-EIDSCH DAGBLAD 3artijraad schmelzer van IvVr achter de regering-Holt Felle aanval van Prawda op Peking EEL APPLAUS NA LANGDURIGE REDE r_ Australiërs steunen Kritiek op KRO 5 Veel Chinezen gekant tegen Mao9 Jordaanse vorst komt grensdorpen tegemoet IAMIN Q N.V.v.d.V Citroën (Sue/ teuwo gericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 No. 32036 cteur: E. A E. van Dlshoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Witte SlngeJ i. Lelden - Giro no 67065 Labour verliest elf zetels (Van parlementaire redactie) ractieleider drs. Schmelzer heeft zaterdag veel applaus geoogst de partijraad van de K.V.P. in Den Bosch. Na een lange, emo- ïele en gedocumenteerde rede over de gebeurtenissen rond de linetscrisis schaarde de vergadering zich vrijwel geheel achter beleid. K.V.-voorzitter J. Mertens bedankte voor zijn functie in het uur van de K.V.P. Hij acht samenkoppeling daarvan met het trzitterschap van het N.K.V. ongewenst. Hij blijft lid van de tij. )e meeste kritiek werd nog gehoord op de K.R.O. en De Volks- nt. In dat verband pleitte een afgevaardigde uit Roelof ar ends oor objectiever voorlichting over politieke zaken. economische situatie sinds de kabi netscrisis op indrukwekkende wijze is verslechterd. Prof. Zijlstra ziet het als een geneesmiddel voor onze betalingsbalans. Daarom kun nen wij ermee akkoord gaan, hoewel we zien. dat het grote groepen van de bevolking zal treffen. Overigens zijn die groepen ook gebaat met een ver betering van het financieel-i sche klimaat". IJ ts. Schmelzer heeft de vergade- zaterdag vrij gemakkelijk voor gewonnen. Hij kreeg langdurig bvationeel applaus na zijn uitvoe- I rede over de kabinetscrisis. Js oorzaak gaf hij aan: „De rege- wilde niet tegemoet komen aan t wensen, terwijl men ons aan vai andere kant niet had kunnen hjtuigen van de deugdelijkheid is tl de begroting. Het zou onwaar dig zijn geweest ons vertrouwen geven. Dat was niet met onze ntwoordelijkheid overeen te KVP twijfelde allang voor sjesdag aan het financieel-eco- ch inzicht van het kabinet- „Wij hebben de val met pijn i. Temeer daar geestverwante verdienstelijke bewindsleiden jleel van uitmaakten". o Geen botte bijl Je heer Schmelzer verzette zich de kritiek van de PvdA, dat £VP met „botte bijl" zou hebben erkt en dat het kabinet-Zijlstra uitvoering gaf aan de motie - melzer. „Laten wij op dit soort JIJ mentaren het hoofd koel houden "fynze eigen weg gaan. Als de Par- de Arbei zo door gaat ligt de intwoordelijkheid voor de wijze rop dat de politieke verhoudin- zal raken bij de socialisten", j KVP had volgens de heer melzer veel waardering voor de tieve punten van het kabinet met name op sociaal gebied, had mr. Cals bedankt voor „het positieve, dat hij op gang had ■acht". De fractieleider legde uit, ^krop de KVP in het kabinet-Zijl- akkoord zal gaan met uitstel de verlaging van de loon- en in- npstenbelasting. „Wij zijn ertoe be- omdat de sociale en financieel- kiim 1800 inzendingen op knipselprijsvraag Onze Jaarlijkse Sint Nicolaas- knipselprijsvraag blijkt ook dit- i maal weer een groot succes ijjn geweest. Het aantal Inzen- i gen bedroeg wederom enige •nderden méér dan het vorige namelijk iln 1 1817 Wij zullen de juiste oplossing en ie namen van de prijswinnaars zo spoedig mogelijk bekend r EERBERICHT IETS KOUDER et KNMI in De Bilt verwacht van den. tot morgenavond: aamvanke- ar bewolkt met op de meeste latsen regen en matige tot vrij tthtige zuidwestelijke wind. Mor- veranderlijke bewolking met en- Ie buien en matige tot krachtige Qd tussen west en noordwest. Iets [ere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 NOVEMBER >n op: 8.22 uur; onder: 16.34 uur aan op: 17.10 uur; onder: 10.09 uur Dogwater te Katwijk te 3.46 en 15.56 laag water te 11.57 uur. Zelfde zorg Over de kritiek van het NKV: „Ik ben ervan overtuigd, dat die kritiek voortkwam uit zorg om het goede, dat door het kabinet-Cals op gang was gebracht. Ik hoop wel, dat de NKV-ers hunnerzijds willen aan vaarden, dat ons eenzelfde zorg heeft bewogen bij het bepalen van ons standpunt. Dan zouden we met elkaar de verkiezingen kunnen in- De Australische kiezers hebben de macht in handen gelaten van de re gering-Holt (een coalitie van libera - plattelanders) en daarmee in direct steun verleend aan haar poli tiek om Australische militairen te laten deelnemen aan de strijd in Vietnam. Labourleider Callwell had verklaard dat zijn partij de 4500 Australiërs uit Vietnam zou terug trekken als zij de verkiezingen zou winnen. Tot dusver is de uitslag bekend van 118 van de in totaal 124 zetels in Overwegwachter sliep Omdat de bomen van een handbe diende overweg bij Helmond niet naar beneden waren, moest de ma chinist van de trein Eindhoven Venlo gisteravond om zeven uur plotseling stoppen. Het lukte hem zijn trein nog net voor de overweg tot stilstand te brengen. Hij gaf drie maal een fluitsignaal, maar de over wegwachter kwam niet tevoorschijn. Voorbijgangers liepen naar het wachthuisje om de wachter te waar schuwen, maar net op dat moment arriveerde er een politiewagen. De politie trof de overwegwachter uit Helmond, slapend aan in gezelschap van enkele lege bierflessen. De man is voor een verhoor meegenomen naar het politiebureau. Tenslotte over christelijk geïnspi reerde politiek: „De moeilijkheden bij ons zijn kleiner dan in de libe- ralc-socialistische hoek. De huidige vorm van onze partij is niet het laatste antwoord. Wij hebben ons- open gesteld voor reorganisatie. Wij zijn een partij, die zich niet in pro gressieve of conservatieve hokjes laat drukken". Toen drs. Schmelzer was uitge sproken rees de zaal luid klappend overeind. Alleen drs. Westerterp, de Met een handdruk en. een glimlach neemt oud-bestuurslid J. Mertens (N.K.V.) afscheid van fractievoorzitter Schmelzer (links). K.V.P-voorzitter Aalber- se kijkt het tafereeltje met wel gevallen aan. KVP-er, die tegen de motie-Schmel zer was, maar toch voorstemde, bleef zitten. Hij klapte niet. Vervolg op pag. 2 Sowjet-Rusland heeft Rood- China gisteren beschuldigd van pogingen, het communistische blok in een wereldoorlog te stor ten en tevens verklaard dat veel Chinezen zelf tegen Mao Tse- toeng gekant zijn. De aanval, die als de scherpste wordt ge zien sinds meer dan twee jaar, werd gedaan in een lang hoofd artikel in het partijblad Praw da". Rusland pleit min of meer voor een grootscheepse interna tionale campagne om China's .harde" politiek te „overwin nen". De gebeurtenissen in China zijn ,,zeer ingewikkeld en tegenstrijdig van karakter, maar het is nu al duidelijk dat de na tionalistische, chauvinistische koers van Mao Tse-toeng en de zijnen grote schade berokkent aan het Chinese Prawda. rolk", aldus de passage waarin sommige aanwijzing zien dat Rusland de omverwerping van het huidige bewind in China zou toejui chen zegt de Prawda: „De belangen van eenheid van alle revolutionaire krachten in de strijd tegen het im perialisme eisen, dat de nationalis tische, anti-Russische politiek en de pogingen het marxisme-leninisme te verdraaien en te vervangen door de ideologie en praktijk van het Mao Tse-toengisme worden overwonnen". De aanval in door waarnemer inleiding tot eer sche camoagne che partfjen de Prawda wordt beschouwd als de hernieuwde Russi- m de communisti- n de gehele wereld bjjeen te brengen in een internatio nale conferentie die China's isole ring moet bezegelen. Volgens het blad is Peking feitelijk al geisoleerd. Men zier er verder in een beves tiging van de berichten uit commu nistische bron, volgens welke de Rus sische partijleider Brezjnew de Chi nees-Russische betrekkingen als on herstelbaar geschaad beschouwt en vastbesloten is op een definitieve po litieke breuk aan te sturen. Of hij het tot een diplomatieke breuk wil laten komen wordt echter betwijfeld. Van bevoegde zijde is voorts verno men dat de spanning aan Ruslands grens met China stijgt, en dat zich langs de rivier de Amoer een reeks incidenten heeft voorgedaan, waar bij in sommige gevallen werd ge schoten. De Russen zouden belang rijke versterkingen in het betrokken gebied hebben aangevoerd. „De arrogante poging van de Chi nese leiders om Mao Tse-toengs denkbeelden tot het toppunt van marxisme-leninisme uit te roepen en ze op te leggen aan de commu nistische wereldbeweging kan slechts gewettigd protest ontlokken aan de communisten van de hele wereld", aldus de Prawda verder. Het blad verwijt de Chinezen een „dubbel hartige politiek", die enerzijds de zusterpartijen in een richting pro beert te sturen welke op oorlog uit loopt, „zogenaamd ten behoeve van de wereldrevolutie", en anderzijds de leiders in Peking zelf buiten de strijd tegen het imperialisme houdt. Mao Tse-toeng tijdens een re cente parade in Peking, samen met minister Tsjoe En-lai en China's sterke man" Lin Piao. Tsjoe en Lin zwaaien volgens de gewoonte van de Rode Garde met boekjes van Mao. bestaat uit 20 pagina'». Koning Felsal van Saoedi- Arabië zou zijn belofte gestand 1 hebben gedaan: volgens het i Syrische persbureau zijn Saoedi- Arabische troepen Jordanië bin nengekomen. Zij hebben tanks bij zich en zouden de Jordaanse militairen aan de grens gaan vervangen. Intussen heeft de regering van koning Hoessein besloten wa pens te verschaffen aan de be woners van de dorpen langs de grens met Israël, zo maakte het ministerie van Binnenlandse Zaken in Amman zaterdag be kend. Er zullen kampen worden ingericht, waar de betrokkenen door officieren zullen worden geoefend. Door deze bewapenipg van de be woners van de grensdorpen heeft Koning Hoessein een belangrijke concessie gedaan aan de door Egyp te gesteunde „Organisatie voor de bevrijding van Palestina". De leider van deze beweging, Sjoekeiri. heeft de laatste dagen felle aanvallen op de Jordaanse vorst gedaan, omdat deze een krachtige actie tegen Israël zou hebben verhinderd De kwes tie is acuut geworden door de re cente Israëlische aanval op enige Jordaanse grensdorpen als vergel ding voor sabotagedaden op Israë lisch gebied. De Jordaanse regering heeft nog enkele andere besluiten genomen: er is een wet op de dienstplicht afge kondigd, op grond waarvan alle mannen tussen 18 en 40 jaar kun nen worden opgeroepen voor een mi litaire opleiding van drie maanden. Na deze opleiding zullen zy naar huis terugkeren om in geval van nood te worden opgeroepen. In een derde be kendmaking heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken melding ge maakt van de ongeregeldheden in het Jordaanse deel van Jeruzalem op vrijdagmiddag en -avond. Een vreedzame betoging van een groep jongeren zou door toedoen van op ruiende elementen ontaard zijn in gewelddadigheden. Op grond hiervan heeft het ministerie een uitgaansver bod ingesteld voor een rustige be grafenis van twee doden, die bij 'le ze woelingen waren te betreuren. In 't Jordaanse gebied ten westen van de Jordaan zullen tot nadere aankon diging alle scholen gesloten blijven. Utt Syrische stellingen is gister avond geschoten op Israëlische voer tuigen in het gebied van Notera, ten noorden van het Meer van Galilea, aldus maakte een Israëlische woord voerder vanochtend in Tel Aviv be kend. Israëlische strijdkrachten het Australische Lagerhuis. De re gerende coalitie heeft er 77 behaald, een winst van zes. Labour kreeg er tot dusver 40. een verlies ran elf. Er is een partijloze kandidaat gekozen. Ongeveer zes miljoen Australiër» hebben hun stem uitgebracht. De Nieuwzeelandse regering van premier Holyoake (nationale partij) heeft zich bij de algemene verkie zingen eveneens gehandhaafd en zal voor een periode van drie jaar het heft in handen houden. De nationale partij verloor een zetel, aan de so ciale kredietpartij en kwam op 44 tegen Labour (gelijkgebleven) op 35'. De regering-Holyoake, die een kleine strijdgroep naar Vietnam heeft ge zonden. is sinds 1960 aan het bewind Ook hier had de Labour-leider ver klaard dat de Nleuwzeelanders uit Vietnam zouden worden terugge trokken als Labour de verkiezings strijd zou winnen. MORGEN T.V.-uitzending uit Tweede Kamer Morgenmiddag 29 november ver zorgt de NTS een rechtstreekse uit zending uit de Tweede Kamer waar door minister-president prof dr. J. Zijlstra de regeringsverklaring zal worden afgelegd. De uitzending be gint om 13.00 uur over Nederland L Mocht het dezelfde dag nog tot debatten over deze regeringsverkla ring komen dan zal een samenvat ting daarvan worden uitgezonden, eveneens over Nederland I van 19.05 tot 19.35 uur en van 22.30 tot 23.00 uur. Het staat overigens nog niet vast, dat de debatten ln de Kamer direct na het afleggen van de rege ringsverklaring zullen beginnen. De Kamer zal pas morgenmiddag over de agenda een beslissing nemen. Het is de voorzitter van de Twee de Kamer gebleken dat er van ver schillende zijden de voorkeur aan wordt gegeven de discussies over de regeringsverjdaring niet morgen te doen aanvangen maar een dag later, op woensdag 30 november. Indien deze voorkeur ook in de Kamer blijkt, zal de voorzitter voor stellen de vergadering van woens dag 30 november niet om 13 uur, maar om elf uur te doen beginnen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onder trein: ongedeerd 1 Een monteur van het spoor- wegbouwbedrijfR. Pieters uit Utrecht, heeft vannacht I een vreemd bedrijfsongeval g ongedeerd overleefd. Hij was om half één op het stations- 1 emplacement van Amster- 1 dam bezig met werkzaamhe. E den aan de bovenleiding. 1 Daarvoor had hij volgens NS zonder toestemming van de blokwachter een ladder m in het spoor gezet. Een werktrein die op weg was van Amsterdam naar Halfweg, reed de ladder om ver, waardoor de monteur onder de trein terecht kwam. De ijlings gewaarschuwde GGD constateerde met enige verbazing, dat de heer Pie ters zonder een schrammetje tussen de wielen vandaan I was gekomen... iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiimifiiiim ADVERTENTIE lier gewond, toen zjjn auto aoor automatische wapens werd be schoten op vier km van de bestands lijn tussen Jordanië en Israël. Van Jordaanse zijde is mede gedeeld, dat een officier van het Sy rische leger en vier soldaten in Jor danië zijn aangekomen en om politiek asiel hebben gevraagd. Voorts heeft de Jordaanse regering een diplomaat van een grote Wester se mogendheid verzocht het land te verlaten, omdat hij betrokken zou hadden teruggeschoten. Bij het korte zijn geweest bij het uitlokken vuurgevecht waren aan Israëlische j relletjes, die zich de afgelopen dagen kant geen slachtoffers gevallen. I in Hebron en Jeruzalem eb- Voorts is zaterdagavond een Israë- 1 ben voorgedaan. ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 21156 Z.M. heeft benoemd tot commissaris van politie te Rotterdam den heer C. van der Maaren, thans 2de com missaris van politie te Lei den. Ten einde aan bestaande bezwaren van dien en ande- ren te gemoet te komen, is men voornemens aan den Gemeenteraad alhier bij v adres te verzoeken, dat de J schooluren op de openbare t f -cholen zodanig worden ge- J wijzigd, dat de avonduren. J zoowel als de Woensdag en t J Zaterdag namiddag, kunnen t J dienen voor de lessen in den i J godsdienst, de muziek enz. t

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1