a Aanval Pearl Harbour op 10 december op t.v. PREMIE SPAARPLAN FLORIS DE GRAAF: ÏOL BELOFTEN Fris nieuw Leidsch Studenten Cabaret „Ife heb nog nooit zoiets meegemaakt Sparen in spaarbewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Opgelucht namen de leden van het Nieuw Leidsch Stu dentencabaret gisteravond in de toneelzaal van de sociëteit Minerva in Leiden een brui sende ovatie in ontvangst. Dp •première van het cabaretpro gramma van deze enthousi aste groep Leidse studenten althans wat het pu bliek betreft een regel rechte voltreffer. Nu is het te hopen, dat Floris de Graaf, Walthera van Lennep en pia nist Jan Maarten Wit uit de uitbundige reactie van dit voornamelijk uit studenten bestaande publiek niet de conclusie trekken, dat hun cabaret al volledig op zijn be nen staat. Want hoewel de basis voor een plezierig fris en nieuw geluid in de caba retwereld gisteravond duide- lijk werd gelegd, ontbreekt het de jonge cabaretiergroep nog aan ervaring maar dat is in dit stadium van hun bestaan nauwelijks een ver wijt te noemen en zijn er zowel in tekst als voordracht op sommige plaatsen nog wel verbeteringen aan te brengen. In ieder geval staat vast dat de cabaretioereld er in de fi guur van Floris de Graaf een opvallende figuur om niet het afgezaagde woord veel belovend" te gebruiken heeft bijgekregen. Verrassing Floris de Graaf leider, tekstschrijver en spil van het Nieuw Leidsch Studenten Cabaret was een verras- zing. Een forse stern, een aanstekelijk enthousiasme en een voordracht die in zijn heftigheid en directheid on middellijk doet denken aan Ramses Shaffy zijn de ele menten waaruit de jonge ca baretier zijn directe en frisse aanpak van zijn publiek sa-g menstelt. In een nummer na= de pauze een soort variété-g nummer met veel vaart eng opmerkelijke effecten lijkt het even of Floris de Graafn een volgeling van Toon Her-g mans is. Daarop zou ook dei keuze van zijn onderwerpeng kunnen duiden: doodgewone,§i Ageeth Scherphuis over Danny Kave lurgemeester au Heemstede: een censuur n onze Haarlemse correspondent) burgemeester van Heemstede, mr. G. A. Ridded van Rappard, is ook nadere overweging niet van me- ig, dat de voorwaarde die gesteld aan Sieto Hoving, dat in zijn ca st Tingel Tangel bij het optreden Heemstede geen teksten over de ningin of het Koninklijk Huis mo- voorkomen, in feite neerkomt op uitoefenen van censuur. De in- d van het programma heeft bij t nemen van de beslissing geen rol ipeeld, aldus antwoort' de bur- neester op de schriftelijke vragen raadslid H. J. Verkouw •v.d.A.) hem heeft gesteld. Het verlenen van ie vergunning ls afhankelijk gesteld van het na- en van de genoemde eis, aldus de igemeester, maar de vergun- '■4 werd verleend onder voorwaar- niet over het Koninklijk Huis ;*gd zou worden. Op de vraag van heer Verkouw of het hanteren van ^betreffende artikelen van de poli- "erordening, zoals de burgemeester sft gedaan, geen geweld doet aan bedoeling waarmee deze artikelen de verordening zijn opgenomen, dt het antwoord, dat de burge- sster de bevoegdheid tot. het stel- van voorwaarden ontleent aan '•ifcel 221 der gemeentewet, hi dit artikel staat, dat de burge- fcster „waakt tegen het doen van 51 de openbare orde of zedelijk- Sd strijdige vertoningen"—Red.). Overigens zou deze zaak door de *r Verkouw aan de orde worden fold in de raadsvergadering van alledaagse voorvalletjes (de inhoud van de broekzak van een kleine jongen, drie katjes een kind dat vader voortdu rend lastig valt met kinder vragen, etc.). Maar het to taalbeeld van zijn cabaret verschilt toch wel heel veel van de creaties van Hermans en in de opzet (een eigen ge zicht bepalen), is deze nieu- 1 j we groep Leidse cabaretiers 1 j geslaagd. Muzikaal is het Nieuw Leidsch Studenten Cabaret uitgesproken sterk. Sommige nummers hebben een duidelijke beat-inslag, tenvijl bijvoorbeeld een num mer als „Vrouw zijn" ge zongen door Walthera van Lennep door The Kinks zou zijn kunnen geschreven. Hans van Weel (basen Wim van Meeuwen (drums) dra gen veel bij tot de plezierige ritmische indruk die de scheppingen van de voortref felijke pianist Jan Maarten- Wit maken. Walthera van Lennep is een schatig meisje, maar zij was gisteravond een zwakke plek in het cabaret. Haar stem is niet erg sterk en haar voordracht is wat statisch, met uitzondering dan van het wat navrante kist-nummer. Na afloop van de voorstelling vroegen wij Floris de Graaf naar de toe komstplannen. „We hopen nu we ons duidelijk gepresen teerd hebben aanbiedingen te krijgen. En dan veel optre den. bij voorkeur ook buiten Leiden". Binnenkort staat een optreden in de Leidsche Schouiuburg op het program ma. Op de foto: een scène uit het nieuwe cabaretproaram ma. Inzet: Floris de Graaf (Van onze Hilversum»* correspondent) „Ik heb nog nooit zoiets meege maakt, wat een ellende", verzuchtte Ageeth Scherphuis gisteravond opge lucht na afloop van de televisieuit zending „Entree met Danny Kaye", waarin zij als gastvrouw had gefun geerd. Terwijl Ageeth in de kleed kamer wat uitrustte, begaven Danny Kaye en Prinses Beatrix en Prins Claus zich naar de foyer van de Sin ger concertzaal. Daar maakte het prinselijk paar een ongedwongen praatje met de medewerkers van het aan Unicef gewijde programma. Gastvrouwe Ageeth („Ik ben he lemaal in de war") vertelde nadat het wat rustiger was geworden dat zij het toneel opgegaan was zonder dat er wat was gerepeteerd. Al in Parijs hadden zij en regisseur Ger Roos dinsdagochtend geprobeerd af spraken met Danny Kaye te maken, maar dat was niet gelukt. Aandrin gen in Amsterdam had ook geen succes. „Het is niet Danny Kaye, waar alles om draait", zei Ageeth „maar de producer van zijn Ameri kaanse televisieshows. Die kwam in het Hilton-hotel vertellen dat er van een show geen sprake kon zijn. Ten slotte stemde hij na aandringen toch in met een interview van 25 minu ten. Maar er mochten geen afspra ken worden gemaakt. Trouwens als je Danny Kaye wat vraagt maakt hij een grapje. Dertig seconden voor dat ik op moest, kwam die producer Toch een show „Toen Danny Kaye er eenmaal was, was de ergste nervositeit voor bij, maar ja, je zit dan nog met het probleem dat hij misschien na vijf minuten al wil verdwijnen, wat dan?" Danny Kaye verdween echter niet na vijf minuten en hij maakte er toch nog een kleine show van. Maar Ger Roos had iets meer van hem verwacht. „Ik heb het alle maal met mijn camera's kunnen vol gen, maar ik had gedacht dat er iets meer actie in zou komen". Een gedeelte van het programma was wel gerepeteerd: dat voor de komst van Danny Kaye. De teksten waren van Eli Asser. Maar de diri gent van de Damrakkertjes leek het ingrijpen van de komiek in de zang van zijn koor maar moeilijk te kun nen verwerken. ADVERTENTIE Voor GOUD Juwelier Horloger V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. NEDERLAND 1 NCRV 7.00 uur 7.35 uur 9.50 uur 10.35 uur 10.40 uur 10.45 uur 11.00 uur 11.30 uur Nieuws in het kort. NTS Pipo de Clown, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Mensen in de sport NTS-journaal Attentie, actualiteiten Een stuk van jezelf, thriller Later is te laat. documentaire The four sounds NTS-journaal Pauze Teleac, tv-cursus Sluiting NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws In het kort, NTS 8.01 uur Mogul, film 8.50 uur Achter het nieuws, actualiteiten 9.15 uur De Graaf van Monte Christo, film 9.40 uur Presentatie van actuele muziek 10.15 uur NTS-journaal 10.20 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 2 8.05 i actie. (Foto LD/Holvast) „We hebben het niet geweten en cfióteren. (an c Hilversumse correspondent) langst i oude fili> archieven te putten. Ik wilde natuurlijk ook op namen uit het toenmalige Neder lands Indië. Het filmmateriaal uit de tijd dat Indonesië nog Nederlands was, terwijl het vaderland al werd bezet, zijn in het bezit van de R.VJD. Men mocht deze documentatie niet beschikbaar stellen, tenzij we toe stemming van de regering zouden hebben. Men is er nogal voorzichtig mee, omdat men in geen enkel op zicht narigheid met de huidige Indo- nesisohe leiders wil hebben". Archieven Leo Kool van de VPRO-televisie is drie maanden geleden begonnen aan zyn grote reportage „Voor en na Pearl Harbour", het verslag over de groei van de militaire macht van Ja pan en de aanval van Japan op de Amerikaanse vlootbasis Pearl Har bour op Hawaï in de ochtend van 7 december 1941. Dat is straks 25 jaar geleden. De uitzending is op za terdag 10 december. Van die drie maanden heeft Leo Kool zes weken gereisd in Amerika, in Japan en Hawaï zelf om „oogge tuigen" van die overval te Intervie wen en om authentiek documentatie materiaal te verzamelen uit oorlogs archieven. Hij sprak ook met Japanse officieren uit de tijd van Pearl Har bour en militaire leiders. „Ik heb niet de minste moeite ondervonden om deze mensen bereid te vinden hun ervaringen en visie, van toen en thans, aan mij te vertellen". In Ame rika kreeg Kool alle medewerking om oude films, opgenomen door oorlogs- j taire komt ook aan de orde dat de correspondenten, die meegingen bij autoriteiten in de Verenigde EStaten de eerste aanvalsgolven in de Pad- j van de beraamde overval op Pearl fic, te bemachtigen. „Vreemd, maar j Harbour ruimschoots tevoren op de in ons land duurde het nog het'hoogte waren: men denkt thans dat Maar het is Kool tenslotte toch ge lukt uit de archieven te putten van Amerika, Japan, Engeland en eigen land. Er zijn opnamen bij die nog nimmer publiekelijk zijn getoond. Leo Kool heeft gesprekken gevoerd met onder meer prof. dr. Gordon W. Prange, kolonel onder McArthur, nu hoogleraar in de moderne geschiede nis in Maryland. Deze heeft zich spe ciaal toegelegd op de bestudering van de geschiedenis van de Pearl Harbour-zaak; binnenkort verschijnt boek hierover. In de documen de toenmalige president de aanval als een geschikte aanleiding tot de oorlog heeft beschouwd. Er zijn ook interessante gesprekken opgenomen met generaal Minoroe Genda, de man die de Japanse aan val op Pearl Harbour ontwierp. Hij werd later chef staf van de Japanse luchtmacht en is thans parlements lid. Japanse eer De documentaire met eigen op namen van cameraman Jaap Buys begint met de Japanse aanval, in 1931, op Oost-Azië, laat vervolgens de bewapening en versterking van de vloot zien. de mars door China, het verbond met Duitsland en Italië, en de overval op Pearl Harbour op 7 de cember, waarvoor de vloot van Ja pan 3500 zeemijlen moest varen. Hierop ligt het accent De verdere ge beurtenissen in de Stille Oceaan worden met zevenmijls-laarzen be handeld. Balans tenslotte van deze Pacific-strijd: 200.000 geallieerde do den, 1.270.000 Japanse. Eén der merk waardigste verklaringen van Japanse zijde: wij hebben nooit geweten, toen we naar Pearl Harbour opstoomden. dat onze regering Amerika geen oor logsverklaring had gezonden. Ja panse eer liet zoiets, als zo'n laffe onverhoedse overval, eigenlijk niet toe. Wij hebben het niet geweten ADVERTENTIE Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker. het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit te komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van 100,krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van f 25,r-. Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoeveel Over een gespaard bedrag In spaar bewijzen per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,2) Per deelnemer maximaal f 260.— SpMrprsmle per deelnemer maximeel f 50/—. Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500, spaart in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan f 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20%. Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was: 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratie brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT I „Makkers, staakt De makers van de hoofdfilm „Makkers staakt uw wild ge- E raas", Fons Rademakers (regie) en Jan Blokker (scenario) heb- ben hun geesteskind samen te- ruggezien. Niet zonder vertede- ring, al is Rademakers het niet H eens met hen die „Makkers" zijn (eigenlijk) beste film vinden. Jan Blokker vond het nog wel steeds een aardige film, maar was ervan overtuigd dat hij hem vandaag de dag grimmiger zou hebben geschreven, met minder zingende kindertjes, en de beste scène (Guus Hermus als Sinter klaas (vileiner) uitgebuit. „Maar vergeet niet dat hij al 7 jaar oud is", pleitte hy. Er werd uit stekend. „filmisch" gespeeld, met name door Ank van der Moer, Jan Teulings, Yoka Berretti, Ellen Vogel, Guus Hermus en Manfred de Graaf. Een aparte verdienste van de film is nog, dat het Amsterdamse Fredriks- plein, inclusief de Galerij, erin is vastgelegd, waardoor het ook nog een document voor het ge meentearchief is geworden. Toneelprijzen Ank van der Moer presenteer de op Nederland II het AVRO- kunstconcours, na de harpistes van de vorige keer ditmaal ge wijd aan het toneel. Door een groot aantal toneelcritici waren Atha Coster, Els van Rooden, E Christine Ewert, Aart Staartjes, Jeroen Krabbé en Carol Linssen uitverkoren om mee te dingen naar de prijzen. Christine Ewert had echter verstek moeten laten gaan omdat zij in verwachting is. Een jury van 5 toneelcritici wees de prijzen aan. Allereerst werd het verrassende en veelbe- lovende peil geroemd. Winnaars waren: 1. Linssen (f750). 2. Els van Rooden (f650), 3. Krabbé (f300), 4. Staartjes (f200) en 5. Etha Coster (f100). Danny Kaye j De avond was begonnen met Danny Kaye, die dapper onder- E steund door Ageeth Scherphuis een hartverwarmende „one man- show" weggaf, waaraan ieder- een mocht meedoen. Omdat de een of andere sukkel besloten had dat van alle programma's alleen het journaal nooit en te nimmer een minuut later mag E beginnen (behalve als er storing is natuurlijk, maar dn is mach- tiger en blijkbaar leuker dan E Danny Kaye) werd hij voor het eigenlijke einde, om 8 uur, al weggedraaid. Op de andere E zender eindigde de AVRO met oud-minister Samkalden, waar- voor wij naar elders verwijzen. iiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir NOVEMBER V erzoekprogr. oord af. 19.00 RVU": Audiovisuele middelen bij Taal onderwijs J Ommen 20e55°T\vSt jonge voetbaltrainer spreken l. NRU;d20.00 Om- solist: opera-aria's. generatie baltrainei 21.15 Lichte grammuz. I so. mythe en werkelijk taire. '16.00 Nws. 16.02 Radio Jazz ma- gazine. 16.25 Oosteuropese kroniek. 16.45 Metropole-orkestamusements- muz. 17.10 Licht instrumentaal kwartet en zangsollst. 17.30 Radloweekjournaal. Hilversum 3. FM en 240 ni NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Orkestraal allerlei (gr.). 9.30 Leger des Heilsmuz. lementsoverzicht. 24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Amerika 1 termijnen, lezing. 18.20 Licht plani spel. 130 Jazz-rondo. 18.50 Inform: tie over Informatie. 19.00 Voor Jon) mensen. 19,30 Lezen en schrijven. 1 terair progr. 20.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA Dver de 4e lijn) I. Giovanni Gast min.). 11 Contento II Premiato' 18-20 uur. 12 Ballettl (22 II Premiato l'Inamorato II Piacere La Bel- lezza Glorie d'Amore l'Accesco Caccla d'Amore II Martellato II Belhumore Amor Vittorloso Pro Muslca Antl- Corèlli, Speme i o.l.v. Saffor Cape I. Arcangelo C Gigue, Badinerie (7 Zagreg oJ.v. Antoni Menuet. Gavotte (8 Solisten van ro. I Virtuosi i'Archi dl Mllano (gr.). 10.30 Licht 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., rej lichte grammuz. Lichte muz. 17.00' Nws. Sportshow: reportages, uitslagen. mentaren en lichte plaatjes. TELEVISIEPROGRAMMA'S de clown. VARA: 19.05 Rawhl'dê, TV- fllm. 19.55 Reaktie op reaktles. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Wie verre reizen doeteen muzikale soiréc. 21.15 Tel uit Je winst: quiz. 22.00 Opus 13, amusementsprogr. NTS: 23.00-23 05 programma. 20.35 Polltlemust film (afl. 2). 21.35 Attentie. 22.00 Mor gen is het zondag. NTS: 22 05-22 10 V. Baldassare Galuppi. „II Fllisofo dl Campagna" (64 min.). Anna Moffo. sopraan .-Eugenia); Elena Rlzzlerl, so praan (Lesbina): Mario Petri, bas (Do Tritemo; Florlndo Andreolll, tenor (Ri- naldo); Rolando Panrai, bas (Nardo); Instrumentale Groep van het Colle- Muslcum Italicum; Solisten: I. osi dl Roma; Cembalo: Romeo Ollveeri; Dirigent: Renato Fasano. OOR ZATERDAG 26 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. kerkorgelmuz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke Overwegir- progr. (8.: Franse les KRO: 17.00 VARA: 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7223 1 gr am .muz. VPRO: 7.55 Voor de klnde- Najaarsmuziekfeest in 12.30 Actueel naar werken lezing, sportnieuws. 13.00 Nw: Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr 14.15 Uitlaat, progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz magazine. 15.25 Picas- Raad gaat t. v.-hij ken (Van onze Haarlemse correspondent) Tijdens de eerste dag van de be grotingsbehandelingen in Haarlem op woesdag 7 december zullen televi sie-toestellen in de raadszaal staan opgesteld. Ze zullen de raadsleden in de gelegenheid stellen de uitzending van het programma „Inburgeren" te zien. In dit programma is namelijk een groot aantal opnames verwerkt die in Haarlem zijn gemaakt. Als voorbeeld van een goede benadering van de democratie worden onder meer de burgeravonden in Haarlem ten voorbeeld gesteld. Deze burger avonden worden elke vrijdagavond ln het Haarlemse stadhuis gehouden. Ze zijn bedoeld om de 21-Jarigen kennis te laten maken met de ge meente-politiek. Voorts hebben ze een gezellig en ontspannend karak ter. Zo ls er onder meer gelegenheid tot dansen in de statige eeuwenoude Gravenzaal van het Haarlemse stad huis. Burgemeester Cremers wilde raadsleden de kans niet ontne- i om zichzelf op de beeldbuis te zien.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5