Kruiswoordraadsel Sinterklaas van Abbenes Dr. Jan Pieter Heije Kom er ACHT-er lkTERDAG 3 DECEMBER 1966 «I Over menten en dingen dicht bij huis KATWUK LLlDbC'H DAGBLAD LJD.-EXTRA 5 De door dr. Heije gestichte „bewaar - brei- en naaischool voor meisjes", welke in 1980 werd opgehe ven. Nu zit de kleu terschool van Abbe- nes er in. Horizontaal 1. plakmiddel 4. bergweide 6. boom 9 ..dieren verbllj f 12. slootplank 16. ijzerhoudende grond 17. in orde 18. voorzetsel 19. priester van Silo 20. rijksduiker 21. paar 23. doelpunt 25. Greenwich-tijd 26. windrichting 27. projectiel 29. deel van het hoofd 30. titel 32. pagina 33. gouverneur-generaal 34. Alg. Kiosk Onderneming 36. riviertje in Noord Brabant 38. daar 39. school voor meisjes 41. soort fabriek 42. rund 44. profeet Ezegheël 45. voegwoord 46. plaats voor balspel 48. reeds 49. sprookjeswezen 51. heilige 53. insect 54. broodbeleg 56. grafvaas 57. mij 58. breuk, scheur 60. vissoort 62. loco-burgemeester 64. ieder 66. en dergelijke 67. voorzetsel 68. collectieve arbeids overeenkomst 69. kweker 72. deel van het gebit 74. meisjesnaam 75. vogel 76. lor Verticaal: 1. goedhartig persoon 2. zie 16 horizontaal 3. motorschip 5 meervoud 6. voorzetsel 7. gemeente op de Veluwe 8. iemand met religieus reisdoel 9. sleepnet 10. voorzetsel 11. putemmer 13. takje 14. bloedverwante 15. tocht 21. bedrag 22. wetenschappelijke werkplaats 23. gezusters 24. plomp en traag 28. baksteen 31. losgeraakt draadje 33. denkbeeldige lijn! 34. rivierschip 35. Zweedse munteenheid 37. afzender 38. gemeente op de Veluwe 39. stapel, hoop 40. groente 43. vader en moeder 47. stroomgebied van de Rijn in Duitsland 48. woonboot 49. zeil voor de mast 50. boom 52. begerig 54. lijkkleed, wit laken 55. drietal 57. gehakt varkensvlees 59. Nederlands 61. titel 63. aanbieding 65. deel van het hoofd 68. zie 68 horizontaal 70. achter 71. geloofsovertuiging 72. uitgeput 73. televisie TROUW Dr. Heije was een kindervriend, liever gezegd een volksvriend in de ware zin des woords. Maar ondanks al zijn drukke werkzaamheden in zowel Amsterdam waar hij ook nog enkele jaren gemeente raadslid was als op landelijk niveau, bleef hy ..zyn" Abbe nes trouw. En Abbenes blijft hem trouw. Jaarlijks staken de kleuters enkele momenten hun ..wild geraas" om de kindervriend te herdenken, die hier al meer dan driekwart eeuw begraven ligt. Oplossing van vorige opgave De eerste prijs van f 5.- werd tgekend aan mevr. H. Buysen, asteinstraat 34 te Leiden, de twee fjzen van f 2.50 aan de heer W. Scipio, Dahliastraat 23 te Rijns- >rg en aan de heer R. A. Rob- rs, Hofbrouckerlaan 27 te Oegst- ïest. Zie de maan schijnt door de bomen, makkers staakt uw wild geraas Dit schone lied klinkt deze dagen in tienduizenden Neder landse huiskamers, uit volle borst gezongen of bedeesd gesta meld door verwachtingsvol gestemde kinderen. Zoals het ook al ten gehore werd gebracht door hun ouders, grootouders en overgrootouders, toen diè jong waren en nog vurig geloofden in de heilige stoomboot-passagier uit Spanje. De maker van deze sinterklaas topper en talrijke andere vesjee Is dr. Jan Pfeter Heije, in de negen tiende eeuw een bekend geneeskun dige en filantroop. Aan hem is het proefschrift gewijd, waarop dr. Al- phons J. M. Asselbergs uit Bunnik onlangs promoveerde. De titel: „Dr. Jan Pieter Heije of de Kunst van het Leven". In dit boekwerk heeft de auteur iets anders gezocht dan „historische kennis". Het is een soort biografie geworden van Heije door diens eigen bril gezien. Jan Pieter Heije werd als zoon van Casper Herman us Heije en Anna Sluyp op 1 maart 1809 ge boren in een huis aan het Oude Kerksplein in Amsterdam. En hoe wel hij altijd Amsterdammer is ge bleven, ging zijn hart toch uit naar het weidse polderland: de Haar- lenimermeer. Nog steeds trouwens bestaat er een band tussen de pol der en dr. Heije. In Abbenes, een een buurtschap in de Haarlem mermeer, leeft dr. Jan Pieter Heije voort als een tweede sinterklaas. Elk jaar wordt daar zijn geboorte dag gevierd met een feest op de kleuterschool. Een potret van dr. Heije hangt in de collegekamer van het gemeentehuis in Hoofddorp. PIONiERS Toen de Haarlemmermeer was drooggelegd omdat deze „water wolf" een gevaar betekende voor de steden Amsterdam en Lelden, wel ke herhaaldelijk dreigden te wor den omstroomd kwamen stoere kerels naar de nieuwe polder om daar een bestaan op te bouwen. Zij hadden het niet makkelijk; want toendertijd moest dat soort pionierswerk worden gedaan zon der bijstand van de regering. Er waren enkele heren uit de stad die de grond kochten, bij vele hectaren tegelijk. Een van hen was een Amsterdamse predikant, J. J. van Voorst, die grond kocht voor 900.000 gulden! Zijn land lag in het uiterste zuiden van de polder, vlak bij de Kaag (tussen Lisserweg, Hoofdvaart en Huigsloterdijk). Ab benes was een eilandje gebleven, dat later werd afgegraven; de over gebleven grond kreeg een van de dochters van de dominee. Deze jon ge vrouw, Maria Margaretha, trouwde met Jan Pieter Heije, die van stond af aan grote belangstel ling voor Abbenes aan de dag legde. Hij wijdde zijn leven aan de ont wikkeling van zJjrn „heerlijkheid" en besloot zelfs er een familiegraf te stichten. HERDENKING Dit familiegraf ligt nu midden in een bos, dat slechts te bereiken is door een ijzeren hek. Toen dr. Heije er werd begraven, zorgde de Ne derlandse Jeugd er voor, dat er geld kwam voor een grote gedenksteen, vervaardigd door de beeldhou wer W. B. G. Molkenboer. Op de grafsteen staat aan de ene kant te lezen: „Een lied, een lied, Uw le ven lang", en aan de andere'kant: „De Nederlandsche jeugd aan den kindervriend en dichter dr. J. P. Heye 18091876". Elk jaar wordt, voor het feest op de kleuterschool begint, by het graf een herdenking gehouden. De kleuters leggen er bloemen neer en een lid van het schoolbestuur houdt een toespraak. Op school worden de kinderen ge trakteerd. Het laatste wordt bekos tigd van de rente van een legaat, dat dr. Heye Abbenes naliet. Niet voor niets treft men In het Haarlemmermeerse dorp een dr. J. P. Heye-brug en een dr. J. P. Heyelaan aan. Op initiatief van dr. Heye werd een plan ont worpen voor de bebouwing en be planting van Abbenes, voor een verkeersweg en een laan. Zeer voordelig waren de voorwaarden waarop hy de grond verkocht, waarop een openbare lagere school en een hervormde kerk werden gebouwd. Zelf stichtte Heye de „bewaar-, brei- en naai school voor meisjes". Bovendien schonk hy de openbare lagere school een bibliotheek met be- langryke werken. De hervormde kerk, waarvoor Heyes dochter Sophie op 8 juli 1868 de eerste steen legdel is nog steeds in gebruik. Abbenes heeft geen openbare school meer; het ge bouwtje wordt nu gebruikt als dorpshuis. De „bewaar-, brei- en naaischool" werd in 1930 opgehe ven; nu zitten de kleuters er in. Dr. Heye heeft in niet geringe mate by gedragen aan de bloei van Abbenes, dat er vroeger veel fraaier moet hebben uitgezien dan thans. Haarlemmermeer is hem daar nog steeds dankbaar voor. Dat biykt wel uit de zorgvuldige wyze, waar op het familiegraf en de tuin er omheen in 1919 door de gemeen te aangekocht worden onder houden. VOLKSVRIEND Jan Pieter Heye was een volks vriend. Hy studeerde medicynen aan de Leidse Universiteit. Hoewel zo hoog werd aangeslagen, werd hy aanvankeüjk als medicus niet hij later toch secretaris. Als secretaris van de Nederlandse Maatschappy tot Bevordering der Geneeskunde. Hy yverde voor een herziening van de geneeskundige wetgeving, waarby hy tal van moeilykheden ondieirvond. Het duur de vele, vele jaren, alvorens de Eer ste Kamer de nieuwe wetsont werpen betreffende staatstoezicht, verkryging van bevoegdheid, uit oefening der geneeskunde en art- senybereidkunst aannam. Hy spande zich ook erg in voor de op bouw van een medische bibliotheek en de oprichting van een tydschrift van de Maatschappy. In verband met de moeilijkheden rond de me dische wetgeving bedankte hy later als secretaris. In 1360 besloot Heye trouwens zyn hele artsenpraktijk aan de kant te doen en concentreerde hy zich op activiteiten ter veredeling van de volkssmaak. Het dichten zat hem In het bloed; reeds in zyn studententyd publiceerde hy verzen. In 1873 ver scheen het eerste deel van „Innigst leven eens dichters", in 1874 ge volgd door het tweede deel. MUZIEK Voordien had dr. Heye zich ove rigens al op meer dan één artistiek gebied verdiensteiyk gemaakt. In de oprichting van de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekge schiedenis door de Maatschappy tot Bevordering van de Toonkunst had hy een werkzaam aandeel. Ook de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen heeft veel aan hem te danken gehad. Maar hier gold, evenals by de geneeskunde, dat hy maar matig werd gewaardeerd, zyn ideeën, die later toch werden gerealiseerd, konden in die tyd niet ledereen be koren. Hy ontwikkelde een plan voor het uitgeven van een volks encyclopedie en deed in 1852 het voorstel tot het byeenbrengen van een „Algemeene Boekerij". Een ini tiatief tot het houden van zoge naamde „volksvoorlezingen" werd eerst goedgekeurd, maar later af gestemd. Heye was hierover zo ont stemd, dat ry voor 't Nut bedank te. Van de Maatschappy tot Bevor dering der Toonkunst was hy in 1842 hoofdbestuurslid geworden. Toen hy was afgetreden als secre taris van de Maatschappy tot Be vordering der Geneeskunst en ook geen bemoeienis meer had met 't Nut, kreeg de toonkunst zyn ruime aandacht. Zo werd op zyn Initiatief in 1864 de Nederlandsche Koraal vereniging opgericht en een jaar daarna verscheen de eerste uitgave van Heyes volksdichten. Het familiegraf in Abbenes, omgeven door ]aui geboomte en planten en struiken. Jaarlijks herdenken her kleutert de geboortdag van dr. Jan Pieter Heije. Kom er ACHT-er 1. vlag is kleiner 2. toeschouwer meer rechts 3. tong ontbreekt tweede hardloper 4. beker boven voorste man zyn hoofd 5. rook van sigaret man rechts 6. vogel meer ln de lucht 7. been van voorste man 8. neus van man jn het gras.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13