UNIVERSAL GENEVE Leidse scholen krijgen aardgasaansluiting Ambassadeur Siraud opende Franse week Wie 2 huizen en 2 auto's heeft, bezit doorgaans maar 1 horloge: 'n Universal Lourisbrug wordt vernieuwd (3V2 ton) v DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Voorstellen aan raad Universal horloges zijn in Leiden verkrijgbaar bijC. de Kemp, Botermarkt 12. Wel of niet automatisch. Allemaal plat. Verfijnd van vorm. Zeer plat. Wijzerplaat briljant van typografie. Viriel van lijn. Bijzonder plat. Ascetisch van karakter. Van 190,- tot 3.250,- Ie couturier de la montre Verzakking van vloeren en wanden Het gemeentelijk perceel aan de Rooseveltstraat 9 verhuurd aan de Rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage, ten behoeve van het „Centrum voor vakopleiding van volwassenen" moet, tengevolge van zakkingen van de vloeren en binnenwanden, noodzakelijk worden hersteld. De zakkingen zijn ontstaan, door dat beze vloeren en wanden niet ge fundeerd zijn op een voldoende vaste laag, terwijl ook het zware verkeer van en naar de aan de Roosevelt straat gelegen industrieën hierop nog een ongunstige invloed uitoefent. Het treffen van afdoende voorzie ningen zal naar raming een uitgave van f 110.000,vergen. Met de Rijksgebouwendienst is overeengekomen dat de hieraan ver bonden kosten zullen worden aan gemerkt als uitgestelde stichtings- kosten. Het bedrag van de werkelijke res tauratiekosten zal te zijner tijd in de huurprijs worden verdisconteerd. Gezien de huidige investerings moeilijkheden menen B. en W. ech ter, dat voorlopig moet worden vol staan met het uitvoeren van de meest dringende reparaties, waarvan de kosten volgens een globale raming f 5.000,zullen bedragen, en welke zullen worden beschouwd als een on derdeel van de kosten van algehele restauratie. De Directeur-Generaal van de Rijksgebouwendienst heeft zich met een en ander akkoord verklaard. Een groot aantal van de Leidse openbare scholen en bijzondere scholen voor lager- en kleuteronderwijs beschikt over gaskom foren, gasgeisers, gasfornuizen en dergelijke. Voorts wordt een aantal scholen door middel van gas verwarmd- Bij aansluiting van die scholen op het aardgasnet dienen de apparaten te worden om- .ht) gebouwd of vervangen. Omdat bij scholen, aldus B. en W. in hun voorstel aan de raad, niet kan worden gesproken van toestellen voor huishoudelijk gebruik zullen alle kosten van ombouw of ver- 19da| vanging van gasapparaten aan de gemeente c.q. de schoolbesturen ikeniin rekening moeten worden gebracht. In overleg met de direoteur van Stedelijke Fabrieken van Gas 'd»' Bektriciteit is een raming opgesteld «n de kosten, die aan omschakeling ran die scholen van stadsgas op Na ardgas zijn verbonden. Voor de li'fri ipenJbaire scholen worden de kosten eraamd op f 48.652.—, waarvan Van 38.708.— voor de lagere en kleuter- hes. uholen, f5.929— voor de scholen ÏS ff viimx>. en f4.015. IBER sdrij fstechnische school. Bovendien is van een aantal in ellingen en verenigingen, dat bij indere scholen exploiteert, een ver medewerking tot deze over Dw ihakeling ontvangen. Deze medewerking wordit gevraag< gtl p grond van artikel 50 van de Kleu- p «-onderwijswet, artikel 72 W0J ager-onderwijswet 1920 dan wel ar- kei 1 van de Verordening tot het feufl ergoeden van de buitengewone uit- de bijzondere scho- voor buitengewoon lager lenvijs, welke reeds op 1 januari 9 bestonden. Naar raming is met et verlenen van deze medewerking ipoien bedrag van f62.932.— gemoeid. Brug in zeer slechte staat ■k ge bDls Indien de raad, welke a.s. ,en"' ïpniddag bijeenkomt, akkoord gaat een voorstel van B. en W. zal Lourisbrug worden vernieuwd. ®dig? oor deze vernieuwing vragen B. krediet Zoals bekend is in het Wegenplan hl een weg geprojecteerd tussen de Slooigracht en de Zijlsingel. Deze «g moet tot stand komen door aerzijds de Ir. Driessensbraat v srzijds de Kerkpleinibrug en de Oos- J «kerkstraat door middel van eer 'Jporbraak met elkaar in verbinding brengen. De brug zal daartoe t. weten worden vernieuwd en ver- iidl reed. Tijdens de uitvoering 5 uu taraan verbonden heit verkeer over de meer zuide^ over de Herengracht gelegen Loun Isbrug worden geleid. De brug Ang» echter in zeer slechte Iaat. in verband waarmede zij reeds '"geruime tijd voor motorrijtuigen op dan twee wielen is afgesloten, s noodzakelijk de Lourisbrug TEN* kort termijn te vernieuwen. Het aartoe ontworpen plan voorziet in aU! si constructie, wedke berekend is al het normale verkeer in de bin- tnstad. Het aanzicht van de brug si nagenoeg geen wijziging onder aan De Rijksdienst voor monumen- Zoekt O een gouden armband of collier voor f 70.- en f 100,- of f 30U,- en 1800.— Juwelier v d WATER Haarlemmerstraat 181 beeft ze Grote keuze In alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. tenzorg stemt dan ook in met het bedoelde ontwerp. Het voor de gedeeltelijke wing van de brug benodigde krediet beloopt naar raming een bedrag f 323.250.—. Nog geen lid Naar aanleiding van een ingeko men brief en de sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeen ten (RD.G.) om tot deze Raad toe te treden en op verzoek van het oud- raadslid, de heer Woudstra, om over eventuele toetreding een nota uit te brengen, doen B. en W. de Leidse raad thans een uitvoerige nota toe komen. In deze nota komen B. en W. tot de slotsom, dat het van belang is om de ontwikkeling van de RJE.G. in de huidige fase op de voet te volgen. Zij menen te dezer zake te kunnen wor den geïnformeerd wanneer de bur gemeester toetreedt tot de sectie Ne derland van de R.E.G. Mede gezien de aanzienlijke kosten, die een lidmaatschap van de ge meente met zich brengt (f 0,01 per in_ woner per jaar, d.i. voor deze ge meente rond f. 1.000.per jaar) zouden B. en W. een eventuele toe treding van de gemeente als zodanig op dit moment niet willen bevorde ren. B. en W. stellen de raad dan ook voor om hun nota voor kennisgeving Wat verder aan de orde komt Behalve de elders op deze pagina gepubliceerde voorstellen, komen a.s. maandag de volgende agendapunten in de orde: het jeugddorp aan de Voorscho- terweg, gerekend te zijn ingegaan 14 juli 1966, in beheer en exploitajbie te geven aan de Stichting Leidse Jeugd- verblijven; de Staat der Nederlanden te verkopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Comelis Schuytlaan, d.v. de PTT voor de vestiging van :n wij ktelefooncentrale verhoging van het bedrag per leerling voor 1966 en verlening van aanvullend voorschot op de ex ploitatievergoeding voor 1966 voor de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan slechthorende en spnaakgebrekkige kinderen; het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 (uitgaven civiele ver dediging) het jaar 1967 met de Ned. Middenstandsbank een rekening courant-overeenkomst aan te gaan, de mogelijkheid biedende tot rente- gevende belegging van gemeentegel den en tevens tot opneming van gel den tot een maximum bedrag van f 1.000.000.—; het brengen van een wijziging de Precarioverordening I het verlenen van medewerking in het aanbrengen van een aanrecht- blad met gootsteen in het keukentje van de bijzondere kleuterschool aan het Rapenburg 131. De aan de mede werking verbonden financiële conse quenties worden geraamd op f.220.-. Benoeming en ontslag In de Raad van Beheer van de Sportstichting is een vacature ont staan door het tussentijdse aftreden de heer H. J. Postel, arts en me dewerker aan het Bureau voor Me- De over de Herengracht ter hoogte van de Oosterkerk gelegen Lourisbrug. (Foto LD/Holvast) dische Sportkeuring. Ter vervulling van deze vacature bevelen B. er de raad aan de heer J. W. Postma, arts te Leiden, eveneens verbonden aan het Bureau voor Medische Sportkeuring. Voorts moeten in deze zitting een lid en plv. lid var Commissie voor de uitvoering de Spaarverordening 1960 worden aangewezen. Eervol ontslag wensen B. en W. te verlenen aan de heer M. G. H. dien Haan, hoofd van de Dr. van Voort- huysensohool en aan mevr. dra. E. M. v. d. HoekBoerdam, lerares aan het Rembrandt -1 yceum Vow GOUD Juwelier Horloger y. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. Verbouwing zolder „Reuvens" De bibliotheekruimten, die rijn op genomen in de in aanbouw zijnde scholen voor openbaar u.l.o. aan de Eduard van Beinumstraat en de Su- matrastraat zullen, naar de verwach ting is, begin 1968 in gebruik kunnen worden genomen door de R.K. Open bare Bibliotheek en de Openbare Bi bliotheek „Reuvens". De besturen van beide bibliotheken hebben medege deeld deze filialen gezamenlijk te zul len exploiteren. Een dergelijke vorm van samenwerking wordt in het fi liaal in de Louise de Coligny-h.b.s. sinds 1964 met goed resultaat toege past. Het Is voor de beide besturen zaak, verband met het tijdig gereedko en van de inrichting van de filia len, thans spoedig te beginnen met de voorbereidingswerkzaamheden, die in hoofdzaak zullen bestaan uit het inbinden, plastificeren, catalogiseren an de duizenden benodigde boeken. Voor het opslaan en bewerken van deze boeken is het noodzakelijk over aparte ruimte te beschikken. In de beide bibliotheken is een derge lijke ruimte niet aanwezig. Wel be schikt Reuvens over een zolderruim- de panden Breestraat 25/27, die het beoogde doel geschikt kan worden gemaakt. De kosten van de hierbedoelde verbouwing worden ge raamd op f 24.750. De verbouwde zol derruimte kan blijvend dienst doen ten behoeve van de drie hierboven genoemde filialen, waarvoor een der gelijke ruimte zeer gewenst is. Het bestuur van Reuvens heeft de gemeente verzocht de financiering deze verbouwing mogelijk te ma ken. Aan dit verzoek kan volgens B. W. worden voldaan door aan Ren ts een geldlening te verstrekken een bedrag van f 24.750.tegen i rente van Otto von Habsburg in het offensief Aartshertog Otto van Habsburg, wiens mogelijke terugkeer naar Oos- tenrijk al jaren tot wrijvingen leidt in dit land, heeft besloten in het offensief te gaan. Hij heeft een reeks i brieven aan ondernemingsraden in Oostenrijk gezonden waarin hij de- j ze raden voorstelt afgevaardigden I hem in Beieren of naar een plaats van hun keuze te sturen om met hem van gedachten te wisselen zijn eventuele terugkeer naar Oostenrijk. Toen Otto van Habsburg kortgeleden een bliksembezoek aan Oostenrijk bracht, werd er in ver schillende fabrieken gestaakt. Ook werden er protesten naar de rege ring gestuurd. I Boete van f 100 voor huisvrouw Ratelmarkt brengt meer dan f1800 op De tweedaagse verkoopmarkt, die vrijdag en zaterdag j.l. door de ge zamenlijke besturen en damescomi tés van het Leidse Volkshuis en de Werkgemeenschap ,De Ratel" in de grote zaal van het Volkshuis werd gehouden heeft een bruto opbrengst van ruim f 1.800 opgeleverd .Door dit onverwacht grote succes zal niet al leen een langgekoesterde wens van beide besturen t.w. een elektrisch koffiezetapparaat ln vervulling kunnen gaan. doch waarschijnlijk ook nog een saldo aan het materi- I aalfonds kunnen worden toegevoegd. „Ik was helemaal overspannen", aldus de verklaring van een 24-ja- rige huisvrouw uit Rijnsburg die voor de Haagse politierechter terecht stond, omdat ze in Leiden in een modemagazijn enkele goederen had gestolen. „Ik durfde niet meer terug te gaan, toen ik dat eenmaal in mijn tas had gestopt", bekende verdach te voor de Haagse politierechter. „Het was de eerste keer, dat ik iets dergelijks deed", aldus haar ver klaring. „Weet u hoeveel vrouwen dat hier al gezegd hebben?", vroeg de rech ter. De officier wilde dan in die eer ste keer nog geloven en eiste f200 boete waarvan de helft voorwaarde- lUk. De rechter veroordeelde overeen komstig die eis. Boete opgelegd Leidenaar rijdt na botsing door Een 29-jarige groentehandelaar uit Leiden reed in het nachtelijk uur 21 juli over het Rapenburg in Leiden, toen plotseling een voetgan ger zich op de zebra-oversteek begaf. Daarvan schrok de automobilist zo, dat hij een flinke ruk aan het stuur en de wagen in botsing kwam met een geparkeerde auto. Niettemin reed de groentehande laar door, hetgeen een dubbel straf baar feit opleverde, waarvoor hij zich bij de Haagse politierechter had te verantwoorden. „Ik heb de klap wel gehoord, maar ik dacht tegen een leuning te zijn gebotst", aldus het verweer van ver dachte. n zo'n geval had u toch moeten stoppen", stelde de rechter vast. Het leek de officier van Justitie niet he lemaal onlogisch te veronderstellen, er van drankinvloed sprake was. Verdachte ontkende echter dat hij alcohol had gedronken. De officier eiste f 60 boete voor de aanrijding f 100 boete, benevens ontzegging der rijbevoegdheid gedurende vier maanden voor wat het doorrijden aangaat „Dan kan ik geen zaken meer doen", klaagde verdachte. Daarmee rekening houdend trok de rechter het rijbewijs voorwaardelijk in voor de tijd van zes maanden met een proeft.ijd van twee Jaar. De gevraag de boete legde hij conform de eis op. ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor een heerlijke pyjama TOESPRAKEN IN BURGERZAAL De Franse week, die thans in Leiden wordt gehouden en die werd georganiseerd door de Leidse Universiteit in samen werking met de Franse ambas sade, werd gistermiddag officieel geopend met een bijeenkomst in de Burgerzaal van het Stadhuis. Voor deze korte plechtigheid bestond grote belangstelling van de zijde van Universiteit, ge meente en vertegenwoordigers van burgerlijke organisaties die bij de evenementen van deze week betrokken zijn. Voor de aanvang van de plechtig heid inspecteerde de Franse ambas sadeur Pierre Siraud op de Bree straat voor het Stadhuis een klein peloton van Pro Patria, dat als ere wacht stond opgesteld. In de hal van het stadhuis stond het Leidse Politie Muziekgezelschap, dat de bijeen komst opende met het spelen van de beide volksliederen. In de Burgerzaal sprak de rector magnificus van de Leidse Universi teit dr. E. H. Reerink er zijn vreugde over uit, dat aan Leiden de organisatie van deze Franse week werd opgedragen in het jaar, dat het cultureel akkoord tussen Frankrijk en Nederland, waaruit dergelijke ma nifestaties voortvloeien, twintig jaar oud is. De Franse ambassadeur stelde, dat deze 20ste verjaardag van 't akkoord gevierd kan worden in 't besef dat er levendige culturele banden tussen beide landen bestaan. Hij herinnerde aan veelvuldige wetenschappelijke en culturele contacten in de loop der eeuwen. Hij bracht dank aan de or ganisatoren van deze week en sprak als openingswoord de wens uit, dat deze week een positieve bijdrage zou vormen in de onderlinge banden tus sen Nederland en Frankrijk en hun universiteiten. Namens de minister van Onderwijs en Wetenschappen sprak de secreta ris generaal mr. H. J. Sohölvinck, die er zijn vreugde over uitsprak, dat Leiden zich had belast met de orga nisatie. Ook deze spreker herinnerde aan de historische banden tussen beide landen. De universiteit heeft een belang rijk aandeel in de voorbereiding van de toekomst doordat zij de vorming van de jeugd stimuleert. Het is daar om verheugend dat via deze Univer siteit gewezen wordt op de grote In vloed die de rijke Franse historie en cultuur hebben gehad ook in ons land. Voorts werd nog het woord gevoerd door een van de Franse gasthoogle raren, prof. M. Braure. De bijeenkomst werd bseloten met een voordracht door prof. dr. mr. C. Ambassadeur Siraud inspec teert Pro Patria alvorens de Franse week te openen. Foto LD/Holvast) A. van Peursen, Leids hoogleraar ln de wijsbegeerte, die het thema van de „beslissende wendingen in de ge schiedenis" behandelde, welke keer punten ook ln de gastcolleges van de Franse hoogleraren een belangrijke rol zullen spelen. Keerpunten Dit thema treedt in de geschiede nis de verschillende wetenschappen in de recente tüd steeds sterker naar voren; een onbewust proces wordt als het ware bewust gemaakt. Men tracht aan het licht te brengen wat het verborgen mechanisme is van de wetenschappelijke ontwikkeling, die nooit rechtlijnig is, maar altijd sprongsgewijs via de Copernicaanse wendingen plaats vindt. Wanneer men zulk een procesbewust maakt en wetenschappelijk onderzoekt, dan geeft het ook de mogelijkheid om het voor de toekomst te beïnvloeden In dit verband is het opvallend, dat juist in Frankrijk, waar men altijd zo'n bijzonder gevoel heeft voor de historische betekenis van de ontwik keling, tlians ook de bestudering van de toekomst zozeer de aandacht trekt en de „futurologie" onder verschil lende namen aan de orde wordt ge steld. Deze is dan geen voorspellen van de toekomst, maar veel meer een positieve waardering van bepaalde aspecten in het heden, die van be lang geacht worden voor de toe komst. In deze zin is het thema van de beslissende wendingen in de ge schiedenis in de lijn van de heden daagse bezinning tevens een oefening in de Juiste waardering van het he den. Nu is de geschiedenis in wezen on voorzienbaar. De logische ontwikke lingslijnen. die wij erin zien, ontdek ken wij eigenlijk alleen als wU terug blikkend die geschiedenis bestuderen. Maar juist het richten van de aan dacht op beslissende keerpunten in recente ontwikkelingen maakt het mogelijk om de onvoorziene geschie denis tot de drijvende kracht te ma ken van een nieuwe rationele bezin ning, die de verantwoordelijkheid van de mens van heden voor de ont wikkeling van morgen accentueert. Prof. dr. L. Kukenheim sloot de bijeenkomst met een kort woord, waarna in de hal verversingen wer den aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3