GRATIS AMSTELPILS VRAAG EROM! Gaat Rusland met auto's concurreren? Zwartkop Shampodor Deze sleutelhanger nu bij deze 4 o£ die 6 iPECTACULAIRE CONTRACTEN 'AN FIAT EN RENAULT lei tl tcegeu. wagens, wielen en wat - - zo - bij - komt Russisch elftal tegen Graafschap nieuws Stadsauto Krachtiger Volvo's op basis van DAF Simca 1000 als bedrijfswagen Zwartkop Shampodor wast uw haar en geeft het tegelijk een decente make-up, aangepast aan uw haarkleur Zwartkop f PAGINA 11 Nadat Fiat in mei van dit jaar tn Renault (in samenwerking net Peugeot) in oktober specta- :ulaire contracten met de Sow- et-Unie hebben afgesloten om Russische personenauto-in- lustrie op poten te zetten, blij- en de berichten van verdere everantie door Westeuropese utofabrieken aan landen ach- het ijzeren gordijn maar loordruppelen. Fiat zal tegen 1970 10.000 auto's Hongarije leveren. Renault zal Bulgarije een assemblagefabriek r de R8 bouwen met een jaar- ipaciteit van voorlopig 3000 stuks, uiteindelijk van 12.000 stuks. Franse staatsfabriek zal ook oor 1970 10.000 auto's aan Hongarije veren en voorts in Pitest in Roe- :enië een assemblagefabriek inrich- t in 1969 zal starten met een ipaciteit van 30.000 auto's per jaar. Andere wind zijn allemaal berichten, die wijzen dat er achter het ijzeren irdijn een andere wind is gaan ten opzichte van de perso- enwagen. Chroesjtsjows politieke uit- hakeling, wiens kunstmatige be- rrking van het automobilisme door jn opvolgers als een economische iut werd beschouwd, heeft de hui- ige Russische premier, Kosigin in 1. aangekondigd dat aan de ?rsonenauto in het communistische een aanzienlijk belangrijke aats zal worden toegekend. Hij jndigde in een vijfjarenplan (van 1966 tot 1970) aan, dat de Russische personenwagenproduktie zou worden verhoogd van 200.000 in 1965 tot 800.000 in 1970. De formidabele achterstand kon Rusland echter niet op eigen houtje wegwerken. Dit zal thans geschieden in de eerste plaats door Fiat en -in tweede instantie door Renault. Fiat zal in de stad Togliatti (voorheen Stawropol) aan de Wolga een com plete au tof abri ek (inclusief een re searchcentrum en een 3.5 km lange proefbaan) bouwen met een eindca- paciteit (in 1970) van 2000 wagens per dag. Dat een Italiaanse autofa- briek haar medewerking verleent aan de vestiging van een auto-in dustrie in een Russische plaats, die genoemd is naar de in 1964 gestor ven Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti, is toeval. Vette kluif Renault, die ook gegadigde was van deze vette Russische kluif, zal nu meewerken de produktie van de Moskowits-fabriek in Moskou op te voeren van 82.000 <in 1965» tot 200.000 (in 1970) auto's per jaar. Dit alles gaat onder het mom, dat men de massamobilisering achter het ijzeren gordijn op gang wil bren gen. In de eerste jaren zal dat on getwijfeld ook wel hoofdzakelijk het geval zijn er er zal zelfs nog wel een tweede vijfjarenplan aan te pas moeten komen om de voorgenomen uitbreiding te verwezenlijken, maar men dient er toch ook terdege re kening mee te houden, dat het oost- blok met Rusland aan het hoofd in de toekomst een grote concurrent van de Westeuropese auto-industrie kan worden. De nieuwe Skodafabriek in Tsje- cho-Slowakije, tot stand gekomen met vooral Franse, maar ook En gelse hulp, steunt voor een belang rijk deel op de export. En zal dit met de thans in te richten au tof a- brieken in Rusland en zijn satelliet- landen ook niet het geval zijn? Het begint met assemblagefabrieken, daarna worden auto's van eigen ma kelij gefabriceerd en daarmee kan een belangrijke -concurrent zijn ge creëerd. Het Russische Olympische voetbal team speelt morgen in Doetinchem een oefenwedstrijd tegen de Graaf schap. De Russen, die met een groep van 25 personen, voor drie dagen naar Nederland komen, reizen daar na naar Mexico City voor een accli- matisatieperiode van enkele weken waarin een aantal wedstrijden wordt gespeeld. In de ploeg, die zich reeds enkele jaren voorbereidt op de Olym pische Spelen van 1968. zijn geen spelers opgenomen die aan de strijd om de wereldtitel of een Europacub- wedstrijd hebben deelgenomen. De Australische Daviscup-speler en ex-Wimbledonkampioen, Roy Emerson, heeft gisteren opnieuw een aanbod van de bond van professional tennisspelers om een jaar als prof te spelen van de hand gewezen. Als Emerson had toegehapt zou hem dat een bedrag van ongeveer 200.000 gld. hebben opgeleverd. Na een lang gesprek met de direc tie van de tabaksfabriek, waarvoor hij als public relations officer werkt, zag Emerson af van de aanbieding. Zijn huidige werkgever stelt hem in staat om zowel aan Davis Cup als andere toernooien deel te nemen. De Amerikaanse professor dr. Darrel van de Californische univer siteit heeft voorgesteld de rode ach terlichten van auto's te vervangen door blauw-groene, daar deze kleur een gemakkelijker schatten van de afstand der voorliggers mogelijk zou maken. De employees van Ford Enge land zijn verplicht de autogordels te gebruiken als zij een van de 2500 firmawagens gebruiken. Bij Ford Nederland is deze regeling reeds een jaar van kracht. De Engelse firma Joseph Lu cas introduceerde een ruitewisser, die niet alleen voortdurend over de ruit kan vegen, maar naar verkiezing (als het bijvoorbeeld niet zo hard regent) na iedere slag een bepaalde tijd wacht. Dergelijke ruitewissers werden vorig jaar echter reeds op di verse Amerikaanse auto's aange bracht. Voorts ontwikkelde Lucas de Lucas Air Pump, een installatie, die de uitlaatgassen nog eens verbrandt, waardoor een belangrijk deel van de anders onverbrandeu gassen gro tendeels van hun schadelijke wer king worden ontdaan. Uit een Amerikaans onderzoek naar de auto-ongelukken in 1965 is gebleken, dat slechts 30 pet. van de automobilisten, die over autogordels beschikten, ze ook gebruiken. Ford in Dagenham heeft geduren de veertien dagen Fordrijders in de gelegenheid gesteld hun wagen gra tis aan een veiligheidsonderzoek te onderwerpen. Van de 72.250 onder zochte wagens bleek meer dan de helft (36.714) een of meer manke menten te hebben. Remgebreken kwamen het meest voor. De Turijnse carrosseriefabriek OSI (Officine Stampazzi Industria- li) heeft onder de naam „DAF-City" het prototype van een stadswagen gemaakt, waarbij een ruim gebruik is gemaakt van DAF-componenten. De vloergroep. de motor en de Vario- matic komen geheel overeen met die van de Daffodil. Ook de prestaties j zyn in grote lijnen met die van deze j Nederlandse wagen te vergelijken. Aan de bestuurderskant bevindt zich een schuifdeur van 95 cm breed- I te en aan de andere zijde treft men portieren aan. die zonder middenstijl tegen elkaar aansluiten. Bij geopende deuren ontstaat hier door een brede opening van 1.60 me ter. Een aan de dakrand scharnie rende achterportier heeft een ope ningswijdte van de bodem tot het dak van de wagen. De rugleuning van de achterzitting kan naar voren geklapt, waardoor er in het achtercompartiment een gladde laadvloer ontstaat. Het prototype had een koetswerk in licht gemetalliseerde bordeau- tint, terwijl het dak ivoorkleurig is. Er zijn nog geen plannen om de wagen in serie-produktie te ver vaardigen. De wagen in 3.02 m lang, 1.50 m breed en 1.40 m hoog en het gewicht bedraagt 720 kg. De Volvo-wagens van de ex- Amazone serie hebben door een verbeterd „ademhalingssysteem" Ongeveer een kwart derhalf miljoen personenauto' ons land is van een radio de j De in april van dit jaar uitgeko men Simca 1000 Commercial, die aanvankelijk alleen voor de Franse markt was bestemd, is thans ook in Nederland verkrijgbaar. Uiterlijk onderscheidt de Simca 1000 C zich nauwelijks van de per sonenwagen en technisch komt hij er geheel mee overeen. Hij kost ech ter geen f 5.395, zoals de goedkoop ste Simca 1000 de Luxe. maar slechts f 4.495. Dit komt omdat de 1000 C als bedrijfswagen is goedgekeurd en daardoor in een goedkopere be lastingklasse valt. Een nadeel van deze bedrijfswa gen-status is, dat hij niet in te genstelling tot combi-uitvoeringen voor personenvervoer mag worden gebruikt. De wagen wordt dan ook alleen met twee voorstoelen geleverd, maar zonder achterbank. De hierdoor ont stane laadruimte afmetingen 75x 130xl00i is toegankelijk door de bei de achterportieren. Een achterdeur ontbreekt namelijk. De rechtervoorstoel is gemakkelijk demonteerbaar waardoor het laadop- pervlak nog kan worden vergroot. De capaciteit van de gewone kofferuim- te is vergroot daar het reservewiel (bij de sedan voorin geplaatst) ach ter de bestuurdersstoel is gemon teerd. Het laadvermogen bedraagt 400 kg. een wat krachtiger motor gekre gen. De modellen met B 18 A mo tor leveren thans 85 voorheen 75) pk en die met B 18 D motor 100 fvoorheen 95/ pk. De grotere kracht is niet de topsnelheid resp140 en 160 km/ u> ten goede gekomen, maar wel het optrekvermogen. Alle 1967-modellen hebben voorts een gesloten koelsysteem gekregen met een transparant expansievatwaardoor men het peil van de vloeistof in de gaten kan houden. Uiterlijk zijn de Volvo's van de nieuwe jaargang van hun voor gangers te onderscheiden door een veranderd radiateurscherm. De nieuwe Volvo P144, die pas volgend jaar in ons land lever baar is voor een prijs tussen de 14.000 en 16.000 gulden, is thans ook in Nederland geïntroduceerd. Zwartkop Shampodor met gouden dop is tot leven brengt. Dank zij deze nieuwe een shampoo, maar het doet veel meer dan Zwartkop Shampodor een prachtig kapsel, uw haar alleen-maar-wassen. Het is een com- Haal snel zo'n flacon met gouden dop in plete schoonheidsbehandeling, die de kleur huis, voor f 1,85. In vierkleuren verkrijgbaar: van uw haar verdiept, de fijne nuances weer goudblond, tabakblond, goudbruin, zilver (zolang de voenraad strekt)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21