.E1DSCH m DAGBLAD Rechts- radicalen in Beieren Zijlstra's kans stijgt JAMIN Pastoor waarschuwt tegen brandende herg WAARSCHUWING VAN PODGORNI TEGEN DE F,E.G. teutvo I ren- g Jruk van CSU-leider jïitrauss op Bonn sterker Bezwaren tegen cao metaal Na telefonisch overleg met Beernink en Toxopens WELWILLENDE MEDEWERKING VANDAAG BESLISSING Zware gevechten bij de grens van Cambodja Frontale botsing bij inhalen: drie doden Nabij Kerkrade Arabische boycot van Ford en Coca Cola richt 1 maart 1860 MAANDAG 21 NOVEMBER 1966 No 32030 elir. kj. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21607 Iredacteur: J. Brouwei f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67053 marsepein- figuren van niet duur wel heerlijk I.E.B.A. -LEIDERDORP ERBERICHT NEERSLAG KNMI in De Bilt verwacht leden- tot morgenavond over- zwaar bewolkt met enige re- natte sneeuw. Zwakke tot raa- &n de kust matige tot krach- in hoofdzaak tussen en noordoost. Vrij koud gemaakt om 11.15 uur). 22 NOVEMBER 11 op: 8.11 uur; onder: 16.41 uur SDop: 14,57 uur; onder: 1.34 uur. pater te Katwijk te 11.20 en uur, laagwater te 6.48 en 19.12 nummer bestaat ait 18 pagina's (Van onze Roermondse correspond.) Pastoor L. Sangers uit Spekholzer- heide heeft in zijn parochieblad ge waarschuwd voor de gevaren van de brandende steenberg van de rap Willem--Sophia. De steenberg grenst aan een drietal straten van het dorp. „Is die waarschuwing eigenlijk nog nodig, na de ramp in Aberfan?", vraagt de pastoor ziel. af. „Ik heb al in 1964 gewaarschuwd voor de geva ren. Maar dat wordt dan maar praat van een pastoor genoemd", zegt pas toor Sangers van Spekholzerheide Hfj schrijft verder: „Negentig pro cent van de mensen hier leeft in angst en in stank. Zij zijn bovendien op een mensonwaardige manier het zwijgen opgelegd". De steenberg van de Willem-So- phia brandt al jaren. De vuurgloed in het binnenste van de steenmassa'6 is vooral 's avonds goed te zien. Hin derlijke gassen drijven bijna doorlo pend de woningen aan de gracht binnen. Woningen, die ook door mijnschade al ernstig zijn aangetast De bewoners voor het merendeel in hun bestaan afhankelijk van de mijn Willem-Sophia, zwijgen over het ongemak en Let gevaar. Soms klagen ze wel, maar dan anoniem, bevreesd voor de maatregelen van de mijndirectie. Mijndeskundigen hebben uitge maakt, dat de brandende steen (a f val) berg geen enkel gevaar voor de omgeving oplevert. Over het onge mak voor de bewoners van het rand- dorp van Kerkrade spreken zij in hun rapporten niet. De Sowjefcrussisohe president Pod- gorni heeft gisteravond, aan het slot van zijn bezoek aan Oostenrijk, in een verklaring voor radio en televisie de Oostenrijkers openlijk gewaar schuwd tegen het aanknopen van banden met de EEG. „Wij moeten als oprechte vrienden van Oostenrijk in alle eerlijkheid en openheid stellen dat een akkoord met de gemeen schappelijke markt in welke vorm ook naar onze mening zou leiden tot niet alleen economische- maar ook politieke bindingen, en daarmee opzettelijk of niet tot een af wijking van het staatsverdrag, van de ware neutraliteit, die van zoveel waarde is door de Oostenrijkse na tie", aldus Podgomi. De Gemeenteraad heeft in i de zitting van Maandag nog i vastgesteld het plan en de - j voorwaarden tot het afbre- i> ken der Rijnsburgsche poort i en tot het leggen eener nieu- b we brug met trottoirs over de J singelgracht voor de Rijns- l burgsche poort. De brug zaï eene breedte verkrijgen van 12 Nederl. ellen. In Noord-Holland begin- nen de wervingen weder vooi I ft het korps Pauselijke Zoua- cfOSOK»<Sc*<«<^OK9CScK»OSOK9o^ (Van onze Haagse correspondent) Nauwelijks Is er in principe een ak koord bereikt over de in de langlopende metaal-c.a.o. opgeno men loonkostenstijging van 5% voor het volgend jaar, of de verde ling wordt al aangevochten: de contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie maakt bezwaren by het college van rijksbemidde- De ruimte van vijf procent, voor vol gend jaar overeengekomen bij de afsluiting van de nu lopende c.a.o. is door werkgevers- en werkne mersorganisaties in de Vakraad voor de Metaalindustrie verdeeld in een loonstijging van 3,7 procent en een restant voor arbeidstijd verkorting, het wegvallen van ge meentenklassen en verhoging van sociale lasten. De werkgevers van de contactgroep zeggen nu, anders dan hun colle ga's In de Vakraad, dat alleen al de loonstijging en de werktijdver korting al op meer dan vijf pro cent komen te staan. De werk tijdverkorting had ook niet mogen worden geaccepteerd, meent de contactgroep, want daarover is een „nieuw" regeringsstandpunt te verwachten. De contactgroep vraagt aan het Col lege van Rüksbemiddelaars de af spraken niet goed te keuren of minstens op te schorten tot de nieuwe regering zijn standpunt heeft bepaald. Van dit verzoek zijn ook de ministers Veldkamp en Zijl stra en de SER-voorzitter De Pous op de hoogte gesteld (Van onze parlementaire redactie) Informeel overleg achter de schermen heeft de kansen van for mateur Zijlstra de afgelopen uren aanmerkelijk doen stijgen. Hij heeft zowel van de VVD als van de CHU zodanige toezeggingen gekregen dat hij de formatie van een kabinet waarschijnlijk wel zal aandurven. De grote vraag is nu of de kandidaat-ministers, met wie hij vanochtend om elf uur een bespreking is begonnen, er net zo over denken als de formateur zelf. Dr. Zijlstra heeft gisteren, nadat hem gebleken was dat zijn kansen erg laag stonden, telefonische gesprekken gevoerd met-de fractievoorzitter van de C.H.U., mr. Beernink en vermoe delijk ook met de liberale fractie voorzitter mr. Toxopeus. Aan te ne men valt dat hij van beide politici de belofte van welwillende medewer king heeft gekregen na zijn toezeg ging dat hij zelf ernstig zal pogen op de uitgaven te bezuinigen. De vraag is nu of dr. Zijlstra er in zal slagen om de voor zijn kabinet aan gezochte ministers warm te krijgen voor deze bezuiniging. De meeste tegenstand kan hij ver wachten van zjjn eigen partijgenoten, die in het openbaar steeds hebben laten weten dat er wel over de dek king maar niet over de hoogte van het uitgavetotaal te spreken viel. Ook dr. Veldkamp (K.V.P.) schijnt een dergelijk standpunt in te nemen. Het is denkbaar dat bij een derge lijke bezuiniging ook de belasting verlaging niet zou behoeven te wor den uitgesteld en derhalve op de wettelijk vastgestelde datum 1 januari 1967 zou kunnen ingaan. Mr. Struycken Dr. Zijlstra heeft zaterdag bijna vijf uur gesproken met vijf kandi daatministers. Dat waren de K.V.P.- ers mej. dr. Klompé, prof. De Quay en dr. Veldkamp, alsmede de anti revolutionairen mr. Biesheuvel en prof. Verdam. Direct na afloop van bet gesprek bracht hij aan de Ko ningin in paleis Soestdijk een tus sentijds rapport uit. Gisteravond heeft de formateur mr. Struycken (KVP) aangezocht voor de porte feuille voor Justitie. Mr. Struycken is lid van de Raad van State en oud minister van Binnenlandse Zaken en van Justitie. Vanochtend heeft dr. Zijlstra voor de bijeenkomst met de grote groep kandidaatministers, drs. Bakker (A.R.) gevraagd voor Economische Zaken- Beide politici hebben het verzoek in beraad gehouden en ne men derhalve niet deel aan de be spreking van formateur Zijlstra met de kandidaatministers. Te verwach ten valt dat de formateur direct na afloop van deze bespreking, die in het departement van Algemene Za ken aan het Plein 1813 wordt ge houden, naar Soestdijk zal gaan om de Koningin het resultaat mee te delen. De bespreking met de kandidaat ministers in het ministerie van Alge mene Zaken eindigde kort na half twee. Dr. Zijlstra liet daarna meede len dat hij in de loop van de middag naar Soestdijk zal gaan om de Ko ningin eindrapport uit te brengen. Uit het feit dat hij niet direct na afloop van de bespreking naar Soest dijk ging, leidde men hier en daar af dat de zaak nu min of meer een persoonlijke beslising van dr. Zijlstra is geworden. Den Haag wacht in spanning af. iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiim Vandaag valt de beslissing of er al dan niet een interim-kabinet komt. Als formateur Zjjlstra slaagt, zal het kabinet er als volgt uitzien: Dr. Zjjlstra (AR) minister-president en minister van Financiën, Dr. De ADVERTENTIE Van onze correspondent in Bonn) rechts-radicale National-Demokratische Partei Deutsch- (NPD) heeft vijftien van de 204 zetels verworven bij de agverkiezingen, die gisteren in Beieren zijn gehouden. Ze aarmee voor de eerste maal in het landsparlement van deze at. De liberale FDP verloor haar negen zetels en de ook de Partei (vijf zetels) keert niet in de Landdag terug. De CSU Beierse zusterpartij van Erhards CDU kon haar absolute erheid van 108 tot 110 zetels verhogen. De socialisten boek- legen de verwachting in, geen winst: ze zullen opnieuw 79 aardigden naar de Landdag in München zenden- opmars van de rechts-radicale In het parlement van Beieren loorspeld: na de verkiezingen let parlement van de deelstaat van enige weken geleden, de NPD acht zetels verwierf, het rechts-radicalisme aan de sde band en ook in de andere iten wel haar tol zal gaan op- Een winnende partij is voor 2er altijd interessant, ook al zij geen duidelijk program, ter men zich als troost op het jezicht zou willen voorhouden, a de acht miljoen stemgerech- in Beieren „maar" acht pro- op de NPD heeft gestemd, ziet en belangrijke factor over het namelijk dat de wand tussen IPD en de CSU van Strauss vliesdun is. De uitlatingen van ss op recente verkiczingsbijeen- len wijken nauwelijks af van de se extremisten Thielen en Von den enige verschil tussen Beierens man" Strauss met zijn abso- meerderheid en de rechts-extre- Khe leiders is dit, dat StraüsS" enljjk meer' capaciteiten heeft laarom aanzienlijk gevaarlijker gevaarlijk Strauss geworden illen de onderhandelaars om een te regering in Bonn spoedig be- I. De stemmenwinst voor de betekent in elk geval al is ian ook mede door de invloed de geestelijkheid te elfder ure, o.a. de schoolproblemen, be reikt een brevet van verdienste voor haar voorzitter Franz Josef Strauss. Het is dezelfde Strauss, die de debacle van Erhard in de CDU/CSU de kandidaat-kanselier Kiesinger heeft ondersteund. Dank zij en alléén dankzij de steun van CSU-parlementariërs in Bonn kon Kiesinger zijn voelhorens in de bondshoofdstad gaan uitsteken. Terwijl er de laatste dagen voor de verkiezingen in Beieren sprake van was, dat de CDU bereid zou zijn in geval van Kiesingers falen met een andere kandidaat genoegen te ne men, zal dit geluid nu wel niet meer vernomen worden. Sterker dan ooit zal Strauss zich door middel van de zwakke Kiesinger doen gelden. Tegelijkertijd heeft men in krin gen van de SPD al laten doorsche meren, dat men er niet aan denkt met „De NSDAP-man" Kiesinger aan het hoofd aan een regerings coalitie deel te nemen. Wanner Kie singer echter niet wykt, zijn de consequenties duidelijk. Het is ech ter, door de verschuivingen in de krachtsverhoudingen, die zich giste ren binnen de CDU/CSU door de winst voor Strauss hebben voorge daan/ alleen al voor de SPD bijna onmogelijk geworden rog aan een zogenaamde grote coalitie deel te ne men. Daarvoor is de nieuwe toon van Franz Josef Strauss tè compro mitterend. ADVERTENTIE De leiders van de rechts-radi cale Natïonaal-democraten had den na de overwinning in Beieren reden tot lachen: links de leider voor Duitsland Fritz Thielen in gesprek met Benno Hermanns- dörfer, NPD-leider in Beieren. Voor de liberalen staat nu hun leven op het spel. Erich Mende zou er het beste aan doen zo is men hier van mening zo snel moge lijk een coalitie met de SPD aan te gaan, een oplossing die beide par tijen als enige uitkomst nog open staat. Alleen door verantwoording in een nieuwe vooruitstrevende politiek te dragen, zou de FDP haar huid nog voor de toekomst kunnen red den. Een enigszins lachwekkende rol als oppositiepartij tegenover de beide giganten, CDU/CSU en SPD, zou haar geen voordeel opleveren. Vervolg op pag. 2 Bij zware gevechten dicht bij de Cambodjaanse grens hebben Ameri kaanse infanteristen en Zuidviet- namese ongeregelde troepen meer dan de helft van een 300 man sterke Noordvietnamese strijdmacht buiten gevecht gesteld, zo heeft het Ameri kaanse opperbevel gisteren meege deeld. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat de geallieerde strijdmacht zater dag echter bij een verbitterd gevecht van bijna acht uur flinke verliezen had geleden. De veldslag werd gele verd 24 km van het kamp van de groene baretten te Plei Djereng, 370 km ten noorden van Saigon. Verder hebben dit weekeinde twee Amerikaanse torpedobootjagers een vuurgevecht geleverd met vier kust- batterijen in Noord-Vietnam. Twee van de kustbatterijen zouden vernield en de overige twee beschadigd zijn. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Wouwse- straatweg in Bergen op Zoom zijn gisteravond drie personen om het leven gekomen. De drie overige inzit tenden van de beide auto's zijn ern stig gewond opgenomen in een zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre. Een auto, rijdende in de richting Roosendaal, kwam daarbij op de linkerweghelft in bot sing met een tegenligger. De bestuur der en een inzittende van de eerste auto, de 21-jarige C. de Rooy en de 20-jarige A. M. de Bruin, beiden uit St. Willebrord, waren op slag dood. De andere twee inzittenden van deze wagen werden zwaar gewond. De bestuurder van de tegemoet komende auto, de 49-jarige P. Koek uit Co- lijnsplaat was eveneens op slag dood. Zijn echtgenote werd ernstig gewond. Op de hoek van de Bergerweg en de Mauritsweg in Limbricht zijn twee mensen om het leven gekomen bij een autobotsing. Een personen auto werd geschept door een autobus waaraan geen voorrang was verleend. De twee Inzittenden van de perso nenauto, de 21-jarige Smit uit Geleen en de 25-jarige Borsboom uit Den Haag, waren op slag dood. Bezuiniging In Den Haag verschilt men van mening over de vraag welke posten er nog voor bezuinigingen in aan merking komen. Als mogelijkheden worden genoemd de posten onder wijs en defensie. De staatssecreta ris voor de Landmacht in het kabi- net-Marijnen, generaal Haex heeft tijdens zijn bewind een bezuinigings plan ontworpen dat nog wel wat mogelijkheden schijnt te bieden. Dit plan, meer bekend onder de naam „operatie chirurg", zal onder meer voorzien in een zuiniger aankoopbe leid en het afstoten van overbodige taken en diensten. Dr. Zijlstra behoeft niet vergaand te bezuinigen om de steun van de liberalen en christelijk-historische oppositie te verwerven. Een bezuini ging van 1 2 procent per departe ment zal voldoende zijn. Daarmee zou een totale bezuiniging van on geveer 300 miljoen te bereiken zijn. Tijdens het bezoek van presi dent Podgomi van de Sowjet- Unie aan Oostenrijk danste zijn dochter Natalje, die hem verge zelde, in Bad Gastein met kanse lier Klaus. Natalje Podgomi was gekleed in een Dirndl-jurkje, dat haar door het provinciale bestuur in Salzburg ten geschenke was gegeven. Het „Arabische bureau voor de boycot van Israël" heeft gisteren besloten de Amerikaanse Ford en Coca Cola uit de Arabische wereld te bannen. Het bureau, dat voor zijn 24ste regionale conferentie in Koe weit bijeen is, heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarmee beide maatschappijen ge weerd worden, omdat zij hardnek kig weigeren te voldoen aan de voor schriften van het boycot-bureau. De conferentie had beide onderne mingen van te voren opheldering verzocht over hun standpunt ter za ke van de boycot en daarop niet overtuigende antwoorden ontvangen. Beide concerns zullen ten gevol ge van het verbod zware verliezen lijden. De omzetten van Coca Cola vertegenwoordigen een groot percen tage van het handelsverkeer tussen de Arabische landen en de Verenig de Staten. Uit New York wordt vernomen dat Ford noch Coca Cola hebben gerea geerd op het besluit van het Arabi sche boycotbureau. Quay (KVP) vice-premier en minis ter van Algemene Zaken. Dr. Veld kamp (KVP) Sociale Zaken. Drs. Bakker (AR) Economisohe Zaken. Prof. Verdam (AR) Binnenlandse Zaken. Mr. Biesheuvel (AR) Land bouw, Mej. dr. Klompé (KVP) Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Prof. Diepenhorst (AR) On derwijs en Wetenschappen. Ir. Witte (KVP) Volkshuisvesting. Mr. Luns (KVP) Buitenlandse Zaken. Mr. Bot (KVP) Ontwikkelingshulp. De heer De Jong (KVP) Defensie. Mr. Struycken (KVP) Justitie. llllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirH Op trouivdag verongelukt Op haar huwelijksdag is de 22- jarige mevrouw C. Heidens-Berden in Sevenum bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Om kwart voor twaalf vrijdagavond verliet ze met haar man de bruiloft. Op fa Maasbreseweg slipte hun auto In een bocht en vloog tegen een boom. Me vrouw Heidens werd daarbij op slag gedood. De man moest met zware verwondingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. ADVERTENTIE BELANGRIJK AUTONIEUWS De 1967 modellen Ford Taunus en Cortina steeds een klasse apart. Vandaag - dinsdag en woensdag introduceert Automobielbedrijf Rijn land in het Sint Antonius Clubhuis Mare 43 te Leiden, deze geheel nieuwe Ford serie. Zie ook de advertentie op pag. 16.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1