Schouwburg veel hoger in rangorde dan veemarkt B. en W. blijven ijveren voor veemarkt/sporthal G.S. maken geen bezwaar tegen bouw en explotatie Maar financiële consequenties ernstig bekijken Sporthal voor kleine binnensporten WOENSDAG 21 DECEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Wethouder Sannes licht Leidse raad uitvoerig (IV2 uur) in ADVERTENTIE Wethouder Sannes, die gisteravond tijdens de laatste begro tingsdebatten ruim anderhalf uur nodig had om alle uit de raad gestelde vragen te beantwoorden, ging ook uitvoerig in op de bouw van een schouwburg en veemarkt/sporthal. De vergelij king tussen beide projecten gaat, aldus de wethouder, in zo verre op, dat het nadelig exploitatiesaldo in beide gevallen op hetzelfde niveau ligt. Maar dat is dan ook alles. Indien men echter op het profijt van de Leidse bevolking let, dat is het duidelijk, dat de schouwburg in veel hogere rangorde staat dan de veemarkt. Ook zou de economische (fwaarde van van een schouwburg, met restaurant en congres- mogelijkheden, voor Leiden wel eens beduidend hoger kunnen zijn. NOTA OVER STRUCTUUR ONDERWIJS Het grote verschil is dan ook, iat Ged. Staten tegen de houw laJrn het exploitatieverlies van de schouioburg geen bezwaar maken, .mits de financieringsmiddelen ge bonden kunnen worden, en tegen ie veemarkt/sporthal wel. Zodra ie financiën er zijn, kan met de I; 1ouw worden begonnen. De heer Sannes is van mening, Begroting goedgekeurd Na elf zittingen en discus sies is de Leidse begroting hedennacht om half twee met algemene stemmen goed- gekeurd. De fracties van de P.S.P. en C.P.N. vroegen aan tekening tegen de post van de B B. te hebben gestemd. Vooraf vonden nog enkele stemmingen plaats. Zo werd het voorstel van de P.S.P. om de 336 woningen aan de Churchilllaan te bestemmen voor opschuiving endoor stroming met 31 tegen 3 stemmen verworpen. Met 31 tegen 2 stemmen was dit ook het geval met een voorstel van deze fractie inzake de benoeming van een derde logopediste aan de Prot. Chr. school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. Dver de P.v.d.A. voorstellen „verhoging van marktgelden" en „de bouw van een vee markt" behoefde niet te wor den gestemd. Beide voorstel len namen B. en. W. in pre advies. Dit was ook het geval met het voorstel van de Prot. Chr.-fractie, dat betrekking had op de spoedige bouw van een veemarkt op het terrein van Groenoord. Het voorstel van deze fractie over het bou wen van een wijksporthal werd door B. en W. overge nomen. Het College denkt reeds in deze richting. Aan het einde yan de zit ting dankten zowel de burge meester als de heer De Kier namens de raad) de ambte naren en het personeel van de huishoudelijke dienst voor hun aandeel in deze begro tingsbehandeling. Nadat het laatste woord gesproken was volgde bij pas teitjes, brood en ivijn het tra ditionele onthaal in de Bur gerzaal van het Stadhuis. Over de begroting werd toen niet meer gesproken dat in de bouwbegroting van de schouwburg nog wél mogelijkhe den zitten tot verlaging van dë kosten. Nu 2 full-time logopedisten zijn be noemd, kan op de lagere scholen aan de behoefte van logopedische hulp volledig worden voorzien, zulks in sa menwerking met de logopedische af deling van het Acad. Ziekenhuis. Hoewel besprekingen nog gaande zijn, is het moeilijk om ook bij het V.H.M.O. verkeersonderwijs verplicht te stellen. Tijdens de lesuren of tijdens het vak tekenen wordt aan iederp V.H.M.O.-school kunstgeschiedenis gegeven. Bij sollicitatie wordt, bij gebleken geschiktheid, steeds de voorkeur ge geven aan in Leiden woonachtige leerkrachten. Binnenkort zal de raad een nota bereiken over de toekomstige struc tuur van het openbaar voortgezet on derwijs. Daarin komt ook de kwestie van de gymnasiumafdeling van het Rembrandt-lyceum aan de orde. Het aantal zittenblijvers bij het voortgezet onderwijs zal in het stel sel van de nieuwe wet kunnen ver minderen doordat het onderwijs aan gepast zal worden aan de mogelijk heden van de leerling en doordat er door de vakkenpakketten ruimere differentiatiemogelijkheden worden gecreëerd. Bijzonder veel aandacht zal in de toekomst worden besteed aan de doorstromingsmogelijkheden, die de Mammoetwet biedt voor mavo. havo Overwogen wordt om in samen werking met ie afdeling schoolpsy- ehologie van de Leidse Universiteit te komen tot een doorlichting (schoolvorderingen en studiegeschikt heid) voor alle zesde klassen van de lagere scholen. Ook dit onderzoek zal een bijdrage leveren tot de juiste schoolkeuze. Voor nieuwe wijken zal een scho lenplanning worden opgesteld. Voor de toekomstige Merenwijk is dit reeds het geval. B. en W. denken t.z.t. ook in een jeugddorp of in een dergelijke voorziening in de Merenwijk te Herv. Jeugdraad Voor 1965 heeft de Leidse Hervorm de Jeugdraad een bijdrage ontvangen uit de gelden die het Rijk voor der gelijke experimenten beschikbaar stelt en ook voor 1966 mag daarop worden gerekend. De verwachting is, dat het Rijk voor 1967 de aanstelling van een beroepskracht wil helpen mogelijk maken door de helft van de kosten daarvan de fourneren. Op ba sis van deze verwachting is in de ge meentebegroting 1967 met de andere helft van die kosten, naar raming f5.500 rekening gehouden. Hoe het gemeentelijk subsidie precies zal wor den geregeld dient nog te worden af gewacht. De wethouder is er van overtuigd, dat jongeren, die zelfstandig willen staan, zelf tot een initiatief van in richting van een ei|en home dienen te komen. Wij moeten ze niet een bepaalde voorziening opdringen. Over gebouwen voor jeugdwerk in Z.W. verkeren de plannen nog in een overlegstadium. Vrij spel sporthal, dus elk tekort is acceptabel. Het gaat hier om twee zaken, t.w. I het tekort in de veemarkt en II het tekort in de sporthal. De vraag is of men een tekort van zeven ton kan wegwuiven met de ge dachte aan die sporthal. Dit zou dan wel een heel dure sporthal worden. Voor hetzelfde exploitatieverlies kun nen wij wel drie sporthallen neerzet ten. Het ^aat om het .exploitatiever lies als veemarkt, waartegen G.S., zo als bekend, zich verzetten. Dit ver lies zal hoe dan ook beperkt moeten worden. Dat spreker hierbij de be langen voor de sport terdege in het oog zal houden spreekt vanzelf, doch niet tot elke prijs. Er is geen enkel verband in het in vesteringsschema voor de ontworpen sporthal in Z.W. en de veemarkt- sporthal. De wethouder verklaarde zich be reid het samenspel tussen gemeente en VVV-bestuur over de problematiek van de aotiviteiten weer ter hand te Leiden. Met het oog hierop is niet een bepaalde wijk aan te wijzen waar het nieuwe gebouw bij voorkeur zou moeten komen. Nu sinds kort de financierings- moeilijkheden zijn opgelost zullen zowel het nieuwe gymnastieklokaal van het Rembrandt-lyceum en het handvaardigheidslokaal voor het Gymnasium volledig worden afgc- j bouwd. Niet juist 100.000 Sedert het aantal inwoners boven het getal van 100.000 is gestegen die nen kleuterscholen tenminste 90 kleuters te tellen. Een groot aantal van de bestaande kleuterscholen vol doen niet aan deze norm en voor deze scholen zal ontheffing van de nieuwe norm gevraagd moeten worden. In hoeverre het rijk bereid zal zijn deze ontheffingen te verlenen zal moeten worden afgewacht. Bij stichting van nieuwe kleuter scholen zal de nodige voorzichtigheid worden betracht. De gesuggereerde mogelijkheden om by lagere scholen 2 a 3 lokalen voor kleuters te bouwen, is volgens de wethouder niet te rea liseren. De lokalen voor het lager on derwijs worden gebouwd met urgen ties voor dit onderwijs afgegeven. Het Rembrandt-lyceum is geen wijkvoorziening maar voorziet een groter gebied en is ook van belang voor gemeenten in de omgeving van ADVERTENTIE ZOEKT U EEN De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Met het onlangs verschenen rap port van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Ver. van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding is de wethouder niet erg gelukkig. Het rapport rust op een onjuiste grondslag. In 1959 is er aldus de wethouder, een geheel nieuw „Bouwbesluit lager onderwijs" tot stand gekomen, dat uitvoerige voorschriften geeft o.a. voor gymnastieklokalen. Dit bouwbe sluit geldt echter uitsluitend voor na 1959 te bouwen scholen en gymnas tieklokalen. Uit drukkelijk wordt in dit besluit bepaald, dat voor eerder gebouwde scholen en lokalen de eisen van het vroegere bouwbesluit van kracht blij ven. Met andere woorden: alle na 19jj9 gebouwde scholen en lokalen moeten voldoen aan de nieuwe eisen. Alle vroegere gebouwde scholen en lokalen moeten voldoen aan de oude eisen, en voldoen zij daaraan, dan voldoen zij ook nu nog aan de rijks voorschriften, hoewel zij uiteraard afwijkingen vertonen met na 1959 ge bouwde zalen. Dit onjuiste uitgangs punt van het rapport leidt tot merk waardige conclusies. De inspecteur van de lichamelijke opvoeding controleert de gem. gym nastieklokalen twee maal per jaar op de veiligheid. Aan de samenstellers van het rapport is gevraagd om een overzicht van de gebreken aan iedere zaal. Binnen niet al te lange tyd zal de raad een voorstel bereiken inzake de eerste fase van het vrije speelgelegen- hedenplan. De aanleg van speelgele- genheden op Oud-Hortuszicht en achter het Stationsplein zal dan te gelijk aan de orde worden gesteld. Het projecteren van een speeltuin in de Merenwijk krijgt alle aandacht. Aan de indeling van het Vlielpark (o.a. kampeerterrein) wordt thans De dienst van gemeentewerken ont werpt een plan voor een instructiebad bij de geprojecteerde sporthal in Z.W. Voor een meer evenredige verte genwoordiging van de sporten in de Raad van Beheer van die Sportstich ting kan de wethouder niet veel voe len. De Raad van Beheer zou dan eeii groot lichaam worden, waarmee niet meer te werken valt. Hoewel de wethouder niet veel hoop" 1 koestert over de afloop, is hij bereid j met. het bestuur van de Coöp. Groen- i teveiling te gaan praten over het rtmedegebruik van sportverenigingen van de hal. De sportvelden aan de Voorschoter- weg kunnen op zyn vroegst eind 1968 I in gebruik genomen worden. Aan een j plan van verlichting van het zwem- bad „De Vliet'' wordt gewerkt. Voor hockey-velden in het park Roomburg is „helaas" geen plaats. Pas als er nieuwe velden ko men kan deze zaak opnieuw worden bekeken. Wethouder Harmsen in Leidse raad: Niet juist Hopeloos Voor de bouw van gymnastiekzalen, zo toonde de wethouder verder aan, is de gemeente volledig afhankelijk van het ryk. Voor het gewoon lager onderwijs is het vrijwel een hopeloze zaak om aan een urgentieverklaring te komen. Verhoging van het rendement van het gymnastiekonderwijs door huis werk voor dit vak, kwam de wethou der zeer moeilijk voor. In vele gevallen zijn gemeentelijke gymnastieklokalen reeds iedere dag van 8 tot 17 uur bezet. Bij het project voor de vernieuwing van het oude gymnastiekgebouw aan de Pieterskerkgracht wordt gestreefd naar het bouwen van twee zalen naast elkaar. Het College en de K. van K. heb ben een kleine commissie samenge steld, die de samenhang tussen in dustrie- en onderwijspatroon zal on derzoeken. Verwacht wordt, dat de Ambachts school aan de Haagweg binnenkort met een cursus boekdrukken en let terzetten mag beginnen. ,,B. en W. blijven ijveren voor de bouw en inrichting van een veemarkt-sporthalcomplex, maar zullen daarbij de finan ciële consequenties ernstig onder ogen moeten zien". Deze toe zegging deed wethouder Harmsen in het middernachtelijk uur de Leidse raad, nadat deze hem uitvoerig „aan de tand had gevoeld" over zijn in een vorige zitting afgelegde (persoon lijke) verklaring „dat naar een eenvoudiger opzet moet worden gezocht"! Sporthal Het gaat de wethouder te ver in dien men het tekort van het totale veemarkt-sporthalcomplex wegwuift met de redenering: er komt ADVERTENTIE Heilzame, diepwerkend» Kloosterbalsem verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren - J uiteen. Benadert de wethouder dit probleem uit de financiële Brandende kwestie" Om kwart voor twaalf stelde de burgemeester gisteravond deze voor de raad brandendekwestie aan de orde. De heer Van der Vliet (Prot. Chr.). die als eerste spreker aan het woord kwamgelooft, dat er in principieel opzicht tussen hem en de loethouder geen verschil van mening bestaat. Als wethou der van financiën zou hij ook het zelfde standpunt hebben ingeno men. In problematiek opzicht lig gen de standpunten echter ver De heer Portheine (VVD) oordeel de het niet juist dat de wethouder voor zich persoonlijk sprak. Dit is geen voorbeeld van collegiaal be stuur. Het is duidelijk geworden, dat de heer Harmsen niets voelt voor het huidige project. De veemarkt zag spreker als één van de onderdelen van Leiden als agrarisch centrum. De EEG-bijdrage is niet voor niets gekregen. Het project veemarkt- sporthal is één combinatie. Het is niet juist, dat de P.v.d.A. daaruit thans de veemarkt wenst te halen. Ook het bedrijfsleven en b.v. het Horeca-bedrijf zal men dit huidige project moeten voorleggen, zo was sprekers oordeel. Heus er zit nog wel muziek in de exploitatiemogelijkhe den. Gelet op de uitspraken deze avond van wethouder Sannes in zake de Schouwburg: „G.S. maken er geen bezwaren tegen", ziet het er volgens spreker naar uit, dat dit project onaantastbaar is. Spreker I denkt, daar echter anders over. De i voorstellen van de Prot. Chr. groep Tegen dehuidige exploitatie-opze; kan spreker slecht plaatsen. Laat het had de heer Van der Vliet echter College eerst alle mogelijkheden uit- veel bezwaren. De veemarktarieven buiten van het veemarkt-sporthal- zullen moeten worden verhoogd, complex. Desnoods vyf-of zesmaal. De accom. De heer Lambermont (KVP) be- modatie wordt immers beter. Verho- pleitte nogmaals het belang, mede ging van de tarieven op dit moment j met het oog op de verkeerssituatie, voorstel P.v.d.A. achtte spre- j Van het huidige plan. Voor het ove- ker niet gewenst. Alle exploitatie- rige wenst zijn fractie het beraad mogelijkheden moeten worden uit-van g en w. afwachten, gebuit. Laat de gemeente een drin-1 gend beroep op het rijk doen om in de kosten bij te dragen. Ook in het j exploitatie-verlies van het Hilton- j hotel in Rotterdam tn.b. een parti- culiere onderneming) draagt het rykj bij. Kunnen B. en W. zo vroeg de diende, heer Van der Vliet zich af, niet met lijk hoek. spreker doet dit uit de ge zichtshoek van de integratie politiek van de EEG. De Leidse veemarkt voldoet in EEG-ver- band aan alle eisen. ('olle«iaal H.T.S. De kans voor een H.T.S. in Leiden is zeer gering. Het College blyft ech ter in deze richting werkzaam. Nu de gemeente geen kans heeft om de kosten van een derde logope dist van het rijk vergoed te krijgen, moet het College de raad het voorstel van de P.S.P. ontraden. De contributie van „Reuvens" (f 6,50 per jaar) staat reeds op het maximum bedrag, zodat aan verho ging niet valt te denken. T.a.v. de subsidie van K. en G. deelde de wethouder mee, dat de sub sidieregeling (ingaande 1967) in dier voege wordt gewijzigd, dat het on derscheid tussen harmonie- of fan fareverenigingen en een tamboer- en pijperkorps geringer wordt. Goedkeuring in 1967 Nu nog veel gesproken zal moeten worden over het veemarkt- sporthalcomplex en ook de sporthal in Zuid-West voorlopig van de baan is de rijksgoedkeuring voor deze sporthal zal situat'e komen, dat wij niets nog jaren op zich laten wachten - zien B. en W. een moge-hX lijkheid om spoedig tot de bouw van een sporthal voor kleine J- binnensporten over te gaan, aldus wethouder Sannes. Wethouder Harmsen, die vannacht n één uur de raad van dupliek i, dat het blijkbaar moei de zaken zo uiteen te aet- compromis voorstei komen. Is I ten, dat iedereen het begrypt. Het het niet mogelijk de veemarkt in zes- is gebruikelijk, dat een wethouder bij tig jaar af te schryven en niet in de behandeling van een bepaald 40? 1 vraagstuk zijn eigen zienswijze geeft De heer Van Aken (P.v.d A.) acht- en daaraan de mededeling verbindt te de verklaring van de wethouder „daarover het College van B. en W. „halverwege de rit gekomen". Waar-nog te raadplegen". In zyn verkla- om deze niet afgelegd bij de alge- I ring heeft hij duidelijk gesteld, „dat mene of financiële beschouwingen, het College van B. en W. de tijd Volgens spreker is dit een beleids- moet worden gegeven om zich een fout. oordeel te vormen". Dit is toch een bewijs van collegiale samenwerking? UlC Vingen j °e heer Harmsen, die toegaf, dat hy bij het opstellen van zijn verkla- Wat betekent het indien wil in een I rln8 meer sedacht heeft als wethpu- der i Sporthal in Z.W. voorlopig van de baan Naast de veemarkt-sporthal, die voor de grotere binnensporten be stemd is, is er behoefte aan een sporthal voor binnensporten, zoals volleybal en badminton. Deze laatste sporthal komt aan de Boshuizerkade, waarvoor de grond al is gereserveerd. By een bespreking in het ministerie is de wethouder gebleken, dat het jaren kan duren, voordat voor deze sporthal rijksgoedkeuring wordt ver kregen. Het bleek echter, dat door deelne ming in een nieuw proto-type voorJ seriebouw een sporthal voor deze kleine binnensporten verkregen zou kunnen worden, welk plan enthou siast door het ministerie van de Ned. Sportfed. beoordeeld wordt. Door dat men dit proto-type als seriebouw wil beproeven, kan de rijksgoedkeu ring in 1967 worden verkregen, waar bij belangrijke kapitaalsbijdragen van het ministerie en de Ned. Sportfede ratie in uitzicht worden gesteld. Het college heeft in principe beslo ten. zo mogelijk deze kans te grijpen, omdat het complex Boshuizerkade nog jaren op rijksgoedkeuring moet wachten. De berekening van de Dienst van Gemeentewerken wordt met spoed verwacht, omdat spoedig een beslissing moet worden genomen. De plannen voor de Boshuizerkade zijn echter niet van de baan: deze zullen, in overleg met het ministerie, worden ingediend om tot rijpheid te komen. Getracht zal worden om voor deze 'wijksporthal ook het particulier ini tiatief in te schakelen Enkele oriën terende gesprekken met geïnteres seerden hebben reeds plaatsgevonden, of het zal lukken kon de wethouder nog niet meedelen. •eemarktproject (12 miljoen) gaan doen? Verdraagt de toegezegde EEG- bijdrage een verkleind project? Volgende vragen: hoe komt een ander project er uit te zien en wie financiert dit? De heer Van der Vliet kijkt volgens de heer Van Aken te ver in de toekomst. De voorkeur van de P.v.d.A. voor sportaccommodatie, in dit project verwerkt, wenst zijn fractie nog wel uit te breiden. Kun nen wij de palen, die thans in de grond zitten, niet benutten om deze dienstig te maken voor de sport? Voorstellen klaring, waaraan wij reeds uitvoerig aandacht schonken. In deze verkla ring heb ik gezegd, aldus de wethou der, dat B. en W. al het mogelijke zullen blijven doen om het huidige project tot uitvoer te brengen. Dit zal echter niet ten koste mogen gaan van de voorzieningen, waarby de Leidse ingezetenen in hoge mate zijn gebaat. Vandaar mijn gedachte van een eenvoudiger opzet. Niet van de haan Duidelijk heb ik gesteld, dat het project niet van de baan is, doch dat wij met de reëele feiten rekening J moeten houden. 1 de Prot. Chr. groep, j Met elkaar zullen wij moeten trach- Geelkerken, verschilt ten om tot een aanvaardbare exploi- :t de P.v.d.A. inzake tatie-opzet te komen, want met de veemarkt. In dit huidige opzet krijgen wij geen been aan de grond. De toegezegde EEG- bijdrage is uitsluitend voor het hui-' dige project bestemd, waarvan de bouwtijd circa twee jaar bedraagt. De door de heer Portheine gessugge- reerde mogelijkheden zullen zeker De fractie van mening het belang van een verband diende zij een voorstel in, waarin B. en W. worden uitgenodigd het terrein „Groenoord" spoedig voor de bouw van een veemarkt gereed te maken. Voorts was er van deze frac- voorstel de raad een plan voor te leggen, dat voorziet in de ac- I nog worden onderzocht. Spreker - commodatie van binnensporten (sport wacht, dat de raad hem nu duide- "t Hjk heeft begrepen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3