ieder z'n grote letter van Kabinet-Cals was te optimistisch SPECIALE RADIO-INRUIL ACTIE! BffHIIj I- TE KOOP ca. 4!4 ha. grond Aristona Radio 321 IA: Aristona Radio 3231A: Aristona Radio 4227AT: OVERJARIGE PHILIPS RADIO'S Aristona Radio 5248A FM-slereo: WOW8DAG SO NOVEMBER 1060 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 9 Vervolg van pagina 1 Mr. Beernink (CHU) in Tweede kamer: Bakker (CPN) Aanval op lonen van werknemers Volgens de tweede spreker in het Kamerdebat de communistische frac tievoorzitter Bakker, onderneemt het kabinet-Z ij lstra een scherpe aanval op de lonen van de werknemers. Er komt. een bestedingsbeperking. Al in Januari van het volgend jaar zal er een aanslag op de inkomens van 4 k 5 gulden per week worden' uitgevoerd óoor de verhoging van de zieken- fondskosten. de belastingverhoging op schoenen en textiel en het uitstel ▼an de belastingverlaging. Op 1 juli wordt, de aanslag buitengewoon cwaar door de huurverhoging en de verhoging van de sociale premies". Volgens de heer Bakker zullen de loon- en salaristrekkers geen genoe gen nemen met. de aangekondigde loonsverhoging van 3,5 procent. Zij moeten 7 procent hebben", aldus de heer Bakker, „En dan nog gaan ze •r niet op vooruit". Bet enige wat dit kabinet doet, is het organiseren van de werkloosheid" vond de heer Bakker. „Als de ge meenten geen hogere uitkering krij gen, dan zullen zij hun tarieven moe ten verhogen of hun diensten moeten verminderen en daar komt werkloos heid van". Hij vond, dat men uit de ontslagen bij het bedrijfsleven niet te sombere conclusies moest trekken. „Zij zijn alleen maar het gevolg van reorganisaties, die ten doel hebben de winsten te verhogen. Verminde ring van de koopkracht zal een di rect effect hebben op de werkloos heid", aldus de heer Bakker. „De ar beidersklasse zal een nieuwe golf werkloosheid niet accepteren. De loon- en salaristrekkers zullen het werk dat de regering hun nu wil onthouden afdwingen. „Volgens hem ligt de hoofdoorzaak van de inflatie bij de overspannen defensie-uitga- Positief Mr. Beernink (CHU) zei er ver heugd over te zijn dat het kabinet- Zij Lstra blijk geeft van een andere instelling dan het kabinet-Cals. De CHU zal zich zo positief en zo con structief mogelijk opstellen. Het ka binet-Cals was naar zijn mening van mr. Beernink te optimistisch en over schatte de mogelijkheden van de be groting tot evenwichtsherstel. Mr. Beernink constateerde met blijdschap dat het kabinet opdracht zal geven om de hele begroting nog eens kri tisch te bekijken en om onvermijde lijke overschrijdingen van bepaalde posten te compenseren door verla gingen van andere posten. Dat spreekt, mij bijzonder aan, aldus mr. Beernink, die er op wees dat hij tij dens de formatie op een dergelijk I beleid ook al had aangedrongen. Hij had er begrip voor dat van dit over- gangskabiuet niet een geheel nieuwe i begrot'ng kan worden verwacht. Wel I zou hfj het op prijs stellen als het kabinet tussentijds zou laten weten I wat het gevolg is geweest van het kritisch bekijken van de begroting. I Mr. Beernink wees er verschillende j malen op het van groot belang te achten dat dit kabinet de basis zou leggen voor het kabinet dat na de verkiezingen zal optreden. In het begin van zijn rede zei mr. Beernink dat hij de motie-Schmelzer altijd als een zakelijk stuk had op- j gevat. Het was een schot voor de boeg. maar men heeft er een politiek stuk van gemaakt. De motie-Schmel zer bevatte dezelfde waarschuwing die de CHU al anderhalf jaar lang heeft laten horen. Het kabinet-Cals telde volgens hem wel bekwame le den maar de instelling was onjuist. Het wilde ons Nederlands huis zo versieren, dat er niet meer in ge woond kon worden, zei mi. Beernink. Mr. Beernink brak een lans voor de moeilijke positie waarin de tex tielindustrie verkeert en vroeg het kabinet daarmee rekening te hou den met de verhoging van de om zetbelasting. Hij vroeg om een rege ling waarbij werknemers in geval van massaal ontslag worden opge vangen en vroeg ook de aandacht voor de positie van het wegvervoer in verband met de verhoging van de benzineaccijns. De heer Beernink stelde voorts dat een verhoging van de PTT-tarieven zowel bij het be drijfsleven als bij vele maatschap pelijke organisaties hard aankomt. De omroepkwestie is een vrije kwes tie geworden, zo constateerde de CH- fractieleider, die dat wel aanstond. De heer Beernink verzette zich tegen het inbouwen van een eigen risico voor ziekenfondsverzekerden bü ziekenhuisopname. Hij noemde de maatregel een gevaar voor de volks gezondheid en hij zei dat deze het hardst aankomt btf de laagstbetaal den. Minister Veldkamp vroeg hij een andere uitweg te zoeken ter ver laging van de premiekosten. Ten aanzien van de regelingen voor de winning van olie en gas op het con tinentale plat, adviseerde de heer Beernink de oude plannen van mi nister Andriessen weer van stal te Drs. Schmelzer (KVP) stond van middag als vijfde spreker op de lijst. Gisteravond voor de radio zei hij als reactie op de regeringsverklaring van het kabinet-Zijlstra, dat hij het hoog Voedselpositie van India slecht in begin 1967 Het zal India grote moeite konten de bevolking in januari en februari te voeden ais de geregelde voedsel - zendingen van de V.8. voor die tijd gestaakt worden, >o heeft de Indiase minister van Voedsel voorrientng gis teren in het parlement bekend ge maakt. In antwoord op vragen deelde hij mee. dat geen enkel land ter wereld zo goed in de behoeften van India kon voorzien als Amerika. Als er niet binnen enkele dagen een nieuwe over eenkomst tussen de 2 landen wordt gesloten over de voedselaandingen. zullen de verschepingen ongetwijfeld onderbroken worden. De deviezen- positie van India is zo slecht dat het onmogelijk op grote schaal graan op commerciële basis kan gaan invoe- Indiia heeft de Sow jet-Unie bena derd met de vraag of daar tarwe besohikbaar is. zander antwoord te ontvangen Ook andere landen zij-n benaderd De oorzaak van de vertraging in het afsluiten van een nieuwe over eenkomst met Amerika is waar schijnlijk het teruglopen van de graanoverschotten in dat land. 'In augustus vroeg India om een extra toe wijziging van twee miljoen tarwe en 25.000 ton rijst. Lord Snowdon nog niet hersteld van operatie Lord Snowdon, de 36-jarige echt genoot van prinses Margaret van Engeland is zondag in een zieken huis in Londen geopereerd. Vol gens de „Daily Express" verblijft Lord Snowdon sinds de operatie in heit paleis Kensington. De aard van rijn riekte is niet bekend. „Lord Snowdon voelt zich nog niet goed", zen een woordvoerder gis teren in paleis Kensington. In een kort officieel communiqué gaf Lord Snowdon uiting aan zfjn teleurstel ling over het feit. dat hij niet in staat zal zijn vrijdag en zaterdag be paalde baken in Glasgow uit te voe- In 1962 is Lord Snowdon 48 uur in het ziekenhuis geweest om behandeld 6e worden voor maagklachten. tfjd vond de werkelijkheid nuchter en realistisch te bekijken. In dit verband juichte hij het programma van de nieuwe regering toe. De heer Roolvink (ARP) noemde voor dezelfde microfoon de visie van het nieuwe kabinet in het algemeen voortreffelijk. Hij onderkende een warme sociale ondertoon en sprak van een evenwichtig stel van maat regelen. Mr. Toxopeus (VVD) vond dat hij weinig nieuws had gehoord. Hij ver wachtte weinig van de uitgavenbe perking, hetgeen juist door zijn par tij wordt bepleit. Prof. Witteveen (eveneens VVD) kon het met de visie van prof. Zijl- stra op de economische situatie wel eens zijn. De regeringsverklaring vond hij over de gehele Unie niet teleurstellend. Marktberichten 30. Carry Sim 30-35. Witte Sim 28-33, Roze Sim 30-34. Rode Sim 30-35. Kee- fer 25-30. Dusty 27-29, Arthur 25-28. Rozen: Pink Sensation 24-58, Carol 18-33, Baccara 33-78. Geplozen Chrv- Shocsmlth 27-35. Curlie 35-40. 140-150. Indian Polls 150-160. Tokio 200-225. Jozef 140-155. Mylord 165-170. Brigitte 130-145. Orchid Beau ty 175-185. Paris 150-160. Red Rolllnda 175-185. Oranje Wonder 200-225. Aan winst 165-185. Golden Seal 150-160. Long Island 170-185. Fresl holm 125-165. Irene 200-235. Aurora 225-280. Golden Yellow 100-160. Blau- Wlmpel 225-280. White Sw zao, Narcissen: Helios Glory 190-195 p. bos. Helios 140-150, Early Burgerlijke stand P. de Leeuw en A. A. Cornelia Johanna, dr Wlesmelji Getrou Kampman Getrouwd: J. C. Vlanei Daar staat het hoofdstedelijke Lieverdje nu zélf in het politie bureau. Ach, wat heeft het wit- besmeurde ventje al niet meege maakt. Het zou er dagen en nachten over kunnen vertellen, maar het zwijgt als het graf Gisternacht is het beeldje door Groningse studenten ontvoerd. In Zwolle werden de zes studen. ten door de politie opgepakt en voorlopig in arrest genomen. Het Lieverdje werd in beslag geno men. Het is alweer naar Amster dam teruggebracht. Het zal wel weer op zijn sokkel op het Spui worden geplaatst, ongetwijfeld tot vreugde van de provo's die nu wat doelloos door Amsterdam dolen. DROSTE Als verrassing zo'n extra grote Droste letter altijd welkom Vraag Uw winkelier uitsluitend ZEKA lederwaren met goudmerken garantiebewijs i In iedere lederwarenzaak verkrijgbaar Voor de auto Ook voor relatiegeschenken m zeka magn. sig. etui 5.90 Weesperzijde 111, Amsterdam. Tel. 51522, zeka sleuteletui 2.95 Voor een OBZELLIO KOPJE KOFFIE San Marco HAARDBANKJES alle kleu ren, leuk gestoff. van f 27,50 nu St. Nicolaas aanbieding voor f 15.—. 4 KUSSENS alle kleuren f 6.95, NU f 4,25. W. NIEUWENBURG de gehele week in de Waag. [PRAKTISCHE PRESENTJES! F Flanellen jongenska- merjassen, v.af f 12,75 (Wollen, v.af f 14,25; F zorduroy, vanaf ff 17,90) Brushed nylon mels- jespyjama's, vanaf f 7,90. Idem nacht- hemdjes, vanaf f 5,95. Tricot Koalapyjama's, r jongens, meisjes, dames en heren, naf 8,7 S. y Opblaasf iguren, diverse voorstellingen maten, v.af f 0,95. f Teddy reiszakken, vanaf f 17,50. tussen Katwijk en Noordwijk I Voor alle doeleinden geschikt. Eventueel ook ln ge- deelten te koop. Prijs f 30.000 per ha. f319,. tr Uw oude radio f 65,- Feestd agenprij s f 254,- Automatische frequentiecontrole voor FM. Grote afstemschaal. Fraaie kast f 389,- r uw oude radio f 75," Feestdagenprjjs f 314,- Een juweel met fantastisch kristalhelder geluid. Moderne strakke vormgeving. Gescheiden hoge en lage toonregelaars. Fraaie houten kast in a-symetrische igeving. 51 x 22 x 18 cm. RETOURi f 408,. oude radio f 75,- KOM EENS KIJKEN BIJ: FeestdagenprUs f 333,— Uiterste perfectie. Geschikt voor weer gave van FM-stereo-uitzendingen. Totaal 12 druktoetsen. Vliegwielaf stemming. Zeer royale schaal. 73x25 x25 cm. f 722, RETOUR voor uw oude radiof I 00,— Feestdagenprijs f 622,— B 2x40 U: Lange en middengolf. Fraaie gekleurde kast. 1150,—, NU f 11 9, B 3 x 40 U3 golflengten. Grammofoonaansluiting. f 182,— NU f 1 49, B 4 x 52 AT: FM-band en 3 golberel- ken. Aparte regeling hoge en lage tonen. f369,— NU f 299,— RADIO HAARLEMMERSTRAAT 279 Telefoon 24010 TELEVISIE BRAHMSLAAN 16-18 Telefoon 41295

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9