liuska kan niets doen Voorzichtigheid geboden tegen Millwall brak record Al eerder kreeg zelfbewust Oranjeteam de kous op de kop STUGGE DENEN j Jan Klijnjan in spits I Nederlands elftal? Alplienaar Ben Odijk verrassend kampioen VARKEVISSER NOG STEEDS TWEEDE Swift-combinatie Voetbal in het buitenland Hockey-uitslagen Boos MAANDAG 28 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 1JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII la! (Van een speciale verslaggever) Zonder Europabeker voor landen teams zou er op dit moment volstrekt geen behoefte bestaan aan een voet balinterland tegen de Denen. Aan deze wisselprys danken wy het der halve dat de 21ste ontmoeting tegen dit Skandinavische land, a.s. wo dag in Rotterdam, één van de be langrijkste uit de gehele reeks be looft te worden. Naar men weet is Nederland met Denemarken, Honga rije en Oost-Duitsland ingedeeld in een poule, waarin de Magyaren mo menteel door een 60 zege op Dene marken en het 22 gelijke spel tegen Oranje aan de kop gaan. Méér wed strijden zijn tot dusver niet gespeeld, zodat de Nederlandse ploeg nog alle kanten op kan Wy verwachten woensdag geen herhaling van enkele jaren geleden, teen in soortgelyke ontmoetingen voor de Europa- en Wereldbeker by verschillende van de Nederlandse spelers het heilige vuur en de wil om te winnen ontbrak, het geen tegen Luxemburg en Zwitser land noodlottig werd. Vandaag de dag waait er een frisse wind door de oranjehemden en die doet er komen de woensdag het beste van verwach ten. Stug Voorzichtigheid is geboden, met name tegen de stugge Denen. Het is al vaker gebeurd dat Oranje met de zekerheid van een zege de voetbal wei betrad en zwichtte voor het con structieve en degelijke voetbal van de massieve Denen. Wij behoeven slechts te herinneren aan de wed strijd van 13 maart 1955, toen onze spelers in Amsterdam voor het eerst als betaalde krachten heit veld op gingen. Wij kregen de beschikking over de uit het buitenland terugge keerde profs, lieten Wilkes uiit Span je overkomen en bovendien was Len stra weer in de gratie. Van deze op papier sterke formatie verwachtte men een zege van minstens een nul letje of vijf. De nuchtere Denen lie ten zich echter door al dat sterren- gedoe geen moment imponeren en het werd 11. Een resultaat waar voor wij een jaar eerder de handen zouden hebben dichtgeknepen, doch die middag niet. Van het momenteel onder Kessler goed draaiende Neder landse elftal verwachten wij zo'n te genvaller nieit. Bovendien hebben de Denen er dit jaar nog niet veel van gemaakt. Naast een 31 zege op het zwakke Israël verloren zij in juni met 10 van Noorwegen, in juli met 20 van Engeland, in september met 60 van Hongarije en begin van deze maand met 21 .van Zweden. In deze laatste in Stockholm ge speelde ontmoeting verrasten de De nen echter aangenaam, zodat wij hen niet moeten onderschatten. Contact Het eerste contaot met de Denen dateert van de Sbockholmse Olym pische Spelen in 1912. wy verloren de halve finale met 41. Geen schande overigens, want Denemarken was in die tijd het sterkste voetballand van Europa na Engeland en bovendien mis* Nederland Bok de Korver. In 1914 bood Oranje in Kopenhagen heel wat meer tegenstand en slechts met de allergrootste inspanning slaagden de Denen er toen in een 3—1 achterstand in een zwaar be kochten 43 zege om te buigen. De eerste volle winst van 2^0 noteerde Nederland in 1920 in Amsterdam, 11 werd het in 1921 in Kopenhagen, en in 1922 won Oranje in Amster dam opnieuw met 20. Eén van de allerbeste uit de reeks kwam op 25 okt. 1925 van de Amster damse grasmat. Dr. YVamsteker in zün studietijd voor A.S.C. uitko mende Van Kol en Tap debuteer den en daardoor werd voor het eerst het befaamde achtertrio Van der Meulen - Dénis Van Kol in stel ling gebracht. De uit klinkende na men bestaande voorhoede, Gielens - Tap - Buitenweg -' Baar van Slan genburg - De Natris, fabriceerde vier fraaie doelpunten, iets waaraan de Denen tweemaal toekwamen. Warns beker was er uitstekend in en werd in 1929 als HFC-er nog één maal gekozen. Zijn medische studie was by deze uitstekende voetballer hoofdzaak, vandaar zijn geringe aan tal interlands. In 1926 leed Oranje in de Deense hoofdstad een beschamen de 4—1 nederlaag en vooral het de buut van Andriesssen op de spilplaats was bedroevend. De Ajacied werd dan ook meteen weer gewipt, doch groeide ruim vier jaar later na nieuwe kans uit tot één van de beste midhalfs welke ons land heeft voort gebracht. Eén-één werd het in 1927 in Kopenhagen en In 1928 namen wy met een 20 zege op waardige wyze afscheid van het oude stadion de Amstelveenseweg. Met dezelfde cyfers wonnen wy in 1931 voor eerst een uitwedstrijd, doch van nog meer betekenis was dat Oranje eer glorieperiode van lange duur inluid de. Wim Lagendaal scoorde de beide doelpunten en voortreffeiyk was het t buut van Weber en Wels. De „Ro- t --ploeg" won in 1935 zonder moeite jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiinM^ „Vanmiddag na afloop van de centrale training in het KNVB-Sportcentrum te Zeist wordt het Nederlands elftal bekend woensdagavond in het Feyenoordstadion tegen Dene marken in het veld komt", zei bondscoach Georg Kessler, die zondag persoonlek het spel van Willy van der Kuylen heeft gezien in de wedstrijd NAC—PSV, welke door de Eindhovenaren met 30 werd verloren. Zyn assistenten, Siem Plooyer en Jos Coler, voorzitter van de technische commissie, hadden voor hem in de ontmoeting DFC— Holland Sport Jan Khjnjan onder de loupe genomen. Want het gaat erom wie woensdag in de spits zal staan, nu Johan Cruyff voor een jaar niet meer in het Nederlands elftal mag uitkomen. Jan Klijnjan werd dus in de „club" opgenomen, evenals de PSV-er Peter Kemper. De zeventien geselecteerden voor NederlandDenemarken zyn: Piet de Zoete (ADO), Tonny van Leeuwen (GVAV), Frits Flinke- vleugel (DWS), Jan Klynjan (DFC), Willy Dullens (Sittardia), Wim Suurbier (Ajax), Klaas Nunlnga (Ajax), Piet Keizer (Ajax), Sjaak Swart (Ajax), Benny Muller (Ajax), Eddy Pleters Graafland (Feijenoord), Rinus Israel (Feyenoord), Cor Veldhoen (Feyenoord), Willy van der Kuylen (PSV), Daan Schrijvers (PSV), Miel Pys (PSV) en Peter Kemper (PSV). Val kost Van der Hulst de Zuidhollandse crosstitel (Van wielermedewerker in Amsterdam met 30 en 22 werd de laatste Kopenhaagse vóór-oor- logse im 1938. Spaak De tweede wereldoorlog stak 11 jaar lang een spaak in onze betrek kingen met de Denen, doch in 1949 was het in Kopenhagen weer zover. Dankzy de tandem Wilkes-Lenstra werd met 21 gewonnen, doch in hetzelfde jaar wonnen de Denen in Amsterdam voor het eerst een uit wedstrijd (10). Nederland verkeer de in die tyd in een periode van diepe neergang en ontsnapte in 1952 in het hoge noorden dan ook nieib aan een 32 nederlaag. Een extra wedstrijd in 1953 in Rotterdam, Het gedrang om de tweede plaats in het toernooi om het Zuidhollands damkampioenschap duurt voort In de voorlaatste ronde liepen Van Leeuwen en Ivens jr. één punt in op Varkevisser, die tegen Van Vloten niet verder kwam dan remise. Varkevisser kreeg in een aanvals- party groot terreinvoordeel. Door een foutieve zet kon Van Vloten een grote afruil maken waarna een con tactloze stand overbleef en de par ty vlot remise liep. Onze stadgenoot Van Leeuwen deed het beter. In een flankparty verraste hy Stuurman met een schitterende combinatie, die party winst opleverde. De laatste ronde wordt gehouden op 3 decem ber in wijkcentrum Staalwyk, Heren straat 45. Aanvang 11 uur. Na afloop deze ronde vindt de prijsuitrei king plaats. Uitslagen twaalfde ronde: Varkevisser-Van Vloten 11, Stuur- mand-Van Leeuwen 02, Schoon- derwoerd-Ivens jr. 02, Den Besten- Weerheym 11, v. d. Weteringh- Kimegin 2—0 (regl.) Den Ouden- Ivens Sr. uitg., v. d. Kerkhoff-v. d. Staay uitg. Stand na de twaalfde ronde: 1. J. Ch. Weerheym 21, 2. C- Var kevisser 17, 3 en 4 F. C. H. Ivens en J. van Leeuwen 16, 5. J. v. d. Wete- ringh 14, 6. A. Stuurman 12, 7 en 8 A. J. Ivens en B. v. d. Staay 11 (uit 11), 9. F. B. van Vloten 10, 10. C. den Besten 9, 11. A. M. J. den Ouden 6 (uit 11), 12. N. Schoonderwoerd 6, 13. D. v. d. Kerkhoff 4 (uit 11). De derde rit van de wintercompe titie cycle-cross van de Leidse ren- toervereniging „Swift-combinatie" is met ruime voorsprong gewonnen door Peter de Jong. Reeds in de derde ronde het parcours moest acht keer afgelegd worden had De Jong zich van zyn strijdmakkers ontdaan en hy bleef tenslotte met 300 meter voorsprong aan de win nende hand. Uitslag amateurs: 1. P. de Jong, 2. A. Senne, 3. W. van Diemen, 4. A. Hillebrandt, 5. B. Kerkvliet, 6. Peter Akerboom, 7. H. Sollevelt. Cees v. d. Bent was in de cross voor nieuwelingen (6 ronden) veruit de beste. Liek de Jong, tweemaal eer der winnaar, was ditmaal niet van de party. Uitslag nieuwelingen: 1. C. v. d. Bent, 2. Paul Akerboom, 3. A. v. d. Lely, 4. J. de Koning, 5. S. Riet broek, 6. Jan Akerboom, 7. M. Riet hoven, 8. H. Zuiderduin. Uitslag A-aspiranten (4 ronden): 1. W. v. d. Kley, 2. A. Meskers, 3. T. Seriier, 4. L. Slingerland. B-aspi ranten (2 ronden)1. L. Riethoven 2. Bert Akerboom, 3. A. v. d. Voet, 4. L. van Dam. By de veteranen was Harry Lepe laar na vier ronden de snelste. Twee de werd S. de Jong en derde B. Kruit rvan de baten ten goede kwamen het Rampemfonidis, bracht de De- voor de derde maal winst in (21) en over de wedstrijd van 1955 repten wy reeds. Twee-twee werd het in 1956 in de Deense hoofd stad en de 51 zege in 1958 in Rot terdam by kunstlicht toonde, dat Ne derland er weer bovenop was. Vier- één voor Denemarken werd het ten slotte in 1962 in Kopenhagen, w ons land toen vertegenwoordigd door Lagarde (Jongbloed)Wiersma en Renders; Van Wissen, Pronk Muller, Swart, Henk Groot, Van der Linden, Prins en Keizer. Van de 20 wedstrijden won Neder land er acht, de Denen zegevierden zevenmaal en vijfmaal werd de buit broederlyk gedeeld. Doelcyfers 38-33! Het Deense elftal, zoals dat woensdag a.s. tegen Nederland in het veld komt: knielend v.l.n.r. Johnny Hansen, John Worbye, Leif Nielsen, Henning Munk Jen sen en Henning Boel, staande: Bent Schmidt Hansen, Ulrik le Fevre, John Steen Olsen, Leif Hartvig, Kjeld Thorst en Finn Wiberg. Engeland Chelsea heeft zaterdag de leiding in de eerste diivisie van de Engelse league aan Manchester United moe ten afstaan, Tony Haibeley, voor 100.000 pond sterling (1 miljoen gul den) door Chelsea aangekocht, mocht zijn supporters opnieuw tot groot enthousiasme brengen, hy kon toch niet voorkomen dat Chelsea één punt aan Stoke City moest afstaan. Man chester United daarentegen gaf Sun derland geen enkele kans en zege vierde zonder moeite met 50 over Sunderland David Herd, de Schotse international, zorgde voor vier tref- Manchester United en Chelsea ver gaarden beide 25 punten. Manches ter heeft echter één wedstrijd minder gespeeld dan do Londenaren. Liver pool, dat met 21 van West Brom- wich Albion verloor, verspeelde zyn tweede plaats op de rangUjst en staat nu als derde geklasseerd met 23 pun ten. Een trots record sneuvelde in de wedstrijd MUlwallCarlisle United de tweede divisie. De 2—1 zege Millwall betekende de 56ste overwinning in een thuiswedstrijd in successie. Daarmee was het uit 1936 daterende „record" van Reading juist verbeterd. Lang hebben de aanhangers van Millwall in onzeker heid verkeerd. Twintig minuten voor tyd stond de ploeg nog met 10 ach ter. Zeven minuten later was de score echter 2—1 in het voordeel van de thuisclub. De ruim 18.000 toeschou wers namen toen bezit van het speel veld, zodat de ontmoeting geruime tyd moest worden onderbroken. De uitslagen in die eerste divisie luiden: BurnleyAston Villa 42, EvertonBlackpool 01, Fulham Manchester City 41, Leeds United West Ham United 21, Manches ter UnitedSunderland 50, New castle UnitedSheffield Wednesday 31, Nottingham ForestArsenal 21. Sheffield UnitedLeicester Ci ty 0—1, Stoke City—Chelsea 1—1, Tottenham HotspurSouthampton 53, West Bromwich AlbionLi verpool 21. Duitsland Voor de derde maal in dit seizoen heeft Eintracht Braunschweig de lei ding in de competitie van de West- duitse Bundesliga genomen. Het deraanstaande Karlsruher SC kreeg tegen Eintracht geen kans en loor met 41. Eintracht Frankfort, de club van Elek Schwartz, moest de eerste plaats afstaan, zy verloor de belangrijke ontmoeting tegen Ham burger SV met 3—1. „Zo lang we uit zóveel kansen maar één doel punt scoren", zei een sombere Elek Schwartz na afloop, „verdienen we geen overwinning". Na 14 wedstrijden heeft Eintracht Braunschweig 18 punten. Hamburger SV staat met een zelfde aantal pun ten, doch een minder gunstig doel- gemiddelde, op de tweede plaats. Eintracht Frankfort bezet met 17 punten de derde plaats. Uitslagen: München 1860Rot Weiss Essen 10, FC Schalke 04 Bayers München 21, Werder Bre menFC Nürnberg 44, Eintracht FrankfurtHamburger SV 13, FC KaiserlauternBorussia Dortmund 11, FC KölnBorussia München Glad-bach 12, Meiderioher SV Fortuna Düsseldorf 11, Eintracht België DaringWaregem 12, Standaard —FC Mechelen 32, AnderlechtFC Luik 10, FC BruggeLa Gantoise 31, FC BeringenTilleur 40, Ant werpRacing White 2—2, St. Trui denBeerschot AC 42, Lierse SK Charleroi AC 40. Brugge leidit met 17 punten vóór Anidlerleoht en Antwerp FC, dde beide 16 punten verzamelden. De 26-jarige stratenmaker Ben Odijk uit Alphen aan den Ryn heeft gisteren in de Spaanse polder bU Rotterdam beslag gelegd op het open kampioenschap cycle-cross van Zuid- Holland. Aan de eindstreep had hy een voorsprong van ruim een halve minuut op favoriet Cock v. d. Hulst, die in zijn opmars naar de triomf door pech werd geremd en weliswaar de fiets van zijn clubmakker Gerben Karstens kreeg, maar Odyk toch niet meer te pakken kreeg. Aan deze titelstrijd veldrijden na men 43 profs en amateurs deel. Zy moesten het 1800 meter lange en zware parcours tien keer afleggen. Aanvankelyk voerden Ben Odyk en Cock v. d. Hulst om beurten het uit- eengerekte peloton aan. Met nog drie ronden te rijden kwam Van der Hulst, die toen de leiding in handen had, ten val en liep daarby zoveel mankementen aan rijn fiets op dat er aan verder rijden niet meer viel te denken. Favoriet Gerben Karstens gaf spontaan zyn fiets aan Cock af, maar inmiddels was Odyk al zover uitgelopen, dat hy niet meer te ach terhalen was. Joop Zoetemelk moest er nog een fel spurtje uitpersen om zich de fel aandringende Meyer in de stryd om de derde plaats van het lyf te kunnen houden. De uitslag was: 1. B. Odyk (Al phen a. d. Ryn), de 18 km. in 56 min. en 27 sec.; 2. C. v. d. Hulst (Zoeterwoude) op 35 sec.; 3. J. Zoete melk (Rypwetering) op 1 min. 17 sec.; 4. Th. Meyer (Denekamp) op 1.20; 5. H. v. d. Horst (Stompwyk) op 2.45; 6. Ui. v. d. Valk, (Voorscho ten op 2.50; 7. G. Wüdeboer (Apel doorn); 8. J. Verboom, (Gouda); 9. D. van Wilgenburg (Austerlitz)10. L. Michielse, (Rotterdam); 11. H. Zuiderduin (Lisse)14. J. v. Beek (Hazerswoude); 16. N. Kloosterman (Leiden). In de cross voor nieuwelingen wa ren Van Wely en Looyschelder heer en meester. Deuitslag: 1. L. van Wely (Vught), de 14 km ln 46.55; 2. W. Looyschelder (Rotterdam); 3. R. Coppes, (Den Haag). Zevende werd J. Witteman (Voorschoten), elfde A. Witteman (Voorschoten), twaalfde Liek de Jong (Leiden), veertiende M. v. d. Linden en v\jf- tiende H. Steekers (beiden Noordwy- kerhout) By de adspiranten zegevierde de Rotterdammer H Vos in 21.57 over de 7 km. Tweede was de Aalsmeer der M. v. d. Meulen en derde J, Hobert uit Wierden. De Lissenaay Gerard Dofferhoff eindigde als tien de. Heren, eerste klasse west: Togo—HOC 3—0, BMHC—HHIJO 1—1, Laren—Amsterdam 1—1, HDM Hilversum 41. Dames, eerste klasse westt BDHC—HDM 3—0. Promotieklasse A: Rood WitLel den 2—1, HHIJC—Ring Pass 0—3. Oninteressante judokampioenschappen in Amsterdam t geen acties, durf en moed Boze stemmen weerklonken zaterdagavond na afloop van de Nederlandse judokampioenschappen dangraden in de kleedkamers van Sporthal West in Amsterdam. Boze stemmen van Wim Ruska en Chris Dolman, die het elkaar in de finale der zwaargewichten zo bijzonder moeilijk hadden gemaakt. Twee zwaarwichtige kemphanen, de 26-jarige blonde Europese kam pioen Wim Ruska en de 26-jarige Chris Dolman, die In twee jaar tijd naar voren kwam, Europees kam pioen werd bij de junioren in Lyon, en tevens lid is van de Nederlandse worstelploeg. Twee atleten, die weke lijks onder leiding van Anton Gee- sink in Utrecht trainen en elkaar van haver tot gort kenen. Men was niet kwaad, omdat er een incident zou rijn geweest, maar al leen omdat Chris Dolman in die fi nale (bereikt door een zege op de Katwyker Kleen) niets had gedaan en Wim Ruska die toch heus over kracht beschikt niets had kunnen doen omdat Dolman zyn potige ar men recht voor zich uit bleef hou den waardoor Ruska slechts eenmaal tot een balansverstoring kon komen hetgeen hem genoeg opleverde voor zyn derde nationale titeL Typerend Het was typerend dat het Juist by deze twee „vrienden" tot uiting kwam, al waren alle andere finales niet van dezelfde smetten vrij. Im mers Wim Ruska wilde duidelijk met een vol punt zyn superioriteit be wijzen, hy is immers de huidige Europese kampioen, terwijl Chris Dolman verheugd was, dat h|j de volle tien minuten was blijven staan. Maar met het echte judo had het niets te maken. flitsende acties, durf, moed en Improvisatiie. Lnlbegendeel, het behalen van klein technisch voordeel en daarna de zaak consoli deren, dat is het beeld van deze kampioenschappen 1966 geweest, het geen men ziet dat ook steeds meer in andere takken van sport de sportbeoefening doet verkrampen omdat niet het spel. maar de knik kers zo belangryk zyn geworden. Kernploeg Overigens waren er weinig nieuwe gezichten te bespeuren,want in alle klassen kwamen de kernploegen in de finales. De spectaculairste ontmoeting was die tussen de middengewichten Jan Siüjders en Martin Poglajen ook hier twee opponenten die elke bewe ging van elkaar doorzien. Het was een fel betwist kampioen schap, met een steeds maar aanval lende Martin Poglajan, die daardoor openstond voor de o-uchi-gari en een overname arm techniek van Jan Sny- ders, waardoor deze revanche nam van zyn nederlaag ln de finale van de open Duitse kampioenschappen in Frankfort. Joop Gouweleeuw won op beslis sing van Koos Letterie, ook voor hem een derde titel De strijd tussen de lichtgewichten Anton Linskens en Theo Klein, welke door laatstgenoemde werd gewon nen, heeft het publiek een bittere na smaak gegeven, omdat Linskens, die voor de vyfde maal in zyn carrière genoegen moest nemen met een twee de plaats, vrijwel gedurende het ge hele gevecht de aanvallende judoka is geweest. Theo Klein had echter Jetze van Dijk won voor de eerste maal een Nederlands kampioenschap en de 25-jarige noorderling deed dat op imponerende wyze door na enige ovemame's zyn tegenstander SJef van der Steen in een onwrikbare houdgreep te nemen. Voor de Kodo- kan Dojo van Anton Geesink was De eindstrijd bU de half- zwaargewichten tussen Letterie (links) en Joop Goudeleeuw, die de titel verwierf. het met drie kampioenen, Theo Klein, Jan Snijders en Wim Ruska een goede dag De liefhebbers van het Judo waren minder tevreden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11