HOF Klavecimbel „Toonkunst" in gebruik genomen Amsterdam bracht bruidspaar hulde met een feestconcert KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD Strenge bewaking an Concertgebouw Vraag uw leverancier de beste vermouth en hij geeft u Cinzano CONCERT IN LAKENHAL Hoboïst Han Kapaan vlekkeloos in Bach BENDER g IDERDAG 22 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T ^an onze Amsterdamse correspondent) t een feestelijk concert het Concertgebouworkest de gemeente Amsterdam Iravond hulde betuigd aan bruidspaar Prinses Mar en mr. Pieter van Vollen- n. De bruid, gekleed in wit satijnen avondjapon 'ergezeld van haar ouders koningin in hemelsblauw lat Prinses Beatrix, Claus en Prinses Chris- Van de zijde van de brui- inim waren aanwezig de ou- een broer en een schoon- ïr. 4 |Bterdam bood niet alleen een |ft aan maar ook twee geschen- een 19de eeuwse gravure van ui Schoonebeek, voorstellende Jiurwerk bij de kroning van Ko- Hadhouder Willem III en een rilveren kemphanen. Zij wer- j angeboden door burgemeester lall, die tot de heer Van Vol- ■^fen zei: „Als uw vrouw later "h bonen op tafel brengt terwyl rer witte bonen zoudt willen, Viehoeft u niet als kemphanen )ver elkaar te staan, maar op deze vogels te wijzen". a^n om half negen de communls- wethouder Harry Verhey de betrad werd hij verwelkomd een Konings-fanfare. Dit was dergissing: Edo de Waart, die d én oog de ingang in de gaten meende by de komst van de uder, d at de gasten zouden ïtreden en zette de fanfare in. iruidspaar kwam echter drie later en de fanfare was ie)ok afgelopen voor het Konink- t: - lijk gezelschap de plaatsen had be reikt. T.v.-uitzending Het concert onder leiding van Ber nard Haitink, waarvan het eerste ge deelte door de televisie werd uitge zonden, werd geopend met de Piet Hein-rapsodie. Aafje Heynis zong „Nun wird mein liebster Brautigam" en „Bereite dich, Zion" van Bach, trompettist Wim Groot was solist in het Concert i nf grote terts van Haydn en pia nist Jan Wyn in een piano-concert van César Franck. Voorts werden ten gehore gebracht de Bruilofts mars van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy en drie delen uit de Verdoe menis van Faust van Hector Berlioz. Het ooncert werd besloten met het Wilhelmus en een driewerf hoera voor de Koningin en het bruidspaar. Tijdens de pauze werden de solis ten in de Spiegelzaal aan de gasten voorgesteld. Prins Claus onderhield zich een half uur lang met Bernard Haitink. Hy heeft het afgelopen Jaar meermalen het Concertgebouw - Orkest beluisterd. V eiligheidsmaatregelen Voor het oonoert had Amsterdam zeer uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen. In een straal van een kilometer rond het Concertgebouw werden de straten van half zeven tot elf uur van alle verkeer vrygehou- den, hetgeen elders in de stad tot grote verkeersmoeüykheden leidde, er was een grote politiemacht op de been en rond het gebouw waren overvalwagens gestationeerd. In het Concertgebouw was een strenge controle, terwyi tal van re chercheurs het concert by woonden om eventuele orderverstoringen de kop in te drukken. Er was echter alleen maar blij heid. Door de ontruiming van de om geving stonden na afloop van het concert slechts honderd mensen by de uitgang te wachten. Zy waren gekomen om het bruidspaar toe t« juichen. in Limburg bekroond (Van onze correspondent) Drie Nederlandse vrouwelijke edelsmeden, Fabiola Sormani, mevrouw M. van der LindenMazel en Hannie Hundscheid, hebben resp. de eerste prijs (ƒ2.000,-), de tweede 1.000,-) en de derde (ƒ500,-) gewonnen in de door de Federatie goud en zilver uitgegeven prijsvraag. Deze prijsvraag had tot onder werp het ontwerpen en na dat ontwerp het vervaardigen van een zilveren geboorte-lepel. Tevens werd aan vier Nederlandse edelsmeden een eervolle vermelding toegekend. Dit is gistermiddag door de voor zitter van de Federatie, drs. D. D. Bueumk. in 't goud en zilvermuseum in Utrecht bekend gemaakt. De deel- nemers, afkomstig uit Engeland. Ita lië. Oostenrijk, Zwitserland, Duits land en Nederland, moesten hun ont werpen vóór maart '66 by de jury Ingezonden hebben. De jury, onder voorzitterschap van de heer H. E. van Kempen, besloot dat 20 van de 175 deelnemers hun ontwerp in zil ver mochten uitvoeren. Deze deelne mers kwamen uit Zwitserland, Duits land en Nederland. Dat de winnares sen allen uit de provincie Limburg kwamen, was een verrassing, daar tydens de jurering naam en nationa liteit van de maker niet bekend was. Het schenken van een lepel by ge boorte is op een aloude traditie ge schoeid. By de geboorte van Prinses Beatrix in 1937 schonk de Federatie Koningin Juliana een lepel. Via de industrie hoopt de Federatie goud en zilver voor de bekroonde onder werpen een bestemming te vinden. Den Haag kocht kunst De gemeente Den Haag heeft on langs weer werken aangekocht van levende Haagse beeldende kunste naars. Verworven werden onder meer: een sculptuur van Eric Boot van crèmekleurig marmer, getiteld „Vruchtvorm", het schildery „Land, lucht, water" van Nico Blans, het schildery „Wat resten kop" van A. Martineau, een compositie van Pe ter Struycken, een circle dish relief van J. J. Schoonhoven, en prenten van Auke de Vries, Gerard Verdijk, J. C. Snoeck, Th. Mooyman en Bo nis. Voor de verzamelingen van de gemeen tel yke musea werden aange kocht prenten van Daubigny, Mer- yon, Redon, Wieders en Dykstra. Russische beeldhouwer Manizer overleden De beeldhouwer Matvei Manizer, vice-voorziter van de Russische Aca demie van Beeldende Kunsten, ie op 75-Jarige leeftyd overleden. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven in gesprek met diri gent Bernard Haitink tijdens het gisteravond in het Concertgebouw gehouden feestconcert. Voordat de gasten naar Soestdijk terugkeerden begaven zy zich nog voor een korte ontvangst naar de ambtswoning van de burgemeester. 100* J, F. Pasleuning van Wijn- en deli cate ssenhandel Pasteuning"Wil lemsparkweg 11, Amsterdam. Drink ook Cinzano. Waarom zou u met minder genoegen nemen? Nou dan! Cin Cin Cinzano l Bach so belangrtyk* strak volgehou den doorgaande beweging te bewa» ren eci om elegant versieringen te ciseleren en trillerslagen near te plaatsen. Geen wonder dat de drie H*s vac deze avond Henk Briër, Han Ka- paan. Han Veldhuyzen Jubelap- plaus in ontvangst hadden te nemen. Maar het slotapplaus drukte ook wel gemeende dankbaarheid uit, want Handel's Concerto grosso op. 8 no. 4 verdiende dat. Het werd zonder resten van kramp en orkestraal hecht met éclat verklankt, met een door stralende muzikanteske gloed en met een dwingend tempo in de alle gro's. En met alle honneurs voor de concertmeester 1 V. ..Door een royale gift van het Anjerfonds, gevoegd bij de goede gaven van de vrienden van het orkest, is de aanschaf van een eigen klavecimbel mogelijk gewordenZo luidde de een voudige mededeling op het programma van het door het ..Leids Toonkunst Orkest" o.l.v. Henk Briër in de Lakenhal aangeboden concert. De vreugde over de kostbare aanwinst is groot bij het orkest en dat heeft dokter Veldhuyzen als een allround cembalist waar gemaakt door het instrument in de gekozen werken van Bach en Handel -hetzij solistisch, hetzij als invulling van con- tinuo-partijen in z'n ruisende rankheid te laten carilloneren. Met een suite van Marc-Antoine Charpentier, gevolgd door werkjes van Purcell, is het concert aangevangen. Charpentier, Purcell, Baoh. Handel: dat is goed gezel schap Wat hen verenigt is de liefde voor de melodische charmes, die onweer staanbaar van de Italiaanse mees ters overvloeien. Charpentier als leer ling van Carissimi. Purcell door gaandeweg de Engelse traditie er mee te vermengen. Bach door zoveel Ita lianen als studiemateriaal te ko piëren en zyn eigen polyfone in slag er mee te doorzonnen. Handel door in Italië zelf zich als opera - man te bekwamen. De kortdelige Suite van Charpen tier mocht als inspeelperiode wor den gezien. De status van amateurs deed zich hier gelden, figuurtjes in één strykersgroep hoorde men nog niet als van één hand. maar nog iets te sterk aan het blad gebonden bleek toch al sprake van een over gegeven cantabel musiceren, waarby duideiyk werd dat Briër zyn tweede Leidse orkest al over heel wat oude aarzelingen (om. in de streekvoe- rlng» heeft heen geholpen. De Sara bande maakte veel klankwarmte vrij en bij de celli sprong nergens ook maar het kleinste stemmetje uit. Purcell's Fantasia's 5, 6 en 7 een ritmisch en contrapuntisch, voor toontreffen en oud ensembletech niek moeilijke stof winnen het van Charpentier door intiemer zegging en bloeiender en genialer vormkracht. Dokter Veldhuzen bespeelt het klavecimbel, dat in het bezit van ,Jiet Leids Toonkunstorkest" is gekomen* (Foto LD/Holv&sS) Elke orkeststem draagt hier een sterk individuele verantwoordelijkheid. Die verantwoordelij kheid was er en de vertolking heeft in niets het directe contact met de oomposities in de weg gestaan. Dit is voor amateurs niet gering! Van Bach gingen het Hobo-con cert In F en het Concert voor Cem balo In A, onderscheidenlijk ge speeld door Han Kapaan en door dokter Veldhuyzen. Het begeleiden ervan Is het orkest goed afgegaan 'vooral in de uitgedunde groep in het klavecimbelorkest) en de diri gent lukte het vrywel steeds om rond de solo's voldoende lichtruimte te scheppen. De hoboïst blies vlekkeloos en bewonderenswaardig, spontaan en vloeiend alles beheersend, met edele toon. Hj) liet niet na om In het prachtige Siciliano ook de leermees ter Jaap Stotyn voor de geest te toveren. Han Veldhuijzen (een goed cellist!) getuigde niet alleen van een feilloze rUpe virtuose aanpak, maar ook van zyn vermogen om de by Internationale studiebijeenkomst voor violisten Van 16 tot M maart zal ln huize ..Queekhoven" in Breukelen by Utrecht een internationale studieby- eenkomst voor violisten worden ge houden. De week zal onder leiding staan van Herman Krebbers, eerste concertmeester van het Concertge bouworkest in Amsterdam. Het ligt in de bedoeling ook enkele vooraan staande jonge violisten uit verschil lende landen voor de deelnemers te laten optreden. AD VERTEN TH PIANO PER CENTIMETER Muzikale flatbewoner of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk In onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons In Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de kjd om dit zelf te ervaren. deskundig in klank

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7