EIDSCH DAGBLAD rof. Zijlstra: klemmend Jeroep op Tweede Kamer N.A.V.O. -commissie voor atoomstrategie Gé VERHOOG AJAX TEGEN DUKLA JAMIN ederland heeft len andere keus N OP BED ERVALLEN rd GESTOKEN Indonesië geeft plantages terug Ministers van Defensie besluiten tot: Elf leden W SLAGER JW POELIER h :erbericht LUSTIG WEER HORS 'D OEUVRE SALADE BITTERGAPNTUUR Nederland in de greep van Liverpool-Ajax gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 No. 32051 Ur: e A E van Dlshoeck jredacteur: J Brouwei - DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers r 0.25 Teieloun Directie en Administratie 25041Redactie 21507 Witte Suige) l. LeldeD - Giro no 67055 "CIJNS OP BENZINE OPNIEUW IN STUDIE (Van onze parlementaire redactie) jmier Zijlstra heeft vanmorgen een klemmend iep gedaan op de Tweede Kamer 0111 zijn fiscale ^tellen te aanvaarden. Als het uitstel van de stingverlaging niet doorgaat, dan blijft de 1110- jre rem los en dan laat u de gemeenten in de zo sprak hij tot de Kamer. [ylstra omschreef zijn voorstel fen evenwichtig en subtiel be lt niet tot een bestedingsbeper- ll leiden. De fouten van 1956 i er niet in herhaald. Neder - left geen andere keus, aldus de r. Als de verlaging van de in- inbelasting niet wordt uitge- llan bestrijden wij inflatie met Ijterdam is vannacht een 22- t havenarbeider uit de Maas- gearresteerd, die kort tevoren in huis in de Almondestraat l-jarige loswerkman J. R. de t met een stiletto twee ste in de hartstreek had toege- It. De politie reed het slacht- direct naar een ziekenhuis, men, zoals het er nu uitziet, snel ingrijpen levensgevaar bezworen. 1 Cgdige havenarbeider overviel Nachtoffer in zijn slaapkamer |pe bedoeling hem geld af te n. Eerder in de afgelopen Ql heeft hjj twee anderen on- ïedreiging geld afhandig wil- oaken, in één geval met suc- be havenarbeider, geen onbe- fe van de politie, is kort na de pddaad in de Almondestraat ehouden. de uur vannacht overviel de harbeider een 66-jarige bor- 'asser die uit een café kwam. havenarbeider bedreigde hem het mes en eiste geld. De bor- 'asser vertelde dat hij dat niet Ich had en liep naar zijn wo- in de Almondestraat, gevolgd zijn belager, die kans zag met naar binnen te gaan. Jden wasser wist echter In het zijn woongedeelte, dat aan gemeenschappelijke trap ligt, iJe sluiten. De havenarbeider I toen echter in een andere er zijn slachtoffer, de 34- |e J. R. de Zwart, die in bed renarbeider eiste, met een sti- steekklaar gereed, geld van #an. De Zwart zei dat hij geen had en daarop stak de haven- Ider. De politie, die intussen gealarmeerd, wist hem nog in ^Almondestraat te overmeeste- Het beleid van het kabinet is een actief werkgelegenheidsbeleid: via de omweg van verbetering van de kapi taalmarkt. Men kan de werkgelegen heid niet bevorderen door het uit gieten van geld. Deze patient, aldus de premier, heeft geen morfine, maar een beperkte chirurgische ingreep no dig. De minister-president rekende de Kamer voor dat de extra-middelen nu niet gebruikt kunnen worden voor specifieke projecten. De tegenvallers in de belastingopbrengst eisen reeds de helft van de extra-middelen op. De andere helft is nodig voor de ont spanning van de kapitaalmarkt en het bereiken van een rentedaling. „Daarmee zijn de middelen helemaal op. Als we nog meer dieden zouden we inflatie bedrijven. Het proces zou misschien even ophouden, maar daarna krachtiger doorgaan", aldus dr. Zijlstra. Te zwaar De premier noemde het een zorge lijk aspect dat de komende loonsver hoging, die nauwelijks verbetering geeft voor de gewone Nederlander, eigenljjk weer te zwaar is voor onze economie. Want de loonsverhoging omvat het dubbele van de stijging van de produktiviteit. In zyn rede stelde prof. Zijlstra de liberale oppositie min of meer verantwoordelijk. Een bezuiniging van 300 miljoen zoals werd voorgesteld Indonesische ministers hebben op dracht gekregen alle buitenlandse maatschappijen, die door de vorige regering tijdens de confrontatiepoli tiek tegen Maleisië zijn overgeno men, terug te geven. De vorige In donesische regering nam alle Britse en Amerikaanse maatschappijen in rubber- en theeplantages en olie maatschappijen, over. De regering deelde verder mee, dat zij geen verantwoordelijkheid aanvaardt voor verliezen of moei lijkheden die zijn ontstaan in dë tyd dat de maatschappijen in Indonesi sche handen zijn geweest. De opdracht aan de ministers geldt niet voor genationaliseerde maat schappijen, meest voormalige Ne derlandse bedrijven, die onder staatscontrole werden gebracht tij- ADVERTENTIE door de liberalen achtte hij gezien de korte levensduur van het kabinet- Zijlstra geen reëel voorstel. Een der gelijke bezuiniging kan alleen een kabinet met langere levensduur doen, vond hij. Het enige wat wij kunnen doen is Ge alternatieven voor 1968 duidelijk op tafel leggen. Dr. Zijlstra zei te hopen dat deze alternatieven n:et alleen in het formatiedossier terechtkomen, maar voor iedereen publiekelijk zichtbaar zullen worden, zodat men erover kan oordelen. Dr. Zylstra herhaalde zijn stelling dat de ontwikkeling van rijksuit gave niet kan doorgaan zoals deze de afgelopen jaren is geweest. Het per jaar verhogen van de belastin gen zoals de afgelopen jaren is ge beurd, dat kan niet, aldus de pre mier, omdat het niet helpt. Ongehuwde» generaal voor fiscale zaken. De grondwet geeft de ministers toestem ming om zich zonodig bij de be handeling van bepaalde voorstellen te laten bijstaan door een zogenoem de regeringscommissaris. Het is een procedure die weinig voorkomt, maar prof. Zijlstra maakte er gisteren en vandaag gebruik van. Om kwart over éen besloot kamer voorzitter Van Thiel de debatten tot vanmiddag half vier te schorsen. In die tussentijd zouden de tweede-ka mercommissies voor Verkeer en Wa terstaat en voor de nieuwe belasting- ontwerpen bespreken met de regering over de gisteren inged:ende amende menten op de fiscale voorstellen. De voorstellen, die diverse kamerleden hebben ingediend hebben grotendeels betrekking op vermindering van de lastenstijging voor het wegvervoer. Prof. Zijlstra voelt, er niet voor om de belastingverlaging voor on- gehuwden bij een lagere dan de 40- jarige leeftijd te laten ingaan. Ook een leeftijdsgrens van dertig of vijf endertig jaar zou arbitrair zijn, zei hij. De lasten zouden resp. 30 en 12 miljoen zijn. Een te zware budge- taire last. Daarom zei hij de amen dementen over de verlaging van de leeftijdsgrens niet voor rekening te willen nemen. Over de verhoging van de accijn zen op benzine en gasolie zei de mi nister, dat de budgetaire mogelijk heden niet helemaal afwezig zijn, daarom zou hij het nuttig vinden als de vaste commissie van financiën zich in deze materie zou verdiepen. Daarvoor zal de commissie vanmid dag nog bijeen moeten komen. Over een eventuele nieuwe invoe ring van de investeringsfaciliteiten wilde dr. Zijlstra niets zeggen. Hij wees erop dat dit soort maatregelen reeds invloed hebben nog voordat zij zijn ingevoerd. Een dergelijke in- voed zou in dit geval niet gunstig werken. Daarom wilde hij niet in details treden. Dat het kabinet bij verwerping van ae belastingvoorstellen vleugellam zou worden, noemde minister-presi dent niet het ergste. Voor onze eco nomie is het veel erger, want dan ontstaat hier de kringloop van de monetaire-, de inkomens-, en de be stedingsinflatie. Dat alternatief is niet aanvaardbaar. Het is funest voor de groei. De kamervoorzitter gaf vervolgens het woord aan mr. Tuk, directeur- De ministers van Defensie van de NAVO-landen hebben gis teren in Parijs besloten hun atoomstrategie in handen te geven van een permanente commissie die voor alle vijftien ledenstaten openstaat. De ministers deden dit naar aanleiding van het voor stel dat de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft ingediend. Een kleinere groep van zeven landen zal toezicht houden op een dergelijke strategie en er uitvoering aan geven. Deze groep treedt op als dagelijks bestuur". Voorlopig hebben elf leden de wens te kennen gegeven deel uit maken van de permanente commissie. Frankrijk heeft zelfs niet arm de be sluitvorming erover deelgenomen. De Prinses Margaret van Engeland droeg een opvallend hoofddeksel (een gecultiveerd alpino-petje" toen zij als vertegenwoordigster van haar zuster, koningin Eliza beth, in de Westminster Abbey een plechtigheid bijwoonde ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsverklaring van het eiland Barbados. IOEZASTBAAT 39-41 voor KERSTROLLADES le kwaliteit KALFSVLEES KALFSLEVER KALFSZWEZERIKEN voor verse KALKOEN Reerug - reebout - wilde konijnen - wilde eenden - fazanten - hazen - ganzen - braadkuikens - poelardes - braadstukken - tamme konijnen. Alles vers en le kwaliteit. LEIDEN - TEL. 21415—23456 KNMI verwacht van heden morgen a vond: Vannacht op de p plaatsen lichte vorst en hier kr mist. Morgen overdag half *aar bewolkt met later kans op j neerslag. Zwakke tot matige itussen zuidoost en zuid en de- J temperaturen als vandaag of |bgere (Opgemaakt om 11.15 u.). t 16 DECEMBER iop: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. lop: 12.21 uur; onder: 20.51 uur toater te Katwijk te 5.56 en 18.13 kagwater te 1.41 en 14.02 uur. nummer bestaat uit 24 pagina's ADVERTENTIE VOOR DE A.S. FEESTDAGEN NU van RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL. 24905 Bestel vroegtijdig. 2e KERSTDAG GEOPEND. andere ontbrekende landen zijn IJs land, dat geen leger heeft, Luxemburg en voorlopig ook Noorwegen. Portugal had wel interesse ondanks aanvanke lijke bezwaren. Het „bestuur" telt vier permanente leden de V.S., Engeland, West- Duitsland en Italië. De andere drie zetels zullen bij toerbeurt door de andere landen worden bezet voor 18 maanden. De eerste drie zijn Ne derland. Turkije en Canada, aldus zegslieden van de NAVO. Betekenis De beslissing van de ministers heeft de volgende implicaties vam verstrekkende betekenis 6 West-Duitsland en de kleinere lan den van de NAVO krijgen een stem m de atoomstrategie. O De V.S. behouden een vetorecht op elk voorstel van de bondgenoten om vain kernwapens gebruik te maken. De Amerikaanse en Britse plannen voor een kernmacht van de NAVO zijn voor onbepaalde tijd, en mis schien wel voor goed, van de baan. De deur is opengebleven voor een verdrag met de Sowjet-Unie ter voor koming van een verdere verbreiding van kernwapens Satelliet De ministers van de veertien heb ben voorts besloten proeven te nemen met een verbindingssatelliet voor de NAVO. Daarvoor zal gebruik worden gemaakt van de nog beschikbare transmissiemogelijkheid op een Ame. rikaanse kunstmaan. In de vergadering van gisteren heeft men ook overeenstemming be reikt over de financiering van de „brandweerbrigade" van de NAVO. De oplossing is gevonden doordat de landen die niet deelnemen aar „brandweer" zich thans bereid hebben verklaard wel bij te dragen in de kos ten van het transport van de brigade. Tijdens het overleg over de defen sievraagstukken zijn ook dit jaar weer rapporten van de geheime diensten besproken over de sterkte van de strijdkrachten van de communisti sche landen. Daarbij is gesproken over de militaire verhouding tussen Oost em West. De Russische strijd krachten zijn in de loop van het af gelopen jaar weer sterker geworden, zo bleek bij het onderzoek. Minister Biesheu vel vond begrip bij EEG-partners (Van onze correspondent) Minister Biesheuvel, die in Brus sel met zijn Europese collega's verga derde, heeft gisteren de kans gekre gen om de tweede helft van de wed strijd LiverpoolAjax op het beeld scherm te volgen. Het gesprek zou weliswaar toch niet veel meer hebben opgeleverd, maar een feit is, dat de bewindslieden van de vijf EEG-part ners begrepen wat er voor Nederland op het spel stond en er daarom bij tijds een punt achter zetten. Bij de vorige wedstrijd, in Amsterdam, was de Nederlandse minister van Land- bouw nogal ongedurig geweest, omdat J hjj vreesde die door de langdurige Brusselse besprekingen te zullen mis sen. Een ongedurigheid waar minis ter Luns „bepaaldelijk" niet mee tob de: hy bekende ronduit nooit naar een voetbalwedstrijd te kijken In de Amsterdamse raadzaal kon aan de ook daar bestaande spanning tegemoet worden gekomen door tij dens een vergadering van de raad twee tv-toestellen in de zaal te plaat sen. De heren waren vol goede moed begonnen aan een debat over een nieuw gebouw voor de Amsterdamse Droogdokmaatschappij Toen bleek dat het einde lang op zich zou laten wachten, werd er van de kant van het college van B. en W. gesuggereerd dat mogelijk een pauze zou kunnen wor den Ingelast. De duidelijk bestaande behoefte werd echter met de twee toestellen bevredigd. In de Zwolse raad was de toe stand al weinig anders. Het socialis tische raadslid H. Eskens had al te voren laten weten dat zijn zoon be schikte over een draagbaar radiotoe stel met oortelefoon. Terwijl zijn mede-raadsleden debatteerden, volg de de heer Eskens met één oor de wedstrijd en was in de gelegenheid zijn collega's van tijd to' tijd een oor- get-uigeverslag te geven. In Den Haag hadden de Tweede Kamerleden er al op gerekend, dat de vergadering bijtijds zou worden beëindigd. Het leek de gewoonste zaak van de wereld dat kamervoorzitter Van Thiel om kwart over zeven het debat sloot, zodat „iedereen op tijd thuis zou kunnen zijn". Jonge dirigenten naar Ver. Staten Dit jaar zullen twee Nederlandse dirigenten naar het Dimitri Mitro- poulos concours voor jonge dirigen ten in New York gaan. Het minis terie van C. R. M. heeft de beide dirigenten van hef Nationale Ballet hiervoor aangewezen. Het zijn de eer ste dirigent André Presser en de tweede dirigent Hans Vonk. Zij zullen beiden in januari twee weken naar de Ver. Staten gaan. In die tijd zal hun taak worden overgenomen door Louis StotUn en Zoltan Szilassy. De tnd :i sische gju.raai Soe- towo heeft het afgelopen week einde in ons land besprekingen gevoerd met scheepsbouwer Ver- olme over een order van 30 tank schepen voor Indonesië. De foto toont de generaal rechtstijdens een persconferentie op Schiphol., een afwerend gebaar makend, waarschijnlijk tegen de journa list Oltmans links vooraan), wiens vragen de heer Soetowo niet beantwoordde. Derde van rechts staande de heer Worms, die het contact heeft gelegd tus sen de generaal en de heer Ver- olme. Voor een verslag van de pers conferentie zie pagina 5). Ajax, de Nederlandse voetbalkam pioen, krijgt in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen het Tsjechi sche Dukla Praag als tegenstander. Dit heeft de loting, die vanochtend in Genève werd gehouden, uitge wezen. De loting had verder het volgende resultaat: Internazionale (It.)— Real Madrid (Spanje. Winnaar Vojvodina Novl Sad (J.-Sl.)/Atle- tico Madrid (Sp.)—Glasgow Celtie (Schotl.)Linfield (Noord-Ier- land) CSKA Sofia (Bulgarije). Ajax dat als eerste uit de grote bo kaal kwam, speelt eerst thuis. Alle eerstgenoemde clubs spelen de eer ste kwartfinale-wedstrijd op eigen terrein. De wedstrijden moeten voor 20 maart zijn gespeeld. De clubs hebben twee weken de tijd om overeenstemming over de speeldata te bereiken. ADVERTENTIE Sfeervolle kerstdagen met een SFEERVOL PARFUM DROGISTERIJ ir|jllAr|/ parfumerie VKiJtnnUtK Lanvin - Carve n Rochas ADVERTENTIE amandel - kransjes van niet duur wel heerlijk ©uc/ ©lu teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 15 December 1866: Volgens het Court Jour nal" heeft eene dame, woon achtig te Cheltenham, oesters etende, in een der schelpen niet minder dan zesendertig paarlen ontdekt van ver schillende grootte en uitmun tende qualiteit. Blijkens opgaaf in de Staats-Courant zijn in de week van 25 November tot 1 December in het geheele Rijk door de cholera aangetast 15 leden. personen en 8 daaraan over-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1