EIDSCH DAGBLAD onen mogen 4 plus 1 mhoog Prinses Margriet tekent vandaag aan BOOT JAMIN Oud-premier mr. Cals minister van Staat ïjf pet. ier aow emrover d wards 15 jaar Ruby (stervende met longontsteking in een ziekenhuis Van Doorn toch terug in Kamer richt 1 maart I860 ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 No. 32047 A. C. van Disnoeck jeur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel l. LeldeD - Giro no 67055 GERING Reëel peil hoeft iet gehandhaafd WERKGEVERS Opwaartse druk door Dinsdag beslissen verhoging minimum VAKBEWEGING over aanvaarding Ex-bewindslieden onderscheiden (Van onze Haagse correspondent) ■.a.o/s mogen volgend jaar met hooguit 4 pro- jworden verbeterd. Op 1 juli mag daar nog Tiooguit 1,5 procent bij iu verband met de dan Jrwachten druk van hogere omzetbelasting en ■ielast. Jet minimuminkomen wordt per 1 januari opgetrokken M120 per week tot 126 en op 1 juli tot f 128. ■sociale uitkeringen AOW, invaliditeitsrente. kindei bij- mnz.) gaan op 1 januari 5 procent omhoog, halverwege het ■otg/t dan verdere aanpassing aan de loonontwikkeling. Urenlang in de nieuwe c.a.o.'s geen Jverkorting worden opgeno- ileeds afgesloten langlopende waarin wel werktijdverkorting trkt blijven echter op dit punt, Jvoor wat betreft hogere loon- Ügingen, onaangetast. De (nogen in de loop van het jaar ijrden aangepast aan onver- poge stijgingen van de kosten üisonderhoud. onderhandelingen in de be kken mag ook op geen enkele Jaar boven worden afgeweken maximale 4 plus 1,5 procent. niet in de vorm van verbe- van pensioenen of spaar - 5 werkgevers in een bedrijf of daaraan zouden willen mee- r Jlld Edwards, in wie de Britse de plannenontwerper voor de g|of van 1963 ziet, is gisteren N leeld tot vijftien jaar gevan- raf. ie treinroof werd ongeveer 25 gulden buitgemaakt. De nu ;e Edwards was gedurende drie •ortvluchtig voordat hy zich in Iber van dit jaar bij de politie Hjj heeft steeds ontkend aan iving medeplichtig te zijn. Hjj hts de boerderij, waar de ben- verborg, hebben schoonge- ury had een uur en drie kwar- Kiig voor haar beraadslagingen 5 zij Edwards schuldig ver- aan het smeden van de plan deelneming aan de treinroof. 1ERBER ICHT INDAG WEER ?AT KOUDER onze weerkundige medewerker) Ingelse weerdienst verwacht in lende twee weken een kouder 'pe met aanvoer van poollucht, ld met enige sneeuwval. Een «ring, die snel via Engeland brengt vandaag weer regen Xland, waarna morgen uit het esten weer wat koudere lucht tnkele buien wordt aangevoerd. »1 ln het noorden van ons land 1 gisteravond vele buien verge- *an onweer en natte sneeuw. arden meldde meer dan 10 nontladingen. Ook is in het ie etmaal elders in ons land veel gevallen waardoor tal van (velden weer onbespeelbaar zyn irden voor het weekeinde. In het midden van Nederland vanmorgen 12 tot 16, in Gro- 20 mm regen gemeten. 11 DECEMBER op: 8.28 uur; onder: 16.29 uur. op: 8.04 uur; onder: 15.39 uur. pvater te Katwijk te 2.12 en 14.31 laagwater te 10.29 en 22.47 uur. cummer bestaat uit 20 pagina's. Dit alles is hot resultaat van uren lang overleg, dat een grote regerings delegatie gistermiddag en gisteravond met de landelijke werkgeversorgani saties en de vakcentrales heeft ge voerd. Een resultaat, dat men ener zijds een akkoord kan noemen: men werd het onderling eens over de „be steedbare" c.a.o.-ver beteringen en het inkomen. Maar anderzijds hebben de vakcen trales zich nog niet aan deze loonpo litieke regels voor 1967 willen binden. Dinsdag zullen zij gezamenlijk hun standpunt bepalen of zjj wel of niet bereid zijn mee te doen aan de c.a.o.- keuring. Dat hangt op de afwijzing door de regering van de mogelijkheid van aanpassing van de lonen aan de duurte en de mogelijkheid van verbe teringen boven de maximumnorm. Het verbod van een duurte-aanpas sing zit het N.K.V. zeer dwars, ter wijl het N.V.V. bovendien onder zware druk staait van een aantal van zijn bonden, due niets voelen voor een pla fond-norm. De kans is daarom nog niet uitgesloten dat de vakcentrales het kabinet laten weten: regel de lonen in 1967 maar zelf via heft (keu- rings) College van Rijksbemiddelaars. Wat over: Naar verluidt heeft de zes man sterke delegatie van het tussenkabi- net-Zijlstra tijdens de besprekingen laten weten, dat handhaving van het reële huidige werknemersinkomen voor haar geen voorwaarde mocht Minister-president Zijlstra, heeft gistermiddag in aanwezigheid van de beide vice-minister-presidenten, dr. J. E. de Quay en mr. B. W. Bies heuvel in het ministerie van Alge mene Zaken onderscheidingen uit gereikt aan de oud-ministers en staatssecretarissen van het kabinet- Cals. Oud-minister-president mr. J. M. L. Th. Cals is door de Koningin be noemd tot minister van Staat. By K.B. van 30 november 1966 werden benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau: dr. ir. ADVERTENTIF A. Vondeling, (oud-vice-premier en oud-minister van Financiën), dr. L Samkalden, (justitie), drs. P. C. W. M. Bogaers, volkshuisvesting)ir. S. A. Posthumus (Staatssecretaris Ver keer en Waterstaat) en de heer C. Egas (Staatssecretaris C.R.M.). Tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw werd be noemd: J. G. Suurhoff, (Verkeer en Waterstaat), by bevordering, Tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw werden benoemd, drs. J. M. den Uyl, (Economische Zaken) mr. M. Vrolyk. (Cultuur, Re creatie en Maatschappelyk Werk), mr. M. van der Stoel, (Staatssecre taris Buit. Zaken», drs. Th. J. Wes terhout, (Staatssecretaris Binn. Za ken) en dr. W. L. G. S. Hoefnagels, (Staatssecretaris Financiën). Met uitzondering van minister Suurhoff. die in het ziekenhuis ver- blyft, waren alle oud-ministers en staatssecretarissen aanwezig. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) zei echter na afloop, dat er bij het 4 plus 1,5-plafond „in vele gevallen toch een reële verbetering" zal zijn. Minister Bakker (Economische Za ken) verklaarde daarentegen weer, dat de totale loonkostenstyging nu dusdanig hoger komt te liggen dan was geraamd, dat het moeilijk zal zijn op de 4,5 procent styging van het prijsniveau te biyven, die voor 1967 is geschat. De totale loonkostenstij ging (d.w.z. inclusief lange c.a.o.'s, „overloop" uit dit jaar, enz.) was by deze schatting van de prijsstyging op 6.7 procent. De loonkostenstijging, die de min of meer door de regering ge dicteerde overeenkomst met zich meebrengt, wordt nu door werkgevers geschat op 8,4 procent en door de werknemers op 7.8 procent. Het is dus de vraag, wat dit voor invloed op de pry zen heeft. Minister Bakker kon slechts zeggen, dat hy nog deze maand met het bedrijfsleven een sprek zal hebben over een krachtige aanpak „in de marges van het prijs- beleid". BREESTRAAT 173 De hoofdpersonen bij het loon- overleg van gistermiddag waren v.l.n.r. minister Bakker Econo mische Zaken), werkgeversleider Bosma, minister-president Zijl stra, werknemersleider Kloos en minister Veldkamp (Sociale Za ken). Cijf eren Dan verwacht de vakbeweging half volgend jaar nog ruim een procent styging van de kosten van levenson derhoud door omzetbelasting en pre mieverhoging. zy zyn nu druk aan het becijferen of er wat over bhjft van dje over 1967 uitgesmeerde 5,5 procent c.a.o.-verhoging (de ver hoging van het minimum-in komen komt wa/t gunstiger uit, namelyk op 6,7 procent). Het enige, dat zij giste ren definitief zeker wisten, was dat er niet op een verlichting van de pre miedruk valt te rekenen: minister Zijlstra (Financiën) wees zonder meer de suggestie af dat de regering f. 100 miljoen uit de schatkist zou ha len om de verhoging van de zieken fondspremie af te zwakken. Vervolg op pag. 2 Soestdijk in licht van schijnwerpers Mr. Cals werd Minister van Staat, een eretitel voor verdien- stelijke staatslieden met rijke er varing. Hij bevindt zich nu in ge zelschap van de heren Van Klef- fens. T jar da van Starkenborch Stachouwer, Beel, Drees en Oud. Jack Ruby, de man die de vermoe delijke moordenaar van president Kennedy, Le© Harvey Oswald, dood de, is gisteren met longontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Zyn toe stand zou ernstig zyn. De 55-jarige nachtclubeigenaar verbleef in de plaatselyke gevange nis sinds hy twee dagen na de dood van president Kennedy op 22 no vember 1965 Oswald ondier de ogen van talryke inwoners van Dallas en onder de camera's van de televisie doodschoot. Ruby ligt nu in het Parkland-ziekenhuis, hetzelfde zie kenhuis waar Kennedy ruim drie jaar geleden de laatste adem uit blies. In eerste aanleg werd Ruby voor de moord op Oswald ter dood veroor deeld, maar kort geleden werd een nieuw proces tegen hem gelast. Een zuster van Ruby, mevr. Eva Grant, verklaarde dat haar broer „stervende is". De plaatsvervangen- (Van onze Hilversumse correspondent) Paleis Soestdijk heeft gister avond in het licht van krachti ge schijnwerpers gestaan ter gelegenheid van de onder trouw en het huwelijk van prinses Margriet en het 30- jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar. De schijnwer pers waren alleen gericht op het middenstuk van het paleis, de twee vleugels vielen buiten deze verlichting. Nog nooit was paleis Soestdyk op een dergclyke wijze verlicht. Het wys erop, dat het aanstaande hu welijksfeest en de 30-jarige bruiloft nationale festiviteiten worden. Van daag begint met de ondertrouw- plechtigheid de feestmaand, die ja nuari afgesloten wordt met het huwelijk van het jonge paar. Het is nog niet bekend of het koninklijk gezin tussendoor nog een korte win tersportvakantie zal nemen. Zonder gevolg De ondertrouw vanmiddag 12 uur, in het Baannse gemeentehuis gaat om een plechtigheid, die precies 40 minuten zal duren. Als de weers omstandigheden gunstig zijn wordt een grote belangstelling ver wacht, temeer daar de Baarnse, de Bunschotense en de Spakenburgse oranje-verenigingen hun leden neb ben opgewekt door hun aanwezig heid hun trouw aan oranje te doen blyken. Om vyf minuten over twaalf arriveert het jonge paar zonder ge volg op het gemeentehuis, op het bordes verwelkomd door de burge meester. mr. F. J. van Beeck Cal- koen. Hy treedt als ambtenaar van de burgeriyke stand op, ditmaal ge assisteerd door ambtenaar F. C. van de Vliet, die de acte van ondertrouw redigeert. De trouwzaal is door de Konin klijke Nederlandse Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde met zeldzame planten en bloemen uit het beroemde cantons-park versierd. Na de voorlezing van de acte en de on dertekening daarvan, zal de burge meester het jonge paar toespreken en een geschenk namens de gemeen te Baarn aanbieden. Hierna worden de 21 leden van de gemeenteraad voorgesteld en wordt er koffie geserveerd. Daarmee is de ondertrouwplechtigheid ten einde. Het paar zal op het bordes nog po seren voor de fotografen en dan aan een korte rijtoer beginnen, die op het Stationsplein onderbroken zal wor den. Daar staan de leerlingen van de school, waar de Prinses zes jaar als „Pietie van Oranje" stond inge schreven. Ook hier zullen geschen ken worden aangeboden. Niets wyst erop, dat deze onder trouwplechtigheid verstoord zou kunnen worden door ordeverstoren- de elementen, maar de Baarnse po litie heeft het zekere voor het onze kere genomen en zeer vele maatre gelen getroffen. Vanaf tien uur vanmorgen was het centrum van het dorp afgeslo ten voor alle gemotoriseerde verkeer. Vanaf vanmorgen zeven uur waren en parkeerverboden ingesteld voor diverse wegen. Geregeld werd op het traject van de rijtour gepatrouil leerd. Meer dan honderd man po litie is vandaag op de been, de ma rechaussee by het paleis Soestdyk heeft geen versterking gevraagd. „Dat klaren we zelf wel", meende de paleisbrigade. Na de lunch in het paleis vertrekt het jonge paar om half vier naar Rotterdam. By de grens van Rotter dam worden zy begroet door burge meester Thomassen. Dan valgt een rytoer naar het ndeuwe hart van de stad. Het is niet uitgesloten dat mr. H. W. van Doorn, de oud-voorzitter van de KVP en thans voorzitter van de KRO en lid van de KVP-fractie in Tweede Kamer, alsnog op een verkies bare plaats op de KVP-kandidaten- lyst voor de Tweede Kamer zal wor den geplaatst. Zoals gemeld bedankte mr. Van Doorn aanvankelyk voor plaatsing op deze kandidatenlyst omdat „men hem niet meer lustte". Nadat hij de KVP had laten we ten, dat hy als kandidaat geschrapt wilde worden, is mr. Van Doorn be naderd door KVP-voorzitter mr. P. J. M. Aalberse, die op hem namens het partybestuur een dringend beroep deed om zich alsnog beschikbaar te stellen. Mr. Van Doorn zal geplaatst kun nen worden op een verkiesbare plaats op de zogenaamde Brabantse lyst. Oorspronkelyk werd hy geplaatst op een niet-verkiesbare plaats op de noordoostelyke lyst. Mr. Van Doorn heeft het verzoek in beraad gehouden. Gisteravond heeft hy mr. Aalberse laten weten zeer erkenteiyk te zyn voor het hem gedane aanbod, een erkenteiykheid die uitgaat naar het partybestuur en naar de Brabantse KVP-kring. Dit aanbod, aldus de heer Van Doorn, betekent dat zowel het partybestuur als de Brabantse kring zich distan tiëren van een voor hem onaanvaard- de arts van de gevangenis, dr. Cal lahan, sprak er echter zyn verba zing over uit dat men de nachtclub eigenaar naar een ziekenhuis had overgebracht. „Ik heb hem vrydag- ochtend nog onderzocht en toen dacht ik, dat de verkoudheid waar aan hy al ongeveer twee weken ïydt, minder werd", aldus de arts. De art sen in het ziekenhuis noemen de toestand van de patiënt ernstig, hoe wel hy geen koorts heeft. ADVERTENTIE INTERIE'UR VERZORGING l&KXLUU/n\ PAPtNBUPfeCtiiüLEaJB'JNSBUPfel Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken. Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 nze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE ADVERTENTIE cakes niet duur wel heerlijk bare aantasting van vrye menings uiting. Mr. Van Doorn heeft het KVP- bestuur laten weten, dat indien zou biyken dat de KVP-verkiezingsraad in overgrote meerderheid (minstens 3/4 van deze verkiezingsraad) het nu gedane voorstel zou ondersteunen, hy zich dan verplicht gevoelt zyn ver zoek tot schrapping in te trekken. Dr. A. J. H. Bartels, staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, heeft zich niet beschik baar gesteld als KVP-kandidaat voor de komende Kamerverkiezingen. Reeds eerder heeft minister dr. G. M. J. Veldkamp laten weten daartoe niet genegen te zyn. (9u(/ teuwo Uit Breda wordt medege deeld, dat de nieuwe sektie der herdoopers thans gebruik maakt van een vijver op de buitenplaats van eene aan zienlijke dame, dat de doope- lingen thans gekleed te water gaan en hooggeplaatste per sonen en krijgslieden zich tot die sekte voegen. Uit vele oorden van het zuiden der Vereenigde Staten komen weder berichten, waaruit blijktdat de bevol king er nijpend gebrek aan levensmiddelen leed. Men dacht dat de president John son in zijne boodschap eene groote som geldvan het Congres zou vragen tot on dersteuning der noodlijden- i den in het zuiden. A

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1