labiers wel Vijfde Symfonie: voor deze tijd?... °g Parker ich ter-Haaser in jachtende Mozart Prins Philip wijdt Trianon-palcis in Woensdag 21 december 1966 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Concert Residentie-Orkest J het veelzijdige, onevenwichtige werk van Gustav Mahler, n een aantal naar stijl en karakter scherp afgebakende en id uiteenlopende perioden te verdelen is, vormt zijn gigan- nx e Vijfde Symfonie 't begin van de trilogie, die met de Zes- 1 de Zevende tenslotte met de extatische Achtste Symfonie log gigantischer voortzetting vond. Gebroken is met zonnig- ieve blijheid, in scherp contrast daarmee kwam verscheu- tragiek, weemoedige resignatie, cynisch pessimisme, in to pnde somberheid, wanhoop en verdriet. I |ge zielsconflicten en negatie moedsstemmingen, waaronder tomeloos gebukt ging, be- van toen af aan zijn leven n. Zijn troosteloosheid uitte in krampachtige thematiek uitbreiding van het bitter en contrapunt dat hij uitne beheerste en schrijnende, ide „dissonanten" in l schrijftrant, waaraan een |jge inspanning ten grondslag hebben gelegen. om: hier is sprake van een idere Mahler dan degeen, men voorheen kennis had Een Mahler, die ook daar, de blijheid doorklinkt, een grimas maakt dat in veler leven voorkomt. al die formidabele, bom- zuiler van geluidsgeweld in (de, culminerend in het mees- jfugatische spel van de Finale lts weinigen doen dit Mahler klinkt dan plotseling als een ,d hemels geïnspireerde zege lt adembenemend schone, grandioos gespeel- jetto op. Daarin wedijveren strijkers om het hoogste, die schoonheid te accen- Bjk schenkt dit Adagietto een came fragmenten, naast die komen in het dansante, rante Scherzo, waarin „ver haar intrede doet. De toe tan hier tenminste even te- an de heftige gevoelsexplo- de Stadsgehoorzaal deden tot rust en bezinning ko- lleen al om dit verheven zouden wij deze wonder- ►gene symfonie niet heb- missen! 5 een enorme opgaaf voor •loo en hét Residentie-Or- door deze uit 19011902 massale, aanvechtbare en indeloos lijkende symfonie worstelen. De compositori- inkingen zijn evident, de :iten, verhevigd door trian- lens, pauken en ander slag- velerlei en het woord ld schaadt" is meermalen in ivang geldig. Zr een voor met juiste visie boeiende te geven, is een hek- iToeh is dit gelukt, ofschoon len stellig directer zeggings- j eist, dat alle overromantise- overbodigheid. welke hier te valt. En dan te beden- dit alles slechts een voor- van hetgeen later nog zou heeft weer eens gespro- het was goed de kennisma- hernieuwen, ondanks alle die tegen hem aangevoerd (worden, o.a. de talloze remi- aan Bruckner. Dtterloo wist de spanning te tot aan het magistrale, be- ot toe. En het orkest volgde «slepende directie punctueel, [waren de blazers zeker niet plekkeloos. vationele applaus na afloop er overigens van,'dat men was. Richter-Haaser was met een vertolking van Mozarts •t in C. gr. t. K. 467 de gi- I ADVERTENTIE pingse studenten Snaar Florence it kader van een gezamen- Ipactie van de Ned. Univer- «ullen begin januari 1967 vijf studenten naar Italië :en om daar te helpen met ;en, drogen en op orde bren- kunstwerken, die bij de over- mp te Florence bescha- Het is te verwachten dat studenten uit Groningen :ld zullen volgen. Zij wor- ,nJ|)uisvest in het Instituut voor jn fcchiedenis te Florence. De - verblijfkosten zijn voor re- Groningse Universi- iddellijk na de watersnood st drs. H. W. van Os, weten- ffrijk medewerker van het In- fil voor Kunstgeschiedenis te .en die een jaar te Flo- vertoeft, een actief aandeel 'ging en reiniging der kunst- gehad. gantische Mahler voorafgegaan. En zoals dat bij ware genieën hoort: bij hem heeft elke noot betekenis, er is niets te veel. Richter-Haaser is een der meest vooraanstaande pianisten van het hedendaagse podium. Doch Mozart pakt hij wel erg fors aan, terwijl zijn tempi halsbrekend zijn. Er is bij hem nauwelijks een moment van uitspinnen te bespeuren. Zijn technisch vrijwel volmaakt spel dwong grote bewondering af, of schoon het sterk op uiterlijk effect was afgestemd. Dat het orkest de grootste moeite had hem accuraat te volgen, was begrijpelijk, gezien de jachtige haast waarmee Richter-Haaser tewerk ging. De cadenzen en versieringen van eigen hand leken historisch ver antwoord en droegen by tot de lof felijke indruk, die deze vermaarde solist hier opnieuw gemaakt heeft. Al bracht hjj dan ook niet de fijn zinnige Mozart, die ons als „ideaal" in de oren klinkt. Ook voor hem Amsterdam kocht kunstwerken De gemeente Amsterdam heeft ook dit Jaar weer ter verrijking van haar bezit aan representatieve Am sterdamse kunst een groot aantal werken van hoofdstedelijke kunste naars aangekocht. Terwijl in 1965 voor f 102.000 werd besteed, ver- genwoordigen de aankopen van dit jaar een waarde van f 115.000. Ver wacht wordt dat dit bedrag in 1967 zal oplopen tot f 130.000. Het resultaat van de aankopen ls nu te zien in het Museum Fodor aan de Keizersgracht, waar een tentoon stelling is ingericht van 175 werken, die de gemeente geschikt achtte om aan haar collectie toe te voegen. Zij vormen de uiteindelijke keuze uit de 2300 werken die. 383 kunste naars dit jaar inzonden. warm gestemd en welverdiend i Dirigent Willem van Otter- applaus, waarin dirigent en orkest loo en pianist Hans Richter-Haa- mochten delen. ser. H- I (Foto LD/Holvast) (Van onze Parijse correspondent) Het heeft in diplomatiek Parijs enige verwondering gehaard dat generaal De Gaulle zijn keuze op prins Philip van Engeland had laten vallen om gisteren aan een feestelijk noenmaal het Trianon- paleis in Surveilles in te wijden, dat de laatste jaren ten koste van ettelijke miljoenen en onder de persoonlijke leiding van de minister van Cultuur, André Malraux, werd gerestaureerd. Na de restauratie Het Trianon is voorbestemd de traditie der grote Lodewijken weer op te nemen om zo als vorstelijk kader te kunnen dienen voor recep ties en feesten ten behoeve van ko ningen en andere staatshoofden, di- de gasten zijn van de president der Republiek. Oorspronkelijk had generaal De Gaulle dan ook gehoopt het Engelse koninklijke paar als eerste eregasten in het Triamon te mogen begroeten. Koningin Elizabeth, die in 1957 al een staatsbezoek aan Parijs heeft ge bracht, moet echte) voor de eer heb ben bedankt, omdat de Engelse re gering de politieke condities voor zo'n feestelijke ceremonie niet gun stig achtte. De hertog van Edinburgh die gis teren uit Monaco arriveerde, zal in Parijs nu extra luister bijzetten aan de viering van de 50ste verjaardag van de Frans-Engelse vereniging. Die verjaardag belooft intussen de Entente-cordiale nog steeds niet tot nieuw leven te zullen mogen wekken. In Parijs is men inderdaad nog al tijd even gereserveerd gestemd inza ke de perspectieven voor een toena dering tot Londen, die vorige week door het eerste en korte onderhoud tussen de president van de Repu bliek en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Brown zouden zijn geopend. En men acht het daar om evenmin waarschijnlijk dat bij zijn tweede bezoek op 24 januari, in gezelschap van premier Wilson, de Engelse minister de sleutel van de Euromarkit uit de handen van het Franse staatshoofd dan in bezit zal mogen nemen. Ontslag redactie „De Bazuin" geëist Het generalaat van de Orde der Dominicanen in Rome eist het ont slag van de volledige redactie van het rooms-katholieke blad „De Ba zuin", Dat blijkt uit een brief, die de provinciaal der paters dominica nen, pater dr. Dr. van VVasberghe In Nijmegen, ult Rome heeft ontvangen. Een zegsman van de pater beves tigde het bericht, doch zei, dat er nog geen beslissing was gevallen: „Wij zijn in overleg getreden met Rome, dat is alles wat ik op dit moment kan zeggen". Er was reeds enige tijd beraad Lande tussen het provincialaat en de redactie van het blad, op verzoek van de laatste. Reden hiervan was dat reeds lang van verschillende kan ten druk wordt uitgeoefend op zowel Soekarno over West-Irian „West-Irian (het voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea) betekent nog steeds een strijd, omdat de Ne derlanders een plebisciet willen. Kunnen w e dus zeggen dat onze strijd voorbij is"? Dit zei presi dent Soekarno gisteren in een toe spraak tot 1000 leden van de hem welgezinde nationalistische jongeren beweging P.N.J. De president moedigde de jongeren aan „voorwaarts te gaan en nooit terug te trekken ik ben met de progressieven en revolutionairen". Hij vroeg wat de nationalistische jongeren doen voor de progressieve en revolutionaire machten en zei dat de revolutie niet voorbij is. Soekar no deed een aanval op de „Kami", die zijn ontslag en berechting eist. Hij noemde de jongerenbeweging „Kami" niet representatief voor het volk. Later voerde Soekarno besprekin gen met generaal Soeharto over de toestand op Oost-Java waar de president veel aanhangers heeft.Soe- kamo noemde de toestand daar goed. Akkoord tussen Mitterrand en communisten (Van onze Parijse correspondent) De ex-kandidaat voor het Franse presidentschap, Mitterrand, heeft in Parijs bekend gemaakt, dat, na langdurige onderhandelingen, die in laatste instantie tien uren hadden geduurd, zijn sociaal-democratische federatie een akkoord met de com munistische partij had weten te be reiken t.a.v. een gemeenschappelijke strategie voor de kamerverkiezingen van maart vlgend jaar. De details van de overeenkomst zullen morgen op een persconferen tie door de leiders van de beide par tijen nader worden toegelicht. Be kend is intussen al geworden dat het de bazuinredactie als op het provin- akkoord voorziet in een beperkt pro- cialaat in verband met de progres- gramma over de binnen- en buiten- sieve toon, die het blad heeft ge- ^andse politiek alsmede in afspraken kregen Vooral uit Belgisch katholie- j om in alle kiesdistricten in de tweede ke kringen zou hiertegen felle kritiek ronde tot één gemeenschappelijke zijn gerezen. I linkse kandidatuur te kunnen komen. Macao levert vluchtelingen uit Zeven vluchtelingen uit Rood-Chi na, door Peking agenten van natio- nalistisch-China genoemd zijn giste ren door de Portugese autoriteiten van Macao uitgeleverd aan de com- munistisch-Chinese autoriteiten, zo schrijven communistische bladen in Macao. Het zevental was in juni 1963 in een bewapende Jonk uitgeweken naar de Portugese enclave toen zij door Chinese kanonneerboten wer den achtervolgd. Volgens de bladen betekent de uitlevering „een compen satie voor het optreden van de poli- tie"op 3 en 4 december in Macao. ADVERTENTIE Levenslang voor hoofdbeklaagde Sobibor-proces (Van onze correspondent in Bonn). In het Sobibor-proces in het West- duitse Hagen is de hoofdbeklaagde, Frenzel, gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op een onbepaald aantal personen het aantal bedroeg tenminste 150.000. Frenzel was de enige die levenslang kreeg en ook de enige die ervan was beschuldigd zelf te hebben gemoord. Van zijp medebeklaagden kreeg Wolf de zwaarste straf: acht jaar tuchthuis voor medewerking aan moord op tenminste 39.000 personen. Ittner kreeg vier jaar, Dubois drie jaar en Lambert eveneens drie jaar tucht huis. De beklaagde Fuchs, wiens zaak gedeeltelijk los stond van die der anderen kreeg wegens mede werking aan moord op tenminste 79.000 personen vier jaar tuchthuis. De rechter heeft het vonnis tegen deze laatste beklaagde tweemaal moeten voorlezen, omdat Fuchs tij dens de eerste voorlezing flauw viel. Vijf beklaagden werden vrij gesproken. De tijd die de veroor deelden in voorarrest hebben door gebracht (de langste periode is on geveer een jaar) zal van hun straf worden afgetrokken. Een vertegenwoordigster van het Ne derlandse Auswitz Comité ver klaarde na afloop van het proces op een persconferentie dat de von nissen betreurenswaardig en teleur stellend mild zijn. Mevrouw Celine van der Hoek-de Vries verklaarde verder, dat de rechter zich bij het vonnis heeft laten leiden door on juiste cijfers. De rechtbank ging uit van 150.000 slachtoffers in So- bibor. terwijl de aanklager het aantal doden op 250.000 schatte. In werkelijkheid zijn er waarschijn lijk ongeveer 700.000 mensen in het kamp vermoord. Mevr. Van der Hoek zei, dat ze kon bewijzen dat onder de slachtoffers 34.013 Neder landers waren. Familie Van Meegeren wil televisie-film verbieden De weduwe, de zoon en de dochter van de Nederlandse schilder Han van Meegeren hebben zoals kort gemeld in Parijs een proces aan hangig gemaakt om de Franse tele visie te verbieden een film uit te zenden, die de cineast Gérard Sire over onze beroemde landgenoot heeft gemaakt. De erfgenamen van Van Meegeren zijn van oordeel dat de film, die „Het aureool van lood" tot titel draagt, een onjuist en tenden tieus beeld van de persoonlijkheid en het leven van de illustere Vermeer- vervalser zal geven. Gérard Sire verdedigt zich met het motief dat Van Meegeren allang een publieke en legendarische figuur is geworden, zodat niemand verboden kan worden fc1 geschrift of door mid del van een film zijn visie op hem te geven. Sire werd al sinds vele ja ren hevig door de persoon van Van Meegeren bezig gehouden. Hij heeft persoonlijk in 1946 in Amsterdam het proces bijgewoond waarbij de schil der wegens zijn vervalsingen tot een jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. En het laatste argument dat Sire's advocaten tegen de familie Van Meegeren hopen uit te spelen, luidt, dat deze zelfde film, waarin de bekende Franse acteur Daniel Gelin de hoofdrol speelt, al eerder in Duits land en België door de televisie zijn vertoond, zonder dat er een haan naar kraaide. Feit is echter dat de „De dood van een president" De uitgeversmaatschappij „Harper and Row" heeft officieel meege deeld wat zij het boek „De dood van een president" van de hand van Wil liam Manchester ondanks de bezwa ren van mevrouw Kennedy „in het belang van de geschiedkundige juist heid" toch zal uitgeven. Een woord voerder van de familie Kennedy heeft hierop onmiddellijk met een communique geantwoord waarin hij Manchester en de uitgeversmaat schappij er opnieuw van beschuldigt de door de schrijver ondertekende overeenkomst met mevrouw Kennedy te hebben geschonden. „Deze schen ding zal blijkbaar enorm veel op brengen", zegt het communique. De advocaat van mevrouw Kenne dy, Rifkind. zei de mogelijkheid niet uit te sluiten dat het kort voor het proces 27 december tot een compro mis met de familie Kennedy zal ko men. erfgenamen van de schilder indertijd het recht, zijn avontuurlijk leven als onderwerp voor een rolprent te ge bruiken, al aan een Amerikaanse maatschappij hebben verkocht, die eerst nu lucht van de Franse tele visiefilm zou hebben gekregen. /s de nieuwe Parker 65 uitsluitend ontworpen voor president-commissarissen De Parker 65 is alleen maar de beste vulpen voor ieder een met feeling voor perfecte techniek en distinctie. Zeker, de Parker 65 is een kostbaar en zeer persoonlijk bezit. Ontworpen voor mensen, die hun signatuur soe pel en markant op papier willen zetten. De speciale, uiterst flexibele penpunt verzekert u van fluweelzacht schrift. Een passend geschenk.Vanzelfsprekend is de Parker 65 een subliem geschenk om te geven en te ontvangen Vanaf f 72.50 De Parker 65 Ballpoint. Laat u ook eens de fraaie Parker 65 Ballpoint met de extra-grote, roterende vul ling demonstreren. Vanaf f 27.50 De Parker 65 set. De Parker 65 vulpenhouder is te zamen met de Parker 65 Ballpoint verkrijgbaar in een luxueuze set Vanaf ƒ100.- Produkten van da «f* Parker Pen Company, fabrikant van 'e werelds meest gevraagde vulpennen. De beroemde Russische bal letdanser Rudolf Nurejew', thans lid van „The Royal Ballet Com pany" in Londen, arriveerde gis teren in Zürich, waar hij in ver schillende voorstellingen gaat op treden. In Leningrad vijf jaar geëist tegen Amerikaan In Leningrad is tegen de 25-jarige Amerikaan Buel Ray Wortham vijf Jaar werkkamp geëist wegens het il legaal wisselen van dollars in roe bels en diefstal van een beeldje uit een hotel. Tegen zijn reisgenoot Craddock Gilmour (24) is vierdui zend gulden boete geëist wegens overtreding van de deviezen bepalin gen. Deskundigen verklaarden voor de rechtbank dat zij de waarde van het metalen beeldje, van ruim een halve meter hoogte op 3000 gulden schat ten. Het stelt een beer voor (lie in 1865 door tsaar Alexander II is ge schoten. Het werd gemaakt door Ni kolai Liberich. De twee Amerikanen, die als offi cier bij de troepen in Duitsland heb ben gediend, maakten een vakantie reis per auto. De openbare aanklager eiste ook verbeurdverklaring van de bezittin gen van Wortham, waaronder de auto. Door een onduidelijkheid van de rechtbankvertaler werd eerst aange nomen dat Wortham in een kamp voor dwangarbeid terecht zou komen. De aanklager sprak echter over een „kolonie met beperkte tucht", de Russische benaming voor een gewoon kamp, waar het werk minder zwaar is en de gevangenen in betere om standigheden leven. Grote spanning in de Pendsjaab In de Pendsjaab zijn 1.200 Sikhs gearresteerd, aldus een bericht uit de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. Er heerst grote spanning in dit Indiase gebied als gevolg van het dreigement van Sikh-leider FatesJ Singh zich volgende week dinsdag in brand te steken als de status van het gebied niet wordt gewijzigd. Zes andere Sikh-leiders willen dat voorbeeld vol gen zy zijn op het ogenblik in hon gerstaking. Een leider van de Hindoes is ook in hongerstaking gegaan, als protest tegen de „ondemocratische wijze" waarop de Sikhs hun zin proberen door te drijven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7