Van Leidse gymnastieklokalen is bijna de helft onbruikbaar 71 Sportleraren komen tot ontstellende conclusie Vakantiefilms Twee gewonden bij botsing in Leiden PIERROT Oec. zondag in Leiden roor Lezing Rotstekeningen nit de prehistorie „DE DAAD" Jolumy's redder met een medaille verrast KORS LETDSCH DAGBLAD n O J ADVERTENTIE lagere school en de b.l.o. terwijl ook v.g.l.o.-scholen van een zwembad ge- j bruik maken. Het rapport noemt het „onbegrijpelijk", dat 75% van de v.g.l.o.-scholen geen bruikbare speel- j plaats heeft. Bij de lagere scholen is de toe- j stand iets gunstiger (22% bezit geen bruikbare speelplaats» maar het rapport toont zich toch zeer veront rust over dit verschijnsel. Tekort Ook over de zalennood met na me in het lager onderwijs is het rapport zeer verontrust. „Wanneer wij de behoefte aan zalen voor het l.o., het v.g.l.o., het b.l.o. en het u.l.o. op 43 zalen stellen (conclusie uit een voorafgaande berekening, red.) en de aanwezige zalen beoordelen naar de meest minimale eisen, dan ko men we tot een tekort van 27 loka len voor het gehele lager onderwijs. Wanneer wjj de richtlenen hanteren, die het departement voorschrijft, dan is er een tekort van 35 zalen. Dat betekent dat slechts 18,6% van de kinderen die lager onderwijs vol gen, het gymnastiekonderwijs ont vangen op de wijze zoals die door het departement wordt voorgeschreven", aldus het rapport. De onderzoekers spreken de verwachting uit, dat na de invoering van de mammoetwet het tekort aan gymnastieklokalen nog schrikbarender zal zijn in ver band met de uitbreiding van het aantal lesuren gymnastiek. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Bijna de helft van het aantal gymnastieklokalen in Leiden is on bruikbaar. Tot deze ontstellende conclusie komt een vandaag ver schenen rapport van de afdeling Lei tien en omstreken van de Konin klijke Nederlandse vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding. Het rapport heeft betrekking op 49 in Leiden aanwezige gymnastieklokalen. Van deze 49 lokalen zijn er 22 onvoldoen de bruikbaar (45%). Zeventien za len voldoen niet aan de rijksnor men, maar kunnen wel als bruik baar worden bestempeld, terwijl slechts tien zalen volledig aan de ei sen voldoen. In het rapport wordt verslag uit gebracht van een onderzoek naar de lichamelijke opvoeding op de scho len in Leiden en van een onderzoek naar de bruikbaarheid van de gym- nastiekaccomodaties in Leiden. Bij het onderzoek naar de bruikbaar heid van de Leidse gymnastiekloka len is gelet op de volgende factoren: vloeroppervlak toestand van de vloer, kleedgelegenheid wasgelegenheid, Conclusies De conclusies de lessen behoren 27 bergruimte voor toestellen, hoogte van 't plafond, verlichting, spelveiligheid, ventilatie, toestellen handgereed- schappen en hygiëne. Ook werd nage- gaan of de voorgeschreven jaarlijkse I drihölen'ziITdeTolgen'de'' veiligheidscontrole wel werd uitge voerd. I 1— Er is voldoende bevoegd per In 17 zalen heeft deze controle niet of niet geregeld plaats. Er zijn 22 zalen, die niet dagelijks worden schoongemaakt of dermate onhy giënisch gebouwd, dat geregeld schoonmaken zinloos is. Bij 16 zalen ontbreekt iedere wasgelegenheid. Bfj de overige lokalen zijn er wasgele genheden met minder dan 8 kra- Bij dit pessimistische rapport een wat vrolijker plaatje: het hat ondpiroek I oude gymnastieklokaal van de „I Albert Schweizer-school aan de de lichamelijke opvoeding op Q y f M qerestaureerd. LD Holvart) I 1— Er soneel oi I te geven. 2 Er - groot tekort i verbeterlne Bezor„d, gymnastieklokalen lager onderwijs 3 Vaak moeten de leerlingen v.h.m.o. 6 en kweekschool 2; 'in beide laatste gevallen wordt bin- afzienbare tijd, of is al, voor ADVERTENTIE Achttien zalen kunnen volgens j het rapport als „onvoldoende spel- veilig" worden gekwalificeerd, on der meer door de aanwezigheid van toestellen of brandende kachels op de vloer of door gevaarlijke uitsteek sel aan de wanden. Voor BRILJANT Juwelier Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Vakantiefilms blijven plezierig, of ze nu voor of na het seizoen worden gedraaid. Een vrijwel gevulde zaal van het Antonius clubhuis in Lei den heeft dat gisteravond kunnen on dervinden. Het reisbureau Magneet organiseerde een filmavond, die be stond uit drie films van de heer J. Untied. De eerste film stond in het teken van de wintersport en bevat te mooie opnamen uit Duitsland en Oostenrijk. Verder waren er flit sen uit o.a. de Dolomieten en de Ita liaanse Rivièra. Na de pauze werd er een vlieg-cocktail" vertoond, waarmee de vakantiegangers-in- spé duidelijk werden geïnformeerd over de mogelijkheden van een vlieg vakantie in vier werelddelen. In de pauze werd een quiz gehouden. Verdwenen lampen In de nacht van maandag op dins dag zijn twee obstakellampen uit de De Bazelstraat in Leiden Zuid-West verdwenen. Eerder deze week werd een dergelijke lamp van de Churcill- laan weggenomen, ten nadele van Gemeentewerken. De twee laatst ver dwenen lampen vertegenwoordigen een waarde van f120,-. Wind blaast jongen (17) onder auto Een 17-jarige Leidse jongen is vanochtend omstreeks kwart over ze ven op de Achthovense weg in Lei derdorp, waarschijnlijk door een harde rukwind, met zjjn bromfiets gevallen. De bestuurder van een be stelauto kon de jongen niet meer ontwijken en reed over hem heen. Het slachtoffer is met een hersen schudding en vermoedelijk twee ge- 4 Niet alle scholen maken ge bruik van een sportveld (l.o. 56%, b.l.o. 33%. v.g.l.o. 50'.. u.l.o. 100';. nijverheidsonderwijs 17% en v.h.m.o. 100%. 5voor het lager onderwijs is in vrij veel gevallen geen bruikbare ïwezig. Zwemonderwijs wordt gege- in de klassen 4 en 5 van de M. Hoogduin: Antonia, dr van L. J. P. J. M. Hoogduin: Leendert H. A. J. Rotteveel; Paul thur, zn van G. P. la Lau Rehmann: Marjolein Jeanr J. S. Stelling en E. Lepeli Augustinus, zr Schippers lid Raoul. zn van Wijk en J. H. Snljkers rik Hendrik. Yvonne Christina Neel- de Moed en J. W. van js Johannes Bernardus. 86 jaar. man; W Ver ,ved. van J. R. Smits; \V echtgenote van L. Kos ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schijven. Geen voorrang Bij een aanrijding ©p het kruis punt Vondellaan-Jacob Catslaan in het Leidse Morskwartier zijn gister middag omstreeks écn uur twee per sonen gewond geraakt. Zowel een 21-jarige bromfietser als ee rige vrouwelijke inzittende personenauto beiden uit moesten door de E H.D. n 19-ja- ADVERTENTIE Gouden broches Gouden hangers Reeds vanaf f 16,50 Reeds vanaf f22,— JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TELEFOON 20778 Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De aanrijding zou zijn ontstaan doordat de bromfietser geen voorrang aan de auto verleende. De jonge man sloeg met zijn hoofd door de voorruit van de wagen en werd ver volgens over een afstand van vijftien meter-weggeslingerd. Hij liep ernstige verwondingen aan hoofd op. Het 19-jarige meisje, dat in de auto zat, kreeg glas in haar rechterhand en moest eveneens voor medische behandeling naar het ziekenh' worden vervoerd. Openbare les voor ouders De Prins Bernhardschool in den heeft een oude traditie in hersteld. Gistermiddag gaf het hoofd van de school, de heer H. A. Schnaar een „openbare les" voor ouders leerlingen van de eerste klas. Mej Barendse, de klasse-onderwijzeres demonstreerde de ouders hoe een male les in elkaar zit. Er werd bij voorbeeld gelezen uit een modem kin derleesboekje. De ouders Zagen ook, dat het oude leesplankje „aap, noot. Mies" was vervangen door een plas tic doos met het abc in de deksel af gedrukt. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schijv. Ter verbreiding van de oecumenische gedachte wordt ook in Leiden zondag een oecumenische zondag gehouden, met kansel- ruil in diverse kerken. In de Doopsgezinde kerk zal 's och tends om 10.30 uur voorgaan ds. Joh. Poort, hervormd predikant. De dienst in de Rem. kerk vervalt. Daarvoor in de plaats komt om 10 uur in de oud-kath. kerk een dienst, waarin voorgaan pastoor J. Bergers en dr. Noordhoff, remonstrants predikant te Rotterdam. De dienst in deEvang. Luth. kerk (10.15 uur) wordt geleid door ds. J. Happee en ds. J. Boven berg, gereformeerd predikant. De doopsgezinde predikant, ds. H. van Bilderbeek, gaat om 10 uur voor in de Pieterskerk. De Geref. Kerk van Leiden 'zendt afgevaardigden naar de verschillende kerken. In de middagediensten wordt door deze afgevaardigden een kort verslag uitgebracht. In afwfjking met de gang van za ken gedurende de laatste jaren in Lelden, zal dit jaar geen advents- In verband met het feit. dat op zaterdag 24 december door vele kerk genootschappen reeds kerstnacht diensten worden georganiseerd, die bezwaarlijk kunnen vervallen, heeft de Oecum. Raad, afdeling Leiden in samenwerking met het Dekenaat ge meend dit jaar te moeten afzien van een gemeenschappelijke bijeenkomst, waarvoor bovengenoemde zaterdag de meest aangewezen datum zou zijn ge - Dit jaar zal volstaan worden met de gebruikelijke samenzang op het Stadhuisplein, georganiseerd door het Comité „Advent Kerstmis". Burgerlijke Stand Arlejan, LEIDERDORP Westerdlep. Onflertrc" Jongman; In de serie lezingen, die elk jaar door' het Rijksmuseum van Oudhe den in de wintermaanden wordt ge organiseerd, hield de onderdirecteur dit museum, dr. W. C. Braat, gisteravond een voordracht met lichtbeelden over rotstekeningen uit 'het neolithicum, de bronstijd en de ijzertjjd en de betekenis van een aantal symbolische figuren, die daar op voorkomen. In het palaeolithicum, de oude steentijd, leefde de mens nog vrij wel uitsluitend van de jacht en de naturalistische tekeningen van die vooral bekend uit de grotten Zuid-Frankrijk en Spanje, sinds kort ook uit Zuid-Rusland, hadden ten doel de jachtbuit te „bespreken' d.w.z. magisch te beinvloeden, dat zij zich zou vermenigvuldigen en laten vangen en doden. Ook in het neolithicum, de jongere steentijd, komen zulké naturalistisch gete kende dierfiguren nog wel voor. Met name in Noord-Noorwegen, waar de bevolking ook in die tijd nog van de jacht leefde. Maar in Zuid-Scandi- navië, waar toen de landbouw al de voornaamste voedingsbron vindt men in die tijd al heel andere figuren, meer abstract van karak ter. symbolen voor regenmagie en zonnesymbolen. Ook min of meer schematische tekeningen van de he melgod met hamer (waarmee hij donder uit de wolken slaat en regen verwekt) en zonneschijf. Voorts het zonneschip, waarop de zon langs de hemel vaart en het zonnepaard, dat de zonneschijf op schip of wagen langs de hemel trekt. Voor het ge lukken van de oogst waren zon en regen van de allergrootste betekenis, waardoor in het neolithicum en vooral in de bronstijd, een zonnecul tus ontstond en tevens een cultus van de dondergod (de latere Ger maanse Thor) die regen bracht. Als van ouds trachtte men langs ma gische weg de goddelijke machten te beïnvloeden, door hun symbolen jaar in jaar uit te tekenen op door het landijs glad geslepen rotswan- en rotsvloeren. In streken, waar deze niet voorhanden waren, zal men ongetwijfeld zulke symbolische figu- op vergankelijk materiaal heb ben ingesneden, bijv. op bomen of op stukken been. Een enkel voorbeeld is daarvan gevonden, namelijk ii IJssel bU Deventer, waar een derkaak werd opgebaggerd met ingegrifte voorstelling van een newagen. Ook in de Alpen in Noord- Italië, bij de Monte Bego en ii Val Camonica, vindt men nog een groot aantal rotstekeningen, die het neolithicum beginnen en voort duren tot de Romeinse tijd, in di loop der eeuwen van stijl en karak ter veranderend. Van dit oude symboolgoed Is het een en ander nog wel in oude volks gebruiken overgeleverd. Zo vindt men het zonneschip, jn processie rondgevoerd, nog terug in het ca val (van carrus navalis, wagen een schip er op). In de christelijke tijd werd dit godenschip een na: schip, bemand met zotten. H. Koolstra; J. J. de Koning en Gal j aard Dank zij een vriendelijke geste van de Stichting „De Daad" van de N.R V. zijn in Den Burcht vele trouwe be zoekers van de bejaardensociëteit U.V.V. en „Ons Centrum" gis termiddag „op stap" geweest naar de Oostenrijkse provincie Vorarlberg, aan welke provincie zowel in de zo- er als in de winter een bezoek erd gebracht. Namens de Stichting heette de heer Van Oeveren de vele aan wezigen de zaal was geheel be zet hartelijk welkom, heer J. F. van Lunteren Centraal Bureau van de N.R.V. de Leidse „toeristen" meenam op zonnige en winterse trektocht door mooie Oostenrijkse landschap, afloop van deze filmmid- dankte de presidente van U.V.V.. mevr. H. Colenbrander- Schmidt het bestuur van „De Daad" een stichting, die de beschikking heeft over eventuele reisoverschotten van vakantiegangers de heer Van Lunteren en de voorzitter van de afdeling Leiden van de N.R.V.., de heer A. Valkenburgh, voor deze in teressante filmreis. Een kleine attentie was het tastbare bewijs van deze dank. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schjjvi ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Duitse taal- en letter kunde, mej. G. P. Dresch (Den Haag); kandidaats wis- en natuur kunde, de heer H. van Dam (Leiden), mej. H. M. R. v. d. Veen (Leiden» en de heer F. Zeijlstra (Leiden)doc toraal scheikunde, mej. E. Wapenaar (Oegstgeest) en de heer J. S. de Graaf (cum laude» (Leiden); docto raal natuurknde, de heer H. F. v. d. Land (Leiden); M.G.-B natuurkunde, J. M. Ootes (Leiden). ADVERTENTIE ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schijven. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven: platenbonnen zwarte schijven. In Leidse Stadhuis Burgemeester mr. G. C. Van der Willigen heeft gisteren in het Leid se stadhuis een onderscheiding van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen uitgereikt aan de Leidenaar F. M. Klein. De onderscheiding bestond uit een kleine zilveren draagmedaille een grote zilveren legmedaille en het daarbij behorende getuig.! schrift van de maatschappij. Op 22 maart van dit jaar paste de heer Klein met succes mond-op- mond-beademing toe op de 2-jarige Johnny Verhoeks, die te water was geraakt in een vijver bij de Bachstraat in Zuid-West Daarna werd het kind door de E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis gebracht, waar het verder werd behandeld. De uitreiking van de onderscheiding werd o.a. bijgewoond door de heer Klein, mevrouw Verhoeks en de kleine Johnny zelf. 5 december TIPS OVERHEMDEN BEL-O-FAST - QUIKOTON SPORTHEMDEN moderne ruiten SJAALS wol - cashmir - Shetland zijde HANDSCHOENEN wol - vinyl - leder KAMERJASSEN PYJAMA'S PUILOVERS TRUIEN in grote sortering bij HAARLEMMERSTRAAT 241/243 Filiaal: HAARL.STRAAT 3

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3