Tekort in 1967 wordt ruim 1 milioen meer Op zaterdag niet parkeren in Haarlemmerstraat j j.v.d.A.belasting op brandassurantie 1 ZINGER MARKTGELDEN VERHOGEN Bonaventura-lyceum kan h best praten LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 rWte tegenvaller voor %eidse raad '5. egt iuifoor niet-financiële specialisten in de Leidse raad was het jtermiddag een grote tegenvaller, dat het geraamde tekort leefer 1967 van 21/4 miljoen wel op zal lopen tot ruim drie en H i half miljoen gulden. Een en ander is een gevolg door de utikhouder van financiën reeds meegedeeld in een vergadering sph de Commissie voor de Financiën door de toegenomen 'r gaven in de sociale sector (Alg. Bijstandswet). gestand niet Rooskleurig 8 ]et waren de financieel-des- m\digen in de raad, die deze nulling gistermiddag deden. i deze troosteloze blik op de mAomst, spraken deze middag 1 raadsleden hun bezorgdheid -plover de financieel niet roos- lirige toestand van Leiden. e heer Den Dubbelden (PvdA) die ~~>rmiddag het begrotingsdebat her- \de, wees erop, dat het begro- itekort nog zal stijgen van f. ten tot f. 3.600.000.Dit in ver met een mededeling van de wet- ler van Financiën in een commis- Nijjsrgadering, dat er nog een begro- swyziging komt voor de sociale ist. De saldi-reserve, zo rekende ieer Den Dubbelden uit, zal eind niet meer dan 2% miljoen be- J Belastingen en W. willen thans komen met verhoging van de tarieven van de SF., waardoor een opbrengst wordt tegen van f. 500.000.—Sprekers [tie voelt niet veel voor deze ta- fverhoging. Maar valt hieraan, Jen de extra uitgaven in de sociale lor, wel te ontkomen? zreker gelooft, dat thans het ogen- I aangebroken is om over te gaan de invoering van een brandassu- •y'iie-belasting (geraamde opbrengst 5 D.000.voorts tot verhoging van rioolbelasting naar een percen- van de reinigingsrechten (ge geide opbrengst f. 300.000.en tot lering van parkeermeters (ge zoende opbrengst f. 250.000. N ttra inkomsten dacht de heer Den ^(belden te putten uit de „verfy- ;en" en een extra uitkering het Gemeentefonds door Vebverheid te wijzen op de byzon- oife uitgaven, welke Leiden o.a. nieuwe aansluiting op rijksweg 4 'n perplicht is te doen. alt er, aldus spreker, niet te be ëdigen op het gemeentelijk appa- 1 door een efficiëntere gang van 'jen toe te passen. Waarom moeten raadstukken worden gedrukt? ®.»en reorganisatie van de Dienst 'f Kasbeheer en Kredietwezen moet ADVERTENTIE Belde dagen diner-dansant 'liet muziek van het trio Peter Vink; y optreden van Han Bakker H enzangvandeValentina's J Kerstmenu f 30,- per couvert ,t! Speciaal Hotelarrangement 'Van zaterdag 24 dec. vóór het diner Jt/m dinsdag 27 dec. na het ontbijt, «nel. beide Kerstdiners f 135,- p.p. b Reserveer nu voor een il onvergetelijke Kerst bij HOTEL-RESTAURANT Boulevard Zeereep-Noordwijk a/Z S Telefoon (01719)-3941 en 3942. het z.i. mogelijk maken, dat de lenersvergoeding wordt verlaagd. Zo als bekend diende de P.v.d.A.-fractie in deze geest een voorstel in. V erontrustend De toestand bij de Kapitaalsdienst ziet spreker als verontrustend, waar door vele urgente werken niet kun nen worden uitgevoerd. Spreker be grijpt niet goed, dat particulieren wel en de gemeente geen geld kan aan trekken. De gemeente kan toch geld aantrekken uit verkoop van grond aan het rijk voor de uitbreiding van de Universitaire bouw? Evenals zijn fractiegenoot Van Aken brak ook de heer Den Dubbelden deze middag een lans voor het houden van avondvergaderingen. Vele ingezete nen, die zich gaarne aan het raads werk zouden willen geven, zijn hier door verhinderd i.v.m. hun werk overdag. Zorgwekkend Ook de heer Ham (KVP) achtte de financiële positie van Leiden, mede gelet op het grotere tekort, zorgwek kend. De saldi-reserve zal straks, mede door toedoen door de hogere uitgaven door de Soc. Dienst, niet meer toereikend zyn om het tekort van 1967 op te vangen. Naar sprekers oordeel houden de uitkeringen uit het Gemeentefonds onvoldoende rekening met de enorme stijging van niet afwentelbare renten en afschrijvingen. Evenals de heer Den Dubbelden was de heer Ham van mening, dat er op het terrein van de gemeentelijke efficiency nog wel iets kan verbete ren. Hoewel de K.V.P.-fractie akkoord gaat met deze niet-sluitende begro ting, drong spreker er bij het College op aan om via de Vereniging van Nederl. Gemeenten sterke aandrang te gaan uitoefenen op de regering: a. om bij de vaststelling van het be drag per inwoner meer rekening te houden met de stijging van de kapi- taalslasten en b. om de norm van de uitkering-Sociale Zorg dusdanig te verhogen dat deze tenminste 80% van de kosten in het betreffende jaar gaan dekken. Den Haag maakt het uit De gemeenteraad, aldus de heer Ham, kan wel blijven doorgaan met het nemen van lnvesteringsbesluiten, maar Ged. Staten en de ministers van Binnenlandse Zaken en van Fi nanciën maken uit, wat er in Leiden feitelijk gebeuren mag. Gegeven echter deze omstandig heden zal het College dienen o gaan tot een nog stringenter gericht investeringsbeleid: geen plannen ma ken voor werken, welke nog jaren lang op uitvoering zullen moeten wachten. Voor een verzwaring van de riool belasting voor eigenaars van onroe rend goed suggestie de heer Den Dubbelden kon de heer Ham niets voelen. Noodsituatie De heer Elsgeest (Prot. Chr.) bor duurde in grote lijn op hetzelfde stra mien van voorgaande sprekers voort. De financiële toestand Is zorgelijk, vooral nu het tekort moet worden verhoogd (tot f. 3.600.000.Een |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIII!IIIIIIIIIIUM "Hij ons zelf j beginnen" „Nu Leiden zich in zulk 1 H een zorgelijke financiële posi- 1 H tie bevindt, lijkt het mij §j 1 raadzaam dat wij bij ons zelf 1 beginnen", aldus de heer Koopmans (P.S.P.), die de 3 H suggestie deed om het pre- H sentiegeld met f5,per zit- 1 ting te verlagen. 1 De wethouders, aldus spre- 1 ker, zijn wellicht bereid om f 1000 per jaar van hun wed- g de aan de gemeente-kas af te staan. 1 Tenslotte zou de burge- H meester wellicht iets kunnen g laten vallen van zijn ambts- g en auto-toelage. llllllllllllllllllllllllllllllIM noodsituatie treedt op. De spaarpot (saldi-reserve) is straks verdwenen. Hoe denkt het College zich hiertegen over te stellen? Is er geen extra bij drage voor het marktwezen te verkrij gen? Hoe wordt de nieuwe tariefvast stelling van de S.L.F.? Nu efficiency is geboden, kwam het spreker juist voor, dat het bureau voor de statistiek en sociografie van gemeentewerken worden gecombi neerd. Geen ideale oplossing De heer Gransch (P.v.d.A.) voor de eerste maal in de raad aan het woord merkte op, dat de gemeente voor de markten drie maal zo veel uitgeeft, dan zij ontvangt. Dit is geen ideale oplossing. Een tekort van f350.000! In dit verband is er dan ook het voorstel van zijn fractie om de marktgelden voor de veemarkt met 50% en die voor de andere mark ten met 25% te verhogen. (Opbrengst f62.500). Ook dan blijft er nog een groot exploitatie tekort bestaan. Sprekende over een eventuele nood zaak van een nieuwe veemarkthal, citeerde de heer Gransch enkele pas sages uit een adres, dat tien gemeen ten, met een veemarkt, aan de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben gericht. P.v.d.A. in Leidse raad Om half tien gisteravond stelde de voorzitter de behandeling van groep III (maatschappelijke zorg, volksgezondheid en personeelszaken) aan de orde. Mej. Van Buel (K.V.P.), die over deze groep het eerst het woord voerde, achtte het wekelijkse spreekuur van de sociale raadsvrouw niet druk be zocht. Een spreiding van het spreek uur over de stad komt spreekster gewenst voor. Voorts sprak zij uit voerig over de bejaardenzorg en vroeg inlichtingen over het uit blijven van een dienstencentrum voor bejaarden. De heer Lamers (Prot. Chr.) had naast waarde ring voor de uitvoering en bege leiding van de Alg. Bijstandswet, kritiek op het uitblijven van een „inspreak-college". Met nadruk wees spreker op nood zakelijke samenwerking op maat schappelijk terrein tussen particu liere instellingen en zo nodig met de gemeentelijke overheid. Laat men ko men tot een sociale wijkopbouw. Aan een dienstencentrum zag de heer La mers gaarne een algemeen karakter gegeven. Dus niet alleen voor bejaar den. Nadat spreker enkele personeels zaken onder de loep had genomen, verzocht de heer De Wilde (K.V.P.) het College om maatregelen tegen wateroverlast op straat bij grote re genval, b.v. het schoonhouden van kolken. Veemarkt Op grond van enkele uitspraken in dit adres verdedigde de heer Gransch een door zijn fractie ingediend voor stel, waarin B. en W. worden ver zocht alleen dan tot een bouw van een nieuwe veemarkt over te gaan, indien het ten laste van de gemeente komende te verwachten exploitatie tekort in redelijke overeenstemming is met de economische betekenis van deze veemarkt voor onze stad. De heer Van Aken (P.v.d.A.) rele veerde de gelukkige opening van de vuilverbrandingsinstallatie, waarop lang is gewacht, en de ter gelegen heid daarvan verschenen voortreffe lijke brochure. Kan deze niet in be perkte mate in drie talen verschij nen en belanghebbenden worden toe gezonden? Schone straten Een pleidooi hield spreker voor schone straten, waartoe zijn fractie een voorstel indiende, en het bij de burgerij aankweken van het gevoel om de straatverontreiniging tegen te gaan. Een bescheiden proef met plas tic-vuilnisemmers achtte spreker ver antwoord. Aan het schoonhouden van straatkolken ontbreekt nog wel het een en ander. Om elf uur schorste de voorzitter de zitting tot as. maandag. De be handeling van groep III wordt dan voortgezet. Deze middag komen ook de voorzitter en enkele wethouders in eerste instantie aan het woord om antwoord te geven op de vele reeds gestelde vragen. Subsidies Nadat de heer Duyverman (V.VD.) zijn visie op het subsidiebeleid had gegeven „het is moeilijk om de subsidie-bedragen in de hand te hou den, er is nu weer een stijging van circa 4%" hield ook de heer Pompe (Noodraad) enkele beschouwingen over de financiële nood, waarin Lei den verkeert. Voor een verhoging van de rioolbelasting voelt sprekers fractie niet. De heer Van Baarn (P.v.dA.) sprak deze middag over enkele economische kwesties, o.a. over het kern-energie speurwerk bij de Kema. Het is vol gens spreker niet verantwoord om financiële bijdragen aan de Kema te blijven verlenen. Spreker bepleitte een z.g. nazorg nadat de aardgas installaties zijn aangebracht. Een beeld van de aankomst stallaties in het door water ge- van de Nederlandse militairen, teisterde Florence hebben gehol- die met hun waterzuivering sin- I pen. Zij keerden op Ypenburg in Aardgas De aardgastarieven dienen zodanig gewijzigd te worden, dat ook de klein verbruikers er wezenlijk profijt van hebben. In deze geest diende zijn fractie, zoals bekend, een voorstel in. Aan defecte straatverlichting moet iJ. meer aandacht worden besteed. De heer Lyten (K.VP.) achtte geen redelijke grond tot hoge verwachtin gen van het Industrieschap aanwe zig. De gang van zaken met het Industrieschap stelt zijn fractie bij zonder teleur. Ook het bedrijfsleven is erg teleurgesteld. Reeds is het aan tal gegadigden met 27 verminderd. Spreker vroeg zich af of er „niet op korte, doch op lange termijn nog iets van dit Industrieschap is te verwach ten". De heer De Kier (Prot. Chr.) kon niet warm lopen voor het P.v.d.A.- voorstel tot verlaging van het aard gastarief voor kleinverbruikers. Wie zijn kleinverbruikers? Dit behoeven geen laagst-gesalarieerden te zijn. Over avondzittingen kan zowel pro als contra worden gesproken. Zijn fractie wacht het antwoord van B. W. af, alvorens een standpunt in te nemen. De heer Lamers (Prot. Chr.) toonde zich een voorstander van een sociale en culturele wijkopbouw, waar mee het contact overheid-burgerij is gediend. Hoe zijn de ervaringen met de huis vesting o.a. sociale en medische aspecten van buitenlandse arbei ders? Voorts wenste de heer Lamers te weten, welk patroon B. en W. zich voor ogen hebben gesteld t.o.v. hun industrialisatiebeleid Buiten de orde De heer Frans (P.S.P.) wacht wat betreft de verlaging van de leners vergoeding de resultaten van de reor ganisatie van de dienst af. Toen de voorzitter de heer Frans erop attent maakte, dat hy nu reeds in tweede instantie sprak zonder het antwoord van B. en W. af te wachten, brak hy zyn rede af. De heer Molle (P.v.d.A.) deed de suggestie om by de Soc. Dienst een commissie in te stellen, die regelma tig controle houdt over de huisves ting van buitenlandse arbeiders. De heer Kret (Prot. Chr.) betreur de het, dat nog steeds geen goedkeu ring (uit Den Haag) is ontvangen op het raadsbesluit, dat voorziet in de uitbreiding van het gemeente-archief. Hiermede was de behandeling van de eerste paragraaf in eerste in stantie afgesloten. Vele suggesties in Leidse raad Bij de behandeling van de paragraaf „Openbare veiligheid" zijn uit de Leidse raad vele suggesties naar voren gekomen. Zo werd o.a. gepleit voor de vestiging van een politiepost in Zuid- West, het invoeren op zaterdag van een parkeerverbod langs de Haarlemmerstraat en permanent langs het Rapenburg tussen Noordeinde en Nonnensteeg. Bovendien was er een voor stel van de heer De Bruyn om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot sluiting op zaterdag van de Haar lemmerstraat voor alle verkeer. Uitvoerig is bij deze behande ling ook gesproken over het goed functioneren van het open baar vervoer. Politiepost in Z.W.? De heer Kuyt (P.v.d.A.) infor meerde naar de resultaten van de werf campagne voor de politie. In dit verband pleitte hij voor woningen van aan te trekken po litiepersoneel. Hoewel zijn fractie tegen herrieschoppers is, vraagt zij om hen, die op wettig veroor loofde wijze uiting aan hun op vattingen geven, daarin niet te be lemmeren. Van een gecoördineerd optreden van de politie is z.i. nog weinig sprake. De fietsenoverlast langs het Rapenburg begint ont stellende vormen aan te nemen. Zijn wij, aldus spreker, zo lang zamerhand niet toe aan een po litiepost in Zuid-West? Voorts vroeg de heer Kuyt of de taak van de jeugdbrigadiertjes hoe nuttig ook niet te zwaar wordt. Het verkeer neemt steeds toe. Het bureau „gevonden voorwer pen" ware zi. meerdere dagen per week open te stellen. Aan het goed functioneren van het openbare vervoer moet grote priori teit worden gegeven, vooral nu de stad zich sterk uitbreidt. Voor stads vervoer biedt z.i. het stationsplein te weinig accommodatie. Een nota over openbaar vervoer zou spreker toejuichen. De heer Pompe (Noodraad), die in avondzitting de eerste spre ker was over deze paragraaf, vroeg o.a. meer politie-toezicht op voet gangers, die z.i. veel in overtreding zyn. De heer Van der Vliet (Prot. Chr.) ig het verkeersbeleid geremd door Leidens financiële positie en het daardoor niet realiseren van het we genschema. Koppeling van verkeers lichten achtte spreker urgent. Dus automatisch. Veel waarde hechtte ook spreker aan het goed functioneren van het openbaar ver voer. De busstrook langs het Stad huisplein is reeds een grote verbe tering. Een voorrangsregeling voor het openbaar vervoer ïykt spreker op haar plaats. Verkeersmaatregelen zyn zü. nodig oa. by de Houtlaan en de Boerhaavelaan, de Lammen scan wsge Korevaarstraat Parkeerverbod Een parkeerverbod op de Haar lemmerstraat op zaterdag komt spreker gewenst voor. Met het voor stel van de P.S.P.rijverbod op za terdag in de Haarlemmerstraat, kon de heer Van der Vliet niet meegaan. Ook dient z.i. een parkeerverbod ik het leven geroepen te worden voor het Rapenburg, van Noordeinde tot Nonnensteeg. Spreker betreurde het, dat de ver- keers-deskundige slechts één maal per maand in Leiden is. Dit bevor dert het contact niet tussen wethou der verkeersdeskundige. Groentje De heer De Wilde (K.V.P.), die zich nog „een groentje in de raad voel de", achtte de snelheid van de mo torrijtuigen in de stad ook brom fietsers vry hoog, zo niet te hoog. In het duister gelegen zebra-paden dienen 's avonds verlicht te worden. Spreker was voor de suggestie van de heer Van Vliet t.a.v. een parkeer verbod op het Rapenburg. Tenslot te vroeg de heer De Wilde hoe of het college denkt over het weren van ry- wielen op de markt. ICC-welsprekendheitlsconcours „Jullie zitten daar wel allemaal te lachen, maar je moest hier zelf eens gaan staan". Deze ontboezeming op het toneel van een van de deelnemers aan de welsprekendheidsavond van de Interscholaire Contact Commisie zal alle deelnemers wel uit het hart gegrepen zijn. Want het bleek voor de 17 deelneemsters en deelnemers van middelbare scholen in Leiden en omgeving een niet geringe opgaaf om gisteravond in de aula van de Louise de Coligny-hbs enkele minuten te vullen met een zo gedegen en welluidend mogelijk betoog. Twee jongens slaagden er in een gunstig oordeel van de kritische jury los te peuteren: Peter van Zonneveld (St. Bonaventuralyceum) en Hans Wakka (idem) behaalden respectie- veiyk in de afdeling senioren en de afdeling Junioren de eerste prys. Dat betekende ook dat het St. Bonaven turalyceum de K en O-beker voor de beste schoolprestatie in de wacht sleepte. De tweede prys in de beide afdelingen ging naar Fiona Hers (sr) van het Rijnlands Lyceum en Ton Ceelen (jr) van het Seminarie Leeu wenhorst. Peter van Zonneveld won zijn prys met een emontioneel ge brachte zeer persooniyke toekomst visie, waarin alle mensen gelukkig moeten zyn. Hans Wakka die ook vorig jaar in de pryzen viel sprak over lang haar („een onderwerp waarmee je alle kanten uitkunt, naar boven naar beneden De jury die de spreekprestaties van de 17 Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen in Leiden werden de navolgende perce len geveild: T.o.v. notaris J. C. van Eek. Huis Witte Rozenstraat 22 op f 9.500,- door F. Brands q.q. T.o.v. notaris W. F. Karstens. Woonhuis Dorpsstraat 17, Oegstgeest oj f35.400,- door V. d. Drift q.q. Woon huis Nieuwsteeg 23 op f 12.000,- door V. d. Drift q.q. Woonhuis Hoge Ryn- dyk 264 op f 40.000,- door Nadorp q.q. Jongens en meisjes moest beoorde len bestond uit mevr. E. S. F. de Jong-Feteris, mevr. M. J. H. Obbe- ma-Smeets en de heren K. C. Nu- man, C. de Zoeten en T. M. Joosten. Prof dr. A. Brouwer voorzitter van de Leidse Volksuniversiteit K en O reikte aan het eind van de avond de K en O-beker uit aan het St.-Bo- naventuralyceum. De heer Numan deed dat aan de individuele prijswin naars. De heer Bouwman en mej. Boudens zongen volksliedjes en een paar satirische cabaretliedjes, zy hadden daarmee veel succes, even als Pia van der Kloot en Liesbeth Bachrach, die een modern ballet nummer opvoerden. De heer Portheine (V.V.D.) ver-, zette zich tegen het „kalken" van namen van Beatgroepen op ge bouwen, ramen, verkeerslichten etc. Met de heer De Wilde was spreker het eens, dat het stadsschoon niet mag worden opgeofferd aan het ver keer Praktische bezwaren heeft de heer Portheine tegen het voorstel om het zware vrachtvervoer op be paalde uren uit de binnenstad te houden en het sluiten van de Haarlemmerstraat op zaterdag voor het verkeer. Met vele andere sprekers achtte spreker een goede aanwijzing van de vertrekty den van de bussen van af het station zeer gewenst. Ala voorbeelden werden Den Haag en Utrecht genoemd. Ook by deze be grotingsbehandeling drong de heer Portheine weer aan om het lynnum- mer van de bus ook aan de ach- terzyde aan te brengen. De fractie genoot van de heer Portheine, de heer Zitman, sprak over het ge mis van parkeerhavens in vele stra ten, waardoor thans auto's gedeel- teiyk op een trottoir worden ge plaatst. De heer De Bruin (PB.P.) brak deze avond een lans om bepaalde burgers (b.v. ambtenaren en onder wijzers) bevoegdheid te geven tot het opmaken van een procesverbaal. Teneinde het plakken en schrijven op particuliere eigendommen tegen te gaan deed spreker de suggestie van gemeenteiyke „plakborden" aan de hand. Rijverbod Volgens spreker zal het niet zo lang meer duren, dat voor het verkeer in de binnenstad beperken de maatregelen moeten worden ge troffen. Enkele voorstellen wijzen reeds in deze richting. In dit verband lichtte spreker zyn voorstel toe om een on derzoek in te stellen t.o.v. de riuiting van de Haarlemmerstraat voor het verkeer op zaterdag. De heer Roorda (P.v.tLA.) vroeg o.a. aandacht voor het zeer gevaar lijke punt Boshuizerkade—Telders kade. Hier dienst z.i. een voorrangs kruispunt te komen. Ruim baan Spreker toonde zich een voorstan der van parkeermeters. Met het spreken over „ruim baan voor het openbaar vervoer" is men er niet. Er zal ook iets moeten gebeuren. Nu de exploitatie van het open baar vervoer de gemeente niets kost is het wellicht aan te bevelen om de abri's van gemeentewege te verwar men. Een andere suggestie, welke de heer Rooda deed: laat de gemeente eens f 65.000 beschikbaar stellen ter verbetering van het openbaar ver voer of anders de inkomsten van de toekomstige parkeersmeters hiervoor beschikbaar stellen. De heer Roorda, die zich aansloot by de suggestie: een parkeerverbod langs het Rapenburg (westzyde), verdedigde tenslotte het voorstel van zyn fractie tot wering van het zwa re vrachtverkeer op bepaalde uren van de dag in de binnenstad. De heer De Kier (Prot. Chr.), die waardering had voor het optreden van de politie, die veel voor moeiiyke kwesties wordt geplaatst, vroeg aan dacht voor het personeelstekort van de politie en sloot zich aan by de heer Kuyt t.a.v. een politiepost in Z.W. De heer Kier (Prot Chr.) vroeg toelichting op de post civiele verdediging. Mevr. Van der Blom-Vyibrief laatste spreekster over deze para graaf voerde o.a, het pleit voor het verwyderen van struiken langs en op graszones.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3