De Horsten in Wassenaar kruiswoordraadsel Riddermatige tweeling [om er ACHT-er Wraak „Weerzien" Goedendag Meisje Verbannen Prenten uit 1738 van A. Ra demakers. Hierboven het huls Ter Horst van voren ge ilen. Onderin de pagina de achterzijde van het kasteel Raephorst. DAG 17 DECEMBER 1988 LBIDSCH DAGBLAD Over menten dingen dicht bij huit 35. strafkamertje 37. monseigneur 38. bedrog 41. deel van het lichaam 43. verzoekschrift 45. eiland voor Italiaanse kust 47. hemellichaam 49. Algemene Ouderdomswet 50. tak van een andere boom 51. meisjesnaam 53. niet warme 54. bloedvat 55. akelige 56. schepwerktuig 58. rivier in Duitsland 61. meisjesnaam 63. stremsel Van het oude Ter Horst vinden we nu nog een sterk gebouwd jachtslot, van Raephorst rest ons slechts een boerderij die nog nau welijks in staat is de herinnering aan het oude kasteel levend te houden. Beide huizen Ter Horst en Raephorst dateren ongeveer uit dezelfde tijd. Daar Ter Horst, voor al in de eerste jaren, van meer be lang was dan Raephorst, zullen we eerst een bezoekje brengen aan dit kasteel. Wij moeten daarvoor teruggaan tot de eerste jaren van de der tiende eeuw. In 1203 was Filips van Wassenaer Burchtgraaf van Leiden. Hij bouwde zich in Wasse naar, tegen de grens met het am bacht Voorschoten, een kasteel dat hem een waardig onderdak moest verschaffen Het is pest mogelijk dat hij hiervoor een kasteel in Wasse naar bewoonde, maar van deze be faamde Burcht zijn weinig be trouwbare gegevens bekend. In 1258 scheen de naam Ter Horst al gemeen bekend te zijn en zelfs werd in deze tijd vermeld dat het een stijlvol en machtig slot was. In 1393 luidde ook over Ter Horst de noodklok. Zoals we al bij ver schillende andere Rijnlandse kas- stelen zagen, werd ook Ter Horst vernield door de troepen van Coenraet Kuser uit wraak voor de moord op Aleida van Poelgeest. In korte tijd werd het kasteel echter weer opgebouwd en Filips van Wassenaar verzoende zich met de Hollandse graaf. Wij zien hem in de volgende jaren samen met de graaf strijden tegen de Friezen. Zelfs zien we hem in de tijd, dat zijn jeugdige overmoed zeker niet meer overeen kwam met zijn ge vorderde jaren, aan de zijde van Jacoba van Beieren staan in de strijd tegen haar oom, de elict van Luik. Hij stond op de wallen van Leiden, toen Jan van Beieren zijn troepen voor de stad had sa men getrokken en voerde zijn mannen aan dat het een lust was. Het nare voor heer Filips was al leen, dat aan de andere zijde van de muur zijn zoon Hendrik stond als aanvoerder van de troepen van Jan van Beieren. <xn «n ilot) Tussen de spoorlijn Den Haag- Leiden en de Rijksweg langs Was senaar liggen twee oude landgoe deren die toebehoren aan de Koningin. Veelal worden se aan geduid als „Kroondomeinen" wat overigens onjuist is, omdat het hier privé-bezit van de Koningin betreft. Hoewel toe duidelijk te maken hebben met twee verschil lende buitenplaatsen, horen we vaak spreken over „de Horsten'', alsof de terreinen bij elkaar ho ren of iets met elkaar gemeen hebben. Men beschouwt ze als tweelingen, maar dan teel ridder matig, want ze behoorden vroeger toe aan heuse ridders Kom er ACHT-er 5. bekende race te Assen 6. vordering 7. jonge vent 8. zouteloos 10. voorganger in moskee 12. Australische struisvogel 13. gifslang 15. kleine baai 17. vorderen en ontvangen 19. Europeaan 20. wandversiering 21. stad aan de Arabische Zee 23. vordering 26. zedenkundig 27. het droog zijn 30. de pret beminnende 32. Duitser 34. departement acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen i juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. 64. Algemene Transport Onderne ming 66. nummer 67. heilige Toen de stad zich tenslotte toch moest overgeven, haastte zoon Hendrik zich dan ook zijn vader te begroeten en als gevangene weg te voerenDeze overwinning leverde Hendrik de bezittingen van zijn vader op, waartoe ook Ter Horst behoorde. Toch stiedf. ondanks al deze „moe dige" daden, het geslacht Van Wassenaer uit en wel in 1523 met het overlijden van Jan van Was senaer. Ter Horst ging over op de oudste dochter van heer Jan, Ma ria die huwde met de Gulden Vlies ridder de Ligne. Via diverse over drachten kwam het huis in 1667 aan Reinier, de broer van de bekende Adriaan Pauw. Tenslotte werd in 1838 het goed door de erfgenamen van de laatste bewoner, mr. Cauw, openbaar verkocht In het ambachtshuis te Voorschoten. Prins Frederik, de broer van ko ning Willem II, werd de eigenaar Hü liet het huis aanmerkelijk ver bouwen en voegde een groot aan tal Wassenaarse buitenplaatsen aan elkaar. In 1881 overleed de prins en in 1903 kocht koningin Wilhel- mina het landgoed van zijn doch ter Marie. Het huis is goeddeels verdwenen: een povere herin nering is achtergebleven. De geschiedenis van het huis Raephorst wijkt niet veel af van die van het naburige Ter Horst. Alleen kunnen we nu iets exac ter zijn in de vaststelling van het bouwjaar. We lezen namelijk dat in 1230 ridder Kerstand van Raep horst zich een huis bouwt in de vorm die de meeste oude kastelen waarschijnlijk zullen hebben gekend, nl. een woontoren omgeven door een gracht en een palisade- ring. De heren van Raephorst wa ren overigens geen onbekenden in Rijnland. De geschiedenis wil, dat voordat de heren van Wasse naer burchtgraaf van Leiden wer den, de heren van Raephorst dit ambt bekleedden. Ook zij waren zeer trouw aan het Hollandse gravenhuis en wa ren menigmaal te vinden aan de zijde van de graaf in zijn strijd tegen zijn naburen. Zo vinden we in 1272 Dirk en Gerrit van Raep horst onverschrokken in strijd ge wikkeld met de Westfriezen. In hetzelfde jaar echter worden zij door enkele Noorderlingen met de punten van een ouderwetse Goedendag dusdanig aangemoe digd, dat zij beiden bezwijken. Toch waren ook de Raephors- ten niet lang trouw aan hun prin cipes. In 1296 werk graaf Floris V vermoord en zoals we dit in de geschiedenis hebben geleerd: on der de snode edelen bevond zich ook Gerard van Raephorst. Samen met zijn zuster Catharina, de vrouw van Gerard van Velzen. werd hij verbannen. Ook de dorpskerk van Wasse naar heeft moeten ervaren wie de heren van Raephorst waren. Op 31 mei 1338 raakte Diederic van Raephorst slaags met de heer van Zanthorst, een nabijgelegen kasteel ter hoogte van Den Deijl. De pastoor van de dorpskerk trachtte het geschil bij te leggen, wat hem maar ten dele lukte. Nog een ander verhaal over één van de Raephorsten is het vertellen meer dan waard: Heer Gerrit van Raephorst bezocht zeer trouw de zondagdiensten In de Wassenaarse kerk. Zijn belangstelling ging echter niet zozeer uit naar de pas toor als wel naar een dertienjari ge jongedame die zo aardig met haar ogen kon draaien! Daar heer Gerrit ook in deze dingen nog al hebzuchtig was, nam hij zich voor ook buiten de kerktijden van haar aanwezigheid te zullen genie ten. Op een schone dag van het jaar 1508 rijdt een koets door het Raep- horster duin. De passagiers zijn o.a. vader Grebben en zijn dochter Catharina. Opeens treden uit het struikgewas enkele gemaskerde lie den naar voren, die de koets laten stoppen. Heer Gerrit van Raephorst gunt zich geen tijd om kennis te maken met zijn aan staande schoonvader, maar neemt de dochter, die danig tegenstrib belt mee op zijn paard. Onder Lei- muiden schijnt Catharina wat ge kalmeerd te zijn, want zij stemt toe in een huwelijk, waarvoor een plaatselijke geestelijke inderhaast wordt gemobiliseerd. Vader Grebbe, een invloedrijke Leidenaar, spant ogenblikkelijk een proces aan tegen zijn onvrij willig verkregen schoonzoon en Gerrit van Raephorst wordt ..voor altijd" verbannen. Dit ..altijd" blijkt echter niet zo neel erg lang te zijn, want zeven jaar later wordt hem, met een brandende waskaars in de hand, in de Leidse Pieters kerk vergiffenis geschonken. Aan de kerk in Wassenaar moet hij een raam schenken waarop de woorden „Vrouwenschaak" voorko men. Een latere telg, Herpert van Raephorst. zou tijdens de beelden storm op 26 juli 1573 het raam eigenhandig aan stukken hebben gegooid! Nog menigmaal komen we de naam van Raephorst tegen in verband met minder fraaie voor stellen, maar het zou ons te voe ren daarover te vertellen In 1712 wordt het huis overge dragen aan de echtgenote van de Engelse luitenant-generaal Cado- gan als hoofdprij ijs van een in .711 gehouden loterij. Een schrijver uit deze tijd verzucht: „Oh tijden, oh tijden". In 1838 wordt ook Raep horst gekocht door prins Frederik en het wordt gevoegd bij Ter Horst. Ons resten nu nog slechts frag menten van het oude gebouw die nu deel uitmaken van een boerde rij. Ed. Janson. 1. Vrouw haar rechter schoen 2. gordijn rechts 3. knopje aan kastje ontbreekt 4. oor van hondje 5. krant van man 6. vaas op tafeltje 7. bal 8. schilderij links Horizontaal 1. winterpeil 3. nauwe doorgang 7. lengtemaat 9. deugdelijk 11. Jong Iemand 14. vrouw 16. eet lekker 18. godin van de jacht 20. nauw 22. invetten 24. naaldboom 25. wijze van werken 28. Engelse jenever 29. daar 31. keizer der Russen 33. scheikundig element 34. maar 36. voorteken 39. omzichtigheid 40. nachtverblijf 42. bier 44. greppel 46. Oostzijde 48. leerling van officiële opleiding 51. deel van de mast 52. kledingstuk 54. esdoorns 56. beteuterd 57. boosaardig 59. blijvende verordering 60. nauwelijks 62. nobel 64. zangstuk 65. kledingstukken 67. Immer 68. daar 69. gewicht 70. scheikundig element. i Verticaal 1. god der Germanen 2. ontwerp 3. gemeente op de Veluwe 4. scheikundig element lig van opgave prijs van f5— werd aan de heer H. Renier, Waalsstraat 10 te Leiden, prijzen van f2.50 aan de C. Zeestraten, Van Cuyck- te Oegstgeest en aan mevr. eingen onder het motto foordraadsel" dienen voor ig a.s. te 9 uur v.m. in het izijn van de redactie, Witte- ïi» te Leiden. Onder de goede «en stellen wij een eerste erin f 5.en twee prijzen van djeschikbaar waarnaar alleen fes kunnen mededingen. F. W. Lemmers-Verver, Vijf "Mei plein 28 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13