Jijlstra's fiscale uilen het wel halen annen H.B.G. in Lisse veilde voor het eerst bloemen 'H EERSTE DAG BELASTINGDEBAT IN KAMER llehens an dek Geringe aanvoer ging vlot iveg Eerste koop voor Rijnsburger Ontsnapte Mitchell wekt srolf van was model-gevangene Biesheuvel landelijk lijstaanvoerder ARP Daders roofoverval Dordrecht gegrepen Bekentenis Nijmeegse moordzaak lERDAG 15 DECEMBER 1 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze parlementaire redacteur) ten een onverwachte tegenvaller kan de belastingpolitiek Jet kabinet-Zijlstra nog doen mislukken. l ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich en, zij het met veel morren, akkoord verklaard met de pegde verhoging van de omzetbelasting en de verhoging je benzine-accijns, de gasolie-accijns en het weggeld. parlementaire meerderheid voor het uitstel van de belasting- Ing is gisteren met vermoedelijk één stem gegroeid tot 77 van \stemmen, omdat de enige vertegenivoor dig er van het Gerefor- \Politiek Verbond, de heer Jongeling, liet doorschemeren vóór prstel te zullen stemmen, evenals de KVP, de ARP en de CHU, trien al over 76 stemmen beschikken. de stellige indruk dat hy onder „de meeste maatregelen" ook het uit stellen van de belastingverlaging re kende. De woordvoerders van de ARP, de KVP en de CHU beklaag den zich wel over het uitstel, maar maakten toch geen melding van doorslaggevende bezwaren. et eind van de middag of begin van de avond zullen te afgevaardigden, die van- stellen In stemming komen. I ontbraken zullen dan pre- l Onder hen zal zich naar verwacht, ook de anti-re- dre tweede-kamerlid mr. bevinden, die gisteren we- :te afwezig was. Ook het so le kamerlid mr. Van der 'an Naters zal dan waar- present zfjn. Hij zou gis- t Afrika naar Den Haag >n om nog op tyd bij de l te zyn. Als beide volks- voordigers op tijd arriveren sterkte van de regerings- en van de oppositie onge- Mr. Aantjes zal voor de *>n stemmen, mr. Van der [en. De geruchten, dat een of j?n van de christelijke-histo- jlactie bij de stemming over ■tel van de belastingverla- Ide boot zouden vallen door stemmen, zyn gisteren niet Lusteloosheid (jatten over de fiscale voor- an het kabinet-Zijlstra wer den, de eerste dag van het fidebat, door een zekere (leid beheerst. Er deden tl verrassingen voor. Bijna irdvoerders herhaalden nog Standpunten, die twee weken by de debatten over de re- jrklaring reeds werden inge- De socialisten en de libe- ven zich verzetten tegen uit- I de verlaging van de loon- fastenbelasting. die premier biet op 1 januari 1967, maar f 1967 wil laten ingaan. De tl lieten bij monde van hun ïrder drs. Peschar weten, een koopkrachtvermindering economische situatie te ris- iden. De liberalen hanteren rechtvaardigheidsargument, is een klap in het gezicht Nederlandse volk", zei hun jrder, mr. Portheine. Ook de (sten, de PSP, de SGP, de ,m de sinds gisteren als een- 1c3'fende ex-boer P. Voogd, ble- liiteenlopende redenen tegen, even wat spanning in het toen de GPV-er Jonge- spreekgestoelte beklom om tz.aren„Ik neig ertoe mijn de meeste maatregelen te ^Hoewel hy zich pas na het Ite geven antwoord van pre- 23lstra definitief wil uit lof bestond in de Kamer toch gaj Kamer akkoord zal gaan met het voorstel om de omzetbelasting al op 1 juli met 20 procent te ver hogen en niet op 1 januari 1968, zoals het kabinet-Cals aanvankelijk wilde. Mr. Schol ten (CHU) was wel iswaar wat onduidelijk over de hou ding van zijn fractie, maar de libe raal mr. Portheine liet weten, dat zijn fractie, zij het met pijn en moeite, wel voor zou stemmen. De meeste spreektijd is giste ren opgegaan aan de discussies over de nieuwe lasten die per 1 januari 1967 zullen worden opgelegd aan het wegverkeerde verhoging van de accijnzen op benzine en gasolie en de verhoging van het weggeld. Van liberale en confessionele zijde zijn een paar amendementen ingediend met de bedoeling de druk iets min der te maken. Hoe het met deze voorstellen zal aflopen is onzeker. Algemeen was de klacht, dat de re gering het wegverkeer nu wel erg zwaar gaat belasten. De heer Kieft (ARP) zei zelfs, dat de belasting- Voordeeltje De voorgestelde verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting met 1 punt kreeg de steun van de ARP. de PvdA, de KVP, de WD en de CHU. Van verschil lende zijden werd echter aange drongen op nieuwe invoering van de geschorste investeringsfaciliteiten. Het enige voordeeltje voor de be lastingbetaler de invoering van een verlaagd tarief voor vrij gezellen van 40 tot 65 jaar kreeg algemene steun. Het voorstel van de liberaal Portheine, om deze verla ging ook te laten gelden voor de groep tussen 35 en 40 jaar en de in gangsdatum niet op 1 juli maar op 1 januari te stellen, kan misschien op een meerderheid rekenen. Het voorstel om de huurverhoging met een half jaar uit te stellen tot 1 juli 1967, kreeg nauwelijks enige bestrijding, zodat het vandaag wel zal worden aanvaard. ttite vi sp: Sens lid van veede Kamer hze parlementaire redactie), middag is in de Tweede Ka- jmr. J. B. Sens beëdigd als jfle Kamer voor de K.V.P. de hs (68), Jurist van professie, fstig uit Breda. Hij is ge- Icretaris van Heerlen geweest lange tijd lid van provinciale Bn Limburg. Dr. Sens neemt Js in van de heer Van Son, n?èenoemd tot staatssecretaris [tahomische Zaken in het kabi- °4tra. jifek over Engelands •Tfeding tot E.E.G. dlson en Brown Bf iar ons land ecjer Wilson vain Engeland en liBter van Buitenlandse Zaken 'erfo de avond van 26 februari land komen voor het voe- i' besprekingen met minister- huAt Zijlstra en minister Luns pafltenlandse Zaken. De komst Britse bewindslieden valt in van een serie bezoeken hoofdsteden van de landen de Europese gemeenschap- *5 ton. de aanvrage tot toetre de, r de gemeenschappen, t «er Wilson en minister Brown '«Weer uit Nederland vertrekken jfebruari 's avonds of in de van de dag daarop. Brit t>r >00 b#n di De belangstelling van de bloemen en bollentvereld richtte zich gister middag op Lisse .Begrijpelijk! Wat lang geleden reeds was aangekon digd en waarover een storm van pro testen was ontstaan werd werkelijk heid. De Coöperatieve Bloembollen veiling HBG hield in de Darwinhal de eerste veiling van bloemen. Door die byzonder grote be langstelling viel het bescheiden aan tal bloemenhandelaren, dat naar Lis- gekomen was bijna niet op. Ge lukkig hadden ze hun traditionele blauwe stofjassen aan. Zy drukten ijverig op de knoppen, waardoor ze WERKSPOOR 150 ARBEIDERS VLOEIEN AF De directie van Werkspoor in Utrecht wil het personeelsbestand met ongeveer 300 oeambten en hand arbeiders inkrimpen tot rond 2.000 man. De vakbondsbestuurders heb ben zaterdag jongsleden na langdu rige onderhandelingen overeenstem ming bereikt over een afvloeiingsre geling. Deze resulteert in circa 150 probleemgevallen, waarvoor bemidde ling van het gewestelijk ar beidsbureau noodzakelijk zal zijn. De vakbonden, die het in oktober aan de stok kregen met de Werk spoordirectie na het bekend worden van een ontslaglijst van 197 meest oudere employé's, zyn over de rege lingen voldaan. Ongeveer 180 62-, tot en met 64-jarigen worden in de gele genheid gesteld met vervroegd pen sioen te gaan, 'n deel deel van de 60- 61-jarigen zal een soortgelijke rege ling worden aangeboden. Voor alle betrokkenen, ook „de jongeren" zyn salaris- en andere garanties ov met elkaar de kleine aanvoer nie mand van de ingewijden had iets anders verwacht voor zo'n eerste vei ling vlot en tegen normale prij zen opkochten. De directeur van HBG, de heer C. J .Segers, hield vooraf een korte toespraak, waarin hy uiteenzette, dat de ontwikkelingen in het bloem bollenvak veel oorspronkelijke bollenkwekers zyn bloembollen gaan forceren tot deze beslissing heeft geleid. Bovendien had een aantal re laties verzocht tot het veilen van bloemen over te gaan De heer Segers betreurde het, dat er veel weerstand is ontstaan door het besluit van het HBG-bestuur. Er zijn zelfs exporteurs, die de bloem bollenveiling willen boycotten. Dit is, zei hij, hoofdzakelijk een ge volg van de door de directeur van de Bond van Bloembollenhande laren, de heer P. B. M. Nederveen verspreide onwaarheden. Het HBG heeft echter de morele steun ge- Von Hase sprak gisteren over „Oost-Duitsland" Von Hase, de woordvoerder van de Westduitse regering, heeft gisteren de term „Oost-Duitsland" gebruikt om het communistische deel van Duits land aan te duiden. Zijn verklaring op een persconferentie verschilde op merkelijk van de officiële benaming „Sowjet zone „de door de Sowjet- Unie bezette zone" of „midden- Duitsland" die de regering tot nu toe in verklaringen steeds heeft ge bruikt. Toen hem werd gevraagd of hij var. de nieuwe regering van kanse- gekomen variërende var. 12 tot 21 lier Kiezinger opdracht heeft gekre- maanden en afhankelijk van leef- I gei de nieuwe naam te gebruiken, tyd en dienstjaren. De ouderen krij- zei Van Hase: „ik wil alleen zeggen gen tot 1 januari 1968 de gelegen- dat ik vandaag heb besloten die heid een andere werkkring te zoeken. I naam te gebruiken". Een overzicht tijdens het be kijken van de bloemen bij H.B.G. in Lisse. (Foto LD/Holvast) kregen van een afdeling van de Koninklijke Algemeene Vereeniglng mét een ïr'oep' voor Bloembollencultuur en De commissie van Proefneming \Waalsdorpervlakte bij Den Haag I zoals de foto toontdoor zeven die als taak heeft schietproeven werd ter viering van dit feit een Gele Rijders, gekleed in het tenue te nemen met artillerie-materieel, „achtbronskanon" uit 1866 ..be. van die tijd. Ook de marketenster bestaat honderd jaar. Op de proef d" (en ook nog iets ander s,\ ontbrak niet... Engelse gevangenissen zo lek als een mandje („Etentje" voor bejaarden (Van onze Londense correspondent) Nauwelijks is de klopjacht op de inmiddels veroordeelde politie-moor- denaar Harry Roberts geëindigd, of de politie en militairen zitten in En geland een andere gevaarlijke mis dadiger op de hielen. Het is de 37- jarige Frank Mitchell, die wegens roof met geweldpleging tot levenslang was veroordeeld, en ontsnapt is uit de beruchte gevangenis op de gol vende heidevlakten van Dartmoor in Devon, voornamelijk bestemd voor de gewelddadigste gevangenen. Dit is Mitchells derde ontsnapping uit diverse gevangenissen. Telkens wanneer hy ontsnapte, beging hy een nieuwe misdaad. In 1958 ontsnapte hij uit Broadmoor, pleegde een roof overval en bedreigde een vrouw met een bijl. Toen hij terechtstond moes ten negen politiemannen en gevange nisbewaarders hem in bedwang hou den, omdat hy de rechter te lijf wilde. De regering heeft een onderzoek naar Mitchells nieuwe ontsnapping gelast. Deze komt juist op het ogen blik dat de vroegere defensie-chef, lord Mountbatten, aan het hoofd van een commissie, een onderzoek in stelt naar het gebrek aan beveiliging in vele gevangenissen, die zo lek blij ken te zijn als een mandje. Uit Brit se gevangenissen ontsnappen dage lijks gemiddeld twee gedetineerden. Mitchell kon gemakkelijk weg- groot aantal particulieren. De eerste koop was een party gele chrysanten, die voor f 1.40 per bos werd gekocht door de heer P- Zwaan uit het bloemencentrum Rijnsburg Hij en de aanvoerder kregen een doos sigaren. Voor de beste partijen niet grote voorgetrokken hyacinten werden be taald Anna Marie f 0.39 p. st., lln- nocence f 0.44, Carnegie f 0.28, tulpen per bos White Sail f 1.70, Paul Rich ter f2.25, Tommy f2.15, Olaf fl.55, Snowstar fl.90, Preludium fl.50, Iris Wedgewood bracht f 1,60 tot f 2 op. Narcissen gingen voor f 1.10 tot f 1.30 weg. deren buiten werkte. Zyn gevange niskleren werden gisteren in een greppel gevonden. Mitchell, die het volle vertrouwen had opgewekt van de vorige gevangenisdirecteur, werd als model-gevangene beschouwd. Verdedigster Zijn charmante verdedigster, me vrouw NemoneLethbridge, nam het in de pers en voor de televisie voor Mitchell op en bestreed dat hy zo ge vaarlijk is als hij wordt afgeschil derd. Mitchell had reeds, afgeschei den van zijn ontsnappingen. 17 jaar ln gevangenissen doorgebracht. Vol- Smallenbroek bedankt voor de onverkiesbare achttiende plaats (Van onze Haagse correspondent). De antirevolutionaire kiesvereni gingen hebben minister Biesheuvel als nummer één geplaatst op de kan didatenlijst voor de komende kamer verkiezingen. Dit betekent dat mr. Biesheuvel als landelyk lijstaanvoer der zal fungeren. Oud-minister Smallenbroek kreeg van de kiesver enigingen niet meer dan een onver kiesbare achttiende plaats en heeft om deze reden voor een kandidatuur bedankt. Zoals bekend had het partijbestuur de heer Smallenbroek in het geheel niet voor een kandidatuur aanbevo len. Hoewel door verscheidene anti revolutionairen hiertegen een actie was ontketend, bleek niettemin het advies van het partijbestuur voor de meeste kiesverenigingen zo zwaar te wegen dat zy zich eraan hebben ge houden. De eerste twintig plaatsen op de kandidatenlijst worden thans bezet door: 1. mr. B. W. Biesheuvel, minis ter van Landbouw en Visserij, 2. B. Roolvink, voorzitter A.R. tweede-ka merfractie, 3. mr. W. Aantjes, onder voorzitter kamerfractie, 4. mr. dr. I. A. Diepenhorst, minister van Onder wijs en Wetenschappen, 5. t.m. 13 de zittende kamerleden Kieft, Boersma, Walburg. Geelkerken, Van Benne- kom. Schakel, Boertien, mejuffrouw Van Leeuwen en Van der Sluis. 14. drs. R. Zijlstra. voorzitter Chr. Boe ren- Tuindersbond, 15. drs. B. Goud zwaard. medewerker dr. A. Kuyper- stichting, 16. drs. J. A. Bakker, minis ter van Economische Zaken, 17. dr. A. Veerman, rector Chr. Lyceum in Delft. 18. A. van Es staatssecretaris van Defensie, 19 gens zijn verdedigster zou hy geen ontvluchtingspoging hebben onder nomen als de autoriteiten hem had den verteld, hoe lang hy nog zou moeten zitten. Mevr. Lethbridge werd geïnter viewd, vlak voordat, er een door haar geschreven misdadigerstoneelstuk op het tv-scherm kwam. Zij is de doch ter van een gcneraal-majoor en ge trouwd met een ex-gevangene van Dartmoor. Haar man zat daar tien jaar en kreeg gratie, 48 uur voordat hy zou worden opgehangen voor een moord, welke hy zei niet te hebben begaan. Door de tegenwoordige golf van ontsnappingen verkeert het gehele Britse gevangenissysteem in een cri sis. Gevangenisstraf werkt niet af schrikkend meer. wanneer misdadi gers het gevoel krijgen, dat zy be- trekkeiyk spoedig weer de vryheid kunnen kiezen. enthousiasme Een initiatief van de directie van restaurant „De Waag", de be jaarden van Doesburg op de trouwdag van prinses Margriet een „etentje" aan te bieden, heeft een golf van enthousiasme losge slagen. Niet alleen in Doesburg, doch ook daarbuiten. Gisteren hebben verscheidene bedrijven hun medewerking toegezegd. Een zuivelfabriek bood zuivelproduk- ten aan, een conservenfabriek perziken, een wijnhandel zorgt voor het glas wijn, etc. Het voltallige personeel van restaurant „De Waag" haakte spontaan in door toe te zeggen deze dag geheel gratis te werken. Het is de bedoeling dat men tel kens om de twee uur 125 bejaar den ontvangt. Het menu bestaat 'uit: Oranjesoep. kippefilet Oran je boven" en een appeltje van Oranje. De roofoverval, die zaterdag 1 oktober is gepleegd op het bejaarde echtpaar A. Romeijn in Dordrecht, is opgelost. De Dordtse recherche heeft in samenwerking met de politie in Ede, vier in die plaats wonende jongemannen van hun bed gelicht. Het zijn een loodgieter (22), een automonteur (19), een loswerkman (21) en diens broer. Het bleek dat dit viertal behalve de roofoverval in Dordrecht, niet minder dan 40 in braken in Arnhem en omgeving heeft gepleegd. Twee van de vier waren op de avond van de roofoverval het huis van de familie Romeijn binnenge drongen met de bedoeling de brand kast te kraken, terwyl de anderen op de uitkijk stonden. Toen de in brekers ei- niiet in slaagden de kast te openen, besloten zij de bewoners van het huis op te wachten. Pistool De heer en mevrouw Romeyn kwa men omstreeks half twaalf thuis. Terwyl de heer Romeyn zyn auto in de garage zette, ging zyn vrouw alvast naar binnen. In de gang werd zy door twee mannen met een pis tool bedreigd. Toen de heer Romeyn binnenkwam werd ook hem te ver staan gegeven dat hy maar het bes te kon doen wat van hem werd ver langd. Dat was om te beginnen zijn portefeuille. Het echtpaar werd ver volgens naar de bovenverdieping ge voerd. waar van de heer Romeijn de sleutels van de brandkast werden geëist. Nadat de rovers de brandkast hadden geleegd werden de heer en f 220.000 gestolen INBRAAK IN ZUIVELFABRIEK OPGEHELDERD Door de arrestatie van twee auto handelaars (35 en 36 jaar) beiden uit Sneek. is klaarheid gebracht in de inbraak in het kantoor van de zui velfabriek N.V. Lyempf in Tolbert in J. H. Grosheide, de nacht van 30 september op 1 ok- mevrouw Romeijn in een slaapkamer opgesloten. De buit bestond uit een bedrag aan geld en uit een aantal gouden tientjes en buitenlandse gou den munten ter waarde van enkele duizenden guldens. Groot waren de vernielingen die in het huis werden aangericht. De telefoon was onklaar gemaakt. staatssecretaris van Onderwys en tober. waarby f220 000 aan melkgeld Wetenschappen. 20. H. de Mooy Azn. werd gestolen. Beide verdachten heb- uit Rynsburg, voorzitter Chr. Mid- I ben een volledige bekentenis afge- denstandsbond De A.R. fractie telt legd. Van de buit kon nog ongeveer thans dertien leden. 1 f 160.000 worden achterhaald. (Van onze Nijmeegse correspondent). De 19-jarige Nijmeegse metaalbe werker. die dinsdagavond in Den Haag op verzoek van de Nymeegse politie is aangehouden onder verden king zondagavond zyn oom D. Peters (65) te hebben vermoord, heeft gis termiddag bekend de man met een schoenmakersmes te hebben neer gestoken. Naar verluidt verbleef de metaal bewerker, die afkomstig is uit Door nenburg (gemeente Zevenaar), sinds enige tyd in een tehuis voor daklo zen in Nymegen. Daar zou hy ook het mes hebben gemaakt, waarmee hy later zyn oom doodde. Nadat de jeugdige verdachte de groentehandelaar had neergestoken, stal hy de portemonnee van zyn oom en maakte hy zich snel uit de voe ten. daarby echter vergetend zyn sjaal, die naast het lichaam van de vermoorde op de grond was geval len. mee te nemen. Nog diezelfde avond nam de Nymegenaar de trein naar Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9