Bloeddonors onderscheiden Het gaat mis in Leiden voor deel in gebruik Exportlial RIJDAG 23 DECEMBER 1966 1! LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Eervol ontslag prof. dr. A. A. Gerbrands Bij K.B. is aan prof. dr. A. A. Ger brands. onderdirecteur van het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden, eervol ontslag verleend, onder dank zegging voor de door hem in zijn functie bewezen diensten. Aan de rijksuniversiteit in Gro ningen is geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heer J. G. Kuenen in Leiden. (III) Graag zou ik willen inhaken op de artikelen van de heren H. J. F. de Roy van Zuydewijn en A. P. Hassel- bach in het L.D. van 15-12-'66 en 21- 12-'66. De leefbaarheid, zoals dat tegen woordig heet, van Leiden hangt naast het sanerings- en nieuwbouw- probleem af van de visie op het ver keersprobleem. Om met het laatste te beginnen, omdat dit vele anderen met mij blijkbaar al lange tijd dwarszit: in het betoog van de heer Hasselbach komt een aantal opmer- kigen voor, die enerzijds doen blij ken van liefde voor onze oude stad, doch anderzijds van weinig inzicht in de eisen welke een openbaar ver- voersapparaat stelt. De opmerkingen over de bussen zullen ongetwijfeld beter door de NZH-directie dan door mij kunnen worden beantwoord. Nu eohter tevens het tram- bus- prcbleem na lange tijd weer eens wordt aangevoerd, daarover graag het volgende. Naar mijn mening zal het on tbre- 1 ken van een aparte baan voor het openbaar vervoer, zoals die vóór 1960 voor een belangrijk deel rond Lei den wél bestond, een bevredigende exploitatie van de busdiensten in de streek tussen Den Haag, Leiden en de badplaatsen in toenemende mate frusteren, omdat een afdoende vol ledige scheiding van openbaar en privé-vervoer op alle knelpunten bij busexploitatie een onmogelijkheid is Het aantal van deze knelpunten, ook 'buiiten de oude stadscentra, neemt immers met de dag toe, niet alleen bij de trek naar zee op zomerdagen, wanneer de files de wegen verstop pen. Het dagelijkse spitsuur volstaat hier ter illustratie. Een werkelijk ge moderniseerd openbaar vervoer stel ik mfj dan ook anders voor. Hierbij denk ik bijv. aan enkele conclusies van het z.g. rapport- Lehner over het vervoer in de Haag- se agglomeratie, gepubliceerd meen ik) in 1962. Eén van die conclusies i was, dat de opheffing van de inter- lokale tram Den Haag-Wassenaar- Leiden (HTM-lijn) in 1961 een grote fout is geweest. Bij deze uitspraak zal niet in de eerste plaats gedacht zijn aan de situatie in de Leidse bin nenstad, maar zij is toch interesssant genoeg om nog aan de vergetelheid te worden ontrukt. Doch de heer Lehner is niet de enige, die er zulke „ketterse gedachten'' op nahoudt: in het LD van 9-2-'62 lazen wij in een kadertje bij een artucel over Leid se toekomstplannen, dat onze stede- bouwkundigen rekening hielden met de toepassing van een vrij liggende trambaan van Katwijk door Leiden in de richting Leiderdorp, hoewel de kosten als een ernstige hinderpaal werden gezien. Toch een enigszins opzienbarende uitspraak, drie maan den nadat de laatste tram in no vember 1961 uit Leiden was ver- Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft de Land- steiner-plaquette (voor 20 maal bloed geven), resp. de Landstei- ner-penning (voor 5 maal bloed geven) toegekend aan de vol gende, bij de Bloedtransfusiedienst van de afdeling Leiden en Omstreken van het Rode Kruis ingeschreven donors: Uit Leiden en omgeving De Landsteiner-plaquette ontvin gen: Alphen aan den Rijn: mevrouw L. Koeledijn-Paling, C. J. van Rijn Benthuizen: K. Hakkenbrak; Bos koop: W. Binken; Hazerswoude-R. F. Pannebakker; Hoogmade: H. M. Wolvers: Katwijk: M. v. d. Gugten, C. H. Klein; Langeraar: mevrouw A. Wildenburg-v. Veen; Leiden: C. A. Boogmans, B. J. Goosen, I. Hensen, C. Kromhout, I. Lepelaar. W. M. Otte, J. N. Veerman, C. J. Verbiest, C. Zandee; Leiderdorp: W. W. Dekkers, J. A. den Dopper, C. Hooge- veen, A. G. v. Osnabrugge, A. Polak, G. J. B. Versteeg. J. Vinkestfjn; Lei- muiden: P. Rietdijk. J. Theur; Lisse: d. Laan; Noordwijk: A. F. v. d. Berg, J. Boon, F. v. d. Hoek jr., A. P. J. v. d. Meer, J. v. Roijen, C. J. C. Smit; Noordwij kerhout: S. J. v. Haaster, Th._W. Turnhout, Th. J. v. Werkhoven; Oegstgeest: A. v. Drlel, J. B. v. Hees, mevr. A. v. Leeuwen- v. Bourgondiën, J. P. Naeff, W. H. M. v. Ommen, mej. R. H. A. Palache; Oud-Ade: Th. J. Heemskerk, A. A. v. d. Ing; Roelof arendsveenJ F. Hoogenboom; Rijssenhout: mevr. H. Betjes-Ippel; Rynsaterwoude: E. G. Rosen boom; SassenheimJ. C. v. d. Hulst, J. L. Kaptyn sr., J. Keizer, D. Kroeze, G. Kruik, B. van Loo; Voor hout: mevr. H. M. Groenen-v. Dorp, A. A. Hoogervorst, C. M. Juffermans, P. J. v. d. Klugt, E. W. v. d. Lans; Voorschoten: mevr. P. A. Pieter- Verstoep, mej. C. J. van Veen; War mond: mej. M. G. Hekker, F. J. Maksymiak; Wassenaar: J. W. Schrijvers, Woubrugge: P. C. Kinker, Zoetermeer: A. v. d. Veen; Zoeter - woude: J. B. N. v. Diemen. De Landsteiner-penning werd uit gereikt aan: Ter Aar: D. Verzaal; Alphen aan den Rfjn: P. A. Bakker, A. Th. A. v. Beek. C. Marbus; Bode graven: H. W. M. Bergamin; Den Haag: N. G. J. J. Hilgerson; Hazers- woude: mevr. A. W. Ooms-Minnee; Hillegommevr. A. J. M. Schreurs-v. Eeden; Katwijk: H. Bouhuys, N Egmond, A. B. Krijgsman. A. Imt- horn. G. W. Mys, P. de Mol, mej. H. Plug, A. B. Schaap, mej. E. de Wit; Koudekerk aan den Rijn: Tj. C Leenheer: Leiden: M. Bakker. W. Ba velaar, B. B. Beulink, J. W. G. J. Bik, mevr. L. M. Blokzijl-Anneeze, R. A. Cohen, A. Crama, E. A. P. Die- mer, W. L. v. Dyk, H. v. Egdom, P de Graaf, J. J. Gijzenfj, B. C. J. v Helden, M. Holl, mej. I. M. v. Houten, G. Kamphorst, H. Kleevens. J. A. L Kenter. J. J. Koorn, F. Ph. Kuethe, mevr. M. J. v. Lierop-Baart, K. Mar- tfjn, J. Niesthoven. H. B. Nieuwen- huys, J. W. A. Rysbergen, E. P. Veen; A. Verhoef, mej. A. M. Ver- steegh, C. Vis, L. v. d. Wel, M. C. Wolters; Leiderdorp: A. Groenen dijk, D. Hemstra, mevr. B. Hemstra- Kuur, J. A. Schippers: Leid- schendam: G. Wielinga; Leimuiden: W. G. Lemmers; Lisse: C. P. J. But ter. J. J. G. Grimbergen. H. H. M. Mens, L. Pater. mej. F. J. M. Zwet sloot: Noordwijk: E. H. Altorf, H. v. Bohemen. J. C. v. Egmond, J. A. Kui pers. E. Th. L. M. Oostdam; Noord- wijkerhout: L. A. Duivenvoorde. W. J. M. Hogervorst, W. Rodenburg, Th. P. Salman, W. N. Steekers, mevr. A. A. Slobbe-Bakker, A. Trompert, C. J. v. Velst; Oegstgeest: J. G. Kets; Oud-Ade: mevr. J. Metaal-Swartjes; Rijnsburg: P. v. d. Kwaak, N. Zwaan; Sassenheim: W. A. L. v. d. Ark, J. C. J. de Groot, H. C. G. Hogervorst, T. v. Leeuwen; Valkenburg (Z.-H.): A. Zwanenburg: Voorschoten: H. L. A. Niersman. B. Ruck jr., J. Teske; Voorhout: R. Pouli. P. L. Koomen, P. J. M. Hoek; Wassenaar: mevr. J. M. Bakker-v. Aken. mevr. A. E. Kerk- I hof-Willemsen. mej. P. C. Remmers- waal; Warmond: J. C. de Boer, A J. M. Zwinkels; Woubrugge: A. L. j Hoogendoorn, P C. M. Langeslag; j Zoeterwoude: J. P. H. de Boer, mej. I heer A. P. Hasselbach gesproken j M. C. M. Droogh. mevr. T. C. J. A. werd over de Jan Vossensteeg, wordt I bedoeld de St. Jorissteeg. Onze stad is gegroeid in een tijd, dat de voetganger nog in tel was men wist nog niet beter terwijl paard en wagen en later met enige goede wil de tram en het rywiel er ook nog wel in bleken te passen. Daarna is de grote ellende begonnen. Nu kunnen wij vaststellen, dat de laatste jaren de voetganger het steeds moeilijker krijgt, de tram met veel goede woorden is weggeorgani seerd en het gemotoriseerde ver keer- angstwekkend groeit, zodat ook de wielrijder steeds meer gevaren en ergernis ondervindt. De klachten over het openbaar vervoer zijn niet van de lucht, terwijl de gemotori seerde weggebruikers evenmin erg tevreden lijken. Is er eigenlijk in de verkeerssituatie nog Iets te bespeu ren van een duidelijk positief toe komstbeeld? Vraagt iemand zich wel af, of het met negen tot tien mil joen auto's in het jaar 2000 nog wel plezierig zal zijn in ons land? (Zie vergaderings verslag „Het Nederland se Wegencongres" in NRC van 7- 12-'66). In Leiden wordt de laatste tyd weliswaar enige activiteit ontplooid ten behoeve van de voetgangers. Zo zyn er zebrapaden gemaakt bij Blauwpoortsbrug en Bostelbrug, rij kelijk gelardeerd met hekwerk om de voetgangers tot het maken van obligate omwegen te dwingen en om te voorkomen dat zy van het smalle trottoir langs de Beestenmarkt te water raken. Met zebrapad op de Steenstraat is ondanks trottoirverbre ding in verband met de aangren zende bushalte echter allesbehalve veilig, wanneer een bus voldoende uitzicht belet, terwijl blijkens eigen waarneming bij het zebrapad op de Bostelbrug wachttijden van drie mi nuten voor de voetgangers regelma tig voorkomen. Bovendien heb ik reeds meermalen meegemaakt, dat voetgangerslicht en verkeerslicht op de Bostelbrug tegelijk groen licht toonden. Vreemd is het wel, maar veilig stellig niet! Tot besluit van deze algemene en detailkritiek: waarom komt men niet tot de ondubbelzinnige erken ning dat het wegverkeer bezig is zichzelf en onze woonplaatsen te verstikken en dat de ontwikkeling wel afgeremd, maar niet voorkomen kan worden, ook niet door byv. klei nere stadsbussen? In Rotterdam dacht men in 1943 nog, een stad voor de toekomst te kunnen bouwen. Nu hoopt men ook daar nog slechts het verkeer op gang te houden, dankzij of ondanks kost bare ingrepen, zoals een metro, via ducten en tunnels. Voorzichtige conclusie: in Leiden lfjkt enig scepticisme ten aanzien van structuurplan en wegenschema wel gepast. Vanuit dit gezichtpunt is er be paald wel reden tot verontrusting in Leiden, wanneer wij de openvallende vlakten enerzyds en de hot en her opprijzende mastodonten anderzijds aanschouwen. Wat dit betreft ben ik het met beide vorige inzenders eens. In het Leidsch Dagblad van 20-12-'66 lezen wij nu weer, dat boze plannen zijn gesmeed ten aanzien van het voormalige landgoed van ir. Bosman aan de Rynsburgerweg, geen gebouw van bijzonder oudheid kundige waarde, maar onmiskenbaar het enige buiten met allure, dat deze weg rijk is. Moet nu precies op deze plek een torenhoog slaapgebouw ver rijzen, o ja, natuurlijk met nog meer allure, maar met het onontkoom bare gevolg, dat de bestaande be bouwing in de omgeving a.h.w. wordt doodgedrukt? Men krijgt sterk de indruk, dat men ten aanzien van de vraag, hoe oude en nieuwe bouw harmonisch dienen samen te gaan, het spoor vol komen bijster is en dat dientenge volge elke instantie de kans aan grijpt haar eigen gang te gaan. Wat zal het stedebouwkundige ef fect zyn van een modern strak ge bouw langs Lokhorststraat en Pie terskerkgracht? De Invloed op de omgeving van de nieuwe sociëteit .Minerva" op de Breestraat doet wat dit betreft het ergste vrezen. Wat blijft er over van de omgeving van molen De Valk, ongetwijfeld in aanmerking komend als z.g. „be scherm stadsgezicht" (althans in de ogen van vele fotograferende bezoe kers), wanneer een nieuwe wegver binding tussen Morssingel en Lange- gracht tot stand komt en nog meer hoogbouw bU het Schuttersveld? Of valt er in Leiden überhaupt niets te restaureren en te bewaren, wanneer het zware vracht- en busverkeer nog een tiental Jaren door de stad den dert? Dit zijn enkele van de vragen, die opkomen bij een belangstellende Leidenaar. wanneer onze bestuurders het zo duidelijk ook niet blijken te weten. W. M. van Rooijen, Marislaan 11. Leiden. N B Waar in het artikel van de JFRGERLIJKE STAND Q LEIDEN GEBOREN licol'ine Johanna, d. v. J. UI jé en H. C. Plantfeber; Helena Arendje, i. M. van Rijn en B. Groen; Cor- B z. v. L. RliiJ'iisburger en A. Duin- Marlies, d. v. P. J. J. van Weer- en H. C. van der Heijde; Barend, i. W. van der Plas en J. J. Imt- n; Petronella Jolanda, d. v. C. P. it en A. van der Me ij; Ferdinand laandus Jan, z. v. G. H. Wooldrtk H. M. Niemer; Veronica Anna Ma- d. v. S. J. de Kruijf en M. J. M. gslager. ONDERTROUWD D. Wiersma en M. van Soest; j Üeuwenhuizen en I. Heerius; J. B. irt en G. M. Paaxdekooper; C. J. Vermeer en J. E Tegelaar; W. M. w Vliet en C J. Albers; P. R. Grob- G. S. Kriek; C. W. A. Timmer- B. L. M. Koch; M. Donze en Jansen; K. Moerland en J. P. M. der Born; J. Ligtvoet en A. Huls- B. de Witte en E. Slingerland; A. ,Jisbeek en H van Rijn; J. Verhoog J. Kerttenis. GETROUWD J. de Wi-tt en C. H. Heik&iks; E. van der Horst en J. L. C. Flippo; C. C. Lammers Lisnet en W. van i; J. H. Saveur en A. Overdijk; S if en J. R. Seljn; C. M. Schrama e. 1 Coster; H. P. M. van der Hulst B.' G. M Mulder; J. W. C. Holle- i en M. Kapaan; C. M. de Groot en Otto; A. F. Blansjaar en M. C. H. der Meel; J. A. T. van Dam en E. H. Driessen; W. A M. de Roos en I. Robbers: R. Hartman en M. J. A. sen; H. W. de FelJ en J. Blikman; T. L. den Edel en C. Brtttijn; J. Prle en C. Muijzert: P. A. Bodljn E. E. Belt; R. Louwrier en J. de C. J. van der Plas en C. G. van OVERLEDEN 1. A. Bemelman, 55 lear, wed. van K. Zwetsloot: T. Andeweg, 50 jaar. J. S. Rooze, 6 Jaar, dochter. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Deslree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Schoolfestijn Thorbecke-ulo In een van de bovenzalen van de Leidse Stadsgehoorzaal heeft de i Thorbecke ULO (Zuid-West) de jaar- I lykse schoolavond gehouden. Met i groot enthousiasme hebben de leer- j lingen een programma aan de ouders ('s avonds) en mede-leerlin- gen ('s middags) getoond dat er zijn mocht. Na enige, beatklanken van een ge- j improviseerde schoolband („Toe kom j traden de eersteklassers voor het voetlicht met een „happening", terwijl de boer uit Zwitserland even eens van zijn belangstelling blijk gaf; met ezel en geit compleet. De klassieke noot, die de school binnenkort zal moeten missen in de violist Jan van Batenburg, ontbrak niet, evenals een tango-medley van accordeonist Jaap Koopmans. Waar schijnlijk ook al voor het laatst. Niet de meisjes Sunbeams, die hun gita- niog wel eens op schoolavondjes te voorschijn kunnen halen om op aangename wijze hun liedjes ten ge hore te brengen. De Tornado's lieten zien, dat zij na vier jaren gymnas tiek wel het een en ander presteren. De verbindende teksten geschre- ;n door de heer Kruit en gesproken door Joke Meyer en Hans van der Blom zorgden voor een snelle aan eenschakeling van de programma punten. Na de pauze speelde een zestal leerlingen o.l.v. de heer Hekking een aantrekkelijk toneelstuk „Het ge beurde op een avond", dat in tegen stelling tot andere manifestaties op dit gebied vlot en vooral duidelijk hoorbaar over de gezellig versierde en verlichte podiumrand werd ge bracht. Al met al een avond, waarop de heer Kruit en zijn leerlingen met gepast? trots kunnen terugkijken. Officiële publikaties STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeen tesecretarie, afdeling Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formulie ren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht Is opengesteld voor de kie zer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn ln persoon aan de stem ming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiterlijk 1 februari 1967 ter secretarie der ge meente, in welker klezersreglster men op de dag der kandidaatstelling (te weten 3 januari 1967) ls opgenomen, worden Ingediend Lelden. 23 december 1966. De burgemeester voornoemd. Van der Willigen. Brandkast met f50.000 gestolen Een brandkast met een halve ton aan geld en de gehele boekhouding is gisternacht uit een kantoorgebouw verdwenen aan de Burg. Van Kar- nebeeklaan in Den Haag, onder de rook van het hoofdbureau van poli tie. De brandkast, die ongeveer twee honderd kilo woog. werd in zyn ge heel weggehaald. De politie heeft geen scoren van inbraak kunnen vinden. Leerlingen van de Chr. Nijver heidsschool Boshuizenin Lei den vormden gisteren bij het stadhuis een ere-haag voor hun naailerares, mej. C. L. Hendriks die in het huwelijk trad met de heer C. de Wit uit Leiderdorp. Op de foto het bruidspaar bij het verlaten van de trouwzaal. (Foto LD/Holvast) buitengewoon hoogleraar Bij K.B. is prof. dr. W. Froentjes benoemd tot buitengewoon Lekjs hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid om onderwijs te geven in de criminalistiek. Prdf. Froentjes, die in 1909 te Assen is geboren en in 1937 promo veerde tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen, is sedert 1953 vanwege de prof. A. E. Modderman-Stichting bijzonder hoog leraar in de criminalistiek. Deze stichting is verbonden aan de Leidse Universiteit, stelt zich ten doel we tenschappelijke onderzoekingen op het gebied van het strafreoht en zijn hulpwetenschappen te bevorderen. Het bijzonder professoraat van prof. Froentjes is krachtens het K.B. thans dus omgezet in een bui tengewoon hoogleraarschap. In het begrip criminalistiek, zoals de leer opdracht luidt, ligt besloten de toe passing van natuurwetenschappelijke methoden, in ruime zin bij opspo ring en bewijs in rechtszaken. De Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Om.' Lreken" G.A. hield deze week haar najaarsvergadering in de Stadsgehoorzaal. De voorzitter de heer B van Vliet gaf een voorlopig overzicht over het bijna verstreken jaar. Hij deelde mee, dat ht jaar 1966niet geheel aan de verwachtingen heeft beant woord. Aanvankelijk waren de voor uitzichten zeer gunstig, want na de eerste vijf maanden lag de omzet reeds ruim 1 miljoen gulden voor op de overeenkomstige periode van 1965, zodat de hoop op een topjaar gewet tigd leek. In de zomermaanden trad eohter. voornamelijk door de ongun stige marktsituatie in het buiten land, een kentering in waardoor de aanvankelijke voorsprong in een achterstand omgezet werd. De laat ste drie maanden hebben hier ech ter nog veel goedgemaakt, zodat de totale uitkomsten ongeveer gelijk zijn aan die van 1965. Dit geldt ech ter niet voor alle tuinders, want, af hankelijk van de geteelde produkten, waren de resultaten voor sommige tuinders zeer bevredigend, voor an deren echter slechts tot hoogstens redelijk. Met enige trots deelde de voorzit ter mee dat de nieuwe exporthal vrijwel gereed en voor een groot deel al in gebruik is. Dank zij deze moderne accommodatie kan de Leidse veiling voorlopig aan alle ontwikke lingen het hoofd bieden. Voor het administratief personeel was het afgelopen jaar niet eenvou dig. De overschakeling op de me- met zeer grote meerderheid van extra-werk met zich mee, waarbij nog kwam dat de betaalmeester door ziekte reeds geruime tijd uitgescha keld is. Met vertrouwen gaat het bestuur in januari as. over tot de volgende stap, het mechanisch vei len. De bestuursverkiezing had tot re sultaat dat de aftredende bestuurs leden, de heren Meijer en Hendriks, met zeer grote meerednheid van stemmen herkozen werden. De heer Janssen, die reglementair niet her kiesbaar was, werd als lid van de Raad van Toezicht opgevolgd door die heer H. C. de Koning. Allen na men hun benoeming aan. ADVERTENTIE Morgenavond De Kuyper Als U niet vergeet morgen één of meer De Kuypers dranken in huis te halen, kunt U morgenavond al gf nieten van Neerlands beste borrel. Prof. Froentjes Leidse groenteveiling boekte geen topjaar Leidens meest befaamde baby viert tweede kerstdag haar eerste verjaardag. Op de valreep van 1965 maakte Annette Marlijna Jonker voor Leiden de honderddui zend iniooners vol, een ge beurtenis die voor Leiden be langrijke gevolgen heeft ge had. De gemeenteraad kwam van 37 op 39 leden, Leiden viel in een andere gemeente lijke indeling en ging beho ren tot wat men de grote ste den noemt. Annette Marlij- na, die van dat alles weinig weet zal hebben gehad, is in middels opgegroeid tot vro lijke gezonde baby, die Lei den op deze foto prettige kerstdagen schijnt toe te roepen. Leiden telt op het ogenblik 102.229 inwoners. De sterke groei is voornamelijk een gevolg van de dit jaar tot stand gekomen uitbrei ding van het grondgebied van de gemeente. I,?.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3