Films in Leiden Acht bedrijven >er gaan januari samen Zt% Rotterdam er de brui aan Kus me, sufferd ^ieuwe vennootschap H.C.W. (Leiden) Tank nu ESSO-BENZINE het met bloemen Bergmans Maskers' DAG 23 DECEMBER LEIDSCH DAGBLAD Hollandse Constructiegroep N.V. )t gang van zaken bij de acht bedrijven, die op 1 januari 1967 Iden gebundeld in de „Hollandse Constructie Groep N.V." (HCG), - 1966 in het algemeen bevredigend geweest, zo toordt in een uniqué van deze bedrijven meegedeeld. Nadat begin januari aandeelbewijzen N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen :W) zullen zijn omgewisseld, zal een int.dividend van zes pet. qiaaibaar ivorden gesteld. Binnenkort zal een buitengewone alge- ne vergadering van aandeelhouders worden bijeengeroepen om neisi de heren ir. E. F. E. Bongaerts en ir. O. J. Schreuders, eveneens leden van de raad van bestuur van HCG te benoemen de heren H. Dickhof, P. S. Stokman en ir. J. H. van der Torren. De tot de ip behorende ondernemingen zijn in het algemeen behoorlijk werk voorzien. Van deze groep maken dan deel uit de volgende ondernemingen: 1. N.V. Hollandsche Constructiewerk- Nederlandsche Electrolasch Maat- plaatsen Leiden (H.C.W.)2. N.V. schappU Leiden (N.E.M.)3. Tebo- din Advies- en Constructiebureau N.V .Den Haag; 4. N.V. Handel maatschappij Elascon Leiden; 5. N.V. Rijnlandse Metaalbescherming Maatschappy Leiden (R.M.M.)6. Starako Constructiefabriek N.V. Oos terhout; 7. Electrotechnisch Inge nieursbureau „Elcontor" N.V. Rys- wUk; 8. Apparaten- en Ketelfabriek „Den Haag" N.V. Goes (A.K.F.). Dr. G. J. C. Bots Delfts lector By Koninklijk Besluit werd aan j de T.H. te Delft benoemd tot lector 1 in de afdeling der technische natuur- kunde voor het vak theoretische, en toegepaste natuurkunde, dr. G. J. C. Bots, thans wetenschappeiyk hoofd- medewerker by deze afdeling. Dr. G. J. C. Bots werd op 30 mei 1925 te Leiden geboren. Hij doorliep de HB.S. te Leiden en behaalde het einddiploma HJB.S.-b. Aan de Leidse universiteit stu deerde hy vervolgens wis- en natuur kunde. In 1953 legde hy, met goed gevolg, het doctoraal examen af. met als hoofdvak experimentele natuur kunde. In 1959 promoveerde hy bij prof. dr. C. J. Gorter. Van 1951 tot 1954 was hij assistent by het natuurkundig practicum voor prae-kandidaten van het Kamer- li ngh Onnes Laboratorium te Leiden. Van 1955 tot i960 was hy verbon den aan dit laboratorium als we tenschappeiyk ambtenaar. In 1960 kwam hy als wetenschap pelijk ambtenaar in dienst van de Delftse T.H. ADVERTENTIE een buitengewone algemene Mjadering van de N.V. Hollandsche tructiewerkplaatsen is onlangs iten tot een statutenwijziging, rdoor o.a. de naam per 1 januari y gewyzigd wordt in „Holland- ADVERTENTIE ÏÜfrstmis se Constructiegroep N.V." (HCG). Per geiyke datum wordt dan door de HCG een nieuwe vennootschap opge richt, die als werkmaatschappy het feitelijke fabrlcksbedryf van de tot die datum bestaande N.V. Holland sche Constructiewerkplaatsen (HCW) zal uitoefenen en ook wederom de Hollandsche Constructiewerkplaat- I sen blyven bij de „Hollandse Con- j structiegroep N.V.". veer WITTE POMP PRIJS Esso benzine 46,2 ct., Esso exfra 49,5 et. Esso mix 63 ct. Bovendien PRIMA SERVICE door vakkundig personeel. STOP NU EEN TIJGER IN UW TANK BIJ ESSO BENZINESTATION WAREMAN HAAGWEG LEIOEN ©rlifmtoittehnrt... e bloemen laten zich mooi com» ren met het groen van de kerst en en het rood van linten en t. Bloemen maken uw kerstver ing compleetl tel Ziektekosten voorziening ambtenaren de mening van de ministers Binnenlandse Zaken, van Justi- itjvan Onderwys en Wetenschappen an Landbouw en Visserij dient ehandeling van het ontwerp van „ziektekostenvoorziening ambte- n" zo snel mogelyk te geschieden, biykt uit de gisteren versche- memorie van antwoord aan de fde Kamer over dit ontweip van De regering ziet a.ls belangrijk- •unten in het wetsontwerp: ontworpen ziektekosten voorzie- ig wordt een integrerend deel de ambtelijke rechtspositie: It betekent, dat -zij zal gelden •oor het gehele ryks- en onder - ijspersoneel. ot de regeling kunnen op basis vrij willigheid toetreden: ge- msioneerden uit een rijks- of nderw 11 sbetrekking, wachtgelders „Indonesische gepensioneer- 3fen". et verstrekkingenpakket zal om- Jatten: zónder eigen risico: zie kenhuis-, sanatorium- en krank- ftnlgenverpleging alsmede klini- che specialistische hulp, mét eigen sloo Q3rr); kosten van huisarts, let-klinische specialistische hulp farmaceutische hulp, met ult- t aiopen de franchises: tandarts, ijzondere medische verrichtingen, ledische hulpmiddelen, verlos- undige hulp, kraamzorg en ver eer. premie zal (voor 1967) neerko- ien op 5,3 voor de helft door et Ryk en de deelnemer te vol- oen en met een heffingsplafond el(jk aan het maximumsalaris an hoofdcommies, ijverzekering voor ziekenhuis- lasseverpleging voor alle deelne- mogelijk tegen geringe beta- eveneens gelykeiyk ten laste het Ryk en de deelnemer, eigen risico zal per persoon iddeld ongeveer f20.(voor jaar 1967) bedragen, alles laat onverlet de zgn. 5 Tc- ing (wanneer in een tydvak 12 maanden de koteten wegens daarby inbegrepen de emie-kosten 5 van de be- iging te boven gaan, wordt dat eerdere aan de ambtenaar ver- WONINGWETBOUW (Van onze R'damse correspondent) „Het betreft hier geen prestige kwestie. We kunnen eenvoudig niet anders". Met deze woorden onder streepte gisteren de heer J. Reehorst, Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Charlotte Elise d. v. Din- gemans-Schokking, Amsterdam Geiske Johanna, d. v. Nederlof-Oli vier, Wassenaar. Gehuwd: J. J. Th. Gerding en M. H. Binnendijk, Amsterdam; A. H. Vis en G. A. Dikkerboom, Sneek. Overleden: H. Ilgen, ma., 46 jr., Zeist; J. W. J. Crommeling-Wurf- bain, Den Haag: T. de Waard, ma., 72 jr., Driebergen: M. Vreeswijk, n.a., 81 jr.. Utrecht: A. A. van Gent-Pels, 48 jr., Utrecht: P. G. Scherbatoff, ma., Brussel; H. Lohof, ma., 48 jr., Amsterdam; I. M. Kolkman-Duin - ker, 88 jr., Blaricum; D. van El. .na.. Hilversum; K. J. Hemker-Nanninga, 58 jr., Amsterdam. Kiezen of delen Een 25-jarige wielrijder uit Zoe- terwoude, die op 3 mei over het fiets- j pad langs de Hoge Rijndyk reed, I zou zich daarby aan mishandeling schuldig gemaakt hebben. Het was een wel wat ingewikkelde gebeurtenis, die zich al rijdend af speelde. Toen de wielrijder een voor hem rydende dame wilde passeren, naderde uit de tegenovergestel de richting een bromfietser. Volgens de wielrijder had hy de keus tussen een botsing en een duw. Hy koos voor het laatste. Nu stond hy beschuldigd van mishandeling voor de Haagse politierechter, want de duw was nogal raak geweest. Het slachtoffer heeft namelyk een pyn- lijke schouder en toen de wielryder haar zo ruw beetgreep, werd het er niet beter op. Bovendien zou de wiel ryder nogal ruw in de mond zyn ge weest. Volgens het slachtoffer kreeg zy een „pets" in haai' rug en is hierdoor drie maanden onder behande ling van een dokter geweest. Ze was pas aan de schouder geopereerd. Ver dachte betoogde, dat de wielrijdster zich midden op het fietspad bevond en hy daardoor niet kon passeren. De officier meende dat verdachte •niet zozeer de bedoeling had de vrouw te mishandelen dan wel uit zyn weg te drukken. Hier was echter geen doelbe wust mishandelen en daarom werd vryspraak gevorderd. De rechter meende ook, dat ver dachte meer uit schrik heeft gehan deld dan om te mishandelen en sprak hem daarom vry. vrijwel namens de hele Rotterdamse gemeenteraad, het standpunt van B. en W„ dat by de woningwetbouw de grondkosten volledig door het Ryk vergoed moeten worden. Gebeurt dit niet, dan kan Rotterdam in de wo- nimgwetsector geen eengezirushuizen meer bouwen. Hcewel de minister heeft ver klaard, zich met de volledige door berekening van de grondkosten in de huurprys niet te kunnen verenigen, heeft de Rotterdamse gemeenteraad zich als één man achter het college van B. en W. geschaard. Besloten is tot de bouw van 721 woningwetwo ningen in Ommoord, waarbij van de werkeiyke grondkosten is uitgegaan, in de overtuiging dat de minister alsnog bereid zal zyn de redelyk- heid van de Rotterdamse argumen ten te erkennen. „Als we nu ook nog de woningwet- bouw voor onze rekening moeten ne men, wordt dit zonder meer te zwaar. Zetten we daarentegen de woning wetbouw stil, dan geeft dit door de verbreking van de continuiteit, ook miljoenen verlies", aldus de heer Reehorst namens de raad, behalve j de CPN. I „Rotterdam geeft er nu de brui |aan. Dit is ons goed recht, want de woningbouw is en blyft een Rijkszaak. Helmond heeft dit ook al 'geponeerd. Nu Rotterdam deze stap neemt wordt hierdoor een voorbeeld gesteld voor het gehele land", aldus wethouder mr. Polak, die er byzon- der mee was ingenomen, dat de ge hele gemeenteraad zich als één man achter het college stelde. In januari zal de regering met Rotterdam over deze zaak spreken. Kerstfeest voor alleenwonenden Op tweede kerstdag wordt om halfelf in het gebouw Jan Vossen- steeg 17 voorheen „Prediker" door Bijzonder Kerkewerk van de Leid se hervormde gemeente een een voudige. maar feesteiyke byeenkomst gehouden voor alleenwonenden. Be zoekers, die per auto afgehaald en thuis gebracht wensen te worden, kunnen dit berichten aan ds. P. L. Schoonheim, Hoge Ryndijk 14 a. Ook bijdragen in geld of in de vorm van sigaren, sigaretten of cake, als trak tatie bij de koffie, kunnen op dit adres wordten bezorgd. KLUCHT EN ZANGFILM In het Leidse Stadhuis, tegen over de ingang van de raadzaal, is dezer dagen een glas-in-lood- raam met het familiewapen van de voormalige burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, geplaatst. Daar het grote, veelkleurige raam in het trappenhuis, dat de fa miliewapens van een reeks Leidse oud-burgemeesters bevat, geen ruimte meer overliet voor het wa pen van de Van Kinschots, moest naar een andere plaats worden uitgekeken. Een raam in de langs de raadzaal gelegen gang, dat uit ziet op de binnenplaats van het Stadhuis, werd hiervoor het meest geschikt geacht. Het nieu we glas-in-lood-raam is een schepping van de Warmondse kunstenaar Pieter Geraedts. Het ivapen van de familie Van Kin schot, waarvan de foto een beeld geeft, dateert uit de dertiende eeuw. De heer en mevrouw Van Kin schot hebben het kunstwerk van middag in gezelschap van het vol tallige college van B. en W. be zichtigd. (Foto LD/Holvaat) Fascisme '65-66 De afdeling Leiden van de Socia listische Jeugd van Nederland orga niseert van zaterdag 24 tot en met dinsdag 27 december a.s. een foto- documentatie-tentoonstelllng in de Boerhaavezalen. De expositie heeft tot onderwerp „Fascisme '65'66". De opening is morgenmiddag om drie uur. CAMERA Dit verrassende mengsel van jaloezie-drama, klucht en zangfilm met de nadruk op de vele snakeryen ls een nieuw werk van Billy Wilder, de regisseur van „Irma la Douce", uit de sfeer waarvan enkele luchthartigheden zijn overgenomen. In het hupse genre een werk, waaraan men zich niet bekocht zal voelen, al spreekt het by dit soort films vanzelf, dat men de scenario- schryver niet al te precies op de vingers moet kyken. De hoofd rollen zyn voor rekening van Dean Martin en Kim Novak. De jeugdige Zelda is gehuwd met een wat oudere musicus, die geteisterd wordt door hevige ja loezie, nog versterkt door het feit, dat zyn inkomsten alles behalve royaal zyn. Om in dit laatste verbetering te brengen heeft hy een aantal liedjes ge componeerd op teksten van zyn vriend de garage- en pomphou der Orville. Het geluk komt hun tegemoet ln de persoon van de bekende zanger Dino, die op doorreis is. Orville grypt de ge legenheid met beide handen aan en verzint van alles om Dino toch vooral maar enige uren ln het dorp vast te houden. En dan ontstaat er een reeks complicaties, waaruit de beden ker zelf by na geen weg meer weet. Het ls een opeenstapeling van komieke gebeurtenissen, waarin ook de charmante Pol ly uit een naburig vermaak- centrum een zeer voorname rol speelt. Climax zo heet het dorp beleeft situaties zoals er voor noch nadien zyn voor gekomen. Het slot is „eind goed al goed" en de woorden, die de film zijn naam gaven. STUDIO In „Persona" (Maskers) ls de regisseur/sce- nariosehryver Ingmar Bergman van het maken van een esthe tisch verantwoord kunstwerk af gestapt. Hij wil met zyn beelden meer bereiken dan alleen het weergeven van een mooie na tuur e.d. Nu zet hy ons de har de realiteit in de gezichten voor, door het veelvuldig tonen van close-ups van de twee vrouwen die de hoofdrollen vervullen. Deze vrouwen. Eli sa bet Vögler, actrice (gespeeld door Liv Ull- mann) en de verpleegster Alma (Bibl Andersson) komen met el kaar in contact in een verpleeg inrichting waar mevrouw Vögler is ondergebracht. Zy werd ty- „De stem van het water LUXOR Marmans vers regel „De stem van het water", heeft Bert Haanstra verleid tot het maken van een tweede Alle man. maar dan een met Alle man op, in en onder het water. Daarmee zal hy ongetwyfeld weer voor volle bioscopen zor gen, want het ls een uiterst ple zierige en gave documentaire geworden van kleine en grote mensen die niet zonder water kunnen. In deze kleurenfilm zit w"»r vn»i hum^r verstopt, maar ook wel tragiek; dat kan ook niet „nders want het water speelt soms een grillig spel met ons. Aangrypend zyn de beelden van een Zeeuwse vrouw die een brief voorleest, die zy na de watersnoodramp in 1953 aan haar zoon schreef, waarin sober wordt verteld hoe haar gezin en familie omkwam. Boeiend zijn de opnamen van het machtige skQtsjessilen in Friesland en van de redding van gewonde zeelieden van een bran dend schip. Maar er is toch ook veel vro- ïyks te zien. dankzy de invallen van Ha&nstra en het droge com mentaar van Simon Carmiggelt. Bert Haanstra toont byzondere zaken en dingen van alle dag. waarmee we allen op de een of andere manier wel mee te ma ken hebben. Maar wy staan daar in werkeiykheid nooit by stil: wy leven er te haastig voor. Daarom ls juist deze film waard om gezien te worden, mede om dat wy onze kleine en grote strubbelingen met het water door de scherpe ogen van Haan stra kunnen zien. dens het acteren zó door iets byzonders getroffen, dat zy na afloop van een voorstelling geen woord meer heeft gezegd. Aan Alma de taak haar beter te ma ken. Dat de actrice wel kan, maar niet wil spreken wordt dui- deiyk, wanneer beide vrouwen, die intussen elkaar op byzon dere wyze zyn gaan waarderen, een hevige ruzie hebben tydens welke Elisabet zich enkele woor den laat ontglippen. Dit brengt een korte breuk in de (zuiver platonische) verhouding teweeg, maar Alma vereert de actrice dusdanig dat haar teleurstelling spoedig plaats maakt voor an dere gevoelens. Omdat mevrouw Vögler niets zegt, spreekt de verpleegster by- na aan één stuk door; zy ver télt onder meer dat by haar abortus is gepleegd. Hier biy- ken de levens van beide vrouwen haast ln elkaar over te gaan, met dit verschil, dat Elisabet wel een kind heeft, maar zy weigert het te kennen; voor haar is het dood. Hoezeer Alma zich met haar patiënte vereenzelvigt komt tot uiting wanneer zy het le vensverhaal van Elisabet ver telt. Ook wanneer meneer Vögler ten tonele verschynt (gespeeld door Gunnar Björnstrandis het Alma die de rol van zyn echtgenote overneemt. Doordat de belde hoofdrol speelsters sterk op elkaar lyken. schynt het alsof er slechts één persoon in de hele film -voor komt. In dit licht kan men de genegenheid van beide vrouwen voor elkaar als eigenliefde zien. H'**- Dean Martin en Kim No- vak in „Kus me, sufferd" ,Grote goud roof TRIANON Na „Whats new Pussycat" heeft de Britse ko miek Peter Sellers opnieuw een by zonder amusant werkstuk ge maakt: onder regie van De Slca is ..After the Fox" tot stand ge komen. In het Nederlands heeft deze rolprent de alleszins aan vaardbare ondertitel „De grote goudroof" meegekregen. Het verhaal handelt namelyk over een opzienbare goudroof in Cairo die allerlei complicaties met zich meebrengt. Niet direct op het adembenemende vlak. Daan-oor is hoofdrolvertolker Peter Sel lers een te gevestigde naam in de amusementssector. Hy is als één van de grootste misda digers tot alles in staat en ziet kans om zyn streken zoda nig te gameren, dat er wel met een glimlach naar gekeken moet worden. Hy wordt nooit grof, weet zyn humor by zonder ple zierig te brengen en is zeker in „De grote goudroof" niet vervelend of langdradig. De 81- ca's film past dan ook volledig in het kerstprogramma: licht en vaak kosteiyk amusement, waar aan men beslist niet te zwaar moet tillen. „Adios Gringo REX Een harde western ls „Adios Gringo". Ex-cowboy Brent („Gringo") Landers, wordt door een ryke veeboer ervan beschul digd zyn vee te hebben gestolen. Dit komt echter voor rekening van zyn vriend Dawson. In een vuurgevecht wordt de veeboer gedood. Gringo" vlucht en gaat op zoek naar Dawson, die Brents onschuld kan bewyzen. Hy ont moet ln een dorre streek een hulpeloos achtergebleven meisje, Susy. De postkoets waar zy in zat, was door drie mannen over vallen en zyzelf aangerand. „Gringo" levert het meisje in een naburig stadje af, en blyft er zelf ook. Susy herkent A very, zoon van de machtige veeboer Lanchester, als één van haar aanranders, zyn vader neemt dit niet. Dawson behoort ook tot de aanranders. Gezameniyk wil len zy de getuige Susy uit de weg ruimen. Harde gevechten volgen. „Gringo" en Susy vluch ten het stadje uit, maar worden door Lanchesters mannen ach terna gezeten. Tydens een ge vecht wordt Dawson door Susy gedood. Hoewel „Gringo" een grote revolverheid is, kan hy niet tegen de overmacht op. De sheriff komt echter te hulp. De film krijgt een happy end als „Gringo" en Susy besluiten sa men door het leven te gaan. „Gooit t maar in mijn pet L1DO Traditiegetrouw ver- biyft Norman Wisdom in de kerstweek in het theater aan de Steenstraat, nu met „Gooi 't maar in myn pet", de nogal hardhandige „vertaling" van Press for time. Norman brengt zyn gebruikeiyke portie krank zinnigheden dit keer als jour nalist. by een kleine Engelse provinciale krant. In die functie gooit hy alles in duigen wat maar even in duigen gegooid kan worden. Hy ontketent in de rol van verslaggever een onvoor stelbare chaos in de gemeente raad en een zo mogelyk nog grotere bende by de opening van het. duizendste huis in het lokale bouwplan. Een figuur dus die dubbel en dwars zyn ontslag verdient, maar dat ls een wat delicate zaak. want Norman is de kleinzoon van de minister president. En terwille van de eigen belangen wil de dagblad directeur die man bepaald niet ontstemmen. Tot zover levert Norman zyn gewone, wat vet aangezette kolder, maar dan draalt hy op het eind van de schoonheidswedstryd een voort durend twistende Conservatieve en Labour-afgevaardigde een afschuweiyk moraliserend lesje voor de neus, dat hém nu Juist helemaal niet ligt. Wat dat be treft. inderdaad: gooi het maar in myn pet.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13