lorontos nieuwe City E lull mk getuigt van durt en visie Bf= GROTE STAD BOUWT AAN HAAR TOEKOMST Machtig bouwwerk van geniaal Fins architect 1ITERDAG 24 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t I CANADESE j NOTITIES (3) J door H. de Lange - Nederlandse ballerina IN CANADESE bladen kon men deze zomer enthousiaste artikelen vinden over de prestaties van een Nederlands meisje. Het betrof de 20-jarige dochter van de Nederlandse consul-generaal in Toronto: Martine van Hamel die in Bulgarije de eerste prijs gewonnen had in de juniorenklasse van de Derde In ternationale Balletcompetitie. Martine van Hamel wist vijftig an dere deelnemers te verslaan met haar bijzondere prestatie. Het was oorspron kelijk de bedoeling geweest dat zij zou mededelingen in de klasse senioren. Met het oog op haar leeftijd was dit niet toegestaan. Toch had ze ook in die klasse zeker een prijs gewonnen, zo had de beroemde Russische ballerina Galina Ulanova later gezegd. Martine is soliste in het National Ballet of Canada. De Canadezen, die haar als een der hunnen beschouwen, waren opgetogen over haar triumfen. Zij wist een der meisjes van het be roemde Leningrad Kirov Ballet die favoriet was, in de eindstrijd te ver slaan. Onmiddellijk na het behalen van haar prijs trad zij op voor de Bulgaarse en Europese televisie, terwijl zij een uit nodiging ontving om voor de Deense TV op te treden. De vader van Marrina, de heer D. A. van Hamel, vertelde aan de Globe and Mail, dat zijn dochter zeer bescheiden was. Zij had niet verwacht een prijs te behalen. Van haar jeugd af had zij balletdanseres willen worden. Zij be gon haar balletstudie in Canada. Bij het Canadese Nationale Ballet staat haar een grote toekomst te wachten. Niet alles goud wat er blinkt HET IS niet allemaal goud wat er blinkt. In een bijeenkomst van de Ca nadese Consumentenbond in Montreal vertelde mrs. V. W. G. Wilson, dat tien procent van het aantal Canadese fami lies niet in staat is zijn verplichtingen ten opzichte van opgenomen kredieten na te komen. Er wordt tn Canada veel op afbetaling gekocht. Begin 1966 stond aan consumentenkrediet een bedrag uit van 7 miljard dollar. Het merkwaardige is, dat het niet uitsluitend de lage in komensgroepen zijn, welke in moeilijk heden zijn geraakt, maar dat zich on der deze onfortuinlijken ook o.a. veel advocaten, ingenieurs en accountant» bevinden. In het algemeen wordt het kopen op krediet in Canada niet verwerpelijk gevonden, men redeneert, dat wie kre diet ontvangen heeft en aan zijn ver plichtingen voldoet, zijn kredietwaar digheid verhoogt. Wel wordt de raad gegeven, dat men de hoogte van het krediet moet vast stellen op baiis van het tegenwoordige inkomen en niet moet laten afhangen van toekomstige verhogingen. Dan loopt men het gevaar tussen wal en schip te geraken. Jongen (14) uit trein gevallen Een 14-jarige jongen C. Slager uit Pieterburen (gem. Eenrum in Gro ningen) is gisteravond door nog on verklaarbare oorzaak by Winsum uit de rijdende trein Groningen-Roode- school gevallen en overleden. Het slachtoffer was met enkele school kameraadjes op weg naar huis. Bij Winsum liep hij de treincoupe uit. Pas in Baflo, een stationnetje ver derop, werd de jongen uit Pieterbu- ren vermist. Later is zijn stoffelijk overschot langs de spoorlijn bij Win sum gevonden. De spoorwegrecherche heeft het onderzoek reeds beëindigd. Alle deuren bleken goed te zijn af gesloten. Het kasteel voor Von Kielmansegg Generaal graaf Johan von Kiel mansegg heeft besloten per 1 april van het volgend jaar zijn intrek te nemen in kasteel Puth in Voeren- daal, dat eigendom is van de fami lie Zu Stolberg Stolberg. Begin fe bruari vertrekt de familie Zu Stol berg Stolberg naar familie in Duits land om aldaar per 1 april naar Columbia te reizen. Zodra de huidi ge bewoners van het kasteel zullen zyn verdwenen zal een begin wor den gemaakt met een interne ver bouwing van het kasteel. Onder meer liggen reeds de plannen klaar tot verbetering van het reeds aan wezige parkeerterrein, terwijl ook het interieur een aantal wijzigingen zal ondergaan. Nieuwe uitgaven RuMHohe liefdesverhalen, door W. P. Akajonow, N. W. Oocol F M DostolewBkl e.a. ws™. Gevaarlijke liefde, door P. A. F Choderlos de Laclos. Het volle leven, door Cyriel Buyase Zo groeien wij. Hoe het menselijk Ie- ven ontstaat en zich ontwikkelt, door Lester F. Beek 3de druk. D^G.r°°ts,e 'uchtmacht ter wereld: de I SAF (United States Air Force) H°oftman. Geïllustreerd met foto's en tekeningen. Vogels om ons heen, door Ko Zwee- mfc, T® van R. stuurman. Ul'tg.. L. J. Veen, Amsterdam. De zuil in he ril T "H~ "I "B midden draagt he Counsil plaat ~B vinden. Benedei dichtbij waarin het koepelgebouw Gedurfde schepping naast rechts de Bank of Com legen zijn nabnui De zaal bovenin de koepel van het pad destoelachtige ge- met daarvoor het terras duidelijk ziohtbaar is. worden en trachten de schepping van Viljo Reveil te evenaren in originali teit en gratie. Wat met het oude NIET VER VAN de nieuwe City Hall bevindt zich het oude stadhuis, met zijn koperen dak. Het doet Engels aan. Het past niet meer in deze omge ving waar alles bezig is zich te ver nieuwen. „Breek 'af", zeggen sommigen. „Laat staan", zeggen anderen. „We hebben al zo weinig historische ge bouwen." In de raadskamer van het nieuwe dat bestaan zal uit de bouw van een modern theater met 850 zitplaatsen en een Cultureel Centrum (Town Hall), dat 750 plaatsen zal bevatten, kosten 6 miljoen dollar. Het Nationaal Ballet van Canada en de Canadese Opera zullen In het thea ter hun uitvoeringen kunnen geven. De Town Hall is bedoeld voor concerten etc. Voor het bestuur van Metropolitan Toronto, onder leiding van zijn 44-ja- rige burgemeester Philip G. Given», alsmede voor particuliere Initiatieven ligt een groot arbeidsterrein braak in een der boeiendste, opwindendste ste den van het Noordamerikaanse conti- DE GEBOUWEN van de City Hall binnen 5 jaar gereedgekomen bestaan uit twee elegante, gebogen to rens, respectievelijk van 27 en 20 ver diepingen. De oostelijke toren is met zijn bijna 100 meter de hoogste; de toren aan de westkant is 80 meter hoog. Beide gebouwen van beton, glas en staal omarmen als het wa re een soort paddestoelachtig centrum waarin de raadszaal en de koffieka mer gelegen zijn. Aan de voet van de enorme steel van de paddestoel (mid dellijn 6 meter) bevindt zich de Hall of Memory waarin de namen bewaard blijven van alle inwoners van Toronto, die hun leven gaven voor de vrijheid. De raadszaal plm. tweederde deel van de koepel beslaande heeft een middellijn van 46.65 meter. De vloeren van de torens zijn als het ware opgehangen aan elk der enorme betonnen wanden. Met elkaar hebben de ongeveer 2.650 ambtenaren die hier werken een oppervlakte als we het goed omgerekend hebben van plm. 76.000 vierkante meter tot hun beschikking, verdeeld over meer dan 1.000 kamers. Voor de koepel, uitzicht gevend op het plein, is een terras gebouwd. Een cafetaria, niet alleen voor de ambte raren maar ook voor het publiek roodt tot verpozing. Ontmoetingsplaats van stadsbestuur en burgerij. Wie Ca nada bezoekt en in aanraking komt met de wereld van het bestuursappa raat, komt tot de verrassende ontdek king, dat hier een grote openheid be staat, een gemakkelijker bereikbaar heid, een grotere mogelijkheid tot con tact tussen bestuur en bestuurden. Nog iets over de kosten. Deze wa- De 44-jarige energieke Mayor of Toronto, Philip G. Givens. ren aanvankelijk begroot op rond 21 miljoen dollar, doch liepen op tot 27.035.000 dollar. Symbool DE CITY-HALL, een wonder der ar chitectuur, „een dramatisch symbool van een vooruitstrevende »tad", zoals men in Toronto zegt, trekt dagelijks duizenden bezoekers uit binnen- o- Een maquette van het nieuw te bou wen St Lawrence Centre for the moest afleggen Op de voorgron :i het Royal York Vote l Massaal en toch sierlijk stadhuis zullen de debatten hoog oplo pen over de vraag van het voortbe staan, zoals er In de raadszaal van de oude zetel van het stadsbestuur met zoveel vuur is gestreden over het nieuwe dat komen moest. Grootse plannen WAS HET HOOGSTE gebouw in To ronto het bankgebouw van de „Bank of Commerce" het wordt thans over troffen door het in aanbouw zijnde ge bouw van de Toronto - Dominion Bank (56 verdiepingen, kosten 125 miljoen dollar). Het machtigste bouwwerk over een aantal jaren zal zijn het westelijk van de City Hall te bouwen 260 mil joen dollar complex van het T. Eaton Center Co Ltd. Drie hierin opgenomen wolkenkrabbers zullen „Downtown Toronto" mede een geheel ander aanzien geven. Een van deze reuzen de hoogste van het gehele Britse Gemenebest zal 69 verdiepingen bevatten. Dit bouwcentrum zal zijn samengesteld uit vier rijen van 200 winkels, kantoren, restaurants en hotels, bioscopen, flat gebouwen, parkeerruimte voor 3.000 auto's en stations voor de ondergrond se. thans van noord jaar zuid en oost naar west lopende. De T. Eaton Co Ltd wil het volgend jaar met de bouw beginnen, welke zich zal uitstrekken over een periode van 15 jaar. Voor de kunst Een ander groots plan is gewijd aan de kunst. Om deze te stimuleren, wil de Toronto Arts Foundation de natie ter gelegenheid van haar 100-jarig be staan een geschenk aanbieden in de vorm van een St. Lawrence Centre, Een tekening van ronto hun vergade ringen houden en waarin vaak zulke gewichtige beslissin gen genomen worden Achter de linker wand is de koffie kamer. TORONTO het Indiaanse woord voor „plaats van verzameling" draagt zijn naam met ere. Of ze zich daar verzameld hebben! Ze kwamen uit alle windstreken. De vroegere burgemeester van dit dynamische handels- en industriecen trum kon zich met recht „mayor of all people" noemen. Vooral de laatste tientallen jaren nam de bevolking van de stad met reuzenschreden toe. „Waarschijnlijk twee miljoen", was het antwoord dat een voorlichtingsambtenaar in het nieuwe stadhuis ons gaf op onze vraag naar hei inwonertal van Metropolitan Toronto. DIT STADHUIS (City Hall) is een machtige schepping van de Finse ar chitect Viljo Reveil, een der 520 Inzen ders van een Internationale prijsvraag uitgeschreven door het bestuur van Toronto. Tragisch is dat de geniale Fin overleed een ja&r voor de officiële opening op 13 september 19fi5. In dit majestueuze, maar tegelijk ?o gratie volle gebouw zal zijn naam echter voortleven. De man, die met zoveel durf wist door te zetten dat Toronto deze City Hall rijker werd, was Nathan Philips, meermalen herkozen burgemeester van Toronto, wiens naam verbonden werd aan een groot plein voor het nieuwe stadhuis: het Nathan Philips Square. Dit beslaat een oppervlakte van ongeveer vijf hectare. Er onder bevindt zich een garage van drie ver diepingen waar 2.400 automobielen in het hartje van de stad geparkeerd kunnen worden. Vlak voor de City Hall bevindt zich een vijver waarover heen een aantal sierlijke betonbogen. v nr> d prachtige fontein bewonderen, die 48.000 liter water per minuut opspuit. Wolkenkrabbers In het hartje va' Toronto, In he midden het tot dusver hoogste gebouw van de binnenstad, de ln het hartje van Downtown To ronto bevindt zich dit nieuwe stad huis van allure en elegantie. buitenland. Dagelijks zijn er rondlei dingen voor hen die dit machtig bouw werk willen komen bewonderen. Het een is nog mooier dan het ande re. Wij zijn onder de indruk gekomen van de prachtige kleurencombinaties, v-••■-■•treffelijke akoestiek van de 12 meter hoge raadszaal, van een stijl welke volkomen op de toekomst is gericht. Deze City Hall zal Toronto in beweging zetten; de makers van nieuwe gebouwen zullen geïnspireerd

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9