LEIDSCH DAGBLAD Uitstel verlaging belastingen thans niet verantwoord van „Eigen zware risico IS last bij laag inkomen" Akkoord in Bonn over zetelverdeling JAMIN FELLE KRITIEK KERSTBESTAND IN VIETNAM Rood-China opnieuw uit de VN geweerd Rover op de vlucht gejaagd (§ud Qfóeuwo )pgeric!it 1 maart 1860 ftrecteur: E. A. E. van Dlshoeck [oofdredacteur: J. Brouwer WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 No. 32038 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 36041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67066 Socialistische fractieleider in de Tweede kamer: Drie vakcentrales: i gepeins verzonken (Van onze parlementaire redactie) In een felle rede in de Tweede Kamer heeft drs. Nederhorst, fractie- eider van de Partij van de Arbeid, verklaard, dat zijn fractie het door iremier Zijlstra aangekondigde uitstel van de belastingverlaging tot juli 1967 niet verantwoord acht. ,De KVP heeft in de nacht van Schmelzer het kabinet-Cals opgeofferd de eigen verdeeldheid te camoufleren. Daarom moest ons land in een verantwoordelijke en nodeloze kabinetscrisis worden gestort", zei drs. ederhorst, die vanmorgen het debat over de regeringsverklaring van het binet-Zülstra opende. Drs. Nederhorst had felle kritiek, zowel op de anier waarop het kabinet-Cals gevallen is als op de formatie van het binet-Zyistra. crisis was een van de n aar gees- die ons land heeft gekend, al- de heer Nederhorst, omdat de weigerde te kiezen. De meerder- die de motie-Schmelzer steunde P, WD, CHU) had binnen een kabinet kunnen maken, poging van formateur Schelzer met de anti-revolutionairen een binet te vormen, noemde de heer ederhorst gepruts, waarmee kost- weken verloren zijn gegaan. Vol de heer Nederhorst had de ka- lieke fractievoorzitter, drs. melzer, nu op de stoel van pre- r zyistra moeten zitten. Hij is ntwoordelijk. Nu moet de heer lstra de kastanjes uit het vuur ha- voor de KVP. B-elftal Drs. Nederhorst vond, dat dit kabi- kleur zou moeten bekennen in als de belastingpolitiek, het •bouwbeleid, de ziekenfondsen, loonpolitiek. Daaruit zal het ka- dit kabinet moeten blij- len. De heer Nederhorst noemde het abinet-Zij lstra een rompkabinet, aaruit een groot deel van de pro- ressieve moot is weggesneden. „Het rompkabinet zonder hart. Op et reservebankje zit nu het conser- atieve b-elftal met als voorhoede- jelers de staatssecretarissen De leyer en Van Son, die klaar staan straks met de WD in zee te GUUR BEGIN DECEMBER Van s weerkundige medewerker) Deze laatste novemberdag brengt uigs de kust de tweede en in het Innenland de eerste zware herfst- torm van dit seizoen. De kern van e stormdepressie, die gisteren langs IJsland trok, zal vanavond bij loord-Denemarken arriveren. De urometer daalde in de afgelopen lacht in ons land al van 750 tot 740 ïillimeter en zal nog verder dalen. stak snel een zware zuidwester- torm op, waarbij Den Helder van- torgen al tot windstoten van 126 r uur kwam. Na het koufront, lat in de voormiddag passeerde, nam Ie wind iets af en ruimt nu naar loordwest. In de komende avond en nacht zal de storm opnieuw toene- waardoor langs onze kust een Wrhoging van 1.50 tot 2 meter ver sacht mag worden, hetgeen waar- chynlyk een beperkte dükbewaking lot gevolg zal hebben. In de storm- ichtige en koude noordwestelyke troming zal december morgen een [ure entree maken met hagel en neeuwbuien en daarbij ook nog ware windstoten. WEERBERICHT Stormachtig Het KNMI in De Bilt verwacht m heden- tot morgenavond: ver- mderlijke bewolking met regen, meeuw of hagelbuien. Krachtige tot formachtige noordwestelyke wind, tan de kust tijdelijk noordwester- itorm. Kouder. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 DECEMBER Zon op: 8.25 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 19.13 uur; onder: 12.08uur Hoogwater te Katwijk te 5.02 en 17.15 uur; laagwater te 0.49 en 13.06 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pag. Drs. G. M. Nederhorst weer in de oppositie gaan". De heer Nederhorst vergeleek het kabinet-Zij lstra met het oud- Oranje-elftal dat op nieuwjaarsdag pleegt te voetballen. Oude herinne ringen komen weer naar boven. Maar de echte politiek zal toch pas ge maakt worden na de verkiezingen. Uit mededelingen die het kabinet ge daan heeft over de speculatiewinst belasting en over de natte mijnwet trok de heer Nederhorst de conclusie, dat het kabinet van het beleid-Cals in deze zaken niets moet hebben. Hij vond overigens dat dit overgangska binet geen zware politieke beslissin gen zal mogen nemen. De heer Ne derhorst deelde voorts nog mee, dat zijn fractie niet mee zal doen aan een politieke begrotingsbehandeling, juist omdat het kabinet-Zijlstra een overgangskabinet is. De heer Nederhorst vond, dat de KVP het kabinet-Cals geen faire kans heeft gegeven. „Het komt niet vaak voor dat men zijn eigen men sen (de ministers Cals en Bogaers) zo in de steek laat." „Nimmer werd door zovelen zo weinig bereikt", zei de heer Nederhorst, doelend op het katholieke aandeel in het kabinet. De KVP heeft een veer moeten la ten. „En wat voor een veer: een hele vleugel". Niemand weet precies waar om zei de heer Nederhorst. „En op de partijraad van de KVP heeft nie mand er ook naar gevraagd". Motie Drs. Nederhorst bad ernstige kri tiek op de beslissing van het kabinet. Zyistra om voor de ziekenfondsle den een eigen risico bü ziekenhuisop- Zuid-Vietnam en zyn bondgenoten hebben besloten gedurende Kerstmis en Nieuwjaar het vuren te staken, zo is vandaag officieel in Saigon be kendgemaakt. Het bestand strekt zich uit over drie perioden, nameiyk voor achtenveertig uur te beginnen op 24 december, op 31 december eveneens gedurende achtenveertig uur en ten slotte voor een periode van zesenne gentig uur van 8 tot 12 februari, als het jaar van de nieuwe maan wordt ingeluid. De maatregel geldt zowel voor Zuid- als voor Noord-Vietnam. De perioden stemmen overeen met een eerder door de Vietcong gedaan aanbod. ADVERTENTIE Sikkens autolokken Met meer stemmen dan werd verwacht name in te voeren. Hij noemde dat een on-sociale maatregel, die de ver zekerden op extra kosten jaagt en schadelijk is voor de volksgezondheid. De socialistische fractieleider kon digde een motie aan, waarin de Ka mer zich kan keren tegen, wat hij noemde een onbegrijpeiyke beslis sing, die het zwaarst drukt op de laagste betaalden. De socialistische fractieleider gaf toe, dat de economische situatie re den tot zorg geeft, maar meende, dat er een duidelijke onderstroming te onderkennen valt. die wijst op even wichtsherstel. Hij waarschuwde het kabinet voor een te restructief pro gramma, omdat dan het gevaar ont staat dat door het evenwicht wordt heen geschoten naar een recessie zo als in de jaren vijftig. Hij zag het nut van de hogere omzetbelasting, niet in, omdat het voornaamste mo tief voor deze verhoging, namelijk de sanering van de gemeentelijke fi nanciën, reeds Is ingezet. Als er een beslissing moet worden genomen, dan wilde hij die aan het volgende kabi net overlaten. „Onze instelling t.o.v. dit kabinet zal uiterst kritisch zijn. Het is echt een noodgeval, dat zo spoed'g moge lijk moet verdwijnen. Wij Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft ernstig bezwaar tegen de beslissing van minister Veldkamp (Sociale Zaken) om een eigen risi co in de ziekenfondsverzekering in te voeren. In de plannen van de mi nister betekent dit, dat de verze kerden vanaf 1 januari aanstaan de gedurende de eerste 30 verpleeg- dagen in een ziekenhuis 10 gulden per dag zelf moeten gaan betalen. Het overlegorgaan wijst erop, dat de minister hier duidelijk afwijkt van het unaniem advies van de Zieken fondsraad. Deze maatregel betekent voorts in wezen geen enkele bezui niging, omdat zij slechts een ver schuiving is van de lasten van de wettelijke verzekering naar de aan vullende verzekering. Het gaat hier immers om een risico, dat de ver zekerden zelf beslist niet kunnen dia gen en dus op een andere veel duur dere wijze zullen moeten dekken. Bo- kabinet een kort leven toe", zo be- I vendien miskent de minister met dit sloot de PvdA-fractievoorzitter. besluit het element van solidariteit dat van het begin af aan de zie- (Zie pag. 9) kenfond verzekering ten grondslag Schroder op Defensie ligt. In de verplichte ziekenfondsver zekering wordt de premie vastge steld in een gelijk percentage van het loon, terwijl een aanvullende ver zekering slechts mogelijk is tegen een premie, die voor een ieder gelijk is en dus niet op de draagkracht is afgestemd. Daar komt bij dat de premie voor de verplichte verzeke ring door werkgevers en werknemers ieder de helft wordt gedragen en dat de premie voor een aanvullende ver zekering voor 100 procent door de ver zekerden zelf moet worden bekostigd. Als gevolg van deze maatregel zal een aanmerkelijke lastenverzwaring optreden, die verhoudingsgewijs het zwaarst drukt op de gezinnen met de laagste inkomens. Premie Inmiddels heeft het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorga nisaties alle ziekenfondsen ge vraagd, de ziekenfondsleden in de ge legenheid te stellen, zich op eenvou dige wijze aanvullend te verzekeren. Verwacht wordt, dat dit verzoek zal worden ingewilligd. De premies van de aanvullende verzekering zullen dan ongeveer 65 80 vent per week per persoon boven de 16 jaar gaan bedragen. (Van onze correspondent in Bonn) van regeringsbeleid heeft Na een zes uren durende na*^czitting van de sociaal-democra tische cn christendemocratische onderhandelaars is vanochtend overeenstemming bereikt over de verdeling van de zetels in het nieuwe kabinet-Kiesinger. Negentien ministers zullen de nieuwe regering vormen. De namen van de ministers werden nog niet beleend gemaakt. Strauss De voorzitter van de Beierse CSU, Franz Josef Strauss, onthulde ech ter dat de huidige minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder, voortaan minister van Defensie zal zijn. De huidige minister van Economische Zaken, Schmucker, zou in een an dere post in de regering terugkeren. De SPD-afgevaardigde en plaatsver vangend fractievoorzitter van zijn party in de bondsdag Schmidt, wiens De Place Vendöme in het hart van Parijs is feestelijk versierd met het oog op het komende kerstfeest. naam in verband met het ministerie van Defensie was genoemd, zal vol gens Strauss niet in de regering wor den opgenomen. Of Strauss zelf een post in het kabinet-Kiesinger zal be zetten, liet de Beier voorlopig een open vraag. Willy Brandt zou, zoals eerder gemeld, vice-kanselie en mi nister van Buitenlandse Zaken wor den. Kanselier Erhard zou hoogstwaar- schynhjk vandaag aan bondspresi dent Lubke zyn ontslag aanbieden. Verwacht wordt dat Erhard binnen kort ook zyn functie van voorzitter van de CDU zal neerleggen. De kan selier is volledig gedesillusioneerd en wil nog maar steeds niet begrypen hoe het tot deze volledige debacle De Algemene Vergadering der VN heeft gisteravond opnieuw een reso lutie verworpen om de Volksrepu bliek China tot de volkerenorgani satie toe te laten. Een Albanees voor stel in die zin, waarin tevens uit sluiting van de „vertegenwoordigers van Tsjang Kai-sjek werd geëist, kreeg 46 stemmen; 57 stemden tegen en 17 onthielden zich (waaronder Nederland), Frankrijk, Engeland en de Sowjet-Unie behoorden tot de voorstemmers. De V.S. kantten zich tegen toelating van Peking. De afwyzing van Peking geschied de met een grotere meerderheid dan was verwacht. Men meent dat Chi na's „harde lyn" en het optreden van de „rode wachters' hiervoor ver- antwoordelyk zyn. Enige leden had den misschien voor de resolutie ge stemd indien deze niet tegelykertyd de uitstoting van nationalistisch- China had geëist. De Algemene Vergadering verwierp voorts een Italiaanse resolutie om een speciale commissie te vormen die de kwestie djr Chinese vertegenwoor diging zou moeten onderzoeken. Zy zou o.m. moeten nagaan of Peking bereid is het Handvest de) volkeren organisatie te aanvaarden. De com missie zou de volgende assemblee praktisch voorstel aan de hand ter slechts 34 stemmen by 25 ont houdingen; 62 leden stemden tegen. Vorig jaar scheelde het weinig of Peking had een meerderheid in de Algemene Vergadering gekregen: de stemmen staakten (4747). In het afgelopen jaar zyn enige staten tot de VN toegetreden, mede waardoor de balans in het voordeel van natio- nalistisch-China is doorgeslagen. Ca nada onthield zich ditmaal van stemming. Vorig jaar stemde het nog tegen toelating van Peking. Eerder was gemeld dat Canada de mogelyk- heid va^ het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met Peking overweegt. Intussen heeft de Alg. Vergade ring met 66 tegen 48 stemmen by zeven onthoudingen een Amerikaan se ontwerpresolutie goedgekeurd, volgens hetwelk de kwestie van de toelating van Peking-China tot de VN een belangrijke kwestie is en een besluit hieromtrent derhalve met een meerderheid van twee derden dient te worden genomen Voor goedkeuring van de Ameri- Kaanse ontwerp-resolutie, die als een procedure-resolutie werd beschouwd, was slechts een gewone meerderheid van stemmen nodig. De Amerikaanse esolutie was door nog twaalf andere moeten doen. Het voorstel kreeg ech- landen medeondertekend. Aanstaande donderdag zal de nieu we kanselier, Kiesinger, voor de bondsdag worden beëdigd. Vrydag worden de nieuwe ministers aan het parlement voorgesteld. Nieuwe eisen Gisteravond leek het er nog even op of de kabinetsformatie ernstig zou worden belemmerd door interne on enigheden over competenties en ze tels. Beide partijen stelden plotseling nieuwe eisen en het gerucht ging da' de CDU als voorwaarde voor de coalitie in Bonn stelde dat ook in Dusseldorf, de hoofdstad van de deel staat Noordrynland-westfalen een CDU/SPD-coalitie zou worden ge vormd. Ook hier zyn sinds enige dagen onderhandelingen tussen de drie par tyen aan de gang. waarby het dul- deUjk werd dat de SPD hier in te genstelling tot de sociaal-democraten in de bondshoofdstad in de rich ting van een coalitie met de libera len streeft. Deze ontwikkeling ligt ook in de lyn der dingen, omdat de CDU in deze grootste en econo misch belangrykste deelstaat afgelo pen herfst een gevoelige verkiezings nederlaag geleden heeft. Het baarde echter opzien dat gisteravond de SPD-voorzitter Willy Brandt de zwa re onderhandelingen in Bonn onder brak om ylings naar Dusseldorf te ryden, waar hy de SPD-fractie on der leiding van oppositieleider Kuhn, achter gesloten deuren even onder handen nam. Vandaag heet het ech ter dat Brandt met zyn reis naar Dusseldorf louter ten doel had zich „op de hoogte te stellen van de gang van zaken". Intussen heeft de SPD in Dusseldorf ook vandaag nog niet besloten of men met de CDU dan wel de FDP zal samengaan. De be zwaren van de SPD in Bonn tegen een coalitie met de FDP gelden in Dusseldorf niet. Zou in Bonn de meerderheid van deze coalitie niet meer dan zes stemmen bedragen neb ben, in Dusseldorf zou de SPD/FDP- meerderheid 28 stemmen zyn. 9 Vervol" op pag. 2 Zelfs een tientje achtergelaten (Van onze Roermondse correspondent) Tien gulden armer is een tot nu toe onbekend gebleven, ongeveer 30- Jarige man, gisteren geworden by een poging het kasgeld van een post agentschap in Hoensbroek te roven. Van de overval kwam niets terecht, dank zy kordaat optreden van de lo ket tiste, Georgie Peerboom (18) uit Heerlen, die de man met een paar flinke slagen in het gezicht op de vlucht joeg. Hy liet by zyn over haaste vlucht nog een bankbiljet van tien gulden achter. De onbe kende stapte even na vyf uur gis termiddag het kantoortje aan de Eickstraat in Hoensbroek binnen. Hy zocht In een rek in de hal twee pocketboekjes uit, die de beheerder van het postkantoortje daar voor ei gen rekening verkoopt. Met een bil jet van tien gulden gaf hy die boekjes zwygend aan de lokettiste. Toen die de la cpendeed om f6,50 terug te geven, greep de zwygende, in een gedeeltyk militair uniform geklede en met een sjaal byna ge maskerde klant plotseling in de zo goed als lege geldlade. Georgia Peerboom gilde om hulp en sloeg de onverlaat enige keren hard in het gezicht. Die had op zoveel krachtige tegenstand niet gerekend en nam geschrokken haastig de benen, zon der boekjes en met achterlating van een biljet van tien gulden. De poli tie van Hoensbroek is er nog niet in geslaagd de man te achterhalen. Jr. Van Dis niet verv olgd Er zyn geen termen aanwezig om ii Van Dis, tweede kamerlid voor de Staatkundig Gereformeerde Party, te vervolgen wegens godslastering. De Amsterdamse leraar tfar den Hoogen heeft enige tyd geleden een klacht Ingediend tegen de heer Van Dis, omdat deze zich volgens hem in een kritiek op de schrijver G.K. van het Reve aan godslastering had schuldig gemaakt. Ir. Van Dis had verklaard, dat homoseksuelen niet. gelovig kun nen zyn en dat zy in de hel zul len komen. Tegen Van het Reve is onlangs een proces gevoerd wegens smalende godslastering, waarby de schrijver werd vrijgesproken. ADVERTENTIE St. nicolaas- bonbons van niet duur weheerlijk f Uit het Leidsch Dagblad van f 29 November 1866: j (Advertentie) Puik echt f Maastrichts Bier hij J. W. de Groot, Paardesteeg Wijk 5 no. 1, die zich voor het leveren van deze en andere soorten van bieren minzaam aanbe veelt. (Advertentie) Afslag van petroleum. Bij den onderge- teekende is van heden af te f bekomen beste gezuiverde pe- l troleum le qualiteit d 28 i> l cents de kan. j. v. Zonneveld, i w Hoek Haarlemmerstraat en i 1 Brandeioijnsteeg.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1