LEIDSCH DAGBLAD Ongeorganiseerde bouwvakarbeiders terug eisen Oe Tliant blijft hi j de V.N. tot 1972 Noordwester beukt op deel van Europa Opnieuw uitstel Apollo JAMIN Boerderij MEERRUST Warmond SINT-NICOLAASBAL Man neergeslagen en beroofd van 6 mille Wobuletfe Ef399,- Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 No 32041 Directeur. E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR lKIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie £>041; Redactie <21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 KantonrechterVakantiefonds mocht 2 procent niet inhouden (Van onze Amsterdamse correspondent) Duizenden ongeorganiseerde althans niet bij de „erkende" bonden georganiseerde bouwvakarbeiders zullen de twee procent administratiekosten, die deze zomer werden ingehouden bij de verzilvering van hun vakantiebonnen, gaan terugeisen. De administratiekosten zijn, naar het oordeel van de Amsterdamse kantonrechter, mr. H. Ruis, namelijk ten onrechte ingehouden. Door de inhouding kregen de bouwvakarbeiders tussen de 15 en 20 gulden minder vakantiegeld. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven in een ondergronds treintje terug van het kolenfront naar de schacht. Het verloofde paar heeft een bezoek gébracht aan de staatsmijn Emma in Hoensbroek. WEERBERICHT guur (Van onze weerkundige medewerker) 1 De storyidepressie boven de Noordzee zal tijdens het' week einde nog niet geheel van de .w weerkaart verdwijnen. Langs onze prj kust waait nu al 5 dagen achter- G9, een windkracht 7 of meerIn de 'Ti iets koudere noordwestelijke luchtstroom blijven ons dit week en einde buien bereiken, waarvan sommige vergezeld van hagel en windstoten. Randstoringen die Uj, onderweg zijn, verhogen nu en lai dan deze buienactiviteit. De bui- ra> en, met windstoten van 90 tot 100 ,ic! kilometer per uur, die gistermid- ni' dag ons land passeerden, hebben elL hier en daar schade veroorzaakt Het zal zondag, met 4 a 5 graden, iets kouder zijn dan vandaag. 2 4 DECEMBER. oni Zon op: 08.29 uur; onder: 16.31 uur. fk- Maan op: 23.26 uur; onder: 13.34 uur Hoogwater in Katwijk te 07.24 en 19.54 uur. 5 december: hoogwater te 08.27 u. en 21.00 u.; laagwater te 03.55 u. en 16.26 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Waterzuiveraars gaan naar liuis Het Nederlandse detachement in Florence heeft de waterzuivering gis teren gestaakt. Er is geen behoefte meer aan. In de komende drie da gen wordt het materiaal naar Pis- toria afgevoerd om schoongemaakt te worden voor het naar Nederland wordt teruggestuurd. Dertig militai ren keren op 9 december per vlieg tuig huiswaarts, nadat het gehele de tachement twee vrije dagen in Rome zal hebben genoten. Ook een audiën tie bij de Paus staat op het pro gramma. Hoe de overige negentig le den terugkomen staat nog niet vast, maar in elk geval gaat een deel van hen met het materieel op de trein. In Italië zijn de moeilijkheden overigens nog niet voorbij. In Tos cane, het Po-dal en de Dolomieten hebben militairen en burgers de nacht doorgewerkt aan het verster ken van waterkeringen. Het water van de Arno heeft door de vele re gen van de laatste dagen opnieuw de rand van Florence bereikt In Bo logna staan weer woningen in het water. In Pistoria is een brug over de gezwollen Ombrone ingestort. An dere zijn veiligheidshalve voor het verkeer gesloten. Enkele zijrivieren van de Po zijn buiten de oevers getreden of daar na aan toe. Aan de kust moesten boeren en vissers voor de derde keer in een maand tijd hun woningen ver laten omdat men de zeewering niet vertrouwt. Na hevige regenval en zware storm is gisteren het San-Marcoplein in Venetië ondergelopen. Ook andere delen van de stad kwamen onder wa ter te staan. Discriminatie Over deze (dit jaar voor het eerst toegepaste) maatregel, braken in Am sterdam in juni ongeregeldheden uit. In andere plaatsen, o.m. in Den Haag leidde de maatregel tot protest demonstraties en korte stakingen. De ongeorganiseerden voelden de maatregel als een discriminatie ten opzichte van hun bij de grote vak bonden georganiseerde collega's, die wel het volle vakantiegeld kregen uit betaald. De bonden vergoedden hun leden de kosten waarna weer verre kening volgde met de Stichting Va- kantiofonds Bouwnijverheid. Onrechtmatig Eén van de z.g. categorale bonden liet cc n ongeorganiseerde Amsterdam se bouwvakarbeider het geding aan spannen tegen het vakantiefonds. De rechter deed gisteren vervroegd uit spraak in deze principiële zaak. In het vonnis overwoog mr. Ruis o.m. dat het vakantiefonds, door de inhou ding van twee procent slechts toe te passen op één categorie (de ongeor ganiseerden) heeft gehandeld in strijd met de beginselen van behoor lijk bestuur. Het fonds heeft dus on rechtmatig gehandeld ten opzichte van de werknemers, waarop deze in houding is toegepast. Derhalve is het fonds niet gerechtigd een zodanige houding op eiser (de ongeorgani seerde bouwvakker) toe te passen. Het is nog niet bekend of het va kantiefonds zal berusten in de uit- Geen verhoging voor Belgische ministers (Van Brusselse correspondent) De ministers van het huidige Bel gische kabinet willen in geen geval dat hun salaris in 1967 zal worden verhoogd. Dat is de reactie, by mon de van premier vanden Boeynanats, op een voorstel van de voorzitter van de Senaat, de ministers opslag te ge ven. De regering is gelukkig, zo heeft de premier gisteren verklaard, dat de volksvertegenwoordiging zich er re kenschapvan heeft gegeven dat er problemen zyn met betrekking tot de huidige salarissen van de ministers, s echter van oordeel dat zy het e voorbeeld dient te geven en zij wenst dus geen verhoging van de begroting voor 1967 met betrekking tot haar inkomen. Bouwarbeiders willen 5% en investeringsloon De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende drie werknemersorganisaties in de bouw nijverheid vragen voor volgend jaar een loonsverhoging van vyf procent, investeringsloon en verkorting van de arbeidstijd per 1 juli met een kwartier. Thans werken de bouwvak arbeiders negen uur per dag. len afsluiten, hebben bij het opstel len van de wijzigingsvoorstellen re kening gehouden met de minder rooskleurige economische situatie van De thans van kracht zijnde col lectieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbedrijf en de nevenbedry- ven hebben een loopduur van een jaar. Met een enkele uitzondering lo pen ze op 1 maart of 1 april van het i volgend jaar af. Er zijn rond 300.000 j werknemers bij deze c.a.o.'s betrok ken. Ongeveer zeventig procent is georganiseerd. De bouwnijverheid is j de enige grote bedrijfstak in ons land waarvoor nog geen langlopend contract geldt. In Havanna is een enorm schaaktoernooi gehouden, ivaarin vele tientallen schaakmeesters si multaan speelden aan honderden borden. Onder de tegenstanders van de Russische wereldkampioen Tigran Petrosjan bevond zich ook premier Fidel Castro. Hoe de Cu baanse eerste-minister het er af bracht werd helaas niet vermeld. De oorlog in Vietnam moet tot een einde komen Vele schepen in nood Grote delen van Europa vooral de Britse eilanden en Italië heb ben gisteravond en vannacht te lij den gehad van zware storm, in vele gevallen gepaard gaand met hevige regen Verscheidene schepen geraak ten in nood en het verkeer over land en door de lucht werd ontwricht. De noordwesterstorm bereikte van nacht een kracht van ruim 115 km/u. Meer dan 80 vissersvaartuigen moes ten in de noodhaven van het eiland Helgoland beschutting zoeken. De Nederlandse sleepboot Utrecht trok het in nood geraakte Noorse schip Vinland de haven van Douglas op het eiland Mann binnen. De sleepboot vertrok daarna meteen weer op weg naar het Griekse schip Nafsiporos dat ongeveer 900 meter van de kust van Anglesey (Ierse Zee) dreef. De machines van dit schip zyn uitgevallen en de ankers zijn verspeeld. De gezagvoerder en drie bemanningsleden zijn aan boord ge bleven. vijftien anderen werden van boord gehaald. Als de Utrecht dat karweitje heeft verricht wacht by Belfast nog een taak. Daar is de baggermolen Beaver Chief op de rotsen geslagen en ge zonken. Men zal trachten ook dit vaartuig te bergen De bemanning van een redding boot uit Dover heeft zeven beman ningsleden van het lichtschip Varne gehaald. De Varne is op drift ge raakt en men vreest dat hij op een zandbank zal lopen. Het scheepvaartverkeer ter hoogte van de Engelse westkust is verzocht uit te zien naar het 299 ton metende Duitse motorschip Zeta dat overtijd Ter hoogte van de Zweedse noord oostkust. in de Botnische Golf, ver keert het Duitse schip „Kismet", dat een bemanning van tien koppen neeft, in zinkende toestand. De ..Kis met' is ter hoogte van Harnösand op de rotsen gelopen. Reddingsche pen zijn onderweg. Ook in de Middellandse Zee is het weer slecht. Op de Italiaanse Riviera beuken zware stortzeeën. Ook in Genua slaan de golven hoog tegen de kaden op Zes kleine schepen kunnen niet binnenlopen en moeten de storm op zee uitrijden. In het binnenland in Engeland zijn huizen en boerderijen beschadigd en is op het platte land veel schade aan gericht Oe Thant heeft gisteren een be roep van de Veiligheidsraad aan vaard waarin deze hem verzoek ak koord te gaan met een nieuwe ambts periode van vyf jaar als secretaris generaal der Verenigde Naties. De resolutie waarin de herbenoe ming van Oe Thant werd voorgesteld, werd met 120 stemmen van de 121 aanvaard. Een stembiljet was ongel dig. Het nieuwe mandaat van de secretaris-generaal zal op 31 decem ber 1971 eindigen. De raad verzekerde Thant te zul len streven naar versterking van de rol van de Ver. Naties als instru ment voor de vrede. Na de stemming betrad Oe Thant die tydens de stemming afwezig was geweest de zaal en nam met een lichte buiging zijn plaats weer in. ..Ik zal elke gelegenheid aangrij pen om eraan te herinneren dat de oorlog in Vietnam moet eindigen", zo zei de secretaris-generaal direct na zijn herverkiezing. Hij zei het als zijn plicht te zullen blijven beschou wen op persoonlijke basis alles in het werk te stellen om tot een oplos sing te komen die vrede en gerech tigheid voor het volk van Vietnam zal brengen. „Deze kwestie zit mij hoog zoals u weet en ik behoef er nauwelijks aan toe te voegen dat dit de komende maanden zo zal blij- Omstreeks tien uur gisteravond is een inwoner van Amstelveen in zijn garage door twee onbekende mannen neergeslagen, aan handen en voeten gebonden en beroofd van een bedrag van f 6000.dat hy in een tas bij zich had. Het slachtoffer is de 40-jarige win kelier A. J. van Es. die een zaak in de hoofdstad heeft. Hy is naar het Slakkenberg in Aberfan wordt afgegraven Men heeft gisteren zwaar materieel naar Aberfan gezonden om de top van de slakkenberg, die in oktober 144 slachtoffers maakte, af te gra ven. Het werk zal een week of vier duren. Men gaat ertoe over omdat de berg weer in beweging is gekomen. Een commissie van Aberfanners heeft een gedeeltelyke ontruiming van het mijnwerkersdorp geëist. ADVERTENTIE Academisch Ziekenhuis in Amster dam gebracht. De heer Van Es werd in zyn ga rage onder een flatgebouw aan de Zwingliweg overvallen, toen hy uit zyn auto stapte. Hy zag kans zyn voet uit de touwen los te wurmen en naar zyn woning te komen van waaruit de politie werd gealarmeerd. Met de tas met geld zyn de overval lers verdwenen. Hoe, is de politie nog niet bekend. De heer Van Es. die door de klap versuft was, heeft de politie slechts een summier ver haal kunnen doen van zyn beroving. Bij proeven met het Apollo- ruimtevaartuig, waarmee drie Amerikaanse astronauten vol gende maand een vlucht zouden maken, zijn opnieuw technische moeilijkheden opgetreden. Hier door zal de lancering niet voor februari kunnen geschieden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De meest gekochte en veilige bromfiets GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 LEIDEN Aan alle SIMCA BERIJDERS! ten op maandag 5 december 1.005.00 uur in onze showroom, STATIONSWEG 11—17 aan alle kinderen, die onder geleide binnen komen een kleine surprise te over handigen. AUTO BIERMAN N.V. STATIONSWEG 11—17, LEIDEN ADVERTENTIE chocoladeletters niet duur wel heerlijk (Sue/ ADVERTENTIE telefoon 0171 I851 presenteert HEDENAVOND 3 december groot met het METEOOR KWARTET. Iedere bezoeker ontvangt op vertoon van entreebewijs een ATTRACTIE. Tot 4 uur 's nachts geopend. teuwö I Uit het Leidsch Dagblad van t 4 December 1866; Door het hoofdbestuur der i i te Arnhem door Dr. W. Bosch j opgerichte Maatschappij tot f Nut van den Javaan zijn tot correspondeerende leden be- f noemd te Leiden de hoogle- t raars P. J. Veth en R. F ruin. I Dezer dagen strandde in den mond van de Mersey (bij Liverpooleen schip, van J Demerary komende, en met rum geladen. De bevolking f van het in de nabijheid ge- legen dorp maakte zich van een deel der drijvende vaten meester en dronk van het vocht in die mate, dat een J aanzienlijk deel der bevolking J aan de gevolgen is overleden. J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1