JLUYSSEN, nieuwe an in Den Bosch We staan wel in de kerk van Christus, maar met defecten Weekeindblflage Leidsch Dagblad ■0GNEUR DRS. JOHANNES IHELMUS MARIA BLUYS- fandaag geïnstalleerd als bis- ■Hertogenbosch. De jong- JjrJ leider van een groot aan- I jlandse rooms-katholieken is j mis velen voor hem: statig in ^waden naar het hoofdaltaar do sint Janbasiliek. Gekleed in bisschoppelijke kleur en ge ien mijtereen staf en een pen bisschopsring. Met de vorst. Maar in het even duidt alleen de grote ju ambt. Mgr. Bluyssen prefe- iwart colbertkostuum boven wddraad bestikte kazuifels en kinderstemmen voor van zijn simpele werkkamer nj |e kathedrale stilte in de go- l'M i Hij verwelkomt zijn bezoe- II rveel plichtplegingen en met U ffie. Het gesprek vindt plaats inig kostbaar ingerichte ka ïn de scharlakenrode stoelen. >ai nentale bureau en de boe- j- nier boeken verraden welke i m zich in het bisschoppelijk "ou iten bevinden. Hij stelt er nau- i op. hoewel hij het mooi Bluyssen is een practicus. DcJhjche theologie is voor hem deze dienstbaar praktijk van het geloof, apprecieert hij in de kerke- rad \uwing ook de aspecten, die gnders dan een theoi etische n hebben. Daarvan getui- ho ige antwoorden in het inter- met hem hadden, en, Jan voor zijn studie- in ésorbeert elke vraag langdu- W( int plotseling te antwoorden, voorzichtig. In de loop sprek gaat hij steeds gemak achter de antieke ronde U r op behalve koffiekommen, vetten en asbakken staan. ste vraag zijn ze leeg maar an de tweede zijn. Hij heeft het antwoord geformuleerd. ;-KathoIieke kerk werkt al .en goede verstandhouding e geloofsgemeenschappen, om die gedachte te be- Rome nog steeds geen lid ti reldraad van Kerken? Ik heb van bevoegde zijde tti en, dat de reden daarvan zo- Wereldraad als bij de katho- wj Kgt. Het is niet alleen onwil ilieke kerk. maar de We- r een beetje huiverig voor. t-èriek (450 miljoen) wordt het element overheersend. En bij, dat ook die orthodoxe de richting van de katholieke en worden gezien. Ze hebben ïrkstructuur. En ze zijn ook mtal. De toetreding zou daar- misschien heie zijn. De samenwerking ereldraad van Kerken is de 't -n overigens wel sterk ge in rsoonlijk vraag ik me daarom n. »'n ramp is, dat de Katholie- 11 og steeds geen lid is van de rh t Vanuit de Wereldraad J ds contact opgenomen met de tholieke kerk als het over be- 1 langrijke zaken gaat. Zodoen- rezenlijke toch bereikt. dus niets te maken met die gedachte in de Rcorns-Ka- ak? Niet meer, geloof rk. 1(1 ie gedachte leeft nog wef? Ja, die leeft nog, zeker in 'j kringen. Maar je kunt toch dat dit de overheersende de katholieke wereld. Dekringen overheerst die „Cèn* ^Pfachte? Die zal zeker heel sterk zijn le inse" kringen. Omdat dit de >n redeneert: rj, lieke kerk is de veiligste kerk •r je kerk waar men op de juis- f toderdak is. Wij hebben de Maar gelukkig is, dank zij wing, het begrip waarheid aan fweest en zijn we ons ervan orden, dat je die waarheid Jffa kunt hebben. zekere relativering van ^opvattingen omtrent de ge- W Dat is een relativering wat I,, I kénnen van de waarheid, in jj, zin dus. In hoeverre kunnen n^riieid een beetje ongeluk- vind ik het hebben of de belangrijke vraag, die wij stellen. Uiteindelijk zijn we flensen en die zijn feilbaar. bewustzijn van die beperkt- M He subjectiviteit groeit waar een betere verstandhouding in enische samenspel? Dat is zeer belangrijk voor ige verstandhouding, want *el zeggen, dat we allebei in I "n Christus staan, maar met ul (loopt naar de telefoon). lativering wordt door iets Is dat het nieuwe levenspa- - vooral na de tweede we- Ik heb er nooit zo over na- toe die relativering is voortge- levenspatroon. Ik geloof dat het een ontdekking is, die door de tijdsomstandigheden wordt bevor derd en dat het tegelijkertijd een cor rectie is op een eenzijdige ontwikkeling. Bent u een voorstander van de eigen verantwoordelijkheid in het kiezen van de vorm, waarin iemand zijn geloof wil beleven? Mgr. B.: Ik ben niet alleen een voor stander, ik vind het ook noodzakelijk, dat ieder naar eigen verantwoordelijk heid zijn geloof kiest en beleeft. En dat impliceert een erkenning van de andere, ook extreme genootschappen? Mgr. B.: Ja. ik kan dat niet anders In de katholieke kerk zijn tegenwoor dig twee stromingen, die we voor het gemak noordelijk en zuidelijk katholi cisme kunnen noemen. Bestaan er tus sen die twee groepen conflicten? Mgr. B.: Ja, die zijn er. Dit zijn twee totaal tegengestelde opvattingen en richtingen. Op het concilie hebben die richtingen heel fel gebotst. Maar in de conciliedocumenten is de gewetensvrij heid van de individuele mens vastge legd. En dat is, geloof ik, het standpunt van de katholieke kerk. Weliswaar ge stimuleerd door de progressieve katho lieken, maar met medewerking van verreweg de meeste concilievaders. Hoe staat u tegenover de zienswijze van de Spaanse kerkelijke leiders? Mgr. B.: Ik vind het moeilijk om over Spanje te oordelen. De situatie daar is sterk politiek verweven doordat de katholieke godsdienst de staatsgods dienst is. Maar mijn ervaring van het concilie is, dat het Spaanse episcopaat zeer geschakeerd is. Alle mogelijke me ningen heersen binnen die Spaanse kerk. Er is in elke geval een sterke ontwikkeling in Spanje, dat is duidelijk. Maar omdat het zo sterk politiek ver weven is, wordt het zo moeilijk te weten, wat men als kerk eigenlijk wil en niet wil. Maar waar vandaan komen de „abso lute" impulsen, van de kerk of uit de politiek? Mgr. B.: Ik weet het niet. Spanje is voor mij een vreemde wereld. Kan de katholieke kerk de voortbreng selen van de b-wetenschappen (bij voor beeld kunstmatig leven maken, leven voorkomen, leven vernietigen of leven onmogelijk maken) veroordelen? Mgr. B.: De katholieke kerk heeft om te beginnen een christelijke boodschap 55 55 5 het en dat is de verdediging van het mens waardige leven. Hét bevorderen van de rust, de liefde en de vrede. Een atoombom past daar moeilijk in, welke andere bom trouwens wel? Wij weten geen raad met die dingen en we zijn er niet gelukkig mee, dat ze bestaan. Neemt de paus stelling tegen deze zaken? Mgr. B.: De paus bevordert in zijn uitspraken heel sterk de ontwapening. Maar ik geloof, dat de meeste mensen het er wel over eens zijn, dat we naar de ontwapening toe moeten. De leiders van de volkeren hebben de plicht om die wapens te vernietigen,maar we weten ook wel, dat dit ergens weer irre- eel is. Daarmee red ie de wereld nog niet. Kan de paus bemiddelen tussen twee machtsblokken? Mgr. B.: Ik weet niet of de paus dat kan, maar als hij het zou kunnen, moet hij het doen. Is het mogelijk, dat de paus zijn in vloed gebruikt in de zijns inziens foutie ve zaken in de Westerse politiek? Mgr. B.: Ik geloof, dat het bij heel veel mensen indruk maakt, als de paus op bepaalde foutieve dingen wijst. Ze ker bij katholieken, maar ik geloof toch ook in niet katholieke kringen. In com munistische kringen weet ik het niet. Vindt u het gemakkelijker te wer ken m een rooms-katholieke enclave als Brabant, dan bij voorbeeld m het bisdom Rotterdam? Mgr. B.: Ik weet niet precies hoe men werken moet in het bisdom Rot terdam. Maar de over het algemeen rooms-katholieke sfeer in Brabant heeft ook zijn remmende factoren. Om dat het milieu meer homogeen is, lig de toetsing aan het protestantisme zo voor de hand. Er zijn hier grote groe pen mensen, die nog nooit een protes tant hebben gezien. En waar blijf ye dan met de oecumene? Vindt a het toestaan van de eigen verantwoordelijkheid ten aanzien van de geboorteregeling in de nieuwe cate chismus niet wat prematuur, nu de paus heeft gezegd, dat de katholieken zich voorlopig moeten houden aan de oude gedragsregels? Mgr. B.: De catechismus oriënteert zich allereerst op schema dertien van het concilie, waar voorop wordt gesteld, dat de gehuwden hun eigen verantwoor delijkheid hebben. De paus beeft ech ter gezegd: de oude regels gelden nog, zolang die nieuwe er niet zijn. Naar die nieuwe wordt gezocht. Maar we zit ten in een impasse wat betreft de re gels. Die zijn nu niet duidelijk. De katholieke kerk heeft het huwelijk tot sacrament verheven. Dit impliceer de, dat echtscheiding niet kan worden toegestaan. Past dit verbod mi, in onze moderne levensvisie? Mgr. B.: Waarom zoo het er niet In passen? Volgens bet burgerlijk wetboek is scheiding mogelijk, terwijl mensen, die toevallig „voor de kerk" zijn getrouwd, eeuwig de last van een onvolkomen hu welijk moeten dragen. Mgr. B.: En dat is een beetje te star, bedoelt u? Ja, de kerk is op dit terrein heel streng. Ze heeft zich altijd gevoeld als de verdedigster van de onontbind baarheid en de heiligheid van het huwe lijk, en heeft daaraan consequent, de eeuwen door vastgehouden. Nu de waarde van de individuele mens naar voren komt, gaat men de moeilijkheden toch wel zien. Als het wezen van het huwelijk ontbreekt, de liefdesverhou ding, kan men inderdaad maar beter uit elkaar gaan. Maar het huwelijk moet, ook al voor de kinderen, tot het uiter ste worden gehandhaafd. Wat zijn volgens u de wezenlijke moeilijkheden, die de paus ervan weer houden een categorische uitspraak te doen ten aanzien van de anti-conceptio- nalia? Mgr. B.: Het is duidelijk, dat de paus in een heel grote impasse zk. En wij, Nederlanders moeten er rekening mee houden, dat de katholieke kerk een we reldkerk is en geen Nederlandse kerk. Voor ons ligt de situatie overigens vrij simpel. Maar in die wereldkerk blijken heel grote groepen mensen te leven, die in dit opzicht anders denken dan wij. Een andere kwestie, die daarin mee speelt is de vraag of de uitspraken van de kerk in het verleden ongeldig worden of niet. Pius XI en Pius XII hebben wel degelijk een definitieve uitspraak willen doen. De ontwikkeling is intussen verder gegaan, er zijn middelen be kend, die er twintig jaar geleden niel waren en ik geloof dat je dit er allemaal in moet verdisconteren. Ik kan me voor stellen, dat de paus het een groot pro bleem vindt voor die mensen, voor wie het een probleem is. Hij zit nu duidelijk alles tegen elkaar af te wegen en wil de mentaliteit laten rijpen bij die groe pen, waar de moeilijkheden liggen. Ik ben persoonlijk heel gelukkig met uit stel, want dat laat inderdaad de zaak verder rijpen. Intussen zitten we er op te wachten maar een heleboel mensen zitten er niet meer op te wachten zij vinder het niet belangrijk meer (lacht). De paus heeft overigens beloofd een uit spraak te doen en dat moet hij dus. Maar ik weet niet in welke richting hij denkt. Wees er in elk geval van over tuigd, dat die uitspraak moeilijk is want elke uitspraak is tegenwoordig moeilijk. Hoe denkt a over de vrouw m het priesterambt? Mgr. B.: Die vraag héS erg moei lijk komt steeds sterker op. Maar de zaak ligt voor mij zo gecompliceerd, dat ik het niet weet. Het kan evengoed zijn, dat dit het eindpunt is van een kerkelijke gelijkschakeling tussen man en vrouw, er zijn echter ook theologische overwegingen, die de weegschaal naar de andere kant zouden kunnen doen door slaan. Maar ze moeten er wel op wer ken. Kan volgens u het priestercelibaat worden afgeschaft in de progressief-ka- tholieke landen, terwijl deze status ge handhaafd blijft in de conservatieve landen? Mgr. B.: Nee. In Italië is het pro bleem even groot. Zal het tekort aan priesters minder groot zijn, als de celibataire status met langer verplicht is? Mgr. B.: Dat geloof ik wel. Er zijn nu nogal wat studenten, die het niet aandurven. Maar ik verwacht van de verruiming van de celibaatsgedachte geen wonderen. Hoever mag het kruis in het zwaard integreren? Mgr. B.: (zwijgt). Is het niet voor de hand figgend dat de Nederlandse krijgsmachtaalmoeze niers trouwens ook wel predikanten met hun hele last aan militaire hiër- DOOR KEES VAN HASSELT archie vertegenwoordigers worden van een Westerse ideologie? Mgr. B.: Als een aalmoezenier uit christelijke overtuiging kritiek gaat le veren op de zaken, die het leger eigen zijn, dan mag hij het niet alleen, maar dan moet hij het. Al komt hij dan in strijd met de hiërarchie, waar hij zelf in zit. Hij heeft de plicht om te protes teren, maar wel op een gezonde manier eerst intern en als dat geen succes heeft pas extern. In Oostenrijk, een overwegend katho liek land, schijnen, aldus Simon Wiesen- thal. de nazi's, die de dood van drie miljoen Joden op hun geweten hebben een zekere justitiële protectie te genie ten. Kan de katholieke kerk stappen on de mem en om de misdadigers een ade quate straf niet te laten ontlopen? Mgr. B.: De kerk kan natuurlijk niet gaan zeggen: Dat is een oorlogsmisda diger, en dat en dat (wijst met zijn vin gers ia de leegte). Die zaak is ter competentie van de Oostenrijkse justi tie en als er invloed moet worden uitge oefend, is dat geen taak van Rome, maar van de rooms-katholieke kerk in Oostenrijk. Maar we hebben wel een christelijke opdracht in dezen en dat is het bestrijden en veroordelen van der gelijke onmenselijke dingen. Waarom heeft de paus nog geen stel ling genomen tegen het groeiend neo- nazisme in Duitsland en vooral in Beie ren, dat net als Oostenrijk voornamelijk katholiek is? Mgr. B.: Dat zal ook verschrikkelijk moeilijk zijn, want wie bewijst, dat het die daarmee geconfron teerd worden. En door de groei van het nationalisme (NDP) in Hessen is het bewijs, dacht ik, toch ook wel geleverd. Mgr. B.: Nu kun je ook nog de vraag stellen of een veroordeling enig positief effect heeft. Ik geloof, dat de kerk niet te gauw iets moet veroordelen want dat is alleen maar een negatieve daad. Ik geloof, dat dat het allerlaatste zou moe ten zijn. Het stimuleren van de christe nen in Duitsland om niet toe te geven aan dergelijke dwalingen lijkt mij veel belangrijker. Voor bepaalde mensen kan een uitspraak wel een aanwijzing zijn waardoor ze redeneren: „Hé, zit daar zo'n gevaar?", maar voor de rest stoot het de zaak uiteen. De kerk heeft alles veroordeeld, wat er veroordeeld moest worden en daar zijn we ook niet alle maal even gelukkig mee. Hebben de confessionele partijen vol gens u nog wel bestaansrecht? Mgr. B.: Dat is moeilijk. Ik zit wat dat betreft te weinig in de echte politiek om te kunnen oordelen. Ik wacht graag de uitspraak af van de bekwame katholieke politici. In feite is een KVP een maatschappelijke belangengroepe ring, want het is een politieke partij. Maar waarom is het een katholieke po litieke partij? Omdat men als katholiek meent, tenminste heeft gemeend, om samen te moeten werken en een katholie ke inspiratie in de politiek te brengen. U stemt wellicht KVP. AJs deze (con fessionele) partijvorm zou zijn opgehe ven, naar welke politieke groepering gaat dan uw voorkeur uit? Mgr. B.: Daar zou ik eens heel goed over moeten nadenken, want dat weet ik zo niet (lacht). Als de KVP wegvalt alle andere trouwens ook dan krijg je een heel andere politieke con stellatie, die naar mijn gevoel veel dui delijker zou zijn. En wellicht is de keu ze dan helemaal niet zo moeilijk als ze nu lijkt. Welk bode gaat a lezen, als weer tijd beeft? Mgr. B.: Ik heb een hele stapel lig gen en ik weet niet welk ik daar het eerst uit zal halen. „De kerk van mor gen" heb ik nog niet gelezen en „De kerk van de toekomst" heb ik pas ge kregen en de „Stad van God", maar er liggen ook romans bij. Kent u Van 't Reve? Mgr. B.: Ja zeker. Wat denkt u van zijn godsbeelden? Mgr. B.: Het zijn mijn godsbeelden niet, maar de boeken van Van 't Reve kan ik erg goed waarderen al zijn ze hier en daar wel schokkend voor be paalde mensen. Ik vind ze heel eer lijk en inspirerend geschreven. Je proeft er een puur godsdienstig mens in die je iets positiefs wil meegeven. Maar die godsbeelden blijven ergens toch vreemd voor mij. Wat denkt n van het proces, dat te gen hem is gevoerd? Mgr. B.; Ik ben helemaal geen voor stander van dit proces. Ik vind het jam mer, dat hierover is geprocedeerd. Van 't Reve tast en zoekt naar een voor hem authentieke godsbeleving. Dat hij dit voor sommige mensen op een wal minder prettige wijze doet, moesten we hem maar vergeven. Zoudt u ook televisiepraatjes willen hou den, net als mgr. Bekkers? Mgr. B.: Ik zou het alleen willen, als zou blijken, dat het net zoals van mgr. Bekkers, goed zou zijn. Dan zou ik het beschouwen als een opdracht. Maar ja, mgr. Bekkers had daarvoor een aparte gave en die moet je wel hebben. Welke mensen hebben n in uw werk bijzonder geïnspireerd? Mgr. B.: Er zijn genoeg mensen, aan wie je je af en toe optrekt en daarbij zijn in elk geval mensen uit mijn naas te omgeving. De bekendsten zijn geloof ik, Paus Joannes XXIII en natuurlijk mgr. Bekkers. Heeft u een bepaalde levensregeP Mgr. B.: Die ben ik aan het zoeken. Ik zit nu in een heel andere positie dan toen mgr. Bekkers nog in leven was. Het werk is veel uitgebreider en de ver antwoordelijkheid is groter. Ik gelo>f, dat het voor mij nu de kunst is om het leven in eigen handen te houden en te voorkomen, dat ik word geleefd. Ik moet proberen altijd ruimte te houden voor rust en meditatie. Een goede dag orde zit er niet in. dat weet ik al lang. maar ik streef naar een goede weekor- de. En een wapenspreuk? Mgr. B.: Mgr. Bekkers had als wa penspreuk: De liefde als wapen. Ik heb als spreuk: Dienstbaar van dag tot dag. Die sluit, dacht ik, heel nauw aan op de wapenspreuk van Bekkers.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9