[n Leiden geen plaats woningwetwoningen Mevr. Idenburg Ridder Orde Oranje Nassau Miele CITROENGENEVER CITROENBRANDEWIJN Contingent 1966 nog niet gebouwd PULLOVERS 15,90 Warme hulde bij afscheid na lange honoraire arbeid BERl DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA riepen uit de Memorie van intwoord Leidse begroting ADVERTENTIE Drink uit of thuis die opwekken de Bootz Citroengenever. Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. f 9,20 per liter i CITROENGEN EVER Fijnproevers vragen altijd naar Bootz Citróenbrandewijn. Vol van smaak, het beste wat u koopt: f 7,90 per liter Een vraag, welke reeds jaren achtereen in een Leidse begroting erugkeert, is die over een nieuwe veemarkt, waarvoor door Ged. Staten van Zuid-Holland nog steeds geen goedkeuring is ver trekt. Ueen goedkeuring lig?? Veemarkthal De bezwaren van G.S., zo leren in de Memorie van Antwoord de begroting voor 1967, richten ich in hoofdzaak, tegen de hoog- het exploitatie-tekort. In hun overwegingen nemen Ged. aanmerking de verwach- ngen, welke zij ten aanzien van het sekomstige budgettaire beeld van eiden hebben, mede naar aanlei- het tekort op de gewone ienst van de begroting voor 1966, ïrwijl zij voorts rekening houden uïer iet de financiële lasten van andere, ?eds in uitvoering zijnde of op het oed, rogramma staande objecten. (Ged. Staten hebben B. en W. in ïrweging gegeven, te trachten door laging van de uitgaven dan wel Dr verhoging van de inkomsten het kort, tot een meer aanvaardbaar terug te brengen. Voorts is B. en W. de vraag ge- ian rteld of zij de markt voor Leiden, in- Ben niet tot een financieel verant woorde exploitatie zou kunnen wor- j ra gekomen, wel zouden moeten ffldhaven. Wellicht is het mogelijk, aldus het «idse College, door een geringe ver ft» van de geraamde tarieven er 'et exploitatie-tekort te vermin- oet, eren. Hoge verwachtingen daarom- >r go trent mogen evenwel niet worden ge- toesterd, mede omdat ook de-bouw kosten intussen een stijging zullen rertonen. Ook leven B. en W. nog in ifwachting van hun verzoek om als. .jH|Kntrumgemeente in verband met iet marktwezen een verfijningsuit- kering uit het gemeentefonds te ierkrijgen. ADVERTENTIE Wollen heren met V-hals J denkt wel om onze folde - die U is thuisbezorgd - te lezen. TE KUST EN TE KEUR Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 M1DZA Vooralsnog denken B. en W. niet aan een verhoging van de marktta- rieven. De alcomodatie van de oude veemarkt en de moeilijkheden van aan- en afvoer zijn van dien aard, dat een aanmerkelijke verhoging van de tarieven, zolang er onzeker heid bestaat inzake het tijdstip van gereed komen van de nieuwe hal, vooralsnog niet in de rede ligt. Wel ligt het in de bedoeling van B. en W. om in de periode, direct voorafgaande aan de ingebruikne ming van de nieuwe hal, de tarie ven te verhogen. In aanbouw 966 woningen Op 30 september 1966 waren in aangouw: 266 permiewoningen voor 'erhuur; geen premiewoningen voor de verkoop en 710 woningen in de vrije sector. Aan woningbouwverenigingen, zijn de laatste tijd geen nieuwe complex woningwetwoningen toegewezen, omdat het College uitbreiding van woningbezit van de Gem. Wo ningstichting noodzakelijk achtte, vooral met het oog op de sanering de stad en de daarvoor nood zakelijke doorstroming. De woningbouwverenigingen zul len ingevolge de nieuwe Woningwet voorzoveel nodig bij de ontwikkeling de aan deze gemeente toege voegde gebieden (o.a. de Merenwijk) worden betrokken. Geen enkele woning Van het woningcontingent 1966, groot 256 woningen, wordt geen en kele woning binnen Leiden gebouwd. Tot heden kon nog niet met deze bouw een aanvang worden gemaakt, omdat de bouw van woningwetwo ningen in Leiderdorp alleen te ver wezenlijken is in samenhang met de particuliere woningbouw aldaar. De- laatste echter wordt bemoeilijkt door de financiële omstandigheden van het ogenblik. In het Bouwdistrict Leidse agglo meratie en Bollenstreek heeft mo menteel geen enkele gemeente vol doende bouwgrond en/of goedge keurde bouwplannen voor woning wetwoningen beschikbaar. Onbewoonde woningen (40) Op 25 oktober j.l. waren 40 wonin gen onbewoond en te koop aange boden. Hierbij zyn de kort geleden ed gekomen vrije sectorwoningen buiten beschouwing gelaten. Van de- 40 woningen zijn 14 woningen niet langer dan ongeveer drie maanden onbewoond; 16 woningen ongeveer drie tot zes maanden; 6 woningen ongeveer zes tot negen maanden; 4 woningen negen maanden of langer. Van de laatstgenoemde groep zijn 3 woningen reeds in september of oktober 1965 te koop aangeboden. Op 25 oktober waren voor 94 pan den, die langer dan 3 maanden leeg staan, nog geen woonvergunningen verstrekt. Het betreft hier 36 win kelpanden, 26 koopwoningen en 32 huurwoningen. In het genoemde Hoewel er momenteel in Leiden nog een aantal wo ningwetwoningen in aanbouw is, werd uit het woningcontin gent van 1966, groot 256 wonin gen, geen enkele woning binnen Leiden gebouwd. Ook in de bui tengemeenten kon dit contingent niet geplaatst worden. (Fot-o LD/Holvaefc) aantal zijn niet begrepen panden, die voor afbraak bestemd zijn. Onder de 32 huurwoningen bevin den zich 15 woningen, waarvoor geen huungeigadigdlen zijn, zeer waar schijnlijk in verband met de slechte kwaliteit van deze panden. R.k. begraafplaats Het ligt in het voornemen om in het gebied, gelegen tussen de Vliet en de rijksweg 4a, het zogenaamde Vlietpark, een terrein te reserveren voor de aanleg van een r.k. be graafplaats. Met de verbreding van het gedeel te van de Morssingel tussen het rondpoint bij het Plesmanviaduct en de Stationsweg, zal vermoedelijk nog dit jaar een begin worden gemaakt. Met de werkzaamheden ter ophef fing van de oneffenheden in het wegd ek van de Churchill laan is in middels begonnen. Thans wordt op het wegdek een laag asfaltfunde- ringsmateriaal aangebracht, waar- Ie wegverharding in het voorjaar 1967 van eer worden voorzien Demp ien Hoewel B. en W. er met het oog op de waterhuishouding niet aan den ken met een voorstel tot demping de Nieuwe Rijn te komen, is een onderzoek, met betrekking tot de demping van de Oude Rijn, nog niet afgesloten. Vaarroute B. en W. verwachten, dat de om legging van de vaarroute onvoor ziene financiële omstandigheden voorbehouden omstreeks 1970 zal zijn voltooid. In diit verband wijzen zij er op, dat de Kroon tot onteigening ten name van de provincie van de gronden ten behoeve van die aanleg van het ka naal ter plaatse van de Korte Vliet heeft besloten, waardoor de verwer ving van de nodige gronden is ver zekerd. Voorts is de onderbouw van de Hooghkamerbrug in de Voorsoho- terweg in 1966 aanbesteed, terwijl de bouw van de brug ter vervanging van de Waddingersluis in de Haag- weg eveneens bij de provincie in voorbereiding is. Urgentielijst scholenbouw B. en W. hebben de desbetreffende inspecteurs verzocht c.q. zijn voor nemens hun te verzoeken de volgen de scholen op de urgentielijst scho lenbouw 1967 te plaatsen: openbare school voor u.l.o. in het Morskwar- tier ter vervanging van het gebouw Plesmanlaan, openbare school voor g.l.o. in het Morskwarüier, neutrale school voor g.l.o. aan de Vondellaan, ter vervanging van het gebouw Noordeinde 1, uitbreiding met één lokaal van hervormde kleuter school César Franckstraat, uitbrei ding met één lokaal van de openba re kleuterschool Valeriusstraat, r.k. kleuterschool aan de Boshuizerlaan, openbare kleuterschool nabij de Brahmslaan, r. k. kleuterschool aan de Bachstraat, hervormde kleuter school aan de Sumatrastraat, gere formeerde kleuterschool aan de Su- rinamestraat, ter vervanging van het gebouw Herensingel 28 en prot. chr. kleuterschool in het Morskwartier. HERDENKING 26 NOVEMBER Ook dit jaar worden in een twin tigtal plaatsen in Nederland, te Brus sel, Parijs en Londen bijeenkomsten georganiseerd voor oud-alumni van de Leidse universiteit, ter herdenking van 26 november 1940, de dag waarop prof. mr. R. P. Cleveringa zijn rede hield naar aanleiding van het feit, dat de Joodse hoogleraren op last van de Duitse bezetter uit hun functie werden ontheven. Deze rede vond' grote weerklank onder de oud-alum ni, die 't universitaire verzet daarop hun steun gaven. Vandaar dat deze dag na de oorlog gekozen werd voor bijeenkomsten voor de Leidse oud- alumni, met als sprekers Leidse hoog leraren, stafleden en studenten. In Nederland worden de bijeen komsten gehouden in Alkmaar, Am sterdam, Arnhem, Breda, Delden, Eindhoven, Gorcum, Gouda, 's Gra- venhage, Groningen, Haarlem, Heer len, 's Hertogenbosch, Laren (N.H.), Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. De or ganisatie gaat uit van het Leidsch Universiteits-Fonds en de Stichting Pro Civitate, met. behulp van vele plaatselijke comité's. Te Leiden vindt de herdenkings plechtigheid in de Pieterskerk dit jaar plaats op vrijdag 25 november. Prof. dr. B. W. Schaper zal een rede getiteld Tussen gisteren en morgen" PROMOTIE De heer J. A. Oele, op de afdeling Struoturele en toege paste Geologie van het Geologisch en Mineralogisch Instituut, werd aan de Leidse universiteit bevorderd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „The structural histo ry of the vail ferrera area, the stran- sitionzone between the Aston Massif and the Sa-at-allarera Antiolinoriium (Central Pyrenees. France, Spain)". Promotor was prof. dr. L. U. de Sit ter. De heer J. A. Oele werd in Rot terdam geboren en woont thans In Leiden. Dankbaarheid was het hoofdthema van de korte plechtigheid in besloten kring, tijdens welke gistermiddag afscheid werd geno men van mevr. OC. D. Idenbura-Sieoenbeek van Heukelom als conservatrice van het Leids Academisch Historisch Museum. Voor die dankbaarheid was aanleiding genoeg: van de zijde van de Uni versiteit voor het vele werk. dat mevr. Idenburg gedurende vijfen dertig jaar honorair heeft verricht, en voor de museumcollectie die zij aan de zorgen van goede krachten kon toevertrouwen: van de zijde van de scheidende conservatrice dankbaarheid voor de steun, bij haar werk ondervonden, en voor haar benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke onderscheiding een even pas sende als verrassende waardering betekende van de arbeid, die een belangrijk deel van haar leven vulde. Pionierswerk Het Historisch Museum van Leidse Universiteit, dat beheerd wordt door de Historische Commissie w van mevr. Idenburg tientallen jaren secretaresse is geweest, is onder haar leiding tot stand gekomen en tol rijke collectie uitgegroeid. Toen zij in 1930 de taak op zich nam on lacune tussen Universiteitsbibliotheek en administratief archief op te vul- ijem, was zij al enige tijd arohivarisch administratief en bibliothecarisch werkzaam geweest bij het Maurits- huis in Den Haag en het Leidse Pirebenitenkabineit. De daarin opgeda ne ervaringen zijn wel een steun ge weest voor haar latere museur beid, maar deze stelde haar toch voor geheel nieuwe problemen. Voor al in de eerste tijd was deze taak namelijk een pioniersarbeid, w voor zij geheel op eigen kracht de wegen en middelen zou moeten vin den. Van de grond af heeft zij het museumbezit opgebouwd door i kopen op veilingen, door het „be werken" van oud-alumni, door het nasnuffelen van archieven en boe dels. Zij heeft dit werk vijfendertig jaren voortgezet zonder hiervoor ooit ADVERTENTIE er is geen betere! OOK IN HET KLEINE IS MIELE GROOT! Zoals dit strijkijzer. Vederlicht met grote zooiplaat, die snel en gelijkmatig warm wordt. De regelknop kunt u instellen voor elke soort textiel. Prijs: 28,75 gesalarieerd te zijn geweest. Dezer laatste omstandigheid heeft het nog moeilijk gemaakt, een opvolger voor haar te vinden. Hiervoor moest eerst een gesalarieerde post worden ge schapen, hetgeen enige tijd geleden kon worden verwezenlijkt. Als secretaresse van de Historische Commissie heeft mevr. Idenburg voorts veel bijgedragen aan de tot stand koming van het Album Scho- lasticum, waarvan binnenkort een nieuwe uitgave zal verschijnen, en van het In Memoriam, waarin de namen van de alumni en oud-alum ni van de Leidse Universiteit zijn verzameld, die in de oorlog om het leven zijn gekomen. Niet alleen in haar honoraire functies, ook als echtgenote van de vroegere secretaris van curatoren heeft mevr. Idenburg een voon staande plaats in de universitaire gemeenschap bekleed. In de bezet tingsjaren, die eigen problemen voor het museumbezit meebracht, heeft zij voorts de helpende hand geboden waar dat mogelijk was in de moei lijkheden, die zich in de universi taire gemeenschap voordeden. Koppig Voor dit alles werd haar gisteren in het Snouck Hurgronjehuis in een kring van enkele tientallen genodig den warme dank gebracht. De voorzitter van de Historische Commissie, prof. dr. I. Schöffer, ty peerde haar werk en persoon met de term „koppig": met een nimmer ver flauwend doorzettingsvermogen heeft zij gedaan gekregen, wat dikwijls on mogelijk leek. Museumwerk is over het algemeen moeilijk, omdat de fi nanciële middelen zelden toereikend zijn. Dit gold zeker voor het werk van mevr. Idenburg, die een museum bezit van de grond af moest opbou wen. Zij heeft dit werk niet alleen met koppigheid, maar ook met ver stand verricht; bovendien hebben de bezettingsjaren getoond, dat zij over een warm en meelevend hart be- Burgemeester Van der Willi gen speldt mevr. Idenburg het Ridderkruis van de Orde van Oranje Nassau op. (Foto LD/Holvoet) schikt. Zij is daarmee een van de „horzels" van de universiteit gewor den. Het deed spreker goed, dat de Historische Commissie bij dit af scheid de voortzetting van het werk in goede handen te weten en de hulsvesting van het bezit na vele omzwervingen goed verzorgd. Als af scheidsgeschenk bood prof. Schöffer mevr. Idenburg een boek aan. Burgemeester mi*. G. C. van der Willigen voerde het woord als cu rator van de Universiteit, namens de stad en als burgemeester. Hij dankte mevr. Idenburg voor haar arbeid, en sprak er zijn vreugde over uit, haar benoeming tot Ridder ln de Orde van Oranje Nassau te mogen bekend maken. Mevr. Idenburg dankte tenslotte voor de waardering, die zij bij dit afscheid mocht ondervinden, voorde medewerking van zeer velen in de tientallen jaren van haar arbeid, en voor de toewijding van hen, die de door haar vergaarde collectie verder beheren. ADVERTENTIE „Gejo" Kousenhuis Haarlemmerstraat 8, Leiden - Tel. 20422 Babyvoeding naar Italië Hesfc Nederlandse oode Kruis heeft van daag per trein een grote party baby- en kleutervoeding, dekens en wollen truien (beschikbaar gesteld door de Nederlandse regering) naar het rampgebied in Italië verzonden. De totale waarde van deze zending be draagt f71.000. ADVERTENTIE ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 Ook in briljant. Altyd voordelig, 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3