EIDSCH DAGBLAD Loonoverleg weer mislukt JAMIN en lUogaers xniet op st XV.P. OMAR DHANI BESCHERMT SOEKARNO WEL PREMIE VERHOGING Veldkamp-tientje van de haan Tien miljard extra voor dekking van de oorlogskosten „NEDERLANDSE DOERNO'S" Nieuwe coalitie van socialisten/liberalen in Duitse deelstaat Duizend Antillianen terug naar de West «Spgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 No. 32044 ■J^ecteur; A L. van Dlshoeck .fdredacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Telefoon Directie en Administratie 26041; Redactie. 21507 Witte SlugeJ l, Lelden - Giro no 67055 \f=-— $als e 5' j jÖud-minister-president Cals en p-minister Bogaers wensen niét ■>ou| kandidaten voor de KVP in aan- >rking te komen bij de komende fmerverkiezingen. Zoals gemeld llen zij wel hun medewerking ver- len bij de samenstelling van het rkiezingsprogram van de KVP. pit blijkt uit een verklaring, die t partijbestuur gisteravond heeft gegeven. De tekst luidt: „Dooi de trokken partij-instanties is aan de [en Cals en Bogaers gevraagd of bereid waren een kandidatuur >r de komende Kamerverkiezingen aanvaarden. De heer Cals heeft aansluiting aan de met het par- >estuur gevoerde besprekingen na ipel beraad gemeend mede op >nd van persoonlijke en gezinsom- indigheden er beter aan te doen de gegeven situatie geen kandida- jir te aanvaarden. De heer Cals pft zich wel bereid verklaard aan verkiezingscampagne van de KVP jdewerking te verlenen. De heer jgaers heeft laten weten, dat hij i moverende redenen en mede ge- jn het besluit van de heer Cals er pneens de voorkeur aan geeft als kandidaat in aanmerking te men. Zoals bekend zullen de heren jls en Bogaers met de party voor eer en de lijsttrekkers medewer- b aan het vaststellen van de eind- flactie van het verkiezingspro- lm». Omar Dhani, de voormalige Indo- sisclie luchtmachtbevelhebber, eft tydens zijn proces in Djakar- gezegd, dat president Soekar- buiten de mislukte staatsgreep n vorig jaar stond. Men had ver- icht, dat Dhani, die wordt beschul- fd van medeplichtigheid aan de knmunistisch-geïnspireerde staats- eep, Soekarno zou belasten. Hy lerde zich echter met nadruk tegen ggesties, dat Soekarno op een of idere manier verantwoordelijk was. KLOOS Werknemers vroegen 4 plus 2 procent én vrije onderhandelingen BOSMA Werkgevers boden 3V2 plus 2 procent maar GEEN vrijheid (Van onze Haagse correspondent) Minister Veldkamp (Sociale Zaken) zit meer dan doit verward in de loonknoop voor het nieuwe jaar. Nog deze week krijgt hij de voorzitters van de landelijke werkgevers- en werknemersor ganisaties op bezoek, nadat het overleg over een loonakkoord voor 1967 is mislukt. Beide partijen liepen gisteravond van de onderhandelingstafel weg op een moment, dat zij elkaar op het eerste gezicht dicht waren genaderd. De werkgevers hadden 3,5 'procent geboden voor cao-verbetering in vele gevallen op 1 januari) plus nog eens 2 procent verhoging op 1 juli om dan de gestegen duurte op te vangen. De vakcentrales vroegen Jf procent cao-verbetering plus 2 procent op 1 juli, met daarbij de re geringsgarantie, dat de ziekenfondspremie niet hoger dan 6,2 procent zal worden en zonder eigen risico. Dat is te riskant, want er zyn groepen werkgevers dat is ons in de laatste dagen gebleken die hieraan met redeneringen over achterstanden zullen meewerken. En er is lang nog niet overal ont spanning op de arbeidsmarkt. Mis- Regering moet knoop doorhakken Maar een onoplosbaar probleem werd de aanvullende eis van de vak centrales, dat men in de bedrijfstak ken in vrye onderhandelingen bo ven deze norm zou mogen uitgaan, zij het dan dat zo'n overschrijding moeten worden vastgelegd als niet direct besteedbaar loon (spaar loon, pensioenverbetering. e.d.). Daar liep dus de zaak op stuk, maar werkgevers zeiden achteraf, dat zij toch ook niet over het halve procent verschil in de cao-verbete ring heen hadden kunnen stappen. Wanneer wel? Werknemers-voorzitter Kloos zei na afloop van het mislukte overleg cynisch: „Ik zou wel eens willen we ten, wanneer wy nu volgens de jgevers wèl een vrij loonbeleid kunnen hebben. Als de arbeidsmarkt krap is kan het volgens hen niet. Maar als er werkloosheid dreigt, wil len zij het ook niet". Werkgeversvoorzitter Bosma: ,Bij een overschrydingsmogelijk- heid zullen de vakbonden trachten eruit te halen, wat er in zit. Te ver De werkgevers waren vorige week donderdag het overleg ingegaan met een beginbod van 3.5 plus 1,5 pro cent tegenover een beginvraag van de vakbeweging van 5 procent plus het recht op eventuele nadere duur te-eisen half volgend jaar. De uit eindelijk geboden 3,5 procent bij cao plus 2 procent in juli als o.a. de huurverhoging en vermoedelijk de omzetbelasting geld gaan kosten vindt ir. Bosma een economisch eigenlijk al iets te vergaand bod van zijn kant. Hij heeft het gedaan, zegt hij, omdat hij liever in overeenstem ming met de vakbeweging de cao's toetst, dan dat de regeling dwingend moet optreden. Zijn bod komt volgens werkgevers onderhandelaars voor de bedrijven JOHNSON VRAAGT: President Johnson heeft gisteren bekendgemaakt, dat hjj van plan is het congres negen a tien miljard dollar extra te vragen ter dekking van de kosten van de oorlog in Viet nam tot 30 juni 1967 Sprekend tot verslaggevers na besprekingen met de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, zei Johnson, dat de aanvullende gel den de totale uitgaven voor het lo pende begrotingsjaar op 67 k 68 mil jard dollar zouden brengen (ongeveer 240 miljard gulden). De Britse minister van Buiten landse Zaken, Brown, heeft gisteren in het parlement gezegd dat Enge land aan de Sowjet-Unie heeft ver zocht op een of andere manier te proberen de oorlog in Vietnam ten minste minder intens en uitgebreid te doen worden. Hij had vori ge maand, toen hij in Moskou was, de Russische leiders gewezen op de dringende noodzaak daar van. Brown zei te menen dat het wederzijds vertrouwen groeiende is, wat hij inzake Vietnam een reële vooruitgang vindt. neer op een loonkostenstijging van 7,5 k 8 procent. De hogere laatste eis van de vakbeweging komt vol gens werknemers-onderhandelaars neer op een loonkostenstijging van 7.7 procent (een belangrijke mati ging. vergeleken by de 10.5 procent van vorig jaar, zeggen zy), het ef fect van de reeds afgesloten „dure" langlopende cao's inbegrepen. Er ligt nog een ander belangrijk geschilpunt, dat nauwelijks aan de orde is gekomen. Dat betreft het minimum-inkomen, dat thans f120,- per week bedraagt. De vakbeweging wil dit, gezien de verwachte stijging van de kosten van levensonderhoud, per 1 januari optrekken tot f. 126,- en per 1 juli tot f.130,-. Dit voor mannen en ook voor vrouwen, die gelijk werk verrichten. Voor ander vrouwenwerk zou het minimum op ten minste 95 procent hiervan moe ten komen. De werkgevers wvnsen hier niet over te praten en verwijzen naar hun oude standpunt: op 1 juli de ze zaak bekijken op basis van de loon- en pryzenontwikkeling. De werkgevers maken voorts nog bezwaar tegen elke vorm van ar beidstijdverkorting in nieuwe cao's, ook al wordt daar voor „betaald". De vakbeweging wil bij de regering aandringen op aanpassing vooraf van alle sociale uitkeringen aan de duur- testyging in 1967, en op dezelfde ma tiging voor tantièmes en dividen den als voor de lonen nodig is. Derde partij Vermoord Een belangrijk lid van de grond- wetgevende vergadering in Zuid- I dan verzwaren de vakcentrales hun De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns in gesprek met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville tijdens de gisteren in Brussel ge houden besprekingen over de E.E.G. Vietnam, de 58-jarige econoom en rijke rtjsthandelaar Tran Van Van, is vanochtend in Saigon doodgescho ten, toen hy met zyn auto op weg was naar het parlementsgebouw. Hy werd neergeschoten door twee mannen die op een motorfiets zijn auto voorbijreden. Eén van hen werd later aangehouden. Tran Van Van speelde een belang rijke rol ten gunste van de in het zuiden geboren Vietnamezen teger> over hen die uit midden- of Noord- Vietnam afkomstig zijn. In vele po litieke kringen had hij vijanden. Volgens de politie werd de aanslag gepleegd door leden van de Vietcong. Nu heeft minister Veldkamp wel eens cloor moeilijker loongeschillen heen moeten laveren. Maar deze keer zal hij ei- toch meer pijn aan heb ben dan anders. In feite is hij een direct betrokken derde partij in het conflict. Want wat de rakbeweging wil, garantie dat de ziekenfondspre mie niet hoger gaat dan 6,2 pro cent, kost f. 100,- miljoen uit de schatkist. Komt die garantie er niet. eis. Boven de 4 procent cao-verbe tering plus de 2 procent per 1 juli willen zy dan ook nog de mogelijk heid tot extra duurte-aanpassing op grond van de gestegen premielast. Intussen weet nu eigenlijk nie mand meer precies, welke lusten en lasten de loonvorming voor volgend jaar beinvloeden. Toen werkgevers, werknemers en onafhankelijke des kundigen vorige week woensdag de laatste hand legden aan een rap port voor de regering, waarin gepleit werd voor uitstel van de belasting verlaging, trachtte velen die verla ging intussen in de Tweede Kamer krachtig naar voren te schuiven. |Van onze parlementaire redactie). „Het tientje van Veldkamp" is van j baan. Het kabinet is geweken voor i massale druk van de Tweede Ka ter om per 1 januari 1967 een eigen Bico van tien gulden per verpleeg- ig voor ziekenfondsverzekerden in Kamervoorzitter Van Thiel las van- liddag aan het begin van de ka- lervergadering een brief voor van de dnister waaruit het besluit blijkt, linister Veldkamp schrijft dat het |ibinet zich na het gesprek met de tète commissie voor Volksgezondheid ader heeft beraden over de invoe- |ng van een eigen risico. Gezien de fote bezwaren van alle zyden heeft iet kabinet besloten aan de beslis ing voorlopig geen uitvoering te ge en. Het kabinet, zo blijkt voorts uit Ie brief, blyft echter op het stand- lunt staan dat de problematiek zo boedig mogelijk nader onderzocht loet worden. Daarom zal om een in- WEERBERICHT MEER WIND Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht Bn heden- tot morgenavond: Optrekken van de nog aanwezige bist door geleidelijk tot matig en Migs de kust tot krachtig toenemen- e wind tussen zuid en zuidwest. Borgen in de loop van de dag van iet westen uit enigp regen, mogelijk fier en daar ook wat natte sneeuw Weinig verandering in temperatuur. 1 (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 DECEMBER •n op: 8.34 uur; onder: 16.29 uur 'aan op: 3.42 uur; onder: 1432 uur (oogwater te Katwijk te *1.59 uur, lagwater te 7.43 en 20.02 aur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'* terimadvies worden gevraagd aan de Centrale Raad voor de Volksgezond heid en aan de Ziekenfondsraad. De beslissing van het kabinet be tekent dat de ziekenfondspremie met ingang van 1 januari 1967 zal worden gebracht op 6.6 procent en niet op 6,2 procent, zoals aanvankelijk de be doeling van het kabinet was. De pre mie bedraagt thans nog 5.8 proeent. De verhoging van de premie zal. zoals gebruikelijk, gelijkelijk door werkge vers en werknemers moeten worden bekostigd. Gesprek president Soekarno met prof. Tinbergen President Soekarno heeft de Indo nesische economische situatie giste re-» in zijn paleis in Djakarta be sproken met de Nederlandse econo mische deskundige de Rotterdamse hoogleraar, prof. dr. J. Tinbergen, die enige dagen tevoren in Djakarta was aangekomen. Prof. Tinbergen, die dit jaar al eerder besprekingen met het Indonesische staatshoofd heeft gevoerd, verklaarde later te genover het nieuwsbureau Antara dat de decentralisatie van de Indo nesische economie zeer geschikt is. Zy moet echter gesynchroniseerd worden met de Indonesische plan ning als geheel, zo meent hij. Prof. Tinbergen heeft ook deel genomen aan het overleg over de nationale begroting voor 1967, de eerste Indonesische begroting sedert vele jaren die in evenwicht is. Toen de dag daarop de werkgevers en werknemers aan de onderhan delingstafel gingen zitten om te twis ten over de vraag wat er van welke loonsverhoging voor de werknemers zou overblijven, was het parlement aan het touwtrekken om het ..zie kenhuistientje" van Veldkamp, dat toch ook wel meetelde bij de kos ten van levensonderhoud. En op het moment, dat de vak centrales gisteren aan hun looneis de voorwaarde koppelden van een zie kenfondspremie van 6,2 procent-zon der-meer. werd op regerings- en par- lements niveau ijverig getimmerd aan een premie van 6.6 procent. In tussen ligt een andere zaak van be lang voor de lonen de verho ging van de omzetbelasting, die het leven per Jaar 0.8 pet. duurder zou maken, nog als wetsontwerp te wachten tot 15 december. Alles bijeen een weinig aantrek kelijke basis voor de voorspelling, dat het gebrek van het bedrijfsleven met de minister een-twee-drie uitkomst zal bieden in de loonimpasse. In Indonesië is gereageerd op het telegram, waarin honderd vooraan staande Nederlanders onlangs de re gering in Djakarta hebben gevraagd om gratie voor de ter dood veroor deelde ex-minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. „Berita Joedha", het dagblad van het leger, spreekt van de „Nederlandse doerno's" (doer- no is de bijnaam voor Soebandrio, ontleend aan een figuur in het wa jang-spel, die laster als wapen han teert). Volgens het blad „Merdeka" is de handtekeningenactie in Neder land gevoerd door een handlanger van Soebandrio in samenwerking met agenten van de B.P.I., de Indonesi sche B.V.D., die na dit succes volgen de stappen zouden gaan ondernemen om d° nieuwe orde te ondermijnen. Journalisten van beide genoemde bladen zullen overigens de gelegen heid krijgen over dit onderwerp van een aantal Nederlanders o.a. met prof. Schermerhorn van gedachten te wisselen. Zij staan op het punt om met collega's van het studentendag blad „Kami", het r.-k. blad „Kom pas" en het strijdkrachtenblad „A.B." een bezoek te brengen aan Neder land. ADVERTENTIE bonbons niet duur wel heerlijk CDU in de oppositie (Van onze correspondent in Bonn) De regering van de deelstaat Noord-Rynland-Westfalen zal mor gen in handen van een coalitie van sociaal-democraten (SPD) en libera len (FDP) overgaan. De nieuwe mi nister-president wordt de huidige fractievoorzitter van de SPD in de landdag, Kühn. Daarmee komt een einde aan het bewind van de CDU- premier Meyers, die sinds de land dag-verkiezingen van 10 juli jL nog 133 dagen heeft geregeerd. Hy was 15 juli met één stem meerderheid in het ambt bevestigd, dat hij ook de voorgaande verkiezingsperiode van de landdag had bekleed. In de dichtstbevolkte deelstaat van de Bondsrepubliek met zijn 16 mil joen inwoners, hadden de landdag- verkiezingen van afgelopen juli een duidelijke winst voor de SPD te zien gegeven. De christen-democraten zakten van 96 op 86 zetels terug, de SPD won er 10. Hoewel het een voor de hand liggende oplossing was ge weest, dat de regeringsopdracht aan de sociaal-democraten was verstrekt, probeerden Meyers en zijn CDU het alsnog samer» met de FDP De oor- hiervan lag grotendeels in Bonn. Kanselier Erhard. wiens posi tie al zwaar gehavend was, had in Noord-Rynland-Westfalen aan de verkiezingscampagne voor de CDU deelgenomen en zichzelf als het mid delpunt ervan beschouwd Het zetel- erlies voor de CDU kon dan ook als een regelrechte motie van wan trouwen aan het adres van Erhard en niet zozeer aan dat van de po pulaire Meyers worden be schouwd. De kanselier en zijn omgeving koesterden echter nog zoveel hoop, dat zij het in Bonn zouden redden, dat ze hun partijgenoten in Diissel- dorf onder druk zetten om aan de duidelijke stembusuitslag voorbij te gaan en te doen of er niets aan de hand was. De coalitiegenoot van de CDU was toen in Bonn evenals in Düsseldorf, de FDP. Ook zij deed dus weer alhoewel met tegenzin uit solidariteit mee. Brutus Als a.s. donderdag de SPD-fractie- oorzitter Kühn met zijn aanhang, daarbij gesteund door de stemmen de FDP een constructieve mo- (Van onze parlementaire redactie) De ongeveer duizend Antilliaanse gastarbeider, die twee jaar geleden door het bedrijfsleven naar ons land zijn gehaald, zullen eind deze maand, begin volgend jaar weer naar de west worden teruggestuurd, zijn ronduit teleurgesteld over de In de meeste gevallen is hun con tract niet verlengt* wegens teleur stelling. De ervaringen met het merendeel van deze gasterbeiders worden om schreven als goed tot uiterst matig. Sommige bedrijven, zoals Verolme, prestaties van de Antillianen. Bij anderen, zoals Billiton. is men ech ter niet ontevreden In het Rijksar beidsbureau in Den Haag heeft men de indruk, dat er bij de voorselectie van de arbeiders op de Antillen, welke indertijd dooi het bedrijfsle ven zelf ter hand is genomen, fou ten zijn gemaakt. Hoeveel Antillaanse arbeiders er precies in ons land zijn is niet be kend. omdat net rijksgenoten zijn die geen werkvergunning nodig neb ben. Men schat hui aantal echter op een kléine duizend man. Daarvan zal ongeveer de helft nog dit Jaar naar de West terugkeren. De con tracten van de andere helft lopen in het voorjaar af. tie van wantrouwen tegen minister president Meyers inbrengt, staat de uitslag vast. SPD en FDP hebben een meerderheid tegenover de CDU van 28 stemmen. Meyers zal geen kans voorbij laten gaan om zijn langjarige medewerker, de FDP-ml- nister van Binnenlandse Zaken en vice-premier Willy Weyer, als zijn Brutus af te schilderen. De in Bonn op de oppositiebank gedrongen libe ralen Is er echter veel aan gelegen alsnog ln een sterke regering mee te doen. Bovendien zijn de punten van overeenstemming in Bonn zowel als in Düsseldorf groter tussen de libe ralen en de sociaal-democraten dan tussen de liberalen en de CDU Met uitzondering van Kühn zelf was dan ook ln Düsseldorf de meerderheid van de SPD-fractie vooi het samen gaan met de FDP Minister Weyer zal dan ook nu in een nieuwe coalitie zijn ministerie van Bin nenlandse Zaken behouden Natuur lijk heeft men vanuit Bohn getracht ook in Düsseldorf de SPD tot een zo genaamde „grote coalitie" met de CDU te dwingen met het oog op de toch al ernstig gehavende democra tie in Bonn Daar van een parlemen taire oppositie tegenover de grote coalitie nauwelijks meer sprake is, is het een gunstige ontwikkeling, dat men zich in Düsseldorf tot dit sche ma niet heeft laten verleiden. Wan neer van CDU-zijde in Bonn en in de toekomst geprobeerd zou worden de deelstaat met zijn om aanzienlijke bondssteun schreeuwende Roerge bied in zijn SPD/FDP-regering te treffen, door deze met subsidies te traineren, zou dit het democratische aanzien van deze bondsregering nog verder belasten. Toch werden derge lijke dreigementen achter de hand al geuit om de beslissing van Kühn te beïnvloeden. Uit 's Hage wordt mede- gedeeld, dat de Koninklijke familie door eene ruime deel- neming in de Internationale Haven- en Spoorwegmaat schappij hare belangstelling toont in den aanleg van eene hoven te Scheveningen en de daarmede in verbinding ko mende spoorweglijnen. (Advertentie) Politie. He den middag verloren: een dubbeld papieren zakje, waarin een som van f 6.38; de eerlijke vinder wordt ver zocht het terug te brengen bij den Eersten Commissaris van Politie alhier.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1