besten Bittere pil voor Madrid uw slijter weet het 't beste! knzb Okker en Groenman schorst W0er (|0 Sleutel- stad Weldra verkiezingen in Griekenland? LEIDSCH DAGBLAD Stichting opgericht VOOR DERDE MAAL IN SUCCESSIE upgciicm I ^1 'Van onze zwemmedewerker) Gisteren vermeldden wy In ons ver slag: van de kringrwedstrüden in Gouda, dat drie van de v«f Leidse zwemverenigingen niet aanwezig waren. De Zyi was afwezig door een gebrek aan vervoerscapaciteit en LZC heeft zich na de vorige kringwedstrijden, tydens welke zij zich terugtrok na een incident met de jury, volledig gedistantieerd van de kringzwemwedstryden. De afwe zigheid van de Sleutelstad heeft een geheel andere oorzaak. De ge hele zwem- en polovereniging „De Sleutelstad" is namelijk door de KNZB geschorst in afwachting van een uitspraak van de Tuchtcom- missle van die bond. De controverse tussen de KNZB en de Sleutelstad is ontstaan, doordat de Sleutelstad een stichting in het leven heeft geroepen, waarin zij, in navolging van de Leidse Zwemclub, al haar lesrwemmers heeft onder gebracht. Het gevolg van deze stichting Is, dat de KNZB een groot aantal leden verloor en daarmee de contributies, die elke zwemvereni ging voor elk lid aan de bond moet afstaan. Het bestuur van de KNZB heeft nu om deze reden de Sleutel stad geschorst, bevreesd ais zü is om door dit Leidse precedent een groot deel van haar leden te ver liezen. Het aanbod van de Sleutel stad om jaarlijks door het bestuur van de stichting een bedrag aan de KNZB over te maken is door de KNZB afgewezen en ook het argu ment dat wedstrijdsport en les- zwemmen gescheiden zaken zijn werd niet door het KNZB-bestuur aanvaard. In het bovenstaande schreven wy dat de stichting zwemonderwüs „De Sleutelstad" is opgericht In navol ging van de stichting van de LZC. Deze laatste stichting is echter op de juridisch juiste wtfze tot stand gekomen. De reglementen van de KNZB zyn namelijk eerst na het totstandkomen van de leszwem- stichting van de LZC dusdanig ge- wyzigd. dat nieuwe stichtingen on- mogeiyk zouden zyn. Het resultaat is dat de navolger van de LZC, de Sleutelstad, in het (les) schip zit en dinsdagavond niet aan de kring wedstrijden mocht deelnemen. In arren moede werden toen maar wat onderlinge wedstrydcn op het club- j uur gehouden. Voor de derde achtereenvolgende maal worden de Nederlandse tennisranglijsten aangevoerd door Trudy Groenman en Tom Okker. Over hun verkiezing bestond geen enkele twijfel. Zij wa ren veruit de sterksten van het afgelopen seizoen. Op de rang lijst worden zij gevolgd door Bebty Stöve en Jan Hajer. Tom Okker maakte vooral indruk tijdens zijn Australische tournee en op Wimbledon. Trudy Groenman im poneerde op Queens. Betty Stöve won het toernooi van Bristol. Zij speelde 65 enkelspelen in zeven maanden tijds, waarvan zU er 43 won. De ranglijsten voor 1966 zien er als volgt uit: Dames: 1. Trudy Groenman. 2. Betty Stöve. 3. Elly Krocké. 4. Els VeentjerSpruyt, 5. Lidy Jansen Venneboer. 6. Ada Bakker. 7. Astrid Suurbeek, 8. Jenny RidderhofSeven, 9. Marijke Jansen, 10. Judith Salome. 11. Tine Zwaan. 12. Betty Baas. Niet geplaatst wegens onvoldoende gege vens: Koosje de Jongh. Heren: 1. Tom Okker. 2. Jan Ha jer. 3, 4 en 5. Niek Fleury. Piet van Eysden en Ron van Gelder. 6. Just Rallye Monte Carlo met 235 deelnemers Voor de 36ste Rallye Monte Carlo van 14 tot 21 Januari as. zijn 235 inschrijvingen binengekomen. Ondanks de minder prettige erva ring van de Britse rallyerijders verleden jaar werden aan het einde van de rallye de Britse merken Ford. Rootes en BMC gediskwalificeerd, omdat de verlichtingssystemen niet aan de eisen voldeden zijn er van die zijde toch nog 39 meldingen bin nengekomen. Frankrijk neemt deel met het grootste contingent wagens, name lijk 70. Van de acht startplaatsen is Reims de populairste onder de ral lyerijders. gevolgd door Monte Carlo, Frankfort en Dover. De inschrijving per land luidt: Frankrijk 70. Groot Brlttanië 39, West-Duiteland 25. Zweden 14. Ita lië en Spanje 12, Finland en Noor wegen 11, Griekenland 9. overige landen 32. Startplaatsen en aantal equipes: Dover 33. Frankfort 39. Reims 61. Lissabon 13, Monte Carlo 48, Athene 10, Warschau 12, Oslo 19. Barth, 7. Peter Scholtz, 8. Eddy Knol, 9. Pieter Soeters. Niet geplaatst wegens gebrek aan gegevens: Hans van Dal- sum. Henk Goris en Evert Schneider. Astrid Suurbeek, Judith Salome. Just Barth en Peter Soeters komen voor de eerste maal voor op de rang lijst. Astrid behaalde onder meer overwinningen op de Zweedse Eva Lundquist. de Fran^aise Janine Lief- frig en tijdens de internationale kampioenschappen van Nederland op Ellv Krocké. Judith Saloma speelde I zeer constant. Just Barth maakte vooral indruk tijdens de nationale kampioenschappen. Een moeilijkheid was de plaatsing van Niek Fleury. Piet van Eysden en Ron van Gelder, die uiteindelijk ex-aequo op de derde plaats werden gezet. Ron van Gelder I stratte het seizoen goed en won In de competitie van Jan Hajer. Na een te rugval kwam hü goed terug in de j landenwedstrijden. Hij verloor steeds i van Piet .van Eysden en boekte een maal winst en verlies tegen Niek Fleury. Deze won op zijn beurt tU- I dens de nationale kampioenschappen i van Piet van Eysden, van wie hij te voren verloren had. Alle drie verlo- j ren eenmaal van een niet-ranglijst- I snel erNiek Fleur.' van Siebe Hui- zinga. Ron van Gelder tydens de na tionale kampioenschappen van Jan Hordijk en Piet van Eysden in de competitie van Hartog. Na Engeland: Italiaanse coach langs de lijn Edmondo Fabbri, de trainer van het Italiaanse voetbalelftal dat ty dens he t wereldkampioenschap in Londen zo teleurstellend voor de dag kwam, zal tot eind Juni 1967 geen enkele functie in de Italiaanse voet balbond mogen bekleden. Dit heeft de Italiaanse voetbalbond woensdag in Rome besloten naar aanleiding van een rapport, dat een na het wereld kampioenschap ingestelde commissie van onderzoek had uitgebracht. Fabbri was direct nadat het Ita liaanse elftal uit Engeland terugkeer de geschorst en kort daarna ontsla gen. De team-arts, Fino Finl, die door Edmondo Fabbri werd bekritiseerd, is door de bond van alle blaam gezui verd. Hij zou geen verantwoording dragen voor het slechte spel van de DONDERDAG 22 DECEMBER 1968 DAMMEN Cees Varkevisser komt tot 93% De damclub Valkenheide te Maars- bergen hield dinsdag een simultaan seance, waarin de Katwyker C. Var kevisser het opnam tegen 37 dam- In drie uur tyd versloeg Varkevis ser 33 tegenstanders en moest h(j aan 3 spelers remise toestaan. Slechts één partij ging voor hem verloren waardoor hij een scor< reikte van 93%. Het Haagse HIJS Hoky heeft gisteravond in Den Haag de yshoc- keywedstrijd tegen Den Bosch met 122 gewonnen. De tussenstanden' van deze ontmoeting, die meetelt voor de Coupe International, waren 3—0, 30 en 62. Er waren ongeveer 2000 toeschouwers. ADVERTENTIE Leuks avond laten verknoeien door HOOFDPIJN? Niets daarvan. Meteen bestrijden - met Rheumin. [Heerlijk gevoel, als de pijn weer weg-ebt...! Ja, Rheumin-tabietten helpen snel. 20 tabletten 68 cent. Formateur benoemd Fernando Beaz uit Porto Rico verbeterde in San Juan het wereld record drukken in het bantamgewicht met 120 kg. Het oude record stond reeds op zijn naam met 119.5 kg. Kunst en sport reikten elkaar gisteren in Toots Shors restau rant te New York de hand. De 79- jarige dichteres Mary Ann Moore en haar tafelheer Cassius Clay, de nimmer om woorden verlegen zittende wereldkampioen zwaar gewicht, maakten van de gele genheid gebruik gezamenlijk enige gedichten te schrijven, ge wijd aan Cassius' komende titel gevecht tegen Ernie Terrell. Willy Dullens geopereerd Willy Dullens. de schakelspeler van Si'ttardia, die bij de laatste interland tegen de Denen deel uitmaakte van de cranjeploeg heeft gistermorgen im het ziekenhuis van Sittard een menicusoperatie ondergaan. De 22- jarige Sittardiia-speler heeft het ge hele seizoen last gehad van een on willige knie. Hij zal een dag of tien in het ziekenhuis blijvën en waar schijnlijk over een maand of twee fit genoeg zijn om weer te spelen. Brid genieuws Nederlandse Bridge-Bond Uit slagen en standen van de Viertal competitie van het district Leiden van de Ned. Bridge-Bond. Hoofdklasse: Sleutels ITOGV 6—0; Rijnland I—ABC I 6—0; Ryn- land II—Sleutels II 1—5; ABC I— Sleutels I 0—6; Sleutels II—Ryn- land I. 4—2; TOGV—Rijnland II 0-6. Stand: Rijnland I 4—18; Sleutels I 416; Rijnland II 414; Sleutels II 4—12; TOGV 4—10; ABC I 4—2. Eerste klasse A: Sleutels III—DWB 4—2; Rijnland VI—De Brug I, 6—0: Rynland III—ABC II 6—0; DWB— Rynland IV 4—2; De Brug I—Rijn land III 6—0; ABC IISleutels Hl 24. Stand: Sleutels III 4—20; De Brug I 4—12: Rijnland VI 3—11; DWB 4—10; Rynland III 4—9; ABC II 3—4. Eerste klasse B: Sleutels IV—HJB 06; Rijnland VDe Brug II 51; Rynland IV—VOG I 1—5; HJB— Rynland V 0—6; De Brug II—Ryn land IV 4—2; VOG I—Sleutels IV 0—6. Stand: HJB 417; Rijnland V 4 17; Sleutels IV 4—15; Rynland IV 4—12; De Brug II 4—6; VOG I 4—5. Tweede klasse: Rijnland VIIVOG II 51Rijnland VIIIDe Brug III 15; Sleutels VVuurbaak 42; Vuurbaak—Rijnland VIII 6—0; VOG II—Sleutels V 0—6; De Brug III— RUnland VII 1—5. Stand: Sleutels V 422; Rijnland VII 4—15; Vuurbaak 4—12; VOG II 411; De Brug III 410; Rijnland VIII 4—2. Vojvodina Novi Sad schakelt Atletico uit in toernooi voor landskampioenen SPORT van vandaag Ruim 50.000 Madrilencn hebben gisteravond een bittere teleurstelling moeten verwerken toen Atletico Ma drid door het vrijwel onbekende Vojvodina Novl Sad de weg naar de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen werd versperd. De Zuid- slavlërs zegevierden in een enerveren de wedstrijd, overigens pas na verlen ging met 32, waardoor zij als acht ste en laatste club overgaan naar de kwarteindstrijden. Daarin ontmoeten zy Celtic Glasgow. Het zag er aanvankelijk byzonder gunstig uit voor Atletico, want na zes minuten stonden de Spanjaarden, dankzy doelpunten van Collar (3de en 6de min.) al met 2—0 voor. In de 29ste minuut kwam Vojvodina op 2—1. toen midvoor Taka de Madri- leense doelman Rodri verraste. Na de hervatting slaagden de fel aanvallen de Zuidslaviërs. die vorige week in Madrid met 2—0 verloren en zich daarna bereid verklaarden ook de be slissingswedstrijd ln de Spaanse hoofdstad te spelen, er na 22 minu ten in via rechtshalf Radovic op ge- ïyke hoogte te komen. In de verlenging bleek Vojvodina over een betere conditie te beschik ken. Nadat Takac er in de 102de mi nuut 3—2 van had gemaakt, slaagden de Zuidslaviërs erin, ondanks het feit dat in het laatste kwartier twee spe lers uit het veld werden gestuurd, overeind te bUjven. Jaarbeurs Het Oostduitse FC Lokomotive Leipzig heeft een verrassende 31 overwinning op Benfica uit Lissabon behaald. By de rust van deze in Leipzig gespeelde ontmoeting, de eer ste voor de achtste finales van het toernooi om de Jaarbeursbeker, was de stand nog gelijk: 11. De Oostduitsers kregen in de 26ste minuut de leiding, toen de Portugees Jacinto in eigen doel schoot. In de 40ste minuut bracht Augusto zijn ploeg naast de Oostduitsers, maar in de tweede helft kwam Lokomotive, tot grote vreugde van de 75.000 toe schouwers, terug. Binnen zeven mi nuten zorgden Frenzel en Zerbe voor de eindstand: 31. Moeite Met grote moeite heeft het Schotse Kilmarnock zich kunnen plaatsen voor de kwartfinales van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker. De Schotten, die de eerste ontmoeting tegen La Gantoise met 10 hadden gewonnen, wisten in de return in Gent de sterk aanvallende Belgen lange tyd het hoofd te bieden. In de 77ste minuut nam La Gantoise toch de leiding door een doelpunt van Ghellinck. De gemoederen waren inmiddels zo hoog opgelaaid, dat twee Belgische aanvallers. De Vos en Viane, een een Schotse verdediger, McFadzean, van het veld werden gestuurd. In de noodzakeiyk geworden verlenging maakten de Schotten dankbaar ge bruik van hun numerieke meerder heid. Twee doelpunten van Mclnally (112de min) en McLean (114de min.) brachten de eindstand op 12, het geen voldoende was voor een plaats in de kwartfinales. De Nederlandse kampioene Trudy Groenman en de ranglijst speelster Elly Crocké zijn gisteren van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken waar zij zullen deel nemen aan het zogenaamde „SuL kercircuit" ELINKWIJK VRAAGT ONDERZOEK Het bestuur van Elinkwijk heeft de KNVB verzocht een nader onder zoek in te stellen naar aanleiding van de officiële waarsohuwing .die de Elinkwijker André Oomens zon dag in de wedstrijd tegen Feyenoord kreeg, omdat hij zich bemoeid zou hebben met de leiding van schelds- reohter Van Oostrom. Oomens heeft verklaard niets ge zegd te hebben. Hij wordt daarin ge steund door de Feijenoorders Kraay en Romeyn, die op dat moment vlak in de buurt stonden. NEC VERSLAAT F.C. DEN BOSCH Het Nymeegse NEC heeft de gis teravond in Den Bosch in een In haalwedstrijd voor de eerste divisie met 21 gewonnen van FC Den Bosch. Bij de rust was de stand ge- llijk: 11. Er waren 14.000 toeschou wers. In de eerste divisie luidt de stand aan de kop: NEC 19 11 6 2 28 36—17 Holland Sp. 21 13 2 6 28 44—22 Volendam 21 11 6 4 28 50—28 DFC 21 9 9 3 27 42—31 SC. Camb. 21 9 8 4 26 35—26 Heracles 20 8 9 3 25 30—21 Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse tenniscrack Dennis Ralston, die voor de derde maal als nummer één op de Amerikaanse ranglijst werd geplaatst, binnen kort over zal gaan naar het profes sionalisme. „Dennis Ralston", aldus de voor zitter van de vereniging van profs, Wally Dill „zal een dezer dagen aan my zijn beslissing mededelen". Ral ston heeft een contract aangeboden gekregen van meer dan 100.000 dollar. De Niger laan Dick Tiger is gisteren door de Newyorkse sport journalisten uitgeroepen tot bokser van het jaar 1966. De 37-jarige Dick Tiger, die een week geleden over Jose Toores zegevierde in een gevecht om de wereldtitel ln het half zwaarge wicht, krijgt voor de tweede maal in zijn carrière de eerste keer in 1962 de Edward J. Neil trofee. Lajos Baroti, oud-manager van het Hongaarse voetbalelftal, dat by de wereldkampioenschappen ln En geland de kwartfinales bereikte, ls aangesteld als trainer-coach van de eerste divisie-club Ujpest Dosza. De 51-jarige Baroti heeft het Hongaarse elftal negen jaar onder zyn hoede gehad. Zyn nieuwe club Ujpest is als vierde geëindigd in het afgelopen De 23-jarige Andries Andreiko is er voor de tweede achtereenvolgen de maal in geslaagd het damkam pioenschap van Rusland te behalen. De grote verrassing in dit toernooi was V. Kaplan die. na lange tyd aan de leiding te hebben gestaan, nog voor oud-wereldkampioen Tsjegolew op de tweede plaats eindigde. Wereld kampioen Koeperman nam geen deel aan de wedstrijd. Eindstand (aan de kop): 1. Andreiko 1925, 2. Kaplan 1924, 3. Tsjegolew 1923, 4. Mans- jien 1922, 5 en 6 Korchow, Sjkirkin 19—21. (Van onze correspondent in Athene» Koning Constantyn heeft gisteren onmiddellijk maatregelen genomen nadat premier Stefanopoelos het ontslag van zijn kabinet had inge diend. Hy raadpleegde enige advi seurs en benoemde vervolgens de gouverneur van de Griekse bank, de partijloze Paraskevopoelos tot forma teur van een extra-parlementair In terim-kabinet. De voornaamste taak van dat kabinet zal het voorbereiden van vervroegde verkiezingen zyn. Het zeker naar Nederlandse begrip pen razend snelle tempo waarin de Griekse kabinetscrisis zich voltrekt, wettigt het vermoeden dat deze niet alleen een produkt is van het initia tief van Kanellopoelos, de leider van de „ERE"-partij, die zoals gemeld Stefanopoulos' regering haar meer derheid ontnam door de steun van zijn partij te beëindigen. De koning lijkt er geenszins door te zijn ver rast, wat van linkse zyde waarschijn lijk beschuldigingen zal geven dat ook hier de „hofjunta" weer aan het werk ls geweest. Maar by deze speculaties biyft het niet. Het enige dagblad dat de voor malige regering steunde, Elefterla", schrijft dat aan deze crisis een ge heime overeenkomst Kanellopoelos Papandreoe is voorafgegaan. De naam van de nieuwe premier Paras kevopoelos moet de grijze centrumlei der Papandreo als muziek in de oren klinken. Hy immers was ook de pre mier die de verkiezingen van 16 fe bruari 1964 organiseerde, die Papan dreoe een triomfantelijke meerder heid opleverden. Die meerderheid be vatte echter zoveel individualistische elementen dat zy binnen anderhalf jaar uiteenviel. De grote vraag biyft hoe Papan dreoe junior zal reageren en hoeveel leden van zyn vaders fractie hy eventueel zal meekrijgen in het stemmen tegen deze regering wan- zy voor het parlement ver- schynt. Politiek zal hy ongetwijfeld zijn geneigd deze nieuwe formatie te zien als de vierde poging van de ko ning om afvalligen te vinden in de Unie van het Centrum, met dit ver schil dat ditmaal de meerderheid wel zou kunnen bezwijken en zyn eigen vader incluis. Hij zal dus de komende dagen hebben te kiezen tus sen zijn politieke en zijn familie-in stinct. Metaxas De paradoxale toestand doet zich voor dat voor een keer de beducht heid van de „Elefteria" en die van Andreas Papandreoe overeenstem men. De „Elefteria" herinnert name lijk aan een ander koninkiykc za kenkabinet, dat van Metaxas, dat in april 1936 werd gevormd omdat ook toen de twee grotere partijen het niet eens konden worden, vyf maan den later riep dit kabinet de dicta tuur uit die tot 1941 duurde De „Elefteria" laat niet na Papan dreoe sr. er prijzend aan te herin neren dat hy toen tegen deze rege ring heeft gestemd. Natuuriyk zyn er grote verschil- len tussen de twee kabinetten. Paras- kevopeolos is bepaald niet het type cj van een potentiële dictator en zijn kabinet heeft ook anders dan dat r van Metaxas het houden van verkie zingen binnen een bepaalde termijn in zijn vaandel geschreven. Maar van linkse zijde zal op Papandreoe sr. worden ingepraat om op zyn hoe de te biyven. Een plotselinge crisis op j Cyprus of sociale onrust zou de ko ning een argument verschaffen om,^ zyn belofte (verkiezingen) op te schorten. De Unie van het Centrum komt voor een zware gewetensstrijd, terwyi ook de rechtse „ERE" wellicht te maken krygt met haar extreme elementen die onder geen beding de kans willen lopen dat „de oude", als Papandreoe sr. algemeen wt genoemd, ooit nog weer een speelt. ADVERTENTIE hij maakt ij wijnwijs (zijn VAK is wijnkunde) Schooltoernooien Het Jaarlijkse schoolvolleybaltoer- nooi wordt dinsdag 27 december ge houden. In de zalen van het Gym nasium, de Pieterskerkgracht, de Du Rieustraat, de Plesmanlaan, de Zwei landlaan, de Van Vollenhovenkade en de Lorentzkade, zullen vanaf half negen de ploegen verdeeld in de groepen geoefend en ongeoefend strijden om de finaleplaatsen. De eindstryden worden evenals verle den jaar gehouden in de Militaire sporthal en wel op vrydag 30 de cember, aanvang 20.00 uur. Het tafeltennistoernooi voor scho lieren wordt woensdag 28 december gehouden. In de Stadsgehoorzaal worden de wedstryden op niet min der dan 15 tafels gespeeld. De fina les vangen omstreeks kwart voor vyf Voor de Duitse Bundesliga zyn gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: F. C. KaiserslauternFor- tuna Diisseldorf 21, Meidericher SVKarlsruher SC 0—1. Kerstwakevan drs. Bonman op Binnenhof (Van onze Haagse correspondent) In de kerstnacht zal op het dal donkere en verlaten Binnenhof eei eenzaam, maar door de noodzaak val zyn actie overtuigd man, de nacht wake bterekken: drs. K. F. Boumal uit Goes. Eerder is hij in het nieuws geko men door 7yn snel adhesie vindend» handtekeningenactie vo /r een kamer debat over Vietnam. In augustus in het hele land de handtekeningen verzameld en eind september is hel petitionnement aan de Tweede Ka mer aangeboden. Het ging om éét verlangen: een kamerdebat. Dat is nog niet gebeurd, waarbij natuuriyk ook de kabinetscrisis tragend heeft gewerkt op eventueli aanvaarding van het verzoek. Maai nu wil de heer Bouman met de daad kracht byzetten aan zijn petitionne ment. door van zaterdagmiddag vijl uur tot zondagochtend drie uur ..kerstwake" op het Binnenhof te be trekken. Alleen de Kamerleden zijn dan wel thuis of ter kerke.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4