LEIDSCH DAGBLAD „GEEN RUIMTE MEER' Vasthouden aan „eigen risico" Touwtrekken om circa 5 procent loonstijging Ruige schoonheid van maan KIESINGER (CDU) BONDSKANSELIER JAMIN Premier Zijlstra antwoordt Tweede Kamer: Export moeilijk ZWARE STORM Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 No. 32039 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bR vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no 67055 (Van onze parlementaire redactie) Minister-president Zijlstra heeft vanmorgen in zijn antwoord aan de Tweede Kamer zijn belastingplannen nogmaals met grote kracht verdedigd. De ingrepen zijn nu nog niet pijnlijk, maar ze moeten niet langer worden uitgesteld, vindt hij. „We komen nu zo in de gevarenzone, dat we niet langer mogen aarzelen. Het kabinet durft dat risico niet te nemen. Dit beleids pakket is het kleinste kwaad", zei de premier. „Als deze maatregelen niet worden genomen schuifelen we volgend jaar nog wat verder naar het ravijn. Als je daar gekwetst en gebles seerd in zit, is het erg moeilijk er weer uit te komen". begrotingen geheel uit te kammen, Het uitgavenbeleid zal echter zodanig worden gevoerd, dat verdere belas tingverhogingen in 1968 vermeden kunnen worden. Ziekenfondsen Het kabinet-Zylstra blijft vasthou den aan de invoering van een eigen risico van fondsverzekerden bij ver pleging in een ziekenhuis. De premiei verklaarde dat de beslissing met zorg is voorbereid en dat er geen andere maatregel mogelijk is. Hij vroeg de Kamer met klem zich niet tegen het voorstel van het kabinet te verzetten Uitvoerig betoogde dr. Zijlstra, dat. deze beslissing al een half jaar ge leden werd voorbereid tijdens het ka- binet-Cals. „De beslissing is welis waar genomen door het kabinet-Zijl stra, maar het is helemaal niet zo dat het kabinet-Cals er part noch deel aan had, zoals de socialistische fractievoorzitter, drs. Nederhorst, gis teren betoogde". De minister-presi dent gaf een uitvoerige chronologi- Het uitgangspunt voor het beleid van het kabinet is de veronder stelling, dat de vrijkomende produktiecapaciteit niet meer, zoals vroeger, zal worden geabsorbeerd door exportstij gingHet Centraal Planbureau verwachtte in september nog een omslag ten goede van de handelsbalans, maar premier Zijlstra verklaarde vanmorgen in de Tweede Kamer, dat bij uitblijven van maatregelen nauwelijks een evenwicht is te verwachten. kunnen worden. De speculatiewinst belasting houdt de regering nog in overweging. Over het uitgavenbeleid zei de pre mier, dat bezuiningingen in de orde van grootte van anderhalf tot 3 pro cent niet gemakkelijk meer zijn door te voeren. De tijd ontbreekt om de Volgens hem zal het alleen maar verbeteren van de werkgelegenheid, zoals door de socialistische fractie voorzitter Nederhorst gisteren werd gezegd, volgend jaar zeker leiden tot een groot tekort op de handelsbalans. De exportstijging, die voor dit jaar nog werd geraamd op 12 procent zal niet meer dan 6 procent bedragen. „De exportcijfers wijzen uit dat het allemaal niet zo gemakkelijk meer gaat", zo zei dr. Zijlstra. De minister-president vindt, dat de speelruimte langzamerhand uit de economie is verdwenen. Dat geldt niet alleen voor de lonen en de beta lingsbalans, maar ook voor de schat kist. „Het is als een deken, die erg krap is. Als de een er aan trekt.' komt de ander bloot te liggen". Lonen Over de loonpolitiek deed minister president Zijlstra geen concrete uit spraken. Het kabinet moet daarvoor eerst het SER-rapport nog eens grondig bestuderen. De mogelijkheid om een minimum voor de loonsver hoging in te stellen zou worden be keken. Het instellen van een maxi mum vond de premier een moeilijke zaak. De premier deelde lastingverlaging vo< boven de 40 jaar evt zal moeten worden. De huurverhO' ging blijft opgeschort tot 1 juli. Het verzwaarde tarief of overwerk en va kantiegeld zal wellicht terugbetaald dat de be- ongehuwden uitgesteld Nadat gisteravond om tien uur het lichtschip Noordhinder nog korte tijd windkracht 11 meldde, nam daarna de storm wat af. In middels isjzeer snel boven de oce aan een tweede stormdepressie tot ontwikkeling gekomen, die nu via Ierland en Engeland naar de Noordzee koerst.'' In de komende avond en nacht zal dit opnieuw aanleiding geven tot een zware zuidwesterstorm. Engeland verwachtte vanochtend dat de kern van deze stormde pressie morgenochtend bij de Doggersbank zal liggen met een zeer lage barometerstand van 715 mm. Ook zal er in de middag, avond en nacht weer langdurig regen vallen. Plaatselijk is er in de laatste twee dagen 40 tot 50 mm regen gevallen, zodat deze week zich kenmerkt door een grote depressie-activiteit en een te forse regenval. WEERBERICHT Zware storm Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: aan vankelijk regen, later nu en dan buien. Harde wind tot storm, aan de kust tijdelijk zware storm tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) 2 DECEMBER Zon op: 8.26 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 20.33 uur; onder: 12.47 uur. Hoogwater in Katwijk te 5.42 en 18.01 »ur, laagwater te 1.29 en 13.52 uur Dit nummer bestaat alt 22 pag. Na vele besprekingen is vandaag dan eindelijk de nieuwe Westduitse regering van christen-democraten (CDU) en socialisten (SPD) gefor meerd. Vanochtend koos het West duitse parlement Kurt Georg Kiesin- ger als Bondskanselier met 340 stem men voor, 109 tegen by 23 onthoudin gen. Kiesinger is daarmee de derde christendemocratische minister-pre sident na de oorlog. Eerder bekleedde Adenauer en Erhard deze functie. Onder de tegenstemmers waren 60 SPD-leden. Het applaus voor de nieuwe kanselier was van de kant der SPD zeer lauw. In de nieuwe coalitie zullen naast de kanselier tien kabinetszetels door de CDU/CSU worden bezet en negen door de SPD. De voorzitter van de SPD wordt vice-kanselier en tevens minister van Buitenlandse Zaken. De vice-voorzitter van de SPD en tevens de sterke man van de partij, Wehner, is minister voor kwesties betreffende de beide Duitslanden geworden. Met deze posten heeft de SPD het buiten lands beleid stevig in handen. Men dient daarbij echter wel te bedenken dat de kanselier de richtlijnen van de politiek vaststelt. Binnen deze richtlijnen is iedere minister voor zijn eigen resort zelf verantwoordelijk. Na lange nachtelijke debatten leg den de socialisten zich tenslotte neer bij de benoeming van de voorzitter van de Beierse CSU (zusterpartij van de CDU), Franz Josef Strauss, tot minister van Financiën. De verhou ding tussen Strauss en de SPD is altijd zeer gespannen geweest. De minister van Econ. Zaken en Justitie worden door SPD-ers be heerd. Het zijn prof. Schiller en no taris Heinemann. De laatste was tot 1957 lid van de CDU en bekleedde on der Adenauer zelfs een ministers post. Dr. Schroder, die tot op heden Buitenlandse Zaken leidde, werd na lang aarzelen en onder druk van zijn Evangelische aanhang minister van Defensie. Een belangrijke eis kreeg minister Schroder ingewilligd: het ministerie „aangelegenheden voor de bondsverdedigingsraad" is opgeheven. Dit ministerie oefende een controle rende functie op het ministerie van Defensie uit en fungeerde tevens als een soort binnenlandse veiligheids dienst. Deze taak zal nu door de kan selier zelf worden gedragen. Een oude kabinetszetel behouden hebben de CDU-ministers Lücke Binnenlandse Zaken), Katzer (Ar beid), Steltenberg Wetenschappelijk onderzoek) Heek «Familiezaken» en Von Hassel (Verdrevenen). Voor de C.S.U. behouden bleven de ministe ries voor de posterijen (Dollinger) en Landbouw (Höcherl). De Beierse CSU is, voortaan met drie ministers in het kabinet vertegenwoordigd. Schmücker, die Econ. Zaken beheerde neemt Dollingers ministerie van de „Bondsschatkist" over. Niet in het kabinet teruggekomen zijn de om streden minister van Verkeer See- bohm. de even omstreden minister van Justitie Jager, Gradl (Verdreve nen) en de vrouwelijke minister voor Gezondheidszaken, dr. Schwarz- haupt. Haar functie is overgenomen sche opsomming, waaruit moest blij- ningsverschil te bestaan tussen het ken dat minister Veldkamp en staats- I kabinet en de socialistische oppositie, secretaris Bartels (Volksgezondheid) die gis'.eren stelde, dat het kabinet óf zich reeds maandenlang in dit pro- i moet uitvoeren wat het vorige kabi- bleem hebben verdiept. „Het kabinet weet natuurlijk wel dat de maatregel pijnlijk is", aldus dr. Zijlstra. .Maai er is geen andere weg". Netl. Bank Dr. Z ijls tra bleek het vanmorgen helemaal niet eens te zijn met drs Nederhorst, dat iemand die net mi nister-president is geweest, niet meer benoemd kan worden tot president van de Nederlandse Bank. Maar vol gens dr. Zijlstra is deze kwestie hele maal niet aan de orde. De colleges, die de opvolger van dr. Holtrop moe ten kiezen, zijn volkomen vrij in hun keus doordat het kabinet-Zijlstra de benoeming van dr. Zijlstra ongedaan hééft gemaakt. „Ikzelf ben in deze kwestie helemaal passief en kan geen enkele stap ondernemen", zei de pre- Natte mijnwet Ons nieuwe feuilleton „Nacht zonder einde" is het spannende verhaal van een groepje passa- giers, dat een vliegtuigongeluk op de barre ijskap van Groen- I land overleeft. Onder leiding I van de jonge dokter Peter Ma- I son proberen ze de kust te be- reiken, waar hun enige kans op I redding ligt. Al spoedig bemerkt Mason dat nog veel grotere ge- varen dan sneeuw en ijs hun groepje bedreigen. Er vin- den geheimzinnige ongeluk i ken plaats. Wie is de vijand? i Terwijl zij moeizaam de tocht i voortzetten groeit het onderlin- wantrouwen. Tot een onver- i wachte onthulling en een adem- i benemende climax een mee- i dogenloze vijand ontmaskeren het, met een enorme i prijs als inzet, voorzien had op het leven van een klein groepje I dapperen. „Nacht zonder einde" is een i uitgave van de NV Uitgevers- i maatschappij Elsevier. door de sociaal-democrate Kate Strobel. Andere sociaal-democraten in het kabinet-Kiesinger zijn de voorzitter van het vakverbond der bouwvakar beiders en vroegere metselaar Leber (Verkeer), de vice-president van de Bondsdag, dr. Carlo Schmid (minis ter voor Bondsraads Zaken), Laurit- zen (Woningbouw) en Wischnewski (Ontwikkelingshulp) (Voor verder over het nieuwe West duitse kabinet, zie elders). heeft voorbereid óf helemaal maatregel moet nemen. „We zullen ons laten leiden door datgene, wat wij als het landsbelang beschouwen" al dus de premier. „Maar ik kan op dat beleid niet vooruitlopen". Volgens de premier doet het helemaal niet ter zake hoever het vorige kabinet is ge komen met de voorbereiding van de uitvoeringsmaatregelen voor het bo ren in de Noordzee. Het enige, wat van belang is, is dat deze maatregel door het vorige kabinet nog niet ge nomen is. Het kabinet-Zijlstra zal deze of de volgende week de memorie van ant woord op de omroepwet in de minis terraad bespreken. Minister Klompé (Cultuur) zal daarna zo spoedig mo gelijk aan de Kamer laten weten wanneer de indiening van de memorie kan worden verwacht. De Kamer zou vanmiddag om half drie antwoorden. (Voor het debat van gisteren zie pag 7.) De reddingboot Koningin Juli ana heeft gisteravond in vliegen de storm een opvarende met een acute blindedarmontsteking) van het lichtschip Goeree aan land gebracht. De foto toont de zieke zeeman op de brancard, bij de aankomst in Hoek van Holland. Een ambulance stond gereed om de man naar het ziekenhuis te brengen. (Men zie ook elders in dit blad). GESPREK VANDAAG BEGONNEN (Van onze Haagse correspondent) |loop genomen tot de loonbesprekin- I gen. Dit mede geïnspireerd door Vanmiddag is tussen de werkgeversorganisaties en de vak-1 SER-voorzitter drs. J. w. de Pous centrales het touwtrekken begonnen om de loonsverhoging oud-minister van Economische voor het komende jaar. Dat touwtrekken gebeurt om een ,v°ntêie «ionoKhe toestand""11" maximale loonstijging, die ergens in de buurt van de 5 procent schommelt. Hoe het zou aflopen, was bij het ter perse gaan van dit blad nog niet te voorspellen. Tamelijk eensgezind Wel stond vast, dat de partijen aan de onderhandelingstafel waren gaan zitten met een tamelijk eens gezind oordeel over zaken, die nauw met de loonsverhoging te maken hebben. Dat betreft: door een vergis sing in de berekeningen blijkt er een half procent méér ruimte te zijn dan de 3.5 procent, die het Centraal Planbureau voor loonsverhoging had De omzetbelasting, die de regering wil, is een gevaar voor de economie. De f 10 per dag eigen risico voor ziekenhuis van minister Veldkamp is al even gevaarlijk, want die werkt de duurte in de hand. Twee dingen stonden vanmiddag van het begin van de loononderhan delingen af centraal. De werkgele genheid en de kosten van levenson derhoud. Zy waren reeds op de voor grond gesteld in het gisteren, na twee dagen praten, uiteindelijk afgeronde halfjaarlijkse rapport van de So ciaal-Economische Raad werkge vers, werknemers en onafhankelijke berekend. deskundigen). Reeds in deze SER De Ionen kunnen niet star aan de hebben meer dan ooit ditmaal produktiestyging worden gekoppeld.werkgevers en werknemers hun aan- Knipselprijsvraag Elders in dit nummer publi ceren wij de oplossing van onze Sint Nicolaas-advertentie-knip- selprijsvraag alsmede de lijst van de prijswinnaars, die wij van harte gelukwensen met hun succes. Ieder jaar weer verwonderen wij ons erover, dat zovele lezers en lezeressen het geduld en het uithoudingsvermogen bezitten om zich door deze rijstebrijberg heen te werken en ons dan nog komen vertellen met hoeveel enthousiasme zij aan deze prijs vraag hebben deelgenomen. In antwoord op vele vragen: Ja, wy zyn stellig van plan het vol- ;ende jaar een soortgelijke prijs vraag uit te schrijven! De waardebonnen, recht ge vende op aankopen by de aan deze puzzel deelnemende adver teerders worden vandaag ver zonden, zodat ze nog vóór Sints verjaardag in passende ge schenken kunnen worden om gezet! anders vaak zo balorig verdeelde partijen ertoe heeft gezet tot zo reële en onverdeeld mogelijke standpun ten te komen. Belasting De overheid heeft geld nodig om over lange tyd de werkgelegenheid in het land zeker te stellen. Daarom is de SER het eens over een uitstel van de belastingverlaging tot 1 juli. Uit die belastingwinst moet geld ko men voor de provincies en gemeen ten, voor extra bouw, en voor stimu lering van de industrialisatie in de len van het land, waar de werkloos heid onrust begint te baren. De kosten van levensonderhoud moeten zo min mogelijk stijgen. Dan kan ook de loonstijging matig blij ven, waardoor de bedrijfsresultaten zo weinig mogelijk worden aange tast. Uit den boze zijn daarom de door de regering voorgenomen "er- hoging van de omzetbelasting, voort gaande stijging van sociale premies en eigen risico voor ziekenfondspa tiënten, zoals minister Veldkamp dat wil. De SER adviseert de minister, die dede noodsprong maakt, omdat er een groot tekort is bij de bejaar denverzekering, voor de dekking daarvan maar aan te kloppen bij zijn collega die de schatkist beheert. Vervolg op pag. 2 ADVERTENTIE (Sue/ tylie. Onherbergzaam maar van een sombere schoonheid lijkt dit land schap op de maan. Het is een van de vele unieke fotQ's, die de Ame rikaanse Lunar Orbiter II dezer dagen naar de aarde heeft geseind vanuit zijn baan om de maan. De Orbiter is fotografisch op zoek naar geschikte landingsplaatsen voor Amerikaanse ruimtevaarders. Het terrein dat op deze foto is uitgebeeld, lijkt voor een dergelijke landing niet uitermate geschikt. Toch bevindt het zich aan de grens van de zóne, waar in 1968 of 1969 tioee Amerikanen op de maan- bodem moeten rondwandelen. De opname is gemaakt van een hoogte van ongeveer 45 kilometer. De grote krater op de bovenste helft die de gehele breedte van de foto beslaat is de krater Copernicus die een diameter heeft van 96 kilometer en 32 kilometer diep is. Geheel links boven het luizend meter hoge Gay-Lussacgebergteeen voorgebergte van de Karpaten. Aan de rand van de krater Copernicus driehonderd meter hoge steile wanden. De afstand op de maan van de onderzijde van de foto tot de horizon bedraagt 250 kilometer. Nog nimmer zijn foto's gemaakt, die een zo indrukwekkend beeld geven van de woeste leegte van het maajilandschap. dat omgeploegd is door inslagen van meteorieten en wellicht ook vulkanische activi teit. leuwo Naar men verneemt, heb- ben elf beeldhouwers door het inzenden van hunne 1 schetsteekeningen deelgeno- 1 men aan de uitgeschreven 1 mededinging naar de ver- 1 vaardiging van het monu- ment voor den „Turnvader" 1 Jahn. Turnvereenigingen uit alle werelddelen hebben stee- J nen ervoor naar Berlijn ge- J zonden. - In het Engelse Lagerhuis i doet zich het opmerkelijke verschijnsel voor, dat één der leden dezer vergadering noch armen noch beenen heeft. Om te schrijven, neemt hij de pen in den mond en 1 bestuurt haar met de beide armstompen en zelfs sierlijke letters op het papier te voor- 1 schijn brengt. i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1