DRAMA IN DE RUIMTE Feest van lawaai in warm Zuid-Amerikc KERSTBIJLAGE 1966 VAN HET LEIDSCH DAGBLAD Eindelijk was het dan zover: op de zoveelste van een of andere maand in het jaar dit en dat werd een kunstmaan gelanceerd, broederlijk bemand door Russen en Amerika nen. De gehele ontwikkeling van de ruimtevaart had zich in een reeks van jaren met een sneltreinvaart ontplooid. De ontwikkeling van de onderlinge relaties tussen de ruim tevaart-reuzen had echter een aan zienlijk lager tempo. Het gevolg was dat de historische vlucht kwam op een ogenblik, dat men al in staat was om enorme ruimteschepen te lanceren, plaats biedend aan tien tallen astronauten. De kunstmaan, waarmee deze vlucht werd gemaakt, had een zeer eenvoudige opzet. De satelliet had de vorm van een kubus, opgebouwd uit 27 kleinere kubussen. Van deze 27 waren er 26 die dienden als ver blijf voor de dertien Amerikanen en 13 Russen die de bemanning vorm den. Ieder had in deze kunstmaan zyn eigen verblijf. De overblijvende kubus was ingericht als centrale commandopost. Deze commando post was gevestigd in de middelste kubus van de bovenste verdieping, die voorzien is van een ultkfjk-koe- pel. In bijgaande grote tekening is de kunstmaan tijdens zijn vlucht in beeld gebracht. Wij vragen even Uw aandacht voor het bijschrift van deze tekening, die in algemene zin de bouw en inrichting van het merkwaardige geval wel in beeld brengt. Maar geheel duidelijk is die teke ning toch niet, zodat we in de klei ne tekening ook nog een soort open gewerkte blauwdruk geven, waarin de drie verdiepingen van negen ver trekken „uit elkaar" zijn gehaald. De vertrekken van de ruimtevaar ders zijn gemakshalve genummerd, de centrale commandopost in het midden van de bovenste verdieping is zwart getekend. De van 1 tot en met 26 genum merde vertrekken staan door mid del van deuren met elkaar in ver binding. Er zijn deuren in iedere scheidingswand tussen twee kubus sen en ramen in iedere buitenwand van een kubus. Men dient goed in het oog te hou den dat er deuren zijn in alle schei dingswanden, dus ook in zolderin gen en vloer. Per slot van rekening gaat men in een toestand van ge wichtsloosheid, zoals in een kunst maan heerst, even makkelijk door een deur in de zolder als door een deur in een zijwand. Om enkele voorbeelden te geven: het vertrek nummer 3 heeft dus deuren naar de vertrekken 2, 5 en 11 en voorts drie ramen. Het ver trek nummer 16 heeft deuren naar de vertrekken 7, 13, 15, 17 en 25, doch heeft slechts één raam omdat het slechts èèn buiten-wand heeft. Het vertrek nummer 7 heeft daaren tegen twee ramen (op de kleine teke ning de genummerde zyde en de grijze zijde) en deuren naar de ver trekken 6, 8 en 16 en naar de cen trale commandopost. Wy hopen U met deze omschrij ving de situatie en constructie dui delijk te hebben kunnen maken. Wij willen U nu iets gaan vertellen over de dertien Amerikaanse en dertien Russische ruimtevaarders en hun lotgevallen. De Russische bemanning bestond uit een raketdeskundige, een elek- tro-technicus, een stralendeskundi- ge, een meteoroloog, een arts, een bioloog, een fysicus, een chemicus, een geoloog, een astronoom, een wiskundige, een tolk en een militair. Vanwege de eerlijkheid bestond ook de Amerikaanse groep astronauten uit mensen van deze dertien beroe pen. De Amerikaanse arts was evenveel jaren ouder dan zijn Russische col lega als deze minstens deuren door moest om de Amerikaanse elektro technicus te kunnen bereiken. De Russische tolk moest minstens twee deuren door om zijn landge noot raket-deskundige te bereiken en minstens vier deuren om in de cabine van de Russische astronoom te komen. De Amerikaanse tolk en de Rus sische fysicus hebben beiden even veel kinderen als het aantal deuren dat zjj minstens door moeten om de commandopost te bereiken. De Rus Iwan heeft een cabine tussen de Amerikaanse raketdes kundige en een van de militairen en hij heeft zes kinderen. PUZZEL 3 De Amerikaanse astronoom mocht als oudste van het gezelschap het eerst een cabine kiezen. Hij koos een vertrek met het grootste aantal ramen, zodat hy een zo ruim moge lijke blik op het heelal had. De Russische stralendeskundige en de Amerikaanse geoloog hebben ieder evenveel kinderen als de Ame rikaanse wiskundige en de Russi sche elektrotechnicus samen. Het aantal kinderen van Iwan is groter dan dat van de Amerikaanse astro noom. De jongste van het gezelschap is een Amerikaan die Charly heet en die evenveel kinderen heeft als er deuren in de cabine zijn. Toen halverwege de vlucht de Russische geoloog ruzie kreeg met een van zijn huurlieden, een bioloog, verwisselde laatstgenoemde van plaats met een stralendeskundige, hoewel hij daar een raampje bij in schoot. Het principiële systeem werd daarbij gehandhaafd (zoals het van de opzet af had gegolden) dat geen twee Amerikanen of twee Russen aangrenzende cabines mochten heb ben. Landgenoten die elkaar wilden bezoeken, moesten altijd minstens door één cabine van een niet-land- genoot of door de commandopost. Hetzelfde systeem gold voor twee mensen van eenzelfde beroep: ook die mochten niet twee aangrenzen de cabines bezetten. De Russische bioloog was even veel jaren jonger dan de Ameri kaanse astronoom als hij minstens deuren door moest om zijn landge noot-militair te bereiken. De Russen hadden tot deze vlucht 52 bemande ruimtevluchten ge maakt. dat is evenveel minder dan de Amerikanen als het kindertal van de Rus, die evenveel dochters heeft als Iwan meer kinderen heeft dan de Amerikaanse tolk. Dit zijn allemaal bijzonderheden, die men breedvoerig in krantenver halen naar aanleiding van deze his torische vlucht heeft kunnen lezen. De grote sensatie kwam echter op een fatale dag tijdens de vlucht: er werd groot alarm gegeven in het ruimtevaartuig. Het was voorschrift, dat alle ruim tevaarders zich onverwijld langs de kortstmogelijke route naar de com mandant moesten begeven, wan neer dit alarmsignaal zou klinken. Op het fatale moment bevonden alle ruimtevaarders zich in hun eigen cabine. Wat er precies is ge beurd zal wel nooit geheel achter haald worden. Er was geen enkele overlevende van de ramp. die het AarcJ# ruimtevaartuig kennelijk heeft ge troffen. Onmiddellijk werd op aarde een diepgaand onderzoek ingesteld door een gemengd Russisch-Amerikaanse commissie. Deze kon aan de hand van de laatste berichten, die van de kunstmaan werden ontvangen nog vaststellen, dat alle ruimtevaarders zich voorbeeldig van hun opdracht hadden gekweten. Allen waren langs de kortstmogelijke route naar de commandopost gegaan, en allen waren daar aangekomen. Verder is men nooit iets te weten gekomen. ONZE VRAAG AAN U IS THANS: DOOR HOEVEEL DEUREN MOES TEN DE AMERIKANEN SAMEN GAAN EN DOOR HOEVEEL DEU REN DE RUSSEN SAMEN OM LANGS DE KORTSTMOGELIJKE ROUTES DE COMMANDOPOST OP DAT FATALE MOMENT TE BEREIKEN? De bij het ruimtedrama omgekomen nestor van het internationale gezelschap astronauten, de Amerikaan se astronoom. (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Aan de Rio de la Plata de „zilverrivier*'die echter meestal een l achtig drabbig water bevat bereikt de zomer zo ongeveer met Kerstmis zijn hoogte j Ook de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires doet haar naam goede luchtweinig eei Dikwijls stijgt het kwik fn de thermometers tot 40 graden, terwijl de vochtigheidsgra( de lucht tot 100 procent oploopt. Men transpireert als in een zweetkamertje. Zo i« Kerstn j Zuid-Amerika door het afwijkende klimaat geen gloedvol familiefeest, maar eerder et mer festijn. De 6Chepper van bijgaande boeiende illustratie heeft het niet helemaal begrepen, zoals een oplettend deskun dige na enige gedegen studie wellicht zal ontdekken. Men mag het hem evenwel niet euvel duiden. Bij onze opdracht, deze historische ruimtevlucht met een suggestieve tekening in beeld te brengen, hebben wij hem verteld dat het met tertijd in de ruimtevaart heel wat „huiselijker" en „ge woner" toe zal gaan dan nu. De tekenaar heeft dat in zijn enthousiasme wat overdreven. Voorts hebben wij ver zuimd hem tijdig een diepgaande fundamentele kennis bij te brengen omtrent verschillende aspecten van het kosmische milieu en de astronomie, waardoor er enkele kleine foutjes in de tekening zijn geslopen. Wij krijgen bovendien de indruk dat de tekenaar de term ruimte- VAART wat al te letterlijk heeft opgevat. Tot de gebruiken waarnaar buitenlander» met verbazing kijken, behoort het „verbran den van Judas". In de voorsteden bedelen jongens bij de voorbijgangers: „hebt u 30 cen- tavos voor ons voor het verbranden van Ju das?" Het is een originele manier om aan wat geld te komen. Want Judas heeft nauwelijks financiering nodig. Hij is een reusachtige pop van vodden, die met papier en houtwol is ge vuld. Op kerstavond wordt hij op straat in brand gestoken, hoewel de politie dat wegens het brandgevaar natuurlijk verboden heeft. Het is voor de jongens het hoogtepunt van het kerstplezier. BOMEN VAN PAPIER Een deel van de bevolking gaat naar de kerst-mis. Maar het religieuze staat geheel op de achtergrond. Tot ongeveer twintig jaar ge leden zag men alleen kerstbomen in de huizen van de Europeanen. Intussen zijn zij echte en onechte echter in de mode gekomen. In de tuinen van grote villa's en van enige fa brieken ziet men echte, statige dennebomen, veelal versierd met watten, die als kunst sneeuw dienen, en met elektrische kaarsen. Maar zij vormen een grote uitzondering. Aan de Rio de la Plata ziet men geen natuurlijke dennenbossen. Zij moeten moeizaam worden aangeplant. In een kleine badplaats in Uru guay las ik eens met Kerstmis een bord: ,,Rukt geen jonge dennen uit de grond. Wij schenken u er één". Maar meestal zijn de kerstbomen van pa pier en groene papiermaché gemaakt en tus sen de 45 centimeter en 2,50 meter hoog. Men koopt ze in grote warenhuizen of in het win keltje „op de hoek", dat tegelijk siga retten, potloden en speelgoed aan de man brengt. Overigens moet men voorzichtig zijn. Als men de boom 's middags onder de verzengen de zon naar huis draagt, smelten de kaarsen nog al eens. Maar het zijn niet alleen de echte denne bomen die ontbreken aan een kerstfeest vol gens Europese traditie, maar ook de kerst liederen. Natuurlijk is er in de Latijns-Ame- rikaanse streken ook een folklore die op Kerstmis is gericht. Maar aan de Rio de la Plata zingen de kinderen geen kerstliederen. Die zijn voor hen „exotische muziek". Men hoort ze wel via de ontelbare radiozenders. Maar het „Stille nacht" wordt zelden in het Spaans, doch meestal in het Engels of Duits uitgezonden. DANKBAARHEID Ook in Zuid-Amerika doet men met Kerst mis goede zaken. Zo ziet men in de lunch rooms en levensmiddelenzaken manden met geschenken uitgestald, die een overvlo sortering in elke prijsklasse bieden: vi goedkoopste vermout tot Franse champ van de populairste chocoladesoorten t< importeerde ganzelever. Men schenkt kaar om rijn dankbaarheid te tonen - verbazingwekkende gulheid. Vooral de i krijgen van hun patiënten reusachtige ketten thuisgezonden. Maar een der intiemste onderdelen va kerstfeest zoals dat in de meeste Eur landen wordt gevierd, de pakjesavond breekt. Zoals de kinderen in Nederlant cadeautjes krijgen op 5 december wa Sint Nicolaas zijn verjaardag viert, krijg kleuters aan de Rio de la Plata hun gei ken op 6 januari, wanneer het Driekon ia. Hier wordt het kerstfeest op andere luister verleend. Men laat Bengaals branden, speciaal sterren, en rotjes en ai projectielen exploderen. Hoe verder de ll nacht verstrijkt, hoe meer de lucht va wordt van geknal. Dit vooral tot groot driet van de honden, die ernstig lijken 1 den onder het geweld en een vertwijfel huil aanheffen. DANSEN Kerstmis is in Zuid-Amerika geen fee9 inkeer en van stilte, maar van lawaai, danst tot het ochtendgloren. De bevo drinkt „sidra", een goedkope vruchtenwij eet „pan dulce", een gegist zoet brood rozijnen. Aan de Rio de la Plata is Kerstmis feest dat men thuis viert. Het zomerse begint, en iedereen probeert van die pe tussen 24 december en 5 januari een vale te maken. Uit Buenos Aires gaat de „ma de straat" veelal naar de Tigre, een gro vierdelta, waarin tussen de ontelbare v armen kleine eilandjes met vele weel huisjes liggen. Tienduizenden van huisjes zijn ook door inwoners van M video neergezet tussen het witte zand f droge dennenbossen buiten de stad. De Argentijnen en Uruguayers gaan naar I del Este, de grote mode-badplaats aan de ding van de Rio de la Plata, waar duize luxueuze villa's, in mooi aangelegde b( gelegen, een Hollywood aan zee vormen wijl op het eigenlijke schiereiland nieu* renflats de karakters van badplaats en ra i: pool verenigen. En de inwoners van M J video die thuis gebleven zijn, brengen dagen door op één van de zeven strande hun stad kent. Op kerstavond wordt aan de Rio de la I gedanst en op kerstdag gezwommen, volksgebruiken richten zich naar het jai tijde.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 26