Esso STOP'NTIJGER IN UW TANK! SNRUIL-AANBOD .EXTRA Voor elk oud Mevr. De Vries geeft voor het laatst les „kleur-me-zelf": paraplu slechtsf.3.30 mmmmm Samenwerking met de universiteiten van ontwikkelingslanden Als u Èsso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! '12.50 12.50 van erge ISEEKl WOENSDAG 21 DECEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA It Leerlingen Lucas van Leyden namen al afscheid Na bijna twintig jaar verbonden te lijn geweest aan de Lucas van Ley denschool aan de Aalmarkt, de oudste openbare lagere school in Leiden, ver- ïevrouw H. de Vries morgen het I) onderwijs met pensioen. Mevrouw De Vries werd in 1948 aan eze school benoemd, nadat zij in 46 met haar dochter uit het voor malige Ned. Indië was gerepatriëerd. De leerlingen en de oud-leerlingen van de Lucas van Leydenschool heb ben al afscheid van haar genomen op een gezamenlijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. Op deze afscheids avond kwamen twee generaties leer lingen getuigenis afleggen van wat een onderwijzeres in het leven Voor het laatst staat me vrouw H. de Vries deze iveek in één van de klassen van de Lucas van Leydenschool. (Pot» LD/Holvast) een kind kan betekenen. Velen, onder wie vertegenwoordigers van het ge meentelijk en het rij ksschool toezicht alsmede de voorzitter van de ouder- NVV-vrouwenbond De Vrouwenbond van het NVV, afdeling Leiden, hield gisteravond in „Ons Centrum" een (kerst)bijeen komst. De voorzitster, mevr. A. C. Hen- sing-Reyman, was verheugd, dat delegatie van het bestuur van NV V-Besturenbond in Leiden, be staande uit de heren P. de Kruis en A. J. Frèrejean aanwezig was. Zij bracht hulde aan het adres van me vrouw Molenaar, onder wier leiding de zaal sfeervol versierd was. De voorzitster herdacht daarna drie leden van de Leidse afdeling, die zeer onlangs zijn overleden, onder wie mevr. Bey, die van de oprichting af lid was en zich zeer actief betoonde. De Leidse leden van de Vrouwen bond, deelde mevr. Hensing nog mee, hadden bij een inzameling voor het T.B.C.-Fonds bijna f800 bijeenge bracht en voor het Solidariteitsfonds f185. De voorzitster maakte de leden er verder op attent, dat in deze dagen de echtgenoten van mevrouw Schul- •n mevrouw Van Woudenberg het feit herdenken, dat zij 50 jaar lid zijn het NW. Zij overhandigde de heren J. H. Schuller en H. van Wou denberg een attentie. Vervolgens kwamen de zangbundels voor de dag waaruit drie liederen ge zongen werden. De heer H. van Woudenberg hield daarna een toespraak, waarin hij wees op de enorme veranderingen, die zich In onze samenleving voltrek ken en op de verantwoordelijkheid ten opzichte van onze medemensen, in het bijzonder in de z.g. ontwikke lingslanden. Na de pauze vertelde de heer Van Woudenberg over een reis naar Grie kenland, Cyprus en Israël, waarbij Maarn-groep formuleerde karakteristiek (Van redacteuren) commissie, dankten Vries voor al hetgeen zij voor het Leidse onderwijs heeft betekend. Het schoolhoofd, de heer G. Muis. ken schetste haar als een onderwijzeres van allure, die in de persoonlijke sfeer voor vele van haar collega's een steunpunt was. Mevrouw De Vries zelf dankte in een slotwoord voor de .overstelpende' bewijzen van liefde en genegenheid, die zij op de Lucas van Leydenschool heeft mogen onder vinden. In de ontwikkelingslanden hebben de universiteiten minder invloed op het onwikkelingsproces dan over het algemeen wordt aangenomen. Voorts passen universiteiten naar Europees model niet in de maatschappelijke structuur van de ontwikkelingslan den. Het verdient aanbeveling, op universitair gebied de ontwikkelings hulp niet te beschouwen als een richtingsverkeer van schenker begiftigde maar als samenwer king tussen universitaire instellingen, aangezien bij een goede opzet beide van een dergelijke samenwerking kunnen profiteren. Dit zijn de belangrijkste drie con clusies waartoe een studie groep van geleerden uit elf landen de afgelo pen dagen kwam tijdens een in Den Haag gehouden conferentie van de zogenaamde Maarn-groep. Dit is een internationale studie- en discussiegroep van personen uit de universitaire wereld, die zich bezig houdt met de vraag welke rol uni versiteiten kunnen vervullen in het belang van de sociaal-economische ontwikkeling van minder verge vorderde gebieden. Voor het eerst in september 1964 byeen gekomen in Maarn, heeft zy haar naam aan deze plaats ontleend. Na de verkennings bijeenkomst van destijds was het duidelijk, dat de groep, wilde zij doelmatig kunnen werken, direct aan de conferentietafel inspraak zou moeten hebben van deskundigen uit de ontwikkelingslanden zelf. Daartoe werd deze tweede bijeenkomst belegd, in het Instituut voor Sociale Stu dies aan het noordeinde. Hoogleraren i uit Peru, Argentinië, India, Kenya en Indonesië schaarden zich aan de zijde van medewerkers van de Ford Foundation, Unesco, Nuffic en van verscheidene universiteiten in West- Europa. Zy spraken er strikt als in- dividuelen, niet als vertegenwoordi gers van him instellingen of regerin gen. Omgekeerd zullen de vijf pagi na's conclusies geen officiële status krijgen. Samen vormen zij een do cument, dat ter inzage is voor ieder een die het lezen wil en dat uiter aard wel door de opstellers «wan zal worden uitgedragen Zeer globaal samenvattend kan gezegd worden, dat de geleerden van mening zijn dat opvoeding en onder wijs op alle niveaus in ontwikkelings landen gebaseerd dienen te zijn op de specifieke behoeften van het land op dat moment. Hulp van buiten wordt gewaardeerd, doch deze dient verleend te worden op basis van open hartige samenwerking, niet van pa ternalisme. Elke universiteit in elk land moet zich opwerken naar een eigen toekomst. Voor de wereldge meenschap van academici blijft dan de mogelijkheid van ondersteuning en bevordering van deze zelf verkre gen groei. Zaalberg is optimistisch Door de ontwikkeling van de marktsituatie ln het tweede halfjaar 1966 heeft zich de gunstige gang van zaken in het begin van het jaar niet geheel kunnen doorzetten. Niettemin kan worden verwacht, dat het jaar 1966 met een positief resultaat zal worden afgesloten. Aldus deelt de di rectie van de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaal berg en Zn. medte. (Over 1965 bedroeg het verlies f. 55.736, het dividend werd wederom gepasseerd). VLammenzee door lek in gasleiding Een waarschijnlijk achteloos weg» geworpen sigarettenpeuk op de plaats waar een lek was ontstaan in de gas» leiding veroorzaakte gisteravond op de losplaats nabij de Schrijversbrug in Leiden een vrij grote brand. De vlammen, die metershoog oplaaiden, bedreigden een nabijgelegen telefoon, oei, maar de brandweer zag kans he4 ▼uur op tijd te blussen. Personeel van de S.L.F. heeft het lek in de ga9lel» ding gedicht. Rhodesië weldra republiek buiten Gemenebest In Britse regeringskringen is men •van overtuigd, dat Rhodesië spoe- g een republiek buiten het Gemene best zal worden. Dit wordt in Londen vrijwel onvermijdelijke conse quentie geacht van het besluit van premier Wilson om niet langer te streven naar een vergelijk-door-on» derhandelingen met de blanke heer- ts van de kolonie. Het wordt mogelijk geacht, dat Clifford Dupoot, de door Smith be noemde ambtenaar die boven de re gering staat, in een kerstrede de de finitieve breuk met de Britse kroon het Gemenebest zal aankondigen. De meeste blanke Rhodesiërs zijn geprikkeld door de verklaring van premier Wilson, dat Groot-Brittan- alleen dan onafhankelijkheid aan Rhodesië zal verlenen wanneer een Afrikaans bewind gereed is om het bestuur over te nemen. Met deze ver klaring is een einde gekomen aan de ite kans op een regeling, geba seerd op het akkoord, dat door Wil- on en Smith aan boord van de krui er „Tiger" in de Middellandse Zee is uitgewerkt. „V, Iets heel aparts voor alle jonge meisjes in Nederland Een prachtige, stevige kinderparaplu, die de kinderen zélf kunnen inkleuren 3 Waterproof kleurstiften zijn erbij. Bijzonder leuk Kerstgeschenkl Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet PHILIPS PHILISHAVE 2000 S Ontdek het grote verschil met uw oude scheer- apparaat. Kom in onze zaak proberen en profi teren. Verende scheerhoofden. Scheer-uit- cirkels voor nog sneller schoonscheren. Nieuw: uitschuifbare tondeuse voor snor, baard en nekharen. Niet-kronkelend, elastisch spiraal- snoer. Euro-steker. Aan/uit-schakelaar. Een pracht geschenk! In luxe cassette 79.50. En als extra geschenk nu voor uw oude scheer- apparaat ónze inruilpremie van PHILIPS VENTILATORKACHEL Ideaal voor bijverwarming in de woon kamer het hele jaar door. Voor de gezins leden het ideaal voor verwarming van slaap-, studeer-, kinder- of zolderkamer. Versnelde warme-luchtcirculatie. Ver stelbaar in alle richtingen. Ook bij kinde ren veilig in gebruik. Drie warmtestan- den. Twee snelheden (snel en langzaam). Warm of koud (in de winter ventilator kachel, in de zomer als ventilator alleen). Met veiligheids-thermostaat. 59.95. En nu voor uw oude kacheltje onze inruil premie van Aalmarkt 12-15 - Leiden - Tel: 21782

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11