Grote coalitie" in Bonn Zuidamerikaanse academici in een benauwde situatie Vleetvisserij nu ten einde AUPING jNTSLAAT 27 MAN Neutralisering van Zuid-Oost-Azië F.E.W.O. wil vrije loonvorming Naar V.S. Vietcong streeft naar twee geveclitspauzen Weer brandstichting in Voorburg V ZEVENTIEN JAAR STRIJD TUSSEN ICIALISTEN EN CHRISTEN-DEMOCRATEN: iders van de Westduitse Christendemo- sche Unie en de Sociaaldemocratische partij en zaterdag de formatie van een z-g. grote tie" aanbevolen ter beëindiging van de re- igscrisis. welingelichte kringen verwacht men dat INDAG 28 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Willy Brandt minister van Buitenlandse Zaken wordt en de plaatsvervangend SPD-leider Wehner minister voor zaken betreffende geheel Duitsland. De huidige minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, zou men wellicht de porte feuille van Defensie aanbieden. roedgekeurd nen goedgekeurd na een aeoat ïr dat tot vier uur in de nd heeft geduurd. Er is geen zeurige telling van de stemmen ïaar volgens aanwezigen tweederde van de fractie van eden het besluit goedgekeurd, tag zou de kwestie wordien be- in de fractie van de CDU/ socialistische leiders zullen het nog moeilijk krijgen, want in nd neemt het verzet in de par- deren toe tegen een coalitie van 1-democraten en christen-de- iten. regionale organisaties van de in Badien-Würtemberg, Bei- in Sleeswijk-Holstein hebben il tegen het coalitieplan uitge- Ook van vele verenigingen ronge socialisten was de reactie ief en uit alle delen van het stromen telegrammen binnen lt hoofdkwartier van de SPD in imet het dringende verzoek aan jrty leiders om zich nogmaals et plan te beraden. Slechte dienst correspondent in Bonn meldt: i heeft een politieke party in indsrepubliek de toch al uiterst |ele Westduitse democratie zo'n dienst bewezen als afgelopen bag de sociaal-democraten, toen sloten met de CDU/CSU een Engscoalitie aan te gaan. de door jarenlange interne [ampagnes verscheurde christen- lt het niet continueren van het act van 15 buitenlandse arbei- len het aangezegde ontslag aan irsoneelsleden, voornamelijk jon- t met kort dienstverband, hoopt Urectie van de NV Auping in pter het evenwicht te herstellen n het produktie- en andere per il. Een bedrijfsonderzoek wees dat die verhouding scheef was )eid, wat een nadelige invloed e kostprijs en de produktie had. ins de directie steeg in de afge- maanden van 1966 de omzet ruim 8 procent vergeleken met |i dezelfde periode van 1965. I de personeelsleden aan wie jagkht werd ander werk te zoeken februari 1967 nog niet daarin ^"jgeslaagd, zal toestemming tot naslag van hen worden aange- gci Mochten er zijn die onver- p in de wachtgeld- en werkeloos- osfcïregeling zouden vallen, dan ga- pert het bedrijf gedurende zes pden aanvulling tot het laatst i«®ken loon. en kastoor en geref. redikant leiden ;ebedsdienst in Scheep jeskerk et Pastoraal Concilie van de rlandse Kerkprovincie, dat van- begint, betekent een bezinnen een ielizelf in een samenspraak met ndcre kerken". Dit zei zondag- de Scheepjeskerk Jn Ha- jhtflkoude-Groenendijk deken A. F. Boog van Zoeterwoude tijdens ecumenische woord- en gebeds- Vertegenwoordigers van de uit de gehele Rynstreek res- eiyk het dekenaat Zoeterwou- ,rcn aanwezig in het kerkge- waar frater drs. A. Kroese hen elkomde. netfken van de Boog stelde de kern- Brengt de Kerk ons tot een lelijk contact met God?" Hij mening, dat de Kerk van Stus zich waar moet maken, zich bezinnen, tijdens qoncilies, ver- ringen en synoden. Ie dialoog staat momenteel cen- Als blinden elkaar vast hou- zfjn wfj. het Godsvolk, onder- aldus deken Van de Boog, die enslotte op wees, dat we niet ti volstaan met praten alléén naast een serieuze studie het menlijk gebed moeten beoefenen, i het dekenaat Zoeterwoude en we onze eigen inbreng betreft het pastoraal concilie: rerken al enige gespreksgroepen ere zullen nog in het leven wor geroepen." gebedsdienst werd vervolgens id door pastoor L. Alberti uit de erf- ?nendyk en ds. J. van Drie, ge meerd predikant in Leiderdorp, rts werd er gelezen uit Hebreeën tfdstuk 1112) en Romeinen Kfdstuk 8: 14—39), respectievehjk een representant van de Ned. Kerk en Rk. Kerk. loor de aanwezigen werd geza- ttiyk gezongen: „Wilt heden nu „Geest die vuur en liefde .Het lied van de wünstok" en t lang er mensen De dienst d besloten met een gezamenlyk Onze Vader. ard!t- I.ar democraten aan de rand van een bankroet de oplossing van de zoge naamde grote coalitie met beide han den hebben aangegrepen, ls te begrij- pen. Heroïsche karaktertrekken al leen kunnen er een politicus toe brengen de macht na 17 Jaar uit handen te geven, en heroïsche karak tertrekken siert helaas geen der CDU/CSU-bonzen. De eerst door oud-kanselier Adenauer en daarna door kanselier Erhard by na letter- Ujk verafschuwde sociaal-democra ten, zyn nu goed genoeg om mee te helpen de vastgedraaide party ma chine weer op gang te helpen. Toen zaterdag kandidaat-kanselier Kiesinger en SPD-voorzitter Willy Brandt uit een van de conferentieza- naar buiten kwamen en hun be sluit tot samenwerking werd voorge lezen, viel er een doodse stilte onder de wachtende journalisten. Brandt keek niemand aan en hy kon, toen hem een vraag werd gesteld, moeiiyk zyn stem terugvinden. De filmopna- van deze momenten zullen tot de belangrykste historische documen- van het na-oorlogse Duitsland gaan behoren. Wat bezielde de SPD de grote coa litie de voorkeur te geven aan de .kleine" met de libelaren? Wat CDU/ CSU en SPD tesamen bracht is nog niet tot de buitenwereld doorgedron gen. Wat SPD en liberalen verenigde, was algemeen bekend: op zo goed als alle punten van de buitenlandse politiek en vooral op het punt van het te voeren beleid t.a.v. de DDR (dus de hereniging) en ten opzichte van de Oosteuropese staten, waren zy het roerend eens. Het samengaan van sociaal-demo craten en christen-democraten in Bonn is niet te vergeleken met de in elk ander democratisch bestel wel mogelyke constructie van groepen. In de 17 jaar dat de Bondsrepubliek be staat en zy door de CDU/CSU (teza men me* de FDP) werd geregeerd, werden de tegenstellingen van het eerste uur eerder groter dan kleiner. Deze tegenstellingen troffen niet de elders delicate problemen, zoals een zondagssluitingswet of de kwestie van het gemengd zwemmen. Ze gingen over de problemen, die het land in zyn grondvesten aangaan: de hereni ging van Duitsland en de politiek tegenover de V.S. (de grote bescher mer) en Frankryk (de grote buur). Zes stemmen Een coalitie tussen liberalen en sociaal-democraten leek dan ook voor de hand te liggen en zinnig. Deze coalitie zou niet meer dan een meer derheid van zes stemmen in de Bondsdag hebben gehad. En dat ter wijl eerder genoemde problemen en ook vele binnenlandse kwesties, moes ten worden opgelost, zoals byvoor- beeld de crisis in de mynbouw en de kwestie van de ernstig zieke bonds- begroting. In de SPD/FDP-coalitie zou de SPD de kanselier hebben aan gewezen, en de kanselier bepaalt in. de Bondsrepubliek „de rlchtiynen van de politiek". Deze kanselier zou onge- twyfeld Willy Brandt zyn geweest. Was de meerderheid van zes stem men een te kleine meerderheid om de belangryke problemen van van daag en morgen te ïyf te gaan? De Duitser wenst nu eenmaal „een dui- deiyke leiding" en houdt niet van tiwyfel en ongewisthefd, hy moeft al les kunnen overzien, haakt kort en goed naar „autoriteit". Deze autoriteit bezat de „kleine" coalitie wellicht niet. Het besluit van de SPD orh onder leiding van de CDU een regering aan te gaan, voedt dan ook meer het verlangen naar autoriteit dan naar democratische moed. Maar levert deze grote coalitie de zo verlangde autoriteit? In de nieuwe regering zullen man nen moeten samenwerken, wier le vensgeschiedenissen hen niet tot deze samenwerking hadden voorbestemd. Het leven van iedere Duitser boven de 35 verbergt een drama. Ook de le vens van de nieuwe ministers ver bergen dat en hun drama's passen niet by elkaar. Smith deed in Salisbury enige „kleine concessies" Bowden, Engelands minister voor Gemenebestzaken, is vandaag uit Rhodesië naar Londen teruggekeerd. Hy zei tegen verslaggevers, dat pre mier Smith van Rhodesië enkele kleine concessies had gedaan by het overleg in Salisbury. Bowden zag er bleek en gespan nen uit toen hy uit het vliegtuig stapte. Een twintigtal journalisten en ca meramannen verdrong zich om hem toen hy in het restaurant van het vliegveld een kop koffie dronk, zy wilden alleen zyn commentaar op de optimistische opmerkingen van Smith „dat slechts een paar belangryke punten" tussen Engeland en Rhode sië tot oplossing gebracht moesten worden. „De heer Smith heeft veel gespro ken sinds ik vertrokken ben en ver klaard dat er nog drie punten tot oplossing gebracht moeten worden", aldus Bowden. „Maar er waren al- tyd maar drie punten op te los- Hy weidde hierover niet uit noch over zyn verklaring dat Smith „klei ne concessies" had gedaan. Van Britse regeringszyde werd mee gedeeld, dat Bowden enkele nieuwe ideeën meebrengt, naar voren ge bracht door Smith „die stof tot na denken geven". Resolutie C.H.-jongeren: De Christelijke Historische Jonge ren Organisatie heeft gisteren op de laatste dag van de tweedaagse na jaarconferentie In Driebergen een resolutie aangenomen. De C.H.-jon geren spreken hierin als hun mening uit dat de kwestie-Yietnam „slechts duurzaam tot een oplossing te bren gen is binnen het kader van een werkeUjke neutralisering van Zuid- Oost-Azië". Neutralisering is slechts mogeiyk indien de neutraliteit gegarandeerd wordt door de grote mogendheden. Daarom dient de Nederlandse rege ring het initiatief te nemen tot over leg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, eventueel in sa menspraak met China, Frankryk en Engeland. Voorts is de C.H.J.O. van me ning dat de oorlog in Vietnam een belemmering is vcor de verdere ont spanning tussen de landen van Oost en West-Europa. Desondanks dient men naar een betere verstand houding te streven. Daartoe dient een meer flexibele politiek ten aanzien van Oost-Europa te worden gevoerd waarby o.m de volgende middelen kunnen worden aan gewend: erkenning van de Oder- Neissegrens en bevordering van tacten tussen de landen V: NAVO en het Warschau-pact. In de doofpot Zaterdag besprak de voorzitter van de CJHJO... de heer Huysen, de huidige situatie in ons land. waarby hy een aanval deed op de publici teitsmedia, die naar zyn me ning vaak tekort schieten by het ge ven van objectieve voorlichting over de politiek. „Na de val van het ka- binet-Cals werden plotseling alle blunders van het kabinet in de doof pot gestopt, ik denk hierby met na me aan het onderwysbeleid, het hu- weiyk, de kwestie Amsterdam, de ko- ninkiyke toelage en niet te verge ten het financieel gescharrel". De heer Huysen verwees naar de ver- kiezingsbrief die de organisatie de CR.U. heeft aangeboden, waarin wordt gevraagd om een krachtig be vorderen van het democratische leef klimaat in militaire dienst, demo cratisering van het onderwys, bevor dering van de zelfstandigheid van de studerende, een heroriëntatie van de buitenlandse politiek, met name een verbetering van de relatie tot Oost- Europa en toelating van Commu nistisch China tot de Verenigde Na ties. De federatie van werknemers or ganisaties wenst, dat de onderhan delingspartners de grootst mogelyke vryheid krijgen by het bepalen van het stygingspercentage van de lonen in 1967. De FEWO is tegen het spaar loon zoals dat door de vakcentrales vastgesteld, omdat dit ook werkne- 2rs die zo weinig verdienen dat van hen redelykerwyze sparen niet gevergd kan worden, tot sparen ver plicht. De FEWO zou het spaarloon alleen willen invoeren in die bedryfs- takken, waarin de loonruimte groter is dan 6 procent. Bovendien zou de verplichting tot sparen van het meerdere boven die 6 procent niet mogen gelden voor werknemers di minder verdienen dan 9.000 gulden per jaar. Daarnaast dienen de be sparingen naar het oordeel van de FEWO gegarandeerd waardevast te zyn De loonvorming in 1967 is één van de punten in het sociaal-economisch program-1966, dat de FEWO dezer dagen in een oplage van 20.000 exemplaren verspreidt onder de le den van alle by haar aangesloten (categorale) bonden. (Van onze correspondent De Interamerikaanse plannenmakers strijden al jaren om het onderwijs aan de eisen des tijds aan te passen. En inderdaad is het aantal stu denten in Latijns-Amerika sinds 1960 van on geveer 500000 tot boven de 700.000 gestegen. In Brazilië is het aantal in tien jaar tijds zelfs verdrievoudigd, waarbij het aandeel van de in genieurs-faculteit zich verdubbeld heeft (van 10 Montevideo) op 20%). Maar nog altijd zijn er slechts enkele instituten voor wetenschappelijk en technisch onderzoekdie ertoe moeten bijdragen dat La- tijns-Amerika aansluiting bij de moderne wereld krijgt. Nog geen duizendste van het nationale inkomen van de landen wordt hiervoor gebruikt, tegen 2.6% in de VS. De beste wetenschapsmensen, che mici, natuurkundigen, ingenieurs, maar ook artsen, emigreren naar de V.S., omdat zy in Latyns-Amerika noch voldoende mogeiykheden tot onderzoek noch redely k betaalde posten in de industrie vinden. Maar ook de economische situatie van by voorbeeld de dokters staat in vele staten in geen verhouding tot de ontvangen opleiding. De situatie is in de landen onderling overigens verschillend. In Brazilië treft men één arts op 2500, in Argentinië één op 670 bewoners aan. De medische faculteiten zyn overvol, maar slechts een deel van de studenten maakt zyn studie af. In Uruguay, waar het onderwys van de eerste dag van de lagere school tot de laatste van de universiteit kosteloos is, studeert men gemiddeld tien jaar en van zes studenten, die het eerste semester beginnen, beëindigt er slechts één zyn studie. Velen zuilen zich wel heb ben afgevraagd, of het echt de moei te loonde. Miserabel Een 24-jarige kennis van my heeft yverig in Argentinië medicijnen ge studeerd. Eind 1965 legde hy met goed gevolg zyn laatste examen af. Toen in een openbaar kinderzieken huis in Buenos Aires een aantal art sen werd gevraagd, solliciteerde hy tegeiyk met tweehonderd collega's. Hy werd met nog 17 anderen aange steld. Sinds april 1966 is hy daar de gehele dag in touw. Het eten is mi serabel. De witte jas moet hy zelf meebrengen. Het salaris bedraagt Met Kerstmis en Nieuwjaar De Vietcong heeft het initiatief ge- nomen tot het in acht nemen van twee gevechtspauzen met Kerstmis en de jaarwisseling. In een radio uitzending maakte het „Nationale Bevrijdingsfront", waarvan de Viet cong de militaire afdeling is, bekend dat het besloten had geen militaire aanvalsacties te ondernemen tussen 7 uur 's ochtends op 24 december en 7 uur 's ochtends 26 december en tussen 7 uur in de morgen van 31 december en 7 uur 's ochtends op 2 januari. Volgens de uitzending zyn deze ge vechtspauzen bedoeld om uiting te geven aan „het diepe begrip van het Zuidvietnamese volk" voor de protestacties in de VS en de met Amerika verbonden staten tegen de oorlog in Vietnam. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, gaf geen com mentaar doch verwees slechts naar een verklaring van minister Rusk, die op 18 november op een persconferentie liet weten dat de VS akkoord zouden gaan met een kerstbestand. Welingelichte kringen in Washington merkten zaterdag op, dat Amerika waarschyniyk zal in stemmen met korte gevechtspauzen, maar dat er geen sprake kan zyn van een langdurig staken van de bombardementen op Noord-Viet- Bespreking De woordvoerder van het witte huis zei in commentaar op het be richt van het Bevrydingsfront, dat de VS met Zuid-Vietnam de moge- ïykheid van een bestand bespreken. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft woensdag jl. verklaard niet te voelen voor een langdurig bestand, omdat de Vietcong in het verleden van een dergeiyke situatie gebruik zou hebben gemaakt om zich te reor ganiseren en een nieuw offensief voor te bereiden. Vorig jaar namen de partyen in Vietnam een bestand van tweemaal dertig uur in acht voor de kerst viering en de jaarwisseling. De Ame rikanen voerden toen van 24 decem ber tot 31 januari geen bom bardementen uit op Noord-Viet- nam. Bovendien hadden ter ge legenheid van het Vietnamese nieuwjaar tussen 20 en 23 januari van dit jaar geen gevechtshandelin gen te land plaats. In 1965 hadden de Amerikanen eerder van 5 tot 18 mei een opschor ting van hun bombardementsacties tegen Noord-Vietnam in acht geno- 22.000 Argentynse pesos «ongeveer 370 gulden) het duurde bovendien maanden voordat hy zyn eerste sa laris uitbetaald kreeg. Als zyn vrouw niet op kantoor werkte en de familie de jonge arts niet. hielp, zou hy niet weten, hoe hy moest leven. In de meeste Latyns-Amerikaanse staten bestaan geen ziekenfondsen, noch verplicht noch vrijwillig. In Brazilië levert iedere ziekte een pro bleem op. De openbare ziekenhuizen verkeren merendeels in afgryselijke toestand. Mutualista In Uruguay, „welvaartsstaat nr. 1 in het continent", heeft men in de openbare ziekenhuizen een tekort zelfs aan de eenvoudigste genees middelen, ook al oefenen de beste artsen hier hun nevenberoep uit. Maar er zyn „mutualista", „zieken- verenigingen op basis van wederke righeid'. zy omvatten beroepsgroe pen, zoals de bouwvakarbeiders, of hebben zich rond partyen gevormd, byv. de „blanco-party", of de immi granten-kring. Zo zijn er een zie kenfonds en een ziekenhuis van de Spaanse en van de Italiaanse kolo- De grootste „mutualista". het „Slndicato Medio" staat voor ieder een open. Het had 160.000 leden. Maar de inflatie verstoort alle goe de maatregelen. De contributie is hoog geworden. Een gezin van vier personen betaalt ongeveer duizend Uruguayaanse pesos, «ongeveer 62 gulden per maand i. Dat is 10 tot 30 procent van een ambtenaren-salaris. Velen moesten het lidmaatschap op zeggen en vallen nu onder de lande- ïyke gezondheidsdienst. Daarby is de situatie van een arts niet aangenaam. Kapitaalkrachtige patiënten zyn er nauweiyks. De dokters hebben meestal meer dan één functie, een aantal van hen doet bovendien dienst als leraar. In de eerste plaats werken zy ech ter voor „mutualista". Deze betalen hun 37 pesos (f2.50) voor iedere be handeling tydens het spreekuur of 140 pesos '9 gulden) voor alle huis bezoeken. De nu 40-jarige Liber Rodiguez is de eerste havenarbeider in Latyns- Amerika, die arts werd. zyn vader verkocht op een druk kruispunt kranten. De zoon heeft dat ook ge daan, tot hy in 1945 een der 600 stu wadoors in de haven van Montevi deo werd. Daarnaast ging hy op 23- jarige leeftyd eerst naar het avond gymnasium. toen naar de universi teit, zong in het universiteits-koor, speelde voetbal in de liga universi- taria en voer als verpleger de halve wereld rond. Hy is nu getrouwd en heeft een kind van 3 jaar. HU wil voorlopig nog havenarbei der blyven en zich daamaas als arts specialiseren. Wanneer men van de sociale status afziet, Ls het beroep stuwadoor aantrekkelyker, althans financieel. Een stuwadoor verdient ongeveer 18.000 pesos (ongeveer 1200 gulden per maand. De storm de oorzaak dat er vorige week weinig haring, zo wel verse als gezouten werd aange voerd. Dit kan ook worden toege schreven aan de geringe vangsten. Beide factoren hebben er toe geleld, dat het prijspeil op een hoog niveau lag. De verse haring lag op een prijs van f 26f 30 per kist voor de yie en de volle haring aanmerkeiyk hoger. Verse makreel bleef schaars, de prys was f 35f 45 per kist. De prijs van de steurharing f 71f 81 per ka en gezouten makreel f 51f 53 per ton. Volgens de Dienst van de Neder landse Haringcontrole bedroeg de aanvoer in de week van 4 tun. 19 november j.l. in Scheveningen 5508 ka. in Katwyk 2459 ka, in Vlaardin- gen 3190 ka en in IJmuiden 975 ka. Totaal 12.132 ka. Vanaf het begin van de teelt t.m. 19 november bedroeg de aanvoer in Scheveningen 141527 ka (v.j. 175.417 ka), in Katwyk 86.608 ka (v.J. 94.247 ka), in Vlaardingen 55.863 ka 'v.j. 53988 ka) en in IJmuiden 11.469 ka (v.j. 6159 ka). Totaal 295.467 ka (v.j. 329.811 ka). De uitvoer van het gezouten pro- dukt bepaalde zich in hoofdzaak tot onze zuider- en oosterburen. Volgens de gegevens van de Dienst van de Nederlandse Haringcontrole bedroeg de export, uitgedrukt in vaten van 100 kg netto vanuit Katwyk 2215 vtn, Scheveningen 4740 vtn, Vlaar dingen 1459 en IJmuiden 137 vtn. De export van gerookte haring on der riJkscertlficaat bedrceg in boven genoemde week 77.111 kg netto (v.j. 146.742 kg). Uit Denemarken werden kleine hoeveelheden haring geïmporteerd. België en Frankryk namen minder verse haring af. De resultaten van de vleetvisserij waren de afgelopen we ken aan de lage kant, zodat deze praktisch is geëindigd. De spanners hadden deze week matige vangsten. Oud-Katwijk heeft ruim 450 leden De heer D. Wybenga hield voor het Genootschap „Oud Katwyk" een le. zing over de streek rond de RUn- mond, zoals die er in het begin van onze jaartelling uitzag. De heer Wy- benga is onder andere de schrijver van twee brochures, die handelen over de Rynmondstreek en die vele gegevens bevatten over 't oude Kat- Katwijk. Hij zette uiteen door welke oorza ken en onder welke omstandigheden de Saksen zioh vestigden in het wes ten. Tal van opgravingen in het ge bied Cleyn Duin hebben gegevens aan het licht gebracht over de Sak sische cultuur. Men heeft hier enke le graven en vele cultuur- en ge bruiksvoorwerpen uit die tijd gevon den. Ook in de taal vind t men nog sporen van de aanwezigheid van deze stam: Sassenheim byv. is een Sak sische naam. De KW 88, de bomschuit die van Scheveningen naar Katwyk is ver huisd, wordt (op kosten van het Rijk) gerepareerd, zo werd meege deeld. Wanneer het krediet van de gemeente door Gedep. Staten wordt goedgekeurd kan men beginnen met de bouw van een winterbergplaats. Helaas blijken de reparatiekosten hoger te zyn dan oorspronkelijk geraamd. Het Genootschap, dat reeds ,meer dan 450 leden telt, heeft beslag weten te leggen op een oude schel penkar en enkele ne'«ten wag ens. Voor verkiezingen Adams, Stam. Schregardas op lijst van Boerenpartij Op de kandidateniyst die Boeren- party-kiezers in Emmen, Sleen, Oos- terhesselen, Coevorden en Zweeloo in verband met de komende tweede kamerverkiezingen by het hoofdbe stuur hebben Ingediend, staat als ïystaanvoerder partyleider H. Koe koek. Na het Tweede Kamerlid E. J. Harmsen staat als derde op de lyst H. Adams uit Velp. Als nummer elf staat op d eUjst de heer F. Sohregardus uit Haarlem, die zioh destyds opwierp als voorzitter van de Noodraad. Ir. W. Stam uit Blari- staat als twaalfde op de in to taal vyftien kandidaten tellende lyst. Overigens hebben de afdelingen in de Boerenparty in de vyf Zuid- Oost Drentse gemeenten meegedeeld niet ingenomen te zyn met de wyze waarop de heer Koekoek zyn kandi daten stelt voor de kamerverkiezin gen. Naar hun mening maakt hy er teveel een familiezaak van. Bovendien weigert de heer Koe koek volgens hen ledeniysten van zyn party ter inzage te geven, zodat vrijwel onmogeiyk wordt op reële basis een kandidateniyst voor de kamerverkiezingen samen te stel len, terwyi de partyleider toch eist dat men vyftien kandidaten noemt Dat ls een onvergeefiyke fout en in stryd met de democratie, zo meent In Voorburg, waar al enige maan den een pyromaan opereert, beeft zich gisteravond omstreeks half elf een nieuw geval van brandstichting voorgedaan. Ditmaal was het kan toor van de N.V. Castrol Holland (fabriek van smeeroliën) aan het Oosteinde aan de beurt. De dader, van wie men overigens nog niet weet of het dezelfde is die de vorige branden heeft gesticht, beeft na te zyn ingebroken op de eerste etage een kast doorzocht, waarin waardepapieren werden be waard. Er werd in de kast geen geld bewaard en mogeiyk uit teleur stelling hierover heeft de Inbreker daarop wat papleren in brand ge stoken. Het vuur werd al gauw door omwonenden opgemerkt, die de brandweer waarschuwden. De schade Is hierdoor betrekkeiyk gering ge bleven. De reeks brandstichtingen in Voorburg begon op 9 oktober, toen in een voetbaltent voor 31.000 gulden schade werd aangericht. Daarna volgde op 10 oktober een brand in een keetwagen van de gemeente (schade 1.000 gulden), op 30 okto ber een school '10.000 gulden schade), op 31 oktober weer een school (20.000 gulden schade), op 13 november een kleedtent op een voetbalveld (13.500 gulden) en op 20 november opnieuw een school (schade 2000 gulden). Omstreeks anderhalve geleden ls er tenslotte nog brandje gesticht in een restaurant op een tennisbaan in de omgeving van Voorburg Woensdag zyn over de brandstich tingen in Voorburg en wat daarte gen wordt gedaan vragen gesteld in de gemeenteraad van deze gemeente Marktberichten KATWIJK A/D RIJN. 28 november Groenteveiling: waspeen (p. kist): Al "!0-5.80. A2 3.90-5.70. B-extra 4.9 aspeen 83.000 kg. RIJNSBURG. 26 november Bloe- menyelltng__Flora: Am.Anjers: Rose 25-31. wit 20-: 33. Tangeri 35, Dusty 25-3! l 25-33, Carry Sim 25-33, Tangerine 15-25. Howard Brooks 26-31. Ro- 22, Bacara ai-ïo, rinjc sensation za-os. Geplozen Chrysanten: Curlle 17-35. Wlllei Anne Marle 25-50 p. ten Herco 120-125, Caroline Balcombe 180-200. Ranger 150-165. Mylord 160-170, Brigitte 140-155, Jozef Paris 125-145, Orchid Beauty 165-180. Parade 140-1 175-200, Stockholm 100-135, Aurora steurharing, westkust ha- varkens 403. 2e kwal., 3e kwal.: vette koelen ct p. kg 430-450. 380-415, 340-365, 310-330, varkens lev. gew. ct p kg 250-255. 245-250. 240- 245, 232-240, stieren ct p. kg alle kwal. 390-450, worstkoelen ct p kg 285-300, slachtzeugen ct p. kg 195-210. zware varkens kalm. goed prijshoudend. BARNEVELD, 28 november Vette kalverenmarkt. Aanvi handel matig 4.50, 2e kwal. Prijzen: le kwal. 4 20- 3.90-4.10, 3e kwal. 3 60- EDE. 28 november Coop Veluw 52 53 gram 15 35-15 4 ADVERTENTIE de kleintjes van ELISABETH BAS JL/ BASJES 10 X lekker roken voor 1.10

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13