.E1DSCH DAGBLAD letogïng in egen Hoessein Reconstructie overval BOOT JAMIN Uitgaansverbod in Jeruzalem Duizenden op Ceylon kinderen ontvoerd naar slavenkampen Terreur onderwereld in Arnhemse cafés Nog geen spoor van daders (9uc/ &ïte> gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 No. 32035 gcteur. A. van Dlshoeck fdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bü vooruitbetaling) losse Teleloon Directie eD Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. LeldeD Giro no 67055 Jordanië verkeert in een ernstige crisis: de 31-jarige Koning «ssein wordt geconfronteerd met een poging tot omverwer- van zijn bewind. Het gevaar komt uit zijn eigen land, n.l. de Palestijnse bewoners van de westelijke oever van de Jor- an. Zij hebben de openlijke steun van Egypte en Syrië en en afzetting van de koning. Jordanië zou een Palestijns-Ara- the republiek moeten worden, waarvan de president al ge- jen is: Achmed Sjoekeiri, het hoofd van de Palestijnse Bevrij- igsorganisatie. Volgens Egyptische bronnen zouden vandaag Jordaanse ministers op twee na hun ontslag indienen uit pro- tegen het „verraad van de Arabische zaak'' door Koning lessein. (Men zie ook het artikel „Opwinding" op pagina 2 dit blad). het Jordaanse deel van Jeruza- is gisteren een uitgaansverbod tkondigd na een betoging in de stad tegen „de Israëlische e" van 13 november. De de- Bstrantcn riepen om wraak. Aan- kelijk grepen de troepen niet in, toen oproerige elementen thtten de betoging een andere iding te geven, beschoot het Jor- „Arabische Legioen" de de- nstranten, waarbij twee jeugdige estijnen werden gedood en acht gewonden vielen. In totaal den veertig personen zijn gewond, an hen konden, na in zie- huizen te zijn behandeld, naar terugkeren. HERKIEZINGEN 15 FEBRUARI inister-president Zijlstra en mi er Verdam van Binnenlandse Za- hebben de Koningin een ontwerp- uit aangeboden, strekkende tot )inding van de Tweede Kamer ingang van woensdag 22 februa- Us datum voor de verkiezing van nieuwe Tweede Kamer wordt in ontwerp-besluit genoemd 15 fe- i als dag voor de kandidaat- ling dinsdag 3 januari, enslotte bevat het ontwerp-be de bepaling, dat de huidige zit- der Staten-Generaal op 21 fe- ari zal worden gesloten, waarna 23 februari de eerste samenkomst de Eerste Kamer en de nieuw lengestelde Tweede Kamer in enigde vergadering zal worden ge iden. De Koningin heeft het ont- pbesluit gisteren getekend, verband met het houden van re verkiezingen voor de Tweede er op 15 februari zal de Kies- d geen verdere verzoeken tot re- (ratie van naam en aanduiding politieke groeperingen meer kun- behandelen. De Kieswet bepaalt nl, dat ver ken, ingediend binnen zes weken Dr de dag der kandidaatstelling januari) voor de daarop volgende rkiezing buiten behandeling blijven. pen vanaf de stadsmuren bij de Poort van Damascus het vuur op de demonstranten richtten. De inciden ten deden zich voor toen de mos keeën uitliepen na de vrijdagse mid daggebeden. Er werden leuzen tegen de regering en ten gunste van presi dent Nasser van Egypte geroepen. tegen het schieten van de troepen gehouden. Met luidsprekers werden de demonstranten toen opgewekt uit een te gaan. Bij deze tweede beto ging deden zich geen incidenten voor. Ook elders in Jordanië heerst een gespannen toestand. Drie steden op de westelijke oever van de Jordaan worden nagenoeg belegerd. De stad Nabloes op 65 km ten noorden van Jeruzalem is al vijf dagen van de j het imperialisme geleverd, is begon scheen Koning Hoessein gisteravond de toestand meester te zijn. Het le ger is hem brouw gebleven en boven dien kan hij rekenen op de steun van Koning Feisal van Saoedi-Ara- bië. die hem 20000 militairen heeft „Gewelddadige dood" Koning Hoesseins tegenstander Sjoekeiri stelde gisteren in een toe spraak in de grote moskee van Cairo, die door de Egyptische radio werd uitgezonden. Koning Hoessein een gewelddadige dood in het vooruit zicht ..De strijd tussen het van wa pens verstoken volk en Koning Hoes- apens bezit, hem door Later werd een protestdemonstratie (Egypte) buitenwereld afgesloten. Ook Hebron en Ramallah zijn omsingeld. De de monstranten in Ramallah bestaan voornamelijk uit jongeren afkomstig uit de vluchtelingenkampen rond de stad. Een veelgehoorde leus is de kreet ..Nasser, Nasser". Troepen in militaire voertuigen hebben de beto gers uiteengedreven en vuurden in de lucht Ondanks de gespannen situatie in westelijk Jordanië en de voortduren de aanmoediging van de rebellen door de radiostations van Cairo Damascus (Syrië) HEER BERICHT Weekeinde iets zach ter ue f.iM '"'•II Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen week bleef te koud, il tijdens de mistperiode, die gis- door de toenemende wind werd [dreven en waarbij de temperatuur s om het vriespunt schommelde, al 13 zonloze dagen, blijft no- ober nog een sombere maand, al tijdens het weekeinde en- Ie opklaringen worden verwacht, in actieve depressie trekt langs IJs- het oosten, en stuurt mor een storingsfront met en- Ie buien via de Noordzee naar ons De temperatuur zal toch hoger jven dan in de afgelopen dagen, H maxima tussen 6 en 9 graden, enkele buien werd gistermid- op schiphol ook nog onweer fcrgenomen. Een groot deel van wtenrijk en het Alpengebied ligt laagje sneeuw, zodat de Inlersport tijdig op gang kan ko- hetgeen in vorige jaren door Drek aan sneeuw, dikwijls pas later bet eigenlijke winterseizoen moge- li was. 27 NOVEMBER op: 8.19 uur; onder: 16.36 uur. tón op: 16.05 uur; onder: 7.35 uur togwater te Katwijk te 2.36 en 14.48 laagwater te 10.47 en 23.01 uur 8/11 hoogwater te 3.09 en 15.23 uur; agwater te 11.22 en 23.40 uur). Georganiseerde benden op Ceylon ontvoeren duizenden kinderen onder de 16 jaar en zetten ze aan het werk in „kin- der-slavenkampen", aldus heeft de inspecteur-generaal van po litie, Attygalle, onthuld. Slechts 527 van de 3160 kin deren, die dit jaar tot 20 no vember vermist werden, zijn teruggevonden! Verleden jaar werden 3515 kinderen niet te ruggevonden. Attygalle deed een dringend beroep op de ouders en het on derwijzend personeel mee te helpen „de golf van ontvoerin gen te stuiten". Hij noemde de toestand „zeer ernstig". De kinderen worden ontvoerd voor het verrichten van dwangarbeid in gebieden waar volwassenen niet wil len werken als gevolg van de harde levensomstandigheden. Bij een razzia, zei hij, wist de politie 35 kinderen te reddden die op 'n boerderij gevan gen werden gehouden in een dor en afgelegen gebied op midden-Ceylon. De kinderen moesten werken op brood en thee. Twee kinderen, die wisten te ontsnappen, gingen naar de politie, die toen de andere kinderen bevrjjdde. Ook vond de politie kinderen-sla venkampen in vissersdorpen langs de oostkust van Ceylon, aldus Attygalle. De kinderen werden gedwongen 'te helpen bij het inhalen van de netten. Het onderzoek naar de ontvoering is enige dagen geleden begonnen toen twee jongens, een van 12 en een van 14, de minister van Binnenlandse Za- -ken Daihanayake vertelde dat zij vastgehouden waren in een tempel in Ambalangoda, zuid-Ceylon. De jongens zeiden, dat zij door twee mannen ontvoerd wei-den bij een bioscoop in Subury, 80 km van Colombo. Nadat de minister de kinderen had aangehoord, zei hij dat een bende kinderen ontvoerde. De politie van Ambalangoda zou hier ook bij be trokken zijn. Het ministerie van Jus titie stelt een onderzoek in naa beschuldigingen van minister Daha- nayake. De enige vijand ian het volk de koning, die ouden van dagen, vrouwen en kinderen heeft laten uit moorden door het volk niet de wa pens te verschaffen om zich te ver dedigen", zo riep hij urt, doelend op de Israëlische vergeldingsaanval van 13 november op Jordaanse dorpen, waarbij nauwelijks tegenstand was geboden. „De Hasjemitische vorst is een atheïst geworden, een vijarud van de islam, een vijand van het Ara- bisme, en zijn afstamming van de profeet zal hem niet tegen de woede van het volk beschermen", aldus Sjoekeiri. ir Onze standpunten zijn nader tot elkaar gekomenaldus verklaarde Kxesinger, de kandidaat-bondskan selier van de CDU, nadat hij met de socialistische partijleider Brandt besprekingen had gevoerd. Voor een uitvoeriger bericht zie men elders in dit Israël berispt De veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft gisteren Israël ge laakt voor de aanval van 13 novem ber op Jordanië en de waarschuwing geuit dat de raad zich over „doel treffender stappen" zal moeten be raden wanneer Israël weer zo'n actie onderneemt. Op Nieuw-Zeeland na, dat zich van stemmen onthield, stemden alle leden van de raad voor de doof Nigerië en Mali ingediende resolutie, hoewel sommige van hen tijdens het debat van enige gereser veerdheid blijk hadden gegeven. Drs. L. J. M. v. Son staatssecretaris In politieke kringen verluidt, dat binnenkort de benoeming is te ver wachten van het KVP-Tweede Ka merlid drs. L. J. M. van Son tot staatssecretaris van Economische Za ken, speciaal belast met de zorgen voor de regionale industrialisatie. De hear Van Son, 44 jaar, woont in Echt in Limburg. Hij is adjunct-directeur van de dakpannen- en kleiwarenin- dustrie De Valk. De heer Van Son studeerde aan de katholieke econo- mische hogeschool in Tilburg en was secretaris van de Alg. Katholieke xi -« secretaris van ae t Vervolg op pag. 1 I Werkgeversvereniging. In stille straat in Diemen DU nummer bestaat alt 22 pag. op Politie treedt strenger (Van onze Arnhemse correspondent) Mr. J. F. E. Hopman, hoofdcom missaris van politie in Arnhem, heeft gisteravond geantwoord op klachten van enige horecabedrijven in Arn hem. De exploitanten spraken hun verontrusting uit over de toenemen de straat- en caféterreur. Voorts verlangden zjj een strakkere justi tionele aanpak der raddraaiers. De hoofdcommissaris zei, dat de politie doet wat binnen de mogelijkheden ligt van de wet. Volgens hem begeeft zij zich bij het eerste alarm met spoed naar de plaats der ongeregeldheden. Hij had niet de indruk, dat de veel gehoorde klacht over slap politieoptreden in overeenstemming is met de werke lijkheid. Hij zei( „Politieagenten, die liever een straatje om lopen wan neer hun assistentie is ingeroepen bij een vechtpartijhoren bij ons niet thuis". Sinds 14 dagen is de Arnhemse po litie, juist in verband met vechtpar tijen, extra op haar hoede. De sur veillance is intensiever en meer ge richt. Wel gaf de hoofdcommissaris het bestaan van een Arnhemse on derwereld toe, maar hij dacht niet, dat er in de Gelderse hoofdstad meer geïntimideerd wordt dan in andere steden in het land. Hoofdinspecteur H. H. Westhof zei, dat er bepaalde café-eigenaren zijn, die eerst ieder een binnenhalen en dan verwach ten dat de politie voor de uitsmij ter speelt. Bij een enquête, die hij liet houden onder kasteleins was hem gebleken, dat een aantal van hen wel eens moeilijkheden heeft overvonden met bij de politie beken de figuren. Commissaris H. G. Maagendana vond, dat café-eigenaren maar eens een deurwaarder moeste in schakelen om wanbetalers tot afre kening van him comsumpties te ma nen. Het deurwaarder exploit zou dan een clausule moeten bevatten dat de wanbetalers zich niet meer in desbetreffende etablissement mag vertonen. Doet hij dat wel, dan kan de politie ingrepen. Alarmtoestand in New York Sinds donderdag hangt boven New York een mist, die vermengd met verbrandingsproduktengevaarlijk voor de gezondheid wordt geacht. Gouverneur Nelson A. Rockefeller heeft de eerste fase van de alarm toestand afgekondigd, nadat, de com missaris voor de openbare gezondheid hem had laten weten dat de lucht verontreiniging dit noodzakelijk maakte. Deze „eerste fase" houdt in dat de inwoners van Groot-New York alleen voor noodzakelijk vervoer au to's mogen gebruiken, dat de olie- en kolenverwarming van gebouwen op een minimum moet worden afge steld, dat geen open-haardvuren ge stookt mogen worden en dat het ge bruik van verbrandingsovens beperkt moet worden. Inwoners met hart- e<n ademhalingskwalen is aangeraden binnen te blijven. In november 1963 heeft de luchtverontreiniging in een windstille periode van tien dagen ongeveer tweehonderd levens geëist. (Van onze A'damse correspondent) De Rijkspolitie in de omge ving van Amsterdam en de ge meentepolitie, maken nog steeds jacht op de twee gewapende overvallers, die gisteren in Die- men de 29-jarige boekhouder J. Arendsen beroofden van een tas met ruim 100.000 gulden. De boekhouder bracht de tas met geld om ongeveer half elf op de fiets van het kantoor van zijn werk gever, het grossiersbedrijf „De Hoop Supercentrum", naar de ongeveer anderhalve kilometer verder gelegen middenstandsba nk in de stille Prins Bernhardlaan sloegen de overvalers hun slag. Zij gingen met opmerkelijke brutaliteit te werk. Op nog geen 400 meter van het politiebureau reden zij de boek houder met een Volkswagen klem, grepen zijn tas en gingen er met het geld vandoor. Naar het zich laat aanzien hebben de overvallers, die in de richting van het Gooi de benen namen, van een vals nummerbord gebruik gemaakt. De auto. met het door ooggetuigen genoemde nummer werd bij de eige naar voor de deur aangetroffen. In het grossiersbedrijf ..De Hoop Supercentrum kunnen wederverko pers zich via een zelfbedieningssys- tee-bevoorraden. Iedere dag wordt een bedrag van 100 tot 150.000 gul den van het bedrijf naar de Midden- standsbank gebracht. Tot voor kort deed de kassier dit in een auto. De kassier is echter ziek. Zijn taak was overgenomen door de heer Arendsen, die als hoofdboekhouder op een van de afdelingen werkzaam is. Het be drijf is verzekerd. Bij het grossiersbedrijf werken on geveer 100 mensen. Zij kunnen, even als duizenden relaties, op de hoogte zijn van de geldtransporten. Veiligheidsmaatregelen werden bij In de Prins Bernhardlaan werd de overval gereconstrueerd. De heer Arendsen verwijdert zich ach teruitlopend, met de handen omhoog van de fiets en de geldtas. Rechts een Volkswagen, zoals de roi gebruikten om de boekhouder klem te rijden en er met het geld 1 door te gaan. ae geldtransporten slechts in perkte mate getroffen. Alleen werd de bank gewaarschuwd wam iemand met het geld van het bedrijf vertrok. De bank belde hierna, wan neer de brenger van het geld aange komen was. het bedrijf op. Men be reidt nu een betere beveiliging voor Libelon-kousen ge maakt van 't super-elas" tische Libelon-garen. Fantastisch lang. rim pelloos bij enkel en knie. Zachtglanzend als zuivere natuurzijde. En.Libelon-kousen zijn praktisch haakvrij, indien ze mooi strak- sluitend en hoog zijn opgetrokken. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28 Telefoon 01726-2541 i toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. teutvo Uit het Leidsch Dagblad van 17 December 1866: Bet concert, dat ten be hoeve van het Sted. Werk. huis door tiet Studenten- Muziekgezelschap Sempre Crescendo Dinsdag l.l. in den j Leidschen Schouwburg, werd a gegeven, heeft opgebracht de som van ruim 800. (Advertentie) Wordt aan geboden aan een 6 a 8 tal H.H. Studenten gelegenheid om te Dineren. Adres letter W£. aan het Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1