Moties in Kamer over wedde onderofficieren PREMIE SPAARPLAN Akkoord tussen Look en mevr. Kennedy Prijsniveau staal ligt nu zeer laag Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. Pendelen en redden in ruimte Alle aanvullingen studietoelagen in begin januari DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA f v. I „De dood van een president" Het Amerikaanse tijdschrift Look heeft gisteravond bekendgemaakt dat met mevr. Kennedy een onderhand se regeling is getroffen Inzake publl- katie van „De dood van een presi dent", het omstreden boek van Wil liam Manchester over de moord op president Kennedy. Look wil de het in een vervolgverhaal publi ceren, mevrouw Kennedy had be swaar tegen publikatie van bepaal de gedeelten van het boek. Look zal het boek publiceren maar het grootste deel van de omstreden passages schrappen. Mevr. Kennedy heeft nu toegestemd in de publikatie ln Look. Een woordvoerder van het tijdschrift zei dat slechts 1.600 woor den vervallen en dat „de historische id of volledigheid van het boek op geen enkele manier worden fjaangetast". Uit naam van mevr. Kennedy werd verklaard dat zij haar [aanklacht heeft ingetrokken nu elke sage van persoonlijke aard waar bezwaar tegen maakte, door het [blad ofwel zal worden geschrapt of- ar haar wens zal worden ver anderd. Door de regeling met Look ls wel- ;en basis gevonden voor een minnelijke schikking in de klacht van Kennedy tegen Manchester en diens uitgevers, Harper and Row, die het boek op de markt zullen brengen. Harper and Row hadden bij voor baat verklaard bereid te zijn mee te gaan met elke regeling die met Look tot stand zou komen. Of Manchester dit zal doen ls niet bekend. Zijn literaire agent zei dinsdag dat de auteur vastbesloten is Eich te verzetten tegen verdere ver anderingen in zijn manuscript. William Manchester, de schrij ver van >rDe dood van een presi dent". „Gewetenloze figuren zijn van plan de omstreden passages uit het boek „Death of a president", die niet „officiële" versie zullen worden opgenomen, afzonderlijk op de markt brengen, zo weet het Newyorkse blad World Journal Tribune te mel den. De betrokkenen zouden al maan den geleden niet-geautoriseerde exem plaren van het boek in handen heb ben gekregen, toen de uitgevers pro beerden weekbladen voor een publi katie in feuilletonvorm te interesse- De klandestiene uitgevers zou den de bewuste stukken op Formosa drukken op luchtpostpapier. De tekst zou dan op vijftien van der gelijke bladen als brief naar de VS worden gezonden aan hen, die be reid zijn daar vijf dollar (ongeveer 18 gulden) voor te betalen. De postale recherche zou geen vat op deze zen dingen hebben. Gestolen goed gedijt niet De nog steeds onbekende inbre kers, die enkele weken geleden een brandkast met inhoud stalen uit de garage van Bols en Kooy- man in het Brabantse Hilvaren- beek, hebben geen loon naar wer~ ken gekregen. Toen ze met het zware gevaarte thuis kwamen za gen de amateurs kennelijk geen kans de kast open te krijgen, en omdat ze het bezit van de kluis waarschijnlijk wat al te gevaar lijk vonden, begroeven ze de schat in het Tilburgse bos. Jagers, nieuwsgierig gervorden door de verse sporen in de,grond, sloegen op hun beurt aan Het graven en brachten de kluis, met een in houd van 1500 gulden, aan de op pervlakte. De Tilburgse -• politie staat nog steeds voor een raadsel. De Hilvarenbeekse garagehouder is echter dolgelukkigdat hij zijn eigendommen terug heeft. ADVERTENTIE Gratis kerstkrans met Kerstmis! het ZO De huisvrouw die namelijk zo verstandig i9 haar Kerstinkopen op de markt te doen, merkt dat zi) daarbij zoveel geld spaart, dat er makkelijk een extra kerst-trak tatie af kan. Op zo'n manier geeft zü haar gezin iets cadeau door... minder geld uit te geven. Kopen op de markt - altijd een ge zellige bezigheid -19 tegen Kerst keus uit honderden artikelen, waarvan de kwaliteiten als van ouds zo hoog mogelijk en de prijzen zo laag mogelijk zijn. Men hoeft daar geen boom over op te zetten: de praktijk bewijst steeds weer, dat kopen op de markt het voordeligst ls en blUft want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI Copieëu IN KAMER Kritiek op spoorweg pensioenwet De Tweede Kamer heeft vannacht scherpe kritiek geuit op het wets ontwerp voor een pensioenregeling voor het spoorwegpersoneelDe meeste fracties waren het erover eens dat afschaffing van de mogelijkheid tot vervroegde pensionering voor spoorwegmensen een moeilijk te ver teren zaak is. De socialist Van der Gevel diende dan ook een amendement in, dat voorstelt de mogelijkheid tot ver vroegde pensionering open te houden. Hij riskeert daarmee schorsing van de beraadslagingen, ofwel het demis sionair worden van het kabinet. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben namelijk laten weten, dat zij een dergelijk amende ment niet aanvaardbaar vinden. De CHU, de KVP en de AR heten dan ook weten, dat ze het amende ment. dat hun aanspreekt, alleen zul len steunen als de minister er geen consequenties aan verbindt. De heer Beernink (CH) liet boven dien de verbeteringen, die de spoor wegpensioenwet op andere terreinen brengt zwaarder wegen. De minister zou vandaag antwoorden. „Bijl manzond brief aan twee Britse kranten Een brief met de handtekening en vingerafdruk van Frank Mitchell, de „krankzinnige bijlman", die verleden week uit de gevangenis Dartmoor is ontsnapt, is vandaag in twee Lon- dense kranten afgedrukt. In deze brief vraagt Mitchell „hulp in zyn ongelukkige toestand". Mitchell, die beschouwd wordt als Engelands gevaarlijkste geweldpleger, verdween negen dagen geleden toen hij binten Dartmoor werkte en heeft sindsdien honderden zoekende poli tiemannen weten te ontlopen. „Ik ben geen moordenaar of seks* maniak en ik geloof ook niet, dat ik een gevaar voor de openbare orde ben", schrijft hij in een brief aan de Daily Mirror en The Times. „Ik geloof, dat ik meer dan gestraft ben voor het kwade dat ik gedaan heb. Ik ben bereid mijzelf te melden, indien er kans is op iets, wat myra le ven weer inhoud kan geven". Volgens deskundigen van Scotland Yard is de vingerafdruk van Mitchell. De Engelse minister van Binnen landse Zaken, Roy Jenkins, heeft toe gezegd, dat men zich opnieuw zal be raden over de straf van Mitchell als hy zich aangeef en als ongevaarlijk wordt beschouwd. Kerstrede bij Hoogovens: Onbarmhartige concurrentie (Van i correspondent) In België heeft de laatste stoomtrein van de Belgische Spoorwegen gereden en wel op het traject AthDenderleeuw. De eer van de laatste rit was wegge legd voor locomotief 29.013, die een staat van dienst heeft van zeker een miljoen kilometer. De eerste stoomtrein reed op 5 mei 1835. Tijdens de jaarlijkse kerstlunch van Hoogovens heeft de heer P. R. Bentz v. d. Berg, coördinator in de Raad van Bestuur, erop gewezen dat het prijsniveau voor staal thans heel laag ligt. Over de eerste drie kwartalen van 1966 heeft Hoogovens met inbegrip van de 100% dochterondernemingen ondanks de toegenomen Demka-verliezen een winst na belasting behaald van bijna 60 miljoen, hetgeen gunstig afsteekt bij vele andere staalbedrijven in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Ook al is de winst lager dan vorig jaar, de loonkosten blijven stygen totdat de uitbreidingen gereed zijn zal een eventuele verdere daling van de winstmarge niet kunnen wor den opgevangen door uitbreiding der produktie zodat alle aandacht moet worden besteed aan de verhoging de efficiency. De vrij specta culaire styging van ruw ijzer en staalproduktie van voorgaande jaren heeft zich dit jaar niet voort- t. De ruw ijzer-produktie heeft in zelfs iets lager gelegen dan in het voorgaande jaar. Toen kon con tinue met vijf ovens worden gepro duceerd. Dit jaar is „hoogoven vijf" drie maanden uit de produktie ge weest. De lagere produktie van ruw ijzer heeft geen nadelige gevolgen gehad voor de hoogte van de ruw staal-produktie, mede door gebruik making van bestaande tussenvoor- raden kon de ruw staal produk tie nog iets worden opgevoerd. De heer Bentz v. d. Berg wees er voorts o.m. op dat een mislukking van de onderhandelingen in de beslissen de fase van z.g. „Kennedyronde" ern stige economische en politieke conse quenties zou kunnen hebben. De EEG en de Europese Vrijhan dels Associatie zouden dan verder uit elkaar kunnen groeien. Inzake de staal markt constateerde hij een prijsafbrokkeling binnen de E.G.K.S. zoals nergens anders het geval is. Hy sprak zelfs van een onbarm hartige prijzenslag. Als een van de oorzaken noemde hy het feit dat vele staalbedrijven binnen de E.G.K.S. trachten hun eigen bezettingsraad te verhogen d.m.v. prysonderbiedin- gen, dikwyls in strijd met bestaan de prysregels. Indien een sterk ge meenschapsgezag ontbreekt, waar door een oplossing in EGKS-ver band achterwege blijft, vervalt men in nationale oplossingen. „Dit dreigt een uiteenvallen van de ge meenschappelijke markt in zes na tionale deelmarkten tengevolge te hebben", aldus de heer Bentz v. d. Berg. ADVERTENTIE Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste f 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 leder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe? Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen alst 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,wa9; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Le- vensverzekeringmaatschappijen.Spaarbanken. Vraag ée gratia brechurel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren van de basis Vandenberg in Californië een „reddingskunstmaan" gelanceerd als proef. Het is een S.V. V-D, een kegelvormig instru ment dat 1.80 meter hoog is en 480 kilo weegt. Een ruimtevaarder in een kunstmaan om de aarde die door fa- het mechanisme niet meer kan landen zou zich hiermee moe ten kunnen redden. De S.V. V-D kan de atmosfeer terugkeren en in zweefvlucht naar een vastgestelde worden gestuurd. Voor manoevreren is deze kunst - stuurraketjes. De S.V. V-D ls van aluminium en bedekt met een substantie die moet voorkomen dat zij bij terugkeer in de dampkring verbrandt. De nu ge lanceerde is onbemand; ruimtevaart functionarissen zeiden dat in de toe komst bemande exemplaren, die van af de grond bestuurd worden, voor een pendeldienst tussen de aarde en permanente kunstmanen kunnen worden gebruikt. Nieuwe Lani Bird Op 11 Januari zal boven de Stille Oceaan opnieuw een communicatie kunstmaan worden gelanceerd, zo heeft de maatschappij Comsat be kendgemaakt. De maatschappij is een internationaal consortium van 53 landen. Op 26 oktober lanceerde zij de „Lani Bird I". Gebleken is dat deze lancering is mislukt doordat een der motortjes om beurten bevroor en oververhit werd. Dat euvel is in de nieuwe kunstmaan verholpen. De Lani Bird moet een „vaste plaats" boven het midden van de Pacific ln- Minister kon niet overtuigen (Van onze parlementaire redactie) Minister De Jong (Defensie) heeft de Tweede Kamer niet van de noodzaak kunnen overtuigen dat bezoldiging van de soldaten gepaard moet gaan met verlaging van de bezoldiging van dienstplichtige onderofficieren, vaandrigs en reserve luitenants. die sergeant, vaandrig of luitenant worden, het verschil tussen de oude nieuwe regeling bU het afzwaaien worden uitbetaald. Daarmee kwam hij enigszins tegemoet aan de verlangens van de indieners van de motie. Korter dienen De minister verklaarde dat er naar wordt gestreefd de diensttijd zo kort mogelijk te maken. .Elke mogelijk heid, die zich voor doet grijpen wij aan", zei hij. Hij wees erop dat daar bij de geoefendheid niet in gedrang mag komen. Bij de marine knelt dat het meest. Vorming aan boord is es sentieel, betoogde de bewindsman, en de ervaring heeft geleerd, dat het jaar kost om van iemand een te maken. De liberalen en socialisten dienden bij de behandeling van de defensie begroting moties over dit punt in. De liberalen vinden dat de verantwoor delijkheid, die onderofficieren, vaan- 5 en officieren wordt opgelegd met de voorgenomen bezoldigings plannen onvoldoende wordt beloond. De socialisten staan op het stand punt dat dienstplichtige miitairen dezelfde bezoldiging moeten krijgen i beroepspersoneel. Vanmiddag zouden de moties, die op uitstel en afstel van de bezoldi- gimigsregeling uit zijn, in de kamer in stemming worden gebracht. Minister de Jong heeft beide moties ontra den. Hij gaf toe dat de ingreep nogal fors is. Daar staat evenwel tegenover, dat het maar op een heel kleine groep van toepassing is, nl. de on gehuwde vaandrigs en reserve-offi cieren. De andere betrokken militai ren zullen via kostwinners en andere vergoedingen by de nieuwe regeling- hetzelfde of meer geld in handen krijgen. Er zyn de afgelopen Jaren steeds groter verschillen ontstaan tussen be loning van de dienstplichtige solda ten enerzijds en de sergeants, vaan drigs en officieren anderzijds. In de tweede ronden de socialis ten, liberalen en de KVP waren niet overtuigd beloofde de minister, dat aan degenen, die vóór 1 januari 1967 onder de wapenen zijn gekomen en „Karei Doorman" De minister vindt de „Karei Door man" essentieel voor de taak van de Marine. Te zijner tijd sullen kernonderzee* boten de taak van het vllegdekschlp het best kunnen overnemen. Nu de Amerikanen niet willen meewerken aan de ontwikkeling van zo'n schip hoeven we nog niet aan te kloppen bij Frankrijk, vond de bewindsman, die van oordeel was dat de houding van Amerika snel kan veranderen. Mocht dat niet gebeuren dan zullen te zijner tijd andere plannen moeten worden gemaakt. Stemmen De militairen ln Nederland zullen op 15 februari naar de stembus kun nen. De bewindsman heeft de Ka* mer gisteren meegedeeld, dat de maatregelen die de militairen daar toe volgens de kieswet moeten ne men, tijdig bekena zullen worden ge- Oefeningen en manoeuvres zullen op 15 februari zoveel mogelijk ach terwege blijven. Op een enkele uit zondering na, die niet alleen ken merkend is voor het militaire bedrijf, aldus de minister, zullen alle kiesge rechtigde militairen ln Nederland kunnen stemmen. Effect van de herberekening onbekend Het is te verwachten, zo deelt mi nister Diepenhorst mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede - Kamerlid Tans (PvdA) dat alle studenten, die een hogere toelage kunnen krijgen, in de eerste helft januari de aanvulling in ont vangst kunnen nemen. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat voor de doorvoe ring eerst van de overgangsregeling later wegens het wegvallen van de 5 pet.-regeling, 22.000 aanvragen tweemaal en in vele gevallen drie maal berekend moesten worden. Bij de laatste herberekening is ge bleken, dat in ongeveer 13.000 geval len het wegvallen van de 5 pet.-rege ling geen effect sorteerde. Het be trof hier de gevallen waarin reeds het maximum of ln vele gevallen het maximum minus de opbrengst van eenmaal kinderbijslag en aftrek was toegekend; voorts de toekenningen tot het ge vraag de bedrag, alsmede de afwijzingen wegens onvoldoende studieresultaten dan wel wegens In komens of vermogen, die ook bij her berekening tot een afwijzing bleven leiden. Het totale effect van de herbere keningen is thans niet vast te stel len, omdat de uitkomsten van de mechanische herberekening nog niet bekend zijn. Ook nadat deze bekend zijn gewor den, zal het resultaat slechts bij be nadering zijn te berekenen, omdat vele aanvragen in eerste instantie volgens d® zg. overgangsschaal zijn berekend. In die gevallen zou een nieuwe be rekening volgens de oorspronkelijke schaal moeten worden uitgevoerd om het totale effect van de herzienings maatregel vast te stellen. Hiertoe ontbreekt echter de tijd nu de werk zaamheden voor het nieuwe studie jaar spoedig een aanvang zullen ne- Dat studenten ten gevolge van het in gedeelten uitbetalen van de eerste helft van de studietoelagen ln fi nanciële moeilijkheden zullen gera ken, ie niet waarschijnlijk nu de toe lagen gemiddeld vermoedelijk hoger zullen zijn dan het vorig jaar en de laatste redresui the taling nog ruim schoots voor het einde van het eerste semester zal plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9