Saoedi-Arabië biedt fordanie troepen aan EIDSCH DAGBLAD Gé VERHOOG Reactie op Israëlische aanval Laatste poging van Londen om breuk met Smith te voorkomen Politie Amsterdam werkt niet meer mee aan misdaad-serie Inbraak in Haags museum verijdeld iter leenen ontslagen (Due/ teuwo [oning Feisal van Saondi-Arabië heeft een troepenmacht van atigduizend man gemobiliseerd en ter beschikking gesteld van jing Hoessein van Jordanië. De Arabische troepen worden in noorden des lands gereed gehouden om in actie te komen zo- Koning Hoessein en zijn regering daarom zouden vragen, let Jordaanse kabinet nam gisteravond een wetsontwerp aan. irbij alle Jordaniërs tussen achttien en veertig jaar voor mili- dienst kunnen worden opgeroepen. Betogingen het Jordaanse deel van Jeruza- gisteren grote betogin- gehouden tegen de Israëlische ui op enige Jordaanse grensdor- op 13 november. De demonstran- eisten vergeldingsmaatregelen. Jordaanse politie dreef hen uit- londer dat er slachtoffers vie- lussen heeft het radiostation „De Palestina" dat vanuit Cai- litzendt, bekendgemaakt dat de tallen op Israëlisch gebied zul- forden voortgezet. De „Organi- r de bevrijding van Palesti- bereid zijn 10.000 militairen inden om het Jordaanse leger te Stem van Palestina" riep gis- herhaaldelijk een oproep de leider van genoemde organi- Sjoekeiry, om waarin deze van Hoessein eist, dat hij alle verleent aan de Arabische nando's. Volgens Sjoekeiry moe de bewoners van de Jordaanse langs die sraëlische grens krijgen, die de „Organisatie de bevrijding van Palestina" be- ;baar wil stellen. Hij vindt het maal, dat „Palestijnse" troe- die zijn uitgerust met tanks eschut, niet in de gelegenheid len gesteld vanuit de strook van i, Syrië en Irak naar Jordanië ;kken om vandaar aanvallen te op Israëlisch gebied. Sjoekeiry i Koning Hoessein, dat van de iing en het leger van Jordanië, rele Palestijnen tellen, een uit- over deze gang van zaken zal gevraagd, als de Jordaanse geen gehoor geeft aan isen,. Ook de Egyptische pers fel tegen Hoessein en zijn re- Onrust in Nabloes Nabloes, 66 kilometer ten noor van Jeruzalem, zijn de vorige betogingen gehouden, evenals on, veertig kilometer naar 1" n. In Jeruzalem zelf hebben nten en scholieren maandag betogingen gehouden en zijn verspreid door politie en troe- De ernstigste moeilijkheden blijken zich in Nabloes te hebben voorgedaan. De inwoners van deze stad staan bekend om hun onge- zeglijkheid en koppigheid. De rege ring heeft de stad maandag afge sloten en heeft een avondklok inge steld na gevechten tussen demon stranten en de politie waarbij vier doden zouden zijn gevallen. Nabloes was ook gisteren nog niet te bereiken, zelfs niet per telefoon. In de straten van de stad patrouil leren troepen. Bij een controltpost op de snelweg naar Nabloes worden auto's al op achttien kilometer van de stad teruggestuurd. Volgens onbevestigde berichten heeft een deel van de bevolking zich bewapend en in de heuvels rond de stad verschanst. ADVERTENTIE lebout speciaal 7. lepeper6, (met toebehoren). (Van onze Londense correspondent) Als een allerlaatste poging om de bijna onvermijdelijke en definitieve breuk tussen het bewind van pre mier Smith in Rhodesië en de Britse regering te voorkomen, zou vanavond de Britste minister voer Gemenebest zaken Bowden, naar Salisbury ver trekken. De heer Bowden gaat naar Rhodesië op uitdrukkelijk verzoek van de Britse gouverneur in Rhode sië Sir Humphrey Gibbs. Deze verrassende mededeling <verd gisteren in het Lagerhuis gedaan door premier Wilson. De conserva tieve oppositieleider Heath verklaar de ogenblikkelijk verheugd te zijn met premier Wilsons mededeling, maar Labour-Lagerhuisleden riepen: „Smith is niet te vertrouwen". De heer Bowden, die zondag of maandagochtend hoopt terug te ke ren zal in Rhodesië ongetwijfeld de heer Smith ontvangen, zij het onder auspiciën van de gouverneur. Pre mier Wilson deelde mee bereid te zijn te allen tijde Smith of een an dere Rhodesische premier te ontvan gen indien men tenminste weer zou terugkeren tot de over boord gezet te grondwet, die de Britten in 1961 aan de kolonie Rhodesië hebben ge geven. Smith had reeds eerder deze maand een ontmoeting met premier Wilson in Engeland voorgesteld. In Londen ziet men dit als een onaan vaardbare propaganda-stunt van het regime-Smith. Engeland kan zich niet veroorloven Smith te ontvangen. Het zou een erkennen van zijn pre mierschap zijn. Op 30 november loopt het Britse ultimatum af en zal Engeland tegen over de Gemenebestlanden verplicht zjjn de Verenigde Naties te vragen economische sancties tegen Rhodesië af te kondigen. Zuid-Afrika heeft meegedeeld dat het, wanneer Enge land dit doen zal, de handel met Engeland zal boycotten. Zuid-Afrika is een van Engeiands beste afzetge bieden. Het verbreken van de handel met Zuid-Afrika zou een zeer ern stige economische klap voor het toch al zo zwakke economische Engeland zijn Niemand verwacht dat de reis van minister Bowden veel vrucht zal af werpen. Minister Wilson heeft aan gekondigd volgende week na terug keer van de heer Bowden opnieuw een verklaring over Rhodesië uit te geven. Dit zal dan wel de mededeling zijn, zo veronderstelt men, dat alle pogingen tot een onderlinge en vreedzame oplossing van het pro- bleem-Rhodesië zijn mislukt. De Britse openbare mening is zeer verdeeld over de wenselijkheid om de kwestie-Rhodesië naar de Verenigde Naties te verwijzen. Daarentegen zou Engeland alle resterende goodwill bij de Genemebestlanden en de andere jonge landen volledig verliezen als premier Wilson de zaak zou laten doorsudderen zoals op het ogenblik het geval is. Wilson zit in een bij zonder lastig en schier onoplosbaar parket. Proefproces afluister apparatuur (Van onze Haagse correspondent) Na langdurig juridisch wikken en wegen heeft de minister van Justitie aan de procureurs-generaal opdracht gegeven tegen de verkoop en het be zit van afluisterzenders op te treden. Verwacht wordt, dat binnenkort tus- de Amsterdamse procureur- raai en de bijzondere opspo ringsdienst van de PTT overleg zal worden gevoerd over de vervolging wegens een dergelijk strafbaar feit. Een proefproces zal dan moeten uit maken in hoeverre de telegraaf- en telefoonwet rechtmatig door de Jus titie wordt geïnterpreteerd. Topconferentie? Hassan el-Hoely, persoonlijk ver tegenwoordiger van president Nasser van Egypte, is in Sana'a (Jemen) aangekomen niét een boodschap voor president Sallal. De inhoud is niet bekend gemaakt. In Arabische diplomatieke kringen verluidt dat Sallal in de boodschap is uitgenodigd binnenkort naar Cairo te komen voor een bijeenkomst van presidenten van „vrije Arabische landen". Hiermee zouden Egypte, Syrië, Irak, Algerije en Jemen x den bedoeld. De zegslieden zyn van mening dat de bijeenkomst in de komende tien dagen zal worden gehouden tydens een bezoek van president Boume- dienne van Algerije. President Sallal is intussen in zijn hoofdstad terugge keerd na een tiendaags bezoek aan de zuidwestelijke provincies van het land. Geboortebeperking moreel gebiedend Een groep van 85 godsdienstige lei ders en geleerden uit 20 landen heeft een petitie gezonden aan Paus Pau- lus om een bevestigend standpunt in te nemen inzake gezinsvorming en de noodzaak het aantal geboorten te beperken. De petitie, die in juni privé aan de Paus gezonden werd, werd gisteren bekend gemaakt, omdat de opstellers ervan van mening zijn, dat het een zaak is die openbare bekendheid moet hebben. De volledige tekst ei-van zal zon dag vrijgegeven worden door dr John C. Bennett, president van „Union theological seminary" en dr. Edward L. Tatum van de universi teit van Rockefeller. In de petitie wordt verklaard, dat het moreel gebiedend is tot geboorte beperking over te gaan en wordt de hoop te kennen gegeven, dat de Paus „tot de overtuiging komt, dat toe komstige generaties de leiders van nu zedelijk verantwoordelijk zullen stellen als wij nalaten de bevolkings crisis in de wereld te erkennen en maatregelen te nemen terwijl dit nog kan worden op basis van vrij gewe ten en vrije keuze". Tot de ondertekenaars behoort o.a. ook dr. Martin Luther King. „Omroepen te tendentieus" (Van onze A'damse correspondent) Het 60 man sterke personeel van de motordienst van de Amsterdamse politie wil niet langer meewerken televisie-opnamen. Zij vinden de voorlichting oveT het poHtie-optreden ln de afgelopen tijd by ongeregeld heden door de omroepen te tenden- Maandagochtend zouden twee agenten van de motordienst mede werking verlenen aan opnamen van de KRO-televisie voor de mis daad-serie van Marten Treffer Zij in hiertoe door commissaris H. Molenkamp aangewezen. Op het laatste moment weigerden zij. Om dat medewerking toegezegd wus, maakte de heer Molenkamp er toen dienstopdracht van. Dit heeft bij de agenten grote verontwaardiging gewekt. Wtf zijn geen acteurs, zeg gen zij. De opnamen gingen overi gens niet door, omdat de KRO het had uitgesteld zonder dat de politie daarvan op de hoogte was. De Am sterdamse politie is t.v.- en filmploe gen altijd zoveel mogelijk behulp- bij het maken van opnamen. Is er bijvoorbeeld bij de opna- een politie-auto en twee agen ten nodig zijn, stellen wij die graag JAMES BOND" ONTMASKERD De Haagse politie heeft een „Ja- es Bond" ontmaskerd. Het is 20-jarige loswerkman uit Den Haag die maandag in Rijswijk in de wo ning van een meisje, bij wie hij vertoefde, kon worden aangehouden. Hü wordt verdacht van een aantal GETJE 14 - TEL. 24905 RESERVEER TIJDIG. EERBERICHT Plaatselijk mist st KNMI in De Bilt vei*wacht heden- tot morgenavond: over hel droog weer met vooral in de en ochtend op vele plaatsen Lichte vorrt tot temperatuur vriespunt. Zwakke wind. 11.15 uur.) 25 NOVEMBER op: 8.16 uur; onder: 16.38 op: 15.31 uur; onder: 5.04 .|Water in Katwijk te 1.30 'Uur, laagwater te 9.36 en 21.46 I nummer bestaat uit 28 pagina's Ze hadden de politie meegedeeld, dat „James" plannen had voor een overval op een fabriekskantoor ii Nieuw Millingen. Daar moest eei nachtwaker met chloroform onscha delijk worden gemaakt om een buit van f 400.000,- in de wacht te kun nen slepen. Tevens zou in de oude jaarsnacht worden ingebroken in het Haagse gemeentemuseum. „James Bond", geen bekende van de politie, houdt zich tegenover de rechercheurs op de vlakte. Een alibi, dat hij meende te hebben in ver band met andere, kleinere inbraak- is inmiddels in duigen gevallen. Van de overval in de oudejaarsnacht hadden de politiemannen lucht gekregen door verhoren van een 21- jarige kantoorbediende uit Den Haag, die op 10 novembei werd aan gehouden met een stel schroeven draaiers op zak. Hij deed een po ging om in een winkel van de coöpe ratie „De Volharding" in te breken. Naar aanleiding van deze arresta tie, werden ook een 21-jarige kok en i 21-jarige kelner aangehouden. Ze :enden dertien inbraken, waarvan xalf in hun woonplaats Den Haag één in Maassluis. Een 48-jarige lOenmaker uit de residentie bleek buitgemaakte spullen t> hebben rgenomen en verborgen Hij werd >nals de drie 21-jarigen ingesloten Nog dagenlang heeft het geduurd de identiteit van de vierde in breker, „James Bond" kon vorden vastgesteld. De scheidende minister-presi- mr. J. Cals rechtsheeft gisteren zijn portefeuille overgedragen aan zijn opvolger, prof. J Zijlstra. De acte van overdracht werd getekend in het kabinet van Algemene Zaken vn Den Haag. beschikbaar, omdat onze ervaring is, dat je anders van die Bromsnor-fi guren krijgt in uniformen waar niets van klopt", aldus commissaris Mo lenkamp. In verband hiermee zijn ook de toezeggingen aan de KRO-t.v. gedaan. Gesprekken van de heer Mo lenkamp met de mannen van de mo tordienst hebben nog niet tot een wijziging van hun houding geleid. ADVERTENTIE Voor LAGOSTINA naarSCHOONDERCANG ALLES UIT VOORRAAD. Mare 65-67-70 Telefoon 22025 Na afloop van de televisie-uit zending voor Unicef, gisteravond, spraken Prinses Beatrix en Prins Claris met. Danny Kaye. Sint Nico- laas kwam de Prinses nog even gedag zeggen voordat hij weer op zijn schimmel uitreed. Bij staalwerken in Maastricht (Van onze Roermondse correspondent) Bij de NV Staalwerken „De Maas" in Maastricht zullen nog eens 50 werknemers moeten worden ontsla gen. Twee maanden geleden werden bij de Maastrichtse Buizenfabriek na de overneming door NV Excelsior in Oosterhout, al 135 arbeiders de straat op gestuurd. Het ontslag van de nieuwe groep in 50 man is niet het gevolg van verslechtering van de produktie, al dus directeur Van Oppen. Het over compleet aan personeel is ontstaan door een afronding van de bezettin gen ln de fabrieken in Oosterhout Maastricht na de fusie. Daarvan s de fabrieksleiding bij de fusie nog niet op de hoogte. Het personeel is eciiter tot het laatste ogenblik over dit overschot aan arbeiders onwetend gehouden. Wel hebben alle werknemers drie we ken geleden in hun loonzakje een fol der gevonden. Ze werden gevraagd zich beschikbaar te stellen voor ver plaatsing naar de fabriek in Ooster hout. Geen van de Limburgse werk nemers van Staalwerken „De Maas" is toen op dat verzoek ingegaan. De vertegenwoordigers van de vakbon den zijn door de directie van de fa briek gisteren uitgenodigd voor een gesprek over een afvloeiingsregeling op 1 december aanstaande. DE GOUDEN SLEUTELS HAARLEMMERSTR. 220 - LEIDEN TELEFOON 01710—21691 Volledig assortiment LAGOSTINA ADVERTENTIE Alles voor de keuken Mies van Lagostin UW SLAGER voor vele soorten Paté's. Paté Hepatant België Paté echte Hollandse Paté de campagne Paté grandmère Paté de Foie de Strassbourg uw POELIER Uit het Leidsch Dagblad van 1 November 1866: 1 Dinsdag is te Dordrecht uit Leiden gevankelijk over- i gebracht de persoon Izaak Koster, die den 12den te Lei- 1 den op heeterdaad op diefstal i met inbraak betrapt is, om daar een verhoor met verge- 1 lijkend onderzoek wegens de onlangs daar plaats gehad hebbende inbraken te onder gaan. Z.M. heeft het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkel\)ken dienst bij de schutterij ook toegekend aan Mr. A. P. A. Schmidt, kapitein, en aan H Garrer en F. W. Langguth, sergeant-majoors bij de dienstdoende schutterij al hier. fericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1966 No. 32033 ^ur. A E. van Dlshoeck Idredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Directie en AdmlnistraUe 25041Redactie: 21507 f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (bjj vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel l. LeldeD Giro oo 57055

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1