EIDSCH DAGBLAD AO'S MOETEN NAAR Militaire zeggenschap Vietcong verminderd Nieuw Russisch schot naar maan andaag kortste dag VLEES ^gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 No. 32057 tecteur; E. A. E. vaD Dlshoeck jofdredacteurJ Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'i 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67055 C.S.W.V.-VOORZITTER IR. BOSMA: Werkgevers doen ook niet mee aan toetsing door bedrijfsleven !^l i J (Van onze Haagse correspondent) Het College van Rijksbemiddelaars (enige oud-burgemeesters enige gepensioneerde deskundigen uit het bedrijfsleven) zal f taak krijgen nieuwe c.a.o.'s, die in de bedrijfstakken of bij drijven worden afgesloten, al of niet goed te keuren. Ht volgens de formule van minister Veldkamp.: maximaal h procent nog eens lVz% op 1 juli, waarbij overigens o.m. nog niet vaststaat er gebeuren moet met „erkende loonachterstanden", zoals die be an bij het spoorwegpersoneelde buschauffeurs en in de landbouw. baar" laten horen over minister Veldkamps afwijzing van eventuele aanpassing aan de duurte of eniger lei vorm van verdergaande c.a.o.- verbe tering. C.S.W.V.-voorzitter Bosma zei ech ter: „Na de regeringsbeslissing heb ben wij wel willen meewerken aan het loonbeleid. De vrijwillige menwerking van het bedrijfsleven moet echter een samenwerking zijn van allen. Door het wegvallen van zo'n belangrijke groep (het N.V.V.- red.) is daarom de basis voor onze medewerking vervallen". Aanval Hy werd scherp aangevallen door de protestantse werkgeversvoor zitter Wemmers: „Toen de gezamen lijke werkgeversorganisaties de ver klaring uitgaven, dat zij bereid wa ren tot medewerking aan een strin gent loonbeleid en dat de wijze van uitvoering daarvan in de Stich ting van de Arbeid nader zou worden bekeken, was het wegvallen van het N.V.V. al bekend". Ir. Bosma: „Een stringent loonbe leid moet volgens ons nu juist bij de onderhandelingen in de bedrijfs takken worden gevoerd. Wat de Stichting van de Arbeid betreft, daarin hadden wij Rijksbemiddelaars wel willen blijven adviseren, maar zij hadden moeten keuren. Het C.S.W.V. is nooit voor c.a.o.-keuring door het bedrijfsleven geweest. Hoe eerder wij daar van af zijn, hoe be ter". Vastgelopen Dat voorstel tot adviseren van Rijksbedeldiaars als laatste po ging om invloed op de lonen te hou den nog speciaal maar vergeefs door de landbouworganisaties ook aan het N.V.V. voorgesteld dreef de crie vakcentrales weer bijeen in een ge zamenlijke principiële houding. „Neen", zeiden nu ook het N.K.V. en het C.N.V., „Het is inconsequent nu niet te willen beslissen, maai- wel te adviseren over de lonen, want wat maakt dat voor verschil als daarbij een belangrijke groep (weer het N.V.V.) óók niet meedoet. Dan voe len wij er ook niet meer voor". En zo was het loonoverleg dit jaar dan traditiegetrouw weer vastge lopen. Zij het wat later dan ge woonlijk. In de officiële verklaringen heette het: de Stichting van de Ar beid kan de lonen niet keuren, want daarvoor is tweederde meerderheid plus één stém nodig van de 18 stem men. En het N.V.V. en het C.S.W.V. hebben samen 7 stemmen. Dus dat niet. GOUVERNEURS BIJ JOHNSON President Johnson heeft gister avond vier en een half uur lang ge- sproken met negen Democratische gouverneurs, die onlangs kritiek heb ben geoefend op zijn beleid. Zij von den dat zijn programma voor een „Great Society" (grootse samenle ving) niet snel genoeg verloopt en hadden aanmerkingen op Johnsons rol in de verkiezingscampagne van 1966. Op een persconferentie na af loop zei een der gouverneurs dat het gesprek open en eerlijk was geweest. President Johnson zelf zei: „Wij De mocraten hebben onze geschillen nooit onder stoelen of banken ge schoven". Verschil van mening tus sen hem en enige gouverneurs is niet van persoonlijke aard, zei hij. Vakbonden weer eens landelijke werkgevers- en nemersorganisaties hoeven zich het hoofd niet meer over te en. Nadat de grootste vakcen- het N.V.V., het onlangs had afweten, heeft ook de belang- lite werkgeversorganisatie, het raai Sociaal Werkgevers Ver- l, besloten niet aan de c.a.o .-keu- mee te doen. In het overlegor- >P van het bedrijfsleven, de Stich- Mvan de Arbeid, is nu de loontoet- die daar volgens de regels thuis onmogelijk verklaard. Teleurgesteld irrast en zeer teleurgesteld" len zich de voorzitters Van Bo- van het Ned. Kath. Werkgevers ond, en Wemmers van het Ver- Chr. Werkgevers over de bom, !t C.S.W.V. in hun midden had ontploffen tijdens de spoedver- 3 ring, die gistermiddag door de II iting van de Arbeid was belegd. hadden er wel heil In gezien samen met landbouw, midden- lijd en met de protestantse en ilieke vakcentrales naar wegen een c.a.o.-keuring te zoeken. stgenoemde organisaties had- zoals bekend, niet zoals het het „absoluut onaanvaard- ADVERTENTIE &NDAAG, 22 december, is het kortste dag. Vanmorgen om ir en 29 minuten bereikte de zon r het laagste punt boven de zui- f eerkring en is nu langzaam t r zéker op de weg terug. De engte bedraagt vandaag 7 uur i 5 minuten, maar zal over ruim wéken vooral 's avonds al kbaar langer worden 30!kerstweer blijft onbestendig de grote depressie-activiteit. ii de Duitse weerdienst in Offen- ontvingen wij de winterprog- December zal evenals februari t en regenachtig blijven, maar nbach verwacht evenals verle- jaar winter, dat wij in januari een vorstperiode krijgen. EER BERICHT Meer wind !t KNMI in De Bilt verwacht van ï- tot morgenavond: Overwe- zwaar bewolkt met af en toe of motregen. Tot krachtig of en aan de kust tot stormachtig emende wind uit westelijke rich- en. Ongeveer dezelfde tempera- Q als vandaag, opgemaakt om 11.15 uur). 23 DECEMBER 8.47 uur; onder: 16.31 uur. n op: 13.50 uur; onder: 3.58 uur. Swater te Katwijk te 12.08 uur; water te 7.46 en 20.05 uur. Dommel bestaat alt 18 pagina's Spelregels Er wordt nu in kringen van res- kundigen gefluisterd, dat het wél had gekund als de protestantse en katholieke werkgevers en werk nemers, alsmede landbouw en mid denstand dat hadden gewild, want dat volgens het moeilijke reglement van de Stichting van de Arbeid zou bij c.a.o.-keuring niet tweederde plus één stem meerderheid van het totaal aantal leden nodig zijn voor c.ao.-keuring, maar van de bij die keuring aanwezig partijen. Zodat men zonder N.V.V. en C.S.V.W. ook nog een heel eindje had kunnen roei en. De heren hebben elkaar echter al prettige feestdagen gewenst en de veronderstelling geuit, dat minister Veldkamp zijn loonregels al voor Rijksbemiddelaars had klaarliggen Daar zal het dan ook wel bij blij- ULTIMATUM AAN MACAO De provinciale raad van Kwang- toeng, communistisch-China, heeft de Portugese autoriteiten vandaag een ultimatum gesteld om in Kanton tegemoet te komen aan krachtige Chinese eisen, zo meldt het pers bureau Nieuw-China. Het ultimatum zal 72 uur van kracht zijn. Nieuw- China meldde in een op woensdag gedateerd bericht uit Kwangtsj au dat op 19 december „machtiging" voor het ultimatum is gegeven. Noordvietnamese generaal trok het gezag aan zich Volgens deskundigen In de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon heeft het communistische „Bevrijdings front" waaronder de Vietcong ressorteert op militair gebied minder zeggenschap gekregen. De militaire leiding van de strijd in Zuid-Vietnam zou in handen van Noordvietnamese topofficieren zijn overgegaan. Op grond van geheime rapporten en verklaringen van deskundigen meent men in Saigon te kunnen vaststellen, dat het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront' voor politieke problemen is komen te staan, die voortspruiten uit de massale interventie van de Ame rikaanse strijdkrachten. De ingewikkeldheid van de pro blemen, aldus de berichten uit Sai gon, zou de regering in Hanoi ge noodzaakt hebben tot directer ingrij pen. Maar er zijn nog meer factoren, die wijzen op een verandering in de militaire leiding van de Vietcong. Zo is de „Revolution,/re Volkspartij" de partij van de Zietvietnamese com munisten, in het afgelopen jaar een overheersende positie gaan innemen onder de tegenstanders van de Ame rikanen en de regering in Saigon. Deze partij zou haar richtlijnen rechtstreeks uit Hanoi krijgen. Voorts zou het toezicht pp de communisti sche strijdkrachten in Zuid-Vietnam in handen zijn gekomen van gene raal Ngoejen Tsji-thanh, een voor aanstaand lid van de Noordvietna mese communistische partij. De ge neraal, die in Zuid-Vietnam vertoeft, zou het opperbevel over de guerrilla strijders van de Vietcong en de Noordvietnamese troepen aan zich getrokken hebben. In Saigon neemt men aan. dat de generaal destijds naar het zuiden is gestuurd in verband met de al in 1965 door de Vietcong verwachte ineen storting van de tegenstander. Maar die verwachting is de bodem inge slagen door de snelle versterking, re organisatie en concent actie van de Amerikaanse strijdkrachten. Hierdoor werden de leiders van het ..Bevrij dingsfront". die de tactiek van de guerrillastrijders uitstippelden, ge dwongen hun denkbeelden te herzien. Intussen heeft Noord-Vietnam gis teren afwijzend gereageerd op de laatste Amerikaanse pogingen om tot vrede in Vietnam te komen en ge zegd: ..De vrede op de lippen van de Amerikaanse imperialisten betekent oorlog: Vredesonderhandelingen be tekenen verheviging van hun oorlog van agressie en van het begaan van meer misdaden tegen het Vietnamese Dit werd verklaard door een dag blad in Hanoi, Nhan Dan, in een commentaar, dat klaarblijkelijk als antwoord op het laatste Amerikaanse vredesinitiatief in Vietnam, onder nomen door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. „Ruime armslag" Secretaris-generaal Oe Thant heeft „een zo ruim mogelijke armslag" bij het polsen van de autoriteiten in Hanoi en Peking over eventuele vre desonderhandelingen, aldus de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, gisteren op een pers conferentie in Washington. De mi nister lichtte de brief van de per manente Amerikaanse afgevaardigde bij de VN, Goldberg, toe die maan dag Oe Thant heeft verzocht alle zijns inziens noodzakelijke stappen te doen om tot een bestand te komen. Minister Rusk gaf toe, dat de onmo gelijkheid om tot een vreedzame re geling in Vietnam te komen kan worden beschouwd als de voornaam ste diplomatieke mislukking van dit jaar. Hij herhaalde dat Amerika be reid is zonder enige voorwaarde voor af en op welke wijze dan ook onder handelingen te beginnen voor vrede. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren infiltrerende Noord vietnamese troepen bestookt vlak ten noorden van de gedemilitariseerde zone in Vietnam. Terwijl de grote bommenwerpers toesloegen op nog geen kilometer boven de bufferzone, vochten Amerikaanse mariniers met communistische eenheden op onge veer 21 kilometer ten zuiden van de zone. Zij hebben gemeld 54 commu nisten te hebben gedood en er vier krijgsgevangen te hebben gemaakt. De verliezen bij de mariniers werden licht genoemd. Bij kleine schermutselingen bij drie operaties in Zuid-Vietnam, hebben andere Amerikaanse eenheden ge meld 25 communistische soldaten te hebben gedood; de Zuidvietnamese regeringstroepen hebben 49 leden van de Vietcong gedood bij deze opera ties. In de benedenzalen van het ge bouw van de gemeenteraad aan de Javastraat in Den Haag wordt al enkele dagen met behulp van perso neelsleden van de gemeente gerepe teerd voor de plechtigheden, die zich daar op de tiende januari bij gele genheid van het huwelijk van Prin ses Margriet en mr. P. van Vollen hoven zullen afspelen. Voornaamste doel van deze geheime repetitie: het opstellen van een nauwkeurig tijd schema. (Van onze redacteur ruimtevaart) De Russen hebben gisteren hun vijfde maanschot van dit jaar ondernomen, en hun dertiende maanschot sinds 2 januari 1959. De Loena XIII werd gisteren op een niet bekend gemaakt tijdstip gelanceerd voor een vlucht van drie en een halve dag waarin de afstand van ongeveer 400.000 kilometer naar de maan moet worden afgelegd. Om drie uur gistermiddag Neder landse tijd bevond de Loena zich op 44.000 kilometer afstand van de aarde. De Russen hebben officieel slechts bekend ge maakt, dat de Loena wetenschappelijk onderzoek op en om de maan moet verrichten, en dat het instrumentarium goed werkt. VOEDSEL VOOR SPECULATIES Zoals gebruikelijk geeft de zwijg zaamheid van de Russen over het doel van hun experiment weer voed sel aan allerlei speculaties en ge ruchten. In westelijke kringen ziet men het maanschot als een verdere voorbereiding van een landing van Russen op de maan voor of in de herfst van het komende jaar Voor een dergelijke maanlanding zijn ver dere gegevens over de maan nodig. De Russen slaagden er in februari van dit jaar voor het eerst in. een Loena een zachte landing te laten maken en op de maanbodem foto's te nemen welke naar de aarde wer den doorgezonden. In maart brach ten zij de Loena X als eerste ruimte schip in een baan om de maan. Beide prestaties zijn naderhand (in juni en augustus) geëvenaard door de Ame rikaanse Surveyor en de Lunar Or- biter I, die veel meer en beter foto materiaal naar de aarde zonden dan de gelande Loena. De Loena X maak te vanuit de baan om de maan geen foto's. Dat geschiedde voor zover be kend pas door de Loena XII die op 27 oktober J.l. werd gelanceerd. De Amerikanen lanceerden Inmiddels al een tweede Orbiter, die een grote serf© foto's doorzond. Willen de Russen voldoende gegevens over de maan verkrijgen om reeds komend jaar een maanlan ding te maken, dan moeten zij op vry korte termijn met enkele belangrijke primeurs komen. In de eerste plaats kan verwacht worden dat zij een ruimtevaartuig in een baan om de maan brengen om het daarna weer naar de aarde te laten terugkeren. Voor de hand ligt ook een onbemande landing op de maan, het daar op pikken van materiaal van de maan bodem, dit ter plaatse analyseren of met dit materiaal een retourvlucht naar de aarde maken. Het is niet bekend of de Russen met het huidige maanschot reeds een van deze spectaculaire proeven op het oog hebben, die de Amerikanen in een verdere toekomst hopen uit te voeren. Uitgesloten is dit niet. maar het is ook zeer wel mogelijk, dat de Loena Xm alleen verdere fotografi sche verkenning van de maan tot doel heeft. Kosmos-137 Ongeveer gelijktijdig met de lance ring van de Loena hebben de Rus sen voorts de onbemande kunstmaan Kosmos-137 in de ruimte gebracht. Volgens Tass werkt het instrumenta rium van de kunstmaan uitstekend. In Het Concertgebouw te Am sterdam werd gisteravond een feestconcert gegeven ter gelegen heid van het huwelijk van Prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Op de eerste rij, waar de hoge gasten zaten, ziet men van links naar rechts: Prins Bernhard, Koningin Juliana, Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven, mevrouw Van Hall, de heer en mevrouw Van Vollen hoven, Prins Claus en Prinses Beatrix. Baby in plastic zakje gestikt Een vertwijfelde moeder bracht gistermiddag haar 20 maanden oude baby bij het militair hospitaal in Den Haag, waar een arts alleen maar de dood van het meisje. Sandy Nicole Prangoise van Dongen, kon consta teren. Na onderzoek is gebleken dat het kindje tijdens afwezigheid van de moeder, die boodschappen aan het doen was, een plastic zakje over het hoofdje had getrokken en daarna was gestikt. Na haar thuiskomst snel de de moeder onmiddellijk met haar kind naar het hospitaal, waar hulp echter niet meer kon baten. Urenlang ls er gerepeteerd om te bereiken, dat de plechtigheden op de grote dag een vlot verloop zullen heb ben. De medewerkenden waren voor deze repetitie getooid met naam schilden, waarop ook de plaatsing in de rijtuigen was aangegeven. Een soortgelijke repetitie had in februari van dit jaar plaats in het Amsterdamse stadhuis. Daar ver beeldden toen studenten met naam schilden de gasten voor het huwelijk van Prinses Beatrix en Prins Claus. ADVERTENTIE VLEESWAREN Voor Uw KERSTDINER: WILDPATE'S VLEESPATE'S Als specialiteit: Royal Jambon au grand Marnier Poulet Farci Dagelijks 37 soorten verse vleeswaren. Dick de ROODE KRAAIERSTR. 33, TEL. 22757 (Sue/ teumo Dames, die chignons (op- j gebonden halsvlecht) dragen, zal het zeker aarigenaam zijn 1 te vernemen, dat daarvoor 1 niet het haar gebruikt wordt 1 van lijken van personen, die in hospitalen en andere openbare gestichten gestor- ven zijn. Zoodra iemand dood 1 is, wordt het haar stroef en laat het zich niet meer krul len of vlechten. Naar ivij vernemen zullen 1 de heeren Groeneveld Kloekers, zendelingen van de 1 vereeniging der Baptisten, 1 eerstdaags ook Leiden bezoe- ken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1