Een drie op afschaffing priesters wil van celibaat Romanschrijver en psychiater Huwelijk en zielszorg onverenigbaar? MARKTBERICHTEN Over het probleem Wie ben ik?... m SOCIËTEIT MINERVA WIE WAT ALGEMENE BOND VAN AMBTENAR PAGINA 4 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 DECEMBER 18# Groeiend verzet tegen oude kerkelijke ivet (Van onze speciale verslaggever) Het secretariaat van het pastoraal concilie van de Neder landse kerkprovincie heeft, zoals gemeld, een adres aangeboden gekregen, waarin 1722 priesters de mening uitspreken, dat het verbreken van de wettelijke verbinding tussen het priester schap en het celibaat een urgente opdracht is. tyd sprak de verbondenheid van ambt en celibaat my en myn studie genoten niet aan omdat er ge«n dwingende motieven voor zijn aan te voeren. Eeuwenlang is er wat gemakkelijk over deze kwestie heen gelopen maar vandaag de dag wordt zij principieel gesteld. Men ziet nu in dat slechts enkelingen zich echt kunnen ont houden. Het zyn vooral de jongeren, die het celibaat aan de orde stellen. Maar toch hebben ook oudere pries ters het adres ondertekend". Geen dwingende motieven „Wij zyn er van overtuigd, dat het heil van de kerk en het persoon lijk geluk geschaad worden door de nu bestaande wetteiyke verbinding van het priesterambt en het celibaat" aldus het adres, dat er onder meer op wijst dat het tweede Vaticaanse concilie in het decreet over ambt en leven van de priesters duidelyk heeft vastgesteld, dat deze wetteiyke bin ding niet steunt op dwingende by- belse of theologische argumenten. Het adres dat in oktober door ne gen, uit alle Nederlandse bisdommen afkomstige priesters werd opgesteld en vervolgens aan het oordeel van honderd andere priesters werd ge toetst, is gezonden aan 5500 ziels- zorgers met het verzoek dit van hun handtekening te voorzien. Het blijkt nu, dat één van iedere drie zielzor gers de mogelijkheid van een huwe lijk voor een priester niet langer uit gesloten wil zien. Het celibaat is in discussie geko men en ofschoon geen der betrokke nen verwacht dat dit instituut bin nen afzienbare tijd zal worden opge heven, wordt de gedachtenwisseling als zeer nuttig beschouwd. De vorig jaar overleden bisschop van Den Bosch mgr. Beckers zei reeds: „Als iemand mij vraagt naar het zinvolle van het celibaat dan moet ik eerlijk bekennen: dat weet ik niet. Er wordt veel over gepraat. Ik weet niet wan neer wy er een juist antwoord op hebben. Daar moeten niet alleen de priesters maar ook de leken over den ken en ze moeten het probleem met elkaar bespreken. Waarom niet? Een vorig jaar gehouden enq lête van het Nipo leerde dat de meer derheid van de gelovigen in Neder land van oordeel is dat de priesters zelf hun burgerlijke staat wel mogen kiezen. Onze kapelaan neemt die en quête met een korreltje zout. „In het algemeen gesproken zullen de r.- katholieken zeggen: natuurlijk, waarom zouden priesters niet mogen trouwen? Maar wanneer je ze zou vragen: hoe vindt u het dat uw eigen pastoor gaat trouwen? Nou, ik weet nog niet of men dan zo enthou siast zou zijn". De priester die het te moeilijk krijgt met het celibaat kan besluiten tot uittreding. In het jaar 1965 zijn er dertig priesters uitgetreden, wat een gering aantal is op een totaal van 8915 wereldgeestelijken en le den van orden en congregaties. Ik geloof dat er meer priester zouden uittreden als zij zeker wisten een nieuwe bestaan te kunnen opbouwen. De meeste uitgetredenen hadden reeds een maatschappelijke functie, byvoorbeeld als leraar, zy kunnen hun werk als het ware normaal voortzetten. Voor de in de zielzorg op plaatsen waar het concubinaat een normale zaak is. Natuurlijk is er ook nood in de parochies in ons land. Verder is het ook onprettig dat bijvoorbeeld in ons bisdom een pries ter pas na 25 jaar kans heeft pastoor te worden. Al die tijd zit hij om zo te zeggen met zijn benen onder an dermans tafel. Een gezinsverband zou het leven van de priester in vele gevallen kunnen veraangenamen. Maar het blijft een persoonlijke zaak. Ik heb een jaar als kapelaan in een parochie gewerkt waar ik dag en nacht met de zielzorg in de weer was. Nou, het kwam niet in me op om over dat celibaat na te denken. Later heb ik kerkelijk recht ge studeerd. Toen lag het wel heel anders. Als ik toen byvoorbeeld Frans had gestudeerd zou ik stellig een heel ander standpunt hebben in genomen. Het is wel verklaarbaar dat het adres is gepropageerd door priesters die niet met de zielzorg, maar voor namelijk met het onderwys zyn be last Dominee ii» werkzame priester ligt het moeihj- Z011ÜCrlill£[ ker- Ala hi) zou willen trouwen wil dat natuurlyk niet zeggen dat hy Een Franse godsdienstsocioloog j zyn ambt wil neerleggen. Die ver heeft onlangs gezegd, dat de gees te- bondenheid met het ambt weegt lijke verzorging van het Franse zwaar. Voorts voelt hy een verant- platteland alleen is te redden wan- woordelykheid jegens de parochie, neer aan elke pastoor een benzine- Hy kan zyn mensen toch niet zo- pomp en een vrouw wordt gegeven, maar in de steek laten. Die mensen „Dan wordt hij minder gemakkelyk zouden hem bovendien niet begry- de buiten de gemeenschap staande pen. Tenslotte is het nog zonderling die hy nu vaak is". Geldt dit ook voor Nederland? Wy spraken met een 32-jarige kapelaan, die werkzaam is in een parochie in een middelgrote stad. Hy is een van de ondertekenaars van het adres. „Die Fransman overdryft. Maar een feit is, dat de priester een grote kans heeft een zonderling te worden. Kyk, dat celibaat neem je aanvan- keiyk op de koop toe, maar op den duur gaat het aan je knagen. Dat zal niet by iedereen het geval zyn maar ik ken er heel wat die het moeilyk hebben. Zelf woon ik in deze pastorie met een pastoor van over de zestig en twee kapelaans, die ook al niet meer zo jong zyn. Het huiseiyk leven is niet zo bar gezellig. Goed, ik heb vrienden en verder zit ik in een vol leybalclub maar in feite zyn we steeds met mannen onder elkaar. Dat is ergens een onnatuuriyke zaak. Menig priester zou zyn werk beter kunnen doen als hy een normale omgang met vrouwen zou kunnen hebben, waaruit een gelukkig huwe- luk zou kunnen groeien". De kapelaan is opgeleid m Ny- megen. „Reeds tijdens onze studie- „Oorlogskabinet" in Jordanië Herwinning van Palestina moet voor het nieuwe Jordaanse kabinet het eerste en belangrijkste doel vor men en daarvoor is versterking van de strijdkrachten noodzakeiyk, zo luidt een instructie van Koning Hoes sein aan premier Wasfi Teil, die don derdag het ontslag van zyn kabinet indiende en nog dezelfde dag op ver zoek van de koning een nieuwe rege ring vormde. Hoessein betitelt het Palestijnse vraagstuk als kwestie van leven of dood en een deel van ons nationale bestaan". Er moet ook gestreefd war den naar vergroting van de Arabi sche solidariteit. Sommige waarnemers maken uit de woorden van de koning op, dat de nieuwe regering het karakter heeft van een oorlogskabinet. Het aantal ministers is teruggebracht va zeven tien tot dertien, en zeven van hen zyn Palestynen. Tien man van het vorige kabinet hebben hun plaats be houden. De belangrykste verandering is de benoeming van ee. nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken, Ab- doellah Salah. een jonge Palesttyn, die Akram Zoeaiter (een Palestynse „ve teraan") opvolgt. Binnen vier maan den worden algervene verkiezingen gehouden. vraag of een man, die tot zyn vyf- endertigste jaar een puur vrygezel- lenbestaan heeft geleid nog geschikt moet worden geacht een gelukkig hu- weiyk op te bouwen. Laat ik mijzelf nemen. Als er voor my de mogeiykheid bestond te trou wen zou ik dat beslist willen. Je kunt natuurlyk zeggen: verlaat het ambt, trouw en blyf werkzaam als gods dienstleraar als de bisschap dat zou toestaan maar ik zou de we zenlijke sacramentsverkondiging toch niet willen missen. Ik moet dus priester biyven en dus vrygezel". Eerste stap Wat verwacht de kapelaan van de actie die thans wordt gevoerd? „Het celibaat zal niet voetstoots worden opgeheven, iteindelyk zal men de noodzaak daarvoor ook nog in Rome moeten inzien. Maar ik verwacht wel, dat er een stroomversnelling zal ko men, met als gevolg dat er byvoor beeld sneller toestemming zal wor den gegeven voor een kerkeiyk huwe- Ujk van de uitgetredenen. Als eerste stap tot de opheffing van het celibaat zie ik voorts op den duur de mogeiykheid dat iemand in het huweiyk treedt vóór zyn pries- terwyding, zoals dat in het Oosten het geval is. Overigens zal de kerk wel moeten. Volgend jaar zal het mogeiyk worden opleidingen te kry- gen aan de Universiteit te Amster dam. Ik denk dat de meeste stu denten door de omgang met de stu dentenwereld vóór hun priesterwy- ding zullen zeggen: nee, toch maar niet. Dat celibaat heb ik er niet voor Ongenuanceerd „Ik heb het adres niet ondertekend omdat ik het te ongenuanceerd vond Het gaat niet aan om het heil van de kerk en het persoonlyk geluk op één iyn te stellen". Dat is het oor deel van een 31-jarige conrector van een ziekenhuis. Bovendien vind ik de wyze van enquêteren niet juist. Men vroeg het adres te ondertekenen. Wie dat niet deed had als enig al ternatief het ding in de prullen mand te gooien. De rector er ik meenden echter dat wy niet moes ten tekenen doch wel duidelyk moes ten stellen dat wy niet achter on- voorwaardeiyke handhaving van het celibaat staan. Wy hebben dat ook per brief aan de initiatiefnemers van het adres meegedeeld". Hy meent dat de kwestie van het celibaat voor de Nederlandse priester geen urgente zaak is. „Het is myns inziens veel urgenter voor hen die werken ln Afrika en Zuid-Amerika. Ik zie het celibaat als een ter beschikkingstelling en daarnaast ook wel een beetje als een erfgoed. Ik geloof dat ik celibatair levend beter als zielzorger kan werken dan als ge trouwd man. Een een dominee dan? zult u vragen. Maar het feit is er, dat domineesvrouwen niet altOd zo hap py zyn over het huweiyksgeluk. Dat geluk leidt vaak onder het werk van de man". Roeping en huwelijk Ook de conrector zag voorlopig als enig haalbare mogeiykheid dat by voorbeeld de diaken voor zyn wij ding in het huweiyk treedt. „Verder zal het wel zo biyven, dat een pries ter, die het celibaat te veel wordt, moet uittreden. In Nederland be vindt hy zich dan nog in de gun stige positie, dat hij de zaak op zyn minst rustig met de bisschop kan be spreken. Als zich zo iets in België voordoet heet de betrokkene „over spannen" te zyn. Dat gaat er daar nog wel in Het aantal uitredingen mag dan betrekkelyk gering zyn, relatief groot is het aantal studenten dat zich v ór de priesterwyding terug trekt. Eén hunner, een journalist vetelde ons: „Priester worden was myn roeping. Toen Ik in myn oplei- Von Doderer overleden Heimito von Doderer, een van de bekendste hedendaagse Oostenrijkse schryvers, is gisteren in een zieken huis in Wenen overleden. Hij was 70 jaar. In zijn hoofdwerk, „Die Daemo- nen", waaraan hij 25 jaar werkte, be schreef Von Doderer het leven in Wenen tussen de eerste wereldoor log en de opkomst van het nationaal- socialisme. Von Doderer bracht in de eerste wereldoorlog vier jaar door in Rus sische krygsgevangenschap. Na zijn terugkeer uit Siberië studeerde hy in Wenen geschiedenis. zyn letterkundige loopbaan begon hij als dichter en essayist. Onder zijn romans zijn „Die Strudlhofstiege", „Ein mord den jeder begeht" en „Die Merowinger oder die totale familie". gebonden, dat in het algemeen de moedigsten tot dissidentie kun nen komen. Mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, zegt: „Het celibaat is niet het meest urgente probleem. Men moet niet denken dat alle jonge priesters hiermee liggen te rollen". Crisis dingstyd met het probleem worstel- (vaak moreel, emotioneel^ en materi- de, dat het toekomstige ambt een J J~* jr~A celibatair leven eiste, heb ik mij ten slotte teruggetrokken. Natuurlyk weet iedereen die be sluit om priester te worden dat hy het celibaat moet dragen. Maar eerst in latere jaren. Ik ben nu getrouwd, heb een gelukkig gezin en een goede baan. Maar myn roeping was pries ter en zo voel ik dat nog steeds. Ik voel me in de maatschappy niet op myn plaats omdat ik nog steeds denk dat ik als priester zo ontzag- geiyk veel en goed werk zou kun nen doen. Opheffing van het celi baat staat het werk als zielzorger myns inziens niet in de weg. Maar het zal niet eenvoudig zyn een wet te schrappen die eeuwen heeft ge golden. Met name de oudere pries ters zullen moeilyk zyn te overtui gen. Zy zullen zeggen: wat wy in ons leven hebben moeten overwin nen, dat moet de jongere ook maar meemaken. Jawel, maar het gevolg is dat veel oudere priesters koele en harde mensen zyn". Het is waarschyniyk geen toeval, dat de man die is begonnen met een tegenactie, dus een pleidooi voor het celibaat, pastoor P. Bangert uit Lim- men, 76 jaar is. De psychiater dr. J. L. J. Lumey zegt: „het celibaat kan gezien wor den als een machtsmiddel van het kerkeiyk instituut. Door de wydin- gen en geloften zyn de priesters Er is discussiemateriaal te over en er zal in de naaste toekomst dank baar gebruik van worden gemaakt. En misschien komt men dan tot de conclusie die een priester ons formu leerde: „Wy leven in een snel-evo- luerende wereld waar grote verschui vingen plaatshebben. Mede hierdoor is het ambt van priester in een crisis gekomen. Zyn zij geestelijk verzor ger of meer maatschappelijk werker? Er is een bezinning nodig op het ambt van priester en op de taak van de zielzorg. Daarbu zal het celibaat zeker betrokken moeten worden". A 48—74; B 33—42; alles per kg; t maten A 4.20—10,00: B 3.30—8.30; 2.40—5.70; CC 2.00—5.60 per bakje V) 0 kg bloemkool 2765 i 'J 15—18: per br-J- 80—84; B 78; -52? Keefer 45; Tangerine 25; Esperence 41 44; Princess Ann 42; Lelies 51; Gerbe- ra 5461; Rozen Garnette en Carol 3339; Cyclamen 1.502.25; Hyacin ten 44—66; tulpen Br. Star 1518; geplozen chrysanten 3246 p. st.; tros Red Rollnda 95—1.15; King Pin 1.15; Tokio 1.65; Emerentla 1.001.20; Ve- dova 1.351.95; Minstreel 1.10—2.15; Valentine 1.55: Iceflow 1.501.55: Ru- blath 1.95; Mylord 1.151.20; Tulpen Sail 1.50; Krelage 1.151.35: Queen 1.151.25: Christmas Gold 1.45 1.65; Paul Richter 1.35—1.40; Nar cissen Early Glorie 1.251.55; Irlssei 2.85; Blauwe druifjes 4553; Fresia' Super Star 100120; Roselandla 00, 115; P. van Aalsmeer 120150; Gefc Duisburg 110—130; Carla 100—120; Dr Verhage 110135; Baccara 170—205- Pink Sensation 90115; Zorlna 42^ Carol 4653; Garnet 4652; Ama, 952.10 per bos. 47; Orchid Beauty 3542; Arthur 49 —57; Shocking 4249; Keefer 5665; RIINSBIIRC GROTE AANVOER BIJ „FLORA" Zoals werd verwacht was de aan voer in de afgelopen week werkeiyk enorm te noemen en liep het bedrag dat dagelijks werd geveild in de tonnen. Tot en mét de laatste vei lingdag vóór Kerstmis zyn de prij zen stabiel gebleven. Byzonder prettig voor de kweker, maar niet minder plezierig voor de koopman en het publiek. Niemand vindt het aangenaam om tot de ont dekking te komen, dat hy of zy in het begin van de week méér moest betalen voor een bosje bloemen dan aan het einde. Opvallend was de geringe hoeveel heid tweede soort bloemen die er werd aangevoerd. De kwaliteit is voor de tyd van het jaar uitzonder- lyk goed te noemen, wat natuurlyk ook inhoudt dat de houdbaarheid relatief goed is. Gezien de gewoonte in tal van landen, die uit Holland bloemen be trekken, om met Nieuwjaar een bosje bloemen te geven aan hen, die men gaat „wensen", zullen de goede noteringen nog wel even aanhouden. Temeer daar de aanvoer gebruikelijk na Kerstmis sterk terugloopt. Subsidie voor Kunstkopers De gemeente Voorburg heeft ee subsidieregeling vastgesteld om ge meentenaren te kunnen byspringen als ze op tentoonstellingen in Voor burg een kunstwerk kopen. De ge- meenteiyke bydrage wordt verleend boven een eventuele bydrage van rijk. Per aankoop bedraagt de ge- meenteiyke subsidie 15 van de koopsom, maar meer dan f60.— per aankoop wordt niet verstrekt. De subsidieregeling geldt niet voor wer ken waarvan de pry's minder dan t 30 of meer dan f 1000 bedraagt. Paint-in bracht 9300 gulden op De veiling van schilderijen, giste ren op de „Paint-in" in het Sigma- centrum in Amsterdam door diverse prominente figuren in Nederland vervaardigd, heeft ongeveer 9300 gul den opgebracht. De gelden zyn be stemd voor de geteisterde kunstste den in Italië. In totaal kwamen 91 werkstukken onder de hamer, die, onder het oog van vele belangstel lenden, in handen kwamen van slechts weinig gegadigden. De hoog ste prijs behaalde een olieverfsclhil- dery van de heer P. Strijder, direc teur van Famous Artist School, dat voor 1100 gulden werd aangekocht door Louis Gans. Voorts waren er enkele aanbiedin gen van 200 300 gulden, maar de meeste werkstukken brachten niet meer op dan gemiddeld 30 A 40 gul den. 99 55 B. Roest Crollius. De Koningsmantel. Heynis N.V. Amsterdam B. Roest Crollius blijkt behalve een heel interessante geluk kig ook een vruchtbare schrijver te zijn. Zijn vruchtbaarheid neemt blijkbaar met de jaren toe, want in de afgelopen vier jaar heeft hij vier grote romans van grote kwaliteit geschreven, waarvan voor mij „De Heilsleer" van juffrouw Francois een hoogtepunt is. Mogelijk zullen sommigen het niet met mij eens zijn en deze nieuwe roman „De Koningsmantel" verkiezen, omdat deze roman gemakkelijker van aanpak, doorzichtiger is dan de bizarre, amusante, geheimzinnige, van fantasie over vloeiende voorganger. Hoewel „De Koningsmantel" geplaatst is in een realiteit, is het vaak verre van realistisch in zyn voornaamste partyen. Men heeft niet gauw in de gaten hoe de ver houdingen eigeniyk liggen, omdat tweederde van het boek afwisselend gewyd is aan de Intrigerende hallu cinaties, de dromen en de Jeugd herinneringen van een arts die Wim Molenaar heet. Op dat moment dus, nadat men zich heeft ingeleefd in deze gekwelde figuur, wiens ervarin gen soms toch ook weer dwaas en absurd zyn, biykt hij een patiënt te zy-n die in een inrichting voor ge stoorden zyn autobiografie schryft. Om deze situatieverklaring is het, dat ik zeg dat deze roman meer hou vast biedt dan de voorgaande. In principe zou ik dit laatste geen voor deel willen noemen. Het ls echter zo dat Roest Crollius zowel de hallu cinaties als de stappen in de reali teit met buitengewoon raffinement heeft waar gemaakt, zodat het ver- wyt dat deze roman niet anders zou zyn dan een op de voet ge volgd geval van schizofrenie, onjuist is. Bovendien zit er aan de uitzon- deriyke figuur van deze Molenaar nog een derde kant en dat is het lucide Inzicht dat hyzelf in zyn eigen toestand heeft. Een inzicht dat wyst op logisch denken niet alleen maar ook op een goed functionerend ver stand. Een mens dat in de eerste plaats getergd wordt door het pro bleem: „Wie ben ik?" De hoofdpersoon zelf spreek over zyn schijngestalten. Dat is inder daad juist. De bodem waarin de or- tels van dit gespleten leven zitten is. zoals al talloze malen het geval is geweest, de streng christelyke en streng burgeriyk moralistische op voeding die hij gehad heeft. In oor sprong zoekt deze Molenaar bevrij ding van de sociale leugen met als iaSaaaflilE symbool van die vryheid, de hoer. Het biykt evenwel dat hy zich ook in deze a-sociale figuur vergist in die zin, dat de soort hem niets te bieden heeft. De macht van de ouders is nog steeds niet geweken van deze toch volwassen mens zie de lugubere ontmoeting op het kerkhof en on der invloed daarvan is hij getrouwd met een vrouw dat eens een mooi meisje was, echter niet meer dan dat. en die nu langzaam maar zeker bezig is in een koe te veranderen. Tenslotte brengt hy haar in de nacht naar een weiland. De roman begint met een even zonderling als zielig tafereel. Mole naar en zijn vrienden komen eens in de week bijeen in een bovenzaal tje van café Moortje om daar ter nagedachtenis van hun gesneuvelde kameraden Grebbebergje te spelen. De dwaasheid groeit uit tot een drama wanneer de vrienden Mole naar tot koning kronen met kroon en mantel en zodoende zyn aange boren heerszucht aanwakkeren. Hy leeft zich in de rol in en gaat zich koninklijk voelen, hoewel de macht zyn eenzaamheid vergroot. Hij gaat zich verbeelden koning der mensen te zyn en wordt later door zyn vrien den, aangestookt door de Judasfi- guur, gekruisigd. De vraag „wie ben ik", heeft zich intussen uitgebreid tot het probleem van: wat kan de mens bereiken. Kan hy boven de menselijke beper king uit. is hij slachtoffer, kan hy boven zichzelf uitstijgen, is hy ge ketend aan waandenkbeelden, kan hij een god evenaren? Of is hy, ge lijk eens Lucifer, gevallen en niet meer in staat zich te verheffen? Dit zijn de vragen die de figuur Wim Molenaar zich stelt, want zyn dok terschap ziet hij als niet meer dan een routine. Men verwarre evenwel deze hoofdfiguur niet met de auteur en men zoeke niet naar antwoord. Roest Crollius heeft gedaan wat des schryvers is uitbeelden en waar maken. Daarom blyft voor de le- Ongeveer half om half, zou ik zeg- schiedenis van deze Molenaar in al gen. zer de vraag in hoeverre hy de ge- aan het vermoeden dat de spot de le ernst moet lezen of toe mag geven schryver ook niet vreemd is. CLARA EGGINK 175; Euphorbia 110175; Fresia's 2<v 300; Gerbera 85120; Iris 19028J Lelies kelk 6075; Nerlne 10014q' PoLnsettla 110155; Helleborus blaui 210355- Asp. Plumosus 100-140; Tm, gïn 160215; Narcissen 140—20o yacinten 5478; Stepma/n 4 kop 2» —245; 2 kop 100—145; Mar. Legray kop 80—100; 2 kop 6080; FotvytM 100—115; Triloba 85—110. Long Island wit 150; geel 125 Minstreel 145; Azalea Indica 210lft 150; troschys.: Red Rollnda 120li Orchid 140135; Fy brand 140125 Minnestreel wit 135; Selassy 140; Ye low Selassy 155; Falcombe 160; RubU 50; Louis Germ 60; Tokio 205; Schla eer 95; Golden Seal Seal 115; Hamane lis 12011090 per tak; Forsythia 90—95; II 65—60; HI 57--t8: IV 38-, 27; per bos 210—110; Red Rollnda pc stuk 18; Beshulst per kg 100580 ZNvertpni kg 1 ALKMAAR. 23 december Kaa» markt: Commissie noteringfabrtekj edammer 2.95; middelbare 3.00 Goud, se volvette 3.09. Randel redelijk. KATWIJK AAN DEN RUN. 23 de cember Groenteveiling: waspeen kist Al 5.20—6.30; A2 3.70—7.60- 5.20—6.40; B2 2.40—450; Ol l'.oS- o da. oo 10—1.70; andijvie bloemkool per stuk 20—46; boerenkoc RIJNSBURG, 23 december Blo» menvelllng Flora: Tulpen: Preludlur 150—170; Lustige Wltwe 19024(i Emerentla 190—210; Apeldoorn 350- 400; London 350—100; Demeter 250- 300; Levant 150170; Christmas Go!( 150170; Krelage 180200; Overdsi 180210; Tommy 160185; Paxil Rich ter 180200; Fresia's Aurora 180200 Golden Yellow 80150; Blauwe Wta pel 200—265; Stockholm 125—105 White Swan 200225; Chrysant*® Sim wit 4560; roze 45—60; rood 62; Carry 4862; Tangerine 2550 Hyacln Crowly 49—61; Dusty 51 ten Anne Marie 6575; 73; L'Innocence 6087; DeOfts blaut Joffre 1520; Brillont Star 1520 p« 530; Bl 45Ó—560 per kist; spruiten —64 per kg. ZWOLLE. 23 december Veemarkt aanvoer runderen 1030; grasfcalvere; 618; nuchtere kalveren 1168: schape: en lammeren 79; varkens 310; schram veregekalfdi ide vaarae 975—1250; neurende pinken 850—915 2070; vette schapen 125140; lam i 8595; drachttee varkens 450— 854.35; vette kalveren 460610; stte kalveren 3.404.60. Marictover. zicht: resp. aanvoer en handel; ge. brulksvee, prijshoudend!; gulste koeien -* prijshoudend; vaarzen goed oudend; varkens redelijk, pril SIv aüveren goed prljsh.; vette kal- vl-ue. priish.; nuchtere kalveren Kerstviering in Zoeterwoude Ongeveer 150 belangstellenden wa •n gisteravond in de hervormde kerk' van Zoeterwoude byeen gekomen de interkerkelijke kerstviering by wonen. Na inleidend orgelspel w< deze bijeenkomst geopend door dj Hengstmangers. Hierna volgde menzang. Gezongen werd: Kom to ons, scheur de heem'len Heer. Door patoor A. Emmen de meditatie over het kerstgebeurei gehouden. Wederom volgde samen zang het lied: Kom tot ons, o met macht. Het Kerstevangelie wen voorgelezen door burgemeester J. Detmers volgens Lucas 2; 1-15. het zingen van Stille nacht heilige nacht, gaven het rJc. gem zangkoor „Sancta Lucia en de gem chr. zangver. „Zingt den Heere mefe medewerking van de vocale soli* Janny Godthelp, sopraan, Ketflt Barnhoorn, tenor en Huib Schimmel ïen uitvoering van gedeelten uife het Weihnachts- Oratorium v: Barth. Deze uitvoering werd bege^'i leid door orgelspel van mevr. Hengst- ls mangers Dykstra. Het gehee stond onder zeer goede leiding van di heer Bas Siereveld. Wederom volgde samenzang met het lied: Komt al len tezamen. Hierna hield ds. R. Hengstmangen n medidatie. Met het zingen van Ere zy God en sluiting door Hengstmangers werd deze sfeervolle avond besloten. BREESTRAAT 48/50 LEIDEN roept per 1 maart 1967 schoonmaakbedrijven op. welke het onderhoud van bovengenoemde Sociëteit op zich dienen te nemen. Gegadigden dienen in het bezit te zyn van moderne schoonmaakapparatuur. I.v.m. de lange vakantie- tyden zal er een jaarcontract van 11 maanden worden afge sloten. Brieven worden thans gaarne ingewacht by de directie van bovengenoemde Sociëteit. U vindt het duidelijk omschreven in WAAR'1967 het nieuwe, 288 pagina's tellende pocket jaarboek - rijk geïllustreerd in kleuren Een uitgave van LEIDSCH DAGBLAD Witte Singel 1. f 3,25 afgehaald aan ons kantoor Auto - shop Het Motorhi wenst al haar clientèle PRETTIGE KERSTDAGEN VOORSPOEDIG 1967 V«#R ZWARE TRANSPORTEN OUDE VARKENMARKT Afdeling Leiden Secretariaat: OUDE RIJN 72 - LEID)" Het bestuur wenst zijn leden en hun huisgenoten PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1967 toe.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4