1^P; Expositie vol verrassingen Veel vis voor de kust van Zuid-Amerika Zeehospitium Katwijk is Boskoop dankbaar Franse grafiek uit de 19de eeuw Woe is dat nogelijk? Smarties eikchocolade dragees 'nHele boel voor maar één kwartje Samkalden achter klachtenbeleid van justitie Amsterdam een STERK STI BENDER 15.90 PONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD en evenaarden die van het schilderij. Ook de portretkunst verdient in dift geheel de volledige aandacht. Men denke o.a. aan het fameuze por tret van Gabriel Cartois, Kardinaal de Pressigny. ambassadeur van Frankrijk in Rome, door Ingres in I 1818 vervaardigd. Wij noemden deze expositie er een j vol verrassingenin dit verband be- J zie men o.a. ook de ontroerende uit- j beeldingen van kinderen door Mary Cassatt '18451927), de Amerikaanse leerlinge van Renoir en Degas. Van Victor Hugo, die tezamen met j Goethe en William Blake een van de I weinige schrijvers was. die zich ook I met de grafische kunst bezig hield j en die zijn werken steeds ran zelfge- j maakte lijs'en voorzag, is diens ets „De storm" te zien. Zo zouden wij kunnen doorgaan, U j op talrijke andere bijzonderheden at- j tent te maken. Het beste is echter deze zeldzame expositie zelf te gaan zien en dan aan de hand van de 1 I verzorgde catalogus, die U over alle j kunstenaars en hun werken gedetail leerd inlicht. ten expositie vol exquise en subtiele verrassingen is die, welke rijd is aan de „Franse grafiek uit de 19de eeuw". Zij werd ter tgenheid van de Franse week met deskundig inzicht ingericht or de wetenschappelijk assistente mej. Thijssen en de student in kunstgeschiedenis de heer Frank Robinson en is tot 12 december lien in het museum „De Lakenhal". Onder grote belangstelling is deze belangwekkende tentoonstelling termiddag geopend door de heer H. J. Muhl, verbonden aan het mtenkabinet der Rijksuniversiteit. opeenvolging van talloze (ische werken, welike elk voor zich Klacht verdienen en waaronder de ïografire, dlie haar formidabele op- nst in cüe 19de eeuw onderging, een andere plaats inneemt, wordt in selecte variatie, zowel wat de matiek als de techniek betreft, overzicht gegeven van een evo- welke eohter ook. o.a. door de dacht die besteed werd aan het idelsdrukwerk, in artistiek opzicht ar inzinkingen heeft gekend. De ADVERTENTIE ontdekking van de kleurenlitho (in 1796 door Senefeldier) voerde intus sen naar veel grotere mogelijkheden. Namen van wereldvermaarde mees ters ontbreken vanzelfsprekend niet. Men denke aan vooraanstaande kun stenaars als Delacroix, Géricault, Co- rot. Bonnard, Besnard, Ingres, Mil let. Manet. Redon. Pisarro, Cézanme, Vuillard. Degas, Steinlen en Tou louse-Lautrec. Daarnaast is er nog een stroom van andere, minder bekende figuren, wier werken het bezichtigen toch ook alleszins waard zijn en waarvan men geboeid kan kennis nemen. Het is daarbij merkwaardig te con stateren. dat de beste schilders veelal ook de beste prenten hebben gemaakt. In de uitgebreide collectie nemen ook affiches een ruime plaats in. De liitho's groeiden in de loop van tijd uit naar steeds grotere formaten Ontdekking van Duitse expeditie ADVERTENTIE Parijzenaars manifesteerden tegen regering onze Parijse correspondent) indrukwekkende optocht rvan het aantal deelnemers door organisators op 30.000 werd ge it, heeft gisteren voor de Parijse idsbeurs tegen de sociale politiek de regering geprotesteerd. Ook in «re Franse steden hebben beto- ien en ook korte stakingen plaats mden. De manifestatie in Parijs tt het hoogste aantal arbeiders en tenaren op de been gebracht dat laatste jaren bij zulke betogingen i kon worden geregistreerd. De tlng waarbij verscheidene vak- dsleiders het woord hebben ge en door de betogers luidkeels bekende slogans „Chariot, onze !en" en „Pompidou, nos sous" den uitgeroepen, heeft overigens kalm verloop gehad. In de buurt de Place de la Republique werd bet autoverkeer gedurende ver- eidene uren volledig gestremd. ADVERTENTIE antwoord... melange-dekblad, nieuwe dekblad - een melange 'hetbeste uit de fijnste tabakken aakt volledig automatische ver- fdiging mogelijk. Daarom is de 'vanWascana ongelooflijk laag. I/ASCANA met melange dekblad tfa licht, extra geurig Commentaar op t.v.-uitzending „Naar mijn mening is het noodza kelijk de klachtenprocedure te ver beteren en doorzichtiger te maken om het vertrouwen in de politie te bewaren of te herstellen". Dit zei oud-minister van Justitie prof. mr. I. Samkalden gisteravond in een extra uitzending van AVRO's Televizier van maandag, waarin een aantal klachten tegen het optreden van de Amsterdamse politie werd belicht. Prof. Samkalden zei: „Het klachten beleid van de Amsterdamse officier van justitie vind ik volkomen juist'. De extra uitzending had plaats op verzoek van de minister, die tijdens de opname van het AVRO-program- ma meende zich van commentaar te moeten onthouden, omdat hij toen niet kon weten of hij op het tijd stip van de uitzending nog minister zou zijn of niet. Thans sprak hij als ambteloos burger, ofschoon hij ver antwoordelijk is geweest voor het klachtenbeleid van de justitie in de periode sinds de tiende maart. Onder indruk Prof. Samkalden. die zich gister middag in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag het tv-filmpje van maandag liet voordraaien, zei onder de indruk te zijn van wat hfj had gezien. „De film toont duidelijk, dat degenen die een klacht tegen het op treden van de politie indienen en doze in een Kafkaiaans vacuum ziet geraken, een bijzonder onbevredi gend gevoel krijgen". De oud-minister zei, dat deze za ken reeds op 19 oktober in de open bare commissievergadering van de Tweede Kamer aan de orde zouden zijn gesteld als deze vergadering niet door de kabinetscrisis was uitgesteld. Het optreden van de politie en de verhouding politie-publiek stonden op de agenda. Prof. Samkalden zei het zeer juist te vinden, dat de AVRO maandag avond het filmpje had uitgezonden. H|j stelde, dat klachten over politie ambtenaren worden onderzocht door de Rijksrecherche en daar in goede handen zijn. Uit de tv-film bleek, dat de Rijksrecherche in het geval- Van Tijn heeft getracht de klager te beïnvloeden. Commentaar van prof. Samkalden: „Het is zeer on verstandig geweest van de Rijksre cherche, maar het bewijst dat wat daar gebeurt ook maar mensenwerk ls. Ik kan mij trouwens een soort gelijk geval herinneren, waarbij ik de procureur-generaal op de fout opmerkzaam heb gemaakt. Ik denk niet, dat zoiets nog zal voorkomen". Dat in negen van de vierenzeven tig in Amsterdam ingediende klach ten door de officier van Justite van een foutief optreden van de politie wordt gesproken, noemde de oud-mi- nister een hoog percentage, „hoger dan elders in het land bij dergelijke gelegenheden is voorgekomen". Hij achtte het begrijpelijk, dat de offi cier in die negen gevallen niet tot een strafvervolging is overgegaan. „In Amsterdam heeft zich het bij zondere verschijnsel voorgedaan dat de politie bij de onregelmatigheden massaal is opgetreden. Dat stelt zeer zware eisen aan de politiemannen, de bij incidentele overschrijding van hun bevoegdheden niet altijd de toeleg daartoe hadden. Het is daar om denkbaar, dat de officier volstaat met te adviseren de zaak met een disciplinaire maatregel af te doen" en Vragi Overigens zei prof. Samkalden, dat leder die van de officier van justitie verneemt dat zijn klacht niet tot een strafvervolging heeft geleid vol gens artikel 12 van het Wetboek van Strafvordering in beroep kan gaan bij het Gerechtshof. Inmiddels heeft zowel het tweede kamerlid Daams (P.v.d.,4.) als Sena tor v. Wijk (PSP) minister Struyck- en van Justitie vragen over deze zaak Vijf maanden van mei tot sep tember heeft de „Walter Her wig" (2000 BRT) van de Duitse Dienst voor Visserij-onderzoek in Hamburg het zeegebied tussen Porto Alegre en de Falklandeiianden on derzocht. Daarbij werden opwinden de dingen geconstateerd. De Duitse onderzoekers ontdekten, dat er voor de oostkust van Argentinië en Bra zilië enorme hoeveelheden vis in de oceaan aanwezig zijn. Een ontdekking, die voor de voed selvoorziening in deze landen van enorme betekenis is. In vele stre ken van Zuid-Amerika heerst voed selgebrek, vooral gebrek aan dierlijk eiwit. Argentijnse en Braziliaan se vissers vangen thans per jaar on geveer 250.000 ton vis. Over enkele jaren zouden in dit ge bied wel drie miljoen ton vis per jaar uit de zee kunnen worden opgehaald. Dit is althans de overtuiging van prof. dr. Ulrich Schmidt, die de leiding had van de expeditie met de „Walter Herwig". Hij is directeur van de Federale Dienst voor Visse rij-Onderzoek in Hamburg en wordt een der grootste deskundigen op vis serij gebied geacht. Op 250 verschillend© punten werd het „Shelf-plateau' van 1200 zeemij len onderzocht. De resultaten zijn dus geen toevallige ontdekkingen, maar een gevolg van systematisch zoeken naar goede visgronden. Dat dit onderzoek zoveel succes zou op leveren, had men niet verwacht. Zo kon men vaststellen, dat de „zeesnoek", merluza, de voornaam ste vis van de Argentijnse visserij, tijdens de wintermaanden van het zuiden naar het noorden trekt en in onmetelijk grote zwermen voor de kust van Patagonië verblijft. Op een diepte tot 200 meter zijn alhier vangsten van 18 ton per uur mo gelijk. Een nog rijkere opbrengst leveren diepten tussen 300 en 500 meter. ADVERTENTIE HANDWEEFTAFELKLEED "FINLAND" Een tafelkleed in moderne kleurstellingen en een de gelijke kwaliteit. In de maat 135x165 Daaruit heeft de „Herwig" in een enkel uur liefst 42 ton vis opgehaald. Dergelijke hoeveelheden worden zelfs op de beste visgronden van het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan niet gevangen. b'alklandhar ring In het gebied van Patagonië werd ook het tot dusver onbekende win terverblijf van de Falkiand-haring, in grote scholen voorkomende sprottensoort, gevonden. Deze vis is uitnemend geschikt als grondstof voor vismeelfabrieken. Voort9 vond men waar de ansjovis de wintermaanden door brengt in de golf van San Matias en ten Noord-Oosten van de mond van de La Plata-rivier. Daar verblijft de ze vis op diepten van 150 tot 300 me ter 's Nachts wanneer zij naar het oppervlak van de zee komen, kan de ansjovis gemakkelijk worden ge vangen. De resultaten van het onderzoek van de „Walter Herwig" zullen waar schijnlijk leiden, aldus werd in Buenos Aires van officiële, zijde me degedeeld, tot opbouw van een grote Argentijnse visconservenin- dustrie. Vier Argentijnse visse rijdeskundigen maakten de reis met het Duitse schip mee. Professor Schmidt heeft na af loop uitvoerige gesprekken gevoerd met de Argentijnse minister van Landbouw en Visserij. Ook werd hij door verschillende landen van Zuid- Amerika uitgenodigd om aldaar ver slag uit te brengen van zijn reis. ADV EK l'ENTIE MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachteo. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Waa het toch een bevlieging dan zijn Uv< enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl deskundig in klank Leiden. Hogewoerd 90 - tel 2C097 Speelgoed en nog veel meer voor de jeugdige patiëntjes NU Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA Mag ik u namens onze kinderen heel, heel harte lijk bedanken voor het vor stelijk geschenk. Boskoop oud en jong zijn we dankbaar voor het medele ven met onze inrichting en met de jeugdige patiëntjes, die hier worden verpleegd". Dat zei dr. E. H. J. Warns, directeur van het Rotter dams Zeehospitium in Kat wijk aan Zee gisteren toen ëen Boskoopse delegatie een grote hoeveelheid speelgoed, drie speeltafels van twee meter lengte, nuttige kleding, fruit en een envelop met inhoud kwam overhandigen voor het Sinterklaasfeest van de patiëntjes, die door hun ziek-zijn toch al zoveel moeten missen en die nu op 6 december royaal be dacht kunnen worden. Die Boskoopse delegatie be stond uit mevrouw R. v. d. Bongaard-Lefeber, me vrouw W. Wesselenberg- van der Heiden, mevrouw A. van der Kraats-Matze, mevrouw W. Hooftman- Jansen en de heer F. de Jong. De Boskopers werden bij hun aankomst in het Rotter dams Zeehospitium harte lijk begroet door de direc teur, dr. E. H. J. Warns, de directrice, zuster J. Kave laars, en het hoofd van de revalidatie-af deling, dr. T. Bakker die vergezeld was vaji zijn assistent dr. C. Nederburg. Er waren ook kinderen bij vertegenwoordigd77iaar die geloofden allang niet meer in Sinterklaas. Voor de anderen blijft het ge schenk een grote verras sing! Vreselijkwat een enorme hoeveelheid speelgoed", zei een verraste zuster Kave laars. Wat zullen de kinde ren daarvan veel plezier beleven. Leuk, dat ook de Boskoopse schooljeugd zo spontaan heeft meegehol pen". De bovenste foto geeft het moment iveer waarop me vrouw W. Hooftman-Jan- sen aan de directrice van het Rotterdams Zeehospi tium, zuster J. Kavelaars, de envelop met inhoud overhandigt en de foto hiernaast brengt een van de patiëntjes in beeld, die dit feestelijk gebeuren mocht bijwonen en als voorproefje even met een grote beer mocht spelen. L.D J v. Duyn- K&tvrlJk'Zt*

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23