Akkoord in Bonn Parker AANHALEN W' De uitvoering van het tertiair wegenplan i-v-iTi LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 NOVEMBER 15* VERVOLG VAN PAG. 1 (Van onze parlementaire redactie) Premier Zijlstra hield gisteren in de Tweede Kamer een naar toon en inhoud somber betoog. De grote massa van ons volk zal vol gend jaar de buikriem moeten aan halen: de belastingdruk wordt zwaar der. de huren en 60cdale premies hoger, de lonen zullen nauwelijks mogen stijgen. Het doel ran dit alles is de moeite waard: herstel van het economisch evenwicht, vermindering i van de werkloosheid, verbetering j van de betalingsbalans, bestrijding j van de inflatie en verruiming van de kapitaalmarkt. Minister-president zyistra is een harde heelmeester, die geen stinkende wonden wil maken. I Dat neemt niet weg, dat honderd duizenden Nederlanders er toch pijn j aan zullen beleven. Wie in „de nacht van Schmelzer" i sou hebben voorspeld, dat het nieuwe i kabinet met dit regeringsprogramma voor de dag zou komen, zou voor gek j zijn versleten. Het leek er toen nog op, dat een nieuw kabinet zou gaan bezuinigen om de beloofde belasting- 1 verlaging veilig te stellen. Maar de j economische theoriën, waarop deze I gedachte steunde, zijn door premier I Zijstra met een forse professorale armzwaai van de regeringstafel ge- veegd. De feiten rullen hem wel ge- j lijk geven. nmiddels kan één feit duidelijk I worden geconstateerd: dat er veel i verschil bestaat tussen de economi- ache politiek van de meeste politici en die van de hoogleraar Zijlstra. De economen onder de politici kennen de handboeken wel, maar ze kunnen blijkbaar de Inhoud niet goed toe passen. Zo is de rijksbegroting als instrument voor de conjunctuur-po lltiek in het vergeetboek gekomen. De wens om maar zo weinig mogelijk belasting te betalen overheerste. „Neutralisering van de progressie" werd de term. Vergelijkingen met de belastingdruk in het buitenland wa ren aan de orde van de dag. De vraag of de Nederlanders als inwo ners van een land met uitzonderlijke problemen niet onder alle omstandig heden meer belasting zouden moeten betalen dan hun buitenlandse buren is in ons parlement eigenlijk nooit ernstig in discussie gekomen. moeten de politici daar niet te hard om vallen zij be staan by de gratie van de kiezers. Wie met een programma van lastenverzwaringen de verkiezingen Harster komt in januari voor Op 23 januari van het volgend jaar begint in München het proces tegen de 61-jarige dr. Wilhelm Harster, die bevelhebber van de „Sicherheitspo- lizei" en de Sicherheitsdienst" in het bezette Nederland is geweest. Met hem zullen terechtstaan zijn voormalige medewerker Wilhelm Zöpf, die nu 58 jaar is en de 64-jarige Gertrud Slottke, die destijds bij de „Sicherheitspolizei" in Nederland werkte. Harster wordt er van beschuldigd I medeplichtig te z«n aan moord op j 82.856 Joden. Zöpf op 55.382 en Ger trud Slottke op 44582 Joden. Verder wordt het drietal Stadsgehoorzaal (kleine zaal): K. lie-zending Spr. dhr. Ch. de Bourbonhof: Elektronicacl Schouwburg: K „Theater" speelt „Saint Joan". 8 Toneelp-oep opening gebouw Prot. Chr. Ver. Phl Ned. Gemeent De protesten tegen het besluit van de SPD-leiders Brandt en Wehner met de CDU/CSU een regerings coalitie aan te gaan, duurden giste- In de hele Bondsrepubliek voort. Wat de SPD-aanhangers nog het meest tegen de borst stuit is het feit dat de leiders met de gehate Strauss ingaat, schrijft zijn eigen politieke doodvonnis, dat daarna door de kie zers snel zal worden voltrokken. Met zo'n programma kan alleen een premier komen, die zijn optreden niet aan een verkiezingsuitslag te danken heeft. Een premier, die door onmachtige partijpolitici naar voren werd geschoven en nu zichzelf de opdracht geeft orde op zaken te stel len. Daar zit iets heroïeks tomaar een aanbeveling voor ons politieke stelsel is het niet. ADVERTENTIE zitten. (Strauss wordt genoemd als minis ter van Financiën). Ze hadden bij na allen de voorkeur gegeven aan 'n samengaan met de liberalen van Mende. Het argument van de SPD is nu, dat de kleine meerderheid van een eventuele SPD/FDP-coalitie niet vaststond, omdat men niet op alle afgevaardigden van de FDP zou kunnen vertrouwen. Daarentegen verzekeren de FDP-leiders ook nu nog dat zij zeker waren en nog zijn de loyaliteit van alle afgevaar digden. „Dictator" Intussen blijft de sympathiecurve in Brandt en Wehner nog steeds duizelingwekkend zakken. Vooral de sterke man van de partij, Wehner, maakt op velen van zijn aanhan gers nu duidelijk de indruk van de dictator waarvoor hij altijd al ge houden werd die een duivels spel speelt zonder aanzien des persoons. Algemeen wordt dan ook al niet meer van het kabinet-Kiesinger/Brandt, maar van het kabinet Strauss/Weh ner gesproken, dat in feite gedoemd is meteen al weer uit elkaar te val len, dan wel in staat zal zijn tot het nemen van de meest verschrikkelijke besluiten. De SPD-voorzitter Willy Brandt maakt op de meeste toe schouwers de indruk van een gebro- ;n man. hoewel dan nu ook in Ook de sterke man van Oost- Is de Parker 75 uitsluitend een passend geschenk voor minister-presidenten? Neen. Wat zouden zij moeten doen met een tweede Parker 757 De Parker 75 Is een exquis geschenk voor iedereen die goede smaak waardeert. De sierlijke houder is „en reliëf" gegraveerd in sterling zilver. De verstelbare penpunt maakt het mogelijk de pen precies naar de hand te zetten. De Parker 75 Is een geschenk van on derschelden klasse. ƒ165.-. De Parker 65. Een geheel nieuw Parker model; de spe ciale, uiterst flexibele penpunt verzekert soepel, moeite loos schrijven, 72.50 De Parker 51. De klassieke Parker; alom bewonderd om zijn élégance en volmaakte betrouwbaarheid. Van af 65.- Bijpassende Parker Ballpoints. Desgewenst tezamen met de vulpenhouder verkrijgbaar In een luxueuze set. Vanaf f 90.- Kiesinger linksen Brandt, de leiders van resp. CDU en SPD. Ulbricht Duitsland, Ulbricht, heeft zijn oor deel gegeven. In een interview met SED-partiJorgaan „Neues Deutschland" deelde Ulbricht mee dat hij Willy Brandt „Op het dieptepunt van de coalitie-onderhan delingen" een brief had geschreven en daarin zijn bereidheid had uit gedrukt om zich met een SPD/FDP- regering „te verstaan". De verbin ding tussen CDU en SPD zou de „toch al uiterst gecompliceerde be trekkingen tussen de beide Duitse staten alleen nog maar ingewikkel der maken", aldus Ulbricht. De sociaaldemocratische afgevaar digden zijn er intussen achtergeko men dat zij in de verwarring van de laatste dagen nog helemaal niet hebben gehoord welke ingrijpende veranderingen de Duitsland-politiek en de buitenlandse politiek van de nieuwe regering zal ondergaan. Ze zijn opgeschrikt door de uitla ting van CDU/CSU-zijde dat van de nieuwe regering „geen nieuwe poli tiek" op deze gebieden te ver wachten is. Dit zou de angsten van de FDP en van vele sociaal-demo craten gelijk geven dat de SPD met al haar vroegere élan in de armen van de christen-democraten wordt doodgedrukt, en dat dezelfde uit zichtloze situatie blijft bestaan. beschuldigd het grootste gedeelte van de ruim 140.000 toenmaals in Neder land levende Joden voor „de arbeids inzet" over de grens gebracht te heb ben, hetgeen voor de meesten van hen neerkwam op een transport naar het vernietigingskamp Auschwitz. Van de in totaal 95.000 gedeporteerde mannen, vrouwen en kinderen, kwa men slechts 1070 levend uit het kamp, aldus de aanklacht. Twee maanden gevangenisstraf Carmichael De militante negerleider en strijder gelijke rechten, Stokeley Carmi chael, Is gisteren in Selma (Alabama, veroordeeld tot zestig dagen gevangenisstraf en een boete van 100 dollar. Carmichael werd schuldig be vonden aan opruiing. De vorige maand heeft hy gepoogd een menigte aan te voeren in een ma: stadhuis In Selma. Rechter Edgar Russel heeft hem bovendien deeld tot dee kosten van het geding. Verslag van G.S. over 1967 in provincie Zuid-Holland Produkten van de Parker Pen Company, fabrikant van 's wereld» meest gevraagde vulpennen. Betreffende de uitvoering van het tertiair wegenplan In de provincie Zuid-Holland hebben G.S. aan Pro vinciale Staten een verslag over het Jaar 1966 uitgebracht. Hieruit blijkt onder meer het volgende: weg RijnsburgNoordhollandse grens (via Loosterweg). Ook in het afgelopen Jaar wai^n de krappe ge- meentefinanclën er de oorzaak van, dat het reeds enige Jaren bestaande plan van de gemeente Llsse tot het aanbrengen van een asfaltbetondek laag over de klink er bestrating van de Loosterweg-Zuid niet tot uitvoe ring kwam. Wel werden binnen het raam van de onderhoudswerken enige voorzieningen getroffen: het aanbrengen van een asfaltbe tondeklaag in een tweetal bochten. 2. weg Katwijk—Rijnsburg—Ende geest (rijksweg). Het plan van de gemeente Oegstgeest voor reconstruc-1 tie van de RiJnsburgerweg werd nog niet tn uitvoering genomen. Moeilijk heden by het verkrijgen van de be nodigde grond en van de vaste fi nancieringsmiddelen waren hiervan de oorzaak. 3. weg Lelden—Alphen a/d Rijn (Aarkanaal) langs noordzijde Rijn. Een ingenieursbureau bereidt, in op dracht van de gemeentebesturen van Leiderdorp en Koudekerk a/d Rijn, de verbetering voor van de verbin dingsweg (Lage Rijndijk) tussen ge noemde gemeenten. Meermalen heeft reeds overleg plaatsgehad met ge noemd bureau. Vernieuwing brug 4. weg Hoogmade—Rüpwetcring. De vernieuwing van een brng in het bij de gemeente Alkemade ln onder houd *ijnde gedeelte kon niet wor den aanbesteed. De ongunstige finan ciële positie van deze gemeente Is hiervan de reden. 5. weg Alphen a/d Rijn (Aarka naal)Bodegraven langs noordzijde Rijn. De verbetering van deze weg ten noorden van Zwammerdam kon nog niet tot stand worden gebracht, doordat de provincie om financiële redenen nog niet in staat was een begin te maken met de bouw van een nieuwe brug over de Rijn in de gemeente Alphen, waarop dit verbe teringsplan zal aansluiten. Een door genoemde gemeente ingezonden plan voor de reconstructie van het ver der op gelegen, als Lindehovenstraat bekend zijnde gedeelte van de ter tiaire weg, is goedgekeurd. De koe ten worden geraamd op f250.000. 6. weg ZoeterwoudeHoge Rijndijk met zijtak naar Weipoort. Moeilijk heden bij het verkrijgen van vaste financieringsmiddelen zijn er de oorzaak van geweest, dat nog niet kon worden begonnen met de uit voering van de aanleg van het ge deelte Burg. Smeetsweg (provinciale weg no. 17 - Ommedijk), alsmede met de reconstructie van de Omme dijk. De kosten hiervan zullen f2.376.000 bedragen. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadering v. Jehovah's getuigen, 7.25 uur. Jeugdhuis (Breestraat 19): Gemeen- onder 't Kruis. Spr. evangelisten C. „Theater" speelt „Saint Joan". 8 uur Stadhuis: Jeugdparlement spreekt over ontwikkelingshulp, 8 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahal-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Konlngskerk: Rullclub 7.30 10 u, Oude Vest 13 Evangelisatie Chrls- Nlcolaas-ln- stulf Tienersociëteit ,,'t Venster" me: medewerking van The Colls 8 uur Je. Pepernotenbal lie-zending Spr. The Colls, 8 Hogewoerd 175Wachttorenstudie ran Jehovah's getuigen, 4 ïam. Openbare lezing 2.3 MET EEN ENKEL WOORD ADVERTENTIE Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wriift U eveneens weg met Weer Engelse afgezant naar premier Smith Sir Morrice James, onder-minis ter van Gemenebestzaken, is uit Londen naar Rhodesië vertrokken, belast met een buitengewone op dracht van premier Wilson van Engeland. Het gerucht gaat, dat Wilson bereid zou zijn zelf met de Rhodeslsche regeringsleider te spreken. Wilson zei gisteren op vragen in het parlement, dat Sir Morrice Ja mes zich met gouverneur Sir Hum phrey Gibbs zal verstaan om zeke re kwesties op te heideren. De be hoefte aan verheldering was gere zen na het verslag van de Britse minister voor Gemenebestzaken, Bowden, aan de Britse regering over zijn in het afgelopen weekein de gevoerde besprekingen met pre mier Smith van Rhodesië, waarbij de Rhodeslsche leider enkele klei ne concessies zou hebben gedaan. Imitatie dollarbiljet De Amster damse centrale recherche heeft een 27-jarige barkeeper en een 38-jarige bouwvakarbeider aangehouden, nadat zij in een cabaret-dancing in de hoofdstad hadden geprobeerd hun consumpties te betalen met een imi- 10-dollarbiljet. Het biljet was van de exemplaren, die op 14 november voor filmdoeleinden op de hoek Herengracht-Leidsegracht in het water werden geworpen. Er werd toen verzuimd de waardeloze paple- n weer uit het water te vissen. Geelzucht in Den Bosch In de Bossche Internaten zijn alle bewo ners ingeënt tegen geelzucht, omdat deze ziekte de laatste weken in Den Bosch en omgeving in vrij hevige mate voorkomt. Er is nog niet direct sprake van een epidemie, maar de G.GJD. in Brabants hoofdstad heeft toch gemeend de nodige voorzorgs maatregelen te moeten treffen. Senaat maakt het kort In een biiksemvergadering van nauwelijks een half uur heeft de Senaat giste ren goedkeuring gehecht aan 24 wetsontwerpen. Daarbij waren er vijftien ter naturalisatie van 358 mensen. Er gingen zes veranderin gen van hoofdstukken uit de begro ting van 1965 onder de hamer door en nog drie kleinere wetswijzigingen waaronder een aanpassing van de personele belasting aan de komende huurverhogingen. Opvolger-De Quay De KVP- fractle in de Eerste Kamer heeft al een opvolger voor prof. dr. J. E. de Quay, de vice-minister-president van het kabinet-Zijlstra. Het is de heer P. H Coppes uit Tilburg, die gisteren als senator werd beëdigd. Voor prof. Zijlstra, die ook in de Eerste Kamer zat, is nog geen op volger gevonden. Kandidatenlijst B.P. Ir. W Stam uit Castricum, die genoemd wordt op de kandidatenlijst Boerenpartij voor de kiezers in het gebied rond Emmen en Coevorden, heeft zich gedistantiëerd van deze kandidaatsstelling. Naar ir. Stam, ge plaatst als nummer twaalf op lijst van 15 kandidaten, meedeelt, wenst hij, alleen al op grond van het feit, dat hy zyn lidmaatschap voor de Boerenparty heeft opgezegd, niet in aanmerking te komen voor een plaats op deze ïyst. Bus In sloot Gistermiddag is op de Zuiderweg tussen Opperdoes Twisk in Noord-Holland een bus van de NACO bij een inhaalmanoeuvre van de weg geraakt en na tegen twee bomen en een lichtmast te zyn gebotst in een sloot terechtgeko men. De meeste passagiers, ongeveer twaalf k dertien, kwamen de schrik vry. Enkele liepen wat schrammen en een bloedneus op. Comité Benelux Op voorstel de voorzitter van het comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse menwerking, oud-staatssecretaris Keyzer, is het nationale hoofdbestuur van dat comité uitgebreid met de fractieleiders der grootste vyf poli tieke partyen in de Tweede Kamer, Kind ln bed gestikt Een an derhalf Jaar oude kleuter van het gezin Van Manen uit Velp is om BINNENLAND het leven gekomen, doordat zy ver ward raakte in een bedtuigje er stikte. ADVERTENTIE internationale allure.;. -SrieudfAjiHORLOGES CAMERA „Het 2.30 ijks 2.30. 7 4.45. 7 9.15 9.15 Zond CX „Raspoetin", 18 Jaar, Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond 2.30. 4.45. 7 e STUDIO Dagelijks 2.30. 2.30 4.45. 7 en 9.15 LIDO „De tijger smijt met namlet", 18 Jaar. 9.15 i 2.30. 4.45. 7 3.15 9.15 LUXOR „De gendarme ln rork" alle leeftijden )agelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Z .30. 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Ruif Janvossensteeg opend dagelijh t/m 7 december) Carla Klein. behalve zaterdag Galerie Walenkamp (Nle-uwsteeg Tentoonstelling Ad Dekkers. Geopt dflnsdag t/m zaterdag 11 uur vo vrijdag bovendien zond.. (Tot 12 december). Bum Pesth ulslaan Rynland-flat (Ingang Bachstraï! Tentoonstelling Fer Hakkaart, l Tweehuysen, Babs v. Everdlngen, Bi van Dlriteren en Ben Wolfs. Geopt zaterdag 25 uur en woensdagava 79 uur (tot 1 december). Rijksmuseum voor Volkenfcun g van Japanse pren Dadelijks 10 17 u Tentoonstelling van Kyösaï. Zondags 13 RUksm useum I teens traa' daga 13-17 Rilksmuseum voor de geschied» der natuurwetenschappen: Dag 4 nu zond 1-4 uur Filiaal Blbliotb BUITENLAND Ajoeb Chan by De Gaulle Pre sident AJoeb Chan van Pakistan heeft gisteren besprekingen gevoerd met president De Gaulle in het Ely- De Pakistaanse president maandag in Frankrijk aangekomen particulier bezoek van twee dagen aan Frankrijk Eerder vertoefde hy 10 dagen ln Engeland. Thant stelt beslissing uit De se cretaris-generaal der Ver. Naties, Thant, heeft zyn besluit over een eventuele verlenging van zyn ambts periode naar het einde van deze week verschoven Hij maakte dit bekend, nadat hy een delegatie van leden de Veiligheidsraad had ontvan gen, die hem kwam verzoeken als secretaris-generaal aan te biyven. De delegatie bestond uit de vertegen woordigers van Sowjet-Rusland, Amerika, Frankrijk, Engeland en üruquay. Doodvonnissen gewijzigd Het Spaanse kabinet heeft gisteravond onder voorzitterschap van generaal Franco besloten de doodvonnissen tegen twee van de drie broeders die een burgerwacht hebben doodgescho ten om te zetten in levenslange ge vangenisstraf. De derde van deze broeders, Jesus Garcia Romero, zal echter weldra voor het vuurpeleton moeten verschynen. Hy en zyn broeders Pedro en Francisco wa ren door een krijgsraad ter dood veroordeeld omdat zy een sergeant van de burgerwacht tydens een roofoverval doodgeschoten hadden. Oorzaak: ondergraving Onder graving van de niet beschermde ka naaloever Is er de oorzaak van ge weest dat de peilers van de brug py Pulle Ln de rijksweg van Antwerpen naar Luik enige weken geleden plot seling zyn gaan verschuiven. De brug is toen ingestort en het ongeluk dat nog ernstiger gevolgen had kunnen hebben wanneer niet enige automo bilisten met veel tegenwoordigheid van geest anderen hadden gewaar schuwd, eiste twee doden en vier zwaargewonden. Tweede termijn De Nederlan der B. T. Twigt is voor een tweede ambtstermen van drie jaar aange wezen als algemeen secretaris van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO). Deze or ganisatie is in Montreal gevestigd. Zyn eerste ambtstermen loopt op 31 juli volgend Jaar af. Bruiloft Een bruiloftsfeest in het Mexicaanse bergdorp Guamuchil is uitgelopen op een schietparty, waarby elf personen het leven ver loren en zeker 20 gewond werden. Het was een strijd tussen 20 politie mannen en honderd dorpelingen. Militairen hebben er een eind aan gemaakt Het ongenoegen ontstond toen de politiemannen, die waar- schynhjk onder invloed van een op wekkend middel waren, mee wilden doen aan het feest. Gedenkteken In Dachau besmeurd Het joodse gedenkteken voor de slachtoffers van het nazi-bewind op het kerkhof der Opperbeierse stad Dachau is met hakenkruisen beklad. Er staan jeuzen op als „Joden weg uit Duitsland" en „Ami go home". In Dachau hebben de nazi's een van de eerste concentratiekampen ge bouwd. Kunstenaarshuisvesting Geopend maandag, dinsdag, vrijdag 9—12 Aquarellen van Joop Dam en Keran: van Geert Schreuder. Geopend ma dag t/m zaterdag dinsdagavond 10 uur; zonaags gesloten, {t/m december. Avond, en nachtdienst der apothe Geopend voor spoedeisende ge len: apotheek Herding Blanken, gewoerd 171. tel. 20502. De zaterdag-, zondag-, avond- nachtdienst van apotheek R. Smallenburg g; nomen do lanken. BU geen gehoor van uw huisarts specialist (of diens waarnemers) op dokterstelefoon 22222. HAAGS! AGENDA WOENSDAG 30 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur. N Rotterdams Toneel: „Madame Prü se" van Féliden Marceau (Haagse p ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2