hij het hoofd. Van de zijde van het eiland was door het gebulder van het noodweer heen een klagend geluid tot hem doorgedrongen. Posities Nederlandse seliepen Crania 24 ta Sfanlo SSSa'iYS ELSJSsr OoreT«ad^7n)v Curacao n Thameiha- 31 ta Port Said

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15