LEIDSCH DAGBLAD Rhodesië in de VN Belgie biedt meer JAMIN Salisbury wijst werkdocument af i Nieuwe sancties in voorbereiding _Verklaring Kritiek op financiering hulp India NEDERLANDSE BEDRIJVEN TREKKEN DE GRENS OVER Nazi's hielden feest bij de tienduizendste dode in Hadamar.... bi.i (3uc/ gericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 DECEMBER 1966 No 32043 teur: EI A. E. van Dlshoeck k Iredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 (Van onze reisredaoteur mr. H. L. Leffelaar) ie Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, is vandaag naar New York vertrokken ,3 in een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad een resolutie in te dienen ter versterking de economische sancties tegen Rhodesië. is het antwoord van de Blitse regering op het „neen" van de Wkiesische regering op het werkdocument dat Wilson en Smith op de Wgsbodem Tigerhadden uitgewerkt. Het document beoogde een regeling van het conflict inzake de eenzijdig door het bewind- tjm uitgeroepen onafhankelijkheid. Smith leidt een blanke minderheids- Wring in Salisbury; er wonen 250.000 blanken in het land en vier mil- W Afrikanen). Olie een doodstil en tot de nok toe lr3l Lagerhuis legde premier Wil- ^risteravond een verklaring af conferentie met Smith. En- ^ïren daarvoor was in een ge- ^pn Londen, na een aanvanke- verlenging van de voor het «esische antwoord gestelde ter- bericht ontvangen dat Salis- het werkdocument had ver in. fü struikelblok voor een vergelijk vjfooral de conditie dat de door bewind van Salisbury aangeno- ^grondwet van 1965 zou moeten opgeheven voordat een nieuwe ^wet aan de Rhodesiërs zou voorgelegd. Andere punten W de Rhodesische regering zicb kantte waren: e ontbinding van het Rhodesi sche parlement en de overdracht &n de wetgevende bevoegdheid an de (door Smith al sinds een aar niet meer erkende) Britse jouverneur in Salisbury, sir Hum phrey Gibbs; iet plaatsen van de Rhodesische Wjdkrachten onder de gouver- i bevoegdheid van de gouver- ^ur om onder Smith een mtal ministers in de nieuwe hodesische regering aan testel- n. Van dit aantal zouden er vijf fkomstig zyn geweest van bui- in de Rhodesische Front-party an Smith, van wie twee negers '•'herstel van het wettig gezag binnen vier maanden nieuwe *ene verkiezingen worden ge- Een ander punt van het t$ocument betrof de opheffing jensuur, herstel van de politieke •ad en vrijlating van alle poli- ,flgevangenen. Verbeten it enige wat wy verlangen", zei jer Wilson, „was dat zij terug 7n keren naar een wettige sta nder leiding van dezelfde eer- ünister". Won was duidelijk teleurgesteld fjeten. „Het is duidelijk dat om der wille van macht en O-op staan dat die macht in han- ilyft van een kleinere, niet re lieve minderheid, het resul- leeft gedicteerd", zei hij. ben altijd van mening geweest ie heer Smith onder invloed van een aantal kwalijke ele- in. Ik ben van mening dat hy vereenkomst had willen doen 91, maar dat hy daar öf het over- 1óf de moed niet toe had." I» afloop van zyn uiteenzetting de voormalige conservatieve van Koloniale zaken, Dun- Sandys, een vraag aan de orde., ^getwijfeld nog in latere discus-' M terugkeren. |3ls er zo'n grote kans op instemming bestond", zei ex- ter Sandys, „zal het Britse volk m overtuigd moeten worden dat rste-minister er goed aan heeft in die kans te verspelen, alleen omdat men niet tot een aan- regeling kon komen over gedurende de overgangstyd te Q procedure" mier Wilson antwoordde ineen iiige repliek, dat de voorwaar- fERBERICHT ®ïel bewolldng 8 K.N.M.I. in De Bilt verwacht tot morgenavond: het algemeen veel bewolking ®tf en toe enige neerslag. Aan- $lyk matige tot krachtige zui- wind later matige tot zwakke 'Iderlyke wind met enige stijging emperatuur, voornamelyk in het o van het land. gemaakt om 11.15 uur). 7 DECEMBER op: 8.33 uur; onder: 16.29 uur. op: 2.16 uur; onder: 14.18 uur. water te Katwyk 10.52 en 23.29 aagwater te 6.26 en 18.57 uur. nummer bestaat uit 14 pagina's den van terugkeer naar een wettige regeringsbasis „geen gekibbel over protocolaire kwesties was, maar een van principes". Ontwikkeling Twee belangryke punten zullen nu in de ontstane nieuwe fase aan de orde komenten eerste, de water dichtheid van de resolutie waarin „selectieve" economische sancties tegen Rhodesië zullen worden voor gesteld in de Verenigde Naties, en ten tweede welke ontwikkelingen zich in Rhodesië zelf kunnen voordoen. In Londen wordt wat dit laatste betreft, rekening gehouden met de mogelykheid dat de regeringsleiders (Van onze Haagse correspondent) In de vaste commissie voor Bui tenlandse Zaken van de Tweede Kamer is van verschillende kanten kritiek geleverd op de manier, waar op de regering de 3,6 miljoen gul den extra hulp aan India heeft ge meend te moeten dekken. Dit bedrag, bestemd voor het bestryden van de honger in India, werd eerder dit jaar verstrekt in aansluiting op de natio nale hulpaotie, die 24 miljoen gul den opbracht. De bydrage van de re gering was te groot om uit de post „onvoorziene uitgaven" van de be groting te kunnen putten. De regering heeft nu andere pos ten voor ontwikkelingshulp beknot, waardoor het overgrote deel van de 3,6 miljoen beschikbaar kwam. Een van de vragen, die minister Bot in de commissie werden voorgelegd, was of de projecten, waarvoor het geld- in eerste instantie bestemd was ge weest, thans niet of in mindere mate zouden kunnen worden uitge voerd. Van een andere zijde werd opgemerkt dat het royale Neder landse gebaar zuiver beschouwd dus ten laste komt van de landen die anders van de ontwikkelingsprojec ten geprofiteerd zouden hebben. Gevraagd werd onder meer of de regering niet een beroep had kunnen doen op het bedrag dat, bestemd voor het ontwikkelingsfonds van de E.E.G., niet werd besteed en niet naar de begroting voor 1967 kon worden overgebracht. Staatssecretaris Van der Stoel antwoordde hierop, dat naar zyn weten voor de bestrijding van rampen nooit uit ontwikkelings fondsen was geput. De regering wenst bovendien onderscheid te ma ken tussen humanitaire hulpacties, 5 de by stand aan India, en structurele ontwikkelingspro gramma's. PREMIER SMITH in Salisbury, nu de laatste kans op een vergelijk is verstreken, onder druk zullen worden gezet om de Rhodesische republiek uit te roepen. De redenering is dat dit geen ver schil zal maken met de huidige si tuatie waarin zo goed als alle banden met het moederland zyn verbroken. Daar tegenover staat dat een als on wettig beschouwde Rhodesische re publiek het zonder de voordelen en voorrechten van een lidmaatschap in het Gemenebest zou moeten "Stel len. Het is de vraag in hoeverre dat economisch mogelyk zou blijken te zyn. Georgia zal neger in parlement moeten toelaten Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat de wet gevende macht van Georgia de grondwet heeft overtreden door tot twee keer toe in het Huis van Af gevaardigden van deze staat een zetel te weigeren aan de neger Julian Bond. Bond is nadien voor de derde keer in zijn district gekozen. Rechter Warren van het hooggerechtshof stelde vast dat de federale rechtbank in Georgia door de diskwalificatie het recht van Bond op vrije me ningsuiting heeft geschonden. Bond is functionaris van een strydgroep voor de burgerrechten. Hy had zich openlyk tegen de oorlog in Vietnam verklaard. Volgens zyn advocaten had hy geen rassendiscriminatie on dervonden. Arrestaties in Oost-Duitsland Drie functionarissen van de pro testantse kerk een studentenpredi- kant en een diaken zijn onlangs in Oost-Duitsland gearresteerd, heeft de ice-voorzitter van de westelijke re gionale synode van de protestantse kerk van Berlijn, deken Hans Alt- mann, maandag in West-Berlijn ge- Wat de sancties betreft, zal het ac cent voor werkelyk effectieve maat regelen tegen Rhodesië moeten ko men te liggen op het lamleggen van alle olieaanvoer. Het probleem voor Engeland hierbij is dat een uitvoe ring van deze clausule byna onver mijdelijk ook een blokkade betekent van Zuid-Afrika, waarvan Rhodesië tot nog toe een deel van zijn olie betrok. De breuk in de Britse han delsbelangen in Zuid-Afrika die daarvan het gevolg kan zijn, zou En geland op ruim twee miljard gulden kunnen komen te staan. De verwachting is dat de Britse regering dan ook zal proberen de olie buiten de sancties van de resolutie te houden, maar het heeft hierby te maken met de oppositie van de Afri kaanse landen van het Gemenebest, die bovendien gesteund worden door de Verenigde Staten en Canada. Vervolg op pag. 2 Mr. P. C. Meyer Viol heeft in het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, „Ruim Zicht", kritiek geleverd op het ondernemers klimaat in Nederland. Mr. Meyer Viol is directeur van de Koninklyke Nederlandse Papier fabriek N.V. in Maastricht, die in het Belgische Lanaken voor rond hon derd miljoen gulden een nieuwe ves tiging bouwt, waarin 500 Belgen werk zullen vinden. Volgens hem is by het maken van de plannen ter stimulering van de in dustriële ontwikkeling in Limburg de problematiek te eenzydig benaderd. Het gevolg hiervan is, dat vele Ne derlandse bedrijven naar België ver trekken, omdat de faciliteiten daar voor nieuwe industriële vestigingen veel aantrekkeiyker zyn dan in Ne derland: van de 22 buitenlandse on dernemingen, die zich sinds 1964 in Belgisch Limburg hebben gevestigd, kwamen er 14 uit Nederland. Volgens hem is er ook sprake van verschil in mentaliteit: „Nederland is doctrinair en principieel, het ont breekt de centrale overheid'en de la gere organen aan improvisatievermo gen en fantasie. De Belgische over heid is er ten dienste van de onder- Faciliteiten Mr. Meyer Viol heeft in „Ruim Zicht" een opsomming gegeven van de faciliteiten, die de Belgische re gering verleent en die vergeleken bij wat „Den Haag" te bieden heeft. Vol gens hem loopt het verschil vaak in de miljoenen. Zo neemt de Belgische regering in bepaalde gevallen gedu rende twee jaar de volledige rente van het in België voor de investerin gen in nieuwe bedrijven geleende ka pitaal voor haar rekening. In de drie jaar daarop draagt zy vijf procent in de rente by. In Nederland bedraagt de vennoot schapsbelasting 47 procent, in België 36 procent. De Belgische regering be taalt 50 procent van de kosten, die moeten worden gemaakt om perso neel te laten opleiden in het buiten land, of dat nu de Verenigde Staten zyn of Nederland. Men gaat er in België van uit, aldus mr. Meyer Viol, dat de kennis die daarby wordt ver worven de Belgische industrie ten goede komt. Hy stelde voorts, dat de afschrij- vingspolitiek in België gunstiger is dan in Nederland, terwyl men er bo vendien vrijstelling van de voorhef fing op onroerende goederen geniet gedurende maximaal tien jaar. Mentaliteit nemer, terwyl de ondernemer in ons land sterk het gevoel krygt dat hy in dienst is van de overheid en wordt gezien als een bron van inkomsten voor die overheid". Nederlands en Belgisch Limburg verkeren in grote moeiiykheden. Het verschil tussen beide landen is even wel, aldus nu-. Meyer Viol, dat men hier talrijke plannen maakt, veel ver gadert en praat, maar dat "het maan den duurt voor er beslissingen vallen. Allerlei ambtelyke instanties scluj- nen een woordje te moeten meespre ken en hun al of niet deskundig hoofd te moeten buigen over talrijke plannen. Nazi-functionarissen in het cen trum voor „euthanasie" Hadamar organiseerden een gezellige avond ter gelegenheid van hun 10.000-ste slachtoffer, aldus gisteren in Frank fort voor de rechtbank verklaard. Tydens de viering vloeide het bier en de cognac In de kantine van de staf rijkelijk en een nazi verkleedde zich als priester en hield een lijkrede, die gevolgd werd door een optocht door het centrum, aldus een getuige. Op een vraag of de drie beschul digde dokters onder de feestvierders waren, verklaarde de getuige, de voormalige hospitaalsoldaat Paul Reuter: „Dat kan wel". Berecht worden de artsen Aquilin Ullrich, Heinrich Bunke en Klaus Endruweit, allen 52 jaar, die ervan beschuldigd worden geholpen te heb ben by het vermoorden van duizen den geesteszieken onder het nazi- Twee doden botsing v - - .utfiWii. (Van onze Rotterdamse correspondent). Bij een zeer ernstig auto-on geluk vannacht omstreeks half- drie op de provincialeweg tussen Rotterdam en Bergschenhoek zijn twee militairen van de Koninklijke Marine vrijwel op slag gedood. Zy waren de vlieg tuigmaker-magazijnbeheerder Corn, van Keulen uit Katwijk, die de auto bestuurde en de korporaal-vliegtuigmaker A. J. Jansz uit Hendrik Ido Ambacht, beiden 23 jaar. De mannen wa ren gelegerd in het vliegkamp Valkenburg. Met zeer grote snelheid moe ten zij met de Opel (de wagen had een burger kenteken) tegen een stenen brug aangereden zyn. De wagen was als het ware ge halveerd, doordat de voorkant geheel was ingedrukt. De rijks politie in Bergschenhoek heeft toen bleek dat de slachtoffer' militairen waren, het onderzoe' overgedragen aan de Koninklij ke Marechaussee in Rotterdam. euthanasieprogramma. Genoemde Reuter, die reeds tot vier jaar en zes maanden veroordeeld werd voor zyn aandeel in het vermoorden, was aangewezen om de geesteszieken naai de deuren van de gaskamers te bren gen. Bovendien doodde hy persoon lijk tenminste tien patiënten met in jecties. ADVERTENTIE biscuits niet duur wal heerlijk ROOFMOORD IN KENIA In het noordoosten van Kenia zijn 43 boeren van de „rendille"-stam vermoord door veedieven, zo is door dc politie in Nairobi gisteren be kendgemaakt. In hetzelfde gebied zijn vier somatische bandieten door de politie gedood. Zestal Chinese vissersboten gebombardeerd? By Amerikaanse bombardementen zyn vorige week in internationale wateren in de Golf van Tonkin zes Chinese vissersboten tot zinken ge bracht waardoor 17 Chinese burgers om net leven kwamen er 29 ernstig werden gewond. Voig*»n« radio-Pe- king die dit bek' odmaakit Opteken den de aanvallen die op 30 november en 1 december plaatshadden, een ernstige provocatie voor het Chinese volk. De .jZibelemarit"de uien- markt in de Zwitserse hoofdstad Bern, viert dit jaar haar 560-jarig bestaan. Deze markt, die eens per jaar wordt gehouden, kreeg haar naam door de lange slierten uien, die er verkocht worden; het exemplaar op deze foto bestaat uit 92 exemplaren. STAATSGREEP DOOR S0EKARN0 STILZWIJGEND GOEDGEKEURD President Soekarno heeft verleden jaar stilzwygend de mislukte communistische staatsgreep goedge keurd, aldus verklaarde de voorma lige luchtmaarschalk Omar Dhani, oud-commandant van de Indonesi sche luchtmacht, vandaag voor de rechtbank. Omar Dhani, die op de ochtend van de staatsgreep bij Soe karno was, zei dat deze Dhanl's dag order ter ondersteuning van de staatsgreepbeweging had goedge keurd. De president, die het paleis op da ochtend van 1 oktober 1965 per Volkswagen ontvluchtte, heeft geen enkele poging gedaan om de staats greepbeweging tegen te houden, al dus verklaarde Dhand voor de krijgs raad. Soekarno gelastte, nadat hy van het bloedvergieten in een gene- raalswoning had vernomen, een ein de aan de gewelddaden. Dhani gaf voorts toe dat hy da staatsgreep heeft gesteund. Hy had echter geloofd dat het slechts ging om een zuivering in het leger tenein de daaruit de „lakeien van de CIA (de Amerikaanse inlichtingendienst) te verdrijven". Dha ni bekende de avond vóór de staatsgreep ervan op de hoog te te zijn geweest dat brigade-gene raal Soepardjo, die oommunlstisch- gezind was, gereed was om na mid dernacht op te treden en dat deze in grote mate werd gesteund door troe pen. Dhani wist ook dat het in de be doeling lag generaal Nasoetion (de minister van Defensie) legerbevelheb ber Aohmed Jani en vier andere ge neraals die later dood in een put wa ren gevonden, te „verdrijven". (Voor het verloop van het proces van gisteren zie men elders ln dit num mer). x Uit het Leidsch Dagblad van J 6 December 1866: f Woensdag 28 November, f 's avonds te 8 uren met het luiden der laatste bel, hebben J 6 verpleegden, te Ommer- f schans, die op het avond- appèl ontbraken, zich niet ontzien met de slachtbank de deur van het magazijn met geweld open te loopen 1 a er uit het kleedingmagazijn a een aantal hemden te nemen J en aan te trekken. De ver- a pleegden zijn Donderdagmid- a dag naar Ommen vervoerd en a verder aan de Justitie over- a geleverd. 1 J In de gemeente Scheemda J deed zich een zeldzaam geval J van hydrophobie o] water- vrees voor. Een jongeling van J omtrent 20 jaren werd daar- door aangetast en stierf va J een vreeselijk lijden. Hij moet J a door zijn eigen hondje, dat J hoogstwaarschijnlijk dol ivas, J f in zijn keel gebeten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1