moeten arts contant betalen Aanvoer groter verwacht Oratie prof. De Jonge als Leids hoogleraar Leiden zit nog met tal van problemen NBBS moderniseert ontvangst-bureau Leerling-opvolger van prof. Sevenster Interunïe 8 ZATERDAG 17 DECEMBER 1988 IEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ms per 1 januari onverhoopt geen ykkoord inet ziekenfondsen is bereikt Met enige aarzeling heeft de afdeling Leiden van de Lande- jke Huisartsenvereniging een communiqué verstrekt waarin iat wat er per 1 januari 1967 gaat gebeuren als er onverhoopt jn overeenkomst tussen de huisartsen en de ziekenfondsen is iloten over de honorering van de artsen. Het belangrijkste is ;1: voor alle fondspatiënten geldt volgend jaar het particu- >re tarief dat contant betaald moet worden. Dit is bij een •oek op het spreekuur acht gulden en bij een visite door een ïfts aan huis f 12. Het speciale inentingsspreekuur blijft gratis. ziekenfondsen. Zij stellen uitdrukke lijk, dat het een tijdelijke regeling behelst, die vervalt zodra het con flict met de ziekenfondsen is bijge legd. Het gaat hier om een kleine honderd huisartsen in Leiden, Voor schoten, Warmond, Katwijk, Noord- wijk, Sassenheim, Lisse, Voorhout, Leiderdorp, Leidschendam, Oegst- geest, Rijnsburg, Zoeterwoude en Valkenburg. De abonnements) contracten met de ziekenfondsen vervallen volgend jaar en als er dan geen nieuwe rege- Jn Leiden en Kj omgeving i plaatselijke huisartsen in Led- i en wijde omgeving hebben he<t muniqué met aarzeling opgesteld, gistermiddag de heren H. ;r en F. J. G. Wijdicks tijdens persconferentie in restaurant i der Heijden zeiden, omdat zij i op een overeenkomst met de Ijjeidse veemarkt veemarkt van gisteren, die vrij gunstige en milde weers- 'andigheden kon worden ge- ]en, kon over het geheel ge- \en worden aangemerkt als goede december mar kt. Hoe de totaal-aanvoer minder was verleden week, veroorzaakt een kortere aanvoer van >ee hetgeen reeds lang was jjrzien, kwam deze toch nog boven de verwachtingen uit. het marktbezoek liets niets pensen over. •houdens de kalme tot rustige n^del in de sector gebruiksvee handel in andere sectoren dj( tegen. Het ruime aanbod van \htrunderen veroorzaakte in sector een matige handel bij gedrukte -prijzen. tl\pmerkelijk was het, dat on- vcs een verwachting van lagere hen bij de nog ruime aanvoer, invette lammeren, dank zij de liteiten, nog goed prijs hiel totaal aanvoer bedroeg 2409 jen. djebruiksvee Evenals op andere ten was de aanvoer in de ge- »vee-sector aanmerkelijk minder voorgaande weken. Nochtans de handel weinig nieuwe pers- ven en verliep deze van rustig kalm en goed prijshoudend voor Ibetere kwaliteiten. Beste melk- inde koeien en kwaliteitsdieren o^den goed aftrek. lElotering: melk- en kalf koeien van |0 tot f 1250 en f 1450, vare koeien {jj f625 tot f925 en f1325. ^ngvee De aanvoer van jong en beperkte zich tot een klein aan- ipinken en enkele jonge stiertjes, kalme en ongeanimeerde han- noteerden de pinken van f525 f625 en f700. tte koeien In tegenstelling tot :n week was de aanvoer in sector weer aan de ruime kant. een allerwegen ruim aanbod, van buitenlandse koeien, hebben Ie achter ons liggende week de ruime keuze gehad en dan voldoende gelegenheid ge in zich voor de komende feest- ;n te bevoorraden. De vraag was in dan ook niet meer zo wild, 'door de handel^ een matig tot slepend karakter kreeg en de m weer iets gedrukt werden, itering per kg geslacht.gewicht: koeien van f 3,40 tot f 4,en slachtstieren van f 4,tot J15 en f 4,35, woerstkoeien van f 3, f3,20. 'frtte kalveren De aanvoer in je sector viel niet tegen. Er waren voldoende kopers. De aangevoer- 'aliteiten waren echter niet van >te soorten waaronder zelfs geen :1e „uitschieter". Dank zij de goe- r vraag werden de dieren nog vlot jjjduur verhandeld. Notering per kg levend gewicht: f3,70 tot f4,10 en f4,40. 'olvee Hoewel veel minder dan m week, mocht de aanvoer in [sector wolvee toch nog weer ruim genoemd. Goede prijzen en hebben dit jaar een vroege en ruiming van de wolvee-stapel 'derd maar het loopt nu toch wel lerhand op het einde, hetgeen alleen in de aantallen maar meer in de aangevoerde kwaliteiten is lerken, waardoor in het alge- de noteringen lager kwamen te Niet zo in Leiden, waar het idering verwekte dat de aan- er weer in waren geslaagd behoorlijke kwaliteiten aan te Ondanks de Engelse Export- in en een tendens van lagere :n blijft er vraag naar goede Iteiten waardoor de handel nog goed tot redelijk verliep en de lammeren nog nagenoeg voor fde prijzen als vorige week kon- worden verkocht. Goede zware leren bleven onverminderd duur. schapen daarentegen waren minder gewild en noteerden bij een matige tot flauwe handel iets lager. Notering: vette lammeren van f130 tot f 155 en f 180, enkele goede zware lammeren nog tot f 185, vette scha pen van f 95 tot f 115 en f 125. Varkens voor fok- en mesterij Bij een goede tot ruime aanvoer had de handel in deze sector ook een redelijk tot goed verloop. Dank zij een gezonde toestand bij goede afzetmogelijkheden voor de varkens handel is er een behoorlijk goede vraag. De prijzen wisten zich dan ook goed te handhaven en de zwaardere soorten biggen waren zelfs weer iets stijver in prijs. Notering: drachtige zeugen van f375 tot f400 en f450; schrammen van f 95 tot f 110 en f 120, biggen van f 70 tot f 75 en f 82. Slachtvarkens in de achter ons liggende week had de varkenshandel weer een vrij vlot verloop. Hoewel het aanbod iets ruimer was waardoor de prijzen deze week vrij stabiel ble ven lagen deze toch weer iets hoger in vergelijk met verleden week. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f2,52 tot f 2,57lichte slachtzeugen van plm. f2,— tot f2,10 en f2,15. ling is getroffen moeten de fonds patiënten dus hun consult contant gaan betalen. Het is waarschijnlijk dat de fondspatiënt het betaalde be drag later geheel of gedeeltelijk van het ziekenfonds terugkrijgt. Bij fi nanciële onmacht zal, volgens de artsen, een beroep op de Bijstands wet kunnen worden gedaan. Deze wet voorziet in al die gevallen, waar in de noodzakelijke kosten van het bestaan waaronder uiteraard ook geneeskundige hulp niet uit eigen middelen betaalbaar blijken. Als een eventueel beroep op de Bijstandwet door de Gemeentelijke Sociale Dienst wordt afgewezen, dan dient men de dokter wel te betalen. Dit betekent namelijk dat deze dienst heeft be paald dat de betrokkene wel bij machte is de doktersrekening te be talen. De artsen zeggen zeer duidelijk, dat geen patiënt om financiële redenen verstoken zal blijven van noodzake lijke huisartsenhulp. „Men zal altijd op zijn dokter kunnen rekenen, on geacht de honoreringsprocedure, on geacht de relatie met de ziekenfond sen". De plaatselijke huisartsen hopen en verwachten dat deze tijdelijke re geling zo snel mogelijk wordt vervan gen. Dat kan gebeuren als de Lan delijke Huisartsenvereniging met de ziekenfondsen tot een akkoord zijn gekomen over de honorering van de artsen. Zover is het echter nog niet. VERGADERING LOONCOMMISSIE UITGESTELD De vergadering die de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid gisteren zou houden, is op verzoek van werkgevers uitgesteld. Het was de bedoeling dat de looncommissie een conceptbrief aan het kabinet zou op stellen waarin haar standpunt (en) zou (den) worden neergelegd over de beslissing van het kabinet op het ge bied van de loonvorming in 1967. Reeds eerder had de Raad van Werkgeversverbonden, waarin de vier centrale verbonden van werkgevers samenwerken, laten weten dat hfj aan een strikte uitvoering van het loon- beleid wil meewerken. Er moest nog worden onderzocht, zo deelden de verbonden mee, welke mogelijkheden tot die medewerking in de stichting bestaan, omdat het NVV die mede werking heeft geweigerd. De looncommissie is nu voor woens dag 21 december bijeengeroepen. Raketten over noord-Noorwegen De Noorse militaire autoriteiten verdenken een „vreemde mogend heid" er van. dat zij 's nacgts ra ketproeven nemen bij het uiterste noorden van het land. Volgens een militaire woordvoerder in Oslo heeft de vevelhebber in dat gebied om vlootverstrekking gevraagd voor een onderzoek naar niet-geindentdficeer- de duikboten die de afgelopen we ken zijn waargenomen bij de fjor den van Finmark. De raketten zou den afkomstig zijn van een duik boot. In Oslo legt men verband tussen deze waarnemingen en een activiteit op Russisch gebied nabij e Noorse grens, die zou duiden op de aan wezigheid van een nieuwe lanceer- Grofsmederij verivacht beter resultaat De bevordering van de produktie per man, de doorgevoerde specialisa tie en de herstructurering van de on derneming beginnen voor de Konin klijke Nederlandse Grofsmederij in Leiden vruchten af te werpen. Dat blijkit uit een mededeling van het be stuur van de onderneming over de eerste negen maanden van 1966. Een hogere produktie en een belangrijk hogere omzet worden bereikt met een kleiner personeelsbestand. Daardoor was het mogelijk de in de eerste ne gen maanden van diit jaar gestegen kosten op te vangen. Verwacht wordt da.it onvoorziene omstandigheden voorbehouden het resultaat over 1966 beter zal zijn dan over 1965. ADVERTENTIE Receptie bij opening Het nieuwe, gemoderniseerde ont vangstcentrum van het NBBS, het Nederlands Bureau voor Buitenland se Studentenbetrekkingen, is gisteren tijdens een genoeglijke receptie in ge bruik genomen. Het is ingericht op de tweede etage van het Prytanaeum in het Rapenburg. Dit bureau, dat na de oorlog in Leiden werd gevestigd als centrum voor het gehele land, verzorgt jaar lijks vele duizenden studentenreizen door Nederland, Europa en de rest van de wereld. Niet alleen worden diensten verleend aan Nederlandse studenten, ok aan buitenlanders, in het bijzonder Amerikanen die een tour door Europa willen maken. Het bureau chartert eigen vliegtuigen, bussen en treinen en exploiteerde eertijds ook gecharterde passagiers schepen voor reizen naar en van Amerika. Deze laatste activiteit is thans gestaakt, maar door een over eenkomst met de HAL kunnen thans reizen tegen speciale tarieven op de schepen van deze maatschappij ge maakt worden. Het bureau, dat vertegenwoordigers heeft in alle Nederlandse universi teitssteden en New York en Barce lona, beschikt voorts over eigen ho telruimte in vele Europese landen. Veel van de voor studenten geregelde reizen worden geheel schriftelijk af gedaan, waarvoor een grote staf van ongesalarieerde studentenmedewer kers in touw is, maar veel wordt ook in persoonlijke gesprekken geregeld. Tot dusver beschikte de NBBS nog niet over een behoorlijk geoutilleerde ruimte daarvoor. Thans is deze wel verkregen, en de vreugde daarover j werd gisteren tijdens de openings- receptie niet onder stoelen of banken gestoken. Kon. Landmacht helpt Aarlanderveen De burgemeester van Alphen aan den Rijn heeft de hulp ingeroepen van de Koninklijke Landmacht om dat een der polders van Aarlander veen, groot plm. 120 ha, waterover last ondervindt. Vee en huizen wor den door het opkomende water be dreigd. Een tiental pompen van het korps mobiele colonnes uit de leger plaats Crailo zal de gemeente mor- j gen te hulp komen. De pompen heb- j ben een capaciteit van elk 2500 liter i per minuut. Burgemeester Van der Willigen: Tussen de vele Leidse begrotingszittingen in heeft de burge meester, mr. G. C. van der Willigen, de leden van het Departe ment Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel ingelicht over de vele problemen waarmede de Sleutel stad te maken heeft. Dit geschiedde gistermiddag tijdens een lunchbijeenkomst in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Onderwerpen, wélke ook tijdens de begrotingsbehandeling steeds weer naar voren komen: gebrek aan financiële middelen, woning bouw, sanering, het verkeer, stadsuitbreiding, grenswijzigingwaar over wij onze lezers regelmatig inlichtten, passeerden ook in deze „rondblik over Leiden" de revue. Grenswijziging was minunnm Na de vele aanwezigen, o.w. de bur gemeesters van Warmond, Noordwijk, Leiderdorp en Alphen a. d. Rijn en de Leidse wethouder, mevr. N. A. den HaanGroen, een inzicht te heb ben gegeven van de te verwachten sterke groei van de Leidse agglome ratie, die straks een deel zal moeten opvangen van de Haagse overloop (in 1980 een totale bevolking van circa 300.000 inwoners op het grondgebied van de agglomeratie), wees de bur gemeester er op, dat voor deze grote uitbreiding van het inwonertal hui zen, scholen, gezondheidscentra en kerken moeten worden gebouwd. Voorts moet aandacht besteed wor den aan de actieve en passieve re creatie. Hiervoor moeten o.a. voor zieningen worden getroffen op het terrein van de sport. Teneinde Leiden zijn betekenis als industrie-, universiteits-, handels-, cultuur- en museumstad en dan bo venal ook als woonstad niet te doen verliezen, zijn volgens de burgemees ter nodig bestuurskracht, geld en grond. By het uitoefenen van be- bestuurskracht, een element, dat voor een groot deel door de politiek wordt bepaald, is het noodzakelijk, dat de bestuurderen van een gemeente over visie en vaart beschikken. Daarnaast kan het „vertrouwen hebben in de bestuurskracht niet worden gemist" De bestuurder moet over een aantal karaktereigenschappen beschikken, zoals tact, rust, enthousiasme, door zettingsvermogen, toewijding en we derkerig tot het schenken van ver trouwen. Tragisch Om met de ontwikkeling van de stad bij te blijven hadden wij ook grond nodig. De grenswijziging, welke op 1 juli j.l., na jaren van onderhan delen tot standkwam, voldoet volgens de Leidse opvattingen slechts aan de minimum eisen. Zij is ons, aldus de burgemeester, bijzonder tegen geval len. Bovendien is door het lange uit blijven van een beslissing de woning- wetbouw sterk afgeremd. Voor deze bouw zit Leiden circa twee jaar „dicht" en dit is een tragisch gevolg van het steeds maar uitstellen van de beslissing. Beat in de Spreeuwpot Het clubhuis ,De Spreeuwpot" aan de Nieuwe Rijn in Leiden verkeert in moeilijke financiële omstandigheden. Om het clubhuis een beetje te helpen treden daar as. zaterdag op The Keystones, een bekende Leidse beat- groep. De baten van deze beatavond zijn geheel voor de noodlijdende Spreeuwpot. Hoewel in de Leidse raad stemmen zijn opgegaan om al weer stappen te ondernemen voor een nieuwe grenswijziging, is spreker de mening toegedaan, dat wij thans in overleg met de buurgemeenten moeten trach ten in agglomeratieverband te rege len, wat wij niet binnen de eigen grenzen totstand kunnen brengen Temeer daar een grenswijziging niet buiten de politieke sfeer is te zien. Geld Tenslotte schonk de burgemeester aandacht aan de moeilijke financiële positie, waarin alle gemeenten thans verkeren. Voor de kapitaalsuitgaven is men thans aan handen en voeten gebonden aan het centrale financie ringsfonds. dat bepaalt of een ge meente geld kan lenen (boven het bedrag van f 25.000). De grootste zorg voor Leiden, met zijn vele problemen, is dan ook geld. Terwijl wij aan de grote woningnood en terecht niet voorbij mogen gaan, moeten wij ook een open oog hebben voor de sa nering, ruim baan voor het verkeer, scholenbouw, sociale voorzieningen, stedenbouw etc. Doen wij dit niet dan zou Leiden een onleefbare stad wor den. De voorzitter van het departement, ir. E. Ruempol, dankte de burgemees ter voor zijn uiteenzetting en wenste allen een goede jaarwisseling toe. Met een oratie over de titel „De nieuwtestamenticus als historicus en theoloog" aanvaardde prof. dr. M. de Jonge gis termiddag officieel het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament met inbegrip van de inleidingswetenschap en oud-christelijke letterkunde. Prof. De Jonge, die prof. dr. Sevenster opvolgde, behandelde in deze oratie de brief van Judas. De „vreemde" brief van Judas Het uitgangspunt van de oratie werd gevormd door de poging van een werkgroep waartoe ook prof. De Jonge behoort om in het kader van het project - tot vertaling van het Nieuwe Testament in hedendaags Nederlands onder auspiciën van het Nederlands Bijbelgenootschap) ook de brief van Judas te vertalen. Men kan proberen om alle ongewone, „technische" begrippen te vermijden en moeilijke passages van aanteke ningen te voorzien, maar juist dan ADVERTENTIE ^^•nONAAL^ BELEG ,„r BELEG IN ^VationaAL BELEG N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag zal men des te duidelijker constate ren. dat de brief van Judas een „vreemde" brief is, geschreven in een situatie, die totaal verschilt van de onze. De uitlegger van het Nieuwe Testa ment zal in de eerste plaats door historisch onderzoek moeten duidelijk maken, in welke omstandigheden en met welke bedoelingen de brief ge schreven is. Prof. De Jonge zette uit voerig uiteen, dat wij in het geval van de brief van Judas te maken hebben met een bestrijding van valse „profeten", die zich volgens de au teur ten onrechte op de inspiratie door Gods Geest beroepen, in ge meenten van Joods-christelijke sig natuur in Palestina of West-Syrië, anno 80 na Christus' geboorte. Wie de auteur is geweest valt niet meer na te gaan. Van Judas, broeder van Jakobus (en Jezus) is verder niets bekend; het is mogelijk, dat zijn naam, omdat die als naam van een van de naaste verwanten van de Heer gezag had, door een ander is gebruikt. Opmerkelijk is de apocalyp tische denkwereld, waarin de auteur leeft; hij verwacht het laatste oor deel ieder ogenblik, citeert apocalyp tische geschriften, die later noch door het Jodendom, noch door het Christendom als gezaghebbend zijn erkend en scherpt zijn le- Prof. De Jonge wordt na af loop van de oratie gelukgewenst door zijn leermeester en voor ganger als hoogleraar prof. dr. G. Sevenster. (Foto LD/Holvast) zere met behulp van voorbeelden, aan het Oude Testament en deze boeken ontleend, de ernst van de situatie in. Het historisch onderzoek brengt, evenmin als een filologisch verant woorde vertaling, ons de brief van Judas dichterbij. Toch zal ieder ver antwoord zoeken naar de betekenis van een bijbels geschrift voor het he den moeten uitgaan van een grondig filologisch en historisch onderzoek. Deze vertolking voor het heden is de taak van de nieuwtestamenticus en de dogmaticus samen. Op dit terrein ligen vele voetangels en klemmen, omdat men steeds weer in de verleiding komt om onverant woord te actualiseren, door hetzij te kort te doen aan de oorspronkelijke bedoeling van het geschrift, hetzij de actuele situatie bij voorbaat al door een christelijke bril te bezien. Prof. De Jonge eindigde zijn oratie met een aantal opmerkingen over mogelijkheden tot vruchtbare samen werking van exegeet en dogmaticus en een aansporing tot een gezamen lijke bestudering van het tegenwoor dig actuele hermeneutische probleem. Na afloop van de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten. recipieerde prof. De Jonge in de ontvangstzaal van de Academie. ADVERTENTIE voor GERO CASSETTES Juwelier Horloger V. D. WATER Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3