SINT VIERDE ZIJN VERJAARDAG GUL UNIVERSAL GENEVE Bezoek uit IJsland rj Leidse middenstand kan tevreden zijn Jubileum-maaltijd bracht afscheid van voorzitter mensa Wie 2 huizen en 2 autos heeft, bezit doorgaans maar 1 horloge: 'n Universal fet kon weer niet op r 2 Koop wat je nu nog kopen kunt. Onder dit veelbetekenende motto is Sint gjjficolaas de afgelopen weken winkel in win- uuiel uit geweest. Alle sombere berichten over jaaie financieel-economische situatie in ons land fen spijt, of misschien juist daardoorheeft Jij vele dure cadeaus in de zakken van zijn Jwarte knechten laten glijden. De Sint schijnt ook bij zijn aankopen in Leiden ernstig rekening te hebben gehouden met de moge lijkheid dat de welvaartskoek in 1967 minder groot zal zijn dan in de afgelopen jaren. Hij wilde kennelijk graag op z'n minst nog één keer gul zijn. Kortom, het kon ook dit jaar weer niet op ig), De Leidse winkeliers hebben over koopkracht van Sint dus niet te n~kgen gehad. Werd in sommige za- &n de verkoop van vorig jaar niet pertroffen dan is het slechte weer tefcar i" de eerste plaats verantwoor delijk voor te stellen. Storm en regen jj^ebben er bijvoorbeeld voor gezorgd Deat een groot aantal dorpswinkels in ir;ï omgeving van Leiden drukker jor Sint zijn bezocht dan gewoon- „Ik. )n<En dat was volgens een Leidse •jjekhandelaar in de stad goed ijjerkbaar. Het is bij hem in elk ge- i U niet stiller geweest dan vorig kar. Vry dure boeken als „Kunst schatten aller tijden", waarvoor $en dertig gulden moet neertellen, ogen bij honderden tegelijk de nfinkei) deur uit. Ook het overigens Jel goedkopere boekje „Ik had een ieisje lief" van Walter Trobisch, dat hfeoral in christelijke klingen be- ^ïndheid heeft verkregen, werd vlot verkocht. Daarnaast was bijzonder veel vraag naar het jtoboek over Prinses Margriet. Het 'Onlangs met veel publiciteit op de Harkt verschenen boek „Knal" van Amsterdamse mode- ontwerper ax Heymans is er, min of meer te- de verwachting in, niet uitge drongen. >n< R, fflPh Groter dan ooit I In een Leidse parfumeriewinkel is jJe drukte groter geweest dan ooit. r [eel wat hulpverkoopsters moesten djjr aan te pas komen om de grijze irfisschop op zijn wenken te bedienen. teEn nog' kwam men in deze zaak, waar ie Sinterklaas-omzet die van 1965 ,,5vertrof. handen tekort. Sints voor- lef de ging hier uit naar dure par- -fms. make-up-artikelen en andere rijzige schoonheidsmiddelen. Voor I B man. die er graag gesoigneerd I Itziet, kocht hij allerlei toiletgerei. IVe zijn dik tevreden", luidt het knmentaar in deze branche, jln de Leidse textielzaken is het in Je afgelopen natte winkelweek niet razend druk geweest. Hier staat bhter tegenover dat de Sinterklaas- brkoop opmerkelijk vroeg is begon- |en, waardoor in deze branche een eker evenwicht werd bereikt. Er l»erd aardig wat lingerie (dusters en nachtkleding) verkocht. Overhem- ,en, dassen en sokken deden het zo- Is gewoonlijk best. De juweliers in ie Sleutelstad hebben evenals vorig maar veel baat gevonden bij de col- ktief gevoerde advertentiecampag- le in de dagbladen. Gouden mun- en, kostbare colliei's en. horloges wa- en gewilde artikelen. Behalve vrou- )en zijn ook veel mannen „blij" ge- Faakt met goud en. in mindere ma- zilder. Hoewel de verkoop van grammo- oonplaten landelijk beschouwd de flmzct van verleden jaar niet haalt, ijjn er met name in de laatste drie (agen voor Sints verjaardag in Lei en veel platen verkocht. Een Leidse latenhandelaar heeft zijn omzet otferdoor, vergeleken met vorig jaar, inkele procenten zien stygen. Er ras vooral een grote vraag naar de topulaire series, zowel in de klassie ke als in de amusements- en beat- Warenhuizen De warenhuizen hebben het over pet algemeen nog beter gehad dan Wig jaar. Sint Nicolaas"' keek ook ppner niet op een cenit, integendeel lij gaf zijn geld gemakkelijk uit. .puur speelgoed, waaronder veel elek trisch, en allerlei luxe-artikelen wer pen voor hem ingepakt. De Spaan se bisschop kwam graag in de •avonduren en kocht dikwijls op het laatste moment „Neen, het is tons, ondanks het zeer slechte weer, reusachtig meegevallen, vooral na 'alle sombere berichten van de laat- Zoekt U een gouden armband of collier voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,— Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze Grote keuze In alle prijzen. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. ste maanden", zegt één van de Leid se warenhuisdirecteuren. Het hoeft nauwelijks gezegd dat de speelgoed winkeliers in deze donkere decem berdagen heel goede zaken met de Sint hebben gedaan. In een speel goedzaak aan het Vijf Meiplain bij voorbeeld werden veel autorace baantjes en poppen verkocht. Ook de miniatuurwinkeltjes, waar kleine meisjes uren zoet meer kunnen zijn, waren dit jaar bijzonder „in". „We mogen echt niet mopperen", luidt in deze branche het antwoord. Vijf Meiplein Ook een drogist aan het Vijf Meiplein heeft veel aan de goede Sint mogen verkopen, vooral duur zame luxe-artikelen. Bijouteriedozen bijvoorbeeld gingen heel hard. „Ach het is eigenlijk over de hele linde uitstekend gegaan", zegt deze dri- gist. De banketbakkers, niet alleen in de stad, maar ook in de buitenwij ken, hebben het de afgelopen da gen overstelpend druk gehad. „De snoeplust van Sint was nauwelijks te bedwingen", vertelt een van de Leidse ban kerb akkers. Wat het Vfjf Meiplein oetreft, de avondverkoop is daar wat tegenge vallen. Dit echter in tegenstelling met de verkoop overdag, die zonder Op vele plaatsen in de stad zag men vandaag dit beeld van overvolle vuilnisemmers met daarnaast een opeenstapeling van kartonnen dozen, Sinter- klaaspapier en houtwol. Al dit verpakkingsmateriaal getuigt van een royaal 5 december feest. (Foto LD/Holvast) meer goed is geweest. Mede door het slechte weer zijn vele bewoners van Zuidwest met hun boodschappentas Zelfde taken in Rotterdam Gisteren heeft, zoals wij reeds in het kort meldden. Sinterklaas in het Prytanaeum de 150.000ste maaltijd van de Mensa Academica feestelijk omlijst met de uitdeling van ge schenken. Daarbij werd tevens in het openbaar afscheid genomen van de voorzitter van de mensa-commissie prof. D. C. den Haan, die onlangs werd benoemd tot Rotterdams hoog leraar. Prof. Den Haan merkte in een korte fcoepsraak op, dat men er mede door het harde en enthousiaste werk van de staf in is geslaagd, het aantal maaltijden van 20.000 in 1960 uit te breiden tot 150.000 in het nu ten ein de lopende jaar. Vooral het «laatste jaar werden daarbij bijzonder hoge eisen gesteld aan het keukenperso- neel, dat in een kleine ruimte met beperkte apparatuur eigenlijk het onmogelijke heeft moeten doen om zoveel gegadigden voor de studenten- maaltijd tevreden te stellen. Prof. Den Haan verklaarde, met vreugde zijn werk van de mensa te hebben gedaan. De directeur van het Prytanaum, de heer J. C. van Britsum, dankte prof. Den Haan namens de civitas en de mensa-medewerkers voor zijn bezielende leiding. Naar wij vernemen heeft de Rot terdamse medische faculteit, het werk van prof. Den Haan in Leiden kennende, een beroep op hem gedaan om ook in Rotterdam soortgelijke ta ken als hij in Leiden vervulde op zich te nemen. Als gevolg daarvan dicht bij huis gebleven. Dit laatste was trouwens in alle Leidse buiten wijken het geval. Verder hebben de meeste sigaren winkeliers dit jaar geprofiteerd van het feit, dat de angst voor longkan ker bfj het publiek vrijwel geheel verdwenen is. Sigarettenaanstekers en pijpen werden veel verkocht. Opgewekte geluiden worden ook in de lederwarenbranche gehoord. Veel gevraagd waren bijvoorbeeld lederen damestassen, terwijl de be langstelling evenals vorig jaar uit ging naar schoenetuis, reisnecessai- res, diplomatentassen en koffertjes. Heel typerend voor het klimaat in ons land is wel dat er de laatste tijd een hausse is geweest in de ver koop van paraplu's. De Sint heeft er vele Leidenaars gelukkig mee ge maakt Concluderend kan worden gezegd, dat de Goedheiligman dit jaar nog royaler is geweest dan vorig jaar. Of hij volgend jaar wéér diep in de beurs zal tasten is evenwel een vraag, die vele middenstanders nu al bezighoudt! Begrotingskrant voor Leiden Met het oog op de komende begro tingsbehandeling donderdag avond wordt de eerste zitting gehou den heeft het Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden een krant samengesteld, die vandaag en morgen bij alle ingezetenen wordt bezorgd. In aantrekkelijke vorm, met vele foto's verlucht, krijgt men in dit be grotingsnummer een indruk hoe Lei den reilt en zeilt. Over vrijwel alle urgente zaken (verkeer, woningbouw, stadsontwikkeling, onderwijs, sane ring, de nieuwe vaarroute) kan men in deze krant lezen. Ook worden de achtergronden van de problemen, waarmee Leiden worstelt, uit de doe ken gedaan en van een toelichting voorzien. Tussen de vele begrotingsstof, treft de lezer ook interessante „nieuwtjes" aan. Voor onze „uitjes" betaalden wij voor 1,3 miljoen toegangskaartjes ruim f 2,4 miljoen. Waar wij naar toe gingen? 790.000 naar de film; 340.000 naar een bal, verenigingsavond, show of kermis80.000 naar een sportwed strijd; 38.000 naar een toneelvoorstel ling; 28.000 naar een revue, variété, cabaret of circus; 22.000 naar een concent; 2.000 rnaar een opera of ope rette. Wie niet uitging, kon thuis de televisie kijken. In de 26.995 Leidse woningen stonden aan het be gin van dit jaar 19.381 geregistreerde toestellen. Na donderdagavond komt de raad Wel of niet automatisch. Allemaal plat. Verfijnd van vorm. Zeer plat. Wijzerplaat briljant van typografie. Viriel van lijn. Bijzonder plat. Ascetisch van karakter. Van 190,- tot 3.250,- Ie couturier de la montre Universal horloges zijn in Leiden verkrijgbaar bij: C. de Kemp, Botermarkt 12. Voor verdere adressen:W.A.M. Daniels N.V.,Westersingel 33, Rotterdam, telefoon (010) 118720. zal hij ook in de Maasstad leiding I vrijdagmiddag en -avond bijeen. Ook geven aan het mensa-werk en ook maandag en dinsdag wordt een aan de studentenhuisvesting. Zijn be. moeienissen op dit laatste terrein zullen aanvankelijk voor een belang rijk deel gericht zijn op het schip Seven Seas, dat in de Rotterdamse haven ligt en voor studentenhuisves ting is ingericht. Volgende week wordt dit drijvende studentenhuis officieel in gebruik genomen. avond- en een middagzitting gehou den. Vervolgens weer op donderdag middag en zo nodig op nog nader te bepalen tijdstippen. De Christelijke Muziekvereni ging „Concordia" uit Leiden heeft een subsidie van f 2000 van het An jerfonds ontvangen voor de aanschaf van nieuwe uniformen. LPKV houdt tentoonstelling De Leidse Pluimvee en Konijnen - sportvereniging (LPKV) organiseert zaterdag en zondag a.s. de jaarlijkse clubtentoonstelling in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Burgemees ter mr. G. C. van der Willjgen zal de tentoonstelling zaterdagavond om 8 uur openen. Er zijn o.a. de volgende dieren ingeschreven: Vlaamse Reu zen, Franse Hangoren, Lotharingers, rode en witte Nieuwzeelanders, rode en witte Weners, Rood en Blauw oogpolen, Hollanders en kleurdwer- gern. Bij de sderduivem en siervogels: Andalusiërs, Brama's, Hollandse krie len, Patrijskrielen, Orpintons e.a. Voor het eerst worden er in Leiden kleurmuizen tentoongesteld, o.a. in de kleuren geel, rood en champagne. Ook zijn er cavia's in de kleuren wit, rood, zwart en goud. Leidenaar krijgt f50 boete voor diefstal van politiebladen De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen een twintigjarige inwo ner van Leiden veroordeeld tot vijf tig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis, wegens diefstal van een aantal „algemene politiebladen" en opsporingsbladen. Deze lagen opge slagen op een zolder van het gemeen tehuis in Valkenburg (Z.H.). Ver dachte had op deze zolder oudheid kundige onderzoekingen mogen ver richten en had om de curiositeit de politiebladen meegenomen. Verder had hij in Portugal pers kaarten laten drukken, die vrijwel identiek waren aan die van het in ternationale persbureau U.P.I. Ver dachte verkocht deze kaarten en maakte er zelfs ook enige malen een onrechtmatig gebruik van. De recht bank achtte dit laatste feit wel be wezen, maar achtte verdachte niet strafbaar en ontsloeg hem op dit punt van rechtsvervolging. Vandalisme in nieuw flatgebouw Een ergerlijk geval van vandalisme Lééft zich in de nacht van zondag op maandag voorgedaan in een pas gereed gekomen maar nog niet be woond flatgebouw aan de Kennedy- laan in Leiden-Zuidwest. Onbekenden verschaften zich toe gang tot de flat door een ruit van de toegangsdeur met een bierfles stuk te slaan. In de hal van het nieuwe gebouw werd eveneens een ruit ver nield. Ook verscheidene huistele foons moesten het ontgelden. Zij werden van de muur gerukt en ern stig beschadigd. Kleerkasten werden omgekanteld, waardoor enkele muren averij opliepen. Het resultaat van dit vandalisme is, dat een aantal muren opnieuw behangen moet wor den en dat ook het houtwerk hier en daar opnieuw moet worden geschil derd. Het Leidse stadhuis ontving gisteren bezoek van 'n 4-tal hoge ambtenaren van de IJslandse re gering en van de IJslandse hoofdstad Reykjavik. Het waren de heer Roskuldur Jonssonhoofd van de afdeling personeelszaken van het Ministerie van Financiën, de heer Sverrir Julisson, secreta ris van het Staatselektriciteitsbe- drijf, en tevens vertegenwoordiger van de vakbond van rijksambte naren, de heer Magnus Oskars- son, hoofd van de afdeling Perso neelszaken van de gemeente Reykjavik, en de heer Eggert As- geirson, hoofdinspecteur van de gemeentelijke gezondheidsdienst te Reykjavik, tevens vertegen woordiger van het gemeenteper- soneel. De heren oriënteerden zich hier over de gemeentelijke personeels zaken en salarissystemen. Op de foto: IJslandse en Leidse ambtenaren op de trap van het stadhuis. In het midden burge meester Van der Willigen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN I Jan Marlnus Frederlcus Antonius. z. v. M. F. van Hoek en J. W. VerKaüe; l Katharlna Elisabeth, d. v. A. H. H. van Kempen en J. C. M Klein; Leen- dert Cornells, z. v. M. van Duin en A. Hartevelt; Linda Elisabeth, d. v. G. Looijestijn en R. J. Butselaar; Arthur Ferenc z. v. F. H. Reigers en A du Prte; Daniël, z. van H, Moenen en M M. Lancel; Angéliique Alida, d. v. P, M. Jufermans en M. M. IJzerman- Maya, d. v. J. J. de Wolf en E N.lcolad; Wil lem Adriaan z. v. G, N. Minnaard en M. Reljneveld; Maria Johanna Maar- tje. d. v. J. van Vulpen en M. de Regt; Hillechien Maria Franclna, d. v. W. Handgraaf en G. T. Brouwer; Lydia, d. v. J. B, Imthorn en J. Kooljman; Geertruida Margaretha. d. v. P. L. CK- ferhaus en Jkvr. M H. Bas Backer; Paulus Theodorus. z. v. J. H. J, M. van Eijken en R. Franquet Plaza; .Jo hanna, d. v P. Koopman en D. Vlie land; Wilhelmina Hendrika, d. v. W. H. Mensta k en A. E. Laven; Age, z, v. H. Commissaris en D. L. ten Dam; Pe tra M air Jon d. v. H. K. Molenaar en E. L. M. Gorthuls; Carla, d. v. P van der Niet en E. P, de Vos; Wilfrled Jo hannes, z. v. C. B O, Brussee en G. A. Loonstra; Kees Willem, z. v C. B. 1 O. Brussee en G A Loonstra; Antho- nla Louise Astrld, d. v. A, van Dui venvoorde en W. Westerink; Lena Pao- la, d. v N. Cornet en H. Ritsma; Anez- ka Karla Marie, d. v. J. J, V. Fuka en V. M, Jutting. GETROUWD N. Spatharakls en M. J van Linden; J. H. C, Jansen en F, J. M. Neefjes: A. P N Wallaart en W J. van der Voort; M A. J. van Stijn en H. Ouwendijk; J. van Gent en M. E Lam- mers OVERLEDEN C Zin tel 61 Jaar, vrouw; M. van der Linden, 83 Jaar, wed. van W. van Oos ten.; M J, Vis, 73 Jaar, wed. van S C. Smit; A. P. Fa vier, 64 Jaar, man; C. Vergunst, 80 Jaar, wed. van J. Beij; D. I van der Does, 82 jaar, man; A, Ouwer- 1 kerk. 84 Jaar, man; G. A. M. T. urim- mlnck, 78 Jaar, wed. van A. de Mun- nlk; J. Klinkenberg, 68 Jaar, echtgeno te van L. van Duin; J. C. Zwarts 80 Jaar. echtgenote van J. Kienjet; A. J, van Mil, 69 Jaar, man; M. P A. Plan- Jer, 81 Jaar, wed. van P. Coseée. Uit het Leidse politierapport Onbekenden hebben in de afge lopen nacht de etalageruit van een fotohandel aan de Breestraat ln Lei den vernield. Het is (nog) niet dui delijk of er wat uit de etalage ia weggenamen. Een 45-jarigeTLeidse reinigmgs- man is gistermiddag op het terrein van de groenteveiling aan de Zoeter - woudseweg van een vrachtauto ge vallen, doordat hij bij het laden zijn evenwicht verloor. De man klaagde over hevige pijn in zijn hoofd. Hjj is door de E.H.D. naar het Academisch Z'ekenhuis overgebracht. Tapijt lag voor liet oprapen Het ligt toch voor het oprapen moet de tapijtdief. naar wie de Leid se politie sinds gisteren zoekt, ge dacht hebben. Het cognackleurige ta pijt was in de portiek van een win kel aan de Haarlemmerstraat bij wijze van reclame uitgerold. Toen de Haarlemmerstraatwinkelier gister ochtend de deur van zijn zaak open deed merkte hij tot zijn schrik dat het tapijt (waarde f300.—) verdwe nen was. Leidse Spaarbank In de maand november werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 5.005.265 en terugbetaald f 4.178.861. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 553 en het aantal afbetaalde boekjes 356. Op 5.704 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd f 226.799 bijgeschreven. Er werden 1.346 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 62.154. Het tegoed der 62.752 inleggers be droeg aan het einde der maand f 79.386.978. Hoofden van scholen De algemene vergadering van de Vereniging van hoofden van scholen wordt dit jaar in Leiden gehouden en wel op 28 december in restaurant Van der Heijden. In de middagverga dering zal prof. dr. L. de Klerk, hoogleraar aan de Leidse Universi teit. spreken over „Onderzoek van het onderwijs". Als ten tijde van Hitier Volgens het Russische blad Sow- jetskaja Kultura heeft een bekende Chinese actrice. Hoeng Hsian- nioe zich enkele dagen geleden in Kanton van het leven beroofd door uit een raam op de zesde etage van haar huis te springen. Zfj vormde al enige tijd het doelwit van een campagne van de Rode Garde en was kort voor haar wanhoopsdaad kaal geknipt over straat gevoerd, aldus het blad. [NSDAG 6 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD EF

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3