eiden in ontwikkeling sterk geremd iloor gebrek aan financiële middelen Dokter D. C. den Haan R'dams hoogleraar I Objecten die j voorrang hebben j Akkertjes Gevoelig verlies voor universiteit van sleutelstad jfOENSDAG 23 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Krotopruiming De bestaande moeilijkheden ten nzien van de financiering, doch in Igj it mindere mate de woningwood, ingen tot matiging van de ge ul lentelijke activiteiten op het ter- de aankoop en ontruiming krotwoningen en van panden in jneringsgebieden en tot het vast- "(jj lien van prioriteiten. Hierdoor blijven, zo schrijven B. en deze M. van A., thans de aan- en ontruimingen nagenoeg be- fkt tot panden, gelegen in het leringsgebied Herengracht/Zijlsin- en in de noord-zuidverbinding en rtrdt slechts in incidentele gevallen 3d i uiterste noodzaak overgegaan tot aankopen en ontruimen van pan- elders in de gemeente. Iet college stelt echter alles in het rk om in saneringsgebieden zo edig mogelijk met nieuwbouw te anen beginnen en stemt het ont- jlifl ningsbeleid hierop dan ook ge- !ül fl af. De mogelijkheid hiertoe zal het algemeen echter eerst bestaan, het gebied opnieuw bouwrijp Izijn gemaakt, waartoe onder meer jchten dienen te worden gedempt, iy® de riolen moeten zijn opgebroken ati nieuwe gelegd. Gebouw G.A.B. Min het saneringsgebied Heren- B'tcht-Zijlsingel komt een nieuw ge in iw voor het Gewestelijk Arbeids- reau. Met de Leidse onderwij sin- zijn B. en W. in onder- ideling over uitbreiding van het deze omgeving reeds gevestigde mplex. Vier nieuwe verpleeghuizen De plannen van de diaconieën van Ned. Herv. Kerk en de Geref. trken in Leiden en omgeving tot stichting van een verpleegtehuis or langdurig zieke bejaarden ^ver ren in een vergevorderd stadium n voorbereiding K Na de goedkeuring van de plan- ffl door de Ziekenhuiscommissie, flke binnen enkele maanden kan N orden verwacht, zal het plan be- iksklaar worden gemaakt. Voor wat betreft het plan van de tot behartiging van de be- Ingen van verzorging behoevende sjaarden met betrekking tot de res umtie van het Elisabethshof en het en tot verpleegtehuis onex revalidatiecentrum, delen B. mee, dat op 1 augustus met de trbouw is begonnen. De Christelijke Vereniging voor ziekenverpleging „Het Diaconessen- huis" heeft bovendien plannen om in de nabijheid van het „Diaconessen- huis" over te gaan tot de bouw van een verpleegtehuis voor langdurig zieken met een capaciteit van ca. 150 bedden. De werkcommissie, die tot taak heeft de plannen voor te bereiden voor de bouw van een verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden op niet-confessionele grondslag is on langs in overleg getreden met archi tect Groosman. Deze is thans bezig zich te oriënteren teneinde te kun nen beoordelen of hij een eventuele opdracht tot het maken van een schetsplan zou kunnen aanvaarden. Elektriciteit wordt duurder Een voorstel tot wijziging der elek triciteitstarieven ter dekking van de gestegen kosten is in voorbereiding en zal binnenkort aan de raad wor den aangeboden. Als bate van deze tariefsverhoging is in de begroting f 500.000 geraamd. Het zal nog geruime tijd duren voordat alle woningen op 220 volt zijn aangesloten. Moeilijkheden op het terrein van de financiering van kapitaal werken zijn er de oorzaak van, dat zal worden volstaan met de voortzetting van de inleidende werk zaamheden tot de overschakeling, te weten de wijziging van de spanning van delen van het hoogspanningsnet van 3.000 volt in 10.000 volt. Bij de omschakeling op aardgas zijn nog geen bijzondere moeilijkhe den ondervonden. Geen geld Maatregelen tot wering van het zware vrachtverkeer uit de binnen stad zullen eerst kunnen worden overwogen indien de nodige omlei dingswegen zjjn aangelegd. Hiermee in nauw verband staande wijzen B. en W. er op, dat een be hoorlijke verbetering van de ver keerssituatie in de binnenstad slechts verkregen kan worden door voltooiing van de eerste fase van het wegenschema. Het moet ten zeerste worden betreurd, dat vanwege de ge ringe financiële armslag van de ge meente de uitvoering van de desbe treffende plannen zal worden ver traagd. Een begin kan wellicht gemaakt worden indien do omleiding langs de weg over het Schuttersveld evenwij dig aan de spoorbaan gereed is, te zamen met de Willem de Zwijger- brug, de Willem de Zwijgerlaan en de brug over de Zijl. Een deel van deze route is reeds aangelegd, terwijl andere delen in uitvoering of in voor bereiding zijn. Verkeerslichten In 1967 hopen B. en W. wij schreven daar onlangs nog over, Red. de plannen aan de raad te kunnen voorleggen voor een verkeersregeling door middel van lichten in het stads deel, omsloten door Jan van Hout- brug, Hogewoerdsbrug, Hooigracht, Geregracht, op de traverse De Gij- selaarbank, Turfmarktbrug en op de kruisingen van de Rijnsburgerweg met de Wassenaarseweg, Houtlaan en Kagerstraat. Voorts zal binnenkort een plan worden ingediend tot het invoeren van tweerichtingverkeer op de weg over het Schuttersveld, waardoor naar verwacht mag worden het door gaande verkeer meer van de singel route gebruik zal maken dan tot dus verre het geval is. B. en W. zullen laten onderzoeken of het wenselijk is, dat de verkeers lichten o.a. bij het punt Schitters- veld-Valkbrug dag en nacht in wer king blijven. B. en W. zijn van oordeel, dat voorshands de voorkeur gegeven moet worden aan handhaving van de sin- VCnOVINGSRtNfiEN DESIREE Nu er bij Ged. Staten van Zuid-Holland nog vele Leidse raads besluiten op goedkeuring wachten, hebben B. en W- op verzoek van G.S. een lijst opgesteld van de tien meest urgente kredieten voor kapitaaluitgaven. De urgentievolgorde is thans als volgt: Omschrijving 1. Investeringen 1966 Elektriciteitsfabriek 2. Investeringen 1966 Gasfabriek 3. 2e fase ombouw aardgas 4. Bedrijfsmiddelen Reinigingsdienst 5. Meubilair school Plesmanlaan 6. Omschakeling netspanning 7. Restauratie veld II Leidse Hout 8. Gymnastieklokaal Rembrandtlyceum 9. Handvaardigheidslokaal Gymnasium 10. Ontsluiting Merenwijk Totaal f 13.499.141,— Voor de sub. 2 vermelde investeringen zijn inmiddels financieringsmiddelen Voor krotopruiming en sane ring ontbreken veelal de finan ciële middelen. gelroute voor het verkeer naar de badplaatsen, hoewel deze route even min ideaal te noemen is. Een raads lid had de suggestie gedaan om de route naar de badplaats voor auto mobilisten, die via de Hoge Rijndijk de stad binnenkomen, te leiden via Knaalweg en Churchilllaan. B. en Juwelier Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Buitenlandse arbeiders Volgens opgave van het Gew. Ar beidsbureau zo lezen wij in de Memorie van Antwoord zijn er in het gewest Leiden 977 vreemdelingen werkzaam, waarvan 845 mannen en 132 vrouwen. Op grond van hun nationaliteit is de verdeling als volgt: mannen vrouwen Marokkanen 265 Turken 161 21 Italianen 61 5 Philippino's 29 Overigen Van de uit het Middellandse Zee gebied komende werknemers zijn er 182 ondergebracht in woonoorden dan wel in contractpensions. De ove rigen zijn gehuisvest in logementen en bij particulieren. Aangezien B. en W. is gebleken dat de huisvesting van vele werknemers te wensen overlaat, onderzoeken zij thans welke geëigende maatregelen te dien aanzien zouden kunnen wor den getroffen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN Anna Maantje, d. v. H. J. van der Steen en A. M. Bneedeveld; Babette, d. v. G. A. S. Koster van G-roos en E. M. de Walt; Marjan WHhelmtoa, d. v. A. Henze en W. A, GIjzenlj; Johanna Mania, d. v. F. J. Diergaarde en A. Schouten; René. z. v. G. T. Schumse- en I. B. dé Cler; Petnonella Jo hanna Maria, d. v. M. Aandiewlel en M. J. Koster: AnneWea, d. v. W. P. Gra ft en A. J. E. Nbort. GETROUWD L. P. Br aaltman en J. M. van Wijk. OVERLEDEN A. Kersbergen, 87 Jaar, man; J. J. van der Krogt, 54 Jaar, man; C. van Baaren, 75 Jaar, wed. van J. van Luijk; N. W. Klomp, 71 jaar, echtgenote van P. J. Ouwerkerk; P. van Folanen, 84 jaar, wed. van B. Neurieboom; J. Boot, 80 Jaar, man; L. van den Crammen- aoker. 57 Jaar, man; W. B. Slebers, 61 ur, 'echtgenote van H. J. Koopman; de Graaf, 75 Jaar, wed. van A. Las- edhufjt. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker* cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griept ïrepen uit de Memorie van untwoord Leidse Begroting Hoewel liet gemeentebeleid voor 1967 in de eleidebrief de Leidse raad aangeboden bij de n»!, egroting reeds door B. er W. werd uitgestip- J eld, biedt het Algemeen Verslag de raad, vooruit- ipende op de openbare behandeling in december, m goede gelegenheid om tal van suggesties te w oen, wensen kenbaar te maken en opheldering ver diverse problemen te vragen. De aan dit ver- lag toegevoegde Memorie van Antwoord stelt het lollege van B. en W. op zijn beurt in de gelegen- S1! ieid om de raad de gevraagde inlichtingen te ver- haffen. Een schriftelijk overleg, dat reeds bij h oorbaat een gedegen begrotingsbehandeling in het ooruitzicht stelt. Beide „partijen" weten immers it dit overleg waar men aan toe is en welke moge- jkheden er op gemeentelijk terrein zijn en iet zijn. u D" Vertraging in verbetering u van verkeerssituatie Voorzover er mogelijkheden zijn, zo blijkt uit de Memorie van ntwoord, zullen B. en W. die ook trachten te realiseren, waartoe raad in het komende jaar vele voorstellen kan verwachten. Maar "'j en dit bleek ook reeds uit de geleidebrief en de daaraan toege legde informatieve nota er zijn ook vele niet realiseerbare wen- Eenvoudig omdat de beschikbare financiën dit niet toelaten. oj pierkingen als financieringsmoeilijkheden staan ons in de weg" t noeilijke begrotingspositie" en onze mogelijkheden zijn beperkt" u« mt men dan ook vele malen in deze M. van A. tegen. In de komen- )er'1 dagen in totaal zijn 337 vragen gesteld zullen wij er een 111 reep uit doen. iW. zien hierin een gevaar in ver band met de moeilijke manoeu vre van het links afslaan naar de Kanaalweg en de geringe capaciteit van deze weg. Schouwburg Nu reeds vele jaren wordt in een Leidse begroting aandacht geschon ken aan de bouw van een nieuwe schouwburg. Dit jaar is er de vraag of Leiden niet moet overschakelen op een goedkoper plan. B. en W. wfjzen deze suggestie af. Nu de raad, aldus het College, het schouwburgplan heeft aangenomen ziet ons College het slechts als zijn taak te bevorderen, dat het terzake door de raad genomen besluit wordt uitgevoerd. Er is naar ons inzien overigens geen enkel aannnemelijke reden om te veronderstellen, dat de totstandkoming van een nieuwe schouwburg zou kunnen worden be spoedigd door nu over te stappen op een vereenvoudigd plan. Gezien de tijd, die met de vervaardiging van een dergelijk plan zou zijn gemoeid, valt integendeel een aanzienlijke ver- j traging te vrezen. Bovendien zijn voor de voorbereiding en uitwerking van het huidige plan reeds grote be dragen uitgegeven, die, als van dit plan nu zou worden afgestapt, weg gegooid geld zouden zijn. benoemd tot Unlversiteibsartis in Lei den met behoud van zijn praktijk. Deze laatste beëindigde hij echter in maart 1963 In verband met de aan vaarding van het voorzitterschap van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting. Van diat tijdstip af was dok ter Den Haan volledig ondergedoken In het LeidSe Universitaire leven, dat hij in zeer vele functies heeft ge diend. De helft van zijn tijd wijdde dok ter Den Haan zijn energie aan de Universitaire gezondheidszorg, de andere helft aan organisatorische werkzaamheden met betrekking tot studentenvoorzieningen op ander terrein. Op het gebied van de Universitaire gezondheidszorg besteedde hij in het bijzonder aandacht aan de studen- tenvoeding en de seksuele opvoeding en voorlichting van studenten. Van zijn organisatorische functies in verband met studentenvoorzienin gen moeten in de eerste plaats wor den genoemd zijn voorzitterschap van de studentenhuisvesting en van de mensa, de studenten-eettafel. Dank zij een intensieve propaganda voor de mensa en een voortreffelijke basis voor de daar ter tafel gebracht» menu's slaagde hij er in, van de mensa een instelling te maken, die uit de Leidse studentengemeensohap niet meer is weg te denken. In 1960. toen hij zijn taak op dit gebied op vatte, bedroeg het aantal maaltijden dat werd uitgereikt 21.000. In het lo pende Jaar zal het aantal bezoeker» de 150.000 passeren. De Leidse stu dentenhuisvesting heeft aan zijn werk het tot stand komen van en kele grote projecten te danken en tevens de inrichting van vele geres taureerde oude huizen in de stad. Voorts moeten van zijn organisato rische functies genoemd worden die in het dagelijks bestuur van de stich ting Pro Oivitate, het voorzitterschap van het universitaire trefcentrum Pardoeea, waarvan hij oprichter was, het lidmaatschap van de Commissie Studenten Aangelegenheden van de Academische Raad, lidmaatschap van de landelijke werkgroep Geeste lijke Gezondheidszorg Studenten van de Academische Raad en het voor zitterschap van de landelijke Com missie Huisvesting van deze raad, benevens het secretariaat van de Centrale Stichting Studentenhuis vesting, en het lidmaatschap van de studiecommissie inzake huisvestings vraagstukken, ingesteld door de Leidse gemeenteraad. Hij is bestuurs lid van de stichting Kompas voor hulp aan studenten uit ontwikke lingslanden. Medische functies Op zuiver medisch terrein heeft dokter Den Haan eveneens vele func ties bekleed. HIJ was onder meer se cretaris van de Leidse Huisartsen- vereniging en voorzitter van de afde ling Leiden van de Kan. Ned. Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst en is thans nog districtsafge vaardigde ter algemene vergadering van deze Maatschappij, medeoprich ter en penningmeester van de redac tiecommissie Huisarts en Weten schap van het Nederlands Huisart sen Genootschap, medeoprichter van het centrum Lelden van dit genoot schap, bestuurslid van het Medisch Contact en van de Vereniging van Misvormden, voorzitter van het Bu reau voor Particuliere Ziekenverple ging en bestuurslid van de Stichting Centraal Laboratorium Van zijn maatschappelijke functies dienen nog vermeld te worden het lidmaatschap van het centraal col lege der kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente in Leiden en het se cretariaat van de 3 October-Vereeni, gtag. Opnieuw moet de Leidse universitaire gemeenschap een gevoelig verlies incasseren ten behoeve van de opbouw van de medische faculteit in Rotterdam: de universiteitsarts dokter D. C. den Haan is bij K.B. van 17 november benoemd tot buitengewoon, later ge woon hoogleraar in de Maasstad voor de algemene praktijk van de geneeskunde. Hoewel prof. Den Haan in Leiden zal blijven wonen hetgeen betekent dat zijn echtgenote haar Leids wethouderschap zal kunnen blijven bekleden zal hij als gevolg van deze benoeming zijn veelzijdige arbeid ten behoeve van de Leidse Universiteit moeten beëindigen. Veelzijdige activiteit Prof. Den Haan heeft sin da 1960 in de Leidse universitaire gemeen schap een bijzonder stimulerende en inspirerende organisatorische arbeid verricht speciaal op het gebied van de gezondheidszorg en de studenten huisvesting. Op deze gebieden heeft hij in samenwerking met vele ande ren die door zijn enthousiaste aan pak van allerlei zaken werden „aan gestoken", Leiden tot een voorbeeld voor andere universiteitssteden en hogescholen gemaakt. Zijn belang stelling ging echter naar zeer veel meer terreinen uit, waardoor zijn gezaghebbend oordeel van invloed is geweest op talloze beslissingen, die In de laatste jaren de ontwikkelings gang van de Leidse universitaire ge meenschap hebben bepaald. Zijn grote organisatorische gaven hebben er toe geleld, dat prof. Den Haan in Rotterdam werd benoemd in een org anisatorisch -coördinerend e functie in de medische faculteit, spe- olaal gericht op de ontwikkeling van de huisartsenpraktijk, mede gezien in het licht van de voorgenomen ver anderingen in de huisartsenoplei ding. Het is de bedoeling dat zijn buitengewoon hoogleraarschap over circa twee maanden in een gewoon hoogleraarschap zal worden omgezet. Leidse loopbaan Prof. Den Haan werd geboren in Rijnsburg op 30 mei 1920. Na de h.bs. te hebben doorlopen studeerde hij medicijnen aan de Leidse Universi teit, waar hij in 1946 het doctoraal examen en in 1948 het artsexamen aflegde. De eerste tijd na de voltooiing van zijn studie wijdde dokter Den Haan zich geheel aan de huisartsenprak tijk, eerst als waarnemer in Aerden- houit, na 1 maart 1950 als Leids huls arts. Precies tien jaar later werd hij I

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3