3 Leids tehuis officieel gebruik genomen m Hoe over denkt U de kerk? Flats vertraagd opgeleverd slijter weet We kleden %iogen er 3scheef Trits Chefa riiie 4 Kerkelijke arbeid in Afrika gefilmd UW 3ERENSDAG 7 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Tiej raver ADVERTENTIE VER10VIN6SR1HGEN Beschouwing Na de officiële opening van „Ons Huis" hielden zowel het hoofd van de afdeling geestelijke gezondheids zorg van de GG en GD, dr. J. F. Caljé, en de directeur van de ge meentelijke Dienst voor Sociale Za ken, mr. J. W. ten Napel, een be schouwing resp. over „De plaats van het gezinsvervangend tehuis in de geestelijke gezondheidszorg" en „De plaats van het plaatsvervangend te huis in de samenleving". Later op de middag was er gele genheid om het tehuis met zijn roya le ruimte te bezichtigen, waarvan al le genodigden een druk en dankbaar gebruik maakten. kleden mogen hier scheef liggen, de stoelen door elkaar "li»3" Met deze woorden droeg de voorzitter van de afdeling Leiden g),ji omstreken van „Philadelphia,, (waaruit de Prot. Chr. Stich- ing van ouders en vrienden van geestelijk minder validen in in eiden en omstreken is voortgekomen)de heer A. Huigens, de 1 Riding van „Ons Huis" over aan de directrice, mejuffrouw M. W. Fekkers. Hij wenste haar de kracht en de blijmoedig- 52 iid toe om van dit aan de Hooigracht gevestigde tehuis voor vc [erkende geestelijk gehandicapten een vrolijk en gezellig huis er° maken. ming van dit tehuis heeft gezet, te meer daar het tehuis in een grote behoefte voorziet. Het verheugde De officiële opening van „Ons iOüs", dat, zoals het L.D. al eerder (ireef, plaats biedt aan 32 pupil- werd gistermiddag verricht door ^rej Leidse burgemeester, mr .G. C. tn der Willigen. De burgemeester jicuiees de oudervereniging gelukkig '•»t zij de stap naar de totstandko- neo as£es nieuwe abri's o in Leiden Met ingang van morgen zal de beginnen met de plaatsing an een zestal abri's bij de volgende Jd"altenVondellaan/Jacob Catslaan >'#jn 15); Willem de Zwijgerlaan/ (harlotte de Bourbonhof (lijnen 13/ i); Levendaal/Kraaierstraat (lij- isa4n 11 15 49Lammenschansweg «leliestraat (lijnen 40/41/42/46/49); [PTebussystraat (lijnen 13/14 en 41) ersti Kennedylaan (lijnen 13/14 en 1). De eerstgenoemde drie abri's ■artjn van klein, de laatste drie van groter type. Bovendien worden vier abri's brplaatst als gevolg van routewij- Elingen. Het wachthuisje van het hubertplein gaat naar, de Brahms- in dat van de Kprev aarstraat laar de halte Korevaarstraat/Le- Tvendaal, dat van de Plantage Wichting Leiderdorp naar de stop- Jlaats aan de overzijde, dus" rich- ing stad, terwijl tenslotte het abri- je langs de Willem de Zwijgerlaan er hoogte van de Van Riebeeckhof ninstiger wordt gesitueerd. Als het veer meewerkt, zullen de busreizi- fers binnen een week van deze voor- öeningen kunnen profiteren. hem vooral dat met „Ons Huis" de trits gereed is gekomen („De Haard stee" aan de Witte Singel, neutraal, en „De Ankerplaats" aan de Oude Singel, r.-k. werden al eerder ge opend, red.). De burgemeester sprak de wens uit dat ook dit nieuwe huis voor de pupillen een thuis wordt. Veronica De heer Huigens kwam op deze feestelijke middag als voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Philadelphia" woorden te kort om allen die aan de tot standkoming van „Ons Huis" hebben meegewerkt te danken. „Waar bankdirecteuren lang over moesten nadenken heeft Rad'o Veronica geen ogenblik ge aarzeld en een bedrag van vijfen veertig duizend gulden zonder meer beschikbaar gesteld". Philadelphia's voorzitter liet er geen twijfel over bestaan dat het zonder deze royale ADVERTENTIE Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn M en griep! 11 V/er middelen in één tablet helpen j' snel en doen wonderen! 0 De kennis van pijnbestrijding is in 2 de loop der jaren groter geworden. 6 Er is vastgesteld waar en hoe pijn 3 ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Hen heeft kans gezien de 1 werking van een der oudste pijnbe- j strijders door toevoeging Yan daar- na ontdekte middelen belangrijk te S versterken. Eén der bestanddelen is 1 het betrouwbare maagmiddel Che- 1 tarox, dat een teveel aan maagzuur j neutraliseert. De combinatie is ide- i aal om pijn of griep snel en doel- treffend te bestrijden. Bakfiets in brand Op de Breestraat is gistermiddag omstreeks kwart voor één de mo torbakfiets van een 22-jarige Leidse oliehaal del aar in brand gevlogen, waarschijnlijk door terugslag in de carburateur. De brandweer spoedde zich na alarmering naar het bran dende vehikel, dat op dit uur van de dag veel bekijks trok. Camera weggenomen De onbekenden, die in de nacht van zondag op maandag de etala geruit van een fotohandel aan de Breestraat in Leiden insloegen, blij ken bij nader onderzoek een klein- beeldcamera en een bijbehorend vierdelig tele-objectief te hebben weggenomen. De camera vertegen woordigde een waarde van by na drie honderd gulden, het objectief een waarde van bijna honderdenveertig gulden. De burgemeester van Leiden, mr. G. C. v. d. Willigen, loenst met een ferme handdruk de voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Philadelphia", de heer A. Hui gens, gelukmet de totstandko ming van „Ons Huis". (Foto LD/Holvast) geste somber voor de vereniging zou hebben uitgezien. De heer Huigens dankte alle milde gevers voor hun daadwerkelijke hulp en hij toonde zich bovendien erkentelijk jegens al degenen die op deze openingsmiddag geschenken aanboden ter verhoging van de leefbaarheid in „Ons Huis". De laatste bewoner van het pand aan de Hooigracht, waar ter gele genheid van deze opening de vlag was uitgehangen, de heer C. F. Meer- poel, verraste de vrouwelijke pupil len van „Ons Huis" met een elektri sche naaimachine. Ook het hoofd bestuur van .Philadelphia" liet zich op deze middag niet onbetuigd, even min de ouderverenigingen Helpt El kander" en ,Het Zorgenkind". Kort om, velen gaven bij deze gelegenheid van hun belangstelling voor het werk van de Leidse afdeling van „Phila delphia" blyk. Op suggestie van Simon Vinkenoog Bij wyze van experiment heeft de Parkkerk-gemeente in Amsterdam haar kerkruimte het komende week einde beschikbaar gesteld voor het houden van een manifestatie, waar bij de universele verklaring van de rechten van de mens centraal staat. Achtergrond van dit alles is het streven van de gemeente haar kerk ruimte een ontmoetingspunt te ma ken voor mensen van verschillende overtuiging en een bijdrage te le veren voor de leefbaarheid van de stad. De manifestatie, die vrijdagavond begint, omvat een culturele bijeen komst, een feestavond, een bijzon dere kerkdienst en een forum dis cussie over de rechten van de mens. Zij komt voort uit een voorstel van Simon Vinkenoog, die in een artikel in een weekblad de kerken had uit gedaagd hun ruimten voor creatieve ontspanning open te stellen. De Oecumenische Contactraad van Am sterdam, waarin protestanten en r.-katholieken samenwerken, ging op het voorstel van Vinkenoog in en vond! de Parkkerkgameente als eer ste bereid haar ruimte voor deze ont moeting af te staan. Gehoopt wordt, dat andere kerken dit voorbeeld zul len volgen. ADVERTENTIE Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoevelaken G. Veld- jesgraaf te Nederhemert;-te Ridder kerk (vac. J. C. Koolschijn) K. M. de Bruin te Huizum. Aangenomen naar Aalsmeer wijkgem. Zuid J. Voordouw te Gies- sen-Rijswijk, die bedankte voor Renkum (vac. J. C. Hunnik» Bedankt voor 's-Hertogenbosch vac. K. A. Oskam) W. v. Waasbergen te Vaals-Gulpen. voor Tiel (vac. H. E. Sterringa) S. Nijdam te Nieuw- Helvoet. Gerf. Kerken. Beroepen te Oostkapelle en te Sexbierum J. Tiersma kand. te Schiedam;-te Reeuwyk J. R. Zijl stra kand. te Wassenaar. Geref. Kerken (vrijgemaakt). Bedankt voor Alkmaar-Broek op Langedijk J. W. Beekman te Hil- gersberg-Straatweg. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Opperdoes H. Bies- ma te Stadskanaal. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leiden A. Hofman te Zeist. Bedankt voor St. Annaland. G. Schipaanboord te Apeldoorn. Dank je Sinterklaasje De 5-jarige Liesette Strik uit de Leidse Conradstraat had één groot verlangen kleerhangertjes voor haar poppengarderobe. De kleer- hangertjes stonden bovenaan haar verlanglijstje. dat zij naar St. Nico- laas zond. Het werd een keurig net briefje, dat ze, zonder voorkennis van haar ouders, zelf op de post deed. Hoe groot was haar vreugde toen zij opgewonden van geluk en met blozende wangetjes van Sint Nicolaas een pakje ontving, met daarin het gevraagde geschenk. Voor Liesette, die de Sint graag persoon lijk had bedankt, blijft nu niets an ders dan een „Dankje Sinterklaas- <£W*tgr ZOEKT U EEN SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags gesloten. Reis door zestien j Afrikaanse landen Na een reis van drie maanden door zestien Afrikaanse lan den zijn gisteravond dominee Ype Schaaf (36) uit Pinjum (Friesland) en fotograaf Hans Samsom uit Alphen a. d. Rijn met het KLM-lijntoestel uit Akkra op Schiphol aangekomen. Het tweetal maakte de reis in opdracht van de hervormde en gereformeerde zendingscorporaties, het Nederlands Bijbel genootschap en de NCRV. 750 rolfilmpjes Doel was een serie dia's te ma ken over het werk van de bijbel genootschappen en de kerken in Afrika, die gebruikt kunnen wor den door de in verschillende Afri kaanse landen opgerichte en op te richten nationale bijbelgenoot schappen. Op hun reis die 26.000 vliegkilome- ters en 5000 kilometer over de weg lang was. schoot fotograaf Samsom 750 rolfilmpjes vol. Dominee Schaaf is werkzaam geweest voor de infor matiedienst van de bijbelgenoot schappen in Afrika en verbleef eer der voor het Nederlands Bijbelge nootschap in Kameroen. De gemaakte zwart-wit foto's zullen worden opge nomen in een door de gereformeerde zending in Baarn in te richten foto- theek. „Arrestatie" De reis van ds. Schaaf en fotograaf Samsom begon op 15 september met een kort bezoek aan Zuid-Afrika en eindigde in Noord-Ghana. Een land dat op het programma stond, Nigeria, hebben zij in verband met de gespan nen toestand links moeten laten lig gen. Een grote verrassing bij de aan komst In Togo was. dat zij toen te horen kregen dat er een staatsgreep gaande was. Het viel echter nogal Schaaf lid snel een moi arrestatie" v; de haven va: contactman toestand weer normaal. Bij het overschreden van de grens naar Mozambique kregen de dominee en de fotograaf moeilijkheden. Foto toestellen mochten de grens niet over. de Rotary-club, waar dominee 1 is, werd hier echter aangepast. Ook „een de heer Samsom in Lorenco Marques liep af. De plaatselijke in het Bijbelgenoot schap, die zag dat de fotograaf moei lijkheden kreeg met een politieman, kon de gezagsdrager juist op tijd in rap Portugees duidelijk maken dat arrestatie niet nodig was. Enkele onderwerpen, die de foto graaf op de gevoelige plaat vastlegde, zijn een kerkdienst in de oudste kerk van Afrika, een koptische kerk tn Ethiopië, waar men werkt met een bijbelvertaling uit de vierde eeuw en de ontmoeting van de islam en het christendom in Kameroen. Daar fo tografeerde hij een kerkdienst, waar in de Nederlandse dominee Stegeman en een sultan voorgingen. Onderweg maakten dominee Schaaf en de foto graaf ook bandopnamen. Dode kip Zeven protestantse kerken hebben eind november huis aan huis in Zwolle een brief laten bezorgen waarin zij een eerlijk antwoord vroegen op de vraag hoe men over de kerk denkt. Het resultaat heeft de verwachtingen verre overtroffen, want 70 procent van de 17.500 vragenlijsten kwam reeds ingevuld terug. Kritiek op kerk als organisatie Bijna 1000 vrijwilligers zorgden voor een vlotte verspreiding van de brief. Een voorlopig onderzoek van de antwoorden heeft aan het licht gebracht, dat 32 procent van de afzenders positief ten opzichte van de kerk staat, 28 procent wei nig of geen interesse toont en 10 procent kritiek en klachten heeft. Dertig procent heeft niet geant woord. De kritiek richt zich uitsluitend op de kerk als organisatie. Velen klagen erover, dat de kerk te weinig per soonlijk contact met de gemeente leden heeft. Voorts wordt opgemerkt, dat de kerk in veel gevallen achter loopt. Een aantal leden van de her vormde gemeente blijkt de band met P.v.d.A. kandidaten Kamerverkiezing De P.v.d.A. heeft bij de komende Tweede Kamerverkiezing in de kies kring Leiden oa. kandidaat gesteld de heren W. G. den Dubbelden, M. Zondervan in Leiden, L. S. van der Laan in Hillegom, K. L. Roskam in Noordwijk aan Zee en J. W. de Graaf in Oegstgeest. de kerk te hebben verbroken zij vinden dat haar belangstelling voor de leden meer een financiële dan een geestelijke achtergrond heeft. Velen uitten de klacht, dat het enig contact met de kerk het aan slagbiljet van de kerkelijke belas ting is. Veel Zwollenaren hebben laten we ten wel in God te geloven, maar geen belangstelling voor de kerk te hebben. Velen ook vragen zich af zoveel kerken zijn neinlg eerbied is. Tegenover de vele reacties, die voor de kerk als organisatie weinig vleiend zijn, staan ook prijzende meningen. Veel brieven waren anoniem, wat wordt betreurd door de organisatoren omdat er vele onder zijn met waar devolle opmerkingen, waarover de kerk graag met de Inzenders zou wil len praten. De brieven zullen in de komende weken nauwkeurig worden bestudeerd en als dat nodig wordt geacht ter beschikking van wijkpre- dikanten en pastoors worden ge steld. Gebleken is dat ook elders in het land grote belangstelling be staat voor uitkomsten van de Zwolse enquête, de eerste van deze aard in Nederland. De kerken, die aan het onderzoek deelnemen, zijn de Ned. Herv. Gemeente, de Geref. Kerk, de Chr. Geref. Kerk. de Evangelisch- Lutherse Gemeente, de Baptisten- unie, de Vrije Evangelische Gemeen te en het Leger des Heils. Ds. Schaaf verspeelde onderweg zyn trouwring. Bij een aanrijding in Kameroen, die ontstond toen een bromfietser plotseling stopte omdat er een dode kip op de weg lag. raakte hy aan de rechterhand gewond. De ringvinger zwol hierna zo op, dat een arts de ring los moest knippen. Half februari vertrekt ds. Schaaf weer naar Afrika. Dan voor een con ferentie van leidinggevende figuren van de bijbelgenootschappen in Gha na. Daarbij zullen ook drie personen uit Zuid-Afrika aanwezig zijn. Bij hoge uitzondering heeft de Ghanese regering hen visa verstrekt. De bijbelgenootschappen nemen, sinds kort bijgestaan door vijf natio nale Afrikaanse bijbelgenootschap pen, 95 procent van de 6,5 miljoen bjjbels, nieuwe testamenten en bybel- delen, die ieder jaar in Afrika ver spreid worden, voor hun rekening. Na het laatste concilie is er een groeiende samenwerking ontstaan met de R.-K. Kerk. Verblijfsvergunning voor geestelijken De regering van Zuid-Afrika heeft besloten buitenlandse geestelijken en dominees alleen verblijfsvergunnin gen te geven, die niet langer dan zes maanden geldig zijn en die al leen als het gedrag van de betrok kenen de regering welgevallig is tel kens met termijnen van zes maan den verlengd kunnen worden. Verder overweegt de regering cen suur in te stellen voor kerkelijke or ganen. Dit zei gistermiddag de Anglicaan se priester P. J. Dil in Amsterdam. De heer Dil baseerde zijn uitspraak op een brief, die hij ontvangen heeft van de deken van de Anglicaanse Kerk in Pretoria, wiens assistent hy tot voor kort was. De heer Dil, een Nederlander, is, zoals bekend, maan dagavond met zyn vrouw en twee kinderen in ons land aangekomen na wegens oppositie tegen de apart heidspolitiek uit Zuid-Afrika te eijn uitgewezen. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND LEIDEN Rijn; Joost M., z. v. H. Burger 1 G. E. J. A. Koks- 1 der Ham; J. W. Wassenaar L W. T. J. van' der Voor en; Eric Lukas, z. L. Wagter en A. Bernet; Paulus Jo hannes Cornells, z. v. H. E. T. A. Co- Nijn en A. J. M. van Wouw; Thijs, z. v. J. Rlngelberg en W. Glesen, Char les Roy Gerret. z. v. G. Pl&ntinga en R. W. E. Engelbrecht; WUhelmina He- ■liiBÉiiMmMB w. G. Knoester; Ferdinand Josephus Lco- nardus. z. v. F. J. L. Verberg en C. G M. Moerkerk. OVERLEDEN ■hagen, 72 Jaar, 69 r - Heijtveldt, broek. 66 jaar. wed Jaar. vrouw; W. Zuid- ,n; M. B. Robert, 73 Nleuwenburg; E. de BLnk, 48 Jaar, 1 der Goes, 88 Jaar, vrouw Het niet nakomen van zijn verplichtingen door een aanne mer heeft voor een aantal Leidse gezinnen een onplezierige nasleep gekregen. Een groot flatgebouw aan de Spaarnestraat in Leiden had al deze zomer opgeleverd kuivien worden en de toekomsti ge bewoners hadden daar ook vol ledig op gerekend. Nu staan de flatwoningen nog leeg. De flats werden gebouwd in opdracht van de woningbouwvereniging „Eens gezindheid". De aannemer in middels failliet verklaard moeten worden verricht zelf kwam al maanden geleden in ter hand genomen, zodat het er conflict met de gemeente toen naar uitziet dat nog deze maand bleek dat hij aan bepaalde voor- j de eerste bewoners de flats kun- waarden niet wenste te voldoen.\nen betrekken. Op de foto het De woningbouwvereniging heeft j flatgebouw aan de Spaarnestraat. nu de laatste werkzaamheden, die I (Foto LD/Hoivast) Zoveel smaken, zoveel soorten wijn (hij adviseert u vakkundig)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3