GOED TURNEN Xi MARGO KLEES E HANS GUNNEMA SPORT van vandaag jL/WI l/liül l/Wf 2 TCUCI I Titelstrijd Swift-combinatie VAN DER HULST CROSSKAMPIOEN Merendistrict heeft nieuwe voorzitter ZAALHANDBALCOMPETITIE SVL had met weinig moeite: LZC VERLOOR OOG GERICHT OP MEXICO KNGV contracteert Roemeense trainster Australië mf kleine equij naar Mexit PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 DECEMBES (Van onze correspondent) Het eerste Europese kampioenschap pentathlon voor landen teams is gewonnen door Nederland. De A-ploeg slaagde erin zaterdagavond, na bijzonder sterk spel, België A naar een 9-1 nederlaag te spelen. Gisteren werd tegen Frankrijk bevestigd dat de biljarttop in ons land momenteel het breedste is. Brede top Niet alleen Vultlnk en Scholte won nen hun partyen, ook invaller Bart van Nijnatten liet er tegen Galmlche geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. De grootste sensatie speelde zich echter af bij het band stoten. Jean Marty, de Franse mees ter, werd door Henk de Kleine nmar een stevige nederlaag gespeeld. Vier records werden geëvenaard dan wel gebroken. Scholte en Vul tink evenaarden het Europese serierecord. Zaterdagavond brak Henk de Kleine het Nederlands record bandstoten. De Belg Tony Schrauwen schreef het laatste wapenfeit in dit opzicht op z|jn naam, hij evenaarde het onder andere op zijn naam reeds staande Europees record partijgemiddelde. Geslaagd Dit biljartevenement mag geslaagd worden genoemd. Vooral sportief werden de laatste dagen veel succes een geoogst. De Nederlandse eind- serie kwam eigenlijk nogal onver wachts tot stand. Duitsland, dat vrij dag de ploeg van captain Jan Doggen op 5—5 hield, verloor in de volgende ronde tot ieders verrassing met grote cijfers van België-B (82). Daardoor ontmoetten België-B en Nederland-B elkaar reeds zaterdagavond. Het werd een sensationele interland. De libristen Van de Branden en Vultink konden het eerst de keu los schroeven. De Belg scoorde in de tweede beurt een serie van 494 en was daardoor uit. Vultirüc moest in zijn na-beurt proberen 482 punten te ver zamelen. In welke grandioze vorm de Aaltenaar momenteel stak, werd weer eens aangetoond. Koelbloedig verza melde hij de ballen bij de lange band en begon zijn serie Americaine. Het werd een remise! Ook op de andere tafels weerden de oranje-mannen zich als leeuwen. Zij wilden kennelijk niet voor elkaar onderdoen. Scholte produceerde in zijn tweede beurt een reeks van 400 (evenaring Europees record) en liet Vervest kansloos op 94. De grootste sensatie speelde zich af bij het 71/2. Bart van Nijnatten was daar de te genstander van Tony Schrauwen, de Belg die met een ransel vol kam pioenschappen naar de Keistad was gekomen. Zonder overdrijving mag gezegd worden dat deze Belg van wereldklasse is. Van Nijnatten was daardoor echter niet geïmponeerd. In de derde beurt bracht hij het rood witte trio op de kaderlijnen bij el kaar. Toen bleek dat de ballen wilden gehoorzamen, steeg het tempo. In een korte spanne tijdis waren 100 ca ramboles gemaakt. En de boekhouder uit Steenbergen ging door. Bij 150 klaterde het applaus op. Nog was de langste biljarter van het gezelschap niet tevreden. Schrauwen zat onrus tig op zijn stoel te schuiven. Dat had ook hij niet verwacht. Ook bij 200 was het einde nog niet in zicht. Drif tig stootte de Nederlander verder. Hij bereikte de 250! Juist toen iedereen stilletjes aan een nieuw Europees re cord ging denken dat staat met 296 op naam van Marty) brak de span ning. Op het moment dat Scholten zijn 400ste treffer liet aftellen, mis- Gisteren nam België wraak. De duivels' waren ontstellend boos. Duitsland moest dat ontgelden. Alle partijen gingen verloren. Zelfs Jan sen, die nog geen enkele keer als eer ste de 60 caramboles wist te bereiken, schakelde Tiedtke uit. In deze partij werd een bijzonder goed moyenne gespeeld. Schrauwen schreef zijn naam voor de derde keer op de Euro pese moyenme-recordlijst van het 71/2 bij: 300 caramboles in 3 beurten. Wafflard, Ceulemans, Spielmann en Marty hadden die stunt ook al eens volbracht. Extra aandacht verdient nog de partij tussen De Kleine en Marty, die de Nederlandse zege op Frankrijk op 82 bracht. De veelvoudige kampioen uit Parijs stond lange tijd achter. In de 13de beurt kwam hij door een se rie van 26 op 107100. De Kleine schotelde zijn tegenstander toen zul ke staaltjes cairotte-spel voor, dat hij geheel machteloos werd. Juichend passeerde de Kampen aar als eerste de finish. Uitgelaten wierp hij zich in de armen van arbiter M. Janse uit Rotterdam. Het huzarenstukje was voltooid. De andere winstpunten kwa men van Vultink, Scholten en Van Nijnatten, die respectievelijk La- chambre, Poupon en Galmiche „op peuzelden". Uitslagi en België B—Nederiand B: 47/2: Beekman 206 6 91 34.33 Corin (B> 400 6 131 66.66 71/2: Franchamps <B.) 300 12 73 25.00 Van Leur 232 12 69 19.33 Bandstoten: Teegelaar 200 33 21 6.06 Van Barel (B.) 170 33 33 5.15 Driebanden: De Ruyter 48 53 5 0.905 Ciaessens <B.) 60 53 4 1.132 Frankrijk—Nederland Libre: 47/2: Beekman Poupon (I 71/2: 200 22 37 lukte een moeilijke stoot. De over winning kon hem overigens niet meer ontgaan. Ineens Van Nijnatten zal het toernooi in Amersfoort niet snel vergeten. Nog nooit in z|jn carrière was h|j boven de 200 gekomen. Nu lukte het ineens. De man die slechts twee keer per week in z|jn vrije t|jd één uurtje kan trainen, had een belangrijke bijdrage in de eindzege geleverd. Gestimuleerd door het sterke spel van zijn teamgenoten vocht Henk de Kleine zich eveneens naar een hoger niveau. Verdwenen waren ineens alle twijfels. Ludo Dielis, waarvan was aangenomen dat hij wel zou winnen werd snel op achterstand gezet- In 18 beurten werd de strijd beslist- De Kleine had hierdoor het Nederlands moyenne-record gebroken en ge bracht op 11,11. Met de zege van Dog- I gen op Jansen (driebanden) was de I monsterzege compleet: 91. Burgemeester Smolders (Alkemade) volgt de heer J. Juffermans op Cob v .d. Hulst heeft gisteren in het clubkampioenschap cycle-cross van de Leidse ren- en toervereniging „Swift-combinatie", dat op het duin- parcours in de omgeving van Noord- wfjkerhout werd gehouden, duidelijk bewezen momenteel de sterkste veld rijder van de blauwwitte club te zijn. Zelfs een Joop Zoetemelk en Ton heel wat mans z|jn. konden de v. d. Valk, die doorgaans in een cross Zoeterwoudse renner niet in zijn zegerush stuiten en moesten hem heel wat terrein prijsgeven. Aan deze titelstrijd over tien ron des namen elf amateurs deel. Alleen Wim v. d. Berg en Dorrepaal, kon den de race niet tot een eind bren gen. Reeds in de eerste „toer" zorg den de favorieten Cok v. d. Hulst, Joop Zoetemelk, Ton v. d. Valk en Peter de Jong voor een afscheiding. De sterk rijdende Van der Hulst wenste geen risico's te nemen en in de derde ronde trok hij er alleen tussenuit. Voor zijn vluchtmakkers was er geen houden meer aan en zij moesten hem steeds meer terrein ge ven. Onbedreigd legde Van der Hulst beslag op de titel. In de strijd om de tweede plaats ontdeed Zoetemelk zich twee ronden voor het einde van Van der Valk. De uitslag: 1. en kampioen. Cok v. d. Hulst, (Zoeterwoude); 2. J. Zoetemelk (Rijpwetering)3. Th. v. d. Valk (Voorschoten)4. P. de Jong (Roelofarendsveen)5. B. Kerkvliet (Roelof arendsveen)6. A. Hille- brandt (Leiden); 7. S. Brandt (Lei den); 8. W. van Diemen (Oegst- geest); 9. J. v. d Lans (Sassenheim). Cees v. d. Bent legde onbedreigd beslag op de cross-titel van de nieu welingen. De steeds beter fietsende knaap uit Voorhout bleef met drie kwartronde voorsprong aan' de win nende hand. Kanshebber Jan Witte- man werd door kettingpech van zijn winstkansen beroofd. De uitslag: 1. C. v. d. Bent (Voor hout); 2. L. de Jong (Leiderdorp); 3. B. v. d. Hulst (Zoeterwoude)4. J. Witteman (Voorschoten); 5. Paul Akerboom Roelof arendsveen6. L. Witteman (Voorschoten); 7. J. de Koning Roelof arendsveen8. A, v. d. Lely (Koudekerk a. d. Rijn); 9. S. Rietbroek (Alkemade); 10. H. Zui derduin (Katwijk); 11. M. Riethoven (Leiden), Uitslag veteranen: 1. H. Lepelaar (Leiden); 2. B. Kruit (Leiden); 3. S. de Jong (Roelofarendsveen)4. G. Mieremet (Leiden). Uitslag A-aspiranten: 1. H. v. d. Berg; 2. W. v. d. Kley; 3. T. Seriier (allen Leiden); 4. A. Meskers (Warmond); 5. Slingerland. (Lei den) .B-aspiranten: 1. L. Riethoven, 2 L. v. Dam, 3. A. v. d. Voet (allen Leiden)4. Bert Akerboom (Roelof - arendsveen)5. van 't. Hart, 6. F. v. d. Berg (beiden Leiden). Bandstoten Marty (F.) Teegelaar 78 Driebanden: De Ruyter 60 Laserre (F.) 59 België ANederland 47/2: Vervest (B.) 92 Scholte 400 Driebanden Jansen (B.) 54 Doggen 60 I Libre v.d. Branden (Bi 500 Vultink 500 71/2: Schrauwen (B.) 183 Van Nijnatten 300 Bandstoten: De Kleine 200 Dielis (B.) 100 18 FrankrijkNederland A: Libre La Chambre (F.) 61 3 Vultink 500 3 Driebanden Laserre (F.) 60 63 Doggen 46 63 I Anker-kader 71/2: Poupon 'F.i 55 4 Steenwedstrijdenin Amsterd 5 250 18 52 400 4 267 100.- Ankel-kader 71/2: Bandstoten Eindstand (resp. wedstrijdpnt./ 1. Nederland A 9 2. België A 8 3. West-Duitsland 5 4. België B 4 5. Frankrijk 2 6. Nederland B 2 34—16 29—21 21—29 2822 22—28 1»—32 Het Hollands Merendistrict van het gewest Zuid-Holland van de KNSB heeft weer een voorzitter. Tijdens de jaarvergadering in „De Woelige Baren" in Roelofarends- veen. werd de burgemeester van Alkemade, de heer F. M. F. Smol ders tot voorzitter gekozen. H|j volgt daarmee de t|jdel|jk voorzitter J. Th. Juffermans op. De benoeming van de heer Smolders geschiedde b|j accla matie. Oud-voorzitter Juffermans woonde de vergadering in Roelofarendsveen zaterdag zelf niet bij. H|j verblijft op het ogenblik in Nieuw Zeeland. De heer Juffermans door het gewest Zuid-Holland onlangs onder scheiden voor vele verdiensten voor het Merendistrict met het lidmaat- Vice-voorzitter Bakker rechts overhandigd de heer Smolders de voorzittershamer. (Fcyto Leldsch Dagblad) schap van verdienste van de KNSB had zijn functie tijdelijk reeds overgedragen aan de tweede voorzit ter, de heer C, Bakker. De jaarvergadering van het Me rendistrict leverde weinig moeilijk heden op. Een klein probleempje vormt echter de financiële toestand. Doordat de prijzenvoorraad tot een bedrag van f7600,- was aangevuld, was er op de kas van het district een flinke aanval gedaan. Secretaris penningmeester J. W. den Ren re kende er echter op dat een nieuwe ijsperiode weer voldoende geld in het laatje brengt. ROTTERDAMSE TRIOMF OP DE ROLLEN Aan spanning en belangstelling heeft het zaterdagmiddag en avond in het home-trainertoernooi om de „Grote Facomprijs", dat door de wielervereniging „Sassenheim en omstreken" in het K.S.A.-gebouw in Sassenheim werd gehouden, niet ont broken. Nochtans was de Rotter dammer Bert van Dalsen in de eind strijd veruit de sterkste en hij bleef als enige van de twaalf finalisten in beide ritten over 1.000 meter onder de 37 sec. Door zijn triomf kwam Van Dal sen in het bezit van een nieuwe racefiets. De stevig gebouwde „Swift-rijder Peter Akerboom uit Roelofarendsveen. vorig jaar triom fator. eindigde in dit sterke gezel schap „rollenrijders" op een eervol le derde plaats. Er namen ditmaal maar liefst 54 amateurs en nieuwelingen aan het toernooi van „Sassenheim e.o." deel. Een recordaantal. Eerst moesten de deelnemers 's middags twee ritten over 500 meter rijden en de twaalf snelste deelnemers van deze ouver ture mochten 's avonds in de finale aan de slag. Vooral de renners van ..De Rotterdamse Leeuw" kwamen in het voorprogramma goed voor de dag met een gedeelde eerste plaats voor Frits van Duyvenbode en Sjaak van Torre in 35.8 sec. Door de der de plaats van Bert van Dalsen (36.2 sec.) kwam „De Rotterdamse Leeuw" in het bezit van de aan deze ou verture verbonden KSA-beker. Na de eerste rit van de eindstrijd over 1.000 meter bleek Van Dalsen met een tijd van 36 sec. reeds ver uit de snelste. Al zijn tegenstanders bleven boven de 37 sec. Toen Van Dalsen ook zijn tweede rit in de fraaie tijd van 36,5 sec. aflegde, was hij zeker van de zege en fiets. Peter Akerboom reed zijn tweede rit in 37,3 sec. en rukte daardoor op van de vijfde naar de derde plaats. De uitslag luidt; 1. B van Dalsen (R'dam), de 2x 1.000 meter in 1 min. en 12.5 sec.: 2. F. van Duyvenbode (R'dam) 1.14,9; 3. Peter Akerboom (Roelofarendsveen) 1.15,4; 4. W. Wagner (Santpoort) 1.16,1; 5. H. Zuiderduin (Lisse) 1.16,2; 6. W. v. d. Berg (Wateringen) 1.16,3; 7. J. v. d Torre (R'dam) 1.16,6; 8. W. Knoppert (Noordwijkerhout) 1.16,6; 9. J. de Jong (Halfweg) 1.16,7; 10. J. v. d. Pijl (Haarlem) 1.16,8; 11. C. Stroom- bergen (Lisee) 1.16,9; 12. H. van Leeuwen (Den Haag) 1.18,4. Met de zaalhandballers van SVL gaat het in de districts tweede klas se tot nog toe bijzonder goed. Gis teren wonnen de roodwitte Lei- denaars in de Haagse Houtrusthal de derde wedstrijd in successie AAC'65 werd naar een kansloze 22- 14 nederlaag gespeeld en z|jn hier door met de Hcrmes-reserves nu de grootste kanshebbers op de titel. LZC deed het daarentegen niet zo goed. Na twee overwinningen werd gisteren tegen WIK de eerste neder laag geleden (15-10). Een debacle leek gistermiddag in de maak voor het Rotterdamse AAC in de wedstrijd tegen S.V.L. De rood- witten, die Jan Schuring, verdediger no. 1, misten, startten .zo sterk met daverende schoten van Walter Gortz en fraaie breakouts via Hans Ka- gie en George Tiesema, dat de stand in nog geen tien minuten spelen al tot 61 was opgevoerd. Daarna lie ten de S.V.I.-ers de teugels wat vie ren, maar het initiatief hielden zij vast in handen. A.A.C. kon zich wat aan de roodwitte druk ontworstelen en dat bracht ook voor haar de tel ler aan het score-bord enkele malen in actie. Omdat ook S.V.L. intussen geen kansen ongebruikt voorbij liet gaan, kwam de rust met een alles zins duidelijke 125 voorsprong voor Walter Gortz en z|jn mannen. Na de hervatting vlotten de zaken heel wat minder in de Leidse ploeg. Het weinig inspirerende tegenspel van A.A.C., dat het hoofdzakelijk van volhouden en hard schieten moet hebben, deed S.V.L. geleidelijk af zakken. De wedstrijd ontaardde in een haastig heen en weer rennen van beide teams uit de verdediging naar de vijandelijke doelcirkel, een schot lossen en dan maar weer re tour eigen cirkel. Toen A.A.C., dat met dit spel vertrouwd is geraakt, tot 12—7 en 15—10 was ingelopen, kwam er wat meer bezinning in de S.VX.-acties en met de technische surplus leidde dat tot afstand ne men. Walter Gortz en het breakout duo Hans Kagie en George Tiese ma lieten in snelle opeenvolging het net achter de A.A.C.-doelman bollen. De rest van het team deed nog een duit in het zakje en dat betekende voor A.A.C .een verloren wedstrijd. De Rotterdammers aanvaardden de nederlaag, die kwam met de score 22—14 voor S.V.L. Volgende week valt waarschijnlijk tegen de Hellas-reserves de beslis- ging. De tweede formatie van de Hellenen gaat met S.V.L. aan de top. doelman Krik Parrel en waterpolo- international Nico van der Voet verslagen. De Leidenaars werden toen door de Hagenaars naar een 27 achterstand gespeeld en zagen daarna geen kans meer dit verschil ongedaan te maken. Bij de L.Z.C.'ers ontbrak het gis teren aan stootkracht. Zo misten de rood witten o.a. drie van de vier toe gekende strafworpen en slaagden zij er ook niet in een numerieke meerderheid tot tweemaal toe werd een W.IJC.-speler voor enige minuten naar het bankje verwezen voldoende uit te buiten. Na de wisseling ging het in de L.Z.C.-gelederen minder slecht. W.I.K. stond echter niet toe dat de Leidenaars erg veel van hun achter stand afknabbelden en kleiner dan drie doelpunten is het verschil (7—10 en 10—13) niet geweest. Karei Ca- ron was met vijf doelpunten de schotvaardigste speler in het Leidse team. Hans Parrel en Jan Correl- jee scoorden elk tweemaal, terwijl Vic Me|jer eenmaal raak schoot. De opzet van de Amsterdamse turnbond om van de jaarlijkse Steenwedstrijden een revanche van de Nederlandse kampioenschappen te maken, is er gisteren in de hoofdste delijke sporthal niet helemaal uitge komen. Het grote aantal deelnemers en het feit dat er op verschillende plaatsen in de hal gewerkt werd, ga ven het geheel een rommelige on overzichtelijke aanblik. Bovendien ontbraken bij de dames kampioene Ria Rietveld wegens ziekte terwijl ook de sterke Friese turnsters van Quick Huizum niet aanwezig waren. Toch werd er bij de dames goed geturnd. Vooral Margo Klees en Fe- mie Klunder en de langzaam weer in vorm komende Willy Gielen toonden dat zij volgend Jaar geduchte titel kandidaten kunnen worden. Margo Klees en Femie Klunder hebben een verbeten duel geleverd dat de kleine Margo dankzij een grotere vastheid en het feit dat Femie bij de balk- oefening, waarvoor z|j met 9.55 pun ten en de hoogste waardering van de dag kreeg, bijzonder sterk begonnen. De jonge Eindhovense mist echter nog de routine om een dergelijke voorsprong op de andere onderdelen vast te houden. Margo Klees, sinds enkele jaren zeker van een plaats in de nationale ploeg, heeft de vastheid wel en de Beverwij kse kwam met een gemiddelde van ruim negen tot een totaal van 36.60 punten. De Austra lische Valery Norris, die na de we-. LZC Het sectiebestuur keurturnen van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond, dat enkele jaren geleden het initiatief nam om ter verbetering van het turnpeil bij de dames sterke buitenlandse ploe gen uit te nodigen, heeft nu het oog gericht op de Olympische Spe len van Mexico. Met ingang van het nieuwe jaar heeft het KNGV de in West-Duitsland wonende Li- via Costa, die tien jaar trainster van de Roemeense damesploeg is geweest, gecontracteerd voor bet geven van twaalf weekend-trai ningen. Voor deze training, die zo als gewoonlijk op het Cios in Arn hem wordt gehouden, wordt de huidige A-groep, waarvan enkele dames zijn afgevallen, met talent volle jongere turnsters tot vijftien aangevuld. Verder is het KNGV in vergevorder de onderhandelingen met Janus Caius, de nationale Roemeense trainer. Wanneer Caius inderdaad naar ons land komt, dan zal hij hier van begin februari tot eind mei blijven. Het is de bedoeling dat Livia Costa en Janus Caius in sa menwerking met de huidige leiding Nel Krauwel en Tjitte W|jmstra) vooral de verplichte oefenstof voor Mexico City gaan onderwijzen. Het KNGV heeft voor de nationale kampioenschappen van 1968 deze stof voor dames en meisjes met enkele aanpassingen verplicht ge steld. Voor het eerst zal dan een nationaal kampioenschap in de vorm van een achtkamp (verplich te en keuze stof) worden gehou den. Ook in de wedstrijden tegen Polen en Oostenrijk in het najaar van 1967, wil men een achtkamp laten verwerken Janus Caius zal als hij komt ook worden belast met extra-trai ningen van de dames, die geselec teerd worden voor het Europese kampioenschap, dat eind mei in Amsterdam wordt gehouden. Hardy Frenger, de bekende Duitse trainer, die al eens In Nederland is geweest, komt volgend jaar de herenploeg twaalf weekeind-trai ningen geven. Ook b|j deze trai ningen, waarbij Frenger geas sisteerd wordt door Klaas Boot en Jaap van der Sande, die onlangs ook officieel trainer van de se- lectieploeg werd, ligt het accent op de verplichte oefenstof van Mexi co, HANS GUNNEMAlfr ivinnaar bij de here- reldkampioenschappen vanul mund in Nederland bleef i door een verblijf van één jaar op een hoger turnpeil! men, toonde onmiskenbare f1 ten. Z|j kwam echter op de' ke onderdelen, brug onr evenwichtsbalk iets te kort er dan de tweede plaats te grijf1 Thea Belmer, die afgeloper' in het huwelijk trad, legde n_ v|jfde plaats als l damse voor de zesde maal 1 de „Steen". Bij de heren was het turk aanzienlijk mindere kwaliteit de PSV'er Hans Gunnemaij op de zes onderdelen een i heersing. De Eindhovenaar 1 leen b|j het paardvoltigeren i tot een waardering onder d| Met een totaal van 54.9f bleef Gunneman de andere! mers van wie h|j geen conti ondervond ook bij de hew braken enkele topturners ja voor. kt De uitslagen luiden: dp Margo Klees (Odin) 36.80 pil vrije oef., 9.20 sprong, 9.05 bil balk), 2. Valery Norris (Aim 10 (9.20, 9.30, 8.95, 8.65), 3. WB len (Atilla) 36.00 (9.25 9.05, 8ti 4. Femie Klunder (PSV) 35.£" 8.90. 8.95, 8.20). Heren: (resp. totaal, sprong, voltige, vrije oef., rek) 1. Hans Gunneman (P (9.10, 9.20, 8.95, 9.20, 9.35, 9.% Snellenberg (Attila) 52.15 (4, 3. Alex Knip (Mauritius) 511 9.20, 9.20, 8.90, 8.40, 7.40)j Pruis (DOS) 51.30, (8.8 7.95, 8.55, 8.40). De Franse atleet Ro; buck. Europees kampioen i meter, won zaterdag in Haf 100 meter in 10.2 sec. Dirk de Bruin van het damse Minerva won Utrecht een nationale loop nieter in de tijd van 18 mir' sec. De Utrechter eindigde op ruim 40 sec. aid De Australische afvaardig de Olympische Spelen van Mexico zal uit niet meer atleten en officials bes dens de Olympische Spelen bestond de Australische 306 personen, maar het Ai Olympisch Comité vond het| band met het slechte gedrj matige discipline van afvaardiging onverantwoord 1968 met een grote équipe Spelen deel te nemen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 8