wietnamdemonstranten lielden in Leiden halt U dacht dat er voor rokers geen verrassingen meer waren? Ontdek dan de filtersigaret met de derde smaak! Late bezoekers geverbaliseerd Oudercabaret Leids gymnasium in Breda Zoon doodt vader bij ruzie 25 filters uoor In Leidse hervormde kerken één collecte VANAVOND FORD ZIEN IN HET SINT-ANTONIUSCLUBHUIS W, H. den Hartigh plotseling overleden Met auto te water Jeugdbende vernielt ruiten in Zuid-West Leidenaar gewond bij binnenbrandje JIAANDAG 21 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD jfiii Amsterdam naar Den Haag De protestoptochten van de Actiegroep-Vietnam van Amster- ,m via Haarlem, Lisse en Leiden naar Den Haag en van Rotter- m via Delft naar de Residentie zijn tamelijk ordelijk verlopen. Delft pakte de politie een aantal borden met leuzen af. In alle jidere steden, ook in Leiden, werden de demonstranten welwil- <nd begeleid. In Den Haag werd bij de Amerikaanse ambassade *n rookbom gegooid, waarvoor de politie één van de meer dan liehonderd demonstranten, een provo uit Amsterdam, oppakte. In Lisse overnacht Zaterdagochtend was deze demon- i.is" jjjie georganiseerd door de actie- icepen flden, Rotterdam en Den Haag be- j^en. Uit Amsterdam vertrokken personen, meest jongeren, met ,ndoeken en borden. In Haarlem vXeide het aantal uit tot honderd. k Llsse werd de nacht doorgebracht, idat een niet voor ons land ge- eurde Chinese film over de oorlog Vietnam was vertoond. In Leiden ffden gisteren 150 demonstranten ld, waar in „Den Burcht" Jaap der Merwe cabaretliedjes ten ge- Jre bracht en Wim de Vroome, lid de Studenten vakbeweging, over oorlog in Vietnam sprak. 'kThU Saf onder meer een samenvat- ijg van de vier punten die als be- 4 aslijn door de Nederlandse rege- jg bij het voeren van haar buiten- J3 wise politiek gevolgd zou moeten orden. t.w. stopzetting van de bom- 13 irdementen op Noord-Vietnam, er- k nning van het Nationale Bevry- agsfront als onderhandelingspart- r, terugtrekking van alle bui ten - jdse troepen uit Vietnam en zelf- schikking voor het Vietnamese jij |t De SVB-er was de mening toe slaan, dat publieke opinie en de regering be- rloeden en dus noodzakelijk zijn het einddoel te bereiken. Na de eenkomst in „Den Burcht" ver fden de demonstranten via de ieuwe Rijn, het Gangetje, de Ko- uarstraat, de Lammenschansweg, Koninginnelaan, de Herenstraat, Vijf Meilaan, de Churchilllaan en Voorschoterweg hun weg. In Voorburg en Den Haag, waar |tn et nstijd en door het slechte van Amsterdam, Haarlem, weer niemand op straat was, werden meegevoerde pamfletten op de natte ruiten van auto's geplakt. De hon derden hielden de moed en de stem ming er in door liederen te zingen als „We shall overcome", terwijl van tijd tot tijd het ritme van de verbo den kreet „Johnson moordenaar" werd gefloten. Enkele keren werd deze kreet ook geroepen, maar de politie greep niet in. De mars eindigde in het gebouw „Elandia" in Den Haag. De honder den waren uitgehongerd en doornat. Zij konden er een warme maaltijd gebruiken. Een groot deel van de be togers maakte van deze gelegenheid echter geen gebruik en vertrok. 's Avonds hield de journalist Jan Rogier een toespraak en werden er opnieuw films over de oorlog in Vietnam getoond. Behalve de mars naar Den Haag, werden plaatselijk nog demonstra ties gehouden in Emmen, Enschedé, Nijmegen en Hoorn. Voorts was er een demonstratie in Amsterdam, die op zichzelf ordelijk verliep, maar na afloop waarvan ongeregeldheden ontstonden. De actiegroep Vietnam heeft aan gekondigd dat met ingang van 24 november een dag- en nachtwacht zal worden betrokken op het Bin nenhof om de handtekeningactie kracht bij te zetten. Groot succes van „gastvoorstelling" Het ouder-cabaret van het Leidse Gymnasium, dat nu twee jaar ach- demonstraties als deze tereen met groot succes b« ouder- ADVERTENTIE Zoekt U een goed ANKER HORLOGE bor f30,— en f40.—. Of het lerbeste van f 200.- en f 400.-. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het: Etema - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. ft»' D.D.C. speelt Als 'n kwartel" \.v 'e0? foor de leden van de Leidse toneel- liging D.D.C. werd zaterdag- ond in de grote zaal van „Den archt" het blijspel „Als 'n kwartel" Itvoerd. Voorzitter J. Coster deel- zijn openingswoord mee, dat wfdrolspeler A. G. Eilander wegens frlijden van zijn vader niet mee spelen. Zijn rol werd overgeno- door regisseur A. C. van der oerd, die slechts een korte tijd van orberciding heeft gehad. Daarvoor vroeg hij clementie. D.D.C. is een combinatie van de tide toneelverenigingen- D.O.B. en O.S., die in februari van dit jaar samenwerking besloten Tn ver- d met een teruggang van het ledental „Als 'n kwartel"' was -de "Lfrste gezamenlijke uitvoering. De inhoud van het stuk is in het o-A brt als volgtBen Eggers, een za- MIl inman, speculeert nogal veel op de Mrs, waarbij hij de laatste tijd en- ele financiële klappen heeft gekre- 5i. Zijn inwonende tante, Leentje, er warmpjes bij, maar weigert nn tenslotte te helpen, daar het M in een bodemloze put verdwijnt. Zoon Frits, student in de iredicij- fn, teert eveneens op het geld van «te Leentje. Aangezien hij zijn «die niet al te serieus opvat, krijgt zes maanden de tijd om zyn kun- a te tonen. Moeder Martha spoort iar zoon aan werk te maken van kgzusje Paula, die een grote erfe- wacht. Bovendien is zij de oog- PPel van tante Leentje. Het gezin Eggers probeert op alle gelijke manieren geld van de bnte los te krijgen. Steeds wordt zij door duizelingen overvallen het gesprek niet meer volgen, tof. Henri Rankers, haar broer, lt het spelletje mee en verklaart todemstig. dat tante aan doofheid Lt. De simulerende „kwartel" besluit familie te verlaten. Zij wil Paula Meenemen. Ben Eggers wil daar niets weten. Het gezin krijgt een grote *hok te verwerken als tante Leentje Welt, dat zij helemaal niet doof is. Vele verwikkelingen volgen en Ben, k een liefje heeft aan de Oranje- kde nummer 26. krijgt het zwaar te luren als tante zegt. dat zij op '-elfde nummer een etage heeft flhuurd. Ben geeft toe en Paula ■tot haar tante mee. avonden in de „eigen" school is op getreden, heeft zaterdagavond een „gastvoorstelling" gegeven voor een soortgelijke bijeenkomst van het gym nasium te Breda. Deze school heeft in voorgaande jaren dikwijls andere cabarets uitgenodigd, onder meer het Leids Studentencabaret. De faam van het ouder-cabaret was nu ook tot Breda doorgedron- Afscheid mr. S. C. Graaf van Randwijck Op 30 november zal mr. S. C. Graaf van Randwijck, die van 19291946 in dienst van het Nederlandsch Bijbel genootschap als zendingsconsul in voormalige Nederlands-Indië werkzaam was, vervolgens director werd van de Verenigde Nederlandse Zendingscorporabies en in 1951 algemeen-secretaris van de Raad de Zending van de Ned. Herv. Kerk, zijn werkzaamheden beëindi gen. In verband hiermede zal een af scheidsreceptie gehouden worden op woensdag 30 november tussen 3.30 en 5 uur in het Zendingshuis te Oegst- geest. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heer A. j Blussé van Oud Alblas (Leiden) en mej. R. A. de Wijn (Haarlem); doc toraal Franse taal- en letterkunde mevr. H. WarrenFerguson (Kloe- tinge); semi-arts mej. A. de Vries (Voorburg) en de heren T. J. A. van Dijk (Den Haag), D. W. Erkelens (Leiden), E. R. Soudijn (Voorburg), T. Tampinongkol (Leiden) en R. A. Weemhoff (Oegstgeest)arts de heren E. J. Roelants (Hilversum) en W. F. Tordoir (Rijnsaterwoude). Lezing voor NCVB Over het onderwerp „Creativiteit en persoonlijkheidsvorming sprak de heer Kieft uit Wassenaar voor de af deling Centrum van de Ned. Chris ten Vrouwenbond in Leiden. Met persoonlijkheidsvorming wordt bedoeld de vorm te vinden om zich in het gewone dagelijkse leven goed en gemakkelijk te kunnen bewegen. Dit wordt gedaan door de school en de clubs b.v., maar ook in het ge zin moeten wij hieraan meewerken, aldus de heer Kieft „Onder creativiteit wordt verstaan, het scheppend bezig zijn. Hiertoe moeten wij de kinderen volop gele- gènheid geven. Door te kleine behui zing is dit vaak niet mogelijk. Wij moeten echter alles in het werk stel len onze kinderen hun spel te laten spelen, hetzij met klei. met papier", zei de heer Kieft onder meer. „Wij kunnen onze kinderen hel pen, door ze ruimschoots de gelegen heid te geven hun spel te spelen, zo dat zij dóór het zich kunnen uiten op allerlei gebied, ook in het ver dere leven hun houding kunnen vin den". gen. zodat dit gezelschap uitgenodigd werd het seizoen voor de ouders al daar te openen. Dank zij het feit, dat het Leidse cabaret kon putten uit twee geheel verschillende program ma's, konden de specifiek Leidse nummers worden weggelaten. Boven dien hadden de cabarettiers zich on opvallend vertrouwd kunnen maken met de namen en enkele hebbelijk heden van Bredase docenten en toe standen op de school, zodat zij tot verrassing van het publiek in vele opzichten zelfs op Breda bleken te zfjn ingespeeld. Het werd een daverend succes uit bundiger dan de spelers en speelsters by het ondernemen van het experi ment hadden durven dromen. De waardering voor de ontspanning en de moeie die men zich had getroost om het programma aan te passen, werden niet onder stoelen of banken gestoken, en met een „lang zullen zij leven" werden de uitvoerenden uit geleide gedaan. Drama in Uudega (Van onze Groningse correspondent» j Een 19-jarige fabrieksarbeider heeft gisteravond zijn 49-jarige va- der. een grondwerker in Oudega, bij Drachten, tijdens een hevige ruzie met mokerslagen en met messteken om het leven gebracht. De man, die door zijn zoon in zijn stoel verrast werd, kreeg geen tijd meer om op te staan. Hij werd zittend gedood. Zyn echtgenoot en hun 20-jarige dochter vluchtten tijdens de vechtpartij het huis uit. In het gezin heersten al jarenlang zeer gespannen verhoudingen. Vol gens buren tiranniseerde de man zijn gezin. Vader en zoon hadden gister avond weer ruzie, waarbij de 19-jari- ge zoon plotseling uitriep: „Nou moet het maar eens uit zyn". Hij rende naar de schuur en kwam in de ka mer terug met een moker. Moeder en dochter vluchtten daarop het huis uit. De jongeman sloeg zijn vader vier maal met de moker op het hoofd, trok zijn zakmes en stak het slacht offer een paar keer in hals en ge zicht. De man moet direct zijn over leden. De dader liep vervolgens het huis uit en zwierf over de straten, totdat de politie van Oudega. die versterking had gekregen uit Drach ten, hem arresteerde. In de kamer was tijdens de dood slag een familielid aanwezig. Hij verklaarde echter niets gezien te hebben, omdat hij by de kachel in slaap was gevallen. Hij was pas wak ker geworden, toen de zoon zijn va der aanviel. ADVERTENTIE Klaprooscollecte brengt f 3.345 op De Klaprooscollecte, die op 12 no vember in Leiden is gehouden, heeft f 3.345,83 opgebracht. Dat is f 865 meer dan vorig jaar. De helft van düt bedrag werd opgehaald door jon gens van de gemeentelijke, bedrijfs- technische school aan d'e Medusa- straat, die oJl.v. concierge Lasander hun beste beentje hebben voortgezet. Dienst in Petruskerk Op zondag 27 november begint, het pastoraal concilie van de Nederland se kerkprovincie van de r.k. kerk. Om dit begin een duidelijk oecu menisch tintje te geven wordt er die zondagavond een officiële dienst ge houden in de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Leiden. Alle kerken, die deelnemen aan het con cilie worden voor deze dienst uitge nodigd. Inbrekersbuit van f 800,- Bij een uitgeverij in de Doezastraat in Leiden is in het afgelopen week einde ingebroken. De daders, die vla het dak het gebouw binnen zfjn ge komen, maakten een geldkistje met ongeveer achthonderd gulden buit. ULITY CIGARETTES Gold Dollar is de filter sigaret met de derde'smaak: de smaak die bijna verge ten was, de pure smaak van echte tabak. Elke roker komtvolledig aan zijn trekken met de stevige, net iets dikkere Gold Dollar. Proef! De filterhelpt mee U te laten genieten van het beste: Gold Dollar's echte tabak. Controle op sluiting van Leidse snackbars BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Michiel, z. v. G. Ligtvoet en M. C. Knol; Robert, z. v. P. A. Zwanenburg en M. C. Thiek; Bemardus Johannes, z. v. P. G. J. Geerllngs en A. M Lan- geveld; Johan. z. v. P. Kluivers en M. R. Nieuwenïmizen; Margaretha Anna Maria. d. v. C. G. J. Pont en G. C. Bax; Jeannette Andrea, d. v. J. van der Plas en T. van Duljvenbode; Onno Ebbe. z v. W. Ekker en T. M. Jansen; Miranda, d. v. B. A. Ga Hert en M. J. Hensing. GETROUWD H. Noort en S. B. Jasperse; M. B. J. Verkuijl en A. M. W. Schoonenberg. OVERLEDEN 85 jaar. wed. van P. J. Teske; J. van der Niet echtgenote van F .van Leeu wen; J. Beumer, 54 jaar, echtgenote v. T. C. Verbeek. Jeugdbrevet voor jonge redders Jeugdleden van de Leidse Red- dings Brigade hebben afgelopen vrijdag in de Overdekte de eerste examens zwemmend redden afge legd. Alle kandidaten slaagden. Dat waren Jeugdbrevet I: R. Binnendijk, E. v. d. Plas, A. J. v. d. Steen, J, G. Tes ke, N. Westerman, A. de Wagenaar en E. Zwikker. Jeugdbrevet II: R. Brugman, J. M. Derksen, Fr. van Dorp, J. H Schipper, J. Verdoes, C. Wolffenbut- J tel, P. H. Wljtsma, Jan Zwikker èn I Joost Zwikker. Jeugdbrevet III: J. v. d. Leek, A. J. Schenk, P. Teske, C. de Vreede, W. Zuidervaart en A. P. H. v. d. Zwaan. Eerder slaagden voor een KNZB- zwemexamen: diploma A: M. v. d. Plas en diploma B: C. Galjaar den E. Zwikker. Tweetal Chr. Geref. Kerk - Leiden Met ingang van a.s. zondag het begin van een nieuw kerke lijk jaar komen in de hervormde kerkdiensten de drie collecten te vervallen. Daarvoor in de plaats komt één collecte, waarvan de opbrengst zowel voor de kerkvoogdij als de diakonie is bestemd. D« schaalcollecte aan het einde van de dienst blijft echter gehand haafd. Tot deze beslissing is men geko- I men, nadat in de afgelopen elf maanden een proef was genomen met één collecte, steeds op de eerste I zondag van de maand. Het resultaat met deze proef gaf een meerdere opbrengst te zien, vandaar dit be sluit. In de Leidse gereformeerde kerken is men reeds geruime tijd ge leden tot het invoeren van één col lecte tijdens de dienst overgegaan. Ook hier met hetzelfde resultaat. In Amsterdam De Leidse politie heeft zowel in de nacht van vrijdag op zater dag als in de nacht van zater dag op zondag controle uitge oefend op het sluitingsuur van snackbars- Behalve tegen de eigenaars van twee snackbars, resp. in de Van 't Hoffstraat en aan de Hoge Rijndijk, werd proces-verbaal opgemaakt te gen tweeëntwintig bezoekers. Hoewel de snackbarhouders ontheffing hadden tot één uur, waren de bezoekers om half twee nog in hun zaak aan wezig. In de vacature van prof. dr. W. H. Velema is gisteren in de Chr. Gerf. I Kerk in Leiden een tweetal opge- i maakt. Op dit tweetal komen voor 1 ds. H. Biesma in Stadskanaal en ds. H. W. Eerlande in Amersfoort. Correspondentie Ingezonden stukken waarvan de afzender ons niet bekend is, komen niet voor plaat- sing In aanmerking. ADVERTENTIE Voordeur uit wraak vernield Enkele tot nog toe onbekend geble ven jongelui aan wie zaterdagavond laat de toegang tot een wijnhuis aan de Beestenmarkt door de eigenaar werd ontzegd maakten zich over deze weigering zo kwaad, dat zy de voordeur van het etablissement ver nielden. De schade zou ongeveer vier honderd gulden bedragen. Er is van deze vernieling aangifte gedaan bij de politie. ln de leeftijd van 70 jaar is plotseling overleden de heer W. H. den Hartigh. oud-chef van de afdeling grondbedrijf van de gemeente Leiden. „Wijze mannen" willen worden vervangen (Van onze Amsterdamse correspondent) De leiding van het Amsterdamse politiekorps heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken voorgesteld in plaats van de „drie wijze mannen", de hoofdinspecteurs J. Valken, A. Koppejan en K. Heyink, die na het bouwvakoproer in juni werden aan gewezen als hoofd van de mobiele eenheid, vier andere hoofdinspecteurs te benoemen. De „drie wijze mannen" hebben zelf om vervanging gevraagd. Wan neer dit mogelijk is willen zy uitbrei ding van hun aantal. De taak, het bestrijden van ordeverstoringen, die zij naast hun normale werkzaamhe den kregen, is hun te zwaar gewor den. Sinds hun benoeming hebben zy vrijwel geen vrije tijd meer gehad. Rode Garde tot orde geroepen De Rode Garde in China heeft be vel gekregen de vervolging van anti- partij elementen te staken, zo berich ten Japanse correspondenten uit Pe king. Volgens hen is het bevel van het partijcomité in Peking, op ver schillende plaatsen in de hoofdstad aangeplakt. Er wordt geen. verklaring voor het bevel gegeven, maar de cor respondenten houden er rekening mee dat dit een gevolg Is van de be richten dat rode gardisten een aan tal Chinezen doodgemarteld hebben die ervan beschuldigd werden zich tegen de culturele revolutie te ver zetten. Vader en zoon gered Een auto. die op de Leidse Kaas markt geparkeerd stond, is zaterdag middag omstreeks vijf uur te water geraakt, toen de bestuurder, een 36- jarige Leidenaar, by het afslaan van de motor de handrem vergat vast te zetten. De automobilist en zijn 4-ja rig zoontje verdwenen mee in de diepte, maar konden even later door voorbijgangers op het droge worden geholpen. Zy hebben geen nadelige gevolgen van dit koude bad onder vonden. Personeel van een garagebe drijf heeft de auto op de kant ge- De heer Hartingh, die op 1 oktober 1930 bij de afdeling gemeente-secre tarie in dienst van de gemeente Lei- The Cats Leiden-Zuidwest wordt dc laatste weken onveilig gemaakt door verniel zuchtige jongeren, die zich „The Cats" noemen. Bij de politie komen met de regelmaat van een klok aangiften binnen van ingegooide ruiten, zowel by winkeliers als op schoolterreinen. In de meeste gevallen maakt de jeugd bende by haar vernielingsoperaties gebruik van luchtdrukpistolen. In de afgelopen twee maanden zijn ruiten vernield in een lagere school en een kleuterschool aan de Cesar Franckstraat, in een ulo-school aan de Diepen- brocklaari en voorts grote spiegelruiten bij winkeliers op het Wagnerplein en aan de Churchill-laan. Op de verbrijzelde ruiten werd bovendien de naam van de baldadige groep gekladderd. De aangerichte schade liep in de duizenden guldens. den trad, heeft zich vooral na del tweede wereldoorlog sterk ingespan- nen met het aantrekken van buiten- landse vestigingen in de Sleutelstad. Tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd 1 januari 1962 is hij in dienst van de gemeente Leiden ge- weest. Voordien was hij werkzaam in Indonesië, Wageningen en Rhe- den. Op 1 maart 1933 werd hij in de rang van hoofdcommies benoemd bij de Dienst van Gemeentewerken. I waarna in 1944 zijn benoeming volg- j de tot chef van de afdeling finan ciën van de gemeente-secretarie, te vens beheerder van het Grondbedrijf. In juli 1948 werd hij benoemd tot chef van de afdeling Openbare Wer ken. Enkele jaren later volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling Grondbedrijf. Morgenochtend om 11.30 uur wordt in de Petruskerk een plechtige uit vaartdienst gehouden, waarna om plm. 1 uur op de begraafplaats aan de Zijlpoort de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaatsvindt. In afgelopen weekeinde In Leiden hebben in het afgelo pen weekeinde twee brandjes re- woed. In de afgelopen nacht ontstond brand in een woning in de Kamper- steeg, waar de vrouw des huizes bij de kachel een overall te droge nad gehangen. Enkele ogenblikken na dat de vrouw in slaap was gevallen raakte het kledingstuk in brand, waarbij het vuur ook de schoor steenmantel aantastte. Een van de buren zag kans om de vlammen te doven. De brandweer heeft zich met de nablussing beziggehouden. De schade, die op vierhonderd gulden wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. In een huis in de Prinsenstraat sloeg zaterdagmiddag in de keuken de vlam in een pan met olie. De 27- jarige bewoner gooide de brandende pan in de tuin, waarbij hij ernstige brandwonden aan de rechterarm op liep. De E.H2). bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. De brand werd door buren geblust, zodat de brandweer geen dienst bthoefde te doen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3