71 1 1 1 Meer dan ooit matiging met lonen nodig Fluorideren van drinkwater St. Nicolaas Vraag uw slijter om de beste vermouth en hij geeft u Cinzano Vita Novagaat grote fusie aan KORS De wereld zonder zon Werelddiakoiiaat zet huizen in Turkije iets voor hun fiets! raden van vijf van de zes tot het voorzieningsgebied der ■dse Duinwater Maatschappij behorende gemeenten hebben zich fluoridering van het drinkwater uitgesproken. De raad van fs gemeente heeft in meerderheid de fluoridering afgewezen. De Leidse Duinwater Maatschappij heeft inmiddels aan de mi- tier van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht de krach- js het Waterleidingbesluit vereiste goedkeuring te verlenen om nhet drinkwater fluoride toe te voegen. I L.D.M. vraagt I foedkeuring aan zal het de Leidse Duinwa- aatschappij mogelijk zijn, ui- i nadat de nodige technische ;ningen zullen zijn getroffen, Épiorideerd drinkwater af te leve- ^look in de gemeente, welke zich a deze maatregel heeft uitspro- De tussen deze gemeente en de ise Duinwater Maatschappij van ht zy'nde overeenkomst betref- e de watervoorziening behelst elijk geen enkele bepaling, wel de Leidse Duinwater Maatschap- iu verbieden fluoride aan het leveren water toe te voegen. Hl escheiden levering van gefluori- water aan vijf gemeenten en ONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag T.B.C. collecte in Leiden Leiden wordt zaterdag een i atcollecte gehouden ten bate van itichting Steunfonds van de Ver- [ing tot Behartiging der Belangen TB.C.-patiënten in Nederland. edewerkers aan deze collecte voor gezindten kunnen zich zaterdag if's morgens 9.30 uur melden bij Loge Gebouw aan de Steen- aur 4. Bretonse avond in Franse week het Leidse verenigingsleven zich gisteren de zeldzame si- voor, dat de spreker van de id zich zelf moest verwelkomen, bestuur van de organiserende niging, in dit geval de Leidse sun i vers: teit. K en O, liet na- jk by de aanvang van de Bre- avond, die gehouden werd in leader van de Franse week, tot verrassing vaat het in foyer van de Stadsgehoor- verzamelde K en O-pu- verstek gaan. Afgezien van een uur tijdverlies dooi- het niet pre- weten wat te doen was het voor eïnteresseerde leden van K en O verloren avond. Na zichzelf te in ingeleid hield de heer N. ling als sociaal geograaf een nde lezing over Bretagne, dat de Franse landstreken een bij- •e plaats inneemt. Met behulp kleurendia's vertelde de heer ling onder meer over het Bre- land en volk, waarvan het ka- zozeer verschilt met dat van it van Frankrijk. Hy wees er in ierband op, dat een deel van de vier voorouders in de vijf- Ie eeuw van Engeland naar agne uitweken, nog een eigen spreken. Naast eigen rooms- olieke geloofsuitingen de ons hebben hun eigen heiligen beschikt Bretagne over eigen tuitingen. De Bretons heb eigen cultuur met daar- sn zelfstandige verwerking van eemse invloeden, vertelde de heer aing. Behalve over het land de cultuur weidde de heer leze avond uit over de eco- lische toestanden in de „Armor" „land van de zee") en over de istische mogelijkheden in dit met zacht klimaat begiftigde het land van Marianne. ADVERTENTIE 10 dagen... dan is het Het nieuwste model met zichtbaar gas-niveau Wereld-garantie Wereld-service van ongefluorideerd water aan de zesde gemeente is, aldus B. en W. in hun memorie van Antwoord, tech nisch niet mogelijk. B. en W. beraden zich nog over de vraag, op welke wijze de financie ring van de aan drinkwaterfluori- dering verbonden kosten het beste kan worden geregeld. Zilveren medaille voor C. W. Oost veen Vijftig jaar in dienst van de afde ling Leiden van het Rode Kruis als boekhouder-administrateur leverde de heer C. W. Oostveen de medaille van verdienste in zilver op. Deze onderscheiding werd de heer Oostveen gisteravond tijdens een bij eenkomst in het Academisch Zieken huis namens het hoofdbestuur uit gereikt door de voorzitter van de af deling Leiden, prof. dr. P. J. Gail- lard. De voorzitter constateerde, dat de heer Oostveen een enorme ruggesteun is geweest bij de steeds terugkerende collectes en de boekhouding. Bij al dat werk heeft de heer Oost veen een merkwaardige vitaliteit we ten te behouden, aldus de voorzitter. Het deed hem een genoegen te kunnen mededelen, dat het dagelijks bestuur van het Rode Kruis de heer Oostveen wegens zijn belangrijke diensten, aan de vereniging bewezen, de medaille van verdiensten in zil- ;r heeft willen verlenen. Nadat de voorzitter de heer Oost- >en de medaille had opgespeld en de daarbij behorende oorkonden had overhandigd, sprak de jubilaris een dankwoord uit. Astronauten onderscheiden Aan de Amerikaanse ders Edwin Aldrin en James Lovell en acht anderen die aan het Gemi- n:-programma hebben meegewerkt zijn gisteren door president John son de onderscheidingen voor bui tengewone verdiensten van de Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart. uitgereikt. Beide ruimtevaarders hebben de laatste vlucht van het Gemini-prograimma volbracht. Aldrin was daarbij vijf en een half uur blootgesteld aan de kos mische ruimte. Hy zei gisteren op een persconferentie dat hy in het duister zijn vingers zwak zag oplich ten wanneer hij ze tegen elkaar wreef. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het pand Groenhovenstraat Leiden is hei eerste tastbare resultaat op het gebied van de studentenhuisvesting van de Stichting Leidse Corpshuizen. De ze ongeveer een jaar geleden op gerichte stichting gaat zich toe leggen op het scheppen van stu dentenkamers in panden, die voor de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting de grote orga nisatie op dit terrein in Leiden niet aantrekkelijk zijn. Deze stichting legt zich namelijk toe op het stichten van studenten- Op vergadering in Leiden huizen en flats door nieuwbouw of restauratie van grotere objec ten. Panden als b.v. Groenhoven- straat 3 die plaats bieden aan 9 studenten, zijn niet aantrekkelijk. Toch kan met dergelijke panden een aanzienlijke bijdrage worden geleverd in het oplossen van de studentenkamerproblemen in Leiden en de opening van dit eerste huis van de Stichting Leid se Corpshuizen kreeg daarom een feestelijk tintje. Mr. P. Heering, voorzitter van de Stichting, ver richtte met een korte toespraak de officiële opening. De Stichting Leidse Corpshuizen financiert de aankoop van voor haar doel ge schikte panden uit eigen midde len. (Foto LD/Holvast) 5 december TIPS OVERHEMDEN BEL-O-FAST - QUIKOTON SPORTHEMDEN moderne ruiten SJAALS HANDSCHOENEN wol - vinyl - leder KAMERJASSEN PYJAMA'S PULLOVERS TRUIEN in grote sortering bij HAARLEMMERSTRAAT 241/243 Filiaal: HAARL.STRAAT 3 Waarom juist Cinzano? De Heer P. Thomassen, ridder van het Gilde van het Gouden Glaasje, Clavecimbel- straat 6, Maastricht, zegt: "Hoort u eens, ik zit nu zo'n twintig jaar in het vak en heb er echt wel een beetje k ijk op, dacht ik zo. Neemt u die fles nu maar mee. Ik kan er nu wel van alles over vertellen, maar u moet het gewoon zelf proevenDrink ook Cinzano. Waarom zou u met minder genoegen nemen Nou danCin Cin Cinzano Prof. Witte veen De coöperatieve vereniging voor kunstmatige inseminatie „Vita Nova" Hazerswoude bestaat sinds van ochtend niet meer. Op de jaarlijkse algemene vergadering in restaurant Zomerzorg in Leiden Is vanochtend besloten een fusie aan te gaan tussen de KI-verenigingen „De Horizon" in Rotterdam en „Gouda e.o." in Wad- dinxveen. Deze fusie is het resultaat van langdurige besprekingen tussen de besturen van de drie verenigingen. ieuwe mogelijkheden die er sinds de jongste ontwikkelingen in de kunstmatige inseminatie zyn ge schapen, maken een grotere samen werking noodzakelijk. In de vergade ring van vanochtend, die onder lei ding stond van voorzitter J. Rijlaars dam uit Alphen aan den Rijn werd ook akkoord gegaan met een nieuw huishoudelijk reglement en met nieuwe statuten voor de grote KI- vereniging, die de naam „Vereniging Kunstmatige Inseminatie West Nederland" gaat dragen. De vereni ging is gevestigd in Den Haag. Op de vergadering werden ook nog en kele huishoudelijke punten afgewerkt, zoals de bespreking van de verlies- en winstrekening over 1966 en de balans over dat jaar. Als bestuursleden voor de nieuwe vereniging werden voorge- de heren J. Rijlaarsdam (Al phen aan den Rijn), J. P. Rotteveel (Lisse), G. J. v. d. Lagemaat (Wou denberg), J. Groot (Aarlanderveen), F. X. J. Wesseling (Hazerswoude) en H. Roest (Zoeterwoude). Het bestuur stelt als foktechnische commissie zwartbont voor: de heren J. G. Klerk (Hazerswoude) en P. J. den Hartog (Alphen aan den Rijn). Voor de fok technische oommissie blaarkop wer den voorgesteld de heren J. Rijlaars dam (Alphen aan den Ryn), H. Roest (Zoeterwoude), G. P. W. Belt (Zoe terwoude) en S. Verburg (Bodegra ven. Als lid van de financiële com missie zal worden voorgesteld de heer F. van Tilburg (Rijnsburg). Ingebroken in Leidse scholen n twee Leidse scholen is in de nacht van dinsdag op woensdag in gebroken. Bij een inbraak in een school aan de Sumatrastraat werd een zendings busje met vijf gulden en een siga ren,doos je met zestien gulden buit gemaakt, bij een inbraak in een ulo school aan de Berlagestraat werd eveneens naar geld gezocht, dat ech ter niet aanwezig was Van beide inbraken is aangifte ge daan bij de politie. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel In het kader van de Franse film- week werd gistermiddag in Camera de film „Le monde sans soleil" van Jacques Yves Cousteau vertoond. Deze documentaire over het leven in de zee geeft een fascinerend beeld van een nog vrij onbekende wereld, die voor onderzoekers eerst is open gegaan toen de technische middelen werden ontwikkeld om op diepten tot honderden meters onder het zeeop pervlak af te dalen. Dank zij came ra's in en op de buitenwand van in genieuze duikapparaten konden op namen gemaakt worden van levens vormen, die tot voor kort althans in hun natuurlijk milieu onbekend wa ren. Bovendien geeft de film een beeld van experimenten met mense lijk leven in verblijven op de zee bodem, die mettertijd moeten leiden tot een effectievere exploitatie van de zee als bron voor voedingsmiddelen en de winning van mineralen. Jam mer is, dat er kennelijk vele geën sceneerde opnamen zijn opgenomen, waardoor twijfel gaat ontstaan aan de authenticiteit van andere boeiende scènes. Het wil ons voorkomen dat in een documentaire zeer duidelijk een onderscheid tussen authentici teit en enscenering moet worden ge maakt, hetgeen tot schade van deze film ditmaal door Cousteau niet is gedaan. Ontwikkelingshulp voor V.U. van Kongo Voor de inrichting van een natuur kundig en een scheikundig labora torium aan de Vrije Universiteit van Kongo heeft de Nederlandse rege ring f 104.000.- uit het fonds voor ontwikkelingshulp ter beschikking gesteld. Deze hulp was gevraagd door de interkerkelijke coördinatie com missie voor ontwikkelingshulp, waar in de zending en het werelddiako- naat van de Ned. prot. kerken sa menwerken. De Geref. Zending van Nederland heeft dr. Feenstra ter beschikking gesteld als docent voor de theologi sche fakulteit van deze universiteit. Hij heeft op het ogenblik tien stu denten afkomstig uit verschillende kerken. Ook enige toehoorders volgen de colleges van dr. Feenstra. De oud-minister van Financiën prof. dr. H. J. Witteveen heeft gis teren in het RAI-congrescentrum op de nationale exportdag ge zegd, dat indien ooit een restrictie ve loonpolitiek nodig is, dit thans wel het geval ls. Volgens hem zou een één procent extra loonstij ging boven de grens van 3 V2 procent, waarbinnen een verdere verslechte ring van onze corrurrentlepositie kan worden voorkomen, een stijging van de werkloosheid tengevolge kunnen hebben van één procent of 30.000 Wel meende, hij dat een derge lijke politiek, gezien de stijging van prijzen, belastingen en sociale ver zekeringspremies, een moeilijke op gave zal zijn. In dit licht moet vol gens hem ook de begrotingspolitiek en de politiek ten aanzien van de sociale verzekeringen worden gezien. Verbeteringen op deze terreinen kunnen alleen worden doorgevoerd ten koste van onmiddellijke offers in het reële loon. Offers, die in de af gelopen jaren verschillende verbete ringen met zich brachten, zyn zl. nog al eens vervaagd door com pensatiebeloften en door grotendeels illusoire wensen ten aanzien van de herverdeling van inkomens. Volgens spreker valt thans niet meer te ontkomen aan een reële af weging van gewenste verbeteringen en die daarvoor noodzakelijke offers, het geen tot een zekere ombuiging van het beleid moet leiden Economisch noodzakeiyk acht prof. Witteveen het om thans in elk geval strikt binnen de grens van de nationale produk- tie te biyven. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel ADVERTENTIE internationale allure... P RIS M AHORLOGES Residentie-Orkest weer onder Maderna Dinsdagavond dirigeert Bruno Ma derna het derde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest, met me dewerking van de mezzo-sopraan So phia van Santé en het Ned. Madri- gaalkoor (dirigent Herman Strate gies Uitgevoerd worden het monodrama van Sohönberg „Erwartung" (date rend van 1909), het .Magnificat" van Josquin des Prez (waarschyniyk ge- j componeerd tussen 1486 en 1494». door Bruno Maderna in partituur ge- j bracht voor gemengd koor en drie groepen van instrumenten, alsmede1 „Vorspiel en Karfreitagszauber" uit Wagners „Parsifal". HOGERE SOCIALE UITKERINGEN De Sociaal Economische Raad heeft zich akkoord verklaard met vei hoging per 1 oktober 1966 van de sociale verzekeringsuitkeringen: AOW gehuwden f 4110,— tot f 4254.p. j. ongehuwden f 2892,tot f 2994,p. j. A.W.W. weduwe met kinderen f 4110,tot f4254,p. j. weduwe zonder kinderen f 2892,tot f 2994,p. j. wezen tot 10 Jaar f 906, - tot f 942— p. J. wezen van 10 tot 16 jaar f 1362,— tot f 1410— p. j. studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar f 1764,— tot f 1830,— p. J. INVALIDITEITSRENTE klasse a f 5628— tot f 5826,— p. J. klasse b f 4578,— tot f 4740— p. j. klasse c f 3522,— tot f 3648,— p. j. klass d f 2814.— tot f 2916,— p. j. KINDERBIJSLAG eerste kind f 90.48 tot f 95,16 pkw. tweede kind f 103.74 tot f 109.20 p.kw. derde kind f 103.74 tot f 109,20 p kw. vierde en vyfde kind f 138,84 tot f 146,64 p.kw. zesde en zevende kind f 155,22 tot f 163,80 p.kw. achtste en volgende kind f 171,60 tot f 180,96 p.kw. Onder leiding van de Nederland se bouwkundige W. van Rjj komen op het ogenblik in het rampgebied van Turkye de eerste huizen klaar. Ze zijn bestemd voor mensen, die in ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel ADVERTENTIE 'n nuttig geschenk voor de kinderen? Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Eibergen T. Feenstra te Avereest - Te Oostzaan <toez.) P. L. M. Sterrenburg te Broek op Lan- gendijk. Aangenomen naar Ede (vac. I. Schipper) (toez.) G. Spilt te Utrecht. Bedankt voor Wieringermeer (wyk- J gem. MIddenmeer) (toez.) G. J. F. Versteegh te Oudwoude-Westergeest; voor Oude-Tonge G. v. Estruk te Ge- nemuiden. GEREF, KERKEN Beroepen te Wierden (O.) W. A. Krijger te Schiedam; te Tiel Pé. S. V. Veldhuizen te 's Harde. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Pernis J. Feyter te Berkum. CHR. GEREF. KERKEN tenten wonen, sinds de aardbeving in augustus hun woningen verniel de. In het hoge bergland hebben zy, nu de winter invalt, zwaar te lijden van de kou. Vandaar dat met man en macht aan de woningbouw wordt gewerkt. De heer Van Rij is in Turkye in gezet door het werelddiakonaat van de Geref. Kerken in Nederland. Hy voert het werk uit met een groep vrijwilligers, die gerecruteerd werd door de Wereldraad van Kerken. Het werelddiakonaat van de Geref. Kerken en van de Herv. Kerk stuur de een goederentrein met houtwol- cementplaten en golfplaten naar Turkye, waarvan thans de huizen worden gebouwd. De activiteit is geconcentreerd in twee verwoeste bergdorpen. Hier moeten in totaal 130 huizen komen. Een deel van de bevolking werkt ac tief mee, anderen zyn de schok van de ramp nog niet te boven en daar door nauwelijks tot enig werk in staat. De Turkse regering verleent het team zeer veel medewerking. NV V-bond: „Buitenlanders het eerst er uit" (Van onze Haagse correspondent) De by het N.V.V. aangesloten in dustrievakbond Alg. Bedrijfsgroepen Centrale is van mening, dat de bui tenlandse arbeiders hier niet ten kos te van werkloosheid van de Neder landse werknemers kunnen biyven. De buitenlanders zullen de eerste moeten zyn die afvloeien, aldus de AJB.C. De bond pleit voor een recht vaardige regeling daarby, in welk geval „er niets aan de hand is wat ongezond zou kunnen worden ge noemd en waarvover wy ons later zouden moeten schamen". In zyn blad „Welvaart" zegt de bond o.m.: „Als wy stellen, dat de 70.000 in ons land verbiyvende bui tenlanders de werkgevers niet min der kosten dan 100.000 binnenlandse werknemers, dan zullen wy niet ver van de waarheid verwyderd zyn". De bond noemt het alleen al uit een oog punt van kostenbewaking niet onlo gisch, dat de buitenlanders er by teruggang van de werkgelegenheid het eerst uit gaan. Het NW bleek desgevraagd ont steld over deze mening van de ABC. „wy vinden", aldus de NW-woord voerder, „dat in principe de buiten landse werkkrachten in ons land ge lijk berechtigd moeten zyn met de Nederlanders. In feite komt het er natuuriyk dikwijls toch op neer, dat buitenlandse arbeiders, die nog maar kort by een bedrijf aan het werk zijn. ook het eerst op de nominatie staan om te verdwynen, maar dat gevaar lopen Nederlandse arbeiders ook. De groep buitenlandse arbeiders echter, die zich echt een bestaan komt op bouwen en zich langdurig of voor al tijd luer willen vestigen, dient onder alle omstandigheden volkomen gelijk aan de Nederlandse werknemers be handeld te worden". ADVERTENTIE Dof en hangerig GRIEP-gevoel? Nergens voor nodig. Meteen bestrijden - met Rheumin. [Heerlijk gevoel, als uw hoofd weer helder wordt...) Ja, Rhenmin-tabletten helpen snel. 20 Rheumin 68 cent

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9