Verrukkelijk avondje De Duitsers in Indië Belangrijk Autonieuws en gióteren Batavia seint: Berlijn LAST_ VAN'fx) EEN KATER? PAGINA b Lachsalvo's rolden gister avond door de Leidse Schouw burg. Wim Kan was er wéér. Twee keer gaf hij een verruk kelijke conférence van ruim een uur weg. Vanavond doet hij dat nogmaals. Het staat allemaal op de band; de beste stukken kan men op oudejaarsavond op de radio (van 10 tot elf uur) be luisteren, met gedeelten die mor gen in het Kurhaus in Scheve- ningen worden opgenomen. De grote kleinkunstenaar kiest steeds kis men hem voor een oude- jaarsconférence heeft kunnen strik ken de Leidse Schouwburg als „studio" uit, omdat hy het zo'n ge zellig theatertje vindt waar hy veel contact heeft met een hartelijk en goedlachs publiek dat zijn politieke moppen weet te waarderen. Uiteraard was Kan weer druk in de weer met het vallen en opstaan van onze kabinetten, met provo's, met ssstt, wy mogen niets ver raden. Niet grof In elk geval toonde de conférencier zjjn toehoorders het belachelijke van een heleboel zwaarwichtige zaken en dat veroorzaakte bij het (K. en On publiek uitbundige lachbuien. Wim Kan gaf zijn uodejaarspraat- Je als titel mee: ..Lachend over de loongrens". De teksten zijn o.m. van Jan Wassenberg, Seth Gaaikema, drs. P. en Wout van Liempt. Kan zet de zaken zo duidelijk op hun kop en hij trekt de verhoudin gen vaak zo grenzeloos scheef, dat hij nooit echt grof wordt en niet be ledigend, voor wie dan ook. Met zijn rappe tong veegt hij kwiek het hele politieke schouwtoneel voor de voe ten van de toeschouwers; hij maakt vriendelijke karikaturen van politieke vrienden en vijanden en toont de humor van hun daden, zonder zelf politiek te bedrijven. Het publiek in de zaal werkte on gedwongen mee aan de radio-uitzen ding door te applaudisseren en te zingen. Méér willen wij niet vertel len, zeker niet over de inhoud van de conférence. We zouden het ook nauwelijks kunnen. Wim Kan doet het oneindig veel beter. Op oude jaarsavond komt hij Wim Kan het glas in de hand, de vinger waarschuwend geheven en de spiekbriefjes uit gespreid op de vloer. Een beeld van zijn oudejaarsconference, die gisteravond in de Leidse Schouw burg werd opgenomen. In Drenthe Honderd ontslagen in wegenbouw Bij twee wegenbouwbedrijven in Smilde is in totaal voor 106 werk nemers na 1 januari geen werk meer. Het betreft 76 personen bij het wegenbouwbedrijf K. van der Laan en 30 bij het aannemingsbedrijf A. en J. van der Laan. Als oorzaak van deze drastische personeelsinkrimping wordt genoemd het ontbreken van voldoende aanbestedingen. Alle ontslagenen hebben gisteren bericht gehad over het voorgenomen ontslag. P.T.T.: Bezwaar tegen zendertjes voor diaprojectoren (Van onze Haagse correspondent) De radio-controledienst van de P.T.T. heeft bezwaar gemaakt tegen de verkoop van miniatuur radiozen dertjes, - waar mee in de afgelopen dagen nogal op vallend is geadverteerd Volgens de wet moet iedereen die gebruik maakt van een radiobron een zendmachtiging van de P.T.T. bezitten. Nu voert de P.T.T. welis waar een soepel beleid waar het mo delbesturingen en kleine walkietal- kies betreft, maar deze apparaten zenden allemaal met gering vermo gen uit in de zogenaamde „citizens band" van 27 megahertz, die speci aal voor dergelijke spelerijen is ge reserveerd. De zendertjes die by de projector horen, werken echter op een geheel andere frequentie, waardoor het ver wekken van storing voor het radio - en tv-verkeer tot de mogelijkheden behoort. De importeur heeft volkomen te goeder trouw gehandeld. Na de P.T.T.-actie heeft hij alle mogelij ke medewerking verleend aan het onderzoek, dat waarschijnlijk deze week zal worden afgesloten. Als het mogelijk is om de zendertjes aan te passen aan de Nederlandse voor schriften, zal de P.T.T. ongetwijfeld een machtiging verlenen. Postzegels voor kinderbijbels Een bloeiende postzegelhandel. ge paard gaande met allerlei plaatse lijke school- en jeugdacties heeft de laatste jaren niet minder dan een miljoen gulden opgeleverd voor de gereformeerde zending. Dit geld werd steeds bestemd voor de uitgave van bekende kinderbijbels, eerst alleen in Indonesië maar later ook in Pa kistan. Brazilië en Argentinië. In deze landen bestaat een op merkelijke belangstelling voor eigen vertalingen van deze Nederlandse kinderbijbels. In totaal werden er nu 125.000 verspreid. waarvan bijna 95.000 in Indonesië. In de Afrikaanse republiek Ruanda wordt gewerkt aan een eigen vertaling. In de handel brengt een kilo onaf- afgeweekte postzegels op het ogen blik f 3,40 op. Ten dele worden de zegels ook afgeweekt verhandeld door de zending en dan zijn ze stuk ken meer waard, vooral wanneer ze gesorteerd zijn in meer of minder zeldzame exemplaren. De postzegelactie voor kinderbijbels worden in 1967 voortgezet, in samen werking met de Raad voor de her vormde zending uit Oegstgeest en de reformeerde zendingsbond in de N.H. Kerk. De miljoenste gulden voor kinder bijbels werd in het zendingscentrum feestelijk geboekt. De vierde klas van de Wilhelminaschool uit Overveen, die deze miljoenste gulden had over gemaakt. was hierbij uitgenodigd. ADVERTENTIE Een Ford Taunus 12 M. model 1966 voor een prijs minder dan f 6000. was uiteraard een bijzonder gewild artikel. De vraag bleek dan ook gro ter dan het aanbod. Nadrukkelijk hebben wij de fabrikant verzocht ons alsnog van enkele modellen te willen voorzien. Zeer. zeer beperkt kunnen wij nog vóór bet jaareinde een klein aantal kopers tevreden stellen. Een bezoek aan onze showroom verplicht U tot niets maar het loont de moeite. Automobielbëdrijf „RIJNLAND" N.V. Lammenschansweg 6, Leiden. Telefoon 01710—42541 of 30325. NEDERLAND 1 5.00 uur 5.35 uur 6.30 uur 8.30 uur 9.45 uur E 10.00 uur 10.45 uur 10.50 uur 1 NEDERLAND 2 9.15 uur 9.45 uur 10.05 uur 10.10 uur 10.15 uur Kinderprogramma Sluiting Teleac, tv-cursus Nieuws in het kort, NTS Pipo de Clown, voor de kleuters Mona, film Openbaar kunstbezit Stichting Socutera NTS-journaal Politieke uitzending De dubbelganger, film De kruisspin, korte film Hartewens Festivalconcert NTS-journaal Sluiting NCRV Nieuws in het kort, NTS Sherlock Holmes, tv-film Een avond in „De Waag" Kunstzinnigheden Attentie voor sport In den beginne NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.10 uur Radio Kamer Qrkest 10.40 uur Com nu met Sangh Hilversum 2 9.05 uur Muziek van de Euromarkt 10.55 uur Jazz programma Satellietstation op Cuba Op Cuba zal een station gebouwd worden om via communicatiesatel lieten een verbinding met de Sow jet. Unie tot stand te brengen. Aange nomen wordt, dat bij het project gebruik zal gemaakt worden van de Russische Molnija satelMet. De Russen menen, dat hun Mol nija (Bliksem) beter is dan de Ame rikaanse communicatie satellieten, en hebben het gebruik ervan aange boden aan alle landen die daar be langstelling voor hebben. Met Frank rijk zyn al programma's uitgewis seld. Hagenaar boek over geschiedenis van: Alex de Haas Alex de Haas en Gerard van Krevelen (met zyn Zaaiers) nadden vijftig „klankomrankte levens" voor de radio gebracht en mochten nu als beloning een selectie maken uit die vijftig voor de televisie. Weemoed zal wel de geëigende kwalificatie zijn waar mee we naar dit programma moesten kijken, want Alex de Haas is onlangs met een zenuw inzinking opgenomen, de Zaaiers van Gerard van Krevelen zijn door de AVRO de laan uitge stuurd. en dit programma zelf was ook al niet om over naar huis te schrijven. Het is niet om dat zulke musical-programma's niet geschikt voor televisie zou den zijn, maar de musichall- aanpak van Alex de Haas (die zijn goed recht is, omdat hy he lemaal bij hem hoort) deugt niet voor televisie. Hij lepelt de bij zonderheden van de componist op met een Buster Keatonpoker face en dan komt er weer een nummertje. De muziek zelf was goed, er was ook enige variatie aangebracht door een lied in oude en in nieuwe stijl te laten zingen, maar het genre-pro gramma is toch uit de tijd. Te weten de vooroorlogse tijd. AVRO's Televizder was geheel gewijd aan de komende verkie zingen. De twee woordvoerder» van Democraten '66, Van Mierlo en Gruyters, moesten het opne men tegen een zeelt van partij jongeren: embryonale afgevaar digden van de WD. PvdA. KVP, CHU, etc., en de beide D '66-ers hadden dan ook geen moeite hen de baas te blijven. Zy biyken een probleem snel te kunnen doorzien en kleden hun ant woord speels ln, zonder iets aan de duidelykheid te kort te doen. Luiden zy een nieuwe generatie E politici in? Misschien, al wettig- den niet al hun tegenstanders E van deze avond de hoop dat dit j= voor alle jonge politici geldtE Op Nederland II „Het grote avontuur", een klassieke film van 13 jaar oud. vervaardigd e door de Zweedse Bert Haanstra: E Arne Sucksdorff. Een kruising tussen Lassie en Flipper, alleen e is de hond hier een vosje en de dolfün een otter. Oetti genaamd, e Wie er naar gekeken heeft, zal gemerkt hebben dat het in de natuur van deze ..Lassie" en e deze „Flipper" hardhandiger j| toegaat dan by hun televisie- e broertjes Televisiereclame Tenslotte was er ook nog het e programma „Televisiereclame". E Eerst had men bedacht dat Dick s Houwaart, toch al door de e NCRV ontslagen, het zou kun- e nen presenteren, maar omdat Houwaart nog tot 1 Januari of- e ficieel betaald wordt, mocht hy niet van de NCRV. Orde moet er zyn, nietwaar? Vervolgens trok Leen Timp zich terug als regisseur, omdat e hy er, op de manier waarop alles e moest gebeuren, geen aardig programma meer in zag. Terecht kenneiyk, want hoewel het een keurig programma was met If eerst praatinterviewtjes en daar- 1 na de .grote bazen" die hun me- ning gaven, een en ander door- 1 spekt met informatieve medede- lingen van Harry Hagedorn, H werd het toch geen ogenblik het vrolijke uitspatterige program- ma dat het had kunnen zyn. f§ Als de reclame op de televisie 1 zo gevoerd zou worden als dit 1 programma „Televisiereclame", f§ zou het effect klein zyn. (Van onze correspondent) In de jaren 1940-1945 heeft zich in het voormalige Neder- lands-Indië door de oorlog een stuk geschiedenis afgespeeld, dat in ons land maar weinig bekendheid heeft gekregen. Het is opvallend hoe gering de belangstelling hiervoor is en hoe weinig afgezien een enkel proefschrift hierover is ge publiceerd. Nu zal echter binnenkort, vermoe delijk in de eerste helft van 1967, een boek verschijnen dat, naar zyn auteur C. van Heekeren hoopt, die belangstelling wèl zal vinden. Het bevat de geschiedenis van de inter nering en de daarop volgende lotge vallen van de Duitse burgers in In dië ongeveer 2600 personen lot gevallen waar tenslotte de Amerika nen en Engelsen zich mee bemoeiden. Deze geschiedenis is nog mlet eer der vastgelegd en bevat de volgende onderdelen: Duitsers geïnterneerd in Ned. Indië - transporten naar Bom bay - de Van Imhoff vergaan - Duit sers veroveren Nias - Duitsers onder Japanners. De titel van het boek, dat verschijnt by Bert Bakker/Daamen, Den Haag, is „Batavia seint: Beriyn". Tweede hoek Het wordt het tweede boek van de 54-jarige C. van Heekeren. voormalig bb-ambtenaar, Japans fcrygsgevan- gene_ administrateur van de Haagse GGD en thans hoofd van het bureau culturele zaken op de provinciale griffie van Zuid-Holland. Zijn eerste kwam in 1966 uit onder de weinig sti mulerende titel „Het pannetje van Oliemans". Het bleek een zeer boeiend verhaal te zyn over de be levenissen van een groep krijgsge vangenen (onder wie Van Heekeren), die tot slavenarbeid was gedwongen in de bergen van zuid-Atjeh. Van Heekerens werkwijze komt overeen met die van andere auteurs (Ryan) over hedendaagse geschiede nis. Met niet aflatende volharding en inventiviteit speurt hy de mensen op, die de gebeurtenissen persoonlyk hebben meegemaakt, wisselt lange brieven met hen. houdt interviews, delft oude rapporten en processen- verbaal op en raadpleegt de omvang- ryke archieven van het Ryksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Amster dam. „Dit soort werk is een bijzondere methode van geschiedschryving" zegt Van Heekeren. „zy boeit, omdat je door mensen heen kijkt en mensen zyn belangrijker dan gebeurtenissen". Op zyn werkkamer aan de Regen tessela an in Den Haag staat een klein kaartsysteem, waarbij ruitertjes op de kaarten aangeven wie een brief moet hebben, wie geantwoord heeft, wie om nadere inlichtingen moet worden gevraagd en wie hij als bron i moet afschrijven. Brieven „Voor Batavia seint: Berlijn heb ik ongeveer 1000 brieven gewisseld". zo vertelt hij. „Tenslotte heb ik ma- J teriaal verzameld uit de correspon dentie en de gesprekken met zo'n 120 personen dus afgezien van de be staande rapporten en stukken. Hoog tepunt voor my was de ontdekking van de opstand en het bewind van een groep Duitsers op het eiland Nias. Dit waren 65 overlevenden van de ramp met de Van Imhoff". De geschiedenis van de Van Im hoff. het Nederlandse KPM-schip dat op 19 januari 1942 voor de kust van Sumatra door de Japanners werd ge bombardeerd en zonk, wordt waar- schynlyk voor het publiek het meest belangwekkende deel. Het schip had 473 of 478 geïnterneerde Duitsers aan boord, van wie er 411 omkwamen. De zaak-Van Imhoff is in 1966 een paar maal sterk in het nieuws geweest, door televisie-uitzendingen en door de beschuldigingen van het Duitse blad „Der Spiegel" als zouden de Ne derlanders de geïnterneerden volko men aan hun lot hebben overgelaten. Minister De Jong moest er op vra gen van de PSP-er Lankhorst een uitvoerige uiteenzetting van geven. Van Imhoff Klopt het antwoord van de minis ter met de door Van Heekeren ver zamelde feiten? „Ik geloof", zegt hij bedachtzaam, „dat de zaak-Van Im hoff in myn boek helemaal rond is en geen sensationele verrassingen oplevert. De waarheid over de ramp staat er zo objectief mogelijk in. Ik heb er de verklaringen van de kapi teins der betrokken schepen in ver werkt, van vijftien Nederlanders die aan boord van de Van Imhoff waren en van acht Duitse ex-geïnterneer- Hy heeft, voor zyn boek veel reac ties en hulp van Duitse kant ontvan gen. De Nederlanders leken hem wat terughoudender toe. „Het is ook niet zo'n plezierig stukje geschiedenis voor ons", meent hij, „want per slot wordt hier geschreven over de Nederlanders als de kampbewakers van de Duit sers. Daarmee dringen zich bepaalde ADVERTENTIE vergelykingen op". Van Heekeren kwam tot zijn eer ste boek deels om zyn eigen ervarin gen in de Atjeh party vast te leggen, dieels omdat hij zich ergerde over valse sentimenten in (Engelse) boe ken over de Japanse bezetting. Grootste stunt ln het boek is zyn opsporing en de correspondentie met de vroegere Japanse commandant Mioera. „Er ligt een schat aan materiaal, zowel in de archieven van oorlogs documentatie als in particulier bezit. Plus natuurlyk in de geheugens van vele mensen. Maar met het verstrij ken van de jaren vallen die laatsten af, dat heb ik helaas al gemerkt. Ik ben nu een derde boek begonnen, dat over da bezetting van Borneo door de Japanners gaat". Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! Mevr. Kennedy schort haar eis tot 15 januari op Mevr. Kennedy heeft besloten haar eis voor een tijdelyk verbod op de publikatie van het omstreden boek „De dood van een president" van de schrijver William Manchester te la ten vallen. Dit hebben woordvoerders van haar en van de uitgevers Har per and Row gisteravond meege deeld. In een verklaring wordt gezegd dat de uitgevers nog steeds van plan zijn het boek te publiceren, maar dat is overeengekomen dit niet voor 1 april te doen. Beide partyen zijn overeengekomen half januari een gerechtelyk onder zoek te vragen als niet voor die tijd tot overeenstemming is gekomen. De toestand van Machester isaan- zieniyk vertjeterd. Maandag werd de 44-jarige auteur met hoge koorts als gevolg van longontsteking in een ziekenhuis in Middletown (Connec ticut) opgenomen. Een arts deelde mee. dat de tem peratuur van de patiënt weer nor maal is en dat hy waarschijnlijk over een week naar huis mag. Manchester heeft telegrammen ont vangen van mevr. Kennedy en sena tor Robert Kennedy waarin hem het beste wordt toegewenst. VOOR WOENSDAG 28 DECEMBER Hilversum 1. 402 in NCRV: 17.60 Overheidsvoorlichting De politie nu. 18.00 Tijd vry voor muz. vrije tijd: Nationaal Jeugdkorps -pn.). 18.30 Spectrum: nws. uit de protestants chrlst. organisaties. 18.50 Koorzang. 19.00 Nws. en weerpraatle 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van Het Leger des Hells (gr.). 19.45 Vlereldpanorama. 19.55 Stereo: Lichte ork.muz. (opn.). 20.10 Stereo: Radio- Kamerork. en solist (opn.)klass. muz 21-15 De toekomst van de kerk. lezing. 21.30 Oor-zaken: gevarieerd program- 2? 15 Avondoverd.. 22.30 Nws. 22.40 Geest. lied. 22 55 Chaos rond Eros?, lezing. 23.10 Klass. kamermuz. (gr.). 23.15 Stereo: Platennws. 23.55 VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Jitz. van de Partij van de Arbeid. So cialistisch bekeken. 18.30 Nederlandse artiesten op de plaat. 19.05 Dansmuz. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Trammelant ln Loeren aan de Hor. radlofeullleton. 20.55 Ik loop door het land, licht progr. 21.05 Lichte gram.muz. 21.35 Vragenvuur: een be kende Nederlander beantwoordt vragen ""*1 Jonge mensen. 22.00 Lledjesprogr Lichte gram. 7-32 Nws 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Mod. ork.werken (gr 8.30 Nws. gev muz-progr (opn.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen geloven, lezing. 11.45 Streeksgewys: Informa tie uit IJsselstein. 12.27 Med. t b v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 13.00 Pro memorie. 13.05 Klass. gram- muzikale lezing. 15.15 Voor NCRV: 15.45 Stereo: Kerkorgelconcert (gr.): klass. muz. 16.00 Studlodlenst 16.30 Muslciana: muzikale herlnnerln- 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 kerst- AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte grammuz. VPRO: 7.65 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8 10 Act. 8.15 Lichte grammuz. (8.308.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. Erliard treedt af als voorzitter van de C.D.U. Prof. Erhard is van plan begin januari zyn ontslag in te dienen als voorzitter van de CDU. In een ge sprek met het tijdschrift Die Welt heeft Bruno Heck, minister van Ge zinszaken en bestuurslid van de CDU. gezegd dat de oud-kanselier hem dit dinsdag telefonisch heeft meegedeeld. Hy had daaraan toege voegd dat hy de kandidatuur van Josef, Hermann Dufhüns voor het partyvoorzitterschap zou steunen. Dufhüs is voorzitter van de afdeling Westfalen-Lippe van de party. Ver- moedeiyk zal in maart op een party congres de opvolger worden gekozen. grammof oonm uz. oudere lulste- Unb. 12.30 Lichte orkmuz. 13.00 Nws. 14.30 Lichte orkmuz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws 16.02 Voordracht. 16 20 Mod. Franse kamer muz. (gr.). 17.00 Voor de Jeugd. Hilversum 3. FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekles: 10.00 Nws 10 02 Dixteland- muz. 10.30 Nieuwe langspeelplaten met kritisch commentaar 1100 Nws. 12 02 Licht muz.progr. 2.00 Nws. 12.02 Va riant: act., rep. en lichte muz. 13.00 Nws. 13.02 Top Twintig. 14.00 Nws. 1402 Instr. allerlei. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15 0- Sportprogr. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Tienermagazine. 17.00 Nws. 17 .02 Act. 170.5—18 .00 Verzoek- platenprogramma. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS 19.00 Nws. In 19.01 Plpo de Clown. 19 05 De r-informatlef programma. 20 0 T ÏLTCNTS: 22.20 Journaal. KRO: 22.25 tot 22 45 Brand punt (vervolg). Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. ln het kort. AVRO: 20.01 Run. Buddv run. tv-fllm. 20.25 wy willen wel es weten. Jonge mensen stellen vragen over zaken die zy belangrijk vinden TROS: 2105 Myn oom van Mars, tv- fllm. 21.31 Reactlse op uw tekeningen en schllderyen. 2.36 Jack Chandu: handschriftkunde. 21.14 Laurel en Har dy. film. 2 46 Zeg niet dat lk gelukkig ben, liedjesprogramma 22.03 Onze beste wensen. NTS: 22.05—22 10 Jour-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5