Derde deel bevolking is van Hanoi's gee vac neer d Amerikanen houden rekening met een vergissing van luchtmacht Anderhalf jaar geëist tegen hoofdverdachte T uitgave NVSH-boek SCHUDEI'S CITROEN MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD In een te Moskou gepubli ceerd interview heeft de burgemeester van Hanoi mee gedeeld dat een derde van de bevolking van die stad is ge- evacueerd. Daarbij zijn vrij wel alle kinderen. Burgemees ter Tran Goei-hoeng zei dat „het Noordvietnamese volk mede door de steun van de Sowjet-Unie de kracht vindt om de strijd voort te zetten". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken sluit de moge lijkheid niet uit, dat er bij de lucht aanvallen. die de Amerikanen op 13 en 14 december op Hanoi en omge ving hebben gedaan, per ongeluk en kele bommen op woonwijken terecht zjjn gekomen. De Amerikanen hebben eerder di verse malen officieel verklaard, dat deze aanvallen alleen gericht zijn ge weest op militaire doelen en dat geen enkel doel zich bevond in de stad Hanoi zelf. Al het personeel dat bij de aanvallen betrokken is geweest, is grondig verhoord, zo zegt het State Department in een nieuwe ver klaring, en uit de aldus verkregen gegevens heeft men niet kunnen con cluderen dat er doelen in Hanoi zelf getroffen zijn. Het State Department kon echter niet volledig de moge lijkheid uitsluiten van een ongeluk. Mochten er echter burgers zijn ge troffen of schade zijn aangericht aan niet-militaire doelen, dan betreurt het dit. In oorlogstijd gebeuren er nu een maal ongelukken. Ze zijn een mievemprodukt van de strijd, die Hanoi begonnen is en die het wil voortzetten. Tegenover ongelukken, die het gevolg zouden kunnen zijn van onze operaties, al dus de verklaring, staan de terroris tische acties, die de Vietcong in Zuid- Vietnam opzettelijk en consequent tegen burgers uitvoert. Australië zendt nog 900 man van het leger, de met geleide projectie len uitgeruste torpedobootjager Ho- bart en een eskader Canberra-straal- bommenwerpers naar Zuid-Viet- nam, aldus heeft premier Holt giste ren bekendgemaakt. De sterkte van het Australische troepencontinen- gent in Zuid-Vietnam zal hierdoor stjjgen van 4.600 tot ca. 6.300 man. Begin volgend jaar gaan nog meer troepen uit Australië naar Viet- Zware strijd Amerikaanse mariniers leveren sinds hedenochtend vroeg in het noordelijke deel van Zuid-Vietnam zware strijd, aldus heeft het Ame rikaanse opperbevel bekendgemaakt. De strijd woedde ruim vijf uur en nadien werden de mariniers nog on- Vervolg van pag. I DUIKBOTEN VOOR ZUID-AFRIKA Het zuidelijk deel van Afrika ont wikkelt zich tot een van de voor naamste crisishaarden in de wereld. Zuid-Afrika weigert het besluit van de Verenigde Naties tot het verval len van haar mandaat over Zuidwest- Afrika te aanvaarden; Zuid-Afrika weigert mee te werken aan sancties tegen Rhodesië, waartoe het thans krachtens het handvest van de Ver enigde Naties verplicht is," aldus de heer Den Uyl. De nota, die minister Luns nu aan de kamer heeft gezonden, werd uit gelokt door de socialistische fractie voorzitter, drs. Nederhorst, die de regering over deze zaak schriftelijk vragen heeft gesteld. Fregatten Het gaat om een order die voor de Nederlandse scheepsbouw zeer inte ressant is. De Zuidafrikaanse rege ring wenst drie duikboten te bestel len, oompleet met elektronische uit rusting, zodat dus niet alleen de scheepswerven van de order zullen profiteren. De concurrentie, die voor al van Franse zijde bestaat, zouden de Nederlandse scheepsbouwers ver moedelijk de baas kunnen, omdat hun aanbieding, de onderzeeboot van het drie-cilinder-type, een Neder landse constructie, beter dan de be schikbare Franse types zou voldoen aan de in de Zuidafrikaanse wateren gestelde eisen. Deze order, waarmee een bedrag van zeker enkele honder den miljoenen guldens gemoeid zal zijn, zou kunnen worden gevolgd door een bestelling van enkele fregatten. Het gehele orderpakket, dat de Zuid afrikaanse regering kan aanbieden, zou ruim een miljard gulden belopen. De besprekingen verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Eén van de nog bestaande problemen leverde de onzekerheid of toestemming zou worden verleend voor export. Die toe stemming heeft de regering dus nog niet gegeven. Uit de nota van minis ter Luns hebben de scheepsbouwers echter de zekerheid gekregen dat de huidige regering met de leverantie jnstemt. afgebroken met mortiervuur be stookt. Deze actie was de zwaarste in Vietnam bij het naderen van het kerstbestand van 48 uur. Het strijdtoneel ligt in de provin cie Thoea/ Thien bij verkeersweg nr. 1, ongeveer 25 km ten noord westen van Hoeé. De Amerikaanse verliezen werden licht genoemd. De verliezen aan de andere zijde zijn onbekend. Wapenstilstanden tijdens kerstmis en nieuwjaar in Vietnam zijn fou ten waarvoor met Amerikaanse le vens betaald zal worden, aldus ver klaarde senator B. Russell gisteren. „Zjj zullen de vijand, die nu gedes organiseerd is en verslagen, een kans geven zich te hergroeperen en uit rusting en minutie aan te vullen. Russell is voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van de Senaat. De Vietcong-Ieiders, zei hij „.zjjn allen atheist en de meesten van hun volk zijn mohammedaan en hebben dus geen belangstelling voor Kerstmis". Vredesoproepen De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op alle partijen die bij het Vietnamese conflict be trokken zijn, vrede te sluiten. Op zijn best valt er een lege overwinning te behalen, aldus de verklaring, die is ondertekend door de Amerikaan dr. Carson Blake, algemeen secretaris van de raad, de Indiër Chandran en de Brit dr. Ernest Payne, ondervoor zitters van het centrale comité. Paus Paul us heeft gisteravond in zijn kerstboodschap opnieuw een be roep op de elkaar bestrijdende par tijen in Vietnam gedaan om het komende kerstbestand te verlengen en vredesonderhandelingen te begin nen. De oorlog in Vietnam is geen onafwendbaar automatisme, maar veeleer een zaak van de wil der men. sent die er rechtstreeks bij betrok ken zyn. Het zou voldoende zijn wan neet gelijktijdig en wederzijds de goede wil er was. Dan was de oorlog afgelopen en was de vrees voor een wereldbrand bedwongen. Dan zou de Laatste hoofdstuk Globus-affaire Voor de Rotterdamse rechtbank heeft zich gisteren de vijf uur durende laatste periode afgespeeld van het drama-Globus, het tweede grote Rot terdamse havenschandaal, dat in de laatste jaren werd ontdekt. Nadat eerder al dit jaar vier perso neelsleden vaai het controle-, bewa- kings- en expeditiebedrijf Globus N.V. door de maasstedelijke rechtbank werden gevonnist met vrijheidsstraf fen voor hun aandeel in de gerucht makende Globusaffaire, moest giste ren als laatste verdachte In deze zaak de 69-jarige directeur van het be drijf terechtstaan. Mr. W. D. Meeter, de Rotterdamse officier van Justitie, die het Openbaar Ministerie ook ver tegenwoordigde bij de behandeling van de ook geruchtmakende Osto- processen, zag in een kort maar scherp requisitoir geen enkele aanlei ding om iemand anders dan de di recteur te zien als de kwade genius achter de Globus-affaire. Hij eiste tegen verdachte, rekening houdend met zijn leeftijd en de gezondheids toestand, anderhalf jaar gevangenis straf voor diens, zoals hij het noemde, „schandalige jarenlange bedrog, waar door tientallen mensen hun baan ver loren of zelfs tijdelijk hun vrijheid kwijtraakten". Volgens mr. Meeter kan ver dachte zonder meer verantwoordelijk worden gesteld voor de Globus-af faire goeddeels bestaande uit het knoeien met aan de opdrachtgever in rekening te brengen manuren), waardoor de Duitse reder J. Hansa Arrestaties en zelfmoorden in Peking Volgens een Japans bericht uit Pe king lopen in Peking geruchten, dat drie hoge cummunistische autoritei ten die aangevallen werden door de Rode Garde, afgelopen dinsdag zelf moord gepleegd hebben. Het zijn Loe Ting-lo, voormalig minister van Cultuur en chef van het propaganda- bureau van het centrale comité van de partij, Lo Ji-tsjing, voormalig stafchef van het leger, en Jang Skang-koen, lid van het secretariaat van het centrale comité. Zij zouden zich vergiftigd hebben. Meer dan 30 „contra-revolutionai ren" zijn in Peking gearresteerd on der de beschuldiging gerevolteerd te hebben tegen Mao Tse-toeng, aldus deelt het b'nd van de Rode Garde, Toen Fang-hceng mee, aldus een be richt van het Hongaarse persagent schap MTI. Zij worden ervan be schuldigd „openlijk een standpunt in te nemen tegen Mao" en „zijn beste wapenbroeder, Lln Piao", wat volgens het blad een bewijs is van de toene mende spanning in de machtsworste ling. MTI zei, dat dit de eerste bekend making is van arestaties door staats- veiligheidsorganen in de loop van de culturele revolutie. De groep werd ook beschuldigd van het onderdrukken van "revolutionai re linkse krachten en te werken ten gunste van het Amerikaanse impe rialisme en het Sowjetrussische revi sionisme". In het bericht werd verder meege deeld, dat verscheidene provinciale comités door de Rode Garde aange vallen worden. Er vinden botsingen plaats tussen Rode Garden en arbei ders in de provincie Kaig Soe, waar van het partijcomité geregeld aange vallen werd door de Rode Garde. Volgens een bericht, dat op 16 de cember in Peking ontvangen werd, zijn 20.000 mannen van de Rode Gar de in botsing gekomen met 500 ar beiders in Hsian. Twee arbeiders kwamen hierbij om het leven. uit Bremen, van 1957 tot begin 1966 (toen het Globus-complot werd op gerold) voor meer d!an 700.000 gulden werd benadeeld. mensheid werkelijk voortgang heb ben gemaakt in de richting van een internationale solidariteit. De paus sprak er zijn vreugde ovei uit, dat de strijd tijdens de kerstda gen stil komt te liggen, maar de ge hele mensheid hoopt dat deze wa penstilstand zal worden verlengd en dat in die periode eerlijke onderhan delingen aangeknoopt worden. 10 januari: Geen nationale feestdag (Van onze parlementaire redactie) Het rijkspersoneel dat in Den Haag en directe omgeving werkzaam krijgt voor zover de dienst het toe laat op deze dag gelegenheid de trouwstoet te gaan zien. De minister van Onderwijs en We tenschappen heeft de directeuren er rectoren van de rijksscholen meege deeld, dat hij er geen bezwaar tegen heeft indien zij de leerlingen van hun school (en ook het personeel, voorzover de dienst toelaat) op de hu welijksdag vrij geven. Aan de belanghebbende gemeente besturen en aan de besturen van bijzondere scholen heeft hij doen we ten, dat indien zij dezelfde gedr lijn willen volgen als bij de rijksscho len, daartegen van de zijde van de minister geen bezwaren bestaan. De scholen in Den Haag zullen op 10 januari de gehele dag gesloten zijn. De gemeente-ambtenaren krij gen vrijaf tot 's middags twee uur, „VRIENDEN VAN RHODESIË IN VERLEGENHEID" Het invloedrijke regeringsgezinde Zuid-afrikaanse blad „Die Burger" heeft gisteren gesuggereerd dat Rho desië z'n onafhankelijkheid opgeeft en terugkeert naar zijn voormalige kolo niale status. Het blad vraagt zich af of de eenzijdige afkondiging van de onafhankelijkheid niet eerder een belemmering dan een bijdrage tot Rhodesië's ontwikkeling betekent en een situatie welke de beste vrienden van het land in verlegenheid brengt. (Met „beste vrienden" worden onge twijfeld Zuid-Afrika en Portugal be doeld) De politieke correspondent van het Engelstalige blad „The Star" schrijft dat „Die Burger" een mening weer geeft welke in Zuidafrikaanse rege ringskringen veld wint. ADVERTENTIE VOOR BABY'S HUIDJE „IS PORNOGRAFIE SCHADELIJK?" Boete geëist voor Een boete van 500 gulden en ont trekking aan de verkoop van alle in beslag genomen exemplaren van het boek „Is pornografie schadelijk?" is geëist tegen de verantwoordelijke boekhandelaar-uitgever, een 63-jari- ge inwoner van Amsterdam. Hij stond terecht voor de arrondis sementsrechtbank in Den Haag en ontkende zich schuldig te hebben ge maakt aan het uitgeven van een boek, dat de officier van Justitie, mr. dr. H. van 't Veer, aanstotelijk voor de eerbaarheid achtte, omdat er por nografie in voor komt in de vorm van citaten. Voor deze rechtzaak bestond gro te belangstelling. De boekhandelaar is secretaris-penningmeester van de „Stachting Uitgeverij NVSH" die vo rig jaar door de Nederlandse Vereni ging voor Seksuele Hervorming werd gesticht. Een half jaar geleden werd het uit het Deens vertaalde boek „Is pornografie schadelijk?" in omloop gebracht en daarna in beslag geno men. De president van de rechtbank, mr. J. van Oldenborgh, somde op, dat 5000 exemplaren van het boek wa ren gedrukt. Rechtstreeks en langs andere wegen werden 2000 boeken via de boekhandel aan het publiek aangeboden. Een deel ervan kon wor den achterhaald. Wet uit 1911 Ter verdediging voerde verdachte o.m. aan, dat de uitgave van „Is pornografie schadelijk?" moest wor den gezien in het licht van een tijds perk, waarin allerwegen getracht wordt te breken met vele onjuiste en verwerpelijke opvattingen over het menselijke geslachtsleven. Hij wees er nog op, dat het proces is aangespannen op grond van een wetsartikel, dat dateert van 1911, toen er een cultureel en maatschap pelijk patroon was, dat geheel ver schilt van het huidige. Fundamente le en principiële veranderingen zijn er gekomen in opvattingen over hu welijk, geboorteregeling en seksuali teit. Er is duidelijk een tendens waarneembaar naar seksuele opvoe ding en voorlichting in plaats van geheimzinnigheid en zwijgzaamheid. Ook in de literatuur worden de in tiemste menselijke verhoudingen steeds minder verhullend behandeld. De boekhandelaar vond overigens pornografie niet schadelijk voor de eerbaarheid en ook niet aanstotelijk voor iemand met een goede opvoe ding. Verkeerde weg De officier van' Justitie meende, dat met het bewust uitgeven van het boek de grens is overschreden. Er komt pornografie in voor en harde pornografie is altijd aanstotelijk voor de eerbaarheid. De NVSH is met de uitgave van het boek de verkeerde weg ingeslagen, meende hij. Mr. dr. Van 't Veer stelde, dat in Nederland nog een zodanig normbe sef leeft, dat nihilisering van nor men nog niet is te verwachten. Hij had in toenemende mate het gevoel, dat men In Nederland schoon genoeg krijgt van het onverhullende. Hij huldigde de mening, dat taboes ook nog wel enige waarde kunnen hebben. Uitspraak op 5 januari. Tarwe voor India Amerika ral onmiddellijk 900.000 ton tarwe aan India toewijzen, al dus verklaarde een hoge regerings woordvoerder gisteren. Deze voorraad zal In februari en begin maart in India aankomen. Canada en Austra lië hebben samen 400.000 ton toege zegd. De Sowjet-Unie heeft India een schenking van 200.000 ton be loofd ter bestrijding van het voedsel- Intussen heeft de Indiase rege ring een verlaging van het graan- rantsoen in het gehele land bekend gemaakt opdat meer graan kan wor den gezonden naar Bihar en Oettar Pradesj, waar de oogst door droogte heeft geleden. Weer wrakstukken van Russische onderzeeboot Bij Simrishamn aan de Zuidzweed- se kust zijn nieuwe aanwijzingen ge vonden die het vermoeden verster ken, dat daar een Russische onder zeeboot is vergaan. Zweedse vissers hebben gisteren op de vermoedelijke plaats van het ongeval talloze va- cuüm-verpakte gedroogde levensmid delen gevonden. Op 28 november werden bij zwaar stormweer noodsignalen opgevangen, maar speurtochten leverden niets op. Enkele dagen later werden aan de Zweedse zuidkust wrakstukken ge vonden, waarbij een redding-gordel met de naam van een schip en de naam van de stad Riga. Peilingen met echolood hebben tot nog toe geen resultaten opgeleverd. Van Russische offclële zijde zwijgt men over een mogelijk verlies van een onderzeeboot. VRIJDAG Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Bevrijdingskerk: Kerstavond NCVB afdeling Zuid-West, 8 uur nam. Rapenburg 10: Kerstfeest Tlenerso- ciëtelt ,,'t Venster" 8 uur nam. ZATERDAG Rapenburg 10: Kerstfeest Tienerso ciëteit ,,'t Roefje", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jehovah's getuigen. Vertoning film „God kan niet liegen", 7120 uur nam. Zulderkerk: Kerstnachtdlenst o.l.v. ds. L. J. Boeijenga. 11 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Soefi-beweging. Ditmaal geen ere-dlenst. Stadsgehoorzaal: Jehovah's getuigen. Spr. dhr. M. Kapteln over „In 's men sen grootse behoefte zal worden voor- Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evangelist N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. dhr. F. A. L. Poeteray, 2 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der lèatste dagen Spr. dhr. Diender. 10.30 uur voorm. MAANDAG Aula Du Rieuschool: Kerstfeest o.l.v. Johan Maasbach, 3 uur nam. DINSDAG Aula Du Rieuschool. Volle Evange- llezendlng. Spr. dihr. J. Zijlstra 8 uur Ch de BourbonihofElektronicaclub „De Detector", 7.30 9.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Oudejaars conference Wlm Kan 8 tn 9.15 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7 8 St.-Anthonius Clubhuls: K. en O Kinderfilm „Tom Duim", 2uur nam. Stadhuis trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw, 4 6 uur nam. Franse generaal krijgt gratie Ex-generaal Challe, die wordt be schouwd als de leider van de -nili» taire opstand van april 1961 tegen de Franse regering in Algiers, heeft vandaag gratie gekregen. Hij is een van de 34 wegens ondermijnende ac tiviteiten veroordeelde gevangenen, die ter gelegenheid van Kerstmis gra tie is verleend. Challe werd in 1961 tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het lelden en organiseren van een opstandige beweging die zich verzet te tegen de Algerijnse politiek van Frankrijk. Van de vier generaals, die de op stand van 1961 leidden, zitten Sa- lan en Jouhaud nog gevangen. Bei den kregen levenslang. Generaal Zei ler kreeg in juli gratie. ADVERTENTIE BINNENLAND Dode man gevonden In het Noordlipburgse plaatsje Wellerlooi werd gistermiddag door iemand, die naar de Maas ging kijken het stof felijk overschot gevonden van een naar schatting ongeveer 45-jarige man. Het lijk hing in het prikkel draad van een weiland en zou onge veer tweeënhalve week in de maas hebben gelegen. Drie Limburgse fa milies, waar in een man wordt ver mist, kwamen ter identificatie, doch het kon niet achterhaald worden wie het slachtoffer is. Toen de man ter water raakte droeg hy twee boven broeken. Pestoptocht in Amsterdam On geveer vijftig anonieme beeldende kunstenaars zullen op eerst kerst dag in Amsterdam hun verontwaar diging over de oorlog in Vietnam gestalte geven mét een optocht door de binnenstad. Voor hun demonstra tie hebben zij de vorm gekozen van een middeleeuwse pestoptocht. Met een 200 meter lange draak voorop en met als enige leus het aantal do den, dat tot nu toe in Vietnam is gevallen twee miljoen trekken zij om drie uur van die Dokwerker naar de Noordermarkt. De deelne mers zullen allen in het zwart ge kleed gaan en hun monden dichtge plakt hebben met pleisters. Het enige geluid bij de demonstratie zal komen van drie omfloerste trommen. Scheepskarkas Door het hoofd van de afdeling oudheidkundige za ken van de rijksdienst IJsselmeer- polders is een onderzoek ingesteld naar de oudheidkundige waarde van het woensdag bij Camperduin aan gespoelde karkas van een schip. Het is niet uitgesloten dat het hier gaat om een Noors schip dat ongeveer 85 jaar geleden by Camperduin is ver gaan en waarbij toen vijf mensen omkwamen. Bejaarde man verdronken De 78-jarige heer B. van Cuyk uit Har- melen Is gistermiddag in de Voor- vliet in zijn woonplaats verdronken. De man was daar aan het werk. Om trent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Schending van geheimen De tweede Kamer heeft gistermiddag een wetsontwerp aangenomen, waar in de opzettelijke schenaing van ge heimen strafbaar wordt gesteld. De maximale straf voor iemand, die een geheim opzettelijk schendt, dat hem uit hoofde van zijn ambt of beroep is toevertrouwd, wordt in de ontwerp gesteld op maximaal een jaar ge vangenisstraf of een boete van f 6.000 Het wetsontwerp is een vervanging van een vorig wetsontwerp, waarin ook de niet opzettelijke schending van geheimen strafbaar werd ge steld. Dit ontwerp werd na het op treden van het kabinet-Cals door de toenmalige minister van justitie Samkalden ingetrokken. Alleen de fractie van de V.VD. verklaarde zich tegen het wetsontwerp. BUITENLAND Nieuwe Luxemburgse regering Een maand na het aftreden van de Luxemburgse regering is gisteren een nieuw kabinet samengesteld, dat nagenoeg gelijk is aan het vorige. De regeringscrisis begon 24 novem ber en was veroorzaakt door onenig heid van de beide partijen aan het bewind naar aanleiding van de mi litaire dienstplicht. Marcel Fisch- bach, die het militaire beleid van de regering had verdedigd, dat door de socialisten werd aangevallen, komt in de nieuwe ploeg niet meer voor. Gedrieën op wacht De Oost- duitse grenswachten patrouilleren niet langer getweeën maar gedrieën, omdat de communistische autoritei ten het onwaarschijnlijker achten dat drie mannen de benen nemen dan twee. Dit jaar zijn 82 grens wachten naar de staat Neder-Sak- sen gevlucht. Velen hunner kwamen getweeën. Kosigin over Cyprus De Rus sische premier Kosigin, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Tur kije, heeft gisteren op een receptie in Ankara de verdwijning van alle buitenlandse troepen en bases van Cyprus bepleit. Rusland onder schrijft de onafhankelijkheid, soeve reiniteit en territoriale onschendbaar heid aan de republiek Cyprus, zo zei hij. De rechten van zowel de Griek se als de Turkse gemeenschap op het eiland moeten geëerbiedigd worden. Op Cyprus bevinden zich Britse, Turkse, Griekse en VN-troepen. Rechten van de vrouw Het Italiaanse kabinet heeft een wetsont werp goedgekeurd, op grond waar van man en vrouw in Italië gelijke rechten zullen krijgen over eigen dom en kinderen en gelijk gestraft zullen worden voor overspel. Het wetsontwerp zal aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Op het ogenblik is de toestand zo, dat een vrouw veroordeeld kan wor den tot ongeveer drie jaar gevan genisstraf wegens overspel. Het is aan de andere kant veel moeilijker om een man om die reden te veroor delen en de straf is bovendien veel milder. Bonn wordt grote stad Aan het ministerie van Binnenlandse Zaken van de staat Noordrijn-Westfalen is een plan voorgelegd om van Bonn, de „tijdelijke hoofdstad" van de Duits bondsrepubliek door annexatie een grote stad met 300.000 Inwoners te maken. Bonn telt thans 160.000 inwoners en heeft weinig weg van een hoofdstad. langer dienen in Portugal Por tugal heeft bekendgemaakt dat de militaire dienstplicht in dat land van achttien maanden zal worden ver lengd tot maximaal vier jaar. Ook zullen er meer vrouwen bij de strijd krachten in dienst worden genomen gel. De advocaat Nunes, die 4 jaar hoogde defensieve verplichtingen in de Afrikaanse gebieden. Rapackl naar Engeland De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki zal in de tweede helft van februari een bezoek aan Enge land brengen. Hij brengt een tegen bezoek voor dat wat Stewart, de voormalige Britse minister van Bui tenlandse Zaken, verleden jaar sep tember aan Polen bracht. Voordat hij naar Engeland gaat zal hij op 26 januari een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. Vrouw tegen leeuwin Een Afri kaanse veehoeder is gered uit de klauwen van een brullende leeuwin door de vrouw van een plaatselijk stamhoofd. Mevrouw Mboego wist de leeuwin met één slag van een zware knots te doden. Ze kwam juist op tijd want de man had in het speer gevecht met de leeuwin reeds een vinger verloren. Vonnissen In Portugal Een Portugese rechtbank heeft gisteren drie personen op beschuldiging van communistische activiteit veroor deeld tot gevangenisstraffen van tweeëneenhalf tot vier jaar. Drie an deren kwamen er met voorwaardelij ke straffen af. Het betrof hier com munisten van de pro-Chinese vleu gel. De advocaat Nunes, die vier kreeg is bovendien voor vijftien jaar uit zijn politieke rechten ontzet. Oegstgeest (Irene)Kinderfeest en Goochelaar Thoralclo en Sprookjespoppentheater. 2.30 uw i BIOSCOPEN LUXOR: ,,Dé stem van het water", Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur„_ Zoa 4 45, 7 9.15 STUDIO: „Persona", 18 jaar. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zoi en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 TRIANON: ,,De grote goucLroof" Dagelijks 2.3<) 7 en 9.15 uur. Zoj en maandag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 LIDO: „Gooi 't maar in m'n alle leeftijden. Dagehjks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zot en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 REX: .Adios Gringo". 14 Jaar, Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zo: en maandag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 CASINO: „Kus me sufferd", 18 Dagelijks 7 en 9.15 uur. Vanaf za da r elke middag 2.30 uur (w7 Kerstdag ook om 4.45 uur)„De gen uit het wilde westen". ASTRA Wassenaar: Vrijdag 8 zaterdag 7 en 9.16 uur: „De cin held", a.l. Maandag 7 en 9.15 uur man met de vijf paspoorten" (Ch de). Maandagmiddag 2.30 uur: „Ta: de aapmens". TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal- Dag 10-6 uur- e 1-5 'juf Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg Tentoonstelling van werk van Dll en- Hilgemann. Geopend dinsdag zaterdag 11 uur voorm.6 uur i (tot 31 december). LakenhalTentoonstelling t-eke; gen uit Prentenkabinet. Werkd. l( 4 uur; 's zondags 1 4 uur nan 16 Januari). Legermuseum Pesthulslaan) uitzondering van zaterdag van fzonriae l-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenku Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelijks 17 uur; 's zondags 1317 uur (t maart RUksmuseum voor Volkenku Tentoonstelling van Japanse pre' van Kyösaï Dagelijks 10 17 'e Zondags 13 17 uur RUksmuseum voor Volkenk (Steenstraat 1Dag 10-17 u: dag? 13-17 hut RUksmuseum voor de geschie< de* natuurwetenschappen- Dag nu zond 1-4 uur Zwellandlaan 5: Filiaal Blbliol Reuvens: Tentoonstelling Stiel Kunstenaarshuisvesting Joo. Geopend maandag, dinsdag, woei en vrijdag 912 uur voorm en (van 2023 december tot nam.). Zondag en maandag gesl (t.e.m. 24 december). Kunstzaal Heuff (Wassenaar) toonstelling werk van Corlmne Fra Heslenfeld en Wlm Vaar zon Morel, opend maandag t/h zaterdag 10 voorm. 5 uur nam: bovendien dagavond 2 10 uur. (Tot en n Januari). Avond- en nachtdienst der apotli Geopend voor spoedeisende g< len: apotheek Reljst. Steenstraa tel. 20136. Op zaterdag 24 december is in den, 's morgens van 8 tot 12 uur, spoedeisende gevallen eveneens opend: Apotheek Herdingh Blaa Hogewoerd 171. tel. 20502. Weekelndedlenst Leidse bulsa Tot zaterdagmiddag 12 uur men de, eigen huisarts te raadpl foon 2 2 2 2 2. op dokterstelefoon 22222. HAAGS AGENDf VRIJDAG 23 DECEMBER Diligentia, 20.15 uur. Nieuwe K$s. die Romulus de Grote. Rolzaal. 20.15 uur, Syntagma crum. ZATERDAG 24 DECEMBER^' Kon. Schouwburg, 20.15 uur. sohe Comedle. Prof. Bernardl. ZONDAG 23 DECEMBER Diligentia, 14.30 uur, Albert literaire one-man show. Kon. Schouwburg. 14.00 uur. sche Comedle, Een zondag in York. Kon. Schouwburg. 20.15 uur. sche Comedle, School voor vrouw MAANDAG 26 DECEMBER Kon. Schouwburg. 14.00 sche Comedle. Voorjaarsontwaker de Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Ij sche Comedle, Ik zoek Mioussoi jDi DINSDAG 27 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur. sche Comedle, Een zondag in York. Rolzaal, 20.15 uur, Syntagma WOENSDAG 28 DECEMBEI WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur] Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagei Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice -- Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon motregen geh. bew. geh. bew. geh bew geh. bew. geh. bew. zwaar bew geh bew onbewolkt zwaar bew sneeuw geh. bew. onbewolkt sneeuw onbewolkt onbewolkt on bewolkt licht bew onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2