eroen Bosch - herdenking in het najaar van 1967 Galavoorstelling in liet „Circustheater" Collectie panelen en tekeningen Vraag uw slijter om de beste vermouth en hij geeft u Cinzano Kees Vollemans: Bah JERMOLA" FLANELLEN- LAKENS 7.95 9.95 JNDERDAG 8 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Grandioos en problematisch kunstenaar n*,t staat nu wel vast dat een herdenking van de 450 jaar geleden ni-Hertogenbosch overleden kunstenaar Hieronymus Bosch door- j kan vinden: een representatieve collectie van panelen en pingen van de wereldberoemde meester zal na vier en een halve _J voor twee maanden terugkeren naar de stad waar zij ont- den. ingegeven aldus deelde de heer Frenken, die met de dagelijkse gang van zaken belast is mee door de grote waardering die deze kunst thans in diverse brede kringen ge niet. Geprobeerd zal worden in aanslui tende culturele evenementen de band met de eigen tijd aan de orde te stellen. Organisatorisch werkt de in het leven geroepen Stichting Jeroen Bosch-expositie, samen met het ge meentebestuur van 's-Hertogenbosch en de culturele raad van Noord-Bra bant, terwijl voor de museaal-tech- nische zijde de royale medewerking werd verkregen van museum-direc ties en conservators uit Nederland en België. Ook van de kant van het plaatselijke bedrijfsleven werd reeds principieel financiële medewerking toegezegd. Verwacht mag worden dat voor het even grandioze als problematische n Jeroen Bosch, dat voor het laatst werd geëxposeerd in 1936 in seum Boymans-Van Beunin- gen, de belangstelling uit binnen- en buitenland zeer groot zal zijn. Jangrij ke stukken dl ie't organiserend comité is erin n\agd van een aantal buiten ge en Nederlandse musea en cties zodanige toezeggingen is?rkrijgen voor het in bruik- ontvangen van een ruim ptZ werken van de schilder, kan worden gezegd, dat overzichtstentoonstel- nworden gemaakt van het zijdige oeuvre van de grote hj)he kunstenaar. Na een jaar werkzaamheden 't mogelijk gebleken de voor alen te scheppen die voor de jdj ginghuisvesting en bege- hg van een dergelijk grote en jare tentoonstelling noodza- c zijn. expositie zal in het najaar *'1967 plaatsvinden in het I raai Noord-Brabants Mu- van een wetenschappelij- rHitoonstellingsopzet zijn stukken jiikleen gevraagd waarvan het twoord mocht worden geacht de reis naar hun plaats van tan zouden maken. Spaans bezit zullen o.a. een oeking van Sint-Antonius", be- l in het Museo Del Prado in id, en 'n „Kruisdraging" uit het iklijk paleis kunnen worden ge- Jterd. Musea uit de VS zegden lertal werken toe, waaronder de otting van Christus" uit Prin- en uit Boston het „Ecce Ho- irieluik, met de ook uit archie- (ekende stichter Pieter van Oss, ijecretaris van 's-Hertogenbosch -ijde van Jeroen Bosch, n Belgische musea zijn belang- Iwerken toegezegd, terwijl ook i-ankrijk, West-Duitsland, Oos- k, Italië, Zwitsersland en Enge- stukken mogen worden ver- Uit de Nederlandse collecties rt de werken die zich bevinden t Rotterdamse museum Boy- •Van Beuningen de voornaam - laats in. Ook uit andere open en particuliere verzamelingen i werken die thematisch van g zijn worden opgenomen. Door il van documenten, archivalia ijalia zal voorts worden gevisua- i welke de bronnen zijn die aan kunst ten grondslag liggen, uit artistiek milieu het werk van stamt, en welke zijn betrek- zijn geweest met de illustre (Vrouwe Broederschap, jondere nadruk zullen krijgen van de Antoniusverzoe- een onderwerp door Bosch uitgebeeld, voorts de vier uiter- de moraliserende allegorieën, loe o.a. behoren de beroemde uit het museum Boy- f-Van Beuningen en hét „Nar- hip", welk paneel door het Lou- jaar Den Bosch zal worden ge- De thematische opzet is tot gekomen onder supervisie van Boon, directeur van het Ryks- "enkabinet te Amsterdam en alJ. K. Steppe te Leuven. pte belangstelling ^plannen voor een Jeroen Bosch- instelling, waartoe in 1965 het 'jtief werd genomen door mr. jFrenken en drs. J.-Oyen, zijn, jve door de gedachte aan een ^nking van zijn sterfjaar, mede Operaseizoen te Milaan geopend Het grote operaseizoen Is gisteravond weer begonnen in La Scala in Mi laan. Voor het eerst was het gebouw dit jaar niet versierd met duizenden rode en witte anjers. Het geld voor de bloemen is aan het geteisterde Florence en Venetië geschonken. Aan het eind van die eerste acte van Verdi's Nabucco dwarrelde van het schellinkje een handvol pamflet ten naar beneden, waarop geprotes teerd werd tegen het Amerikaanse opbreden in Vietnam. Na de tweede acte zeilde van het balkon onder grote hilariteit een witte duif naar beneden. Het zinne beeld van de vrede zocht een goed heenkomen op de schoot van een dame in de stalles. Picasso-expositie in Moskou In het Poesjkin-museum in Moskou is gisteren een tentoonstelling ge opend van 200 tekeningen van Pi casso. Dit is de eerste Picasso-ten toonstelling in Moskou in tien jaar. De tekeningen zijn uit particulier bezit, onder meer van de Russische schrijver Uja- Ehrenburg, een oude vriend van Picasso. ïien Russisch bruidskroontje dat is samengesteld uit 1.535 diaman ten van de gordel van Catherina de Grote is gisteren te New York voor 77.500 dollar geveild. Het kleine 19de eeuwse kroontje werd door de laatste drie tsarina's van Rusland bij hun huwelijk gedragen. De edelstenen zijn samen 283 karaat. De koper, Harry Levinson uit Chicago, hoopt het kroontje voor 100.000 dollar aan een museum of particuliere verzamelaar te kun nen verkopen. Als hij die prijs niet krijgt haalt hij het uit elkaar om de stenen afzonderlijk te verkopen. Manifestatie „Toneel nu" „Toneel nu" is het motto van een manifestatie Modem toneel" die op 16, 17 en 18 december in „De Lan taren" in Rotterdam wordt gehou den. De Nederlandse Amateur To neel Unie, het Nederlands Toneelver bond en de Rotterdamse Stichting Kunst voor de Jeugd zijn de organi satoren. Deze manifestatie beoogt de jeugd kennis te laten maken met het moderne toneel en daarover te dis cussiëren met elkaar en de regisseurs en de medespelenden. Het Nieuw Rotterdams Toneel, de Nieuwe Ko medie, de Amsterdamse Toneelschool en de Toneelgroep Theater verlenen medewerking. Opgevoerd worden .Mama, kijk zonder handen" van Hugo Claus, „Jacques of de onder werping" van Ionesco en enkele mo derne eenakters, waaronder „De les" van Ionesco. Geheime archieven van het Vaticaan worden geopend Paus Paulus heeft besloten studen ten en geschiedkundigen toegang te verlenen tot geheime archieven van het Vaticaan, die betrekking hebben op het pontificaat van Paus Pius de negende, van 1846 tot 1878. Tot dus ver konden studenten slechts inzage krijgen van stukken uit de periode tot het overlijden van Pius' voorgan ger, Paus Gregorius de zestiende, in 1846. De nieuwe periode beslaat de hereniging van Italië, het einde van de wereldlijke pauselijke macht en het eerste Vaticaans concilie in 1870. ADVERTENTIE Hoe het komt dat ik klanten die mij het beste vragen Cinzano verkoop? Dat lijkt me nogal logisch F\ zegt de heer De Heer, Slijterij de Wijnkelder, Driebergenstraat 323 te Den Haag. „Ik geef hen inderdaad het beste. De beste vermouth met een volle, afge ronde smaak. Dat is Cinzano Drink ook Cinzano. Waarvoor zou u met minder genoegen nemen. Citt Cin Cinzano. In Academiegebouw Een zekere Kees Vollemans, gebo ren in 1942 in Rotterdam en nu wo nende in Vlaardingen, exposeert zijn schilderijen en collages in het Uni versiteitsgebouw, Rapenburg 7f_ Wie kennis neemt van zijn in be paald misselijk-makende kleuren ge houden werken, herinnerend aan fondant, borstplaat, marsepein en bessesap, die tevens onderwer pen behandelen, waaraan een ge- frusteerde seksualiteit ten grondslag ligt, wendt zich daarvan met wal ging af, als hem tenminste het ver schil tussen „kitsch" en „kunst" eni germate duidelijk is. Het is waarachtig niet de moeite waar om op zijn verbeeldingen nader in te gaan. Het enige portret, dat van Gustav Mahler, waarvan ge tuigd kan worden dat Kees Volle mans béter kan, is een verademing in de modderpoel van perverse ab erraties, die hier gedemonstreerd wordt. Wie wij hiervoor verantwoordelijk moeten stellen, is ons onbekend. In ieder geval vindt deze expositie plaats onder auspiciën van het Leids Akademisoh Kunstcentrum, dat hiermee alle grenzen overschreden heeft. ir Een 27-jarige man heeft zoals gisteren gemeld dinsdag vier schilderijen in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden in Washington met een schaar bewerkt en ernstig beschadigd. De schade aan de werken beloopt tienduizenden dollars. Het motief voor de daad is vooralsnog niet bekend; de man is aangehouden. Hier twee van de beschadigde werken. Officiële presentatie (Van onze kunstredactie) Den Haag heeft er gisteravond een theater bij gekregen. Op de manier die past bij een gemeente waar het woord „officieel" een zeer speciale nuance heeft, is het circustheater in Scheve- ningen met het sierlijk vertoon van avondkleding geopend. Met het Ned. Dans Theater en het Residentie-Orkest als arbeid zame eregasten, werd het een galavoorstelling, die volkomen aansloot bij de ingebruikneming van een zaal die burgemeester Kolfschoten ronduit „imposant" noemde. „Als een Phoenix herrezenderus is niet alleen een theater dat uit de as en uit het bederf", stelt de 1 de spijt om het verlies van „K. en directie van de NV Maatschappij W.' naar de achtergrond dringt Zeebad Scheveningen in het pro- maar ook een accommodatie waar- gramma, want het eindresultaat van van een bezoekster zei: Kun je je de ontwerpen van architect R. Fled- voorstellen dat dit vroeger het afge- „Geen passender geschenk voor een burgemeester dan een verrekij ker", gaf burgemeester Kolfschoten terug op het joyeus gebaar van mr. D. van Dusseldorp, gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van de MZS, die voor hem zowel als voor zijn echtgenote „hoewel u bij ons altijd op de eerste rij zult zitten" een toneelkijker aanbood. Toch was de openingsspeech van de burge meester evenzeer op het verleden ge richt: meer dan zestig jaar cir cus, de tijd van de Carré's, de Sar- rasani's, de Strassburgers is voor bij Het aandeel ran het Ned. Dans Theater de première van een „Pas de deux" van Benjamin Harkarvy, diens ,Madrlgalesco" en John Buts- lers „Carmina Burana" werd ge presenteerd op de manier zoals van dit gezelschap kan worden ver wacht Technische beheersing en in tensiteit waren ook nu de betrouw bare pijlers. Nadat het laatste ap plaus voor de dansers en danseressen was weggestorven, liep het circus theater uit in een door de mist tot schimmen gedeformeerde stoet, rich ting Kurzaal, waar alle genodigden onder wie ambassadeurs, zaakge lastigden, burgemeesters van omlig gende en veraf gelegen plaatsen, ver tegenwoordigers van overheidsinstellingen wachtte. culturele en een souper Stijlbesef Stijlbesef spreekt uit alle werken van choreograaf Benjamin Harkar vy, ook uit de „Pas de deux" die hij maakte op muziek welke Adolphe Het is beslist een schande voor de hooggeroemde Leidse Universiteit, dat zy een expositie als deze binnen haar muren tolereert en er blijkbaar haar goedkeuring aan verleent. Slechts één woord hebben wjj er voor over: „Bah" H. Tsjechische bisschop ontslagen De r.-k.-Tsjechische wijbisschop Prohazka is uit de gevangenis ont slagen. Het Weense RK-Persbureau Kathpress meldde gisteren, dat de bisschop, die 13 jaar in de gevange nis heeft gezeten, geen verlof heeft gekregen om weer als zielzorger te gaan werken. Abt van Zundert verlaat de Trappistenorde (Van onze correspondent) Emanuel Schuurmans abt van de Trappistenabdij in het West-Bra bantse Zundert treedt uit de orde en zal zich vestigen in een huurhuis in Breda, waar hij met een aantal jongemannen een beschouwelijk le ven gaat leiden Hij volgt daarmee het voorbeeld van Pius Drijvers, die tot vorig jaar novisenmeester was van de Trappis tenabdij in Tilburg en die eveneens het klooster verliet om een beschou wend leven in de wereld te beginnen. Beide monniken zijn wel priester ge bleven. De Nobelprijswinnaar voor li teratuur Samuel Josef Agnon is met zijn vrouw in Stockholm aangekomen, om zaterdag de prijs in ontvangst te nemen. ADVERTENTIE danser en danseres de gelegenheid te geven hun klassieke techniek te exposeren. Marian Sarstadt en Ge rard Lemaitre buitten die mogelijk heid volkomen uit. Te laat arriveren van muziek was er de oorzaak van dat dit werk op mechanisch gereproduceerde muziek moest worden gedanst. Niet dat het tweetal daarvan veel hinder scheen I te hebben, maar het was toch wel heel plezierig dat de andere onder- I delen (Vivaldi en Orff) door het Re sidentie-Orkest werden begeleid. Louis Stotijn haalde uit dit gezel- I schap in Orffs „Carmina Burana" aangevuld met het Ned. Filh. Koor verscheidene solisten - ruim- Adam ruim 100 jaar geleden schreef schoots voldoende om aan te tonen I voor „Le diable a quatre". Geheel in dat was in deze orkestbak wordt ge- stijl werd het een ballet dat er in de produceerd in de best denkbare con- I eerste plaats op schijnt gericht de ditie de sfeervolle zaal inkomt. ONZE BEKENDE l.PERSOONS 2.FERSOONS Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7