„de zilveren hamer" Renniesjll WOENSDAG 30 LEIDSCH DAGBLAD dageïyks vervolgverhaal Uit het noors vertaald door S. T. v. d. Nolle- Oomkena door Vera Hendrlksen 91) Finn had Tore gadegeslagen, ter wijl hy sprak. Tore was veranderd de laatste Jaren zijn gezicht had een lombere uitdrukking gekregen en men vond, dat hy by zonder moei- ïyk in de omgang was. Er zyn belangryker waarden dan rykdom! waarschuwde Finn. Tore keerde zich met een snauw naar hem toe. Ben je van plan de eed van trouw aan Olav af te leggen uit puur eigenbelang? Olves stem klonk yskoud. Inderdaad, antwoordde Tore even koel. Ik ben niet zo'n idioot, dat ik me om een waanidee de dood op de hals haal. Ik kan Je echter wel verzekeren, dat al leg ik ook de eed aan de koning ai, myn trouw in de eerste plaats uitgaat naar myn familie en naar de eer van de fa milie. Zo is het van oudsher geweest en zo zal het biyven. Een eed is een eed. Als Je daar op terugkomt, zul Je Je te verant woorden hebben, meende Olve. Wie zijn woord breekt zal gestraft wor den. Tore vloog overeind. Ik ben geen woordbreker! riep hy heftig uit, en ik zal dat ook nooit zyn! Ik vraag me af of Je Je laat leiden door Je verstand of door je zucht naar geld, zei Olve. Tore werd vuurrood. Als Slgrid er niet was, zou ik Je tot een tweekamp uitdagen voor deze woorden, zei hy fel. Ik merk, dat ik al te lang van Je gastvry- heid gebruik maak. Hy wendde zich af en verliet met opeengeklemde lippen de hal. Sigrid kon zich niet beheersen. Ze stond op en liep hem na, en er was niemand, die haar terug riep. Buiten op het erf haalde ze hem in. Waar ga Je heen? vroeg ze ang stig. Ik ga myn mannen wekken, we vertrekken meteen van hier. De ben niet van plan nog een nacht onder Olves dak door te brengen, gromde hy. Tore! smeekte ze. Bevend stond ze voor hem, haar handen maakten een hulpeloos gebaar. Hy legde zyn handen op haar schouders en de boosheid in zyn blik doofde. Je begrypt toch wel, Sigrid, dat ik nu niet langer kan biyven, zei hy. Ja, dat begreep ze wel. Maar de tranen kropten haar in de keel. To re en zyn bezoeken hadden altyd zo veel voor haar betekend. Zy vorm den de band tussen haar leven van nu en haar zorgeloze jeugd ginds in het noorden. Ze begreep, dat ze elkaar nu mis schien nooit meer terug zouden zien. Het enige was, dat ze Sigurd nog had, maar met hem had ze nooit veel contact gehad. Tore, zei ze met verstikte stem, kom Je nooit meer op Egge? Neen, zei hy. niet voordat Olve zyn woorden intrekt. Maar wel moet Je goed onthouden, dat ik kom zo dra jy me laat roepen als je moei- ïykheden hebt, of als Olve Je op eni ge wyze te na komt. Voor jou sta ik altyd klaar. Ze nam zyn gelaat in zich op, als wilde ze de trekken ervan in haar geest griffen. Ondanks de hardheid en de verbittering, die er duideiyk op te lezen stonden, toonde hy zich voor haar open en welwillend. Wanneer ze nu terugdacht aan vroeger, herinnerde ze zich eigeniyk alleen maar de prettige dingen van hem: de goede kindertyd, die hy haar gegeven had, later zyn trouw en steun, en nu had hy zelfs om harentwil een belediging ongewro ken gelaten. Ze voelde, dat ze nu ook iets voor hem moest doen, hem een bewys van haar liefde schen ken. Even aarzelde ze. Toen maakte ze de ketting los, die 2* om de hals droeg en waaraan de Torhamer hing. Zonder iets te zeggen, bond ze die haar broer om de hals. Hy keek naar de amulet met de geheimzin nige tekens, en zag haar vragend Dit heeft my vele jaren be schermd, zei Sigrid ernstig, vanaf het ogenblik, dat Hild het my op BJarköy gaf. Nu wil ik dat het jou voortaan zal beschermen. Hy weigerde haar geschenk niet. Ik zal het altyd dragen, beloof de hy, en hy voegde eraan toe: Ver geet nooit, Sigrid, dat de banden des bloeds sterker zyn dan alle andere. Ook ik zal daaraan denken, als eens de dag mocht komen, dat jouw zoons myn steun nodig hebben. Maar toen ze zich eindeUjk om wendde om naar huis terug te gaan, en het donkere bospad insloeg, brak opeens het angstzweet haar uit. Ze voelde, hoe haar tanden klapperden, zonder dat ze er iets aan kon doen. Gewoontegetrouw ging haar hand naar haar hals, om de beschermen de amulet aan te raken, maar met een schok besefte ze, dat die er niet ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor een St. Nicolaas cadeau Aantal arbeiders van Vaseomij kan weer gaan bouwen Tachtig tot negentig voormalige Vasco-arbeiders zullen aan het ein de van deze week of uiteriyk begin volgende week weer wan het werk kunnen. De beheerstiohting van de Vasco heeft namelijk rijksgoedkeu- rlng ontvangen om de werkzaamhe den aan een Vasco-project in Heer- lerheide te hervatten Dit project bevat driehonderd wo ningen. die reeds geruime tijd op af werking wachten. De ontslagen beambten van de Vascomy zullen alsnog uitkeringen krijgen ter compensatie van de door1 deze maatschappy niet betaalde sa- larissen. De uitkeringen zullen wor den verstrekt door het Sociaal Fonds Bouwny verheid. Brandend maagzuur? helpen direkt! Plotseling had ze het gevoel, alsof e door talloze geesten en kobolden omringd was. Ze leken uit alle hoe ken en gaten te voorschyn te ko- om zich op haar te werpen. Ze wilde wegrennen, maar bleef als In droom, aan de grond vastgena geld staan. Op dat ogenblik ging haar hand naar haar voorhoofd, aarzelend en onzeker, maar dan met overtuiging Sigrid maakte het teken des kruises, zoals ze het Olve had zien doen en zoals Anund het haar geleerd »*ad. Op hetzelfde moment verlieten angst en wanhoop haar. Ze wierp nog een schuwe blik om zich heen zette het dan op een hollen weg uit het bos, naar de veilige be slotenheid van haar huis. EINDE (Dit was een boek van de Zuid- hollandsche Uitgevers Maatschap- ZOLTAN MAAKT HET NU GOED Het 6-Jarig zoontje van de Ameri kaanse actrice Jayne Mansfield, her stelt zich van zyn tweede ernstige operatie nadat hy door een leeuw was aangevallen, aldus deelt het zie kenhuis in Tousand Oaks Calif or- nië) mee. De doktoren hebben by de tweede operatie zyn milt weggenomen na dat geconstateerd was dat deze door de leeuw onherstelbaar was gekwetst. De woordvoerder zei, dat andere organen de functie van de milt zul len overnemen. Het kind, Zoltan, maakt het goed na deze operatie. Zoltan werd afgelopen zaterdag door een leeuw, die aan een ketting lag, aangevallen in een dierentuin terwyi zyn moeder poseerde voor fo tografen. Zaterdagavond onderging hy een operatie van vyf uur vooi rytwonden en een schedelfractuur. RECHTER TIE EN HET ANDERE ZWAARD 36. Rechter Tie heelt snel een bad genomen en zijn ambts gewaad aangetrokken. Binnen een half uur na zijn terugkeer, begint hij met de verhoren in de grote ontvangstzaal, die helder verlicht wordt door zilveren kandelaars. Seah, zijn vrouw, zijn dochter en de oude muzikant staan voor Rechter Tie's tafel. Achter hen staan de twee arrestanten, beiden geflankeerd door twee ge rechtsdienaar s. De oudste klerk zit aan een tafeltje apart, om alles op te tekenen wat er gezegd wordt. Tsjiao Tai en de hoofdman staan achter de stoel van Rechter Tie. Het valt de Rechter op hoe moe en overspannen de toneelspelers eruit zien. Ze hebben een vreselijke dag achter de rug, en eigenlijk stuit het de Rechter tegen de borst dat hij ze nu scherp moet ondervragen. Maar er zit niets anders op. Jk heb gehoord, mevrouw Seah", begint hij op rustige toon, „dat uw zoontje, het slachtoffer van de moord, uit een vroeger huwelijk stamde. Waarom hebt u hem pas tot u ge nomen toen hij al zeven of acht was?" „De vader had beloofd voor zijn opvoeding te zorgenEdelachtbare"antwoordde mevrouw Seah vermoeid, „en ik wilde mijn man niet aan mijn vroeger hu welijk herinneren. Maar toen ik bemerkte dot de vader mijn zoontje schandelijk verwaarloosde, heb ik met mijn man gepraat, en hij vond het goed dat we hem bij ons namen". DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 6S5. Vreemder sleep had het goede schip Kokanje zelden ge trokken. Op allerlei vlotjes, die haastig in elkaar waren gespijkerd, hadden de schipbreukelingen plaats genomen. En over een vredige zee voeren ze de vrijheid tegemoet. Je zou verwachten, dat er dankbaarheid was tegenover Bramme- tje Fok, die de mannen van een treurig lot had weten te redden. Maar inplaats daarvan was er alleen maar leedvermaak. Achter Brains rug schalde telkens een honend lachje op. En de zeelieden spraken luidkeels, om toch maar vooral door hun redder gehoord te worden: „Die dacht eventjes over ons de baas te kunnen spelen. Die dacht, dat uij de Eiermannen zouden bevrijden. Die dacht dat het erg zouden vinden, als ze in hun celletjes omkwamen van honger en dorst". Bram keek stug voor zich uit en deed alsof hij niets hoorde. En dus klonk het nog harder: „Maar we hebben die Bram Fok laten zien wie de baas is. Hij heelt onze zin gedaan en die Eiermannen blijven ten eeuwigen dage opgesloten". Een schipbreukeling slaakte een kreet en wees naar de kust. En nu keek Bram wel glimlachend om. PANDA EN DE MEESTER ETER 20-91. Joris Goedbloed nam afscheid van Panda en spoedde zich heen, de geldzak in de ene hand en Hapwap in de andere arm torsend. ,Met lijkt me dat ikjne eerst van de overtollige ballast moet be vrijden!" prevelde hij onder het gaan. „Want dat remt slechts de voortbeweging! Als ik nu een aantrekkelijke stoep vind, of een komfortabel portaal, kan ik Hapivap daar Doch hij werd in zijn gedachtenloop gestoord door de geluiden van een meningsverschil achter hem. „Hoe kunt u!" hoorde hij Jollipop roepen. „Ons Hapwapje mee- aeven aan die niksnut! De schurk zal het tere kinderzieltje bescha digen!" Na deze woorden zette de knecht de achtervolging in. Maar hij was te laat. De ander was met kleuter en geld op de laadbak van een voorbijkomende vrachtauto gesprongen, en maakte daardoor de of stand snel groter

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21